Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

La Fierbinți-Târg, prin investiția Consiliului Județean Ialomița

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

Administrația județeană a vizitat joi, 7 aprilie 2022, Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg. Valoarea investițiilor rea­lizate aici în ultimii 5 ani se ridică la 4,4 milioane de lei. «La acest moment putem onora orice solicitare de preluare a unui rezident în Centrele noastre de asistență!» a declarat directorul Paul Marcu ulterior evenimentului. În decursul următorilor ani, capacitatea de cazare în Centrele de asistență pentru vârstnici din județ va fi extinsă cu alte 40 de locuri.

De la Cenușăreasă la Făt-Frumos Centrul pentru Persoane Vârstnice Fierbinți-Târg este parte... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 15:40 (12935 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17137 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12160 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6664 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10659 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Deși rolul mediatorilor școlari este important pentru crearea unor legături între copiii din comunitățile vulnerabile și școală, administrațiile locale din județul Ialomița nu fac demersuri pentru a-i angaja. La nivelul județului Ialomița sunt 20 de localități cu o pondere mai mare a comunităților vulnerabile, însă doar 3 au făcut demersuri pentru angajarea media­torilor școlari. Cei 3 mediatori școlari au fost angajați de administrațiile locale din Andrășești, Slobozia și Borănești.

Doar 3 mediatori școlari în tot județul În cea mai mare parte, comunitățile vulnerabile se referă la... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 11:05 (12628 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Au mai rămas 7 apartamente de vânzare

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Primul bloc din cartierul rezidențial «Cantemir Residence» va fi gata în septembrie 2022. Ștefan Țintă, reprezentantul Premier Residencial SRL, firma care realizează investiția, anunță că mai sunt de vânzare doar 7 apartamente. «A fost o afacere bună pentru primii cum­părători... Dar aș lua-o oricând de la capăt. Suntem bucuroși că putem oferi orașului construcții care respectă toate standardele de calitate în vigoare!» declară Țintă.

Un bloc de modă veche Fundație de beton armat, cărămidă Poroterm pentru compartimentarea interioară, inserție de fier în ziduri... Și 4 etaje ridicate... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 14:50 (11969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

Din fondurile PNRR

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

bonus: Ialomița investițiilor «inutile»

Fără străzi modernizate sau rețele funcționale de apă și canalizare, administrația locală din comuna Andrășești vrea să cheltuie fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru amenajarea unor piste pentru biciclete. În acest sens, edilul Adrian Vasile a inițiat un proiect de hotărâre pe care l-a înaintat consilierilor locali din comună prin care solicită acordul acestora cu privire la depunerea proiectului. Calculele estimative făcute de edilul din Andrășești arată că pentru construcția pistelor pentru biciclete comunitatea locală ar putea beneficia de aproximativ 230 mii de euro.

Transport «verde» la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 10:50 (12554 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

bonus: Ialomița are pregătite pentru irigații 86 mii de hectare

Lipsa precipitațiilor din ultima perioadă afectează culturile înființate în campania agricolă din toamna anului trecut. Ca toate celelalte județe din Câmpia Bărăganului, Ialomița se confruntă deja cu seceta pedologică extremă. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie susțin că prognozele viitoare sunt în defavoarea agricultorilor. Reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că, din cauza lipsei apei din sol, peste 25% din cultura de rapiță nu a răsărit. Astfel, întoarcerea culturilor reprezintă singura soluție pe care o au la îndemână fermierii.

Câmpurile au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 15:20 (16379 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de violență în școlile ialomițene

Acte de violență în școlile ialomițene

Polițiștii din Slobozia fac cercetări în două dosare penale ce au ca obiect acte de violență petrecute în școli. Primul caz a fost raportat la Școala Gim­nazială «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni, iar cel de-al doilea la Liceul Teh­nologic «Mihai Eminescu» Slobozia. La toate acestea se adaugă și statistica Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița potrivit căruia, în primul semestru din acest an școlar, peste 700 de elevi au avut nota scăzută la purtare, în majoritatea cazurilor fiind vorba despre comportament neadecvat.

Verificările sunt în curs Din datele oamenilor legii, în cazul... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 14:50 (11132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

bonus: Apa din Dunăre, a doua soluție

Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin ideea finalizării proiectului inițiat de admi­nistrația Ionașcu în urmă cu 15 ani. Conform datelor oficiale furnizate de către Urban SA, puțurile 18 și 19 din frontul de captare subteran al orașului «furnizează apă la parametri apropiați de valorile legale privind potabilitatea». În cazul în care ideea va fi validată oficial, finalizarea investiției ar urma să se facă «prudent și etapizat». Reamintim că exploatarea frontului de captare subteran al Sloboziei prevedea realizarea a 25 de puțuri forate, din care au fost realizate 20.

O alternativă riscantă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 10:50 (10946 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

La Țăndărei

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Aleșii locali din Țăndărei au adoptat un proiect de hotărâre în baza căruia Biserica-monument istoric «Sfinții Voievozi» din oraș să beneficieze de fonduri pentru continuarea lucrărilor de restaurare. Astfel, din bugetul local al orașului va fi redirecționată suma de 150 mii de lei pentru realizarea picturilor exterioare ale lăcașului de cult.

Două veacuri de istorie la Țăndărei Biserica «Sfinții Voievozi» a fost ridicată în anul 1839 de către marele vornic Filip Lenș. Acesta este menționat de vechile arhive drept principalul administrator al Țăndăreiului. În calitate de consilier al... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 13:10 (3265 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Primăria Fetești beneficiază din partea Uniunii Europene de 45,1 mi­lioane de lei pentru dezvoltarea unui sistem de transport durabil, prietenos cu me­diul înconjurător. Implementarea proiectului se află în plină desfășurare. Admi­nistrația locală a început construcția unei autobaze mo­derne, unde vor staționa cele 12 autobuze pe care municipalitatea le va achiziționa în cadrul acestui proiect.

În linie dreaptă pentru transport eco În anul de grație 2020, Primăria Municipiului Fetești a inițiat proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești». Cu o valoare de ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 12:15 (15005 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Societatea Engie România, furnizor de gaze naturale în județul Ialomița, a fost sancționată cu 30 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Firma a intrat în atenția instituției în urma unei reclamații depusă de unul dintre clienți. Beneficiarul respectiv a reclamat că factura emisă de operator a fost mai mare decât în realitate.

Proces în instanță În reclamația înaintată către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița se arată faptul că respectivul beneficiar a avut de plată o factură de peste 3000 de lei. Datele au scos... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 15:50 (16145 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 15:05 (3039 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Darea în folosință a celor 12 apartamente din incinta blocului ANL pentru medici din Slobozia depinde de administrația locală a orașului. Primăria Slobozia trebuie să înființeze o comisie de recepție care să certifice faptul că imobilul a fost construit conform proiectului. Deși oficialii ANL susțin că imobilul este finalizat, obiectivul mai are nevoie de mici reparații care fac imposibilă recepția. Atât ANL, cât și administrația locală Slobozia au refuzat să estimeze când se vor putea muta medicii chiriași.

Sprijin pentru medicii rezidenți
Proiectul privind construirea unui bloc... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 11:05 (2919 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Război între taxime­triștii din Slobozia și polițiștii locali din oraș. Totul din cauza unei zone de staționare destinată taximetrelor, desființată în vara anului trecut. Respectiva stație se află amplasată pe bulevardul Matei Basarab, în imediata apropiere a locației «Batury», și po­trivit Poliției Locale «reprezintă un real pericol pentru ceilalți participanți la trafic». Agenții susțin că, la plecarea din stație, șoferii de taxi obișnuiesc să efectueze manevre ce afec­tează siguranța circulației. Cu toate că stația nu mai există, taximetrele continuă să stațio­neze în respectivul spațiu. Șo­ferii invocă o prevedere din Legea Taximetriei care le-ar acorda acest drept. «Singura soluție o reprezintă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2022, 13:20 (10467 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a respins majorarea salariilor din cadrul Serviciului Public de Transport Local

Toți pentru unul, unul pentru toți

Consiliul Local Slobozia a respins majorarea salariilor din cadrul Serviciului Public de Transport Local

Consiliul Local Slobozia a respins proiectul de hotărâre prin care administrația locală solicita majorarea «în bloc» a salariilor din cadrul Servi­ciului Public de Transport Local cu 20%. Consilierii locali PSD care s-au opus proiectului au solicitat ca «majorarea să vizeze doar salariile șoferilor, nu și cele ale directorului». Proiectul va fi refăcut și va fi supus votului în plen la următoarea ședință a Consiliului Local Slobozia.

Dreptate social-democrată Joi, 31 martie 2022, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, administrația locală a supus atenției plenului... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 22:05 (12114 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat recent publicității Raportul privind starea Învățământului ialomițean, după încheierea primului semestru al acestui an școlar. Ana­lizând rata de promovare a elevilor, în județul Ialomița există unități de învă­țământ unde acest procent se menține scăzut, mai mic sau egal cu 60%. Reamin­tim că, în perioada 2014-2020, oficialii Învățământului ialomițean au inițiat pro­iecte cu finanțare europeană pentru a crește calitatea educației în șco­lile din județ și pentru a obține rezultate mai bune la Examenele Naționale. Instituția școlară a fost fie beneficiar direct al acestor proiecte, fie partener alături de alte instituții cu profil similar. Valoarea fondurilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 12:40 (9543 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4778 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale în trafic pentru centurile de siguranță

Săptămâna 11-17 martie 2019 este dedicată controalelor TISPOL Seatbelt (acțiunile Polițiilor Rutiere din Europa, vizând purtarea centurilor de siguranță de către ocupanții autovehiculelor). Acțiunea, coordonată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 11:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești, Ion Roată și Bărcănești

Vineri, 8 martie a.c., pe raza localității Bărbulești, un bărbat de 55 ani, din Urziceni, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea manevrei de schimbare a direcției de deplasare și a intrat în coliziune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:55
(4660 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, arestat pentru conducere fără permis

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 31 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:50
(5677 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4000 de elevi din Ialomița intră în febra simulărilor

Potrivit Ministerului Educației Naționale, între 11 și 13 martie 2019, se organizează simulările pentru Evaluarea Națională, examen susținut de elevii de clasa a VIII-a. În premieră, anul acesta vor susține ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 12:02
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol aniversar «Din inimă pentru Mama»

Vineri, 8 martie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean s-a desfășurat cea de a VIII-a ediție a spectacolului aniversar «Din inimă pentru Mama», eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia. Doamnele ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 11:05
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, angajații Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, cât și persoanele care participă la testarea psiho-somatică au fost în grevă ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:15
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 11-15 martie 2019, între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:05
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
(salariu fix+diurne) 
-card analize medicale
-telefon
 CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești,
cât și la adresa
de e-mail: [email protected] 
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

8 Martie 2019, 17:50


Protopopiatul Urziceni: «Prețuire Femeii!»

Joi, 7 martie 2019, la sala de activități a Protopopiatului Urziceni, s-a desfășurat a XV-a ediție a evenimentului «Prețuire Femeii!». În deschiderea evenimentului dedicat doamnelor, Preacucernicul Părinte ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 17:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Schimbare de conducere la Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița

Miercuri, 6 martie 2019, Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a organizat Adunarea Generală anuală, destinată alegerii conducerii Asociației în urma expirării mandatului statutar ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 19:10
(7412 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Șezătoarea populară «Tradiții și obiceiuri de Mucenici»

Miercuri, 6 martie a.c., la Căminul Cultural din Slobozia Nouă s-a desfășurat a V-a ediție a proiectului cu tema «Tradiții și obiceiuri de Mucenici». Evenimentul a fost realizat de Protopopiatul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 18:50
(5730 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri de 19 ani, surprinși în flagrant în timp ce au spart o mașină

Doi tineri de 19 ani, din Slobozia, au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat pe raza localității de domiciliu. Astfel, marți, 5 martie ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:50
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu provocat de o sobă

Marți, 5 martie a.c., un incendiu a izbucnit aproape de miezul nopții la o locuință din comuna Bucu. Proprietarul casei, în vârstă de 46 de ani, a suferit arsuri de gradul I și II la nivelul feței, precum ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:45
(5752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu incendiu


Tânăr din Alexeni, reținut pentru furt din locuință

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au luat măsura reținerii față de un tânăr, de 22 de ani, din Alexeni. Acesta ar fi sustras mai multe bunuri și bijuterii dintr-o locuință de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:40
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Marți, 5 martie a.c., un cetățean din comuna Mărculești a descoperit în ograda sa, în jurul orelor 11,00, un element de muniție provenit din timpul războaielor. Bărbatul a anunțat postul local de Poliție ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:35
(4460 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La furat de morcovi

Doi tineri, de 24 și 28 de ani, din Bordușani, au fost surprinși în flagrant de către polițiști după ce ar fi sustras 400 de kg de morcovi de pe un teren agricol aparținând unei firme din aceeași comună ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Marți, 5 martie a.c., în jurul orei 9,30, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:25
(4452 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Pompieri solicitați pentru un jgheab desprins

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 16,00, un jgheab pentru scurgerea apelor pluviale desprins de pe acoperișul unui bloc din Slobozia a fost observat de cetățeni, care au cerut sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:20
(4250 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Produse contrafăcute, confiscate de către polițiști

Marți, 5 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au efectuat controale la agenți economici de pe raza de competență, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:15
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 11,45, o rezervă de furaje a unui cetățean din satul Iazu s-a aprins din cauza focului deschis executat în aer liber. Scânteile au fost purtate de vânt spre depozitul ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:05
(4714 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:20
(5217 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Miercuri, 13 martie 2019, la sediul din Slobozia al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița va avea loc o întâlnire cu contribuabilii din județ. În cadrul întâlnirii oficiale se va dezbate ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:15
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 4 martie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 40 ani, din Mihail Kogălniceanu, în timp ce conducea, pe raza comunei Vlădeni, un tractor agricol ce tracta o remorcă neînmatriculată ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:10
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, arestat pentru «lovire și alte violențe»

Luni, 4 martie a.c., polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:55
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță faptul că începând din această lună, numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate pe site-ul ANAF. Potrivit noilor modificări aduse Codului ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:50
(6200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii, microrecital la Centrul Cultural

Miercuri, 6 martie 2019, începând cu orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii vă invită la inaugurarea expoziției «Femeia în chip și fel». De asemenea, Grupul vocal «Sunetul muzicii», îndrumați de educatori ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:45
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Campania de emitere a titlurilor de stat continuă și luna martie

Ministerul Finanțelor Publice informează că emiterea titlurilor de stat continuă și în luna martie 2019. Astfel, cei interesați trebuie să aibă peste 18 ani și pot subscrie pentru 4 noi emisiuni de titluri ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 11:20
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri de 25 ani, beți și fără permis la volan

În perioada 1-3 martie a.c., un tânăr de 25 ani, din Vlădeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni, deși anterior consumase  băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:25
(4641 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...