Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

bonus: Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost concesionat

Administrația județeană concesionează 638 hectare de teren arabil neproductiv în zona Vlădeni, în vederea realizării de parcuri fotovoltaice de mare capacitate. Procesul de concesionare a acestor terenuri este blocat de o serie de contestații inițiate de către concesionarii interesați de modificarea acestor investiții. Miza acestor investiții o reprezintă schemele de sprijin financiar care urmează a fi accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Conform angajamentelor europene, România are obligația de a-și majora puterea instalată în centrale de producție de energie regenerabilă eoliană și fotovoltaică cu 3000 MW până la jumătatea anului 2026.

Profeții despre trecutul județului... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 09:55 (5715 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

Oyl Company Holding AG este cu un pas mai aproape de inaugurarea complexului comercial din Cartierul «Pepinieră». Complxeul se va numi «Park Plaza», iar primele firme interesate de închirierea spațiilor comerciale deja au început amenajările. Printre numele celor care vor deschide spații comerciale în zonă se numără Smart Cash&Carry, Penny Market XXL și Supeco.

După 14 ani La 14 ani de la concesionarea terenului pentru construirea unui Supermarket Cora, Slobozia se apropie de finalizarea investiției într-un nou complex comercial. Proiectul a fost deblocat în urmă cu un an, când firma... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2022, 12:45 (28626 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Poliția Locală Slobozia administrează cel mai modern poligon de tragere din județul Ialomița. Clădirea se află la intrarea în oraș, în zona Pădurii Peri și, până la începutul acestui an, permitea accesul doar polițiștilor sau jandarmilor. Din ianuarie 2022, poligonul și-a deschis porțile și pentru civili po­sesori de arme de foc. O dată pe lună, aceștia pot veni aici să tragă cu armele pe care le dețin...

Acces pentru posesorii de arme Ideea de a permite accesul persoanelor care dețin arme de foc acasă a venit și datorită unei obligativități legale. Astfel, potrivit normelor în vigoare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2022, 12:20 (10926 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

După 2 ani în care elevii ialomițeni au fost obligați să învețe cu ajutorul dispozitivelor electronice conectate la internet, școlile din Ialomița continuă să aibă pro­bleme în ceea ce privește asi­gurarea acestui serviciu. O analiză privind starea județului Ialomița, realizată de Avocatul Poporului, arată că un sfert din cele 92 de școli cu personalitate juridică din Ialomița nu dispun de infrastructura necesară pentru a fi conectate la internet. Situația este generată de faptul că firmele care furnizează astfel de servicii nu au făcut demersuri pentru a-și dezvolta infrastructura și în localitățile unde există aceste unități de învățământ.

Școlile ialomițene, departe de modernizare... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 14:10 (3638 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Ialomița are nevoie de mai multe paturi pentru spitale. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) scoate în evidență gradul scăzut în ceea ce privește accesul la servicii medicale al ialomițenilor din această perspectivă. Într-o cercetare realizată de specialiștii din cadrul instituției, denumită «Disparități teritoriale în România», se evidențiază faptul că județul nostru se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește numărul de paturi din spitale la mia de locuitori. Raportarea oficială a MDLPA este completată de Curtea de Conturi a României care prezintă situația în ceea ce privește numărul de medici existent la nivelul județului nostru. Pe lângă paturi... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 09:50 (18218 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

În Ialomița

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

Aflate în insolvență sau faliment, 25 de societăți comerciale din Ialomița figurează pe lista celor mai mari datornici către bugetul consolidat al județului. Conform unei analize realizată de către Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, toți acești de­bitori trebuie să înapoieze suma de 369,5 mili­oane de lei. Fiscul a demarat deja o serie de proceduri privind recuperarea sumelor însă acțiunile sunt îngreu­nate din cauza dispo­zițiilor legale greu de pus în practică.

Un demers greu de ralizat Pe lista celor 25 de mari datornici ai ju­dețului Ialomița se numără societăți aflate... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 13:55 (18571 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

În fiecare lună, Ialomița plătește 161,6 milioane de lei pentru a oferi pensiile celor peste 58 de mii de beneficiari. Sumele ar trebui acoperite din contribuțiile angajaților din județul nostru la bugetul asi­gurărilor sociale. Pentru că banii nu sunt niciodată suficienți, Casa Județeană de Pensii Ialomița este nevoită să se împrumute lunar la bugetul statului. Valoarea acestui împrumut este de 67,3 milioane de lei.

Pensii plătite din împrumuturi Pentru a putea plăti la timp toate in­demnizațiile celor peste 58 de mii de pensionari din județ, Casa Județeană de Pensii Ialomița este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 10:10 (6932 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Marți, 1 martie 2022, oficialii Consiliului Județean Ialomița au participat la o întâlnire cu re­prezentanții unităților adminis­trativ-teritoriale limitrofe Dunării în vederea constituirii unui Grup de Acțiune Locală pentru Pescuit. Structura ar putea accesa fonduri de 2 milioane de euro pentru investiții care să permită relansarea economică a zonei. Conform estimărilor inițiale, numărul de pescari care ar putea beneficia de aceste investiții depășește 250. «Este un proiect care ar putea fi implementat începând cu anul 2023!» susține Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O nouă oportunitate investițională... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 14:25 (15323 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ministerul Sănătății pune foarte puțin accentul pe prevenirea unor boli transmisibile precum infecția cu virusul HIV sau tuberculoza. Potrivit rapoartelor oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, programele de prevenire pe care instituția are obligația legală să le des­fășoare au primit fonduri in­suficiente din partea Ministe­rului Sănătății. Astfel, între 2019-2021, pentru preve­nirea infecției HIV județului Ialomița i-au fost alocați doar 5000 de lei anual. În același interval de timp, DSP Ialomița a primit pentru prevenirea tuberculozei aproximativ 10 mii de lei/an.

Indiferența omoară prevenția... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 10:05 (10117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

O analiză a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița (AJPIS) evidențiază valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit anul trecut, sub formă de ajutoare sociale, pentru beneficiarii protejați de Legea Venitului Minim Garantat (Legea 416/2001). Estimările instituției arată faptul că, la nivelul județului nostru, pentru această categorie de asistați social, au fost efectuate plăți în valoare de 7,8 milioane de lei. Datele aratră că valoarea ajutorului a scăzut cu 1 mi­lion de lei față de sumele acordate în 2020.

Sprijin financiar pentru 2500 de ialomițeni Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 15:55 (14237 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Urmându-și promisiunea „Mobil așa cum vrei. Simplu și corect", făcută clienților în luna noiembrie anul trecut, Telekom Romania Mobile are o surpriză pentru utilizatorii de cartele preplătite care își doresc să fie conectați nelimitat cu cei pe care îi iubesc.

Până la 31 martie, rețeaua Telekom Mobile este 100% nelimitată pentru toți clienții prepaid, cât timp au activă orice opțiune cu beneficii, fie că sunt deja utilizatori ai serviciilor preplătite, fie că aleg acum cartela Telekom. Aceștia vor primi automat bonus beneficii nelimitate -internet, minute și SMS-uri naționale- fără nicio obligație și fără niciun cost suplimentar, ca să își poată exprima nelimitat emoțiile și sentimentele. Mai mult, clienții care își reîncarcă minim 5 euro pe cartela Telekom Mobile, în perioada 22 februarie-4 aprilie, vor fi înscriși automat pentru tragerile la sorți prin care pot câștiga, săptămânal, un smartphone Samsung Galaxy S22. Regulamentul concursului poate fi regăsit aici.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 13:10 (13161 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Miercuri, 2 martie 2022, Liviu Gabriel Mușat, di­rectorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, alături de Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, au semnat contractul de finanțare pentru proiectul «Creșterea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“». Investiția este finanțată din Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa prioritară 3-«Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon».

Avem investiții Consiliul Județean Ialomița, în calitate de beneficiar, își propune ca prin intermediul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:10 (5499 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia va prelua serviciul de salubritate stradală și cel de iluminat pu­blic. «Retehnologizarea firmei permite extinderea volumului de activități pe care le desfășurăm... Mai avem nevoie de oameni, însă aceștia vor fi angajați atunci când volumul de muncă va cere acest lucru. Nu este prima dată când ne ocupăm de salubrizarea stradală și iluminat public. Acum însă, investițiile realizate ne permit să fim eficienți!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Salubrizare, iluminat public și întreținere DADP Slobozia intră într-o nouă... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 16:20 (19336 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Pentru recupararea unui prejudiciu

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Toți cei 60 de angajați ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița au fost dați în judecată și trebuie să plătească peste 500 mii de lei instituției. Suma reprezintă prejudiciul constatat de către Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit desfășurată în cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Auditorii de la București au consi­derat faptul că modul în care au fost calculate salariile angajaților din cadrul OCPI Ialomița, în baza Legii 153/2017, privind salarizarea în sistemul bugetar, a fost eronat. Toate cele 60 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița.

Salarii acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 09:50 (17549 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

În 2021

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

Schema Unică de Plată pe Suprafață (SAPS) reprezintă principalul ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl acordă pentru agricultură. Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că valoarea sumelor acordate fermierilor ialomițeni, beneficiari ai acestui sprijin financiar, a depășit 73,7 milioane de euro.

Bani europeni pentru fermieri Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că în cursul anului 2021 la nivelul instituției au fost înregistrate 9093 de cereri privind acordarea plății unice pe suprafață. Astfel, potrivit... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2022, 15:50 (11044 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Sâmbătă, 5 martie 2022, la inițiativa medicului Alexandru Vasilescu din Fetești, un grup de 15 voluntari din Ialomița și București s-au adăugat eforturilor colective de întrajutorare a refugiaților ucraineni care sosesc în țară prin Vama Isaccea. Scopul demersului a fost acela de a conștientiza autoritățile județene asupra situației dramatice cu care urmează să se confrunte administrațiile județene din Tulcea, Brăila, Galați și Ialomița în perioada imediat următoare. «Credem că în perioada următoare numărul refugiaților va fi atât de mare încât po­sibilitățile financiare și logistice ale voluntarilor de la punctele de frontieră cu Ucraina vor fi depășite. Tre­buie ca autoritățile județene să devină... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2022, 12:10 (4981 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Ziarul nostru a anunțat încă de la începutul lunii ianuarie 2022 despre propunerea înaintată de PNL Ialomița în ceea ce privește nominalizarea lui Dragoș Costin Telehuz pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Astfel, în cursul zilei de joi, 10 martie 2022, propunerea s-a concretizat, premierul Nicolae Ciucă semnând decretul de numire a lui Dragoș Costin Telehuz în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Unul dintre cei cinci Dragoș Costin Telehuz va fi unul dintre cei cinci secretari... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:20 (13964 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta începută la sfârșitul lunii februarie 2022 la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești. În urma analizelor de laborator s-a descoperit prezența unor stafilococi și enterobacterii, din cauza cărora copiilor li s-a făcut rău. Reamintim că în noaptea de 22/23 februarie a.c., 11 copii au ajuns la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești după ce au mâncat la grădiniță. Mai mult decât atât, instituția de învățământ a fost amendată de către DSP Ialomița cu 10 mii de lei.

Igienă necorespunzătoare la bucătărie În ziua de marți, 22 februarie... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:10 (3579 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Străzi modernizate la Țăndărei

Străzi modernizate la Țăndărei

Administrația locală a orașului Țăndărei a dat startul unei ample campanii de întreținere a străzilor din oraș. Toate aceste inițiative edilitare fac parte dintr-un vast proiect investițional inițiat de către aleșii locali pentru anul în curs. Primele străzi care au intrat în reparații sunt Avalanșei, Oituz și Barierei. Totodată, vor fi realizate lucrări de întreținere și a spațiilor verzi.

Investiții în infrastructura rutieră «Anul 2022 va fi unul al străzilor pe care se poate circula în siguranță!» este mesajul pe care l-au transmis reprezentanții administra­ției locale din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2022, 13:55 (2613 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

În contextul războiului din Ucraina, autoritățile locale din Slobozia au început inventarierea adăposturilor civile pentru populație existente la nivelul orașului. Amenajate la subsolurile blocurilor, un sfert dintre acestea sunt nefuncționale, pentru că au fost transformate în spații de depozitare. Singurele investiții reale într-un astfel de adăpost au fost făcute de Consiliul Județean Ialomița, pentru adăpostul din in­cinta Casei de Cultură a Sindicatelor, pe care instituția îl are în administrare. Acest obiectiv nu este însă destinat populației civile, fiind transformat în punct de comandă pentru autorități.

Depozite de vechituri... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2022, 10:05 (12099 vizualizări - 12 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
329 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Încarcerat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii de investigații criminale au depistat miercuri, 20 aprilie a.c., un bărbat în de 50 ani, din Slobozia, care avea emis pe numele său un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 7 luni ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:14
(7543 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea furturilor de animale

Pentru prevenirea infracțiunilor și combaterea furturilor de animale, la nivel județean a fost inițiat un plan comun de acțiune Poliție-Gardă Financiară-Direcția Sanitară Veterinară.
Săptămînal, se va ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:13
(8097 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: L-a lovit calul!

Un bătrîn de 63 ani, din Fetești, încercînd să-și lege patrupedul, a fost lovit de cal în plină figură. Nefericitul incident s-a petrecut miercuri, 20 aprilie, la fața locului deplasîndu-se echipajul S ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:01
(7160 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești cal


Ialomița: Sărbători Pascale în siguranță

În perioada premergătoare Sfintelor Sărbători de Paște și pe timpul desfășurării acestora, îndeosebi în intervalul 21-25 aprilie 2010, dispozitivele de siguranță publică vor fi suplimentate zilnic cu aproximativ ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:46
(7064 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Ședință la Asociația Comunelor

Joi, 12 mai 2011, se va desfășura o nouă ședință a Asociației Comunelor din România. Astfel, președintele Asociației, primarul comunei Vlădeni, Lucian Corlău, invită membrii Asociației la ședința Adunării ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:39
(7104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permisele suspendate, la volan

Agenții Postului de Poliție Miloșești au oprit pentru control în cursul nopții de 19/20 aprilie a.c., în jurul orei 2.30, un autoturism la volanul căruia se afla un bucureștean, în vîrstă de 24 ani. În ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:29
(7854 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Săptămîna națională a bibliotecilor»

Joi, 21 aprilie 2011, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» s-a sărbătorit «Săptămîna națională a bibliotecilor». Cu prilejul evenimentului, a fost lansată lucrarea «Miorița» a autorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:23
(7625 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se eliberează adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:15
(11009 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11 sesizări penale, depuse la Parchet pentru evaziuni fiscale totalizînd 50 milioane lei

În cursul lunii martie 2011, DGFP Ialomița, ca urmare a celor peste 200 de verificări și controale la firme, a stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 49,427 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:11
(7825 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în sectorul zootehnic de peste 787,30 milioane lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în data de 13.04.2011, a fost efectuată plata diferenței de 8% pentru plăți naționale directe complementare, aferente anului 201 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:02
(7323 vizualizări - 0 comentarii)


Statistic, unul din cinci români apelează 112!

Numărul Unic de Urgență 112 a fost apelat de fix 4774528 de ori. Potrivit Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS), dintre acestea 25,90% au fost reale și 74,10% false. Cele mai multe au fost transferate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:57
(7885 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 150000 ouă expirate, retrase de la comercializare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbatorilor Pascale, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de supraveghere sanitară-veterinară. Controalele efectuate au vizat, în ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:56
(7857 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi ani de la moartea Părintelui Episcop Damaschin

Joi, 21 aprilie 2011, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va săvîrși la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia o slujbă de pomenire a parastasului de 2 ani pentru părintele episcop Damaschin ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:55
(9364 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Reciclatorii de deșeuri, sub lupa Poliției

Peste 600 sancțiuni au fost aplicate și 12 tone de materiale reciclabile au fost confiscate de la începutul lunii februarie pînă în prezent, în timpul unor acțiuni în sistem integrat, desfășurate pe raza ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:48
(9401 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 21:10
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a furat lucerna din curte

Un bărbat din Amara a sesizat polițiștilor ialomițeni, luni, 18 aprilie, faptul că din curtea locuinței i-au fost furate 300 kg de lucernă. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că hoțul a intrat ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(8851 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara furt


Armășești: Infractor încarcerat

Polițiștii din Armășești au prins luni, 18 aprilie, un bărbat de 43 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 6 luni. Bărbatul a fost arestat și dus ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, la volan

Noaptea trecută (18/19 aprilie), puțin după miezul nopții, polițiștii slobozeni au oprit în trafic pentru un control de rutină o mașină condusă de un prahovean, în vîrstă de 54 ani. Fiindcă mirosea a alcool ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(6656 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiatorul de la Cocora a fost reținut

Polițiștii ialomițeni l-au reținut pe bărbatul care a incendiat casa femeii din Cocora. Pe scurt, pe fondul unor discuții contradictorii cu concubina sa, individul de 49 ani a profitat de faptul că se afla ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:26
(10650 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Cocora incendiu


Urziceni: Amenzi pentru nereguli în trafic

Luni, 18 aprilie, la Urziceni și pe raza comunelor arondate municipiului polițiștii au organizat o acțiune ce a vizat în principal reducerea numărului de accidente rutiere. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:20
(6762 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Ograda

Accident mortal la Ograda

Marți, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.15, Poliția a fost sesizată despre producerea unui eveniment rutier în localitatea Ograda, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 10:15
(13112 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Movilița: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism

Movilița: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism

Două persoane au fost rănite într-un accident rutier petrecut în după-amiaza zilei de luni, 18 aprilie, în apropierea localității Movilița.
Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:48
(8476 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 dosare penale pentru șoferi beți la volan

În week-end-ul precedent, polițiștii ialomițeni au întocmit nu mai puțin de 6 dosare penale pe numele unor conducători auto care au fost prinși băuți la volan.
Astfel, aflați în traficul din Amara, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:39
(7613 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A rămas fără haine și bani într-o parcare

Duminică, 17 aprilie, un bărbat de 53 ani din Focșani a staționat într-o parcare de pe raza comunei Sinești. Aflați în zonă, agenții postului de poliție l-au avertizat pe șofer că lăsînd mașina neasigurată ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:30
(8612 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Fetești: Au furat capacele de canalizare

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 19 ani au fost prinși de polițiștii feteșteni după ce au furat mai multe capace de la canalizarea orașului. Hoții au fost prinși în noaptea de 17 aprilie, pe ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:25
(8755 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în căutarea infractorilor

Polițiștii slobozeni, feteșteni dar și ai posturilor arondate celor două municipii au desfășurat sîmbătă, 16 aprilie, o acțiune de amploare în mai multe localități ale județului. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:23
(8006 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 100 de amenzi de Sărbătoarea «Floriilor»

10 infracțiuni și peste 100 de amenzi sînt rezultatele sumare ale acțiunilor polițienești desfășurate duminică, 17 aprilie, cu ocazia zilei «Floriilor». Cele mai multe amenzi, 71, au fost aplicate pentru ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:22
(6545 vizualizări - 0 comentarii)


Ivănești: Hoț reținut

Sîmbătă, 16 aprilie, un bărbat de 52 ani din localitatea Ivănești a reclamat polițiștilor că din locuință i-au dispărut mai multe bunuri. Din verificările ulterioare, polițiștii au stabilit că hoțul era ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:20
(7375 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ivănești furt


Cocora: A dat foc casei concubinei

Casa unui cetățean din Gheorghe Doja a fost cuprinsă de flăcări,duminică, 17 aprilie. Incendiul a fost anunțat pompierilor prin 112. Cu toate eforturile pompierilor, pereții a patru camere au fost degradați ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 15:58
(9729 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Movilița: Accident rutier cu două victime

În dimineața zilei de vineri, 15 aprilie, o șoferiță imprudentă a provocat un accident rutier. Incidentul s-a produs în afara localității Movilița și s-a soldat cu vătămarea corporală a două persoane.
...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:36
(9277 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...