Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Începând cu 1 ianuarie 2019

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Printre proiectele de hotărâre supuse dezbaterii în cadrul ședinței Consiliu­lui Local Sobozia s-a numărat și cel privind «implemen­ta­rea unor obligații și angajamente referitoare la gestionarea deșeurilor și atingerea țintelor de reciclare prin serviciul de salubri­zare al Munici­piului Slo­bozia». Aprobarea acestui proiect de hotărâre a presupus majorarea tarifelor pentru populație, dar și stabilirea unor obligații clare pentru autoritățile locale.

Autoritățile, obligate să colecteze selectiv Intrarea în vigoare a OUG 74 din 2018 obligă autoritățile locale să stabilească indicatori... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2018, 12:10 (5652 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

demnitari fara demnitate

O dată în plus, sărbătorirea Centenarului Marii Uniri ne-a demonstrat ceea ce începem să înțelegem de o bună perioadă de timp: avem demnitari fără demnitate. Demnitatea, potrivit dicționarului Limbii Române, este o calitate, presupunând vrednicie, capabilitate și, mai mult, ceva care impune respect. Cei mai mulți dintre actualii demnitari nu recunosc demnitatea, rostind deșănțat cuvântul fără a-i înțelege sensul. Sunt mici, prea mici pentru a pricepe că demn înseamnă distincție, care impune respect. Câți dintre demnitari cunoașteți și, în prezența lor, să simțiți destoinicie și măreție? Cum să te gândești la demnitate când impasibili demnitarii noștri servesc porții de fasole cu ciolan sau sarmale... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2018, 11:50 (4499 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

O situație statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată o scădere dramatică a efectivelor de elevi la nivelul județului. În ultimii 10 ani, peste 11 mii de elevi au dispărut din evidențele unităților de învățământ. Factorii care determină acest fenomen sunt diverși.

Statistică îngrijorătoare Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în anul 2008, la ni­velul județului erau înmatriculați apro­ximativ 48 mii de elevi. La 10 ani distanță, numărul acestora a scăzut cu 11 mii. Astfel, în acest an școlar au intrat în clase doar puțin peste 37 mii de elevi! Cauzele... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:50 (10006 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Reglementări noi la Slobozia

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Abonamentele destinate lo­curilor de parcare se transformă în contracte de închiriere pe 3 ani. Această decizie a fost adoptată în urma modificărilor Regula­mentului de atribuire a locurilor de parcare de reședință în muni­cipiul Slobozia, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 61/29.03.2018, pri­vind modificarea și înlocuirea Anexei la Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 255/19.12.2017. Astfel, în parcările de reședință, pentru locu­rile de parcare închi­riate, persoanele fizice și juridice beneficiare datorează o chirie anuală de 120 de lei. Această sumă se constituie venit la bugetul local. Atribuirea locurilor de parcare se va face în regim electronic, prin serviciul pus... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:10 (8651 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Sub sloganul «Pot ce poți și tu, angajează-mă!», Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Eve­nimentul s-a desfășurat în incinta «Centrului de Îngrijire și Asistență Socială» din Slobozia. La acțiune au participat 15 persoane cu dizabilități și 3-4 angajatori...

O rază de speranță
«Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități» a fost marcată luni, 3 decembrie 2018, printr-o Bursă a locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Printre cei 15 solicitanți prezenți s-a numărat și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 10:05 (2979 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Nimeni nu e vinovat!

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Primăria Slobozia va plăti 116 mii de lei pentru statuia realizată de pictorul Vasile Aionesei. Statuia, reprezentându-l pe Mihai Viteazul, se află în acest moment într-un depozit al DADP. Decizia a fost adoptată de plenul Consiliului Local Slobozia, miercuri, 28 noiembrie 2018.

De la Mihai Viteazul la «Moș Crăciun»
Inițiativa amplasării unei statui a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii aparține ex-primarului Alexandru Stoica. Inițial, statuia a fost comandată sculptorului Gabriel Manole, iar banii pentru realizarea ei urmau să fie asigurați din sponsorizări. În 2014 însă... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 19:10 (5855 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Se întâmplă în Ialomița

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Departamentul de Luptă Antifraudă (DLAF) a fost sesizat să verifice modul în care 44 de crescători de animale, din zona Giurgeni-Gura Ialomiței, au beneficiat de subvenții agricole în valoare de 2,3 milioane de lei, între 2011 și 2013. În acest caz există suspiciunea cu privire la faptul că fermierii ar fi încasat ilegal ajutoarele financiare, folosind pentru pășunat «terenuri agricole neproductive». Cazul a ieșit la iveală în urma unor verificări făcute de Camerele de Conturi Brăila și Ialomița cu 3 ani în urmă. Controversatele terenuri aparțin Consiliului Județean Ialomița și au fost concesionate cu 10 ani în urmă. În cazul care specialiștii din cadrul DLAF vor considera că s-a comis o ilegalitate... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 09:55 (8961 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 14:20 (7913 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

O  statistică oficială arată că județul Ialomița se află pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. Chiar dacă cifrele ar trebui să le îngrijoreze, autoritățile continuă să rămână nepăsătoare față de măsurile pe care ar trebui să le adopte pentru a împiedica răspândirea bolii. În Ialomița, de exemplu, investigarea și prevenirea Tuberculozei aproape că nu există.

Pacienții se luptă singuri cu boala
În primele 9 luni ale anului 2018, Ialomița a raportat că are 130 de bolnavi de Tuberculoză. Această cifră plasează județul pe primele... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 10:10 (6676 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au pus în mișcare acțiunea penală pe numele primarului localității Grindu, Costel Vieriu. Edilul este acuzat de «trafic de influență în formă continuată» și a fost arestat la domiciliu pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de anchetatori Într-un comunicat de presă remis publicității, procurorii DNA-Structura Centrală explică faptul că primarul localității Grindu, pe numele său Costel Vieriu, a cerut unui om de afaceri un procent de 10% din valoarea contractului pe care acesta urma să-l semneze cu Primăria Grindu, privind efectuarea unor lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 17:05 (20665 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Este scandal în Poliția ialo­mi­țeană, după ce pe rețelele de socializare au apărut mai multe imagini în care un agent este surprins sancționând un grup de localnici din co­muna Gheorghe Lazăr. Oficialii admi­nistrației locale susțin că numărul amenzilor a crescut alarmant de când comuna este patrulată de agentul Lucian Caloianu și că multe din respectivele contravenții par, la prima vedere, nejustificate. «Aproape că nu e om în sat care să nu fi fost amendat!» descrie situația Titel Rotaru, viceprimarul din Gheorghe Lazăr. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au declarat că au demarat o anchetă internă în acest caz.

Satul contravenienților... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 14:20 (19358 vizualizări - 53 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Un «prejudiciu potențial» de 8 milioane de lei

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a transformat Consiliul Județean Ialomița într-un instrument de represiune politică. Deranjat de posibila revenire a ex-președintelui Silvian Ciupercă pe scena publică, el încearcă să-l acuze pe acesta de crearea unui «prejudiciu potențial» de 8 mili­oane de lei în afacerea «Green Harvest». Orbit de interese perso­nale și interesat exclusiv de propria-i ascensiune politică, Victor Moraru încalcă cu bună știință le­gislația și acuză prin această ana­liză funcționarii din subordine. Aceștia au devenit victime colate­rale ale vendetei sale politice, fapt care destabilizează o dată în plus admi­nistrația județeană.

Președintele dacă nu-i fudul...... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 09:50 (5630 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii care au plătit ta­xele auto trebuie să primească 23,4 milioane de lei. Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu a virat însă către Fisc doar jumătate din această sumă. În conturile contribuabililor au ajuns până acum doar 7,6 mi­lioane de lei. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat asigurări că toți cei care au achitat taxele auto vor primi banii înapoi în termenul stabilit de lege.

O procedură complicată
Procedura privind restituirea taxelor auto este destul de complicată. Banii provin din conturile Administrației Fondului de Mediu... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2018, 12:50 (5076 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Asistența comunitară are nevoie de fonduri

Programul Național de Asistență Comunitară a fost implementat în Ialomița prin anii 2000. În 18 ani, numărul asistenților comunitari din cele 66 de localități ale județului a crescut la 35, iar oficialii Direcției de Sănătate Publică suștin că județul mai are nevoie de cel puțin 30 de asistenți. «Avem 30 de solicitări, dar Ministerul nu are bani!» susține Veronica Nica, reprezentatul Direcției de Sănătate Publică.

De 18 ani aceleași probleme Potrivit prevederilor legale, asistentul medical comunitar este un cadru cu pre­gătire medicală, asistent medical de bază, ce asigură servicii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 11:10 (4251 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2018, 12:20 (4737 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 17:55 (6713 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

nimicul de Centenar

În ceea ce privește Ialomița și a sa reședință Slobozia, Centenarul a fost marcat printr-o suită de evenimente inexistente și o multitudine de acțiuni fără noimă. Autoritățile au dat măsura propriilor neputințe, importanța celor 100 de ani scurși de la Marea Unire din 1 Decembrie 2018 trecând în derizoriu. În aceste zile recunoaștem valoarea celor pe care, prin vot, i-am proțăpit în funcții la care strămoșii lor nici nu încercau să viseze. Aniversarea Centenarului pentru ialomițeni și, în special, pentru slobozeni, se rezumă la platitudinea oricăror evenimente organizate de autoritățile publice. Instituțiile publice care omagiază Centenarul doar prin înscrierea în antetul adreselor oficiale a... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 15:45 (3671 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 19:20 (9316 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Doi tineri de 17 și 18 ani, din Slobozia, au fost arestați în urmă cu o săptămână, după ce au jefuit sediul unui centru destinat copiilor cu autism. Aceștia au intrat pe geam, deschizându-l cu o furculiță, și au furat banii de salarii ai angajaților. Mai mult, ei au distrus și materialele pe care specialiștii le foloseau în timpul terapiilor. Sumele sustrase au fost cheluite la jocurile de noroc.

Mod de operare ingenios Jaful a fost sesizat polițiștilor de angajatele Centrului destinat copiilor cu autism «Ema» din Slobozia, când femeile au revenit la serviciu, după zilele de week-end... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 17:25 (3846 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița avertizează

Autorizația de mediu se vizează anual de către autorități

Firmele care dețin autorizații de mediu au obligația de a obține anual o viză din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției, avertizează asupra acestei obligații: «Facem eforturi pentru a nu apărea sincope. Amintim însă că termenele sunt stricte, iar riscul este mare!».

Reglementări noi în domeniu Începând cu anul 2019, intră în vigoare o nouă modificare legislativă cu impact asupra mediului. Este vorba de OG 75/2018, care se referă la valabilitatea autorizațiilor/autorizațiilor integrate de mediu. Conform ei, fiecare firmă din Ialomița care deține... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 13:05 (5960 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: 5 tone de fier vechi, confiscate

Peste 5 tone de fier vechi au fost confiscate de polițiștii slobozeni, joi, 14 iulie. Mașina a fost oprită în trafic, în apropierea municipiului, iar șoferul nu a putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2011, 12:56
(7395 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Un șofer de scuter, victima unui accident

Miercuri, 13 iulie, între Amara și Grivița s-a produs un accident de circulație. Vina aparține conducătorului unui scuter ce a intenționat să-și schime direcția de mers către stînga fără să vadă că din ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 15:15
(8087 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărcănești: Cu cuțitul în centrul satului

Polițiștii din Bărcănești au prins miercuri, 13 iulie, un individ de 31 ani din localitate care se afla în centrul comunei și purta asupra sa un cuțit. Bărbatul a fost luat de polițiști și dus la Postul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 15:14
(8721 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer băut, la volan

Joi, 14 iulie, în jurul orelor 02,20, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism condus de un tînăr, de 24 ani, din județul Brăila. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 15:14
(6069 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Șofer băut, autor al unui accident

S-a urcat băut la volan și a provocat un accident rutier. Este vorba despre un bărbat, de 55 ani, din comuna călărășeană Borcea. Polițiștii feteșteni au fost sesizați despre producerea unui accident rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 14:04
(5516 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Filtre rutiere în trafic

Șase filtre de polițiști au monitorizat traficul pe șoselele ialomițene, marți, 12 iulie. Scopul principal al polițiștilor rutieri l-a constituit combatere neregulilor din trafic. În cadrul acțiunii polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 14:03
(5091 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Timp de 3 ore, polițiștii din Săveni și Sudiți au desfășurat pe raza celor două localități o acțiune pe linia transporturilor ilegale de lemn. În timpul verificărilor, polițiștii au legitimat peste 40 de ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 14:02
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Hoț prins de polițiști

Un tînăr de 19 ani este acuzatul principal în cazul unui furt din gospodăria unui cetățean din Borănești. Un bărbat, de 57 ani, a reclamat polițiștilor că dintr-o anexă a gospodăriei i-au dispărut mai multe ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 14:01
(8262 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Borănești furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2011, 13:21
(4486 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Începe titularizarea cadrelor didactice

Miercuri, 13 iulie, cadrele didactice vor susține examenul de titularizare. Concursul va fi organizat la Liceul Pedagogic din Slobozia. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean, pentru cele 121 de posturi ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2011, 13:18
(9398 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoață minoră, prinsă la furat din magazin

O adolescentă de 16 ani este cercetată penal pentru «furt calificat» după ce a furat dintr-un magazin. Poliția Țăndărei a fost sesizată de un vînzător din localitate despre faptul că i-a fost furată o sumă ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2011, 13:16
(7359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Munteni Buzău: Fără permis și băut, la volan

Luni, 11 iulie, agenții Postului de Poliție Munteni Buzău au oprit în trafic pentru control un autoturism. Mașina era condusă de un tînăr, de 27 ani, din Grindu, care nu poseda permis de conducere. Mai ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2011, 13:13
(10633 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil pe bicicletă, accidentat

Un copil de 13 ani, pe o bicicletă, a încercat să traverseze strada neregulamentar și a fost lovit de o mașină. S-a întîmplat marți, 12 iulie, la Fetești. Incidentul s-a petrecut din cauza imprudenței copilului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2011, 13:10
(7025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


APIA Ialomița: Crescătorii de bovine pot solicita «prima pe exploatație»

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, Centrul Județean Ialomița, informează că, în perioada 15 iulie-31 august 2011, crescătorii de bovine pot solicita Plata Națională Directă Complementară ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2011, 13:08
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: «Șofer» beat și fără permis a acroșat cu mașina doi tineri. Și a fugit de la locul accidentului!

Un «șofer» beat și fără permis a accidentat două persoane din Platonești, ulterior fugind de la locul accidentului. Incidentul s-a produs în timp ce un grup de pietoni circula pe partea stîngă a părții ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat o mașină, a lovit-o și a abandonat-o

Un bărbat de 56 ani a reclamat polițiștilor că mașina proprietate personală i-a fost furată de pe o stradă din Fetești. În mai puțin de 24 de ore, polițiștii l-au prins pe autor, acesta fiind un tînăr, ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:19
(6776 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinsă la volan fără a avea carnet

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 8 iulie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune vizînd ordinea publică în comunele Coșereni, Borănești și Bărcănești. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:16
(7675 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Baruri controlate de polițiști

Barurile slobozene au fost ținta a peste 30 de polițiști și jandarmi, duminică, 10 iulie, în intervalul orar 0,00-3,00. Aceștia au controlat 6 baruri și două săli de jocuri de noroc, legitimînd 120 de persoane ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:15
(7280 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Polițiști, jandarmi și inspectori ITM, în acțiune

Polițiști, jandarmi și inspectori ITM au descins în noaptea de vineri, 8 iulie, în comuna ialomițeană Bucu. Potrivit polițiștilor, au fost legitimate peste 70 de persoane și controlate 12 autoturisme. ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:14
(8118 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan fără permis

Polițiștii din Țăndărei au prins în trafic, pe raza localității, un tînăr, de 26 ani, din Călărași, care conducea o mașină deși nu avea permis de conducere pentru nicio categorie. Individului i-a fost întocmit ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:12
(8099 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie lovită de o mașină în timp ce traversa strada fără să se asigure

Vineri, 8 iulie, o femeie de 46 ani a fost lovită de o mașină în timp ce încerca să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. S-a întîmplat la Slobozia, pe bulevardul Chimiei, șoferul implicat ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 16:11
(6738 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DGFP Ialomița: Rambursări de TVA în două tranșe

«La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iulie 2011 taxă pe valoarea adăugată în suma de 840805 lei, aferentă unui număr de 19 deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:59
(8131 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Infractor încarcerat pentru «înșelăciune»

Un bărbat de 52 ani, din Capitală, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 3 București emisese un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, a fost identificat de agenții Postului de Poliție Axintele ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:53
(8784 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-au tamponat pe Variantă

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 8 iulie, pe Varianta de ocolire a municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 50 ani, din Brașov, conducea ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:52
(7214 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 18 permise și 8 taloane, reținute. Amenzi de peste 48000 lei!

Polițiștii ialomițeni au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea eventualelor incidente rutiere, dar și disciplinizarea traficului rutier. Potrivit datelor IPJ Ialomița, în cadrul acțiunilor desfășurate ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:50
(6090 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune nocturnă pentru siguranța publică

Sîmbătă, 9 iulie, siguranța publică a constituit principala cauză a desfășurării unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni. Astfel, în intervalul orar 1,00-4,00, polițiștii au legitimat peste 190 de persoane ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:49
(8064 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A intrat cu mașina în șanț

Duminică, 10 iulie, la Urziceni s-a produs un accident de circulație. O mașină a ieșit în decor și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea părții carosabile. Autoturismul era condus de un bărbat de 4 ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:48
(6634 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Țăndărei: La volan fără permis

Polițiștii din Țăndărei au prins în trafic, pe raza localității, un tînăr, de 26 ani, din Călărași, care conducea o mașină deși nu avea permis de conducere pentru nicio categorie. Individului i-a fost întocmit ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2011, 15:47
(6533 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: O bătrînă a rămas fără 9000 lei după ce a fost «prădată» de doi hoți

O femeie de 80 ani din comuna Cocora a rămas fără 9000 de lei, după ce a primit în casă doi hoți. S-a întîmplat joi, 7 iulie, cînd, de dimineață, un bărbat și o femeie s-au dus la poarta victimei solicitînd ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2011, 16:12
(9114 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora furt


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi cu permisul suspendat sau reținut

Joi, 7 iulie, polițiștii de la Țăndărei au oprit în trafic pentru un control de rutină, un autoturism ce circula pe raza localității. Mașina era condusă de un tînăr, de 26 ani, din Constanța, care avea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2011, 16:10
(8448 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...