Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Un proiect pentru «Slobozia verde»

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Firma ialomițeană Pet Star a pornit la drum în anul 1994, cu echipamente în valoare de 45 mii de euro și a ajuns să producă, în 2018, aproximativ 1 miliard de preforme! Între timp, valoarea investițiilor directe în facilitățile de producție a depășit 30 milioane de euro... Iar acum firma se pregătește să investească într-o fabrică de reciclare a deșeurilor de plastic în valoare de 20 milioane de euro. «Investiția noastră va sigura recupe­rarea a 20% din deșeurile de plastic din piață!» susține Mirela Drăgoi.

O firmă dezvoltată «organic»
Pet Star este «o firmă de familie», pornită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 12:05 (11476 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au anunțat recent trimiterea în judecată a incupatului Peter Attila Racz. Noile acuzații vizează tot fapte de «evaziune fiscală», cu un prejudiciu adus bugetului de stat de peste 31 milioane de euro! Bihorean la origine, Peter Attila Racz a fost considerat «creierul» afa­cerii «Texas Oyl», în urma căreia 16 persoane au fost trimise în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura centrală, în 2011. Afacerea «Texas Oyl» a adus statului român prejudicii de peste 20 milioane de euro, precizează procurorii DNA.

Afaceri cu firme-fantomă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:30 (5366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei»... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:50 (13116 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, orașul Mărțișorului

De ani buni, comercianții vând aceeași marfă

Slobozia, orașul Mărțișorului

Orașul Slobozia înregistrează în anul 2019 un record insolit. Primăria municipiului Slobozia a semnat 80 autorizații pentru ocuparea domeniului public. Cele mai multe tarabe cu mărțișoare se află în zona Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei». Pe de altă parte, cei mai mulți dintre comercianți le vând pe cele de anii trecuți, dar se vând și produse handmade...

Afacere cu marfă veche A devenit o afacere în Slobozia ca, la sfârșit de februarie, comercianții să își întindă tarabele cu mărțișoare. Anul acesta, vremea este de partea vânzătorilor de mărțișoare. Brățări, broșe, eșarfe... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:05 (6205 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Scandal la Poșta Fetești după ce fosta șefă a instituției a fost trimisă în judecată pentru «dela­pidare». Procurorii care au an­chetat-o au explicat faptul că femeia a sustras din bugetul instituției o parte din banii destinați plății pensiilor vârstnicilor din oraș.

Judecată în stare de libertate Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2016. Potrivit actelor de urmărire penală, inculpata, pe numele său Iuliana Adela Cristea, și-a însușit din gestiune suma de 30 mii de lei, din tota­tul de 170 mii de lei ce... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 19:25 (13656 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 13:50 (5126 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Persoane juridice sau fizice sunt anual executate silit de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița pentru datorii către stat de 1 leu. Într-o astfel de situație se află și o firmă din județ ai cărei reprezentanți trebuie să plă­tească o datorie de 1 leu, acumulată de către un debitor cu care societatea s-a aflat într-o relație contractuală. Juridic, procedura se numește «poprire la terți». În încercarea de a recupera aceste sume derizorii, Fiscul iese în pierdere...

Situație revoltătoare
Firma din cauza căreia societatea din Ialomița trebuie să plătească debitul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 10:05 (8300 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Progres administrativ

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Cotată cu ultima șansă pe piața furnizorilor de servicii de salubritate, firma ADI ECOO Țăndărei și-a revenit miraculos. Ea a reușit să iasă din insolvență la începutul lunii februarie 2019 și speră să intre într-un proces de reteh­nologizare în următorul an. «Căutăm soluții pentru achiziția de utilaje noi. Cele existente sunt vechi și depășite tehnologic...» susține primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. ADI ECOO Țăndărei deservește 11 administrații locale și a fost înființată în 2009, ca urmare a accesării unei finanțări europene de 2 milioane de euro.

Prima veste bună În luna... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 13:45 (5564 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9692 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5737 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

normalitate

Clamăm normalitatea ori de câte ori avem ocazia. Ne-o dorim din toată inima și o jinduim precum peștii ce iubesc apa și păsările înaltul cerului. Normalitatea a ceea ce ar trebui să reprezinte Sănătatea, la momentul când trecem suferinzi pragurile spitalelor. Normalitatea unei Educații care să ne învețe copiii despre rău și bine și cum să scrie despre ceea ce au învățat. Normalitatea unei Justiții corecte, oarbe, nepărtinitoare și neconstrânse de înțelegeri sau interese. Aceeași normalitate care să ne permită să alegem oameni în funcții decizionale care să reușească să schimbe realități. Normalitatea a ceea ce repre­zintă ființa noastră de popor român, normalitatea de a fi corecți, de a fi buni... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 14:40 (6061 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 10:20 (6266 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița sunt la un pas de a fi închise întrucât nu respectă legislația. Deși obligați să obțină un aviz anual care să certifice autorizația de mediu, foarte puțini dintre administratorii societăților comerciale din județ au desfășurat un astfel de demers. Avizul se obține la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, ai cărei reprezentanți declară că au făcut numeroase demersuri pentru a-i determina pe cei care dețin firme să vină să se avizeze, așa cum prevăd noile reglementări legale.

Un demers important Anul 2019 a adus schimbări și în ceea ce privește legislația în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 17:05 (7672 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani,... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 11:40 (7391 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

Victorie culturală pentru administrația Moraru

Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

La un an de la ratarea depunerii proiectului de reabilitare a Conacului Bolomey, administrația Moraru semnează finanțarea acestei investiții. Valoarea proiectului, finanțat în proporție de 98% din fonduri europene, se ridică la 4,6 milioane de euro.

La Conacul lăudat Vineri, 22 februarie 2019, la orele 11,00, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosâmbești. La întâlnire au participat oficiali din cadrul instituției, șefii instituțiilor de cultură din județ și Liviu Mușat, directorul AD... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 19:10 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

Lemarco Cristal SRL, în faliment

Fabrica de zahăr din Urziceni, scoasă la vânzare prin licitație publică

După ce Tribunalul Ialomița a declarat falimentul societății care administrează Fabrica de zahăr din Urziceni, obiectivul va fi vândut prin procedura de licitație publică. Valoarea de piață ar fi de 8,4 milioane de euro, valoarea de lichidare fiind de 6,3 milioane de euro.

Datorii la buget de peste 9 milioane de lei
Firma Lemarco Cristal SRL, administratorul Fabricii de zahăr din Urziceni, și-a declarat insolvența în cursul anului trecut. În urma procesului desfășurat la Tribunalul Ialomița, instanța a dispus intrarea în faliment a societății. Potrivit datelor Administrației ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 15:05 (7694 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Serviciului Județean Anticorupție au prezentat public bilanțul activi­tății pe care au întreprins-o în cursul anului trecut. În urma activităților specifice, cu ajutorul  ofițerilor din cadrul instituției a fost posibilă începerea urmăririi penale față de 159 de suspecți.

Prevenția, primul pas în lupta anticorupție
O componentă importantă în lupta anticorupție din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne a fost repre­zentată de activitățile cu caracter preventiv. Potrivit prezentării oficiale a ofițerilor Serviciului Județean... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2019, 12:40 (7040 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

122 de ialomițeni sunt suspecți într-un dosar de corupție al Parchetului Județean

122 de ialomițeni sunt suspecți într-un dosar de corupție al Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița fac cercetări într-un dosar de corupție ce vizează fapte de «dare de mită». Ancheta este disjunsă din cea care l-a vizat pe medicul Doru Didiță, în prezent trimis în judecată, și acuzat de «luare de mită»... Noua cauză pe care procurorii o investighează are un număr record de 122 de suspecți!

Trimis în judecată pentru 131 de fapte de «luare de mită»
În vara anului trecut, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au descins în cabinetul pe care medicul specialist în Boli Interne, Doru Didiță, îl avea la Policlinica... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2019, 19:35 (15116 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Doja: Ars într-un incendiu, un pacient așteaptă de 12 ore să fie transferat la un spital din București

Gheorghe Doja: Ars într-un incendiu, un pacient așteaptă de 12 ore să fie transferat la un spital din București

Un pacient care a suferit arsuri se află internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și așteaptă de aproape 12 ore să fie transferat la Spitalul de Arși din București. Bărbatul este victimă a incendiului care s-a produs în seara zilei de marți, 19 februarie 2019, la una dintre construcțiile improvizate amplasate la intrarea în localitatea Gheorghe Doja, pe Drumul Național 2A, în care bărbatul vindea, în sezonul cald, fructe și legume.

Starea victimei este stabilă
Pompierii Gărzii Slobozia au intervenit pentru a stinge flăcările, iar în momentul în care au ajuns la fața locului... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2019, 11:11 (11195 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ministerul Educației, obligat să o repună în funcție pe Luminița Barcari

Se întâmplă la Inspectoratul Școlar Ialomița

Ministerul Educației, obligat să o repună în funcție pe Luminița Barcari

Deși Luminița Barcari ar fi trebuit să revină în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă din toamna trecută, Ministerul Educației a ignorat decizia Curții de Apel București. Totuși, șansele ca aceasta să revină în funcția din care a fost demisă sunt mari. Prin procedura Ordonanței Președințiale aceasta a reușit să oblige Ministerul Educației să respecte hotărârea anteri­oară. Mai mult decât atât, judecătorii au decis să-i prelungească mandatul cu încă un an. Conducerea Inspectoratului Școlar Județean a fost lăsată în grija Manuelei Zainea, consilier local PSD, care în prezent se află în concediu medical.

Război în instanță cu Ministerul Educației... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 18:55 (16837 vizualizări - 22 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
349 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Persoanele care au nevoie de dializă vor fi aduse la Slobozia

Ialomița a intrat oficial sub avertizarea meteo Cod Portocaliu de viscol. Vremea rea a alertat și autoritățile care au dispus măsuri urgente pentru a ține piept vântului puternic și ninsorii abundente. ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 11:49
(6371 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița sub Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 26 februarie 2018, orele 10,00-27 februarie 2018, orele 14,00, se vor produce intensificări susținute ale vântului, temporar ninsori puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 10:20
(4922 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Grav accident rutier în această seară, la intrarea în localitatea Gheorghe Doja. Șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului, a pătruns cu autoturismul pe câmp și a smuls din pământ un stâlp de electricitate ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 23:30
(9812 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții la Ion Roată și Axintele la contrabandiștii de țigări

Percheziții domiciliare în comunele Ion Roată și Axintele. Polițiștii au ridicat din locuința unui bărbat, de 42 de ani, din Ion Roată, peste 8000 de țigarete de contrabandă. Cel în cauză s-a ales cu un ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:50
(7608 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Avea asupra sa un cuțit

În timpul unei razii desfășurată de polițiști într-un bar din oraș, un bărbat de 37 de ani din Urziceni s-a ales cu un dosar penal după ce asupra sa a fost descoperit un cuțit. El este cercetat pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4974 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7165 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4387 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12969 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7017 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5419 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6133 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7315 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7734 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6351 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...