Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

«Creșterea eficienței energetice a clădirii Primăriei Sărățeni» a fost proiectul depus de administrația locală în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Proiectul, în valoare de aproximativ 3 milioane de lei, este aproape finalizat... De fapt, 99% este gata! A presupus reabilitarea termică a sediului Primăriei Sărățeni, chiar și instalarea de panouri fotovoltaice, construcția beneficiind acum de „energie verde“!» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu. De asemenea, după cum adaugă același edil, localitatea beneficiază de asfaltare integrală: «Am reușit finalizarea asfaltării pe toate străzile comunei, fiind realizată chiar și o variantă ocolitoare a localității...»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 13:40 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Aproape 200 de cupluri au renunțat la căsătorie în județul Ialomița, în anul 2024, potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Astfel, instituția plasează Ialomița pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește rata divorțurilor. Principala cauză, spun specialiștii, ar fi numărul mare de fapte de violență domestică sesizate. Nici nu-i de mirare având în vedere că fenomenul a luat amploare și pe raza județului Ialomița.

 

Divorțurile, în creștere În 2024, potrivit Institutului Național de Statistică... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 12:20 (4125 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Decizie a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Printr-o adresă oficială înaintată primăriilor ialomițene, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat stoparea finanțărilor pentru proiectele finanțate prin intermediul Programului Național «Anghel Saligny». Instituția susține faptul că principalul motiv care a generat această situație este legat de lipsa fondurilor necesare susținerii investițiilor inițiate de administrațiile locale din Ialomița. Majoritatea proiectelor care au beneficiat de banii MDLAP prin Programul Național «Anghel Saligny» au vizat moder­nizarea sau reabilitarea rețelelor de apă și canalizare sau reparații ale drumurilor publice.

 

MDLPA stopează finanțările... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 07:50 (21296 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În lipsa medicilor radiologi, Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește pentru interpretarea investigațiilor radiolo­gice. În baza unui contract încheiat cu o firmă care oferă astfel de servicii me­dicale, examenele radiologice, CT și RMN sunt in­terpretate, prin telemedicină, de medicii respectivei companii. Rezultatul este rapid și ajută medicii din spital care au nevoie de astfel de investigații într-un timp optim. Cel mai mare spital din Ialomița nu poate acoperi linia de gardă pentru Radiologie și a fost obligat să apeleze la această metodă de lucru aplicată, de altfel, și în alte spitale mari din București.

 

Un serviciu externalizat... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 12:25 (5566 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Mult așteptata expertiză contabilă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a fost finalizată, după aproape 2 ani de așteptare. Întins pe aproape 600 de pagini, documentul prezintă în detaliu cele două decenii de activitate frauduloasă a entității financiar-nebancară, confirmând practic imensul prejudiciu de peste 49 mi­lioane de lei descoperit în fazele incipiente ale investigațiilor penale. Legea permite părților implicate în ancheta penală să emită «obiecțiuni» cu privire la acest raport de expertiză, iar singurele care s-au opus concluziilor descoperite de experți au fost cele trei suspecte ale cauzei. Demersul juridic... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 07:55 (10591 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

UPDATE Pompierii intervin la Slobozia și Fetești. Subsolul Palatului Copiilor, inundat!

Precipitațiile abundente înregistrate în ultimele ore au creat probleme semnificative la Slobozia, în special în zonele de case ale orașului. Potrivit unei informări a ISU Ialomița, 6 străzi sunt inundate în acest moment, iar autoritățile intervin pentru evacuarea apei. De asemenea, tot la Slobozia, a fost inundat și subsolul Administrației Județene a Finanțelor Publice.  

 

Intervenție în forță a pompierilor Codul Roșu de ploi abundente și-a intrat în drepturi în dimineața zilei de miercuri, 8 octombrie 2025. Precipitațiile... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2025, 11:00 (11874 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri suspendate în TOATE școlile din Ialomița, miercuri, 8 octombrie 2025, din cauza vremii!

Cursuri suspendate în TOATE școlile din Ialomița, miercuri, 8 octombrie 2025, din cauza vremii!

Întrunit marți, 7 octombrie 2025, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a luat decizia suspendării cursurilor în toate școlile din județ ca urmare a fenomenelor meteo extreme. Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul nostru o avertizare meteo Cod Roșu de ploi abundente, cantitățile de apă ce se vor acumula depășind 110 litri/mp.

 

Se suspendă cursurile în toate școlile! Din noaptea de marți, 7 octombrie 2025, de la orele 21,00, și până miercuri, 8 octombrie 2025, la orele 23,00, Ialomița va... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2025, 15:15 (5733 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Rectificare bugetară de toamnă la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Marian Pavel supune aprobării

Rectificare bugetară de toamnă la Consiliul Județean Ialomița

Ședința-maraton a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată joi, 25 septembrie a.c., a cuprins nu mai puțin de 27 de proiecte de hotărâri, lista fiind suplimentată cu încă 3. Au fost votate favorabil în ritm amețitor, președintele aflat la cel de-al doilea mandat, Marian Pavel, exersându-și din nou capacitatea de a rezolva «pe repede-înainte» problemele județului. Cu toate acestea, vom îndrăzni să ne aplecăm un picuț asupra unor proiecte despre care, probabil, unii dintre consilieri județeni prezenți au auzit fix în momentul în care au ridicat mânuțele în semn de aprobare...

 

Rectificări bugetare și alte cele... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 12:20 (9619 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

DNA, invocată pentru «elucidarea» situației de la Stația de Epurare a Sloboziei

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

Nesfârșita problemă a mirosurilor neplăcute reclamate la Slobozia i-a adus operatorului Urban SA o nouă sancțiune din partea Gărzii de Mediu Ialomița. Societatea a fost amendată cu 100 mii de lei pentru nerespectarea mă­surilor impuse de instituție la controlul anterior. Oficialii Urban SA au explicat pentru ziarul nostru că res­pectivele măsuri nu pot fi realizate pentru că impun un timp îndelungat de implementare și un buget conside­rabil. Așa cum s-a întâmplat cu sancțiunea anterioară, Urban SA va contesta în instanță și această amendă.

 

Sancțiunile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 07:55 (9507 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Călătorie în lumea cărților, la Slobozia

Salonul de Carte, la a XXXIV-a ediție

Călătorie în lumea cărților, la Slobozia

Statisticile arată că cititul nu este una dintre activitățile pe placul românilor. Citim din ce în ce mai puțin și cu același ritm cheltuim bani pe cărți. În ciuda indiferenței pe care o afișăm față de ele, cărțile sunt însă singura noastră evadare din realitatea haotică pe care o trăim. O poveste despre simbolul cărților și importanța pe care o au pentru noi se scrie de 34 de ani la Slobozia, sub patronajul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu». Este vorba despre cel mai important eveniment cultural al județului Ialomița, «Salonul de Carte». În fiecare an, manifestarea încearcă să se reinventeze și să ne arate tuturor faptul că... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2025, 15:15 (8881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă intră în linie dreaptă

Asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă intră în linie dreaptă

Administrația locală a Sloboziei anunță faptul că, în cel mult o săptămână, proiectul de asfaltare a străzilor din Slobozia Nouă va începe. Ordinul de începere a lucrărilor a fost dat încă din a doua jumătate a lunii august 2025 dar, din cauza unor probleme tehnice, proiectantul a fost obligat să remedieze deficiențele constatate. Investiția este suportată integral din bugetul local și are o va­loare de 18 milioane de lei.

 

Primăria Slobozia a cerut clarificări În iunie 2025, în cadrul unei conferințe de presă, Alexandru Potor, primarul... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2025, 09:20 (10280 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «LA CASA TUDORII»-ediția a XIII-a

Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «LA CASA TUDORII»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă, ca mijloc de determinare a evoluției naturale a unei societăți.

Pe această direcție, de conservare în conștiința publică a tot ceea ce are mai frumos și reprezentativ spațiul ialomițean, se înscrie Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «LA CASA TUDORII», ajuns în acest an la ediția a XIII-a și care se va desfășura sâmbătă, 11 octombrie 2025, la Baza de Cercetare și Expunere Muzeală «Orașul de Floci... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2025, 09:50 (5373 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mutilată de câini, Andreea are nevoie de sprijinul comunității!

20 mii de euro pentru o viață normală

Mutilată de câini, Andreea are nevoie de sprijinul comunității!

O fetiță de 11 ani din comuna Alexeni are nevoie de 20 mii de euro pentru o viață normală. În mai 2023, în timp ce a mers la o vecină, a fost atacată de trei câini care au mutilat-o. Copilăria fetiței s-a transformat într-un coșmar care a însemnat drumuri nesfârșite la spital și multiple operații. Acum are nevoie de o altă intervenție pentru a i se reconstrui urechea dreaptă. Pentru că sistemul medical românesc nu permite o astfel de operație, singurii care o pot ajuta sunt medicii Spitalului San Juan de Déu din Barcelona. Pe această cale, familia Andreei face apel la comunitatea din Ialomița pentru a-i reda copilei șansa de a crește mare și... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2025, 10:20 (2150 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia, o unitate supraaglomerată

Penitenciarul Slobozia, o unitate supraaglomerată

Spațiile de detenție ale Penitenciarului Slobozia sunt supraaglomerate, arată instituția într-un raport oficial. Anul trecut, de exemplu, gradul de supraaglo­merare a fost de 188%, potrivit reprezentanților instituției. O altă problemă identificată este utilizarea ineficientă a sistemelor video de supraveghere pentru că «nu s-a reușit instalarea tuturor camerelor de supraveghere din dotarea unității».

 

Supraaglomerarea, o problemă fără soluție Problema supraaglomerării din cadrul Penitenciarului Slobozia a fost constatată pentru prima dată în anul ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2025, 12:05 (3098 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmeria ialomițeană și-a redus misiunile de ordine publică din cauza lipsei de personal

Jandarmeria ialomițeană și-a redus misiunile de ordine publică din cauza lipsei de personal

Instituțiile din subordinea Ministerului Afacerilor Interne din Ialomița se confruntă de ani buni cu lipsa de personal. Inspec­toratul de Jandarmi Județean Ialomița și-a redus cu 10% misiunile de ordine publică tocmai din această cauză. O soluție ar fi încadrarea în structurile operative ale instituției a tinerilor care urmează școlile de profil ale Jandarmeriei Române, însă puțini sunt cei care reușesc să promoveze examenele de admitere în cadrul acestor unități de învățământ.

 

Scade numărul efectivelor Într-un raport oficial... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2025, 07:55 (4131 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare sociale de 33 milioane de lei plătite de AJPIS Ialomița în august 2025

Ajutoare sociale de 33 milioane de lei plătite de AJPIS Ialomița în august 2025

La nivelul județului Ialomița, potrivit da­telor oficiale, există peste 50 mii de persoane care beneficiază de ajutoare sociale. Potrivit Agen­ției de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, doar în luna trecută valoarea indemnizațiilor acordate acestor beneficiari a fost de 33 milioane de lei.

 

Valoarea indemnizațiilor plătite în august 2025 Potrivit informațiilor oficiale, mai bine de jumătate din suma plătită de Agenția de Plăți și Inspecție Socială Ialomița pentru ajutoarele sociale acordate în Ialomița a fost reprezentată de indemnizațiile pentru alocația... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2025, 12:35 (6136 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitare de mântuială pe DN21/Șoseaua Brăilei

La Slobozia

Reabilitare de mântuială pe DN21/Șoseaua Brăilei

Porțiunea Drumului Național 21 care tranzitează Slobozia și care este denumită Șoseaua Brăilei a beneficiat în prima jumătate a anului de lucrări de reabilitare. În valoare de 1,9 mi­lioane de lei, bani acordați din bugetul orașului, investiția pare să înregis­treze deja pro­bleme, în asfalt ivindu-se primele denivelări la nici 6 luni de la încheierea lucrărilor.

 

Coșmarul șoferilor revine pe Șoseaua Brăilei După ani întregi în care au așteptat reabilitarea Șoselei Brăilei, șoferii care tranzitează acest drum național administrat... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2025, 08:05 (6619 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Clubul Sportiv Școlar Slobozia, executat silit de Federația Română de Tenis

Clubul Sportiv Școlar Slobozia, executat silit de Federația Română de Tenis

În trecut o adevărată pepinieră de sportivi, Clubul Sportiv Școlar din Slobozia încă mai speră la drumul spre succes. Fără săli de antrenament, cu un buget limitat pentru pregătirea elevilor și cu profesori plătiți cu ora, instituția se chinuie să obțină rezultate. Mai mult, CSS Slobozia este amenințat cu executarea silită de către Fede­rația Română de Tenis, într-un proces civil în care a intrat fără voie. «A fost vorba despre o greșeală făcută în trecut...» spune astăzi Gigel Căluță, directorul CSS Slobozia. Această «greșeală» ar putea costa instituția 3,5 milioane de lei și, implicit, desființarea.

 

Amenințați cu executarea silită... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2025, 16:15 (5357 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Amara caută soluții tehnice pentru continuarea investiției la rețeaua de apă a orașului

Administrația din Amara caută soluții tehnice pentru continuarea investiției la rețeaua de apă a orașului

Punga cu gaz descoperită la Amara, în timpul forării unui puț de apă, obligă acum administrația locală să caute alte soluții tehnice pentru implementarea proiectului privind creșterea debitului/presiunii apei distribuită în rețeaua orașului. Aceste soluții trebuie însă identificate rapid, pentru a elimina riscul pierderii sursei de finanțare. Proiectul beneficiază de fonduri în valoare de 8 milioane de lei, prin intermediul Programului «Anghel Saligny». «Căutăm soluții pentru a nu pierde banii!» spune Valentin Moraru, primarul orașului Amara.

 

Mai multe soluții pe masa administrației locale... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2025, 12:05 (6043 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Dronă de 32 mii de lei, în dotarea Poliției Locale Slobozia

Pentru un oraș mai sigur

Dronă de 32 mii de lei, în dotarea Poliției Locale Slobozia

Anunțată încă de la începutul acestui an, achiziția unei drone de către Poliția Locală din Slobozia s-a realizat în urmă cu o săptămână. Echipamentul a costat 32 mii de lei, din bugetul orașului, și va permite monitori­zarea localității, mai ales în timpul manifestărilor publice, pentru a evita orice situație care ar genera tulburarea ordinii și liniștii publice.

 

Slobozia, monitorizată din dronă Cu efective de polițiști locali scăzute, Poliția Locală din Slobozia a decis să treacă într-o altă etapă, aceea a suprave­gherii orașului cu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2025, 07:50 (24884 vizualizări - 47 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11062 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18468 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16878 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21506 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18640 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18479 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19747 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17671 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17725 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10513 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19646 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18227 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17993 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15213 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17452 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...