Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița

Amendă de 100 mii de lei pentru Expur

Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița

Societatea Expur din Slobozia a fost amendată cu 100 mii de lei de Garda de Mediu pentru deversări de ape uzate în râul Ialomița! Reprezentanții Gărzii de Mediu susțin faptul că firma a încălcat, printre altele, autorizația de mediu pe care a primit-o în 2013. Informația a fost făcută publică de comisari după ce mai mulți cetățeni din Slobozia au reclamat faptul că în aer se simte un miros puternic, venind din zona râului Ialomița.

Slobozia, acoperită de un miros urât
Garda de Mediu Ialomița a fost asaltată și în vara aceasta de zeci de reclamații venite din partea cetățenilor... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2017, 12:15 (11757 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia își caută manager

Spitalul din Slobozia își caută manager

Consiliul Județean Ialomița organizează în această lună un concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit calendarului, testarea se desfășoară în perioada 18-29 septembrie 2017, și are o singură probă: susținerea unui proiect de management. Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, susține că se va înscrie la acest examen.

În sfârșit, concurs
Deși ar fi trebuit să fie organizat încă din luna aprilie a acestui an, concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia se va desfășura între... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 18:55 (19646 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea este noul șef al Învățământului ialomițean

Pentru 60 de zile

Steluța Mitrea este noul șef al Învățământului ialomițean

După demiterea Luminiței Barcari, Ministerul Educației a numit în seara zilei de luni, 4 septembrie 2017, un nou șef pentru Învățământul ialomițean. Este vorba despre Steluța Mitrea, inspector școlar general adjunct în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Mitrea a fost delegată să ocupe această funcție pentru o perioadă de 60 de zile.

Demisă pentru greșeli comise la IȘJ Arad La finele lunii trecute, ministrul Liviu Pop demitea, prin Ordin transmis pe fax, 13 inspectori școlari generali, printre care și pe Luminița Barcari, șefa Învățământului ialomițean. Aceasta a părăsit... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 14:25 (18739 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scandalul serviciilor de pază la Spitalul Județean de Urgență Slobozia continuă. Cea mai mare unitate medicală din Ialomița cere în instanță societății  Dragostal Security, firma care a asigurat paza Spitalului Slobozia până în aprilie 2017, despăgubiri de 30 mii de lei pentru nerespectarea contractului de prestări servicii. Societatea Dragostal Security este controlată de Dragoș Slăniceanu, fostul candidat PSD la Primăria Gheorghe Doja, care explică faptul că firma a rămas fără licență de funcționare. «Nu mai avem licență de funcționare pentru această societate, pentru că a expirat!» a explicat Slăniceanu. Mai mult, în primăvara anului trecut acesta a fost acuzat public de managerul interimar... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 10:50 (9540 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cursuri de perfecționare» pentru consilierii locali

Pace politică în Consiliul Local Slobozia

«Cursuri de perfecționare» pentru consilierii locali

Joi, 31 august 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 20 de proiecte de hotărâri de interes cetățenesc. Dintre acestea se remarcă cel privind participarea consilierilor locali la «cursuri de pregătire, formare și perfecționare profesională a consilierilor locali» și cel privind «aprobarea criteriilor și procedurilor specifice ocupării funcției contractuale de director al DADP».

Cursuri pe bani publici Una dintre cele mai controversate decizii adoptate în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia a fost cea... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 20:10 (5096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Serbare câmpenească la Andrășești

Serbare câmpenească la Andrășești

În perioada 2-3 septembrie 2017, locuitorii din Andrășești au serbat «Zilele Comunei». Sărbătoarea s-a desfășurat pe stadionul din localitate, devenit neîncăpător la orele serii. Prima zi a fost dedicată evenimentelor oficiale, iar cea de-a doua a fost declarată «Ziua romilor», comunitate extrem de numeroasă la nivelul comunei. «Din punctul meu de vedere, este prima dată când serbăm cu adevărat „Zilele Comunei“. Sperăm ca astfel de evenimente să nu fie unice pe parcursul anului și dorim ca locuitorii din Andrășești să fie mândri de comuna lor!» a declarat primarul comunei, Adrian Vasile.

O sărbătoare așteptată... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 17:05 (7377 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe războiul taximetriștilor cu administrația Sloboziei

Începe războiul taximetriștilor cu administrația Sloboziei

Administrația locală din Slobozia a lansat în dezbatere publică un nou Regulament de organizare, funcționare și autorizare a activităților de transport în regim de taxi. Decizia survine în urma modificării Legii 38/2003, privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere. Modificările aduse regulamentului îi nemulțumesc pe mulți dintre taximetriștii din Slobozia, speriați de riscul pierderii locului de muncă. Municipalitatea susține că «noile reguli au rolul de a reglementa activitatea de taximetrie și dau o șansă tinerilor care doresc să o practice!».

Liniștea dinaintea furtunii... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 14:55 (6745 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sporuri de excelență pentru contabile și secretare

Poliția ialomițeană promovează incompetența

Sporuri de excelență pentru contabile și secretare

Un spor salarial de care ar trebui să beneficieze doar angajații cu rezultate bune în activitatea profesională este împărțit de oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița la secretare și contabile. Situația este cu atât mai revoltătoare cu cât respectivul beneficiu financiar se acordă pentru «lucrări de excelență și misiuni speciale» (?!). Deși le-a fost solicitat un punct de vedere cu privire la modul în care s-au remarcat angajații beneficiari ai acestui spor, reprezentanții Poliției ialomițene au refuzat să ofere detalii.

Sporuri acordate pe nedrept
Solda pentru... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 12:20 (10664 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a declanșat scandalul WC-urilor publice

Primăria Slobozia a declanșat scandalul WC-urilor publice

Administrația locală din Slobozia este din nou în centrul unui scandal public. De data aceasta mărul discordiei este o dispoziție a primarului Adrian Mocioniu, prin care acesta reziliază contractul de concesiune al WC-urilor publice din oraș încheiat cu Marian Chiriță. O analiză a Prefecturii Ialomița a scos în evidență faptul că edilul și-a încălcat atribuțiile și a emis respectivul act pe lângă lege. Reprezentanții Primăriei Slobozia susțin însă că Marian Chiriță a încălcat obligațiile contractuale în repetate rânduri. Contactat telefonic pentru o declarație publică, acesta nu a răspuns...

Datorii de 20 mii de lei... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 18:15 (6449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare financiare de 63 mii de lei pentru copiii grav bolnavi din Ialomița

Ajutoare financiare de 63 mii de lei pentru copiii grav bolnavi din Ialomița

De la începutul anului și până în prezent, 15 copii grav bolnavi din Ialomița au beneficiat de ajutoare financiare de urgență acordate prin intermediul Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița. În cele mai multe cazuri, micuții suferă de forme grave de cancer, care impun tratamente costisitoare și a căror rată de supraviețuire este extrem de mică.

Copilărie distrusă de boală Ajutoarele sociale de urgență se acordă la cererea beneficiarilor pentru a le acoperi acestora nevoile financiare pe care le au. Datele arată că de cele mai multe ori acești bani sunt oferiți pentru... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 14:20 (4253 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trei candidate pentru șefia Învățământului ialomițean

Trei candidate pentru șefia Învățământului ialomițean

Ministerul Educației a confirmat oficial că în Ialomița și-au depus dosarele pentru șefia Învățământului ialomițean trei candidate. Favorită la titlul de șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este însă Elena Mitran, actualul director al Școlii Gimnaziale Amara, și fostă candidată PSD Ialomița la alegerile parlamentare din decembrie 2016. Contactată telefonic pentru un punct de vedere, aceasta a refuzat să facă declarații.

«Nu am ce să comentez!» Ministerul Educației a anunțat public, în urmă cu o săptămână, că cei care vor să-i înlocuiască pe inspectorii școlari generali revocați... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 11:05 (23229 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița s-au eliberat 430 mii de rețete compensate și gratuite

În prima jumătate a anului

În Ialomița s-au eliberat 430 mii de rețete compensate și gratuite

Exprimată în cifre, Sănătatea ialomițenilor capătă valori astronomice. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că în primul semestru al anului 2017, în județ au fost eliberate în total 430715 rețete compensate și gratuite. Valoarea acestora se ridică la suma de 18,2 milioane de lei, iar cele mai multe medicamente prescrise au fost destinate pensionarilor.

Sute de mii de rețete, eliberate în 6 luni
Dincolo de faptul că suferă din cauza sărăciei, Ialomița este și un județ bolnav. Poate chiar grav bolnav dacă privim cu atenție statisticile Casei Județene... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 16:05 (4029 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Fetești a demisionat din funcție

Primarul din Fetești a demisionat din funcție

Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești, a demisionat din funcție. Acesta susține faptul că decizia a fost luată invocând motive personale și că va reveni la funcția pe care o deține în cadrul CFR. Demisia edilului va intra în vigoare începând cu data de 6 septembrie 2017. 

Demisie la Primăria Fetești
Sorin Gafițoi și-a făcut publică demisia din funcția de primar al municipiului Fetești în cursul zilei de joi, 31 august 2017. Acesta a invocat faptul că renunță la mandatul pentru care a fost ales din cauza unor motive personale. «Nu este nimic de declarat pe această temă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 12:40 (10111 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții Amara 2017», notă de plată de peste 700 mii de lei

Festivalul «Trofeul Tinereții Amara 2017», notă de plată de peste 700 mii de lei

Anul acesta, Festivalul «Trofeul Tinereții» a împlinit 50 de ani. O ediție jubiliară, comparabilă cu vârsta pe care, spre surprinderea multora, o va împlini și președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, fix pe 24 noiembrie... Revenind, la finele Festivalului am întrebat despre cheltuielile propriu-zise generate de acest eveniment. În stilu-i obișnuit, președintele Moraru a catadicsit să ne răspundă la finalul celor aproape 30 de zile specificate în Legea 544, privind liberul acces la informațiile de interes public.

Un Festival de cheltuieli mărețe
Chiar dacă unii... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 11:10 (5413 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Băiat de 12 ani, ars prin electrocutare în Gara Fetești

Băiat de 12 ani, ars prin electrocutare în Gara Fetești

Un băiat de 12 ani din Fetești se zbate între viață și moarte la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București. Plecat la joacă, copilul s-a urcat pe un vagon din triajul Gării CFR Fetești și s-a atins de firele de înaltă tensiune. El s-a ales cu arsuri grave pe corp. Potrivit protocoalelor, cazul ar putea intra și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului.

Transportat la spital cu elicopterul SMURD Din primele verificări, incidentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii, în triajul Gării CFR Fetești. Băiatul în vârstă de 12 ani a mers împreună cu câțiva... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 17:40 (4169 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

520 de elevi din Ialomița au susținut Bacalaureatul de toamnă

520 de elevi din Ialomița au susținut Bacalaureatul de toamnă

La cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului au participat 520 de elevi din Ialomița. Cei mai mulți dintre aceștia au susținut pentru a doua sau a treia oară proba la Matematică. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că doi elevi ai Liceului Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni au fost eliminați din cauza faptului că au încercat să copieze cu ajutorul telefoanelor mobile.

S-a încheiat Bacalaureatul de toamnă
Elevii care nu au reușit să treacă cu brio examenul de maturitate în prima sesiune au participat la cea de-a doua etapă a Bacalaureatului, încheiată... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 14:45 (4066 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sediul Drumuri și Poduri SA, reabilitat «energetic» cu 879 euro/mp

Decizie controversată a Consiliului Județean Ialomița

Sediul Drumuri și Poduri SA, reabilitat «energetic» cu 879 euro/mp

Joi, 24 august 2017, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare lunare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâre care vizează mai multe investiții controversate, inițiate de către președintele Victor Moraru... Concret, este vorba despre documentația de avizare a lucrărilor de intervenție la sediile Drumuri și Poduri SA și Centrului Militar Județean Ialomița. De asemenea, a fost aprobată reluarea unei documentații similare pentru investițiile în «cultura istorică a județului».

PSD a decis Consiliul Județean Ialomița a aprobat... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 18:15 (5498 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Aberațiile legislative cuprinse în normele care reglementează statutul persoanelor cu handicap creează adevărate derapaje. O tânără din Slobozia, bolnavă de o formă gravă de epilepsie, reclamă în instanță faptul că a fost încadrată într-un grad de handicap inferior afecțiunii de care suferă. Astfel, fata s-a trezit că este mai sănătoasă decât pare și, în ciuda problemelor medicale, ea se poate descurca să trăiască și singură, deși toată viața a depins de sprijinul mamei. Statistica arată că la nivelul județului Ialomița există 8300 de persoane care beneficiază de certificate de handicap, anual 200 dintre acestea reclamând faptul că au fost eronat încadrate în gradul pe care l-au primit.
... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 11:15 (4147 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști

Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști

Misiune grea pentru polițiștii din Țăndărei. Oamenii legii au gonit pe străzile orașului după un șofer, identificat în persoana unui tânăr de 28 de ani, care a refuzat să oprească în trafic pentru o verificare de rutină. Conducătorul auto a pierdut însă controlul volanului și a provocat un accident rutier. În urma evenimentului, o tânără de 26 de ani care îl însoțea a fost transportată la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Pentru fapta sa, tânărul s-a ales cu un dosar penal care conține 3 capete de acuzare.

A doborât un stâlp de electricitate
Din informațiile oferite de Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

29 August 2017, 16:31 (10731 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

La nivelul Ialomiței, doar 11 șomeri beneficiază de stimulente financiare

La nivelul Ialomiței, doar 11 șomeri beneficiază de stimulente financiare

Legea privind stimularea forței de muncă oferă o serie de facilități pe care foarte puțini șomeri le cunosc. Este vorba despre o serie de ajutoare financiare denumite «prime de încadrare și instalare». Ambele se acordă acelor șomeri care reușesc să se reîncadreze în muncă în alte localități în afara celor de domiciliu. Datele statistice ale Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița arată că instituția oferă aceste beneficii doar pentru 11 persoane.

Stimulente financiare pentru șomeri Legea 76/2002, privind stimularea forței de muncă, oferă șansa șomerilor, care reușesc... [citește_tot_articolul]

29 August 2017, 14:15 (5042 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Luni, 11 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor Persoane impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 12:00
(11562 vizualizări - 0 comentarii)


Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Trei tineri, proaspăt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri «Petru Rareș» Fălticeni și «Grigore Al. Ghica» Drăgășani au fost angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 17:00
(24337 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Joi, 7 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27049, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de miercuri, 6 aprilie ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 16:15
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Remember to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Luni, 11 aprilie 2022, începând cu orele 13,00, în cadrul Casei Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia, se va desfășura vernisajul expoziției fotodocumentare «Remember to resist. Memoria genocidului ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 12:30
(8637 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

În seara zilei de miercuri, 6 aprilie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Borduleșu. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 23:15
(12790 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Marți, 5 aprilie a.c., Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Dridu. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:55
(10891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

Cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române, la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române a avut loc luni, 4 aprilie a.c., ceremonialul de premiere a jandarmilor care s-au remarcat pe plan profesional ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:20
(11454 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 6 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27041, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 5 aprilie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 16:15
(2050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 110,39 milioane de euro, plăți privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a autorizat la plată beneficiarii Măsurii 14-Plăți privind bunăstarea animalelor- pachet a) porcine și pachet b) păsări din Campania ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:40
(7055 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Racordări ilegale la rețeaua de energie electrică

Marți, 5 aprilie a.c., polițiștii din Urziceni, Coșereni și Jilavele, cu sprijinul jandarmailor ialomițeni și al reprezentanților ENEL au desfășurat o acțiune privind identificarea consumurilor ilegale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:10
(10335 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Slobozia, cel mai mare număr de chestionare completate

În intervalul 14.03-04.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 26715 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 14:20
(17017 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Dezbatere pe tema «Recensământul Populației și Locuințelor 2021»

Marți, 5 aprilie a.c., Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost gazda unei întâlniri lucrative cu tematica «Recensământul Populației și Locuințelor 2021» La întrunire au participat secretarul general ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 18:30
(14883 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Locuință cuprinsă de flăcări

Luni 4 aprilie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la locuința unui cetățean din Sudiți. Pompierii au fost sprijiniți ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:30
(7678 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Marți, 5 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27029, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ziua de luni, 4 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:15
(2069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «TEZAUR» continuă și în luna aprilie 2022

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 4 aprilie 2022, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «TEZAUR» , cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 4,8% și 5,8%. Titlurile de stat ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 12:30
(9832 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat și beat la volan, pe străzile din Urziceni

Sâmbătă, 2 aprilie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant delict un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Manasia, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 19:05
(11250 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 4 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27019, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de duminică, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 16:25
(1310 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de pictură și ceramică la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Marți, 5 aprilie 2022, de la orele 16,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură și ceramică «Imperceptibil». Evenimentul va fi organizat la Sala «Atelier», cu lucrări ale ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:50
(12851 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022

Luni, 4 aprilie a.c., a debutat Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022 cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Calendarul desfășurării Simulării este cuprins în perioada 4-14 aprilie 20 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:10
(10181 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 3 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27011, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2022, 16:20
(1471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 2 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26997, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de vineri, 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2022, 16:25
(1694 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Joi, 31 martie a.c., 86 de polițiști ialomițeni, cu sprijinul a peste 20 de jandarmi, precum și 8 polițiști locali au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:20
(12639 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


Urziceni: Campanie de prevenire a înșelăciunilor

În perioada 31 martie-30 aprilie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează, la nivelul municipiului Urziceni, campania de prevenire «Poți Preveni Înșelăciunile». În cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:00
(16237 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Dețineau ilegal arme albe

În urma unei acțiuni a polițiștilor desfășurată joi, 31 martie a.c., la Slobozia, au fost constatate 2 infracțiuni în flagrant, de port fără drept de obiecte periculoase. Astfel, în incinta unei case de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 17:30
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 1 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26993, fiind înregistrate 11 noi cazuri față de ziua de joi, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 16:10
(1410 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cadrul Campaniei de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anului 2022, în perioada 1 martie – 1 aprilie, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 15:15
(3606 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 14 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului
Ialomița, în care flăcările s-au întins ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 12:30
(4025 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Joi, 31 martie a.c., au fost validate rezultatele finale ale concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 20:10
(4041 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bărbat reținut pentru «lovire» și «amenințare»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au probat activitatea infracțională a unui bărbat, în vârstă de 38 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lovire sau alte violențe» și ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:35
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 47200 de lei

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au intervenit la 76 de evenimente, dintre care 71 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, fiind constatate 7 infracțiuni. Din totalul acestora ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:20
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...