Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Sănătății va aloca 1,4 milioane de lei pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei

bonus: Campanie de vaccinare la Țăndărei

Aflată în județul Ialomița, Sorina Pintea, ministrul Sănătății, a făcut o vizită de lucru și la Spitalul Orășenesc din Țăndărei. La finalul verificărilor, aceasta s-a arătat mulțumită doar de condițiile de igienă, specificând faptul că unitatea medicală are nevoie de o reconfigurare a structurii.

Fonduri pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, s-a aflat marți, 7 mai 2019, într-o vizită de lucru în județul Ialomița. Aceasta a sosit la Țăndărei, acolo unde a dat startul unei campanii de vaccinare împotriva rujeolei a copiilor provenind din mediile... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 20:20 (4440 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

Se întâmplă la Slobozia

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

În timp ce mulți copii se bu­cură de dragostea părinților, pentru un băiețel de 6 luni «acasă» înseamnă Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Din cauza unei malformații congenitale pe care o are la inimă, copilul are nevoie permanentă de îngrijire medicală, așa că dragostea familiei a fost înlo­cuită de cea a asistentelor și medicilor. «Este un caz complicat și facem tot ce ne stă în putință pentru a-l ține în viață...» ne explică medicul Nina Precup Vâlcea, șeful secției Pediatrie a Spitalului Slobozia.

Din dragoste pentru Iosif
Iosif s-a născut în urmă... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 11:05 (6631 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

Scandal pentru locurile de parcare din Fetești. Administrația locală este acuzată de faptul că închiriază parcările fără a respecta dispozițiile legale. Așa se face că unii cetățeni beneficiază ilegal de două sau mai multe locuri de parcare, încălcându-se prevederile unei Hotărâri a Consiliului Local Fetești care stabilește clar modul în care se pot da în folosința parcările. În replică la aceste acuzații, reprezentanții administrației susțin că procedura se respectă conform actelor administrative emise.

Filmul unui scandal Situația parcărilor din Fetești a fost sesizată redacției ... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2019, 15:55 (7296 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În perioada 2016-2019

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În 3 ani de mandat ai primarului Adrian Mocioniu, administrația locală a cheltuit peste 1 milion de lei pe studii de fezabilitate. Majoritatea acestor studii nu s-au concretizat încă în investiții reale, iar utilitatea acestor investiții este discutabilă. «Aceste studii de fezabilitate sunt absolut necesare pentru realizarea investițiilor! Nu am pierdut nicio zi... Nu este vina noastră dacă ele vor trebui actualizate!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Un mandat fără investiții reale
Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» vor fi reluate în 2020, sursa de finanțare pentru... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2019, 11:05 (7122 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Atenție, se lucrează la Slobozia!

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Administrația locală din Slobozia are în plan să finalizeze asfaltarea străzilor din Cartierul Gării Noi. Lucrările ar trebui să se încheie la sfârșitul acestui an, însă cetățenii care locuiesc sunt neîncrezători în promisiunile edililor. Mai mult, oamenii se declară nemulțumiți de faptul că șantierul le împiedică accesul în locuințe.

În sfârșit, asfalt! După aproape 11 ani în care au promis că vor asfalta străzile din Cartierul Gării Noi, autoritățile locale din Slobozia au reușit să acceseze fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală pentru a demara un astfel de proiect... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2019, 13:10 (5908 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Se întâmplă la Spitalul Slobozia

Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Este anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce o asistentă a reclamat la Poliție faptul că a fost agresată de un medic. Mariana Iancu, mana­gerul celui mai mare spital din Ialomița, a infirmat incidentul, însă surse judiciare au confirmat existența unei plângeri penale ce are ca obiect «purtarea abuzivă» a unui cadru me­dical angajat la Spitalul Slobozia. Sub protecția anonimatului, colegii asistentei agresate au explicat cum s-a pe­trecut incidentul. Mai mult, în acest caz a fost deschisă și o anchetă internă.

Filmul unui scandal
Un nou scandal public a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2019, 10:50 (15744 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

La un an de la înființare a SC Infrastructură Dru­muri și Poduri SA

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

Firma-fantomă moșită în la­boratoarele administrației Moraru funcționează de un an de zile fără a produce nimic. Potrivit datelor oficiale, firma în­registrează «venituri financiare 0» și «venituri din exploatare 0». Președintele Victor Moraru speră ca «în decursul acestui an, firma să angajeze personal și să obțină contracte de lucrări de infrastructură...», conform sco­pului pentru care a fost înfiin­țată. Firma este condusă de către Remus Daniel Stoian, un cvasi-necunoscut fără experiență în domeniul lucrărilor de infrastructură edilitară.

Pohte prezidențiale În urmă cu... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2019, 12:15 (4453 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

UPDATE: Vântul puternic a smuls acoperișuri și a doborât copaci în mai multe localități din Ialomița

40 de ialomițeni, din zona Fetești, au văzut moartea cu ochii. Marți, 30 aprilie 2019, în jurul orelor 17,30, aceștia se aflau într-un autobuz care se întorcea de la un pelerinaj la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia, iar în zona localității Brâncoveni, din județul Călărași, mașina a fost aruncată pe câmp de o tornadă. Autoritățile au declanșat Codul Roșu de intervenție.

Victime rănite ușor Din informațiile oferite de reprezentanții ISU Călărași, șapte persoane au suferit răni ușoare. La fața locului au intervenit și echipaje ale ISU Ialomița și Serviciului Rutier Ialomița.... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2019, 21:40 (6813 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Opiniile ialomițenilor

«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Uneori, opiniile cititorilor sunt mai bine documentate decât cele ale ziarului nostru. Este cazul materialului de mai jos. Îl pu­bli­căm, în speranța că nu va fi singular... Invitația este una deschisă și se adre­sează tuturor ialomițenilor care au puncte de vedere pertinente în ceea ce privește multitudinea de probleme cu care se confruntă comunitățile din Ialomița.

De ce nu mi-aș dori ca această inves­tiție să se realizeze și de ce consider că este un pericol pentru mediu și cetățeni?
Pe site-ul Primăriei Slobozia a apărut un «Anunț privind dezbaterea publică» prin care SC Vivani Salubritate SA ne anunța că a depus raportul privind impactul... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2019, 11:05 (14138 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Pentru mii de elevi din Ialomița a merge la școală reprezintă un adevărat pericol. Este concluzia la care au ajuns oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în urma unei analize a stării tehnice pe care o au micro­buzele școlare. Mai mult, ma­șinile sunt considerate și un factor poluator pentru mediul înconjurător. Deși reprezentanții instituției trag un semnal de alarmă și cer înlocuirea vehiculelor, poli­țiștii Servi­ciului Rutier Ialomița susțin că microbu­zele școlare pot circula fără probleme pe șosele.

Elevii, ignorați de autorități În fiecare zi, peste 5000 de elevi... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2019, 12:25 (4159 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorală la Învierea Domnului

Ucenicii din Emaus-pelerinii Învierii

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Arătarea Mântuitorului Hristos înviat celor doi ucenici, care mergeau pe calea de la Ierusalim către satul Emaus, este una din paginile cele mai cunoscute ale Evangheliei după Luca. Este o pagină în care credința și emoția, rațiunea și sentimentul, întristarea și bucuria... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2019, 18:25 (5642 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen are 22 de ani și toată viața înainte. E tânără, e frumoasă, e educată... Iar până anul trecut, singura ei grijă a fost să învețe. În februarie 2018 însă a primit un diagnostic greu de acceptat: Limfom Hodgkin. De-atunci, viața ei s-a schimbat definitiv...

Numai mamă să nu fii
Georgeta Enache este mama lui Carmen și, până acum, singurul ei sprijin în lupta cu boala. Muncește de-o viață ca să o crească și să-i fie bine copilului. Și copilului i-a fost bine până anul trecut, când a venit răcită acasă. «Așa a început, ca o răceală...» ne spune izbucnind în lacrimi. «Iar acum... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 11:10 (17720 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

bonus: Groapa de gunoi a Vivani, pericol public

Consilierii locali ai municipiului reședință de județ s-au reunit joi, 25 aprilie 2019, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia. Pe lista proiectelor supuse pentru aprobare s-a aflat și cel al bugetului pentru anul în curs. Proiectul a fost aprobat la limită, cu doar 11 voturi «pentru»... Calculele arată că bugetul pe 2019 al Sloboziei este cel mai mic din ultimii 10 ani, cea mai mare parte din sumă urmând a fi cheltuită pentru salariile funcționarilor din primărie. 

Opoziția a reclamat lipsa investițiilor Proiectul de buget a reușit să strângă minimul de 11 voturi... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 10:50 (4578 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Mocioniu, obligat să-și sacrifice protejații

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Declarațiile primarului Adrian Mocioniu privind reducerea cu 20% a personalului din Primăria Slobozia are efect de bumerang. Consilierii PSD Slobozia au realizat un proiect de hotărâre prin care cer concedierea administratorului Gheorghe Puia și a doi dintre consilierii personali ai primarului. Proiectul a fost depus la registratura instituției și va fi supus aprobării în plen, cel mai probabil la ședința de consiliu local din luna mai 2019...

Cine sapă groapa altuia... Primarul Adrian Mocioniu dorește reducerea personalului din cadrul Primăriei Slobozia cu 20%. Anunțul a fost făcut... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 14:40 (9882 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Apropierea Paștelui aduce tot mai mulți donatori la Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Oamenii recunosc faptul că folosesc bonurile de masă pe care le primesc în schimbul sângelui donat pentru a cumpăra mâncare de Sărbă­tori. Fiecare persoană primește 7 tichete, în valoare totală de 75 de lei. Reprezentanții instituției susțin însă că nevoia de sânge la nivelul județului Ialomița este mult mai mare...

Ialomița are nevoie de sânge
Mai sunt doar câteva zile până la Paște, iar pe holul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slo­bozia peste 20 de persoane aș­teaptă să intre... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 13:05 (6103 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos» Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Problemele Spitalului Slobozia, în ședința Consiliului Județean Ialomița

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Scandalul generat zilele trecute de o decizie a managerului Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, a generat polemici aprinse în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița. În timpul ședinței de miercuri, 24 aprilie 2019, Mariana Iancu a fost apostrofată public asupra modului în care a gestionat criza medicilor din Secțiile Pediatrie și Neonatologie ale Spitalului. «Aici vorbim de management defectuos! Punct!» a tunat consilierul județean PNL Dragoș Soare.

Soare vs Iancu Încă de la început trebuie să reamintim faptul că, în urmă cu câteva zile, Mariana Iancu... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:50 (9168 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Orgoliul președintelui Moraru, în sfârșit satisfăcut

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, are salariul diminuat pe o perioadă de 3 luni și a fost sancționat cu «mustrare scrisă». Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița, ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Victor Moraru.

Sancțiune căznită Miercuri, 24 aprilie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost reluat votul pentru sancționarea șefului Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. La o lună distanță, consilierii județeni au aprobat cu 17 și, respectiv, 18 voturi «pentru... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:05 (7216 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a început încă din toamna anului 2018 o campanie de decongestionare a spațiilor verzi din Slobozia. Măsura a fost în­tâmpinată cu reticență și a fost respinsă de către cetățeni. Luna aceasta au apărut însă primele rezultate, iar decizia DADP se dovedește a fi una corectă.

N-ar fi rău să fie bine În luna noiembrie a anului 2018, Direcția de Adminis­trare a Domeniului Public Slobozia a achiziționat unelte noi de mecanizare a lucrărilor pentru întreținerea și amenajarea spațiilor verzi. Campania de decongestionare a fost privită cu... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 22:50 (6601 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 14:45 (4684 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la o firmă nou-înființată cataloage electro­nice pentru 7 dintre unitățile școlare din oraș. La jumătate de an distanță, derularea acestui proiect înregistrează blo­caje, iar părinții se plâng de întârzieri în actualizarea notelor.

O idee ratată În toamna anului trecut, Software Tehnologies Solution SRL, o firmă fără experiență în domeniu, era blagoslovită de administrația slobozeană cu un contract de 1,3 milioane de lei pentru implementarea catalogului electronic în școli. Firma se numește Software Tehnologies Solution SRL și, prin... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 11:05 (4571 vizualizări - 15 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14662 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18328 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14155 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13332 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8460 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15630 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12562 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15342 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15513 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13408 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18641 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16739 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14807 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8624 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16417 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...