Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a pensionat

Șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a pensionat

La 6 luni de la împuternicirea sa în funcție, comisarul șef Marian Neagu renunță la comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Acesta a ieșit la pensie începând cu data de 1 septembrie 2017. Dosar de pensionare și-a depus și comisarul șef Ioan Tița, fostul șef al Poliției Urziceni, împuternicit să ocupe funcția de adjunct al inspectorului șef al IPJ Ialomița. În prezent, conducerea instituției este asigurată de adjunctul Iulian Tudorache. Statistica arată că, de la începutul anului și până în prezent, peste 100 de polițiști ialomițeni și-au depus dosarele pentru pensionare!

Sarabanda șefilor din Poliție... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2017, 15:20 (14957 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița

Amendă de 100 mii de lei pentru Expur

Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița

Societatea Expur din Slobozia a fost amendată cu 100 mii de lei de Garda de Mediu pentru deversări de ape uzate în râul Ialomița! Reprezentanții Gărzii de Mediu susțin faptul că firma a încălcat, printre altele, autorizația de mediu pe care a primit-o în 2013. Informația a fost făcută publică de comisari după ce mai mulți cetățeni din Slobozia au reclamat faptul că în aer se simte un miros puternic, venind din zona râului Ialomița.

Slobozia, acoperită de un miros urât
Garda de Mediu Ialomița a fost asaltată și în vara aceasta de zeci de reclamații venite din partea cetățenilor... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2017, 12:15 (11757 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia își caută manager

Spitalul din Slobozia își caută manager

Consiliul Județean Ialomița organizează în această lună un concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit calendarului, testarea se desfășoară în perioada 18-29 septembrie 2017, și are o singură probă: susținerea unui proiect de management. Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, susține că se va înscrie la acest examen.

În sfârșit, concurs
Deși ar fi trebuit să fie organizat încă din luna aprilie a acestui an, concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia se va desfășura între... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 18:55 (19654 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Steluța Mitrea este noul șef al Învățământului ialomițean

Pentru 60 de zile

Steluța Mitrea este noul șef al Învățământului ialomițean

După demiterea Luminiței Barcari, Ministerul Educației a numit în seara zilei de luni, 4 septembrie 2017, un nou șef pentru Învățământul ialomițean. Este vorba despre Steluța Mitrea, inspector școlar general adjunct în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Mitrea a fost delegată să ocupe această funcție pentru o perioadă de 60 de zile.

Demisă pentru greșeli comise la IȘJ Arad La finele lunii trecute, ministrul Liviu Pop demitea, prin Ordin transmis pe fax, 13 inspectori școlari generali, printre care și pe Luminița Barcari, șefa Învățământului ialomițean. Aceasta a părăsit... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 14:25 (18747 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scandalul serviciilor de pază la Spitalul Județean de Urgență Slobozia continuă. Cea mai mare unitate medicală din Ialomița cere în instanță societății  Dragostal Security, firma care a asigurat paza Spitalului Slobozia până în aprilie 2017, despăgubiri de 30 mii de lei pentru nerespectarea contractului de prestări servicii. Societatea Dragostal Security este controlată de Dragoș Slăniceanu, fostul candidat PSD la Primăria Gheorghe Doja, care explică faptul că firma a rămas fără licență de funcționare. «Nu mai avem licență de funcționare pentru această societate, pentru că a expirat!» a explicat Slăniceanu. Mai mult, în primăvara anului trecut acesta a fost acuzat public de managerul interimar... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 10:50 (9541 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cursuri de perfecționare» pentru consilierii locali

Pace politică în Consiliul Local Slobozia

«Cursuri de perfecționare» pentru consilierii locali

Joi, 31 august 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 20 de proiecte de hotărâri de interes cetățenesc. Dintre acestea se remarcă cel privind participarea consilierilor locali la «cursuri de pregătire, formare și perfecționare profesională a consilierilor locali» și cel privind «aprobarea criteriilor și procedurilor specifice ocupării funcției contractuale de director al DADP».

Cursuri pe bani publici Una dintre cele mai controversate decizii adoptate în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia a fost cea... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 20:10 (5096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Serbare câmpenească la Andrășești

Serbare câmpenească la Andrășești

În perioada 2-3 septembrie 2017, locuitorii din Andrășești au serbat «Zilele Comunei». Sărbătoarea s-a desfășurat pe stadionul din localitate, devenit neîncăpător la orele serii. Prima zi a fost dedicată evenimentelor oficiale, iar cea de-a doua a fost declarată «Ziua romilor», comunitate extrem de numeroasă la nivelul comunei. «Din punctul meu de vedere, este prima dată când serbăm cu adevărat „Zilele Comunei“. Sperăm ca astfel de evenimente să nu fie unice pe parcursul anului și dorim ca locuitorii din Andrășești să fie mândri de comuna lor!» a declarat primarul comunei, Adrian Vasile.

O sărbătoare așteptată... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 17:05 (7377 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Începe războiul taximetriștilor cu administrația Sloboziei

Începe războiul taximetriștilor cu administrația Sloboziei

Administrația locală din Slobozia a lansat în dezbatere publică un nou Regulament de organizare, funcționare și autorizare a activităților de transport în regim de taxi. Decizia survine în urma modificării Legii 38/2003, privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere. Modificările aduse regulamentului îi nemulțumesc pe mulți dintre taximetriștii din Slobozia, speriați de riscul pierderii locului de muncă. Municipalitatea susține că «noile reguli au rolul de a reglementa activitatea de taximetrie și dau o șansă tinerilor care doresc să o practice!».

Liniștea dinaintea furtunii... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 14:55 (6745 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sporuri de excelență pentru contabile și secretare

Poliția ialomițeană promovează incompetența

Sporuri de excelență pentru contabile și secretare

Un spor salarial de care ar trebui să beneficieze doar angajații cu rezultate bune în activitatea profesională este împărțit de oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița la secretare și contabile. Situația este cu atât mai revoltătoare cu cât respectivul beneficiu financiar se acordă pentru «lucrări de excelență și misiuni speciale» (?!). Deși le-a fost solicitat un punct de vedere cu privire la modul în care s-au remarcat angajații beneficiari ai acestui spor, reprezentanții Poliției ialomițene au refuzat să ofere detalii.

Sporuri acordate pe nedrept
Solda pentru... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 12:20 (10664 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a declanșat scandalul WC-urilor publice

Primăria Slobozia a declanșat scandalul WC-urilor publice

Administrația locală din Slobozia este din nou în centrul unui scandal public. De data aceasta mărul discordiei este o dispoziție a primarului Adrian Mocioniu, prin care acesta reziliază contractul de concesiune al WC-urilor publice din oraș încheiat cu Marian Chiriță. O analiză a Prefecturii Ialomița a scos în evidență faptul că edilul și-a încălcat atribuțiile și a emis respectivul act pe lângă lege. Reprezentanții Primăriei Slobozia susțin însă că Marian Chiriță a încălcat obligațiile contractuale în repetate rânduri. Contactat telefonic pentru o declarație publică, acesta nu a răspuns...

Datorii de 20 mii de lei... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 18:15 (6449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare financiare de 63 mii de lei pentru copiii grav bolnavi din Ialomița

Ajutoare financiare de 63 mii de lei pentru copiii grav bolnavi din Ialomița

De la începutul anului și până în prezent, 15 copii grav bolnavi din Ialomița au beneficiat de ajutoare financiare de urgență acordate prin intermediul Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița. În cele mai multe cazuri, micuții suferă de forme grave de cancer, care impun tratamente costisitoare și a căror rată de supraviețuire este extrem de mică.

Copilărie distrusă de boală Ajutoarele sociale de urgență se acordă la cererea beneficiarilor pentru a le acoperi acestora nevoile financiare pe care le au. Datele arată că de cele mai multe ori acești bani sunt oferiți pentru... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 14:20 (4253 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trei candidate pentru șefia Învățământului ialomițean

Trei candidate pentru șefia Învățământului ialomițean

Ministerul Educației a confirmat oficial că în Ialomița și-au depus dosarele pentru șefia Învățământului ialomițean trei candidate. Favorită la titlul de șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este însă Elena Mitran, actualul director al Școlii Gimnaziale Amara, și fostă candidată PSD Ialomița la alegerile parlamentare din decembrie 2016. Contactată telefonic pentru un punct de vedere, aceasta a refuzat să facă declarații.

«Nu am ce să comentez!» Ministerul Educației a anunțat public, în urmă cu o săptămână, că cei care vor să-i înlocuiască pe inspectorii școlari generali revocați... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 11:05 (23308 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița s-au eliberat 430 mii de rețete compensate și gratuite

În prima jumătate a anului

În Ialomița s-au eliberat 430 mii de rețete compensate și gratuite

Exprimată în cifre, Sănătatea ialomițenilor capătă valori astronomice. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că în primul semestru al anului 2017, în județ au fost eliberate în total 430715 rețete compensate și gratuite. Valoarea acestora se ridică la suma de 18,2 milioane de lei, iar cele mai multe medicamente prescrise au fost destinate pensionarilor.

Sute de mii de rețete, eliberate în 6 luni
Dincolo de faptul că suferă din cauza sărăciei, Ialomița este și un județ bolnav. Poate chiar grav bolnav dacă privim cu atenție statisticile Casei Județene... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 16:05 (4031 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Fetești a demisionat din funcție

Primarul din Fetești a demisionat din funcție

Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești, a demisionat din funcție. Acesta susține faptul că decizia a fost luată invocând motive personale și că va reveni la funcția pe care o deține în cadrul CFR. Demisia edilului va intra în vigoare începând cu data de 6 septembrie 2017. 

Demisie la Primăria Fetești
Sorin Gafițoi și-a făcut publică demisia din funcția de primar al municipiului Fetești în cursul zilei de joi, 31 august 2017. Acesta a invocat faptul că renunță la mandatul pentru care a fost ales din cauza unor motive personale. «Nu este nimic de declarat pe această temă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 12:40 (10112 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții Amara 2017», notă de plată de peste 700 mii de lei

Festivalul «Trofeul Tinereții Amara 2017», notă de plată de peste 700 mii de lei

Anul acesta, Festivalul «Trofeul Tinereții» a împlinit 50 de ani. O ediție jubiliară, comparabilă cu vârsta pe care, spre surprinderea multora, o va împlini și președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, fix pe 24 noiembrie... Revenind, la finele Festivalului am întrebat despre cheltuielile propriu-zise generate de acest eveniment. În stilu-i obișnuit, președintele Moraru a catadicsit să ne răspundă la finalul celor aproape 30 de zile specificate în Legea 544, privind liberul acces la informațiile de interes public.

Un Festival de cheltuieli mărețe
Chiar dacă unii... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 11:10 (5413 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Băiat de 12 ani, ars prin electrocutare în Gara Fetești

Băiat de 12 ani, ars prin electrocutare în Gara Fetești

Un băiat de 12 ani din Fetești se zbate între viață și moarte la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București. Plecat la joacă, copilul s-a urcat pe un vagon din triajul Gării CFR Fetești și s-a atins de firele de înaltă tensiune. El s-a ales cu arsuri grave pe corp. Potrivit protocoalelor, cazul ar putea intra și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului.

Transportat la spital cu elicopterul SMURD Din primele verificări, incidentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii, în triajul Gării CFR Fetești. Băiatul în vârstă de 12 ani a mers împreună cu câțiva... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 17:40 (4169 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

520 de elevi din Ialomița au susținut Bacalaureatul de toamnă

520 de elevi din Ialomița au susținut Bacalaureatul de toamnă

La cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului au participat 520 de elevi din Ialomița. Cei mai mulți dintre aceștia au susținut pentru a doua sau a treia oară proba la Matematică. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că doi elevi ai Liceului Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni au fost eliminați din cauza faptului că au încercat să copieze cu ajutorul telefoanelor mobile.

S-a încheiat Bacalaureatul de toamnă
Elevii care nu au reușit să treacă cu brio examenul de maturitate în prima sesiune au participat la cea de-a doua etapă a Bacalaureatului, încheiată... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 14:45 (4067 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sediul Drumuri și Poduri SA, reabilitat «energetic» cu 879 euro/mp

Decizie controversată a Consiliului Județean Ialomița

Sediul Drumuri și Poduri SA, reabilitat «energetic» cu 879 euro/mp

Joi, 24 august 2017, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare lunare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâre care vizează mai multe investiții controversate, inițiate de către președintele Victor Moraru... Concret, este vorba despre documentația de avizare a lucrărilor de intervenție la sediile Drumuri și Poduri SA și Centrului Militar Județean Ialomița. De asemenea, a fost aprobată reluarea unei documentații similare pentru investițiile în «cultura istorică a județului».

PSD a decis Consiliul Județean Ialomița a aprobat... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 18:15 (5498 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Aberațiile legislative cuprinse în normele care reglementează statutul persoanelor cu handicap creează adevărate derapaje. O tânără din Slobozia, bolnavă de o formă gravă de epilepsie, reclamă în instanță faptul că a fost încadrată într-un grad de handicap inferior afecțiunii de care suferă. Astfel, fata s-a trezit că este mai sănătoasă decât pare și, în ciuda problemelor medicale, ea se poate descurca să trăiască și singură, deși toată viața a depins de sprijinul mamei. Statistica arată că la nivelul județului Ialomița există 8300 de persoane care beneficiază de certificate de handicap, anual 200 dintre acestea reclamând faptul că au fost eronat încadrate în gradul pe care l-au primit.
... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 11:15 (4150 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști

Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști

Misiune grea pentru polițiștii din Țăndărei. Oamenii legii au gonit pe străzile orașului după un șofer, identificat în persoana unui tânăr de 28 de ani, care a refuzat să oprească în trafic pentru o verificare de rutină. Conducătorul auto a pierdut însă controlul volanului și a provocat un accident rutier. În urma evenimentului, o tânără de 26 de ani care îl însoțea a fost transportată la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Pentru fapta sa, tânărul s-a ales cu un dosar penal care conține 3 capete de acuzare.

A doborât un stâlp de electricitate
Din informațiile oferite de Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

29 August 2017, 16:31 (10738 vizualizări - 18 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 10:20
(2534 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:45
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:40
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:35
(4084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:30
(1869 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:25
(2408 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:20
(1936 vizualizări - 0 comentarii)


O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:15
(5552 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:10
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:25
(5618 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:10
(4937 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:25
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:20
(2395 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:10
(1976 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:30
(4264 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:25
(4058 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:20
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:15
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme cu angajați străini

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2019, în perioada 14-18.11.2019 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:10
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank își extinde rețeaua și deschide, în Slobozia, cea de a 54-a unitate proprie, specializată în acordarea de soluții de creditare și ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:05
(4513 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

De două săptămâni, polițiștii din Slobozia caută un tânăr, de aproximativ 20 de ani, din localitate, care ar fi comis o tâlhărie. Victima tânărului este o asistentă medicală, angajată a Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 19:05
(2943 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Bătrân lovit de mașină pe trecerea de bietoni

Un bătrân de 82 de ani, din Slobozia, care traversa stada în mod regulamentar, a fost lovit de mașina condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani. Incidentul s-a petrecut la Slobozia, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:35
(2353 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accident la Movilița, trei victime

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut în seara zilei de joi, 21 noiembrie 2019, în zona localității Movilița. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:30
(1970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru infracțiuni comise la regimul rutier

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia și Fetești, în vârstă de 30 și 31 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. Aceștia au fost condamnați la închisoare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:25
(2963 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind implementarea proiectului «Venus-Împreună pentru o viață în siguranță!»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, implementează în calitate de partener local, începând din data de 04.03.2019, proiectul «VENUS-Împreună pentru o viață în siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 15:45
(3437 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl va susține pe Klaus Iohannis în Turul doi al alegerilor pentru președinția României. Am intrat în politică pentru ca momente din istoria României cum a fost 10 august să nu se mai repete ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 12:50
(1678 vizualizări - 0 comentarii)


Plan de incluziune socială a romilor, adoptat în cadrul Prefecturii Ialomița

Oficialii Prefecturii Ialomița au implementat un Plan privind incluziunea socială a etnicilor romi din județul Ialomița. Principalele obiective ale acestui Plan vizează îndrumarea persoanelor de etnie romă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:25
(3604 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutor de minimis de 1,5 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Ministerul Agriculturii a început încă de săptămâna trecută distribuția în teritoriu a sumelor acordate fermierilor sub forma ajutorului de minimis. Fondurile se alocă prin intermediul Agenției pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:20
(2626 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 800 mii de lei aplicate de Inspectorii ITM Ialomița

Oficialii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au remis publicității o situație a controalelor efectuate în perioada ianuarie-septembrie 2019. În această perioadă de timp au fost realizate peste ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:15
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...