Primarul Mocioniu cheltuie 12,2 milioane de lei pentru aparatul propriu
La jumătatea mandatului, primarul Adrian Mocioniu se remarcă printr-o singură realizare concretă. El a reușit să majoreze de 3 ori în 2 ani salariile celor 142 de angajați aflați în subordinea sa directă! Valoarea acestor salarii se ridică la 12,2 milioane de lei anual. Administrația locală cheltuie alte 26,8 milioane de lei pentru plata celor 550 de angajați din instituțiile subordonate Primăriei Slobozia...
Permutări, combinații, aranjamente... În ultimii 15 ani, numărul de angajați din aparatul propriu al primarului Sloboziei a crescut de aproximativ 4 ori. Numai în mandatul lui...
[citește_tot_articolul]
31 Mai 2018, 17:05
(6310 vizualizări - 9 comentarii)
Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.
Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»...
[citește_tot_articolul]
30 Mai 2018, 11:10
(7050 vizualizări - 3 comentarii)
Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele
Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate
Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.
Fără un plan de dezvoltare economică bine pus la punct, județul Ialomița se află în situația de a-și declara oficial intrarea în faliment. Din cauza încasărilor tot mai scăzute la bugetul local al județului, Ialomița este obligată trimestrial să se împrumute la bugetul statului pentru a acoperi plățile pensiilor. Valoarea împrumutului efectuat la finalul primului trimestru al acestui an depășește suma de 80 milioane de lei! De asemenea, Ialomița este printre județele care primește fonduri imense de la stat pentru plata asistaților sociali. Vestea proastă este că redresarea economică a județului se lasă așteptată, la fel cum se lasă așteptați și investitorii pe care oamenii politici aflați la cârma...
[citește_tot_articolul]
29 Mai 2018, 10:50
(9571 vizualizări - 10 comentarii)
Caracterele slabe ajunse în funcții devin arogante. Știm, este un truism. Cum la fel de evident și banal este și faptul că Puterea te îmbată. Însă aroganța devine obositoare când se combină și cu nerozia. Undeva prin 2003, Adrian Năstase invita pe «cineva» să-i numere ouăle, aroganța sa fiind afișată chiar de la tribuna Parlamentului. A fost un moment de maxim al unei aroganțe ce, ulterior, avea să-l copleșească. Corect, alături de alte tare ale caracterului său, și aroganța lui Adrian Năstase a condus la prăbușirea acestuia... Revenind, în prezent, la jumătatea unei guvernări locale și centrale PSD constatăm reapariția aroganței tip Năstase. Acea aroganță a Puterii pe care, de altfel, o îmbrățișau...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 14:50
(4376 vizualizări - 4 comentarii)
Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul
Monumentul ecvestru din Piața Unirii a fost amplasat ilegal. Acuzația a fost făcută de către senatorul Gabi Ionașcu și se bazează pe răspunsul primit de către acesta din partea Ministerului Culturii. «Ei, și?! Ce risc?! O amendă de 10 mii de lei...» a declarat în replică primarul Adrian Mocioniu. Potrivit art. 298, Codul Penal, primarul Adrian Mocioniu se face vinovat de «neglijență în serviciu»...
Poveste fără sfârșit Saga amplasării statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia pare fără sfârșit. Într-o conferință de presă desfășurată vineri, 18 mai ...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 11:05
(9020 vizualizări - 8 comentarii)
DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă
Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia promite 1500 mp de parcuri pentru copii acoperite cu covoare cauciucate. Primele două locații au fost deja finalizate în zona MB. «Vom reabilita, pe rând, fiecare dintre cartierele orașului!» a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia.
Locuri de joacă sigure DADP Slobozia a demarat la începutul acestei luni o amplă acțiune de reabilitare a locurilor de joacă pentru copii din oraș. Astfel, 1500 mp de paviment cauciucat va fi instalat până la sfârșitul acestei veri în locurile de joacă pentru copii. Valoarea acestei investiții se...
[citește_tot_articolul]
26 Mai 2018, 13:15
(5076 vizualizări - 11 comentarii)
Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare
Latifundiarul Ștefan Poienaru și fiica acestuia Ecaterina Maria Traicu au fost condamnați recent într-un dosar penal deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Sentința a fost dată la Tribunalul Călărași, instanță ai cărei judecători au stabilit ca Poienaru să fie condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, în timp ce fiica sa a primit o pedeapsă 3 ani și 2 luni de închisoare cu suspendare, pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința nu este definitivă.
Prejudicii de aproximativ 4 milioane de lei Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție...
[citește_tot_articolul]
25 Mai 2018, 16:25
(12038 vizualizări - 4 comentarii)
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...
Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11547 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4318 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9695 vizualizări - 11 comentarii)
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6774 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22071 vizualizări - 28 comentarii)
Bărbat din Stelnica, arestat pentru «violență în familie»
Marți, 8 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de
...[citește_toată_știrea]
9 Decembrie 2020, 16:40
(1880 vizualizări -
0 comentarii)
Bărbulești: Participanți la o înmormântare, amendați de polițiști
În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului Județului Ialomița, au fost desfășurate acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în zone aglomerate
...[citește_toată_știrea]
9 Decembrie 2020, 16:20
(2678 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 58 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița
Miercuri, 9 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5378, cu 58 cazuri mai mult față de ziua de
...[citește_toată_știrea]
9 Decembrie 2020, 15:50
(2673 vizualizări -
0 comentarii)
Datele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că la nivelul municipiului Slobozia rata incidenței cazurilor se menține ridicată. Astfel, potrivit ultimelor raportări, rata
...[citește_toată_știrea]
8 Decembrie 2020, 17:35
(3300 vizualizări -
4 comentarii)
IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști
În ultimele 24 de ore, 83 de polițiști și polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zonele aglomerate dar și în mijloacele de transport
...[citește_toată_știrea]
8 Decembrie 2020, 17:25
(2282 vizualizări -
1 comentariu)
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va desfășura în perioada următoare mai multe controale cu scopul de a preveni răspândirea virusului Pestei Porcine Africane și apariției
...[citește_toată_știrea]
8 Decembrie 2020, 17:20
(2372 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 90 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița
Marți, 8 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5320, cu 90 cazuri mai mult față de ziua de luni
...[citește_toată_știrea]
8 Decembrie 2020, 15:20
(3495 vizualizări -
1 comentariu)
Bărbulești: 7 persoane au fost rănite în urma a două accidente rutiere
Traficul rutier între localitățile Jilavele și Bărbulești a fost blocat în seara zilei de luni, 7 decembrie a.c., în urma a două accidente rutiere, care s-au produs aproape simultan, informează Inspectoratul
...[citește_toată_știrea]
7 Decembrie 2020, 21:00
(2044 vizualizări -
0 comentarii)
Serviciul de Permise și Înmatriculări Ialomița își suspendă activitatea din cauza COVID-19
Activitatea SRPCIV Ialomița se suspendă în perioada 7-9 decembrie 2020 din cauza pandemiei de COVID-19. Potrivit informațiilor oficiale, unul dintre angajații instituției a fost depistat pozitiv la testul
...[citește_toată_știrea]
7 Decembrie 2020, 16:30
(4507 vizualizări -
2 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 96 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița
Luni, 7 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5230, cu 96 cazuri mai mult față de ziua de duminică
...[citește_toată_știrea]
7 Decembrie 2020, 15:25
(2903 vizualizări -
2 comentarii)
AJFP Ialomița: Luni, 21 decembrie 2020, termen-limită pentru depunerea a 7 declarații fiscale
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 21 decembrie 2020, este termenul limită de depunere a următoarelor documente: -formularul 100-Declarație
...[citește_toată_știrea]
7 Decembrie 2020, 14:25
(3465 vizualizări -
0 comentarii)
Paramedicii SMURD au intervenit în seara zilei de duminică, 6 decembrie a.c., fiind solicitați să intervină la un accident rutier produs în zona localității Alexeni. În urma tragicului eveniment, un pieton
...[citește_toată_știrea]
7 Decembrie 2020, 01:30
(5715 vizualizări -
0 comentarii)
Alegeri Parlamentare 2020: Incidente electorale la Fetești și Ion Roată
La 8 ore de la deschidere urnelor, polițiștii au în lucru 2 incidente electorale. Primul dintre acestea a fost sesizat la Fetești, acolo unde polițiștii fac verificări în baza unei reclamații potrivit căreia
...[citește_toată_știrea]
6 Decembrie 2020, 17:40
(3400 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 95 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița
Duminică, 6 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5134, cu 95 cazuri mai mult față de ziua de
...[citește_toată_știrea]
6 Decembrie 2020, 15:25
(3119 vizualizări -
0 comentarii)
DJ201A Moldoveni-Patru Frați: La un pas de moarte din cauza alcoolului
În dimineața zilei de duminică, 6 decembrie a.c., un tânăr de 29 de ani și iubita lui, în vârstă de 20 de ani, au fost victimele unui accident rutier. Cei doi s-au răsturnat cu mașina într-un șanț de pe
...[citește_toată_știrea]
6 Decembrie 2020, 10:37
(3505 vizualizări -
2 comentarii)
Grecii de Jos: Trei persoane rănite într-un accident rutier
Pompierii din Urziceni au intervenit sâmbătă, 5 decembrie a.c., în localitatea Grecii de Jos, în cazul unui accident rutier în care au fost implicate 3 autoturisme. În evenimentul rutier au fost implicate
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 19:45
(2373 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia rămâne în Zona Roșie de COVID-19. Rata incidenței la 14 zile este de 6,92/1000 de locuitori!
Chiar dacă efectele pozitive ale măsurilor de carantinare impuse la Slobozia încep să se arate, municipiul reședință de județ Slobozia rămâne în Zona Roșie de COVID-19. Potrivit unei informări a Prefecturii
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 16:40
(3164 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Alegerile Parlamentare, sub supravegherea angajaților MAI
Structurile teritoriale din cadrul M.A.I. angrenate în organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților de duminică, 6 decembrie 2020, au luat toate măsurile, potrivit competenței
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 15:40
(4064 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 46 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița
Sâmbătă, decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5039, cu 46 cazuri mai mult față de ziua
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 15:35
(1530 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 5 decembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din satul Rovine, comuna Reviga. La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 15:30
(2448 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: 12 persoane au fost amendate pentru că au participat la o petrecere în plină pandemie
În cursul zilei de vineri, 4 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni s-au sesizat din oficiu și au întrerupt petrecere organizată în locuința unui bărbat, de 51 de ani, din localitate. La adresa respectivă
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 15:00
(6121 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Incendiu la locuință din Glodeanu-Siliștea
Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la o casă din comuna Glodeanu-Siliștea, județul Buzău, comună aflată în raionul de intervenție al Inspectoratului
...[citește_toată_știrea]
5 Decembrie 2020, 10:30
(4160 vizualizări -
0 comentarii)
S-a redus perioada de așteptare la ghișeele Serviciului de Permise și Înmatriculări Ialomița
Prefectura Ialomița a transmis o informare cu privire la faptul că timpul de așteptare pentru programări la Serviciul de Permise și Înmatriculări Ialomița s-a redus. Spre exemplu, prima dată disponibilă
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 20:10
(7728 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia, Fierbinți-Târg: Aproape 300 kg de pește, confiscate de polițiști
Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de joi, 3 decembrie a.c., în localitățile Slobozia și Fierbinți Târg. Astfel, polițiștii
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 16:55
(4388 vizualizări -
0 comentarii)
Tânăr de 16 ani din Sărățeni, surprins de polițiști la volanul unui vehicul
În noaptea de joi spre vineri, 3/4 decembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 6 Ion Roată, în timp ce desfășurau activități de monitorizare a traficului rutier
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 16:50
(2367 vizualizări -
0 comentarii)
Joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Slobozia un bărbat, în vârstă de 51 de ani, în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului.
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 16:35
(2595 vizualizări -
0 comentarii)
În urma verificărilor polițiștilor la un operator economic de pe raza comunei Cosâmbești joi, 3 decembrie a.c., a rezultat faptul că societatea a comercializat în ultimele 3 luni ale anului curent peste
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 16:30
(2261 vizualizări -
1 comentariu)
Fetești: Arestat pentru nerespectarea unei hotărâri judecătorești
Joi, 3 decembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 16:25
(2957 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 25000 de lei
Pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul tip de Coronavirus, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii ialomițeni, împreună cu jandarmi și polițiști locali au continuat activitățile
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 16:20
(3217 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 83 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița
Vineri, 4 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4993, cu 83 cazuri mai mult față de ziua de joi
...[citește_toată_știrea]
4 Decembrie 2020, 15:15
(3071 vizualizări -
0 comentarii)