Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Firma Chemgas Holding Corporation, implicată în 300 de procese

Falimentul Combinatului Chimic din Slobozia

Firma Chemgas Holding Corporation, implicată în 300 de procese

Datele oficiale ale Tribunalului Ialomița arată că societatea Chemgas Holding Corporation, în prezent în faliment, este parte în 300 de litigii înregistrate pe rolul instanței. Numărul cauzelor a crescut simțitor în momentul în care judecătorii au stabilit definitiv intrarea în faliment a societății. Cele mai multe dintre aceste procese sunt cauze asociate dosarului principal prin care s-a dispus falimentul. Ele au ca obiect contestații împotriva deciziilor emise de Adunarea Creditorilor. Valul de procese nu face decât să prelungească la nesfârșit deciziile judecătorilor cu privire la felul în care ar trebui împărțit patrimoniul Chemgas Holding Corporation. Firma le datorează creditorilor săi... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2021, 11:05 (7199 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sfinții neputințelor noastre

La Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg

Sfinții neputințelor noastre

E  singurul Centru din Ialomița care va avea lift. Investițiile au costat 2,3 milioane de lei. Iar cei peste 40 de rezidenți din cadrul Centrului beneficiază de servicii sociale și medicale de excepție. Și totuși ceva nu le dă pace. Dorul de casă nu se uită niciodată...

De Sfinții Constantin și Elena
Cândva, Centrul a fost Conacul generalului Eracle Arion, primul comandant de artilerie al armatei române. E îngropat aici, în curte. La el acasă... Dar de-atunci au trecut 140 de ani, iar casa lui a devenit casă pentru bătrânii județului Ialomița. Vin aici din toate părțile,... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2021, 13:10 (2632 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Promitem redeschiderea Ștrandului Municipal al Sloboziei!»

Dragoș Soare, primarul Sloboziei

«Promitem redeschiderea Ștrandului Municipal al Sloboziei!»

Revenit în administrarea Primăriei Slobozia, după ce 10 ani a fost concesionat unei firme locale, Ștrandul Municipal este nefuncțional. În urma unei vizite de lucru privind monitorizarea obiectivului, primarul Dragoș Soare a declarat că administrația pe care o conduce va face de­mersuri pentru redeschiderea Ștrandului Municipal. «Vă promit că nu va rămâne așa și că până vara viitoare va deveni destinația favorită a tine­rilor din oraș!» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Dispută în instanță În perioada 2007-2017, Ștrandul Municipal al Sloboziei a fost concesionat... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2021, 12:55 (4814 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Doja: Opt persoane au ajuns la spital după ce au mâncat mici alterați

Gheorghe Doja: Opt persoane au ajuns la spital după ce au mâncat mici alterați

Opt membri ai unei familii din comuna Gheorghe Doja au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce s-au intoxicat cu mâncarea pe care au consumat-o la prânz. Ancheta epidemiologică a arătat că alimentele au fost cumpărate din 3 supermarketuri din București.

Verificările sunt în curs Cei opt membri ai familiei din Gheorghe Doja, printre care și doi copii, în vârstă de 2 și 6 ani, au fost transportați cu ambulanțele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ziua de duminică, 23 mai 2021. Oamenii au consumat la masa de prânz mici, ficat de pasăre, piept de pui, ciuperci și... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 18:40 (5373 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»

Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»

Procurorii DIICOT din Slobozia au sesizat Tribunalul Ialomița cu acordul de recunoaștere a vinovăției în cazul unui tânăr din oraș anchetat pentru «trafic de droguri». De profesie informatician, acesta a fost acuzat de «trafic și deținere de droguri de risc».

Vindea droguri pe străzile Sloboziei Tânărul a intrat în vizorul anchetatorilor în urmă cu aproximativ 2 ani. Acesta vindea pe străzile din Slobozia cannabis, iar banii îi folosea pentru a-și cumpăra la rândul său droguri. În urma unor percheziții domiciliare efectuate de procurorii DIICOT Slobozia la locuința acestuia, au fost... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 13:40 (6575 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a anunțat organizarea unui nou concurs pentru ocuparea funcției de conducere în cadrul a 36 de Case Județene de Asigurări de Sănătate, printre care și cea din Ialomița. La testarea anterioară doar un singur candidat a reprezentat județul Ialomița. Este vorba despre Ionel Gae, fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. Acesta nu a promovat concursul, reușind să obțină doar 26,50 de puncte din cele 70 necesare pentru a fi considerat «admis».

Pregătiri pentru concurs Potrivit anunțului oficial al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 20:25 (7457 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este inclus în 4 pro­iecte de modernizare și reabi­litare. Două dintre acestea se reali­zează cu ajutorul fondurilor europene, iar celelalte prin fonduri alocate de Guvernul României, în baza Programului Național de Dezvoltare Locală. Toate aceste proiecte se desfășoară fără a întrerupe activitatea medicală. O adevărată strategie inginerească a fost pusă în mișcare pentru ca medicii să-i poată consulta pe pacienți, în timp ce muncitorii reconstruiesc practic întreg spitalul.

Scenariile de modernizare ale unui spital
Primul proiect din cele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 11:05 (9967 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole

Inițiativă inedită a Instituției Prefectului Ialomița

Campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole

Instituția Prefectului Ialomița, cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița, organizează, în perioada 31 mai-1 iunie 2021, o campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole, acțiunea fiind destinată tinerilor între 16 și 25 de ani. Evenimentul se va desfășura sub sloganul «Maratonul vaccinării-Alege să te vaccinezi! Alege să fii câștigător!». Valoarea premiilor oferite în cadrul acestui «Mara­ton» de vaccinare anti COVID-19 se ridică la 40000 de lei. Premiile constau în laptopuri, tablete și telefoane mobile de ultimă generație.

Campanie unică în țară... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 20:40 (3776 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernizarea Centrului de Agrement «Căsuțe» din Amara, blocată din cauza unui litigiu

De 15 ani

Modernizarea Centrului de Agrement «Căsuțe» din Amara, blocată din cauza unui litigiu

De 15 ani, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița face demersuri pentru a da în administrare Primăriei Amara Centrul de Agrement «Căsuțe». Tot de atâta timp, administrația locală încearcă să demonstreze în instanță ilegalitatea comisă în momentul în care o suprafață de 2500 mp din terenul Centrului de Agrement a fost pusă în posesie. Până la finalizarea definitivă a procesului, cele 113 căsuțe, care în trecut îi primeau pe elevii veniți în tabără în Stațiunea Amara, rămân la stadiul de ruină.

Istoria «turistică», transformată în ruină
Pentru județul Ialomița, Stațiunea... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 12:40 (6596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Goga epurează Consiliul Local

Dictatură politică la Movilița

Primarul Goga epurează Consiliul Local

Primarul Ioan Goga din Movilița își elimină adversarii politici din Consiliul Local. Performanța a fost posibilă cu ajutorul PSD și USR PLUS. «A instaurat un soi de dictatură...» susține Florin Adrian Toader, unul dintre consilierii PSD căruia i s-a retras sprijinul politic sub pretextul că «a ignorat interesele organizației locale».

Nu e pentru cine se pregătește La Movilița s-au înscris în cursa electorală din 2020 nu mai puțin de 7 candidați. A câștigat Ioan Goga, ca «independent», cu 267 de voturi, promițând electoratului că «nu va fi ca hoții ăilalți». A doua zi după Alegeri, primarul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2021, 15:10 (3538 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești

Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești

Scandal în Cartierul Vlașca din Fetești, acolo unde preotul Parohiei Feteștii Noi a amenajat un cimitir fără a avea avizele necesare. Situația a intrat în atenția autorităților locale și județene, duhov­nicul fiind amendat cu 10 mii de lei de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Marea problemă o re­prezintă faptul că în respectivul spațiu au fost înmormântate două persoane care, potrivit legilor în vigoare, ar trebui deshumate și înhumate într-un cimitir auto­rizat. Potrivit Legii Cimitirelor, pentru acest demers este nevoie de un aviz special din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Actul normativ precizează că eliberarea acestui document este posibilă după un an de la înhumare... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2021, 10:55 (7555 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procentul de vaccinare în Ialomița este de 17,04%

Procentul de vaccinare în Ialomița este de 17,04%

Potrivit Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19, la nivelul județului Ialomița, procentul de imunizare este de 17,04%. Problema o reprezintă mediul rural, acolo unde numărul persoanelor vaccinate se menține scăzut.

Se caută soluții Campania de vaccinare anti-COVID-19 a început în Ialomița după 1 ianuarie 2021. Inițial au fost deschise centre de vaccinare doar în cele 4 spitale din județ, însă, prin dispozițiile legale, au fost înființate și 8 centre comunitare în orașele Fetești, Țăndărei, Slobozia, Amara și Fierbinți Târg. Cu toate... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 16:40 (2369 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au depus 56 de proiecte la ADI Ialomița

Record de participare

Administrațiile locale au depus 56 de proiecte la ADI Ialomița

Administrațiile locale din Ialomița înregistrează un record de participare la sesiunea de finanțare a proiectelor de investiții de interes local. Investițiile se derulează prin intermediul Aso­ciației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, iar finanțarea este asigurată de către Consiliul Județean Ialomița. «Este, fără îndoială, un record de participare. Sperăm la o rectificare a bugetului pentru a asigura finanțarea tuturor proiectelor depuse!» a declarat Daniel Ganea, director ADI Ialomița. Anul acesta bugetul alocat de către Consiliul Județean Ialomița a fost dublat, atingând plafonul de 10 milioane de lei.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 12:20 (5116 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajată bătută pe câmp de către fermierul Marian Bodeanu

Agresată în plină zi la Sudiți

Angajată bătută pe câmp de către fermierul Marian Bodeanu

Angajata unei firme cu profil agricol reclamă faptul că a fost agresată în plină zi de către fermierul Marian Bodeanu din Sudiți. Fapta s-a petrecut miercuri, 7 aprilie 2021, în plină zi, cu mai mulți martori. La o lună distanță de la depunerea plângerii penale, ancheta trenează, iar Poliția Sudiți recomandă «împăcarea părților». Marian Bodeanu este cunoscut de către autorități, de mai mulți ani, pentru atitudinea sa agresivă.

Incredibil, dar adevărat Larisa Nan este angajata unei firme cu profil agricol care exploatează teren în zona localităților Sudiți-Săveni. În urmă cu mai bine... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2021, 14:40 (8995 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Început în vara anului trecut, războiul dintre Radu Paros, administrator al firmei de pompe funebre Petracom SRL, și Direcția de Sănătate Publică Ialomița a ajuns în instanță. Radu Paros cere DSP Ialomița să-i autorizeze mașinile speciale pe care le folosește pentru transportul persoa­nelor decedate. În replică, oficialii DSP susțin că firma pe care Radu Paros o reprezintă nu are ca obiect de activitate «servicii funerare». Totuși, în autorizația sanitară deținută, societatea Petracom are acest tip de activitate...

Judecătorii trebuie să decidă Scandalul dintre Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2021, 11:05 (5282 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Interes scăzut pentru vaccinare în mediul rural

Ialomița: Interes scăzut pentru vaccinare în mediul rural

Ritmul de vaccinare anti-COVID-19 în mediul rural ialomițean este unul lent. Pe de o parte, autoritățile locale refuză să discute cu cetățenii și să-i infor­meze cu privire la importanța vaccinării, iar pe de altă parte medicii care și-au asumat rolul de a-i imuniza pe oamenii care trăiesc în mediul rural sunt trimiși pe teren fără materiale sanitare. Datele statistice arată că de la debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 și până în prezent, 77 mii de ialomițeni s-au vaccinat, cei mai mulți locuind în mediul urban.

Autoritățile locale, arătate cu degetul Gradul scăzut de imunizări... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2021, 10:55 (4981 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorul Marius Mirel Costin, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Judecătorul Marius Mirel Costin, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Consiliul Superior al Magistraturii a validat delegarea judecătorului Marius Mirel Costin în funcția de președinte al Tribunalului Ialomița, pentru următoarele 6 luni. Funcția de conducere a celei mai mari instanțe din Ialomița a rămas vacantă după ce fostul președinte, judecătoarea Viorica Mușat, s-a pensionat la începutul acestui an.

Urmează concursul pentru ocuparea postului Tribunalul Ialomița a rămas fără conducere încă din februarie 2021, când judecătoarea Viorica Mușat, cea care asigura preșe­dinția instituției, a decis să se pen­sioneze. Printre numele vehiculate care ar putea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2021, 13:50 (11416 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina

Tribunalul Ialomița a decis

Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina

Lăsată fără loc de muncă de către Con­siliul Local Ciochina, Nicoleta Fotache a revenit la serviciu în urma deciziei Tribunalului Ialomița. Instanța a stabilit să suspende Hotărârea Consiliului Local Ciochina prin care a fost eliminată din organigrama Primăriei Ciochina funcția de administrator public. Decizia magistraților are caracter executoriu și este valabilă până la soluționarea definitivă a cauzei.

Procesul încă se judecă În februarie 2021, Consiliul Local Ciochina a decis să elimine din organigrama Primăriei Ciochina funcția de administrator public, invocând inutilitatea sa... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2021, 23:05 (5671 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

A început numărătoarea inversă: «Ghișeu Unic» la Primăria Slobozia

A început numărătoarea inversă: «Ghișeu Unic» la Primăria Slobozia

Administrația din Slobozia anunță demararea lucrărilor pentru înființarea «Ghișeului Unic». Primarul Dragoș Soare susține că lucrările vor fi finalizate pănă la începutul lunii iulie 2021. «Primăria nu e a funcționarilor publici, e a cetățenilor! Iar acesta nu e doar un slogan de campanie, e o realitate în care cred...» a declarat primarul Sloboziei.

O idee de campanie Ideea «Ghișeului Unic» la Primăria Slobozia a apărut în campania electorală de anul trecut, după ce primarul Dragoș Soare a vizitat Oradea. Acesta a susținut public că sistemul «Ghișeului Unic» va fi implementat... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2021, 12:05 (6170 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Centru de Intervenție în Situații de Violență Sexuală

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Centru de Intervenție în Situații de Violență Sexuală

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a înființat un Centru de Intervenție in Situații de Violență Sexuală. «Astfel, Consiliul Județean Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au semnat la sfârșitul lunii aprilie un protocol de colaborare cu Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați (ANES) pentru proiectul „Sprijin pentru implementarea Convenției de la Istanbul în România”, proiect în valoare totală de 2500000 de euro, finanțat prin Mecanismul Financiar Norvegian, în cadrul programului de Justiție, gestionat de către Ministerul Justiției din România în calitate de operator de program»... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2021, 12:50 (8342 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Șoferi amendați pentru încălcarea Codului Rutier

Polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 29 iunie a.c., o amplă acțiune pe șoselele din județ, cu scopul de a preveni accidentele rutiere. În urma activităților, au fost aplicate 122 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2023, 18:00
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Un șoim călător, salvat de polițiștii de la Protecția Animalelor Ialomița

Un șoim călător, salvat de polițiștii de la Protecția Animalelor Ialomița

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au identificat, pe raza localității Scânteia, o pasăre sălbatică cu caracteristicile unui șoim călător, aflat în imposibilitatrea de a zbura în habitatul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2023, 16:05
(7181 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, reținut pentru «lipsire de libertate» și «act sexual cu minor»

Polițiștii din Stelnica au identificat miercuri, 28 iunie a.c., un tânăr de 20 de ani, domiciliat în Fetești, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lipsire de libertate», «act sexual cu minor», «violență ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 18:30
(12386 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Spărgători de case, în vizorul polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, de 18 și 30 de ani, bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt calificat». În cursul lunii iunie a.c., o persoană a sesizat polițiștii din Grivița cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 18:20
(9667 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost stabilite prețurile medii al produselor agricole

În vederea calculării veniturilor anuale brute obținute din cedarea folosinței bunurilor prin arendare valabile în anul 2023, au fost stabilite prețurile medii ale produselor agricole, prin Hotărârea Consiliului ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 16:10
(12763 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei medii de 10 la Evaluarea Națională 2023

Miercuri, 28 iunie a.c., Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2023. La nivelul județului Ialomița au fost obținute trei medii de 10. Rezultatele aparțin unor ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 11:10
(10598 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 200 de sancțiuni aplicate în 24 de ore

Marți, 27 iunie 2023, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 200 de sancțiuni contravenționale. Polițiștii au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2023, 18:20
(8139 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Ghinea, USR: «Din cauza incompetenților din Guvernul PSD-PNL, România nu va lua anul acesta niciun ban din cererile de plată 3 și 4 din PNRR!»

Incompetența miniștrilor PSD-PNL costă miliarde de euro România. În condițiile în care Guvernul încă se chinuie să îndeplinească jaloanele pentru cererea 2 de plată din PNRR, nu este nicio șansă ca România ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 18:20
(13113 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Acțiune de inspecție oficială a exploatațiilor nonprofesionale

Direcția Sanitară Veterinară si pentru Siguranta Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de animale că, în perioada 1 februarie-31 mai 2023, s-a desfășurat acțiunea de inspecție oficială ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 18:00
(20569 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA in valoare de 39,69 milioane de lei în perioada ianuarie-mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-mai 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 39,69 milioane ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 17:10
(31570 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință cu șefii instituțiilor descentralizate la Prefectura Ialomița

Ședință cu șefii instituțiilor descentralizate la Prefectura Ialomița

Luni, 26 iunie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. În cadrul întâlnirii au fost analizate probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 14:50
(10785 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 14 permise de conducere reținute, 8 certificate de înmatriculare retrase, amenzi de peste 143 mii de lei

În perioada 24-25 iunie a.c., peste 90 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 19:05
(12930 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 493,22 milioane de lei la buget în perioada ianuarie-mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-mai 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 493,22 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 17:25
(12109 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Autoturism în flăcări între Slobozia și Bucu

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la un autoturism, pe DN2A, între localitățile Slobozia și Bucu. ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 15:40
(4469 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și Slobozia

Accidente la Scânteia și Slobozia

Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe raza localității Scânteia, în care a fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 15:25
(10053 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Cursuri de pregătire profesională pentru polițiști

IPJ Ialomița: Cursuri de pregătire profesională pentru polițiști

Vineri, 23 iunie a.c., s-a încheiat stagiul de pregătire profesională organizat pe parcursul a două săptămâni la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în cadrul căruia instructorii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2023, 15:00
(9338 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 30 iunie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță de ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2023, 13:30
(12270 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Crescătorie ilegală de porci, identificată de inspectorii DSVSA Ialomița

Miercuri, 21 iunie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat un control pe raza localității Cocora, acolo unde au identificat o crescătorie ilegală de porci. Respectiva locație nu deținea cod de exploatație ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2023, 12:20
(11871 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 74 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 86 evenimente, dintre care 80 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 14 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 18:50
(17434 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuință», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuință», marcată de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o activitate de informare și conștientizare a cetățenilor ocazionată de «Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuință». Activitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 18:40
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Investiții și pe parte de digitalizare. Monitorizare în timp real a parametrilor de funcționare a sistemelor de alimentare cu apă potabilă și canalizare!

RAJA Constanța: Investiții și pe parte de digitalizare. Monitorizare în timp real a parametrilor de funcționare a sistemelor de alimentare cu apă potabilă și canalizare!

La ora actuală, RAJA Constanța asigură serviciile de alimentare cu apă și canalizare în peste 160 de localități, răspândite pe teritoriul a 7 județe: Constanța, Ialomița, Călărași, Dâmbovița, Brașov, Ilfov ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 18:30
(29558 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 30 iunie 2023, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 30 iunie 2023, este termenul limită de depunere a Formularului 394-«Declarația informativă privind livrările ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 13:00
(11709 vizualizări - 0 comentarii)


Senatul adoptă o inițiativă USR care ar putea duce la accelerarea proceselor în justiție

Senatul a aprobat, luni, 19 iunie a.c., o inițiativă legislativă a deputatei USR Oana Murariu menită să reducă timpul proceselor în instanță, prin desemnarea aleatorie, digitalizată, a experților care vor ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 18:20
(2375 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 iunie 2023, termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 26 iunie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 17:40
(13069 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de nivel tactic la un operator economic din Slobozia

Joi, 22 iunie 2023, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va desfășura un exercițiu de nivel tactic tip JOINT, în vederea antrenării forțelor și perfecționării ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 16:40
(19454 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă în lunile iunie și iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de miercuri, 21 iunie 2023, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 15:40
(31756 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 76 evenimente, dintre care 72 au fost sesizate la 112. Au fost sesizate 10 infracțiuni, dintre care 3 contra persoanei, 5 ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:50
(6425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Apelați responsabil Numărul Unic de Urgență 112!

În perioada 19 iunie-31 august 2023, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița-Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității vor desfășura activități informativ-preventive în cadrul  campaniei de ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:45
(15790 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Tribunalul Ialomița

Miercuri, 21 iunie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița declanșează greva japoneză, nemulțumiți de faptul că proiectul de lege privind modificarea pensiilor de serviciu ale personalului din justiție ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 17:30
(3554 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

În perioada 8-15 iunie 2023, s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul construcțiilor. Inspectorii ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 14:00
(9450 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...