Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Sub sloganul «Pot ce poți și tu, angajează-mă!», Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Eve­nimentul s-a desfășurat în incinta «Centrului de Îngrijire și Asistență Socială» din Slobozia. La acțiune au participat 15 persoane cu dizabilități și 3-4 angajatori...

O rază de speranță
«Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități» a fost marcată luni, 3 decembrie 2018, printr-o Bursă a locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Printre cei 15 solicitanți prezenți s-a numărat și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 10:05 (2979 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Nimeni nu e vinovat!

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Primăria Slobozia va plăti 116 mii de lei pentru statuia realizată de pictorul Vasile Aionesei. Statuia, reprezentându-l pe Mihai Viteazul, se află în acest moment într-un depozit al DADP. Decizia a fost adoptată de plenul Consiliului Local Slobozia, miercuri, 28 noiembrie 2018.

De la Mihai Viteazul la «Moș Crăciun»
Inițiativa amplasării unei statui a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii aparține ex-primarului Alexandru Stoica. Inițial, statuia a fost comandată sculptorului Gabriel Manole, iar banii pentru realizarea ei urmau să fie asigurați din sponsorizări. În 2014 însă... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 19:10 (5853 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Se întâmplă în Ialomița

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Departamentul de Luptă Antifraudă (DLAF) a fost sesizat să verifice modul în care 44 de crescători de animale, din zona Giurgeni-Gura Ialomiței, au beneficiat de subvenții agricole în valoare de 2,3 milioane de lei, între 2011 și 2013. În acest caz există suspiciunea cu privire la faptul că fermierii ar fi încasat ilegal ajutoarele financiare, folosind pentru pășunat «terenuri agricole neproductive». Cazul a ieșit la iveală în urma unor verificări făcute de Camerele de Conturi Brăila și Ialomița cu 3 ani în urmă. Controversatele terenuri aparțin Consiliului Județean Ialomița și au fost concesionate cu 10 ani în urmă. În cazul care specialiștii din cadrul DLAF vor considera că s-a comis o ilegalitate... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 09:55 (8953 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 14:20 (7906 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

O  statistică oficială arată că județul Ialomița se află pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. Chiar dacă cifrele ar trebui să le îngrijoreze, autoritățile continuă să rămână nepăsătoare față de măsurile pe care ar trebui să le adopte pentru a împiedica răspândirea bolii. În Ialomița, de exemplu, investigarea și prevenirea Tuberculozei aproape că nu există.

Pacienții se luptă singuri cu boala
În primele 9 luni ale anului 2018, Ialomița a raportat că are 130 de bolnavi de Tuberculoză. Această cifră plasează județul pe primele... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 10:10 (6676 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au pus în mișcare acțiunea penală pe numele primarului localității Grindu, Costel Vieriu. Edilul este acuzat de «trafic de influență în formă continuată» și a fost arestat la domiciliu pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de anchetatori Într-un comunicat de presă remis publicității, procurorii DNA-Structura Centrală explică faptul că primarul localității Grindu, pe numele său Costel Vieriu, a cerut unui om de afaceri un procent de 10% din valoarea contractului pe care acesta urma să-l semneze cu Primăria Grindu, privind efectuarea unor lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 17:05 (20635 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Este scandal în Poliția ialo­mi­țeană, după ce pe rețelele de socializare au apărut mai multe imagini în care un agent este surprins sancționând un grup de localnici din co­muna Gheorghe Lazăr. Oficialii admi­nistrației locale susțin că numărul amenzilor a crescut alarmant de când comuna este patrulată de agentul Lucian Caloianu și că multe din respectivele contravenții par, la prima vedere, nejustificate. «Aproape că nu e om în sat care să nu fi fost amendat!» descrie situația Titel Rotaru, viceprimarul din Gheorghe Lazăr. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au declarat că au demarat o anchetă internă în acest caz.

Satul contravenienților... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 14:20 (19330 vizualizări - 53 comentarii)

EVENIMENT

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Un «prejudiciu potențial» de 8 milioane de lei

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a transformat Consiliul Județean Ialomița într-un instrument de represiune politică. Deranjat de posibila revenire a ex-președintelui Silvian Ciupercă pe scena publică, el încearcă să-l acuze pe acesta de crearea unui «prejudiciu potențial» de 8 mili­oane de lei în afacerea «Green Harvest». Orbit de interese perso­nale și interesat exclusiv de propria-i ascensiune politică, Victor Moraru încalcă cu bună știință le­gislația și acuză prin această ana­liză funcționarii din subordine. Aceștia au devenit victime colate­rale ale vendetei sale politice, fapt care destabilizează o dată în plus admi­nistrația județeană.

Președintele dacă nu-i fudul...... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 09:50 (5626 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii care au plătit ta­xele auto trebuie să primească 23,4 milioane de lei. Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu a virat însă către Fisc doar jumătate din această sumă. În conturile contribuabililor au ajuns până acum doar 7,6 mi­lioane de lei. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat asigurări că toți cei care au achitat taxele auto vor primi banii înapoi în termenul stabilit de lege.

O procedură complicată
Procedura privind restituirea taxelor auto este destul de complicată. Banii provin din conturile Administrației Fondului de Mediu... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2018, 12:50 (5068 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Asistența comunitară are nevoie de fonduri

Programul Național de Asistență Comunitară a fost implementat în Ialomița prin anii 2000. În 18 ani, numărul asistenților comunitari din cele 66 de localități ale județului a crescut la 35, iar oficialii Direcției de Sănătate Publică suștin că județul mai are nevoie de cel puțin 30 de asistenți. «Avem 30 de solicitări, dar Ministerul nu are bani!» susține Veronica Nica, reprezentatul Direcției de Sănătate Publică.

De 18 ani aceleași probleme Potrivit prevederilor legale, asistentul medical comunitar este un cadru cu pre­gătire medicală, asistent medical de bază, ce asigură servicii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 11:10 (4250 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2018, 12:20 (4598 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 17:55 (6712 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

nimicul de Centenar

În ceea ce privește Ialomița și a sa reședință Slobozia, Centenarul a fost marcat printr-o suită de evenimente inexistente și o multitudine de acțiuni fără noimă. Autoritățile au dat măsura propriilor neputințe, importanța celor 100 de ani scurși de la Marea Unire din 1 Decembrie 2018 trecând în derizoriu. În aceste zile recunoaștem valoarea celor pe care, prin vot, i-am proțăpit în funcții la care strămoșii lor nici nu încercau să viseze. Aniversarea Centenarului pentru ialomițeni și, în special, pentru slobozeni, se rezumă la platitudinea oricăror evenimente organizate de autoritățile publice. Instituțiile publice care omagiază Centenarul doar prin înscrierea în antetul adreselor oficiale a... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 15:45 (3671 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 19:20 (9316 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Doi tineri de 17 și 18 ani, din Slobozia, au fost arestați în urmă cu o săptămână, după ce au jefuit sediul unui centru destinat copiilor cu autism. Aceștia au intrat pe geam, deschizându-l cu o furculiță, și au furat banii de salarii ai angajaților. Mai mult, ei au distrus și materialele pe care specialiștii le foloseau în timpul terapiilor. Sumele sustrase au fost cheluite la jocurile de noroc.

Mod de operare ingenios Jaful a fost sesizat polițiștilor de angajatele Centrului destinat copiilor cu autism «Ema» din Slobozia, când femeile au revenit la serviciu, după zilele de week-end... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 17:25 (3845 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița avertizează

Autorizația de mediu se vizează anual de către autorități

Firmele care dețin autorizații de mediu au obligația de a obține anual o viză din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției, avertizează asupra acestei obligații: «Facem eforturi pentru a nu apărea sincope. Amintim însă că termenele sunt stricte, iar riscul este mare!».

Reglementări noi în domeniu Începând cu anul 2019, intră în vigoare o nouă modificare legislativă cu impact asupra mediului. Este vorba de OG 75/2018, care se referă la valabilitatea autorizațiilor/autorizațiilor integrate de mediu. Conform ei, fiecare firmă din Ialomița care deține... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 13:05 (5959 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Premieră administrativă

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Campania de dezinsecție a orașului demarată de către DADP în vara acestui an conti­nuă. În luna noiembrie, angajații Direcției vor executa lucrări de dezinsecție la subsolurile blocurilor. «Este o acțiune pe care o dorim anuală!» a declarat directorul Valeriu Roșca.

Doar subsolurile neinundate
Campania de dezinsecție susținută de DADP Slobozia se va desfășura în perioada 19-30 noiembrie, în intervalul orar 8,00-16,00. Lucrările vor fi executate de o echipă specializată din cadrul Direcției, iar substanța care va fi folosită este aceeași care a fost utilizată în cadrul dezinsecției... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 12:50 (6473 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 22:20 (19248 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

Investiție reluată după 9 ani

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

În urmă cu 9 ani, investiția în rețeaua de apă și canalizare a comunei Mărculești era estimată la 1,5 milioane de lei. Acum, la 9 ani distanță, valoa­rea estimată a acestei investiții depășește 3 milioane de lei! Locuitorii comunei sunt nemulțumiți de modul în care sunt executate lucrările. Primarul Romeo-Sorin Ciriblan susține că situația este sub control, însă firma care execută lucrarea a intrat deja în insolvență...

10 ani de așteptare În anul 2009, la Mărculești, administrația locală de la acea vreme (PD-L) iniția în baza unei finanțări guvernamentale, derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 13:40 (4278 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a dat startul vânătorii de vrăjitoare

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a decis printr-o dispoziție internă înființarea unei comisii de analiză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». Anterior, președintele a solicitat sprijinul consilierilor județeni pentru adoptarea unei decizii oficiale în acest sens. Surse administrative susțin că dispoziția președintelui Consiliului Județean va afecta funcționari publici aflați în acest moment în subordinea sa. Valoarea prejudiciului a fost estimată de către Curtea de Conturi Ialomița în baza unor calcule «discutabile»...

«Fiat justiția...» ca să piară Ciupercă!... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 09:55 (6548 vizualizări - 15 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3658 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2910 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3402 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3308 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4228 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4204 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...