Primarul Mocioniu cheltuie 12,2 milioane de lei pentru aparatul propriu
La jumătatea mandatului, primarul Adrian Mocioniu se remarcă printr-o singură realizare concretă. El a reușit să majoreze de 3 ori în 2 ani salariile celor 142 de angajați aflați în subordinea sa directă! Valoarea acestor salarii se ridică la 12,2 milioane de lei anual. Administrația locală cheltuie alte 26,8 milioane de lei pentru plata celor 550 de angajați din instituțiile subordonate Primăriei Slobozia...
Permutări, combinații, aranjamente... În ultimii 15 ani, numărul de angajați din aparatul propriu al primarului Sloboziei a crescut de aproximativ 4 ori. Numai în mandatul lui...
[citește_tot_articolul]
31 Mai 2018, 17:05
(6310 vizualizări - 9 comentarii)
Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.
Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»...
[citește_tot_articolul]
30 Mai 2018, 11:10
(7050 vizualizări - 3 comentarii)
Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele
Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate
Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.
Fără un plan de dezvoltare economică bine pus la punct, județul Ialomița se află în situația de a-și declara oficial intrarea în faliment. Din cauza încasărilor tot mai scăzute la bugetul local al județului, Ialomița este obligată trimestrial să se împrumute la bugetul statului pentru a acoperi plățile pensiilor. Valoarea împrumutului efectuat la finalul primului trimestru al acestui an depășește suma de 80 milioane de lei! De asemenea, Ialomița este printre județele care primește fonduri imense de la stat pentru plata asistaților sociali. Vestea proastă este că redresarea economică a județului se lasă așteptată, la fel cum se lasă așteptați și investitorii pe care oamenii politici aflați la cârma...
[citește_tot_articolul]
29 Mai 2018, 10:50
(9571 vizualizări - 10 comentarii)
Caracterele slabe ajunse în funcții devin arogante. Știm, este un truism. Cum la fel de evident și banal este și faptul că Puterea te îmbată. Însă aroganța devine obositoare când se combină și cu nerozia. Undeva prin 2003, Adrian Năstase invita pe «cineva» să-i numere ouăle, aroganța sa fiind afișată chiar de la tribuna Parlamentului. A fost un moment de maxim al unei aroganțe ce, ulterior, avea să-l copleșească. Corect, alături de alte tare ale caracterului său, și aroganța lui Adrian Năstase a condus la prăbușirea acestuia... Revenind, în prezent, la jumătatea unei guvernări locale și centrale PSD constatăm reapariția aroganței tip Năstase. Acea aroganță a Puterii pe care, de altfel, o îmbrățișau...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 14:50
(4376 vizualizări - 4 comentarii)
Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul
Monumentul ecvestru din Piața Unirii a fost amplasat ilegal. Acuzația a fost făcută de către senatorul Gabi Ionașcu și se bazează pe răspunsul primit de către acesta din partea Ministerului Culturii. «Ei, și?! Ce risc?! O amendă de 10 mii de lei...» a declarat în replică primarul Adrian Mocioniu. Potrivit art. 298, Codul Penal, primarul Adrian Mocioniu se face vinovat de «neglijență în serviciu»...
Poveste fără sfârșit Saga amplasării statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia pare fără sfârșit. Într-o conferință de presă desfășurată vineri, 18 mai ...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 11:05
(9020 vizualizări - 8 comentarii)
DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă
Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia promite 1500 mp de parcuri pentru copii acoperite cu covoare cauciucate. Primele două locații au fost deja finalizate în zona MB. «Vom reabilita, pe rând, fiecare dintre cartierele orașului!» a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia.
Locuri de joacă sigure DADP Slobozia a demarat la începutul acestei luni o amplă acțiune de reabilitare a locurilor de joacă pentru copii din oraș. Astfel, 1500 mp de paviment cauciucat va fi instalat până la sfârșitul acestei veri în locurile de joacă pentru copii. Valoarea acestei investiții se...
[citește_tot_articolul]
26 Mai 2018, 13:15
(5076 vizualizări - 11 comentarii)
Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare
Latifundiarul Ștefan Poienaru și fiica acestuia Ecaterina Maria Traicu au fost condamnați recent într-un dosar penal deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Sentința a fost dată la Tribunalul Călărași, instanță ai cărei judecători au stabilit ca Poienaru să fie condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, în timp ce fiica sa a primit o pedeapsă 3 ani și 2 luni de închisoare cu suspendare, pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința nu este definitivă.
Prejudicii de aproximativ 4 milioane de lei Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție...
[citește_tot_articolul]
25 Mai 2018, 16:25
(12038 vizualizări - 4 comentarii)
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...
Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11547 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4318 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9695 vizualizări - 11 comentarii)
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6774 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22073 vizualizări - 28 comentarii)
AJFP Ialomița: Sume suplimentare de 0,797 milioane de lei, stabilite de Inspecția Fiscală
În urma activității desfășurate în luna martie 2022, Compartimentul de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a stabilit sume suplimentare de plată în valoare
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 16:30
(16297 vizualizări -
0 comentarii)
Joi, 14 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27080, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 13 aprilie
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 16:15
(2901 vizualizări -
0 comentarii)
Andrășești: Lucrări pentru îmbunătățirea condițiilor de circulație pe linia de cale ferată
Personalul de specialitate al SRCF Constanța execută, în zilele de 13-14 aprilie 2022, lucrări de înlocuire a unui aparat de cale și de buraj mecanizat în Hm Andrășești, situată pe secția de circulație
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 15:30
(12447 vizualizări -
0 comentarii)
Incident la etajul 8 al Spitalului Județean de Urgență Slobozia
În dimineața zilei de joi, 14 aprilie a.c., la etajul 8 al Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a produs o deflagrație, în timpu lucrărilor efectuate la rețeaua de oxigen din incinta unui salon. Din
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 15:15
(13031 vizualizări -
0 comentarii)
1,279 milioane de lei, plăți APIA pentru sectorul creșterii animalelor
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 12:30
(13690 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 10,14 milioane de lei
Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în martie 2022, TVA în valoare de 10,14 milioane de lei, cu 6,04 milioane lei mai mult față de aceeași lună a anului 2021. Totodată, au fost
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 11:20
(8607 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Și-a pierdut viața într-un grav accident rutier
Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de miercuri, 13 aprilie a.c., pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre două camioane și un autoturism, o femeie a murit
...[citește_toată_știrea]
14 Aprilie 2022, 00:30
(14773 vizualizări -
0 comentarii)
Miercuri, 13 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27076, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de marți, 12
...[citește_toată_știrea]
13 Aprilie 2022, 16:40
(2637 vizualizări -
0 comentarii)
În perioada 05-08.04.2022 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniile fabricarea produselor de brutărie
...[citește_toată_știrea]
13 Aprilie 2022, 16:20
(8261 vizualizări -
0 comentarii)
Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Ialomiței, din localitatea Sudiți, echipele RAJA Constanța au fost nevoite să întrerupă furnizarea
...[citește_toată_știrea]
13 Aprilie 2022, 14:15
(3136 vizualizări -
0 comentarii)
Marți, 12 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial
...[citește_toată_știrea]
13 Aprilie 2022, 13:55
(13527 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident
Doi jandarmi ialomițeni, slt. Enescu Valeriu și plt. adj. șef Roată Mihăiță, aflați în timpul liber, miercuri, 12 aprilie a.c., au intervenit în cazul unui accident spectaculos produs pe un bulevard
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 22:10
(11975 vizualizări -
2 comentarii)
Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 36000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița
În intervalul 14 martie-11 aprilie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 19:50
(14176 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: 14 permise reținute, amenzi de peste 52000 de lei
Luni, 11 aprilie 2022, peste 100 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 19:35
(8958 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 25 mai 2022, termenul limită pentru depunerea Formularului 212
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din închirierea de bunuri imobile, cum ar fi: apartamente, case, camere situate în locuințe
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 18:25
(10052 vizualizări -
0 comentarii)
Marți, 12 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27070, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de luni, 11 aprilie
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 16:20
(2397 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile
Un bărbat de 62 de ani din Slobozia a văzut moartea cu ochii după ce a căzut de la balconul apartamentului în care locuia, situat la etajul 4 al unui bloc din oraș. Marți, 12 aprilie a.c., acesta a încercat
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 15:00
(13059 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Proiecte-pilot în vederea stimulării conformării voluntare
Agenția Națională de Administrare Fiscală intensifică, în anul 2022, activitățile de îndrumare și asistență în domeniul fiscal, manifestându-și în acest sens rolul activ pentru sprijinirea contribuabililor
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 14:50
(11173 vizualizări -
0 comentarii)
Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»
«Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»-sub această egidă a avut loc la începutul acestei săptămâni, la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia, vernisajul unui expoziții
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 13:50
(6551 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Sistemul de facturare electronică B2B e funcțional
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Sistemul de facturare electronică pe relația Business to Business (B2B) este disponibil și funcționează în parametri
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2022, 13:35
(9027 vizualizări -
0 comentarii)
Duminică, 10 aprilie a.c., polițiștii din Fetești, în cadrul unei acțiuni de control pe raza orașului, au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ani. În urma verificărilor
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 19:10
(13426 vizualizări -
0 comentarii)
Sâmbătă, 9 aprilie a.c., polițiștii din Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 33 de ani, cu privire la faptul că a fost lovită de soțul său. Pe numele bărbatului, în vârstă de 51 de ani, a fost ermis
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 19:00
(10664 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 78,48 milioane de lei, venituri nete la bugetul general consolidat în martie 2022
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 78,48 milioane de lei, cu 7
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 16:40
(19142 vizualizări -
0 comentarii)
Luni, 11 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27058, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de duminică, 10 aprilie
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 16:15
(3756 vizualizări -
0 comentarii)
Sâmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orelor 19,00, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autoturism, în Urziceni. La fața locului s-a deplasat de urgență un echipaj
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 16:10
(5522 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Moment încărcat de spiritualitate organizat de cultul religios «Martorii lui Iehova»
Vineri, 15 aprilie 2022, Martorii lui Iehova din întreaga lume celebrează un eveniment unic în istoria omenirii: «Cina Domnului», cunoscut și sub denumirea de «Cina cea de Taină». «Cina Domnului» le amintește
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 16:05
(10077 vizualizări -
0 comentarii)
Duminică, 10 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Gârbovi. Trei echipaje de pompieri, cu două autospeciale
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 16:00
(14517 vizualizări -
0 comentarii)
Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia
Vineri, 8 aprilie 2022, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, elevii de la Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au fost voluntari pentru elevii Școlii Profesionale
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 14:30
(16120 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Fermierii sunt așteptați să depună cererile de plată pentru subvenția la motorină
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că primește cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină achiziționate
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2022, 12:30
(17885 vizualizări -
0 comentarii)
Duminică, 10 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27055, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 9 aprilie
...[citește_toată_știrea]
10 Aprilie 2022, 17:05
(1940 vizualizări -
0 comentarii)