Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

putreziciune

Sistemul este creat din oameni care, de-a lungul timpului, au contribuit la putrezirea lui. Căci fiecare dintre noi am încercat, cel puțin în ultimii 10 ani, să realizăm câte ceva ocolind sau fentând legi (de cele mai multe ori ambigue sau făcute pentru a fi încălcate), înșelând vigilența unor organe de control care îndrăzneau să ne tulbure activitățile de zi cu zi (de la banale opriri în trafic ale unor polițiști până la inopinate controale ale finanțiștilor) sau acordând diverse recompense unor alți oameni care au reușit să ne satisfacă orgolii sau suferințe (mici atenții pentru personalul medical sau funcționari însărcinați cu rezolvarea hârtiilor). Toate acestea au constituit la realizarea... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2019, 10:10 (3972 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Poligonul profesioniștilor

Poliția Locală Slobozia gestionează o investiție administrativă unică

Poligonul profesioniștilor

În urmă cu 2 ani, Consiliul Local Slobozia a aprobat o investiție de 1,4 milioane de lei pentru reali­zarea unui poligon de tragere cu armament ușor. La acest moment, poli­­go­nul este funcțional și poate deservi structurilor MAI dintre Constanța și București. Prețul pentru o oră de tra­gere este de 100 de lei. Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia, declară: «Scopul acestui poligon este instruirea personalului MAI!».

Un poligon ca-n filme La intrarea în municipiul Slobozia, am­plasat într-o zonă izolată, se află noul poligon. Acesta este autorizat de către Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2019, 16:25 (5053 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infanteriștii Liceului Pedagogic

Viitorul începe azi

Infanteriștii Liceului Pedagogic

Sunt 8 din cei 29 de elevi ai clasei a XII-a a Liceului Pedagogic. Cred în reforma sistemului de învățământ românesc, în misiunea lor de viitori educatori și... iubesc copiii! Știu că 8 din 10 elevi de liceu nu vor profesa niciodată în specialitatea pe care o urmează. Dar asta nu-i împiedică să își dorească, animați de cel mai frumos entuziasm, cel al vârstei. Ei sunt Elena Curelea, Alina Crudu, Alexandra Olteanu, George Țaporea, Gabriela Manea, Maria Iancu, Daniela Gheorghe și Andreea Alexe.

Primele emoții, primele griji Andreea Alexe are 18 ani și este elevă în clasa a XII-a la Liceul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2019, 11:40 (4175 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

Poliția se face că lucrează

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

18 indivizi din Fetești, considerați principalii autori ai scandalului petrecut în Cartierul Vlașca în după amiaza zilei de marți, 19 noiembrie 2019, sunt încă în libertate. Nici polițiștii și nici procurorii locali nu au reușit încă să stabilească cine este vinovat de revolta provocată pe stradă. Informațiile cu privire la acest incident au apărut în spațiul public abia după ce pe rețelele de socializare a fost postat un filmuleț din timpul scandalului. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să dezvăluie informația cu privire la bătaia dintre cele două familii de romi, confirmând-o în urma apariției pe internet a respectivelor imagini...

Cercetările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 19:10 (5060 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 12:15 (6889 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (IV)

Moraru-omul și opera (IV)

Așa cum vă promiteam acum două săptămâni, rememorăm astăzi traseul administrativ al președintelui Moraru din perspectiva administratorului public Larisa Mihai, o femeie care, prin sacrificiul ei pu­blic, a adus liniște sufletească președintelui și prosperitate potențială fiecăruia dintre ialomițeni. Îndrăznim chiar să apreciem că fără aportul admi­nistrativ, viața publică și privată a județului ar fi fost mai săracă, iar președintele Victor Moraru nu s-ar fi putut concentra deplin asupra problemelor europene ale județului. Prin urmare, să nu mai pierdem timpul și să dăm Cezarei ce e al ei...

Unul este președintele, una este Larisa... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 16:40 (6417 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

La Sinești

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

Gestul unui cetățean italian de a oferi adăpost și sprijin câinilor fără stăpân s-a transformat într-un coșmar pentru localnicii din Sinești. Oamenii au reclamat în repetate rândul mirosul greu provenit de la animale, dar și zgomotul produs de patrupede. Autoritățile locale susțin că au rămas fără soluții, deși l-au sancționat pe cetățeanul italian de mai multe ori. Edilii dau vina pe faptul că legislația este ambiguă și în afară de sancțiunile contravenționale nu pot face alte demersuri în astfel de situații. Mai mult, aceleași autorități susțin faptul că respectivul bărbat ar trafica animalele în străinătate, găsind persoanele interesate pe internet...

Amendat în repetate rânduri... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 12:50 (6701 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

De-ale Consiliului Județean Ialomița

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

Consiliul Județean Ialomița continuă să întrețină artificial activitatea economică a Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Nivelul cheltuielilor susținute de la buget a atins «pragul maxim de finanțare». Veniturile firmei după primele 9 luni ale anului în curs au atins un nivel de 28,59% din valoarea estimată pentru anul 2019.

O piatră de moară SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA supra­viețuiește exclusiv din finanțările asigurate de către Consiliul Județean Ialomița. În pofida declarațiilor oficialilor județeni, situația economică a firmei este dezastruoasă. Un raport public... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 09:55 (5967 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

Slobozenii reclamă Comisia de atribuire a locurilor de parcare

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

În urmă cu 8 ani, Slobozia s-a aliniat trendului național oferind slobozenilor locuri de parcare cu plată. De-a lungul anilor, licitațiile pentru obținerea acestor locuri de parcare au fost reclamate în repetate rânduri, slobozenii acuzând comisiile de atribuire că blochează liberul acces la aceste licitații. În Slobozia sunt amenajate 3000 de locuri de parcare cu plată, iar numărul autoturismelor a depășit 20000.

O afacere «moșită» de ex-primarul Stoica
Decizia privind înființarea locurilor de parcare cu plată la Slobozia a apărut în 2011, iar «nașul» acestei afaceri administrative... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 13:40 (5787 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 10:05 (4310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Ce-i trebuie chelului?

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Orașul Slobozia va fi inclus într-un proiect investițional gestionat de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR SA). Conform informațiilor publice fur­nizate de către instituție, administrația locală propune reabilitarea a 4 kilometri de drum afectați de polua­rea fonică. Soluția avansată constă în instalarea unui covor asfaltic fonoabsorbant pentru diminuarea zgomotului produs de traficul rutier.

Consultare publică pe site Primăria Slobozia a postat un anunț privind organizarea în perioada 23 octombrie-6 noiembrie 2019 a unei consultări publice în vederea... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 12:40 (3340 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Elevii și profesorii din Slobozia așteaptă de 11 ani construcția celor două campusuri școlare promise de Ministerul Educației. Investițiile rămân în conservare pe termen nelimitat, din cauza unor erori de proiectare care fac imposibilă obținerea autorizațiilor emise de mai multe instituții publice. Respectivele do­cumente sunt necesare pentru redeschiderea șantierelor. Estimativ, Guvernul României a cheltuit pentru stadiul actual al campusurilor școlare din Slobozia 2,7 milioane de lei.

Planuri încurcate În 2005, Ministerul Educației a inițiat o strategie prin care a încercat să alinieze... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 09:50 (7939 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

La Slobozia

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abilitare și reabilitare pentru persoanele adulte cu di­zabilități «Kalina și Maria». Scopul Centrului este de a oferi persoanelor cu di­zabilități servicii de protecție și asistență socială. Costul mediu lunar pentru fiecare beneficiar este de peste 2000 de lei.

Căsuțe de tip familial la Bora Direcția Generală de Asistență și Protecția Copilului Ialomița are în administrare un nou Centru. Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abi­litare și reabilitare... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 15:50 (6003 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Control al DSVSA Ialomița

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au încheiat recent un amplu control ce a vizat unitățile comerciale unde se produce și se vinde pâine sau alte produse de panificație. Valoarea sancțiunilor aplicate depășește 10 mii de lei. Cele mai multe nereguli au vizat depozitarea și comercializarea pâinii, în condiții precare de igienă.

Verificările vor continua Controalele au vizat aspecte privind calitatea spațiilor în care produsele alimentare de panificație sunt manipulate sau prelucrate. De asemenea, au fost supuse controalelor și spațiile... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 12:10 (3983 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg se pregătesc de inaugurarea unui nou proiect în oraș. Cu o finanțare de peste 300 mii de lei din partea ADI Ialomița, edilii localității urmează să le ofere atât copiilor, cât și pasionaților de fotbal, un teren multifuncțional de sport. Însă asta nu e tot... Cel de-al doilea teren multi­funcțional împreună cu un loc de joacă se construiește deja în Fierbinții de Sus.

Terenuri multifuncționale pentru pasionații de sport La sfârșitul acestui săptă­mâni, un nou proiect urmează a fi fina­lizat în orașul Fierbinți-Târg. Pro­iectul «teren multifuncțional... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 15:10 (2695 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

între fals absolut și prostie întruchipată

Teoria răului cel mai mic e depășită. Poate a fost valabilă atunci când poporul a avut de ales între un comunist cu mâinile pătate de sângele nostru și un nebun care voia să ne mitralieze pe stadioane. Și apoi iar, între un comunist care deplângea blestemul căzut asupra poporului și alt co­mu­nist care avea să se împuște în prime-time. Acum însă nu mai putem vorbi de răul cel mic pentru că el nu există. Vom alege între un fals absolut care a clamat timp de 5 ani normalitatea fără să miște un deget și prostia întruchipată care ne înspăimântă visceral. Sigur, e vina noastră că am ajuns aici. Am fi putut alege schimbarea, am fi putut alege progresul, un om, un intelectual, un impostor. Acum e însă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 10:50 (2547 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Creatorul de teste educaționale

Creatorul de teste educaționale

Are 39 de ani si crede în educația individuală. În 2011 a realizat primul său site, invatasingur.ro De-atunci au mai apărut alte 3! Toate destinate elevilor și tine­rilor. Îl cheamă Nicolae Popa și susține că nu se va opri aici: «Viitorul este al celor care învață singuri... Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!».

invatasingur.ro Nicolae Popa este IT-ist de meserie. O meserie pe care a învățat-o băbește, pe vremea când calculatoarele arătau precum râșnițele de cafea. Adică în anul 1997: «Eu învățam la Pedagogic, dar eram pasionat... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2019, 19:05 (5416 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Se schimbă mobila administrativă la Prefectura Ialomița

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Protocolul dintre PNL și PMP generează primele schimbări administrative. Potrivit acestuia, PMP și-a adjudecat 2 funcții de prefect și 20 de funcții de subprefect la nivelul țării. În Ialomița, senatorul PMP Gabi Ionașcu a propus pentru funcția repartizată, cea de subprefect, pe juristul Sorin Drima. Acesta este proaspăt avocat, jurist cu normă întreagă la primăria Urziceni.

Senatorul lui Dumnezeu a propus Senatorul PMP Gabi Ionașcu a reușit performanța de a o schimba din funcție pe Silica Vali Tudor, subprefectul care trăiește pe post de mobilier de fundal de aproape 2 ani la Prefectura... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2019, 19:10 (19864 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!

Până în 2022

Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!

Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia pare un demers greu de realizat. Cele 6 proiecte concepute de Consiliul Județean Ialomița se află în momentul de față într-o fază incipientă deși, potrivit propriilor declarații ale administrației județene, era necesar ca investițiile să fie deja începute, având în vedere că trebuie finalizate până cel târziu în 2022. Execuția proiectelor este foarte importantă deoarece a stat la baza acreditării unității medicale, fiind garantată atât de autoritățile județene, cât și de oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Valoarea totală a investițiilor se ridică la 160,6 milioane de lei.

Proiecte în impas... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2019, 13:20 (6934 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Decizie a Ministerului Educației

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Încep schimbările în instituțiile publice din județul Ialomița. Luni, 11 noiembrie 2019, la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a fost numit un nou inspector ge­neral. Este vorba despre Luminița Barcari, susținută de PNL Ialomița pentru a ocupa această funcție. Numirea Luminiței Barcari s-a făcut prin Ordin semnat de actualul mi­nistru al Educației, Monica Anisie, pentru o perioadă de 6 luni.

Schimbări în fruntea IȘJ Ialomița
Noul ministru al Educației, Monica Anisie, a decis să facă schimbări în ceea ce privește conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Astfel,... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 15:40 (14385 vizualizări - 25 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14813 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9944 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13908 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13972 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11303 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13098 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12197 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12004 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15519 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14910 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13032 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13024 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12535 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11926 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14258 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14297 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12384 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11647 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14103 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13639 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11731 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14282 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12100 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11423 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13669 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...