Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...
Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11501 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4318 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9652 vizualizări - 11 comentarii)
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6764 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22059 vizualizări - 28 comentarii)
Scandalurile în care este implicată administrația locală din Urziceni par să nu se mai termine. Cel mai nou război este iscat din cauza deciziei consilierilor locali PSD de a-l lăsa fără funcție pe Nicolae Cristea, administratorul public al orașului și om de încredere al edilului Constantin Sava. Deși a fost emisă o decizie în acest sens, acesta a atacat-o în instanță și așteaptă zilele acestea să primească un răspuns la cererea sa din partea Tribunalului Ialomița.
Decapitat în ședință publică Numirea lui Nicolae Cristea în funcția de administrator public al Primăriei Urziceni s-a făcut...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 14:35
(4367 vizualizări - 2 comentarii)
Din câte ați observat, fie că aveți o problemă de rezolvat sau o banală adresă de ridicat de la oricare dintre instituții, «mâine» este răspunsul favorit al funcționarului. Invariabil, de fiecare dată apare acest «mâine» drept soluție salvatoare în orice împrejurare sau pentru orice problemă. «Mâine» este calea de remediere, soluția salvatoare pentru orice... Ai de primit un răspuns de la primărie, într-o problemă funciară, cadastrală, de taxe și impozite sau orice altă dilemă, îți apare răspunsul prompt: «mâine!». Ai de rezolvat o problemă de sănătate, care necesită investigații sau diagnostic, inflexibil primești acest «mâine» pe post de remediu. De asemenea, orice problemuță la oricare dintre...
[citește_tot_articolul]
13 Mai 2018, 13:20
(4624 vizualizări - 9 comentarii)
Nepăsarea proprietarilor de mașini din Slobozia este atât de mare încât aceștia ajung să le lase parcate la voia întâmplării pe străzile din municipiu. Alții, mult mai inventivi, le folosesc pe post de spații de depozitare. Reprezentanții Poliției Locale susțin că «fenomenul este binecunoscut și greu de eradicat...».
Marea problemă: indiferența La fel ca multe alte reședințe de județ, și la Slobozia locurile de parcare sunt numărate... Cu toate acestea, mulți proprietari de autoturisme ocupă abuziv aceste spații, făcându-și practic automobilele «uitate» în parcări. O statistică a reprezentanților...
[citește_tot_articolul]
12 Mai 2018, 12:35
(4935 vizualizări - 1 comentariu)
Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu poate depăși criza de medici specialiști
Ascunsă de ochii opiniei publice în ultimul an și jumătate, criza de medici a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este tot mai evidentă. Mariana Iancu, managerul instituției, declara faptul că în 2017 a reușit să angajeze la spitalul pe care îl conduce 21 de medici. O serie de documente publicate pe site-ul Spitalului Slobozia dezvăluie însă realitatea cu privire la numărul exact de medici care s-au angajat. Este vorba despre anunțurile pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia le-a transmis publicației «Viața Medicală» pentru publicarea posturilor pe care instituția le are disponibile. Este vorba despre aproximativ 40 de posturi de medici specialiști!
Nepăsarea autorităților locale afectează Conacul Bolomey din Cosâmbești
Dacă timpul încă mai are răbdare cu Conacul Bolomey, altfel stă situația în ceea ce privește administrația locală din Cosâmbești, comună pe raza căreia se află imobilul. Monumentul istoric dezafectat este pe cale să se dărâme din cauza infiltrațiilor în sol a apei provenite de la stația de apă. Investiția a suferit o serie de defecțiuni. Cetățenii care stau în zonă reclamă la rândul lor faptul că locuințele lor sunt afectate din cauza problemelor generate de stația de apă. De asemenea, oamenii sunt deranjați și de mirosul greu pe care îl emană animalele lăsate să pască nestingherit pe spațiul verde din spatele conacului. Deși autoritățile locale cunosc situația destul de bine, măsurile întârzie...
[citește_tot_articolul]
10 Mai 2018, 20:10
(5604 vizualizări - 5 comentarii)
Poliția ialomițeană zguduită și de un nou scandal sexual
EXPLOZIV: Șeful Poliției Fetești, acuzat de «pornografie infantilă»
Ofițerii din cadrul Biroului Control Intern au început cercetarea prealabilă a comisarului șef Anghel Dragoș, șeful Poliției Fetești, după ce pe rețele de socializare a circulat un filmuleț în care acesta apărea în ipostaze indecente alături de o minoră. Cazul a intrat în atenția procurorilor DIICOT din Slobozia.
Un nou scandal la Poliție Comisarul șef Anghel Dragoș conducea Poliția Fetești de mai bine de 5 ani. Pe data de 6 mai 2018, ofițerii din cadrul Biroului Control Intern au fost sesizați cu privire la faptul că pe rețele de socializare acesta...
[citește_tot_articolul]
9 Mai 2018, 20:10
(56950 vizualizări - 105 comentarii)
Schimbări la vârful Poliției ialomițene în urma «Scandalului Sinești»
Comisarul șef Sorin Cricu nu mai este adjunct al IPJ Ialomița!
Se lasă cu schimbări la vârful Poliției ialomițene în urma anunțului reprezentanților Inspectoratului General al Poliției Române cu privire la cercetarea prealabilă a opt polițiști din cadrul IPJ Ialomița, în frunte cu șeful instituției, în urma «Scandalului Sinești». Aflat pe lista celor care vor fi supuși cercetării disciplinare, comisarul șef Sorin Cricu, unul dintre adjuncții IPJ Ialomița, a renunțat la această funcție.
Primele reacții La începutul acestei săptămâni, Inspectoratul General al Poliției Române a anunțat faptul că va începe cercetarea prealabilă...
[citește_tot_articolul]
9 Mai 2018, 18:10
(13460 vizualizări - 29 comentarii)
Administrația Mocioniu susține că lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia sunt finalizate în proporție de 70%. «Singura recepție pe care o putem face e recepția finală!» declară Gheorghe Puia, administratorul public al Sloboziei.
Spre dezastru cu pași de melc În urmă cu câteva luni, primarul Sloboziei admitea că proiectul de execuție a «gropii lui Stoica» conține erori grave. La acel moment, Adrian Mocioniu declara că administrația locală face eforturi pentru corectarea acestora, în colaborare cu proiectantul. «Avem promisiuni ferme că aceste erori pot fi îndreptate...
[citește_tot_articolul]
9 Mai 2018, 12:10
(6641 vizualizări - 5 comentarii)
Incendiu la o casă din Gîrbovi, bovină salvată la Slobozia
În seara zilei de duminică, 27 iulie a.c, în jurul orei 21,25, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unei bovine dintr-un canal de irigații de pe raza municipiului Slobozia. Animalul
...[citește_toată_știrea]
29 Iulie 2014, 07:10
(5797 vizualizări -
0 comentarii)
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul la fața locului în vederea verificării suprafețelor agricole declarate
...[citește_toată_știrea]
25 Iulie 2014, 10:10
(5833 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Traficanți de minori, în vizorul anchetatorilor români și al autorităților franceze
După ce au cucerit Anglia, țiganii din Țăndărei au ajuns din nou în atenția opiniei publice. Trei bărbați și trei femei sînt acuzați de autoritățile judiciare din Franța că au exploatat mai mulți minori
...[citește_toată_știrea]
22 Iulie 2014, 17:35
(6108 vizualizări -
3 comentarii)
Slobozia: Reținut pentru «fals în înscrisuri» și «înșelăciune»
Un bărbat, de 37 de ani, din Slobozia a fost reținut de polițiști sub acuzațiile de «fals în înscrisuri sub semnătură privată» și «înșelăciune». Cel în cauză se află încarcerat la Centrul de Reținere și
...[citește_toată_știrea]
22 Iulie 2014, 14:25
(8047 vizualizări -
0 comentarii)
Pericol de explozie după ce o autoutilitară a luat foc pe DN2
O autoutilitară ce transporta 2400 l de metanol a fost cuprinsă de flăcări în noaptea de luni spre marți, 21/22 iulie 2014. Evenimentul s-a produs pe DN2, în dreptul KM 61, iar la fața locului s-au deplasat
...[citește_toată_știrea]
22 Iulie 2014, 12:30
(6589 vizualizări -
0 comentarii)
Dacă ai teren arabil în anumite localități din județul Ialomița și vrei să-l dai în arendă, poți suna la numărul de telefon 0728/291.926 pentru a afla condițiile noastre
22 Iulie 2014, 09:10
anunț angajare
SC BUILDING ASTROM SRL Pitești angajează pentru punctul de lucru CENTRU DE AFACERI HAMILTON (lîngă Combinatul Chimic) agenți pază Relații la punctul de lucru din Slobozia, jud. Ialomița (lîngă Combinatul Chimic) sau la telefon 0744/330.327, dl Ciobanu Nicolae
22 Iulie 2014, 08:30
APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli care au obținut acordul prealabil pentru 2014, că pot depune cererile de plată a ajutorului
...[citește_toată_știrea]
18 Iulie 2014, 14:10
(7119 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat în cursul zilei de miercuri, 16 iulie a.c., un bărbat de 34 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a
...[citește_toată_știrea]
18 Iulie 2014, 10:10
(9329 vizualizări -
0 comentarii)
APIA Ialomița: Cereri de plată pentru bunăstarea porcinelor
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în perioada 16 iulie-18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de Plată pentru Măsura 215-pachet a) -plăți privind
...[citește_toată_știrea]
18 Iulie 2014, 08:25
(7458 vizualizări -
0 comentarii)
Buldoexcavator în flăcări la Urziceni, bovină căzută în șanț la Manasia
Un cablu electric defect sau neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la instalația electrică a unui buldoexcavator ce aparține unei societăți comerciale din
...[citește_toată_știrea]
17 Iulie 2014, 18:50
(7536 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Reamenajarea Pieței Revoluției, 37 milioane de lei
Potrivit unui comunicat de presă al Primăriei Slobozia, «marți, 15 iulie 2014, la sediul Primăriei Slobozia, a fost semnat contractul de executare a lucrărilor pentru Piața Revoluției. Procedura face parte
...[citește_toată_știrea]
17 Iulie 2014, 13:40
(7591 vizualizări -
4 comentarii)
DSVSA Ialomița: Măsuri privind controlul pestei porcine
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița solicită crescătorilor de porcine din localitățile Manasia, Căzănești, Ciochina, Stejaru, Păltiniș, Grindași, Valea Macrișului, Gîrbovi, Urziceni și Slobozia
...[citește_toată_știrea]
17 Iulie 2014, 10:20
(6479 vizualizări -
0 comentarii)
Luni, 14 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea, s-a produs în jurul orei 5,30, pe DN2, pe raza localității Sinești.
...[citește_toată_știrea]
15 Iulie 2014, 15:20
(8406 vizualizări -
0 comentarii)
Mihail Kogălniceanu: Și-a înfipt un cuțit în abdomen și a amenințat că se aruncă de pe un stîlp
În seara zilei de luni, 14 iulie 2014, în jurul orei 19,25, un bărbat în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cunoscut cu probleme psihice, a avut nevoie de îngrijiri medicale după
...[citește_toată_știrea]
15 Iulie 2014, 09:35
(10164 vizualizări -
3 comentarii)
O lumînare aprinsă ar fi fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. Evenimentul a fost anunțat în dimineața zilei de miercuri
...[citește_toată_știrea]
9 Iulie 2014, 11:10
(7172 vizualizări -
1 comentariu)
Sinești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști
În baza unui mandat de percheziție emis de Judecătoria Urziceni, polițiștii Secției Rurale Coșereni au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 46 de ani, pe raza comunei Sinești. În locuința
...[citește_toată_știrea]
8 Iulie 2014, 13:55
(15761 vizualizări -
5 comentarii)
Doi ialomițeni, pe numele cărora instanțele de judecată au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia, în
...[citește_toată_știrea]
8 Iulie 2014, 11:50
(6571 vizualizări -
0 comentarii)
La sfîrșitul lunii iunie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7095 șomeri, din care 1639 șomeri indemnizați, respectiv 5456 șomeri neindemnizați
...[citește_toată_știrea]
8 Iulie 2014, 09:45
(3604 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente cu tineri băuți la Mihail Kogălniceanu și Dridu
Duminică, 6 iulie 2014, pe raza localităților Mihail Kogălniceanu și Dridu s-au produs două accidente de circulație soldate cu avarierea a două autovehicule. Astfel, în timp ce doi tineri de 20 și 24 de
...[citește_toată_știrea]
7 Iulie 2014, 18:55
(9431 vizualizări -
1 comentariu)
Căderile masive de precipitații din data de joi, 3 iulie 2014, au dus la inundarea a 4 gospodării de pe raza localității Borănești. Unul dintre proprietari a sunat la 112 în dimineața zilei de vineri,
...[citește_toată_știrea]
7 Iulie 2014, 15:45
(6135 vizualizări -
0 comentarii)
Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 4 iulie a.c., la ieșirea din Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, în vîrstă de
...[citește_toată_știrea]
7 Iulie 2014, 14:10
(5800 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Femeie accidentată pe trecerea de pietoni
O femeie de 58 de ani, din Urziceni, a fost accidentată de o mașină în timp ce trecea strada regulamentar pe trecerea de pietoni, fiind transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Femeia
...[citește_toată_știrea]
4 Iulie 2014, 17:40
(7000 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Cantități de pepeni și lemne, confiscate de polițiști
Captură a polițiștilor de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița. În urma unei acțiuni, oamenii legii au confiscat nu mai puțin de 600 de kilograme de pepeni. În cadrul acțiunii polițiștii i-au
...[citește_toată_știrea]
4 Iulie 2014, 15:40
(7542 vizualizări -
4 comentarii)
Polițiștii Biroului pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de marți, 1 iulie 2014., o acțiune pe linia prevenirii și combaterii șederii ilegale a străinilor, pe raza de competență.Cu această ocazie
...[citește_toată_știrea]
2 Iulie 2014, 15:20
(4644 vizualizări -
1 comentariu)
Continuînd tradiția aniversării Zilei Internaționale a Dunării, Consiliul Județean Ialomița a organizat sîmbătă, 29 iunie 2014, dezbaterea «Localități riverane brațului Borcea, de la resurse potențiale
...[citește_toată_știrea]
2 Iulie 2014, 12:30
(5022 vizualizări -
0 comentarii)
Noul Programul Național de Dezvoltare Rurală, valoare de 9,85 miliarde euro
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a transmis oficial la data de 1 iulie 2014 Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-2020 către Comisia Europeană în vederea aprobării. Noul
...[citește_toată_știrea]
2 Iulie 2014, 10:15
(5997 vizualizări -
1 comentariu)
Caz de proxenetism la Fetești. Un tînăr de 26 de ani este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, după ce oamenii legii au descoperit faptul că a constrîns o minoră de 15 ani să practice
...[citește_toată_știrea]
1 Iulie 2014, 16:50
(6139 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Persoane bănuite de contrabandă cu țigări
Doi bărbați, de 42 și 64 de ani, din Movilița și Dridu sînt suspectați de polițiști ca fiind contrabandiști cu țigări. În urma unor percheziții domiciliare în locuințele acestora au fost descoperite pachete
...[citește_toată_știrea]
1 Iulie 2014, 13:45
(6467 vizualizări -
0 comentarii)
Sîmbătă, 28 iunie a.c., în jurul orei 16,30, în timp ce un bărbat în vîrstă 41 de ani, din comuna Grivița, conducea un autoturism din direcția Miloșești către Reviga, într-o curbă semnalizată corespunzător
...[citește_toată_știrea]
1 Iulie 2014, 12:30
(5559 vizualizări -
0 comentarii)