Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Risc semnificativ la inundații în județul Ialomița

Risc semnificativ la inundații în județul Ialomița

Sistemul de Gospodărie a Apelor Ialomița, structura teritorială a Administrației Naționale Apele Române, arată într-un raport oficial că Ialomița prezintă un risc semnificativ la inundații. Totul din cauza digurilor de protecție împotriva inundațiilor care necesită întreținere și reparații. În anumite sectoare se intervine, dar este nevoie de mai multe demersuri pentru a crește gradul de siguranță. Totul se limitează însă la bani care, din păcate, sunt foarte greu de obținut.

 

Diguri cu probleme Lungimea totală a digurilor din Ialo­mița... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2025, 12:10 (11133 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Creșterea tarifelor pentru colectarea deșeurilor nemulțumește primarii din Ialomița

Creșterea tarifelor pentru colectarea deșeurilor nemulțumește primarii din Ialomița

Deși acceptată de majoritatea administrațiilor locale care fac parte din ADI ECOO 2009, majorarea taxei de salubrizare începând cu 1 ianuarie 2026 a creat un val de nemulțumire în rândul primarilor din județ. Creșterea tarifelor înseamnă costuri mai mari pentru aceste servicii, având în vedere că o parte din cheltuieli sunt suportate din bugetele locale. În mediul rural operatorul ADI ECOO 2009 are prea puține contracte încheiate direct cu beneficiarii, așa că primăriile au impus o taxă locală specială pe care oamenii ar trebui să o plătească în momentul în care achită impozitele anuale. Doar că încasările sunt foarte mici... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2025, 07:50 (11021 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de asistenți sociali în primăriile ialomițene

Lipsă de asistenți sociali în primăriile ialomițene

Avocatul Poporului a realizat o analiză a modului în care sunt oferite servicii de suport pentru vârstnicii care trăiesc în singurătate. Instituția a conclu­zionat faptul că accesul la servicii sociale oferite de primării este greoi, din cauza faptului că administrațiile locale nu dispun de personal suficient. O astfel de situație se regăsește și în județul Ialomița, îndeo­sebi în cadrul primă­riilor din mediul urban.

 

Este nevoie de forță de muncă Primăriile orașelor ialomițene au înființate Servicii de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2025, 09:40 (12347 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Amara are «drept de explorare» asupra nămolului sapropelic

Primăria Amara are «drept de explorare» asupra nămolului sapropelic

Trecut din administrarea Apelor Române în cea a Primăriei Amara, Lacul Amara necesită noi analize pentru a se demonstra calitățile curative ale apei și, implicit, ale nămolului sapropelic. În urma demersurilor inițiate, Primăria Amara a obținut «dreptul de explorare» a nămolului, principala resursă naturală a localității. Acest document conferă administrației locale posibilitatea să continue demersurile pentru obținerea «dreptului de exploatare» care va permite comercializarea nămolului cu proprietăți curative.

 

Demersuri instituționale pentru valorificarea nămolului de la Amara... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2025, 10:20 (10189 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de școli din Ialomița sunt fără autorizații la incendiu sau sanitare

Zeci de școli din Ialomița sunt fără autorizații la incendiu sau sanitare

Obținerea autorizațiilor de securitate la incendiu sau cele sa­nitare reprezintă o provocare pentru directorii școlilor din județ. Deși legislația îi obligă să le dețină, zeci de școli din Ialo­mița funcționează fără aceste documente. Situația trenează de cel puțin 5 ani, fără ca vreo instituție abilitată să ia măsuri. Lipsa obținerii autorizațiilor a fost împiedicată de șantierele deschise ca urmare a proiectelor de reabilitare, însă sunt și situații punctuale care împiedică obținerea acestor documente.

 

O problemă care trenează Autorizația de... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2025, 09:55 (2886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordin de protecție pe numele colegelor de clasă care au agresat-o

S-a întâmplat la Fetești

Ordin de protecție pe numele colegelor de clasă care au agresat-o

Incident periculos petrecut la începutul lunii octombrie în cadrul Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară din Fetești. O adolescentă a obținut în instanță un ordin de protecție împotriva a altor două colege de școală după ce ar fi fost agresată. Singura măsură pe care școala a luat-o a fost să le scadă fetelor care și-au lovit colega nota la purtare. O anchetă a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că unitatea de învățământ a respectat procedurile. Între timp, polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal în acest caz.

 

Un scandal continuu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2025, 12:15 (1651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, din nou în proces cu Drumuri și Poduri SA

Consiliul Județean Ialomița, din nou în proces cu Drumuri și Poduri SA

După executarea silită a Drumuri și Poduri SA pentru neachitarea la termen a împrumutului de 7 mili­oane de lei, Consiliul Județean Ialomița cere insti­tuției și plata unei dobânzi aferente acestui împrumut de 1,3 milioane de lei. Recuperarea dobânzii a fost solicitată de Consiliul Concurenței, care a înaintat o adresă către administrația județeană în acest sens. Mai departe, oficialii Drumuri și Poduri SA au reclamat întreaga situație în instanță și contestă demersurile prin care le-a fost cerută plata dobânzii.

 

Din nou în sala de judecată... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2025, 07:55 (7265 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere recepția Ambulatoriului spitalului din Slobozia

Consiliul Județean Ialomița cere recepția Ambulatoriului spitalului din Slobozia

La mai bine de 2 ani distanță de la momentul în care ar fi trebuit să primească primii pacienți, Ambulatoriul de Specialitate al spitalului din Slobozia încă nu este finalizat. Teoretic, lucrările s-au terminat, dar problemele abia acum încep să apară. Cel puțin în ceea ce privește si­guranța la incendiu. Consiliul Județean Ialomița și reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia vor ca pe 18 noiembrie 2025 să solicite aprobarea recepției investiției, dar totul depinde de ceea ce specialiștii în securitate la incendiu din cadrul Inspectora­tului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, alături de cei ai Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2025, 09:50 (3158 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi reclamă executarea silită ilegală a Primăriei Amara în scandalul Intergroup Engeneering

Curtea de Conturi reclamă executarea silită ilegală a Primăriei Amara în scandalul Intergroup Engeneering

Aflată în pragul falimentului din cauza datoriei pe care o are către Intergroup Engeneering SRL, Primăria Amara a fost executată silit în mod ilegal. Cel puțin aceasta este concluzia la care a ajuns Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit pe care a întreprins-o în cadrul administrației locale a orașului stațiune. Mai mult, auditorii susțin că executorii judecătorești angajați de societate au acționat ilegal.

 

Concluziile Curții de Conturi a României Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport detaliat... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2025, 15:20 (14618 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Digitalizarea» și «creativitatea», provocări pentru profesorii ialomițeni

«Digitalizarea» și «creativitatea», provocări pentru profesorii ialomițeni

Un raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, care analizează starea Educației din județ pe parcursul anului școlar 2024-2025, arată faptul că mulți dintre profesorii din județ nu reușesc să țină pasul cu inovația în Educație. Cadrele didactice nu știu să folosească dispozitivele digitale și duc lipsă de creativitate atunci când își desfășoară cursurile, prefe­rând stilul clasic de predare. Surprinzător, în Învățământul ialomițean, prin diferite organisme, se organizează cursuri de digitalizare pentru profesori, dar aceștia nu au reușit încă să se familiarizeze cu tehnologia.

 

Raport despre starea Educației... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2025, 12:10 (9947 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Suntem interesați să achiziționăm fostul sediu al BCR, locație închiriată de Consiliul Județean Ialomița!»

Administrația Marian Pavel și «ciorba reîncălzită» a unui sediu administrativ

«Suntem interesați să achiziționăm fostul sediu al BCR, locație închiriată de Consiliul Județean Ialomița!»

Vestitul fost sediu al Băncii Comerciale Române din Slobozia revine în centrul atenției opiniei publice. Actualul sediu închiriat al principalei instituții județene este, din nou, dorit de Consiliul Județean Ialomița, preșe­dintele Marian Pavel manifestându-și public intenția de a se achiziționa fostul sediu al BCR. «Da, există interes pentru achiziționarea acestui obiectiv, Consiliul Județean Ialomița având nevoie de un sediu!» declară președintele instituției, Marian Pavel.

 

Istoric al fostului sediu BCR Undeva pe la î... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2025, 09:55 (15112 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița verifică starea adăposturilor civile din județ

Prefectura Ialomița verifică starea adăposturilor civile din județ

În baza unei dispoziții a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, la nivelul Instituției Prefectului Ialomița a fost înființată o comisie care va verifica în această perioadă starea adăposturilor de protecție civilă din județ. Totodată, comisia va analiza și valoarea fondurilor necesare reabilitării adăposturilor de protecție civilă.

 

Din nou verificări Un ordin al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență obligă atât operatorii privați, cât și administrațiile locale pe raza cărora se află adăposturile de protecție civilă să facă... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2025, 10:10 (7696 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recuperarea după chiuretaj parodontal-sfaturi de la specialiști în sănătate dentară

Recuperarea după chiuretaj parodontal-sfaturi de la specialiști în sănătate dentară

Chiuretajul parodontal este o procedură esențială în tratamentul bolii parodontale, o afecțiune frecvent întâlnită în rândul pacienților adulți. Boala parodontală, cunoscută popular drept „boala dinților care se mișcă“, apare atunci când inflamația gingivală avansează și distruge osul de susținere al dinților.
Pentru a preveni pierderea dentară, medicul stomatolog recomandă chiuretajul parodontal-o intervenție menită să curețe în profunzime țesuturile afectate. Aceasta poate fi realizată în câmp închis (fără incizii) sau în câmp deschis... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2025, 09:30 (5866 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegeri Locale parțiale în comuna Valea Ciorii-duminică, 7 decembrie 2025

Alegeri Locale parțiale în comuna Valea Ciorii-duminică, 7 decembrie 2025

Guvernul României a decis ca duminică, 7 decembrie 2025, să se desfășoare Alegeri Locale parțiale în mai multe localități din țară, printre care se numără și comuna Valea Ciorii. Funcția de primar al localității Valea Ciorii a rămas vacantă după decesul primarului ales, Mihaela Roșu. Aceasta și-a pierdut viața din cauza unui accident vascular cerebral.

 

Pregătiri pentru alegeri Potrivit Hotărârii Guvernului României, în perioada 11-17 noiembrie 2025 se va desfășura perioada de depunere a candidaturilor, iar pe 22 noiembrie 2025 va debuta campania... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2025, 08:10 (8591 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Construcția creșei «nZEB» din Slobozia, sistată temporar

Construcția creșei «nZEB» din Slobozia, sistată temporar

Compania Națională de Investiții, instituția care finanțează pro­iectul creșei «nZEB» din Slobozia, a decis sistarea temporară a lucrărilor din cauza unui litigiu iscat între antre­prenorul general al proiectului, SMB Steel Project Partnership SRL și subcontractorul AS Studio CO SRL. Scandalul dintre cele două societăți a izbucnit în vara acestui an, re­prezentanții fir­melor aducându-și reciproc acuzații cu pri­vire la nerespec­tarea înțelegerilor contractuale. Pe cale de consecință, CNI a dispus o expertiză tehnică a stadiului proiectului, iar până la finalizarea verificărilor lucrările la această investiție se suspendă. «... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 11:55 (13360 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Analiză a Ministerului Dezvoltării

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a realizat o analiză amplă privind rangul localităților, pe baza datelor care rezultă din ultimul Recensământ al Populației, realizat în anul 2022. Analiza MDLPA evidențiază faptul că s-a creat o discrepanță semnificativă în ceea ce privește statutul administrativ pe care îl au multe orașe, municipii sau comune și numărul de lo­cuitori al unităților administrativ teritoriale. Astfel, pentru că numărul de locuitori este mai mic, unitățile administrativ teritoriale ar trebui retrogradate la un rang inferior celui pe care îl dețin în prezent. În Ialomița, de exemplu, orașe precum Amara, ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 08:05 (23188 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

Figurație administrativă?

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

În urmă cu o săptămână, Consiliul Lo­cal Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii octombrie 2025. Ordinea de zi inițială, care cuprindea 11 inițiative, a fost suplimentată cu încă 4, cu doar 2 ore înainte de începerea ședinței, după cum bine s-au obișnuit deja actuala administrație a orașului. Pe lista suplimentară s-a aflat un proiect inițiat de către primarul Alexandru Potor, prin care acesta le-a cerut consilierilor să adopte o decizie în privința problemei gene­rată de stabilirea limitelor teri­toriale dintre orașele Slobozia și Amara. Potrivit proiectului de hotărâre, consilierii locali ar fi trebuit să decidă dacă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2025, 10:15 (10094 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

Consiliul Județean Ialomița a făcut pu­blică valoarea su­melor care vor fi repartizate primăriilor din sumele defalcate din Taxa pe Valoare Adăugată (TVA). Astfel, administrațiile locale vor primi de la bugetul Statului, 10,230 milioane de lei, Consiliului Județean Ialomița revenindu-i 7,906 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru «finanțarea cheltuielilor drumurilor județene și comunale pe anul 2025».

 

Fonduri de la bugetul Statului pentru primării Ca în fiecare an, în această perioadă Consiliul Județean Ialomița repartizează fondurile... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2025, 15:20 (2232 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare-Filiala Teritorială Ialomița a făcut o scurtă prezentare a proiectelor de investiții privind îmbunătățirea infrastructurii de irigații din județul Ialomița. În ultimii ani, structura centrală a instituției a făcut demersuri semnificative în îmbunătățirea sistemelor de irigații din Ialomița, implementând 7 proiecte de modernizare.

 

Situația la zi a proiectelor Din cele 7 proiecte inițiate de ANIF-Structura Centrală ce vizează modernizarea și reabilitarea infrastructurii de irigații din județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 12:25 (2556 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Problema mirosurilor pestilențiale provenite de la stația de epurare a munici­piului Slobozia plasează pe poziții divergente Garda de Mediu Ialomița și operatorul Urban SA, unitate care are în administrare stația. Într-un comunicat de presă remis redacției ziarului nostru, oficialii Gărzii de Mediu Ialomița reacționează și explică în detaliu de ce responsabilitatea privind gestionarea mirosurilor este exclusiv a operatorului. La rândul lor, reprezentanții Urban SA susțin că amenzile pe care le-au primit din partea Gărzii de Mediu, actualmente contestate în instanță, și măsurile de conformare impuse de instituție nu pot fi aplicate.

 

Amenzile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 07:50 (13204 vizualizări - 15 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10124 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21831 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15136 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15525 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13304 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13089 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14288 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9565 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14488 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13648 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15583 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14157 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15188 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(12957 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15783 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...