Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17132 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12158 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6662 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10656 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Deși rolul mediatorilor școlari este important pentru crearea unor legături între copiii din comunitățile vulnerabile și școală, administrațiile locale din județul Ialomița nu fac demersuri pentru a-i angaja. La nivelul județului Ialomița sunt 20 de localități cu o pondere mai mare a comunităților vulnerabile, însă doar 3 au făcut demersuri pentru angajarea media­torilor școlari. Cei 3 mediatori școlari au fost angajați de administrațiile locale din Andrășești, Slobozia și Borănești.

Doar 3 mediatori școlari în tot județul În cea mai mare parte, comunitățile vulnerabile se referă la... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 11:05 (12628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Au mai rămas 7 apartamente de vânzare

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Primul bloc din cartierul rezidențial «Cantemir Residence» va fi gata în septembrie 2022. Ștefan Țintă, reprezentantul Premier Residencial SRL, firma care realizează investiția, anunță că mai sunt de vânzare doar 7 apartamente. «A fost o afacere bună pentru primii cum­părători... Dar aș lua-o oricând de la capăt. Suntem bucuroși că putem oferi orașului construcții care respectă toate standardele de calitate în vigoare!» declară Țintă.

Un bloc de modă veche Fundație de beton armat, cărămidă Poroterm pentru compartimentarea interioară, inserție de fier în ziduri... Și 4 etaje ridicate... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 14:50 (11968 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

Din fondurile PNRR

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

bonus: Ialomița investițiilor «inutile»

Fără străzi modernizate sau rețele funcționale de apă și canalizare, administrația locală din comuna Andrășești vrea să cheltuie fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru amenajarea unor piste pentru biciclete. În acest sens, edilul Adrian Vasile a inițiat un proiect de hotărâre pe care l-a înaintat consilierilor locali din comună prin care solicită acordul acestora cu privire la depunerea proiectului. Calculele estimative făcute de edilul din Andrășești arată că pentru construcția pistelor pentru biciclete comunitatea locală ar putea beneficia de aproximativ 230 mii de euro.

Transport «verde» la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 10:50 (12550 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

bonus: Ialomița are pregătite pentru irigații 86 mii de hectare

Lipsa precipitațiilor din ultima perioadă afectează culturile înființate în campania agricolă din toamna anului trecut. Ca toate celelalte județe din Câmpia Bărăganului, Ialomița se confruntă deja cu seceta pedologică extremă. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie susțin că prognozele viitoare sunt în defavoarea agricultorilor. Reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că, din cauza lipsei apei din sol, peste 25% din cultura de rapiță nu a răsărit. Astfel, întoarcerea culturilor reprezintă singura soluție pe care o au la îndemână fermierii.

Câmpurile au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 15:20 (16375 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de violență în școlile ialomițene

Acte de violență în școlile ialomițene

Polițiștii din Slobozia fac cercetări în două dosare penale ce au ca obiect acte de violență petrecute în școli. Primul caz a fost raportat la Școala Gim­nazială «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni, iar cel de-al doilea la Liceul Teh­nologic «Mihai Eminescu» Slobozia. La toate acestea se adaugă și statistica Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița potrivit căruia, în primul semestru din acest an școlar, peste 700 de elevi au avut nota scăzută la purtare, în majoritatea cazurilor fiind vorba despre comportament neadecvat.

Verificările sunt în curs Din datele oamenilor legii, în cazul... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 14:50 (11132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

bonus: Apa din Dunăre, a doua soluție

Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin ideea finalizării proiectului inițiat de admi­nistrația Ionașcu în urmă cu 15 ani. Conform datelor oficiale furnizate de către Urban SA, puțurile 18 și 19 din frontul de captare subteran al orașului «furnizează apă la parametri apropiați de valorile legale privind potabilitatea». În cazul în care ideea va fi validată oficial, finalizarea investiției ar urma să se facă «prudent și etapizat». Reamintim că exploatarea frontului de captare subteran al Sloboziei prevedea realizarea a 25 de puțuri forate, din care au fost realizate 20.

O alternativă riscantă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 10:50 (10945 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

La Țăndărei

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Aleșii locali din Țăndărei au adoptat un proiect de hotărâre în baza căruia Biserica-monument istoric «Sfinții Voievozi» din oraș să beneficieze de fonduri pentru continuarea lucrărilor de restaurare. Astfel, din bugetul local al orașului va fi redirecționată suma de 150 mii de lei pentru realizarea picturilor exterioare ale lăcașului de cult.

Două veacuri de istorie la Țăndărei Biserica «Sfinții Voievozi» a fost ridicată în anul 1839 de către marele vornic Filip Lenș. Acesta este menționat de vechile arhive drept principalul administrator al Țăndăreiului. În calitate de consilier al... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 13:10 (3264 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Primăria Fetești beneficiază din partea Uniunii Europene de 45,1 mi­lioane de lei pentru dezvoltarea unui sistem de transport durabil, prietenos cu me­diul înconjurător. Implementarea proiectului se află în plină desfășurare. Admi­nistrația locală a început construcția unei autobaze mo­derne, unde vor staționa cele 12 autobuze pe care municipalitatea le va achiziționa în cadrul acestui proiect.

În linie dreaptă pentru transport eco În anul de grație 2020, Primăria Municipiului Fetești a inițiat proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești». Cu o valoare de ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 12:15 (15003 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Societatea Engie România, furnizor de gaze naturale în județul Ialomița, a fost sancționată cu 30 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Firma a intrat în atenția instituției în urma unei reclamații depusă de unul dintre clienți. Beneficiarul respectiv a reclamat că factura emisă de operator a fost mai mare decât în realitate.

Proces în instanță În reclamația înaintată către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița se arată faptul că respectivul beneficiar a avut de plată o factură de peste 3000 de lei. Datele au scos... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 15:50 (16138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 15:05 (3039 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Darea în folosință a celor 12 apartamente din incinta blocului ANL pentru medici din Slobozia depinde de administrația locală a orașului. Primăria Slobozia trebuie să înființeze o comisie de recepție care să certifice faptul că imobilul a fost construit conform proiectului. Deși oficialii ANL susțin că imobilul este finalizat, obiectivul mai are nevoie de mici reparații care fac imposibilă recepția. Atât ANL, cât și administrația locală Slobozia au refuzat să estimeze când se vor putea muta medicii chiriași.

Sprijin pentru medicii rezidenți
Proiectul privind construirea unui bloc... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 11:05 (2919 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Război între taxime­triștii din Slobozia și polițiștii locali din oraș. Totul din cauza unei zone de staționare destinată taximetrelor, desființată în vara anului trecut. Respectiva stație se află amplasată pe bulevardul Matei Basarab, în imediata apropiere a locației «Batury», și po­trivit Poliției Locale «reprezintă un real pericol pentru ceilalți participanți la trafic». Agenții susțin că, la plecarea din stație, șoferii de taxi obișnuiesc să efectueze manevre ce afec­tează siguranța circulației. Cu toate că stația nu mai există, taximetrele continuă să stațio­neze în respectivul spațiu. Șo­ferii invocă o prevedere din Legea Taximetriei care le-ar acorda acest drept. «Singura soluție o reprezintă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2022, 13:20 (10467 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a respins majorarea salariilor din cadrul Serviciului Public de Transport Local

Toți pentru unul, unul pentru toți

Consiliul Local Slobozia a respins majorarea salariilor din cadrul Serviciului Public de Transport Local

Consiliul Local Slobozia a respins proiectul de hotărâre prin care administrația locală solicita majorarea «în bloc» a salariilor din cadrul Servi­ciului Public de Transport Local cu 20%. Consilierii locali PSD care s-au opus proiectului au solicitat ca «majorarea să vizeze doar salariile șoferilor, nu și cele ale directorului». Proiectul va fi refăcut și va fi supus votului în plen la următoarea ședință a Consiliului Local Slobozia.

Dreptate social-democrată Joi, 31 martie 2022, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, administrația locală a supus atenției plenului... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 22:05 (12112 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat recent publicității Raportul privind starea Învățământului ialomițean, după încheierea primului semestru al acestui an școlar. Ana­lizând rata de promovare a elevilor, în județul Ialomița există unități de învă­țământ unde acest procent se menține scăzut, mai mic sau egal cu 60%. Reamin­tim că, în perioada 2014-2020, oficialii Învățământului ialomițean au inițiat pro­iecte cu finanțare europeană pentru a crește calitatea educației în șco­lile din județ și pentru a obține rezultate mai bune la Examenele Naționale. Instituția școlară a fost fie beneficiar direct al acestor proiecte, fie partener alături de alte instituții cu profil similar. Valoarea fondurilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 12:40 (9541 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană rămâne conectată la Programul «Anghel Saligny»

Administrația ialomițeană rămâne conectată la Programul «Anghel Saligny»

Conform estimărilor oficiale, adminis­trațiile locale din Ialomița ar putea be­neficia de investiții în va­loare de peste 2 miliarde de lei în cadrul Programului «Anghel Saligny». Consiliul Județean Ialomița a depus în cadrul acestui Program 7 proiecte, în valoare de peste 183 milioane de lei. «Programul a fost suplimentat cu încă 15,5 miliarde de lei pentru lucrări de infrastructură rutieră și gaze. Așteptăm să semnăm contractele în luna aprilie. Eu sunt convins că proiectele se vor materializa în anii următori!» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

La Programul lăudat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2022, 15:10 (3626 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are garaje cu beci

A început curățenia de primăvară!

Slobozia are garaje cu beci

Administrația locală a Slo­boziei a de­clanșat curățenia de primăvară. Primele «victime» sunt garajele al căror contract de concesiune a expirat. «Am avut surpriza să descoperim garaje cu beci... Oamenii depozitau acolo bido­a­nele cu murături!» explică Va­lentin Roșca, directorul DADP Slobozia.

Orașul tot e-un șantier Nevoia de locuri de parcare la nivelul Sloboziei a determinat administrația locală să reamenajeze cartierele orașului. La acest moment în Slobozia sunt deschise două șantiere în care se lucrează permanent. Primul a fost deschis luna trecută în zona MB și a generat deja... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2022, 10:55 (4780 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
332 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 29 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19548, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2021, 15:15
(1711 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, percheziții la Găneasa-Ilfov: Au fost confiscate peste 220 kg de articole pirotehnice!

Polițiștii ialomițeni, percheziții la Găneasa-Ilfov: Au fost confiscate peste 220 kg de articole pirotehnice!

La primele ore ale dimineții de miercuri, 29 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au descins pe raza comunei Găneasa, la locuințele unor persoane suspecte de operațiuni cu articole pirotehnice fără drept ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2021, 11:50
(4517 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 28 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19542, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 15:20
(2015 vizualizări - 1 comentariu)


Un tânăr din Marsilieni s-a răsturnat cu mașina. Era beat la volan!

Un tânăr din Marsilieni s-a răsturnat cu mașina. Era beat la volan!

În dimineața zilei de marți, 28 decembrie a.c., la ora 2,30, pe DJ201s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 14:15
(5432 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În 24 ultimele de ore, polițiștii secțiilor de poliție rurale, dar și cei ai structurilor județene au organizat și desfășurat acțiuni pentru verificarea respectării normelor legale impuse pe perioada Stării ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 13:30
(2096 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cu mașina în șanț după ce s-a urcat băut la volan

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul oreilor 14,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN3B, în centrul comunei Făcăeni, un autoturism a intrat în șanț. La fața locului polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 13:20
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Tânăr mort într-un accident rutier

DN21: Tânăr mort într-un accident rutier

Un tânăr de 31 de ani, domiciliat în Călărași, și-a pierdut viața în seara zilei de luni, 27 decembrie a.c., într-un grav accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Mașina în care ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 00:15
(5330 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 27 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19536, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 15:15
(1920 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 25 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au oprit, pe raza comunei Făcăeni, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 43 ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:20
(1510 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Bărbat posibil înecat în apele Brațului Borcea

Făcăeni: Bărbat posibil înecat în apele Brațului Borcea

Pompierii din Fetești au intervenit în dimineața zilei de luni, 27 decembrie a.c., pentru a căuta un bărbat, posibil înecat în apele Brațului Bocea. Cel care a cerut ajutorul pompierilor a fost fratele ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:15
(1932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni înecat


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 115000 de lei

În perioada 25-26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificare respectării măsurilor pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:05
(3097 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Ialomița: Trei persoane rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de luni, 27 decembrie a.c., între localitățile Borănești și Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 13:30
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul autorizării la plată al Sprijinului Cuplat în sectorul Zootehnic (SCZ) pentru anul de cerere 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1247/2021, pentru aprobarea plafoanelor alocate schemelor de sprijin cuplat ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 11:40
(2494 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 26 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19529, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

26 Decembrie 2021, 15:40
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Fetești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În seara zilei de sâmbătă, 25 decembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pe DN3A, în afara localității Fetești, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

26 Decembrie 2021, 10:00
(3434 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 25 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19527, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2021, 16:15
(2262 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 24 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19522, fiind înregistrate 3 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 16:05
(3413 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizare la plată pentru aproape 1 miliard de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de 25 noiembrie 20 și până în prezent a autorizat la plată suma de 936,328 milioane de euro din Fondul European de ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 13:35
(5023 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, angrenați în acțiuni pe perioada Sărbătorilor

Numărul polițiștilor ialomițeni care vor acționa în stradă, în perioada următoare, a fost suplimentat, în vederea asigurării un climat de ordine și siguranță publică, astfel încât toți cetățenii să își ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 12:40
(2662 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Cadavru descoperit într-un canal de irigații

Cadavrul unui bărbat de aproximativ 44 de ani a fost descoperit în seara zilei de joi, 23 decembrie a.c., într-un canal de irigați de pe raza localității Sărățeni. Pompierii ISU Ialomița au fost solicitați ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 23:00
(6472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventiv-informativă a polițiștilor ialomițeni

Slobozia: Acțiune preventiv-informativă a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița și Biroului Rutier Slobozia au desfășurat o acțiune cu caracter preventiv-informativ, în scopul reducerii accidentelor rutiere. Au fost vizate, cu precădere, cauze ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 16:10
(2923 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 23 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19519, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 15:50
(3072 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Daruri de Crăciun

În prag de Sărbători, miercuri, 22 decembrie 2021, Protopopiatul Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor Adulte a acordat daruri atât pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 12:35
(8896 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei: Armă cu lunetă, descoperită la o percheziție

Razie de amploare la Țăndărei: Armă cu lunetă, descoperită la o percheziție

O armă cu aer comprimat și 67 de articole pirotehnice deținute fără drept au fost descoperite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. De asemenea, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 19:20
(8243 vizualizări - 3 comentarii)


Săveni: Petarde și artificii, confiscate de polițiști

În cursul zilei de marți, 21 decembrie a.c., Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au depistat, pe raza comunei Săveni, doi tineri de 20, respectiv 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 18:10
(9955 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Marți, 21 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Coșereni, în timp ce efectuau un filtru rutier în zona popasului Sinești, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:50
(3065 vizualizări - 0 comentarii)


«Descinderi» cu daruri la Grădinița Bucu

«Descinderi» cu daruri la Grădinița Bucu

Bunătatea și dragostea pentru copii au îmbrăcat uniforma «mascaților». Luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița au «descins» la serbarea copiilor de la Grădinița din localitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:35
(3041 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Activitățile desfășurate de polițiști, împreună cu celelalte forțe cu care se acționează în sistem integrat, pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă au continuat pe ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:25
(3147 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 22 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19512, fiind înregistrate 7 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 15:50
(2185 vizualizări - 0 comentarii)


«Șofer» din Bărbulești, depistat beat la volan pe străzile din Urziceni

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pentru control, un autoturism ce avea o deplasare sinuoasă. La volan a fost identificat un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 10:15
(6183 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...