Primarul Mocioniu cheltuie 12,2 milioane de lei pentru aparatul propriu
La jumătatea mandatului, primarul Adrian Mocioniu se remarcă printr-o singură realizare concretă. El a reușit să majoreze de 3 ori în 2 ani salariile celor 142 de angajați aflați în subordinea sa directă! Valoarea acestor salarii se ridică la 12,2 milioane de lei anual. Administrația locală cheltuie alte 26,8 milioane de lei pentru plata celor 550 de angajați din instituțiile subordonate Primăriei Slobozia...
Permutări, combinații, aranjamente... În ultimii 15 ani, numărul de angajați din aparatul propriu al primarului Sloboziei a crescut de aproximativ 4 ori. Numai în mandatul lui...
[citește_tot_articolul]
31 Mai 2018, 17:05
(6310 vizualizări - 9 comentarii)
Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.
Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»...
[citește_tot_articolul]
30 Mai 2018, 11:10
(7050 vizualizări - 3 comentarii)
Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele
Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate
Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.
Fără un plan de dezvoltare economică bine pus la punct, județul Ialomița se află în situația de a-și declara oficial intrarea în faliment. Din cauza încasărilor tot mai scăzute la bugetul local al județului, Ialomița este obligată trimestrial să se împrumute la bugetul statului pentru a acoperi plățile pensiilor. Valoarea împrumutului efectuat la finalul primului trimestru al acestui an depășește suma de 80 milioane de lei! De asemenea, Ialomița este printre județele care primește fonduri imense de la stat pentru plata asistaților sociali. Vestea proastă este că redresarea economică a județului se lasă așteptată, la fel cum se lasă așteptați și investitorii pe care oamenii politici aflați la cârma...
[citește_tot_articolul]
29 Mai 2018, 10:50
(9571 vizualizări - 10 comentarii)
Caracterele slabe ajunse în funcții devin arogante. Știm, este un truism. Cum la fel de evident și banal este și faptul că Puterea te îmbată. Însă aroganța devine obositoare când se combină și cu nerozia. Undeva prin 2003, Adrian Năstase invita pe «cineva» să-i numere ouăle, aroganța sa fiind afișată chiar de la tribuna Parlamentului. A fost un moment de maxim al unei aroganțe ce, ulterior, avea să-l copleșească. Corect, alături de alte tare ale caracterului său, și aroganța lui Adrian Năstase a condus la prăbușirea acestuia... Revenind, în prezent, la jumătatea unei guvernări locale și centrale PSD constatăm reapariția aroganței tip Năstase. Acea aroganță a Puterii pe care, de altfel, o îmbrățișau...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 14:50
(4376 vizualizări - 4 comentarii)
Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul
Monumentul ecvestru din Piața Unirii a fost amplasat ilegal. Acuzația a fost făcută de către senatorul Gabi Ionașcu și se bazează pe răspunsul primit de către acesta din partea Ministerului Culturii. «Ei, și?! Ce risc?! O amendă de 10 mii de lei...» a declarat în replică primarul Adrian Mocioniu. Potrivit art. 298, Codul Penal, primarul Adrian Mocioniu se face vinovat de «neglijență în serviciu»...
Poveste fără sfârșit Saga amplasării statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia pare fără sfârșit. Într-o conferință de presă desfășurată vineri, 18 mai ...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 11:05
(9020 vizualizări - 8 comentarii)
DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă
Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia promite 1500 mp de parcuri pentru copii acoperite cu covoare cauciucate. Primele două locații au fost deja finalizate în zona MB. «Vom reabilita, pe rând, fiecare dintre cartierele orașului!» a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia.
Locuri de joacă sigure DADP Slobozia a demarat la începutul acestei luni o amplă acțiune de reabilitare a locurilor de joacă pentru copii din oraș. Astfel, 1500 mp de paviment cauciucat va fi instalat până la sfârșitul acestei veri în locurile de joacă pentru copii. Valoarea acestei investiții se...
[citește_tot_articolul]
26 Mai 2018, 13:15
(5076 vizualizări - 11 comentarii)
Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare
Latifundiarul Ștefan Poienaru și fiica acestuia Ecaterina Maria Traicu au fost condamnați recent într-un dosar penal deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Sentința a fost dată la Tribunalul Călărași, instanță ai cărei judecători au stabilit ca Poienaru să fie condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, în timp ce fiica sa a primit o pedeapsă 3 ani și 2 luni de închisoare cu suspendare, pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința nu este definitivă.
Prejudicii de aproximativ 4 milioane de lei Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție...
[citește_tot_articolul]
25 Mai 2018, 16:25
(12038 vizualizări - 4 comentarii)
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...
Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11547 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4318 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9695 vizualizări - 11 comentarii)
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6774 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22073 vizualizări - 28 comentarii)
Ialomița: Ordine de protecție provizorii emise de polițiști pentru «violență în familie»
În ultimele 48 de ore polițiștii ialomițeni au emis două ordine de protecție și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a doi bărbați, de
...[citește_toată_știrea]
27 Aprilie 2020, 16:15
(2697 vizualizări -
0 comentarii)
Făcăeni: Peste 80 kg de pește, confiscate de polițiști
Peste 80 de kilograme de scrumbie, crap și somn au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 65 de ani, care transporta pe raza comunei Făcăeni pește fără documente
...[citește_toată_știrea]
27 Aprilie 2020, 16:10
(2010 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: Se menține numărul ialomițenilor infectați cu noul Coronavirus
Luni, 27 aprilie 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 154 de cazuri de infecție cu COVID-19, același număr anunțat și
...[citește_toată_știrea]
27 Aprilie 2020, 16:05
(2317 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 154 de ialomițeni sunt infectați cu noul Coronavirus
Duminică, 26 aprilie 2020, conform informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 154 de cazuri de infecție cu COVID-19. Totodată, potrivit datelor
...[citește_toată_știrea]
26 Aprilie 2020, 16:05
(2346 vizualizări -
0 comentarii)
Pompieri angajați ai Detașamentului Cernavodă, internați la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești
Numărul pompierilor infectați cu COVID-19 din cadrul Detașamentului Cernavodă al ISU Dobrogea a ajuns la 15. 4 dintre militari sunt internați la spitalul suport COVID-19 din Fetești. Oficialii ISU Dobrogea
...[citește_toată_știrea]
25 Aprilie 2020, 15:00
(5823 vizualizări -
0 comentarii)
Munteni Buzău: Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat care și-ar fi bătut concubina
Polițiștii ialomițeni au emis joi, 23 aprilie a.c., un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 35 de ani, din Munteni Buzău, care și-ar fi lovit și amenințat concubina. Revenind, Poliția
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 18:25
(6004 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei, Bărbulești: Prinși la volan fără permise de conducere
Joi, 23 aprilie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 53 de ani, din Țăndărei. La solicitarea documentelor personale și ale autovehiculului
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 18:20
(2787 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii slobozeni au desfășurat joi, 23 aprilie a.c., o acțiune de prevenire a răspândirii virusului COVID-19, precum și de protejare a populației de anumite practici comerciale ilicite, în zona piețelor
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 18:15
(1823 vizualizări -
0 comentarii)
Căzănești: Dosar penal pentru «braconaj cinegetic»
Doi ialomițeni sunt cercetați penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunii de «braconaj cinegetic», după ce au fost depistați pe un fond de vânătoare de pe raza orașului Căzănești având asupra lor
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 18:10
(2143 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Peste 16 mii de hectare de terenuri agricole sunt afectate de secetă
Prefectura Ialomița a făcut o primă estimare în ceea ce privește suprafețele agricole afectate de seceta puternică înregistrată în ultimele luni. Potrivit instituției, la nivelul județului există 16844
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 17:00
(3277 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 37 de persoane infectate cu COVID-19 au fost declarate vindecate
Conform unei statistici oficiale a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, la nivelul județului au fost declarate vindecate, în urma infectării cu noul Coronavirus, 37 de persoane. De
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 16:50
(2887 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 24 aprilie 2020, pentru a stinge un incendiu care a izbucnit la un graj de animale, aflat într-o gospodărie din comuna Bărcănești. Flăcările au distrus o parte
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 14:50
(3410 vizualizări -
0 comentarii)
Gimbășani: Proiectile neexplodate descoperite în grădină
În timp ce lucra în grădina proprie, un bărbat din satul Gimbășani a descoperit joi, 23 aprilie 2020, două proiectile de artilerie rămase neexplodate. Omul a sunat de urgență la 112 și a cerut ajutorul
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 13:00
(2966 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată pe raza a 4 localități
Pompierii ialomițeni au intervenit joi, 23 aprilie 2020, pentru stingerea mai multor incendii de vegetație uscată, ce s-au manifestat pe raza a 4 localități ialomițene. Este vorba despre Săveni, Drăgoești
...[citește_toată_știrea]
24 Aprilie 2020, 12:50
(4283 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Se prelungește perioada acordării indemnizației de șomaj
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cu privire la faptul că dreptul de acordare a indemizației de șomaj se prelungește până la încetarea perioadei Stării de Urgență. Această
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2020, 18:45
(5215 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Cercetați penal pentru că au prezentat polițiștilor declarații false
Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 31 și 61 de ani, au intrat în atenția polițiștilor după ce au prezentat oamenilor legii adeverințe eliberate de angajatori care, în realitate, erau false. Cercetările
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2020, 17:40
(2464 vizualizări -
0 comentarii)
Axintele: Bătrân de 75 de ani, la volan fără permis de conducere
Joi, 22 aprilie 2020, un bătrân de 75 de ani s-a ales cu un dosar penal fiind depistat în trafic la volanul unui autovehicul fără a deține permis de conducere. Totodată, un tânăr de 28 de ani a fost tras
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2020, 17:35
(3321 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 148 de ialomițeni sunt infectați cu noul Coronavirus
Joi, 23 aprilie 2020, conform informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 148 de cazuri de infecție cu COVID-19. Totodată, potrivit datelor
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2020, 16:10
(2463 vizualizări -
0 comentarii)
Miercuri, 22 aprilie a.c., în timp ce încerca să igienizeze adăpostul de păsări pe care îl avea în curte, un localnic din Țăndărei a provocat un incendiu. Bărbatul a folosit pentru lucrările de igienizare
...[citește_toată_știrea]
23 Aprilie 2020, 13:25
(3221 vizualizări -
0 comentarii)
Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Scandalagiul din Bărbulești, arestat preventiv pentru 30 de zile
Bărbatul care a provocat scandalul din Bărbulești, în a doua zi de Paște, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Solicitarea a fost făcută de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2020, 17:10
(3935 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 141 de ialomițeni sunt infectați cu noul Coronavirus
Miercuri, 22 aprilie 2020, conform informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 141 de cazuri de infecției COVID-19. Totodată, potrivit datelor
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2020, 17:05
(2312 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Circulau pe șosele fără permis de conducere
Un tânăr de 23 de ani, din Slobozia, și un bărbat de 49 de ani, din Stelnica, s-au ales cu dosare penale în ziua de marți, 21 aprilie 2020, întrucât au fost identificați în trafic fără a avea permis de
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2020, 16:55
(2016 vizualizări -
0 comentarii)
Respectarea Ordonanțelor Militare, verificată de polițiștii ialomițeni
Polițiștii din Ialomița au desfășurat marți, 21 aprilie 2020, o amplă acțiune pe raza orașelor Slobozia, Fetești, Urziceni, dar și a comunei Bărbulești. Oamenii legii au verificat modul în care se respectă
...[citește_toată_știrea]
22 Aprilie 2020, 16:50
(2160 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 128 cazuri de infecție cu COVID-19 în Ialomița
Marți, 21 aprilie 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de infecție COVID-19 înregistrate în județul Ialomița a ajuns la 128. Mai mult decât atât, din totalul cazurilor din
...[citește_toată_știrea]
21 Aprilie 2020, 16:05
(3196 vizualizări -
0 comentarii)
IJJ Ialomița: Sărbători cu sancțiuni
Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a dat publicității o serie de date cu privire la activitățile pe care le-a desfășurat în perioada Sărbătorilor de Paște, în ceea ce privește respectarea prevederilor
...[citește_toată_știrea]
21 Aprilie 2020, 15:50
(1625 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 119 cazuri de infecție COVID-19 în județul Ialomița
Luni, 20 aprilie 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de infecție COVID-19 înregistrate în județul Ialomița a ajuns la 119. Mai mult decât atât, din totalul cazurilor din județul
...[citește_toată_știrea]
20 Aprilie 2020, 16:10
(3398 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: Ialomițeancă de 58 de ani, deces din cauza infecției cu COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică a confirmat al 12-lea deces înregistrat în Ialomița din cauza infecției COVID-19. Este vorba despre o femeie de 58 de ani, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
...[citește_toată_știrea]
19 Aprilie 2020, 20:45
(7463 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiune caritabilă a polițiștilor din cadrul Secției 1 Slobozia
În pragul Sărbătorilor de Paște, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Slobozia au oferit ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza localităților Misleanu,
...[citește_toată_știrea]
18 Aprilie 2020, 19:15
(2532 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: 115 ialomițeni sunt infectați cu COVID-19
Sâmbătă, 18 aprilie 2020, Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că 115 persoane din Ialomița sunt infectate cu noul Coronavirus. În ceea ce privește numărul celor care s-au vindecat
...[citește_toată_știrea]
18 Aprilie 2020, 15:30
(3018 vizualizări -
0 comentarii)
Grupul de Comunicare Strategică: Prima zi fără noi cazuri confirmate de infecție COVID-19 în Ialomița
Vineri, 17 aprilie 2020, la nivelul județului Ialomița nu au mai fost confirmate alte cazuri noi de infecție COVID-19. Astfel, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului 114 ialomițeni
...[citește_toată_știrea]
17 Aprilie 2020, 16:00
(2300 vizualizări -
0 comentarii)