Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița, 44 de tineri au părăsit sistemul de protecție socială

În 2018

În Ialomița, 44 de tineri au părăsit sistemul de protecție socială

Tinerii aflați în grija Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița părăsesc sistemul de protecție o dată cu împlinirea vârstei majoratului. Totuși, aceștia au dreptul fie de a se întoarce la familia care i-a abandonat, fie, dacă doresc, să mai rămână în grija statului, pentru încă 2 ani. Evidențele DGASPC Ialomița arată că 44 de tineri au ales anul trecut să fie pe cont propriu...

Măsuri de protecție suplimentară
Terminologia de specialitate spune că în momentul în care tinerii părăsesc sistemul de protecție socială aceștia sunt, de fapt, «revocați... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 13:40 (4365 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Datoriile acumulate îngreunează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Datoriile acumulate îngreunează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Pe lângă lipsa de medici, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are probleme și din punct de vedere financiar. Potrivit monitorizării cheltuielilor tuturor unităților medicale din țară, făcută de Ministerul Sănătății în baza documentelor financiar-contabile transmise instituției, cel mai mare spital din Ialomița a început anul 2019 cu o datorie de peste 2 mi­lioane de lei. Debitul a fost acumulat pe tot parcursul anului trecut deși, printr-o hotărâre a Consiliului Județean Ialomița, aprobată la finele anului 2017, restanțele Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost acoperite din bugetul județului.

Un spital încărcat de datorii... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2019, 09:55 (7300 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Nicoleta Toma acuză Opoziția de «sabotaj administrativ»

Se întâmplă la Țăndărei

Primarul Nicoleta Toma acuză Opoziția de «sabotaj administrativ»

Tensiuni în cadrul Consiliului Local al orașului Țăndărei, provocate de cei opt consilieri ai Opoziției. Reprezentanții administrației locale susțin faptul că «aceștia încearcă să blocheze orice investiție și, mai mult decât atât, inițiază proiecte de hotărâre fără justificare». Un exemplu în acest caz este un proiect prin care s-a pus în discuție majorarea salariilor angajaților din cadrul instituțiilor subordonate Primăriei Țăndărei. «Opoziția a inițiat un proiect de hotărâre prin care susținea mărirea salariilor tuturor angajaților, înainte de adoptarea bugetului pentru 2019...» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Un proiect controversat... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2019, 15:20 (6880 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru, incompatibil cu funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

Potrivit Legii 161/2003

Victor Moraru, incompatibil cu funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

bonus: Drept la replică

Victor Moraru ar încălca de aproape 3 ani Legea 161 din 2003, privind unele măsuri pentru asigurarea transpa­renței în exercitarea demnităților pu­blice. El este membru în Comitetul Euro­pean al Regiunilor, calitate la care nu a renunțat după preluarea mandatului, și președinte al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară, Ialomița, calitate pe care o deține din anul 2018. În această ultimă calitate, el s-ar face vinovat de «conflict de interese»...

Jurământul cu care încalcă legea
Victor Moraru activează în admi­nistrația publică de 18 ani. Iar la ultima conferință de presă susținută... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2019, 10:05 (8929 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații MAI din Ialomița așteaptă să primească drepturile obținute în instanță

Angajații MAI din Ialomița așteaptă să primească drepturile obținute în instanță

50 de angajați ai insti­tu­țiilor subordonate Ministe­rului Afacerilor și Internelor din Ialomița așteaptă de aproape un an să primească sporuri salariale în valoare de 480 mii de lei, pe care le-au obținut în baza unor hotărâri judecătorești definitive. Acțiunile în instanță au fost realizate cu sprijinul Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual Ialomița (SNPPC). Liderii sindicali amenință cu executarea silită în cazul în care fondurile nu vor fi acordate.

Acțiuni colective pentru drepturi salariale
Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2019, 17:05 (10676 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

încremeniți în timp

Au trecut 30 de ani de la o așa-zisă Revoluție. Perioadă a unei generații, timp îndeajuns pentru schimbări, pentru realizări... Ce anume însă s-a schimbat? Faptul că un partid-stat comunist a fost înlocuit cu un nou-partid stat, probabil de aceeași sorginte, este o schimbare? Sau doar o metamorfoză a vremurilor? Discutam zilele trecute cu o persoană care, de ani buni, a părăsit Slobozia și, implicit, meleagurile ialomițene. A fost surprinsă să constate că am rămas încremeniți în timp, «la fel ca în urmă cu 30 de ani, când m-am decis să plec...». Remarca, tristă, atestă ceea ce mulți dintre noi simțim în fiecare zi. Nu se schimbă nimic! Doar lunile calendarului și anii care înregistrează implacabil... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2019, 11:05 (4881 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia asfaltează «la rece»

DADP Slobozia asfaltează «la rece»

Cele câteva zile de iarnă au transformat străzile Sloboziei în capcane pentru automobiliști. Aceștia fac slalom printre craterele din carosabil. DADP Slobozia a achiziționat asfalt «rece» în valoare de 22 mii de lei pentru reparațiile urgente...

Atenție, se lucrează! De câteva zile, angajații DADP Slobozia lucrează la foc continuu pentru astuparea craterelor de pe străzile Sloboziei. Soluția aleasă de administrația locală o reprezintă asfaltul «rece». Până în prezent au fost achiziționate 20 de tone, cu care sunt «plombate» străzile cu circulație intensă. Valeriu Roșca, directorul ... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2019, 17:40 (5008 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Craterul de pe strada Lacului

3 administrații, nicio soluție!

Slobozia: Craterul de pe strada Lacului

În urmă cu o săptămână, pe strada Lacului din Slobozia o porțiune din șosea s-a surpat. Lucrările de reparații au durat două zile și au fost executate de către Urban SA. Problema de fond însă rămâne, iar autoritățile nu au o soluție tehnică pentru rezolvarea acesteia.

Gaura neagră de pe Lacului Rețeaua de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia s-a colmatat pentru a treia oară în ultimul an... Ca și la intervențiile precedente, firma solicitată de către autorități să intervină a fost Urban SA. Valentin Cilibeanu, directorul societății, ne-a declarat că lucrările de reparații au... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2019, 17:05 (6089 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Servicii medicale de aproximativ 3 milioane de lei pentru asistații social

Potrivit Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

Servicii medicale de aproximativ 3 milioane de lei pentru asistații social

Chiar dacă nu cotizează la bugetul de sănătate, beneficiarii de ajutoare sociale în baza Legii 416, a venitului minim garantat, primesc totuși îngrijiri medicale. Anul trecut, arată o estimare a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, valoarea serviciilor medicale decontate pentru această categorie de persoane a fost de aproximativ 3 milioane de lei.

Statul are grijă și de sănătatea lor
Pe lângă bani, statul le oferă numeroase beneficii asistaților social în baza Legii 416 privind venitul minim garantat. Pe lângă scutirea de taxe și impozite, aceștia sunt scutiți și... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2019, 13:20 (7461 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Circ administrativ cu primarul Constantin Sava

Grobianism de Urziceni

Circ administrativ cu primarul Constantin Sava

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, Consiliul Local Urziceni s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întâlnirea a fost transformată de către primarul Constantin Sava într-o vendetă personală. El a sfidat public Consiliul Local, a agresat verbal consilierii PSD și a respins orice formă de dialog administrativ inițiată de plen. Manifestările grobiene ale lui Constan­tin Sava sunt sancționate public de către cetățenii orașului.

Cu birjarii trăiești, ca birjarii vorbești
Ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Urziceni din 30 ianuarie 2019 a numărat 10 proiecte de hotărâri. ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2019, 18:05 (6557 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

O analiză a Consiliului Superior al Magistraturii arată faptul că Parchetele din județul Ialomița funcționează fără magistrați. Lipsa acestora își face simțită prezența asupra modului lent de soluționare a dosarelor aflate în lucru. Doar într-un singur caz, cel al Parchetului de pe lângă Judecă­toria Urziceni, gradul de ocupare este atins. În celelalte unități, este nevoie de procurori...

Se caută soluții Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița este cea mai mare unitate de Parchet a județului, care coordonează activitatea Parchetelor de pe lângă judecătorii. Potrivit ana­lizei Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 13:40 (8782 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Consiliul Local a intrat în campanie electorală

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Joi, 31 ianuarie 2019, plenul Consiliului Local Slobozia a adoptat o serie de decizii controversate, care stabilesc direcțiile de dezvoltare a municipiului în anul 2019. Printre proiectele de hotărâre adoptate s-au numărat cele privind creșterile de tarife pentru colectarea deșeurilor, înființarea noului cimitir municipal, construirea unui terminal intermodal de transport public și realizarea unei piste de biciclete a orașului. Proiectele de hotărâre au fost aprobate grație votului celor 11 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local, însă ședința marchează debutul celor două campanii electorale din anul 2019.

Mult zgomot pentru tarife majorate... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2019, 09:55 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de recrutare a asistenților maternali la DGASPC Ialomița

Campanie de recrutare a asistenților maternali la DGASPC Ialomița

Sub coordonarea Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopției, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a dat startul unei campanii de recrutare a persoanelor care doresc să devină asistenți maternali. Nevoia unor astfel de specialiști este mare în condițiile, în care vi­ziunea celor două instituții este de a reduce numărul copiilor și al tinerilor plasați în instituții care oferă servicii de asistență socială.

Sprijin real pentru asistenții maternali? Asistentul maternal este acel specialist care oferă îngrijire și protecție... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2019, 15:10 (10282 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Declarată oficial în urmă cu o săptămână, epidemia de gripă afectează puternic și județul Ialomița. Comparativ cu anul trecut, anul acesta numărul cazurilor afecțiunilor respiratorii s-a dublat, arată statisticile oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sufocate de valul de pacienți care se prezintă cu simptome specifice gripei, spitalele din județ încearcă să facă față tuturor soli­citărilor. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, pacienții reclamă faptul că sunt tratați cu indiferență, iar personalul medical nu respectă măsurile de prevenire a gripei. În replică la aceste acuzații, conducerea unității medicale susține însă că situația este sub control...

... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2019, 10:05 (6556 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

parapsihologia politică a asumării

La aproape 3 ani de la prelua­rea județului (și a țării) aleșii ne acuză. Ne acuză că suntem inso­lenți, că nu avem răbdare, că nu muncim în­deajuns, că nu știm decât să cerem, că nu ne mai ajunge ce am primit... Devin irascibili, violenți chiar, ne arată cu degetul vindicativi și ne cer, culmea, să ne acceptăm vina! Pentru că da, noi suntem vi­novații de serviciu. Suntem cei care am refuzat să participăm la vot, care nu ne-am im­pli­cat în politică, în viața publică.... Sau, după caz, am făcut toate acestea legitimându-i pe ei. Iar le­giti­mitatea lor nu înseamnă asumarea obligațiilor care decurg. Promisiunile lor nu presupun reali­zarea unor obiective. Deciziile lor nu impun res­pon­sabilitate... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2019, 12:40 (4608 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»

În anul școlar 2019-2020

Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»

Începând cu anul școlar 2019-2020, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia demarează proiectul cla­se­lor pregătitoare «STEP BY STEP». Viitori eleveni vor fi în­drumați de câte două cadre didactice specializate care au competența de a descoperi aptitudinile și talentele copilului pentru a le cultiva și dezvolta în viitor. Totodată, copiii vor avea acces la o bi­bliotecă specializată, ateliere de lucru personalizate și teren de joacă.

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» își mărește echipa
Începând cu anul școlar 2019-2020, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» dema... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2019, 16:35 (15906 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița începe anul 2019 cu «pași» de melc

Nimic nou sub soare

Ialomița începe anul 2019 cu «pași» de melc

Prima ședință a Consiliului Județean Ialomița din acest an reconfirmă controlul politic absolut exercitat de către majoritatea PSD-ALDE în cadrul administrației județene. Joi, 31 ianua­rie 2019, dictatura votului a făcut inutilă orice formă de opoziție. Și a consfințit controlul politic pe care preșe­dintele Victor Moraru îl exercită asupra consilierilor județeni.

Feuda administrativă a Președintelui
Proiectele de hotărâre supuse aprobării Consiliului Județean joi, 31 ia­nuarie 2019, au reconfirmat intențiile megalomanice ale președintelui Victor Moraru. Așa cum acesta declara... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2019, 12:50 (5967 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Sentință uluitoare

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Anchetat de pro­curorii Direcției Naționale Anticorupție pentru «trafic de influență», Costel Vieriu, primarul localității Grindu, a primit recent sentința în dosarul penal deschis pe nu­mele său. Pe lângă pedeapsa principală de 3 ani închisoare cu suspendare, edilul a fost obligat să presteze și 120 de zile de muncă în folosul comunității. Una dintre locațiile în care acesta ar trebui să muncească este curtea bisericii «Înălțarea Domnului» din comună. De asemenea, edilul nu mai poate ocupa o funcție publică în următorii 4 ani.

A fost prins în flagrant Într-un comunicat de presă remis... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2019, 10:15 (19671 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

La sfârșitul anului 2018, valoarea totală a creditelor contractate de ialomițeni a atins nivelul de 1249,2 milioane de lei. Din această sumă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, 43,4 milioane de lei reprezintă credite restante. Paradoxal, ialomițenii reușesc să economisească. Aceleași date statistice confirmă o creștere a volumului de depozite la termen cu 31 milioane de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice, raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. La finalul lunii decembrie 2018, nivelul... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2019, 14:55 (5954 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

La vremuri noi, aceiași «noi»

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

După ce au trecut cu bine de evaluarea realizată de oficialii Inspectoratului General al Poliției Române, noii șefi ai Poliției ialomițene și-au prezentat planurile pe care le au cu privire la activitatea în cadrul instituției în acest an. Comandantul Cristian Ivan, împreună cu adjuncții săi, Silviu Condruț și Sebastian Savu, și-au propus ca în 2019 să diminueze rata infracțiunilor stradale și reducerea accidentelor rutiere grave.

Schimbări la vârfurile Poliției ialomițene
După o perioadă în care întreaga conducere a Poliției ialomițene a fost condusă în baza unor împuterniciri... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 17:35 (15439 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
329 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 31 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29737, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 30 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 15:20
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Munteni Buzău, Bucu, Malu Roșu și Slobozia

Incendii la Munteni Buzău, Bucu, Malu Roșu și Slobozia

Pompieri din Slobozia și Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință și anexele acesteia în comuna Munteni Buzău. Din cauza suprafeței mari afectate de incendiu a fost necesară ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 13:05
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru realizarea lucrărilor de racordare a unui rezervor colector la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, județul Ialomița, echipele RAJA Constanța sunt nevoite să întrerupă ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 17:25
(4031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 30 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29735, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 29 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 15:35
(1964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Sâmbătă, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29735, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 28 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:55
(2101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29734, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 27 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:20
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de marți, 1 noiembrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 16:30
(9472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 31 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 14:15
(8537 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29731, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 26 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 16:15
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Coșereni

Accident rutier la Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:10
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Joi, 27 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, în care s-au discutat aspecte din activitatea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:00
(20214 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial

Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:40
(10587 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:00
(4386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 16:35
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:55
(7841 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale

Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:50
(6748 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 12:40
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 19:20
(4160 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 17:30
(9637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:15
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:00
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 18:10
(4798 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:40
(2930 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:10
(2947 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 14:20
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 11:50
(2656 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2022, 16:25
(2634 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2022, 16:40
(2392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29707, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 20 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 16:15
(3324 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2022

Administrația Județean a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de  62 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:45
(12869 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...