Primarul Mocioniu cheltuie 12,2 milioane de lei pentru aparatul propriu
La jumătatea mandatului, primarul Adrian Mocioniu se remarcă printr-o singură realizare concretă. El a reușit să majoreze de 3 ori în 2 ani salariile celor 142 de angajați aflați în subordinea sa directă! Valoarea acestor salarii se ridică la 12,2 milioane de lei anual. Administrația locală cheltuie alte 26,8 milioane de lei pentru plata celor 550 de angajați din instituțiile subordonate Primăriei Slobozia...
Permutări, combinații, aranjamente... În ultimii 15 ani, numărul de angajați din aparatul propriu al primarului Sloboziei a crescut de aproximativ 4 ori. Numai în mandatul lui...
[citește_tot_articolul]
31 Mai 2018, 17:05
(6310 vizualizări - 9 comentarii)
Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.
Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»...
[citește_tot_articolul]
30 Mai 2018, 11:10
(7050 vizualizări - 3 comentarii)
Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele
Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate
Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.
Fără un plan de dezvoltare economică bine pus la punct, județul Ialomița se află în situația de a-și declara oficial intrarea în faliment. Din cauza încasărilor tot mai scăzute la bugetul local al județului, Ialomița este obligată trimestrial să se împrumute la bugetul statului pentru a acoperi plățile pensiilor. Valoarea împrumutului efectuat la finalul primului trimestru al acestui an depășește suma de 80 milioane de lei! De asemenea, Ialomița este printre județele care primește fonduri imense de la stat pentru plata asistaților sociali. Vestea proastă este că redresarea economică a județului se lasă așteptată, la fel cum se lasă așteptați și investitorii pe care oamenii politici aflați la cârma...
[citește_tot_articolul]
29 Mai 2018, 10:50
(9571 vizualizări - 10 comentarii)
Caracterele slabe ajunse în funcții devin arogante. Știm, este un truism. Cum la fel de evident și banal este și faptul că Puterea te îmbată. Însă aroganța devine obositoare când se combină și cu nerozia. Undeva prin 2003, Adrian Năstase invita pe «cineva» să-i numere ouăle, aroganța sa fiind afișată chiar de la tribuna Parlamentului. A fost un moment de maxim al unei aroganțe ce, ulterior, avea să-l copleșească. Corect, alături de alte tare ale caracterului său, și aroganța lui Adrian Năstase a condus la prăbușirea acestuia... Revenind, în prezent, la jumătatea unei guvernări locale și centrale PSD constatăm reapariția aroganței tip Năstase. Acea aroganță a Puterii pe care, de altfel, o îmbrățișau...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 14:50
(4376 vizualizări - 4 comentarii)
Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul
Monumentul ecvestru din Piața Unirii a fost amplasat ilegal. Acuzația a fost făcută de către senatorul Gabi Ionașcu și se bazează pe răspunsul primit de către acesta din partea Ministerului Culturii. «Ei, și?! Ce risc?! O amendă de 10 mii de lei...» a declarat în replică primarul Adrian Mocioniu. Potrivit art. 298, Codul Penal, primarul Adrian Mocioniu se face vinovat de «neglijență în serviciu»...
Poveste fără sfârșit Saga amplasării statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia pare fără sfârșit. Într-o conferință de presă desfășurată vineri, 18 mai ...
[citește_tot_articolul]
28 Mai 2018, 11:05
(9020 vizualizări - 8 comentarii)
DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă
Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia promite 1500 mp de parcuri pentru copii acoperite cu covoare cauciucate. Primele două locații au fost deja finalizate în zona MB. «Vom reabilita, pe rând, fiecare dintre cartierele orașului!» a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia.
Locuri de joacă sigure DADP Slobozia a demarat la începutul acestei luni o amplă acțiune de reabilitare a locurilor de joacă pentru copii din oraș. Astfel, 1500 mp de paviment cauciucat va fi instalat până la sfârșitul acestei veri în locurile de joacă pentru copii. Valoarea acestei investiții se...
[citește_tot_articolul]
26 Mai 2018, 13:15
(5076 vizualizări - 11 comentarii)
Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare
Latifundiarul Ștefan Poienaru și fiica acestuia Ecaterina Maria Traicu au fost condamnați recent într-un dosar penal deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Sentința a fost dată la Tribunalul Călărași, instanță ai cărei judecători au stabilit ca Poienaru să fie condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, în timp ce fiica sa a primit o pedeapsă 3 ani și 2 luni de închisoare cu suspendare, pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința nu este definitivă.
Prejudicii de aproximativ 4 milioane de lei Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție...
[citește_tot_articolul]
25 Mai 2018, 16:25
(12038 vizualizări - 4 comentarii)
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...
Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11547 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4318 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9695 vizualizări - 11 comentarii)
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6774 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22071 vizualizări - 28 comentarii)
Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»
Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani.
...[citește_toată_știrea]
17 Ianuarie 2017, 16:15
(4565 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor
...[citește_toată_știrea]
17 Ianuarie 2017, 16:10
(4176 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar
Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin
...[citește_toată_știrea]
17 Ianuarie 2017, 16:05
(6032 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară
DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere
...[citește_toată_știrea]
17 Ianuarie 2017, 15:10
(5373 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»
Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au
...[citește_toată_știrea]
17 Ianuarie 2017, 10:40
(3919 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca
...[citește_toată_știrea]
14 Ianuarie 2017, 18:30
(11874 vizualizări -
1 comentariu)
La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri
...[citește_toată_știrea]
13 Ianuarie 2017, 13:10
(3765 vizualizări -
1 comentariu)
FIRMĂ DE PAZĂ angajează AGENȚI DE SECURITATE pentru gardare transport feroviar, cu sau fără atestat Relații la tel. 0766/095.031, de luni până vineri, intervalul orar 9,00-17,00
13 Ianuarie 2017, 10:20
Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută
Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul
...[citește_toată_știrea]
12 Ianuarie 2017, 19:40
(4209 vizualizări -
2 comentarii)
Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină
Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe
...[citește_toată_știrea]
12 Ianuarie 2017, 17:40
(5412 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de
...[citește_toată_știrea]
10 Ianuarie 2017, 14:25
(5097 vizualizări -
0 comentarii)
ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II
Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele
...[citește_toată_știrea]
10 Ianuarie 2017, 10:35
(5881 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină
Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2017, 18:45
(4473 vizualizări -
0 comentarii)
Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2017, 15:45
(6379 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2017, 15:40
(6775 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale
...[citește_toată_știrea]
3 Ianuarie 2017, 16:30
(6866 vizualizări -
0 comentarii)
Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere
Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă
...[citește_toată_știrea]
28 Decembrie 2016, 13:40
(6316 vizualizări -
0 comentarii)
Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident
În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre
...[citește_toată_știrea]
28 Decembrie 2016, 13:35
(5948 vizualizări -
0 comentarii)
Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu
O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost
...[citește_toată_știrea]
27 Decembrie 2016, 14:30
(4524 vizualizări -
0 comentarii)
AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii
Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei
...[citește_toată_știrea]
21 Decembrie 2016, 15:05
(4289 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției
Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00
...[citește_toată_știrea]
21 Decembrie 2016, 14:10
(3530 vizualizări -
0 comentarii)
Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni
Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru
...[citește_toată_știrea]
21 Decembrie 2016, 12:05
(4675 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică
Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 19 decembrie 2016, mai multe zone ale municipiului reședință de județ vor fi afectate de întreuperea energiei electrice. Astfel, între
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2016, 18:05
(6760 vizualizări -
0 comentarii)
Accident rutier pe Autostrada A2. O persoană a decedat și trei au fost rănite!
Un autotren, un autocamion și un autoturism au fost implicate într-un accident rutier vineri, în jurul orelor 12,05, pe Autostrada A2, în dreptul km 147, pe sensul de mers București-Constanța. În urma evenimentului
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2016, 17:35
(7366 vizualizări -
0 comentarii)
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 16 decembrie 2016, cu ocazia aniversării a 18 ani de activitate a Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, «Ziua
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2016, 16:40
(6194 vizualizări -
0 comentarii)
Valea Măcrișului: Bătrînă de 85 de ani, decedată în urma unui incendiu
Joi seara, 15 decembrie a.c., în jurul orelor 20,00, s-a produs un incendiu la o locuință de pe raza localității Valea Măcrișului. Cel mai probabil, acesta a fost generat de jarul căzut dintr-o sobă cu
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2016, 14:10
(6891 vizualizări -
0 comentarii)
Percheziții la Urziceni. Peste 2700 de petarde și un pistol cu bilă de cauciuc, confiscate!
Peste 2700 de petarde și un pistol cu bilă de cauciuc au fost ridicate de polițiștii ialomițeni, în urma unei percheziții domiciliare efectuate miercuri, 14 decembrie 2016. Astfel, polițiștii de
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2016, 11:25
(6108 vizualizări -
0 comentarii)
Marți, 13 decembrie a.c., două femei și un bărbat, cu vîrste cuprinse între 70 și 88 de ani, din localitățile Balaciu, Sfîntu Gheorghe și Malu, au sesizat Poliția cu privire la faptul că au fost victimele
...[citește_toată_știrea]
14 Decembrie 2016, 18:10
(6640 vizualizări -
0 comentarii)
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES Romania a organizat miercuri, 14 decembrie 2016, o Bursă în cadrul căreia au fost oferite 800 locuri de muncă
...[citește_toată_știrea]
14 Decembrie 2016, 17:50
(6351 vizualizări -
0 comentarii)
Avînd în vedere specificul perioadei și apropierea Sărbătorii Crăciunului, polițiștii ialomițeni au intensificat activitățile de control pentru asigurarea legalității depozitării, transportului și comercializării
...[citește_toată_știrea]
14 Decembrie 2016, 17:25
(4756 vizualizări -
0 comentarii)