Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Fonduri europene estimate la 16 milioane de euro

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Administrația județeană reia Programul «ELENA» destinat investițiilor în dome­niul eficienței energetice și al ener­giilor din surse regenerabile. Valoarea investițiilor care urmează a fi reali­zate la nivelul celor 23 de administra­ții locale implicate în acest Program se ridică la 16 milioane de euro. Con­tribuția locală în cadrul proiectului este de aproximativ 35000 de euro.

ELENA «reloaded» În vara anului 2021, Consiliul Județean Ialomița demara un proiect ambițios de investiții în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regenerabile. După o primă etapă de identificare... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 10:20 (5384 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

Diabetul, boala care afectează cei mai mulți ialomițeni

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

În perioada 15 martie-15 aprilie 2022, dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet din Slobozia și Ialomița. Cabinetul medical Diacare Center a fost deschis la începutul lunii martie în Slobozia și asigură consultații și scheme de tratament pentru bolnavii de diabet înregistrați în baza de date a Casei de Sănătate Ialomița. «În Ialomița sunt aproximativ 10000 de oameni care suferă de diferite afecțiuni diabetice. Serviciile noastre medicale vin în întâmpinarea nevoilor acestor oameni!» declară medicul Anca Telehuz.

După 10 ani de stagiu la Urgențe Dr Anca Telehuz... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 14:10 (30847 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

bonus: Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost concesionat

Administrația județeană concesionează 638 hectare de teren arabil neproductiv în zona Vlădeni, în vederea realizării de parcuri fotovoltaice de mare capacitate. Procesul de concesionare a acestor terenuri este blocat de o serie de contestații inițiate de către concesionarii interesați de modificarea acestor investiții. Miza acestor investiții o reprezintă schemele de sprijin financiar care urmează a fi accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Conform angajamentelor europene, România are obligația de a-și majora puterea instalată în centrale de producție de energie regenerabilă eoliană și fotovoltaică cu 3000 MW până la jumătatea anului 2026.

Profeții despre trecutul județului... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 09:55 (5718 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

Oyl Company Holding AG este cu un pas mai aproape de inaugurarea complexului comercial din Cartierul «Pepinieră». Complxeul se va numi «Park Plaza», iar primele firme interesate de închirierea spațiilor comerciale deja au început amenajările. Printre numele celor care vor deschide spații comerciale în zonă se numără Smart Cash&Carry, Penny Market XXL și Supeco.

După 14 ani La 14 ani de la concesionarea terenului pentru construirea unui Supermarket Cora, Slobozia se apropie de finalizarea investiției într-un nou complex comercial. Proiectul a fost deblocat în urmă cu un an, când firma... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2022, 12:45 (28629 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Poliția Locală Slobozia administrează cel mai modern poligon de tragere din județul Ialomița. Clădirea se află la intrarea în oraș, în zona Pădurii Peri și, până la începutul acestui an, permitea accesul doar polițiștilor sau jandarmilor. Din ianuarie 2022, poligonul și-a deschis porțile și pentru civili po­sesori de arme de foc. O dată pe lună, aceștia pot veni aici să tragă cu armele pe care le dețin...

Acces pentru posesorii de arme Ideea de a permite accesul persoanelor care dețin arme de foc acasă a venit și datorită unei obligativități legale. Astfel, potrivit normelor în vigoare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2022, 12:20 (10930 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

După 2 ani în care elevii ialomițeni au fost obligați să învețe cu ajutorul dispozitivelor electronice conectate la internet, școlile din Ialomița continuă să aibă pro­bleme în ceea ce privește asi­gurarea acestui serviciu. O analiză privind starea județului Ialomița, realizată de Avocatul Poporului, arată că un sfert din cele 92 de școli cu personalitate juridică din Ialomița nu dispun de infrastructura necesară pentru a fi conectate la internet. Situația este generată de faptul că firmele care furnizează astfel de servicii nu au făcut demersuri pentru a-și dezvolta infrastructura și în localitățile unde există aceste unități de învățământ.

Școlile ialomițene, departe de modernizare... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 14:10 (3639 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Ialomița are nevoie de mai multe paturi pentru spitale. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) scoate în evidență gradul scăzut în ceea ce privește accesul la servicii medicale al ialomițenilor din această perspectivă. Într-o cercetare realizată de specialiștii din cadrul instituției, denumită «Disparități teritoriale în România», se evidențiază faptul că județul nostru se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește numărul de paturi din spitale la mia de locuitori. Raportarea oficială a MDLPA este completată de Curtea de Conturi a României care prezintă situația în ceea ce privește numărul de medici existent la nivelul județului nostru. Pe lângă paturi... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 09:50 (18227 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

În Ialomița

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

Aflate în insolvență sau faliment, 25 de societăți comerciale din Ialomița figurează pe lista celor mai mari datornici către bugetul consolidat al județului. Conform unei analize realizată de către Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, toți acești de­bitori trebuie să înapoieze suma de 369,5 mili­oane de lei. Fiscul a demarat deja o serie de proceduri privind recuperarea sumelor însă acțiunile sunt îngreu­nate din cauza dispo­zițiilor legale greu de pus în practică.

Un demers greu de ralizat Pe lista celor 25 de mari datornici ai ju­dețului Ialomița se numără societăți aflate... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 13:55 (18578 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

În fiecare lună, Ialomița plătește 161,6 milioane de lei pentru a oferi pensiile celor peste 58 de mii de beneficiari. Sumele ar trebui acoperite din contribuțiile angajaților din județul nostru la bugetul asi­gurărilor sociale. Pentru că banii nu sunt niciodată suficienți, Casa Județeană de Pensii Ialomița este nevoită să se împrumute lunar la bugetul statului. Valoarea acestui împrumut este de 67,3 milioane de lei.

Pensii plătite din împrumuturi Pentru a putea plăti la timp toate in­demnizațiile celor peste 58 de mii de pensionari din județ, Casa Județeană de Pensii Ialomița este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 10:10 (6934 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Marți, 1 martie 2022, oficialii Consiliului Județean Ialomița au participat la o întâlnire cu re­prezentanții unităților adminis­trativ-teritoriale limitrofe Dunării în vederea constituirii unui Grup de Acțiune Locală pentru Pescuit. Structura ar putea accesa fonduri de 2 milioane de euro pentru investiții care să permită relansarea economică a zonei. Conform estimărilor inițiale, numărul de pescari care ar putea beneficia de aceste investiții depășește 250. «Este un proiect care ar putea fi implementat începând cu anul 2023!» susține Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O nouă oportunitate investițională... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 14:25 (15327 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ministerul Sănătății pune foarte puțin accentul pe prevenirea unor boli transmisibile precum infecția cu virusul HIV sau tuberculoza. Potrivit rapoartelor oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, programele de prevenire pe care instituția are obligația legală să le des­fășoare au primit fonduri in­suficiente din partea Ministe­rului Sănătății. Astfel, între 2019-2021, pentru preve­nirea infecției HIV județului Ialomița i-au fost alocați doar 5000 de lei anual. În același interval de timp, DSP Ialomița a primit pentru prevenirea tuberculozei aproximativ 10 mii de lei/an.

Indiferența omoară prevenția... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 10:05 (10117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

O analiză a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița (AJPIS) evidențiază valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit anul trecut, sub formă de ajutoare sociale, pentru beneficiarii protejați de Legea Venitului Minim Garantat (Legea 416/2001). Estimările instituției arată faptul că, la nivelul județului nostru, pentru această categorie de asistați social, au fost efectuate plăți în valoare de 7,8 milioane de lei. Datele aratră că valoarea ajutorului a scăzut cu 1 mi­lion de lei față de sumele acordate în 2020.

Sprijin financiar pentru 2500 de ialomițeni Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 15:55 (14249 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Urmându-și promisiunea „Mobil așa cum vrei. Simplu și corect", făcută clienților în luna noiembrie anul trecut, Telekom Romania Mobile are o surpriză pentru utilizatorii de cartele preplătite care își doresc să fie conectați nelimitat cu cei pe care îi iubesc.

Până la 31 martie, rețeaua Telekom Mobile este 100% nelimitată pentru toți clienții prepaid, cât timp au activă orice opțiune cu beneficii, fie că sunt deja utilizatori ai serviciilor preplătite, fie că aleg acum cartela Telekom. Aceștia vor primi automat bonus beneficii nelimitate -internet, minute și SMS-uri naționale- fără nicio obligație și fără niciun cost suplimentar, ca să își poată exprima nelimitat emoțiile și sentimentele. Mai mult, clienții care își reîncarcă minim 5 euro pe cartela Telekom Mobile, în perioada 22 februarie-4 aprilie, vor fi înscriși automat pentru tragerile la sorți prin care pot câștiga, săptămânal, un smartphone Samsung Galaxy S22. Regulamentul concursului poate fi regăsit aici.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 13:10 (13166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Miercuri, 2 martie 2022, Liviu Gabriel Mușat, di­rectorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, alături de Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, au semnat contractul de finanțare pentru proiectul «Creșterea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“». Investiția este finanțată din Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa prioritară 3-«Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon».

Avem investiții Consiliul Județean Ialomița, în calitate de beneficiar, își propune ca prin intermediul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:10 (5501 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia va prelua serviciul de salubritate stradală și cel de iluminat pu­blic. «Retehnologizarea firmei permite extinderea volumului de activități pe care le desfășurăm... Mai avem nevoie de oameni, însă aceștia vor fi angajați atunci când volumul de muncă va cere acest lucru. Nu este prima dată când ne ocupăm de salubrizarea stradală și iluminat public. Acum însă, investițiile realizate ne permit să fim eficienți!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Salubrizare, iluminat public și întreținere DADP Slobozia intră într-o nouă... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 16:20 (19340 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Pentru recupararea unui prejudiciu

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Toți cei 60 de angajați ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița au fost dați în judecată și trebuie să plătească peste 500 mii de lei instituției. Suma reprezintă prejudiciul constatat de către Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit desfășurată în cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Auditorii de la București au consi­derat faptul că modul în care au fost calculate salariile angajaților din cadrul OCPI Ialomița, în baza Legii 153/2017, privind salarizarea în sistemul bugetar, a fost eronat. Toate cele 60 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița.

Salarii acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 09:50 (17553 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

În 2021

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

Schema Unică de Plată pe Suprafață (SAPS) reprezintă principalul ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl acordă pentru agricultură. Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că valoarea sumelor acordate fermierilor ialomițeni, beneficiari ai acestui sprijin financiar, a depășit 73,7 milioane de euro.

Bani europeni pentru fermieri Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că în cursul anului 2021 la nivelul instituției au fost înregistrate 9093 de cereri privind acordarea plății unice pe suprafață. Astfel, potrivit... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2022, 15:50 (11050 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Sâmbătă, 5 martie 2022, la inițiativa medicului Alexandru Vasilescu din Fetești, un grup de 15 voluntari din Ialomița și București s-au adăugat eforturilor colective de întrajutorare a refugiaților ucraineni care sosesc în țară prin Vama Isaccea. Scopul demersului a fost acela de a conștientiza autoritățile județene asupra situației dramatice cu care urmează să se confrunte administrațiile județene din Tulcea, Brăila, Galați și Ialomița în perioada imediat următoare. «Credem că în perioada următoare numărul refugiaților va fi atât de mare încât po­sibilitățile financiare și logistice ale voluntarilor de la punctele de frontieră cu Ucraina vor fi depășite. Tre­buie ca autoritățile județene să devină... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2022, 12:10 (4981 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Ziarul nostru a anunțat încă de la începutul lunii ianuarie 2022 despre propunerea înaintată de PNL Ialomița în ceea ce privește nominalizarea lui Dragoș Costin Telehuz pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Astfel, în cursul zilei de joi, 10 martie 2022, propunerea s-a concretizat, premierul Nicolae Ciucă semnând decretul de numire a lui Dragoș Costin Telehuz în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Unul dintre cei cinci Dragoș Costin Telehuz va fi unul dintre cei cinci secretari... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:20 (13968 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta începută la sfârșitul lunii februarie 2022 la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești. În urma analizelor de laborator s-a descoperit prezența unor stafilococi și enterobacterii, din cauza cărora copiilor li s-a făcut rău. Reamintim că în noaptea de 22/23 februarie a.c., 11 copii au ajuns la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești după ce au mâncat la grădiniță. Mai mult decât atât, instituția de învățământ a fost amendată de către DSP Ialomița cu 10 mii de lei.

Igienă necorespunzătoare la bucătărie În ziua de marți, 22 februarie... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:10 (3579 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Joi, 12 mai 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 17:00
(10661 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 13 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27156, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 12 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20
(1776 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 15:00
(24739 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:45
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 10:30
(14876 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Joi, 12 mai a.c., Penitenciarul Slobozia, în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților Călărași, a demarat cursul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 19:30
(17713 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Joi, 12 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27154, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de miercuri, 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 16:15
(2785 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi pentru dezastrul ecologic de la Borănești

Printr-o adresă oficială, Inspectoratul de Poliție a Județului Ialomița înștiința DSVSA Ialomița asupra faptului că, în data de 21.04.2022, urmare a unei sesizări primite, reprezentanții Gărzii Naționale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 18:10
(8461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 11 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27152, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 10 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:50
(1917 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Luna mai, luna concursurilor cu elevi

Ca în fiecare an, luna mai este dedicată unor activități extrașcolare pe care ISU Ialomița le desfășoară cu elevi de toate vârstele din județ. Concursul cu tematică în domeniul apărării împotriva incendiilor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:40
(2665 vizualizări - 0 comentarii)


«SEMINARII WEB», un nou serviciu electronic al ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală a dezvoltat un nou serviciu electronic, «SEMINARII WEB», care va fi pus la dispoziția contribuabililor începând cu luna mai 2022. Prin intermediul acestui serviciu ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 21:20
(6689 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 10 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27151, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 9 mai a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 16:40
(2343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Luni, 9 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27147, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de duminică, 8 mai a.c., când ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 16:10
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ograda

Accident la Ograda

Sâmbătă, 7 mai a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au intervenit cu o autospecială pentru stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 15:05
(3496 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 72000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-07.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 72091 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 13:50
(15622 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Profanatori de morminte, identificați de polițiști

Duminică, 8 mai a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că mai multe morminte din cimitirul comunal Făcăeni au fost distruse. Oamenii legii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 21:30
(3916 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 8 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27146, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 7 mai ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 16:50
(7185 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 7 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27142, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 6 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2022, 16:30
(2481 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 6 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27141, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 5 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 16:15
(2267 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 mai 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 14:30
(9939 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Joi, 5 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27141, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de miercuri, 4 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 16:20
(2571 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Din 15 iunie se pot depune cereri pentru Ajutor de Stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în perioada 15 iunie-26 iulie 2022, inclusiv, Ministerul Finanțelor derulează o nouă sesiune de înregistrare a Cererilor de acord pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 13:10
(11190 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 4 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27135, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 3 mai a ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:35
(2672 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Târg Educațional-Universitatea «Dunărea de Jos» din Galați

Marți, 3 mai 2022, lnspectoratul Școlar Județean lalomița, susținut de autoritățile locale, a facilitat întâlnirea elevilor de liceu cu reprezentanți ai Universității «Dunărea de Jos» din Galați. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:05
(9594 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termene limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 15:35
(14505 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai, luna promovării economiei sociale

În viziunea AJOFM Ialomița, luna mai este luna promovării economiei sociale, fiind dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 14:25
(9035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Marți, 3 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27131, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de luni, 2 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 16:15
(4804 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,11%, rata șomajului înregistrat în luna martie 2022

La sfârșitul lunii martie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3827 șomeri (din care 1720 femei), rata șomajului fiind de 4,11%, cu 0,82% sub ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 15:00
(10998 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de luni, 2 mai a.c., pe DN2A, între localitățile Perieți și Misleanu. Un tânăr de 21 de ani s-a angajat într-o depășire neregulamentară, moment în care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 11:30
(7844 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Traian și Bărbulești

Sâmbătă, 30 aprilie a.c., în jurul orei 2,00, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din comuna Traian. ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2022, 19:40
(11257 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...