Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Apartamente și chirii la prețuri prohibitive

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Prețurile practicate pe piața imobiliară din Ialomița sunt neschim­­bate de ani buni.Valoarea unei camere de apartament în Slobozia costă între 10 și 12 mii de euro, iar timpul mediu de vânzare al unui apartament este de aproximativ 10 săptămâni. Firmele imobiliare sunt, practic, inexistente, iar cea mai bună modalitate de a vinde un imobil este «din gură-n gură». Și Facebook-ul reprezintă în zilele noastre o cale eficientă de a vinde sau închiria repede...

Piață scumpă, oameni săraci
În lipsa unor investiții susținute, piața imobiliară din Slobozia se dezvoltă încet și puțin... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 17:15 (8801 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Silvică Ialomița vinde lemn de foc la 180 de lei/mc

Campanie de informare

Direcția Silvică Ialomița vinde lemn de foc la 180 de lei/mc

Regia Națională a Pădurilor-Romsilva a vândut în primele 10 luni ale anului, direct populației, un volum de 1,3 milioane metri cubi de lemn pentru foc. Această sumă reprezintă cu 30% mai mult față de suma totală alocată pe parcursul anului precedent. Lemnul este rezultat în principal din lucrări de îngrijire și de igienizare a pădurilor. Prețul mediu de vânzare pleacă de la 170 lei pe metru cub, fără taxa pe valoare adăugată.

Mai mult lemn pentru foc Romsilva a reușit creșterea volumului de lemn pentru foc livrat direct populației. Lemnul este re­zultatul lucrărilor de îngrijire și... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2018, 16:40 (7521 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Veterana de-o vârstă cu Marea Unire...

Fetești: Veterana de-o vârstă cu Marea Unire...

O  poveste emoțio­nantă se scrie la Fetești, cu ocazia Centenarului Marii Uniri. Născută în același an în care s-a petrecut cel mai im­por­tant eveniment din istoria României, o bătrână din oraș a fost aniversată recent de familie și autorită­țile locale. Filofteia Dumitrescu este cel mai vârstnic locuitor al municipiului și i-a pri­mit pe toți în casa sa cu brațele deschise.

S-a născut în 1918 Pe 1 decembrie 1918 avea loc Marea Unire de la Alba Iulia, unul dintre cele mai importante evenimente din istoria modernă a României. În același an, dar ceva mai devreme, pe 20 octombrie... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2018, 12:10 (5938 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pistă pentru biciclete de 5 milioane de lei la Slobozia

Tichia de mărgăritar a administrației Mocioniu

Pistă pentru biciclete de 5 milioane de lei la Slobozia

Pista de biciclete a Sloboziei este cu un pas mai aproape de realitate. Potrivit informațiilor oficiale, implementarea pro­iectului se află în faza «contractării studiului de fezabilitate». Valoarea totală a acestei investiții se ridică la peste 1 milion de euro. «Vom avea o arhitectură cu totul nouă a celor două bulevarde. Ce înseamnă asta? Bandă de­dicată pentru transportul în comun, pistă pentru biciclete și refacerea infrastructurii de drum...» declară public primarul Adrian Mocioniu.

Obsesia orașului european
Construirea unei piste de biciclete la Slobozia face parte din... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2018, 12:10 (8939 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bălțile de pescuit din Ialomița sunt revendicate în instanță

Bălțile de pescuit din Ialomița sunt revendicate în instanță

Război în instanță pentru mai multe lacuri din Ialomița. Admi­nistrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița a dat în judecată 6 administrații locale din județ pentru a obține dreptul de proprietate asupra bălților pe care localitățile le administrează. Edilii comunelor reclamate în instanță se apără și susțin că au primit drept de posesie asupra respectivelor lacuri cu mai bine de 20 de ani în urmă, prin Hotărâre de Guvern.

Val de procese în instanță
Acțiunile pe care Admi­nistrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița le-a inițiat au fost înregistrate pe rolul Înaltei Curți de Casație și... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2018, 18:05 (8648 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde lunar 300 mii de lei

Din cauza lipsei de medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde lunar 300 mii de lei

O  analiză statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate arată că, lunar, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde aproximativ 300 mii de lei pentru că nu poate efectua serviciile medicale. Situația este generată de lipsa specialiștilor cu care unitatea se confruntă de ani buni. Mai grav este faptul că exodul medicilor continuă.

Pierderi semnificative de fonduri În urmă cu o săptămână, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o pre­zentare detaliată a bugetului acordat Sănătății ialomițene și... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2018, 13:15 (7355 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contravenienții din Slobozia refuză munca în folosul comunității

Contravenienții din Slobozia refuză munca în folosul comunității

De la începutul anului și până în prezent, instanțele au obligat la muncă în folosul comunității 159 de cetățeni ai orașului. Statistica Primăriei Slobozia arată că doar șase dintre ei efectuează această activitate. Restul sunt greu de tras la răspundere pentru că noile modificări legislative au transformat munca în folosul comunității într-o simplă formalitate.

O pedeapsă avantajoasă
Persoanele amendate, dar care nu dispun de fonduri pentru a achita contravențiile și nu pot fi executate silit, sunt obligate de judecători să efectueze ore de muncă în folosul comunității în schimbul... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 14:10 (5517 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarii ialomițeni visează investiții în rețele de gaze naturale

Un nou Eldorado administrativ

Primarii ialomițeni visează investiții în rețele de gaze naturale

O nouă Morgana administrativă inflamează imaginația edililor locali. Potrivit acesteia, Guvernul României vrea să lanseze PNDL 3. În cadrul noului Program, ar urma să fie finanțate conductele de transport de gaze naturale pentru comunitățile locale. Ialomița așteaptă acest tip de investiții de peste 30 de ani. Ultimele localități care au beneficiat de investiții în rețele de gaze naturale au fost Gârbovi, Grindu și Amara. În Amara, la 15 ani de la primele investiții, oamenii așteapă cu banii plătiți în avans gazele promise de către autorități.

Morgana gazelor naturale Nici n-au demarat... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 10:05 (6497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Ialomița de hârtie

Delirul administrativ atinge paroxismul. Președintele susține că a semnat contracte de 60 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere. În 2021! Primarul Sloboziei anunță public că «Groapa lui Stoica» va avea intrare. În 2020! Primarii PSD apar pe internet promițând gaze, apă curentă, sisteme de canalizare, colectarea selectivă a deșeurilor... Nimeni nu știe când! Oficialii descentralizatelor promit și ei. Fonduri europene, locuri de muncă, transparență instituțională... Inspectoratul Școlar promite grupuri sanitare, săli de clasă salubre, un ghiozdan mai ușor! Pe hârtie totul e posibil, hârtia suportă orice. La fel și internetul. Vorbesc îndelung, apăsat, bâlbâit, agramat... ... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 12:40 (3084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Scandalul procurorului care i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic a intrat în atenția Inspecției Judiciare  din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii. Magistratul nu a putut fi contactat pentru a oferi un punct de vedere pentru că se află în concediu medical de mai bine de o săptămână.

Cercetările sunt în curs Oficialii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au confirmat faptul că scandalul public iscat de procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu a intrat în atenția Inspecției Judiciare. Mai mult, surse din cadrul instituției au explicat însă că în cauză... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 10:55 (10361 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 38 milioane de lei în infrastructura de irigații a județului Ialomița

Investiții de 38 milioane de lei în infrastructura de irigații a județului Ialomița

Ialomița va cheltui în următorii 3 ani 38 milioane de lei pentru reabilitarea infrastructurii de irigații. Acordați prin intermediul Programului Național de Reabilitare a Infrastructurii Principale de Irigații, banii vor fi utilizați pentru reparația stației de repompare din zona loca­lității Bucșa (SRPA VI Bucșa) și a 50 km de canale. Aceasta este singura stație de pe raza județului Ialomița cuprinsă în cadrul programului și în momentul în care va funcționa la capacitate maximă va deservi 15 localități din Nordul și Nord-Estul Ialomiței.

Ultima modernizare, cu 22 de ani în urmă Stația... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 10:10 (4660 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Virusul Pestei Porcine Africane a omorât 14 porci mistreți

Ialomița: Virusul Pestei Porcine Africane a omorât 14 porci mistreți

Pericolul provocat de Pesta Porcină Africană persistă la nivelul județului Ialomița. Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au anunțat faptul că virusul care provoacă boala a ucis 14 porci mistreți pe Fondul de Vânătoare Făcăeni. Leșurile animalelor au fost ridicate din pădure și incinerate.

Cazurile sunt în monitorizare Din luna august 2018 și până în prezent, în județul Ialomița au fost confirmate 123 de focare de Pestă Porcină Africană, în mai bine de jumătate dintre localități. Ultimul focar a fost identificat la sfârșitul lunii octombrie... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2018, 17:10 (4209 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost

Oamenii străzii, oamenii nimănui

Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost

La «Central», un homeless pe ju­mătate nebun trage după el un cărucior de butelii plin ochi cu fier vechi. La gară, Rada Nebuna vorbește singură, așezată pe o margine de trotuar. La cen­trala termică de lângă Orășelul Copiilor, Iulian trage dintr-o «penală», sub o pla­pumă roasă. Sunt peste tot, sunt parte din peisaj... Vin în Slobozia «să vadă cum e» și cei mai mulți dintre ei rămân aici. Uneori, când iarna e prea grea, mor, măcinați de frig și de boli. În ultimii ani vreo opt, susțin autoritățile.

Autorități și date statistice Oficial, numărul persoanelor fără un acoperiș deasupra... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2018, 11:40 (7577 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

VIAȚĂ DE COPIL ABUZAT

O dramă dincolo de cuvinte

VIAȚĂ DE COPIL ABUZAT

Nicoleta V. din Țăndărei își acuză public soțul, iordanianul Al Homoud Foisal Gaber Al Mohammed de «abuzuri fi­zice și sexuale» împotriva fetiței pe care o au împreună. Potrivit declara­țiilor femeii, drama copilului durează de 4 ani, perioadă în care a solicitat în mod repetat intervenția autorităților. Cazul este în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Oficialii instituției susțin că Nicoleta V. a refuzat suportul oferit de către instituție și a refuzat examenul psihiatric solicitat de către psihologul instituției...

https://viatadecopil89310081.wordpress.com... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2018, 13:40 (3915 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitație cu scandal la Penitenciarul Slobozia

Licitație cu scandal la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitencia­rului Slobozia au fost reclamați în instanță pentru că au atribuit magazinul din curtea unității unei societăți comerciale din Brăila fără a respecta procedura de licitație publică, așa cum prevede legea. Do­sarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanța urmând să dispună dacă instituția a procedat conform prevederilor legale sau nu.

Se caută vinovații
La începutul acestui an, Penitenciarul Slobozia a scos la licitație magazinul din curtea instituției. În urma anunțului publicat în presa locală, la respectiva licitație s-au prezentat... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2018, 09:55 (6439 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Cristian Ivan a câștigat concursul pentru șefia Poliției ialomițene!

Comisarul șef Cristian Ivan a câștigat concursul pentru șefia Poliției ialomițene!

Joi, 15 noiembrie 2018, la sediul Inspectoratului General al Poliției Române a fost susținut concursul organizat pentru ocuparea funcției vacante de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Proba a constat într-un interviu susținut de candidați în fața unei comisii din cadrul IGPR. La finalul probei, a fost declarat «admis» comisarul șef Cristian Ivan. Fost șef al Poliției Municipiului Slobozia, acesta a asigurat interimar șefia IPJ Ialomița, până în octombrie 2018.

Cercetat prealabil în scandalul «Sinești»
Inspectoratul General al Poliției Române a scos... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 15:10 (21271 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Preasfințitul Vincențiu, «articulat» de purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române

Preasfințitul Vincențiu, «articulat» de purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române

La o lună de când Preasfințitul Vincențiu a interzis enoriașilor din Păltiniș să intre în altar, după obicei, la resfințirea bisericii, decizia încă mai stârnește controverse. Purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bă­nescu, a declarat pentru publicația «Cu­vântul Ortodox» că «este un gest neinspirat pastoral, nefiresc și total regre­tabil». Ca represalii împotriva publicației, Preasfințitul Vincențiu a cerut acesteia publicarea unui nou drept la replică.

Efectul bulgărelui de zăpadă
Ceea ce inițial a fost catalogat de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor drept derapajul unui... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 12:40 (15874 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia 3D

Generația care va schimba orașul

Slobozia 3D

A durat un an până când au obținut aprobarea pentru o trecere de pietoni 3D. Dar nu sunt dezamăgiți... Dimpotrivă! Sunt pregătiți oricând să ofere ora­șu­lui noi creații 3D. Așteaptă doar șansa de a demonstra că pot. Sunt elevii Liceului de Arte din Slobozia și merită încurajați.

O inițativă lăudabilă
În urmă cu o săptămână, în cadrul Programului «Școala Altfel», un grup de elevi din cadrul Liceului de Arte din Slobozia a refăcut cele două treceri de pietoni din fața liceului. La proiect au participat 20 de elevi din 3 clase, respectiv a IX-a, a X-a și a XI-a. Directorul Liceului... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 12:10 (6506 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Economia județului Ialomița, susținută de PFA

Economia județului Ialomița, susținută de PFA

Într-un județ precum Ialo­mița, care așteaptă de ani buni investitorii pentru a se dezvolta, economia se bazează pe afacerile mărunte. O ana­liză a Ofi­ciului Na­țional al Registrului Comerțului arată că mai bine de jumătate dintre firmele active din județ au o formă simplă de organizare, de tipul Per­soană Fizică Auto­rizată (PFA). Cifrele Ofi­ciului Na­țional al Registrului Comerțului reliefează că în Ialomița există, în momentul de față, aproximativ 5000 de Persoane Fizice Autorizate.

Mirajul investitorilor Cel puțin în ultimii 10 ani, ia­lomițe­nilor li s-au promis de ne­numă­rate... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2018, 16:40 (4639 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Eroziune în lanț a digului de apărare din zona Bentu

Eroziune în lanț a digului de apărare din zona Bentu

Chiar dacă lipsa precipitațiilor a făcut ca nivelul Dunării să scadă considerabil, în județul Ialomița apa creează probleme. O nouă eroziune a digului semnalată în zona Bentu amenință întreaga Baltă a Ialomiței. Autoritățile județene și locale au semnalat situația la București, însă până acum au fost sfătuite să monitorizeze evoluția eroziunii.

Istoria se repetă la Bentu În 2013, o eroziune a digului de apărare din zona Bentu amenința siguranța culturilor din întreaga Baltă a Ialomiței, inclusiv Autostrada Soarelui. Pericolul apei care risca să se reverse era iminent. Guvernul României... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2018, 13:40 (7191 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gîrbovi: Arestat preventiv după ce a bătut un polițist

Un agent de poliție din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi a ajuns la spital după ce a fost bătut în timpul serviciului. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict în incinta unui bar din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 19:10
(5858 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Adolescentă de 17 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Trecerile de pietoni sînt tratate cu indiferență de șoferi. A simțit-o pe pielea ei o adolescentă de 17 ani care a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar. Cea care a produs accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 16:50
(5215 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: A furat un gard!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale de la Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui tînăr, de 28 de ani, suspectat de faptul că ar fi sustras gardul de fier al unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 15:40
(4719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt gard


DSVSA Ialomița: Proprietarii de bovine depistate cu «bluetongue», despăgubiți de stat

Șase ialomițeni proprietari de bovine depistate cu «boala limbii albastre» au fost despăgubiți în urma demersurilor înaintate către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 14:20
(7048 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 14 ani, suspectat de furt

Un minor de 14 ani este cercetat de polițiști sub acuzația de furt calificat. El este principalul suspect într-o anchetă privind furtul de bani din cadrul unei societăți comerciale. Luat la întrebări de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 13:15
(4112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


«Copilărie fără delincvență!» la Liceul de Arte Slobozia

Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională cu scopul prevenirii delincvenței juvenile. Acțiunea inițiată la București va fi implementată și în județul Ialomița. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 12:25
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Invitație la vals», alături de artiștii Teatrului de Operetă «Ion Dacian»

Duminică 14 decembrie a.c., de la orele 17,00, locuitorii municipiului Slobozia sînt invitați la vals. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia, iar intrarea este liberă. Amfitrionii ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 11:15
(4599 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 240 tone de produse, confiscate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat mai multe controale pe linia constatării abaterilor privind normele de sănătate și bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 10:05
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


9 Decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției a stabilit, în urmă cu 11 ani, data de 9 decembrie ca fiind «Ziua Internațională Anticorupție». Semnată de România la data de 9 decembrie ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:40
(3805 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Deschide ușa, creștine!»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Urziceni organizează cea de-a XII-a ediție a Festivalului de Colinde Populare Românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:05
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Patru tineri, cercetați penal după ce au aruncat cu pietre într-o dubă!

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 19 ani, din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere. În fapt, cei în cauză sînt bănuiți că, în cursul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:50
(5476 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A furat bagaje dintr-un centru comercial!

O tînără de 34 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiștii de Investigații Criminale, fiind bănuită că ar fi sustras bagaje ce conțineau bunuri în valoare de 200 de lei, din locul special amenajat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Platonești: Infractor încarcerat

Vineri, 5 decembrie 2014, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:25
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 8 decembrie 2014, sînt disponibile 74 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:05
(4904 vizualizări - 1 comentariu)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea Colindului la Slobozia

În folclorul românesc, Colindatul de Crăciun este cel mai important ciclu sărbătoresc popular tradițional, cel mai bogat și colorat prilej de manifestări folclorice. Deprinderea de a colinda, de a saluta ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 15:20
(3710 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Nu a respectat barierele și a intrat cu mașina în locomotivă!

Duminică, 7 decembrie a.c., șoferul unui autoturism nu a respectat semnalele acustice și luminoase la trecerea la nivel cu calea ferată și a intrat în coliziune cu locomotiva unui tren de călători.  ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 14:40
(4698 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Două bătrîne, acroșate de un autoturism

Poliția a fost sesizată vineri, 5 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce două femei ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 13:20
(4444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Statisticile arată că, cele mai multe cazuri de trichineloză la om apar în perioada sărbătorilor de iarnă, cînd, în mod tradițional, se taie un număr mare de porci crescuți în sistem gospodăresc, iar o ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 12:15
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Prețurile Maximale pentru proiectele de servicii finanțate prin Măsura LEADER

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) va elabora o listă care va conține prețurile maximale pentru proiectele de servicii finanțate în cadrul Măsurii 19 LEADER din cadrul Programului Național ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 21:05
(5579 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Peste 350 de articole pirotehnice au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cadrul acțiunii «Foc de artificii 2014-2015», două infracțiuni fiind constatate. Prin acțiunea «Foc de artificii» se urmărește ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 18:40
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un jandarm a găsit 300 de lei pe stradă și i-a predat Poliției

Vineri, 5 decembrie 2014, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului de Pază și Protecție Slobozia a găsit, în zona comercială «Casa Modei», suma de 300 de lei. Subofițerul i-a predat subofițerului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 17:30
(5294 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Doi tineri, cercetați pentru furturi din mașini și locuințe

Polițiștii feteșteni cercetează doi tineri, de 16 și 18 ani, ambii din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, tinerii sînt bănuiți că în cursul lunii noiembrie ar fi sustras ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 16:15
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Arestat pentru «tentativă de omor»

În cursul zilei de joi, 4 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza comunei Bărbulești, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 15:20
(8244 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Brașovean reținut după ce a condus fără permis și și-a ascuns identitatea

Polițiștii Biroului Poliție Rutieră Urziceni au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat, de 43 de ani, din județul Brașov. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 14:05
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 17 ani, reținut pentru tîlhărie. A smuls lănțișorul de la gîtul unui copil!

Un tînăr de 17 ani, bănuit că a smuls un lănțișor de aur de la gîtul unei persoane,  a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii de Investigații Criminale. Polițiștii Biroului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 16:35
(5556 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «La pas prin lumea satului». Evenimentul se va produce miercuri, 10 decembrie 2014, expoziția reunind obiecte din toate colecțiile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 13:20
(4143 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Și-a văzut tatăl murind

Un tînăr de 21 de ani a văzut cu ochii lui cum tatăl său, un bărbat de 53 de ani, din București, și-a pierdut viața. Cei doi se aflau în autoturismul pe care bărbatul îl conducea și au fost implicați într ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 19:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O zi fără eliberare de permise sau numere de înmatriculare

Joi, 4 decembrie 2014, activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor se suspendă între intervalele orare 7,00-10,00 și 15,00-17,30, ca urmare a întreruperii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 18:20
(5722 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la volan fără a deține permis

Doi șoferi, unul de 45 de ani și un altul de 25 de ani, conduceau pe șosele din Ialomița fără să dețină permise auto. Ambii s-au ales cu dosare penale. Primul șofer este bărbatul de 45 de ani care, potrivit ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 17:50
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Un șofer, de 41 de ani, din Buzău, nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum și s-a izbit violent de o altă mașină, condusă de un bărbat, de 34 de ani. În urma accidentului a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 17:25
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...