Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

Echipa de Robotică de la Liceul Tehnologic confirmă

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

În septembrie 2021, șase elevi din cadrul Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg participau la primul lor concurs de Robotică. La 6 luni distanță, cei șase elevi și-au confirmat va­loarea, devenind finaliști ai Concursului de Robotică «Nextlab.tech».

Locuri fruntașe în topul național Concursul «Nextlab.tech» se înscrie în seria competițiilor naționale aprobate de Ministerul Educației și reprezintă singurul concurs de profil organizat în țara noastră. Principala regulă a concursului este ca elevii care primesc respectivele kit-uri să construiască roboți conform schemei, pe care să-i utilizeze... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 11:10 (12479 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

În ultimii 2 ani

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

Inclusă în Programul Național de Împădurire al Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, Ialomița a beneficiat în ultimii 2 ani de peste 100 hectare de teren forestier pe care s-au efectuat lucrări de împădurire. Ultimele lucrări s-au efectuat în urmă cu o lună și jumătate și au vizat înființarea de perdele forestiere în zona municipiului Fetești, în apropiere de Autostrada Soarelui. Conform unui raport oficial al Institutului Național de Statistică și Studii Economice, Ialomița se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește județele deficitare în păduri. Experții INSSE arată că doar 6% din suprafața județului nostru este ocupată cu păduri.

Ialomița are nevoie de pădure... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 16:05 (10802 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Să fie primit!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

bonus: 150000 de lei pentru un bust al lui Barbu Catargiu la Maia

Prin 2016, pe vremea când era senator tânăr și fără minte, Marian Pavel, actualul președinte al Consilului Județean Ialomița, perora de la tribuna Parlamentului că în România există mai multe biserici decât școli și că banii publici ar trebui drămuiți cu mai multă atenție. La 6 ani distanță, în Săptămâna Mare, administrația Pavel alocă 1 milion de lei din fonduri publice pentru 20 de lăcașuri de cult din Ialomița aflate sub oblăduirea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Vrednic este!

Danii publice în Săptămâna Mare Consiliul Județean Ialomița se reunește miercuri... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 10:55 (29292 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

La Fierbinți-Târg, prin investiția Consiliului Județean Ialomița

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

Administrația județeană a vizitat joi, 7 aprilie 2022, Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg. Valoarea investițiilor rea­lizate aici în ultimii 5 ani se ridică la 4,4 milioane de lei. «La acest moment putem onora orice solicitare de preluare a unui rezident în Centrele noastre de asistență!» a declarat directorul Paul Marcu ulterior evenimentului. În decursul următorilor ani, capacitatea de cazare în Centrele de asistență pentru vârstnici din județ va fi extinsă cu alte 40 de locuri.

De la Cenușăreasă la Făt-Frumos Centrul pentru Persoane Vârstnice Fierbinți-Târg este parte... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 15:40 (12944 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17159 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12172 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6665 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10669 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Deși rolul mediatorilor școlari este important pentru crearea unor legături între copiii din comunitățile vulnerabile și școală, administrațiile locale din județul Ialomița nu fac demersuri pentru a-i angaja. La nivelul județului Ialomița sunt 20 de localități cu o pondere mai mare a comunităților vulnerabile, însă doar 3 au făcut demersuri pentru angajarea media­torilor școlari. Cei 3 mediatori școlari au fost angajați de administrațiile locale din Andrășești, Slobozia și Borănești.

Doar 3 mediatori școlari în tot județul În cea mai mare parte, comunitățile vulnerabile se referă la... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 11:05 (12629 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Au mai rămas 7 apartamente de vânzare

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Primul bloc din cartierul rezidențial «Cantemir Residence» va fi gata în septembrie 2022. Ștefan Țintă, reprezentantul Premier Residencial SRL, firma care realizează investiția, anunță că mai sunt de vânzare doar 7 apartamente. «A fost o afacere bună pentru primii cum­părători... Dar aș lua-o oricând de la capăt. Suntem bucuroși că putem oferi orașului construcții care respectă toate standardele de calitate în vigoare!» declară Țintă.

Un bloc de modă veche Fundație de beton armat, cărămidă Poroterm pentru compartimentarea interioară, inserție de fier în ziduri... Și 4 etaje ridicate... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 14:50 (11981 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

Din fondurile PNRR

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

bonus: Ialomița investițiilor «inutile»

Fără străzi modernizate sau rețele funcționale de apă și canalizare, administrația locală din comuna Andrășești vrea să cheltuie fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru amenajarea unor piste pentru biciclete. În acest sens, edilul Adrian Vasile a inițiat un proiect de hotărâre pe care l-a înaintat consilierilor locali din comună prin care solicită acordul acestora cu privire la depunerea proiectului. Calculele estimative făcute de edilul din Andrășești arată că pentru construcția pistelor pentru biciclete comunitatea locală ar putea beneficia de aproximativ 230 mii de euro.

Transport «verde» la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 10:50 (12560 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

bonus: Ialomița are pregătite pentru irigații 86 mii de hectare

Lipsa precipitațiilor din ultima perioadă afectează culturile înființate în campania agricolă din toamna anului trecut. Ca toate celelalte județe din Câmpia Bărăganului, Ialomița se confruntă deja cu seceta pedologică extremă. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie susțin că prognozele viitoare sunt în defavoarea agricultorilor. Reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că, din cauza lipsei apei din sol, peste 25% din cultura de rapiță nu a răsărit. Astfel, întoarcerea culturilor reprezintă singura soluție pe care o au la îndemână fermierii.

Câmpurile au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 15:20 (16399 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de violență în școlile ialomițene

Acte de violență în școlile ialomițene

Polițiștii din Slobozia fac cercetări în două dosare penale ce au ca obiect acte de violență petrecute în școli. Primul caz a fost raportat la Școala Gim­nazială «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni, iar cel de-al doilea la Liceul Teh­nologic «Mihai Eminescu» Slobozia. La toate acestea se adaugă și statistica Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița potrivit căruia, în primul semestru din acest an școlar, peste 700 de elevi au avut nota scăzută la purtare, în majoritatea cazurilor fiind vorba despre comportament neadecvat.

Verificările sunt în curs Din datele oamenilor legii, în cazul... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 14:50 (11132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

bonus: Apa din Dunăre, a doua soluție

Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin ideea finalizării proiectului inițiat de admi­nistrația Ionașcu în urmă cu 15 ani. Conform datelor oficiale furnizate de către Urban SA, puțurile 18 și 19 din frontul de captare subteran al orașului «furnizează apă la parametri apropiați de valorile legale privind potabilitatea». În cazul în care ideea va fi validată oficial, finalizarea investiției ar urma să se facă «prudent și etapizat». Reamintim că exploatarea frontului de captare subteran al Sloboziei prevedea realizarea a 25 de puțuri forate, din care au fost realizate 20.

O alternativă riscantă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 10:50 (10954 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

La Țăndărei

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Aleșii locali din Țăndărei au adoptat un proiect de hotărâre în baza căruia Biserica-monument istoric «Sfinții Voievozi» din oraș să beneficieze de fonduri pentru continuarea lucrărilor de restaurare. Astfel, din bugetul local al orașului va fi redirecționată suma de 150 mii de lei pentru realizarea picturilor exterioare ale lăcașului de cult.

Două veacuri de istorie la Țăndărei Biserica «Sfinții Voievozi» a fost ridicată în anul 1839 de către marele vornic Filip Lenș. Acesta este menționat de vechile arhive drept principalul administrator al Țăndăreiului. În calitate de consilier al... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 13:10 (3265 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Primăria Fetești beneficiază din partea Uniunii Europene de 45,1 mi­lioane de lei pentru dezvoltarea unui sistem de transport durabil, prietenos cu me­diul înconjurător. Implementarea proiectului se află în plină desfășurare. Admi­nistrația locală a început construcția unei autobaze mo­derne, unde vor staționa cele 12 autobuze pe care municipalitatea le va achiziționa în cadrul acestui proiect.

În linie dreaptă pentru transport eco În anul de grație 2020, Primăria Municipiului Fetești a inițiat proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești». Cu o valoare de ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 12:15 (15024 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Societatea Engie România, furnizor de gaze naturale în județul Ialomița, a fost sancționată cu 30 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Firma a intrat în atenția instituției în urma unei reclamații depusă de unul dintre clienți. Beneficiarul respectiv a reclamat că factura emisă de operator a fost mai mare decât în realitate.

Proces în instanță În reclamația înaintată către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița se arată faptul că respectivul beneficiar a avut de plată o factură de peste 3000 de lei. Datele au scos... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 15:50 (16151 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 15:05 (3039 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Darea în folosință a celor 12 apartamente din incinta blocului ANL pentru medici din Slobozia depinde de administrația locală a orașului. Primăria Slobozia trebuie să înființeze o comisie de recepție care să certifice faptul că imobilul a fost construit conform proiectului. Deși oficialii ANL susțin că imobilul este finalizat, obiectivul mai are nevoie de mici reparații care fac imposibilă recepția. Atât ANL, cât și administrația locală Slobozia au refuzat să estimeze când se vor putea muta medicii chiriași.

Sprijin pentru medicii rezidenți
Proiectul privind construirea unui bloc... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 11:05 (2919 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

CCIA Ialomița: Invitații la expoziții în Republica Moldova

În perioada 16-19 marie 2011, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița organizează o misiune economică în Republica Moldova, respective la Chișinău, pentru vizitarea expozițiilor specializate ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 16:18
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat calea ferată!

Patru ialomițeni sînt în prezent cercetați penal după ce au fost prinși de jandarmi furînd șine de cale ferată. Indivizii au fost depistați încă de la primele ore ale dimineții de joi, 3 martie. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:22
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Instruire gratuită pentru angajații ANAF

«Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță organizarea în data de 7 martie 2011, la sediul Agenției, a conferinței pentru închiderea oficială a proiectului cu titlul „Îmbunătățirea abilităților tehnice ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:20
(10856 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 66 de locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița, miercuri, 3 martie, în Ialomița, erau disponibile 66 locuri de muncă vacante. Dintre acestea, două posturi sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:44
(14112 vizualizări - 3 comentarii)


ITM Ialomița: Cărțile de muncă, predate angajatorilor

Potrivit unor noi prevederi legale, începînd cu data de 1 ianuarie 2011, carnetele de muncă nu vor mai exista. Vechimea în muncă pînă la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă, urmînd ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:42
(10087 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A dat în groapă și a sunat la 112

Un bărbat de 41 de ani a sunat la 112 după ce... a căzut într-o groapă. Acesta se deplasa pe strada Buzăului din localitate și nu a observat craterul de 4 mp din fața sa. Pompierii au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:17
(8041 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni groapă 112


Slobozia: Magazie mistuită de flăcări

Magazia unei firme din Slobozia a fost distrusă de flăcări în seara zilei de 2 martie. Flăcările au fost aprinse de mai multe persoane care se adăposteau în respectiva locație. Preț de aproximativ un sfert ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:15
(8726 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Furt în familie la Tovărășia

Ofițeri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural în colaborare cu agenții Postului de Poliție Miloșești au reușit identificarea a trei tineri (frați) din satul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:49
(8712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Tovărășia furt


Armășești: Femeie de 55 ani, lovită de o mașină

Marți, 1 martie, în jurul orei 19.00, pe DN1D, în afara localității Armășești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:47
(10470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10384 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43619 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14580 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11239 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9406 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11850 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9092 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13877 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8887 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12680 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13626 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12172 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10354 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5013 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5188 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...