Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Fetești vrea pășuni pentru crescătorii de animale

Primăria Fetești vrea pășuni pentru crescătorii de animale

Criza pășunilor din Fetești este rezolvată de reprezentanții administrației locale. Municipalitatea a făcut demersuri către Agenția Domeniului Statului pentru dezmembrarea a 400 de hectare de teren care vor fi preluate de Primăria Fetești și concesionate ulterior crescătorilor de animale din municipiu. Datele statistice arată că la momentul de față Fetești este localitatea urbană din Ialomița cu cei mai mulți crescători de animale, aceștia deținând peste 4000 de capete.

Marea dezmembrare La momentul de față, suprafața de pășunat a orașului Fetești s-a diminuat considerabil. Lipsa terenurilor... [citește_tot_articolul]

15 August 2017, 16:45 (4186 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au probleme cu igiena

Direcția de Sănătate Publică confirmă

Spitalele din Ialomița au probleme cu igiena

La solicitarea ziarului nostru, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publică o situație detaliată a controalelor tematice pe care le-au realizat de la începutul anului și până în prezent în cele 4 spitale din județul nostru. Datele cuprinse în răspunsul oficial remis redacției noastre scot la iveală numeroase deficiențe pe care inspectorii DSP le-au constatat în urma verificărilor. Așa se face că în toate cele 4 unități medicale s-au înregistrat deficiențe referitoare la saloane insalubre, paturi deteriorate, așternuturi murdare sau pereți necurățați. Au fost aplicate și sancțiuni de peste 5 mii de lei, iar 3 spitale au fost executate silit pentru neachitarea contravențiilor... [citește_tot_articolul]

15 August 2017, 10:45 (4546 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8 ialomițeni de etnie romă, reținuți la Constanța

8 ialomițeni de etnie romă, reținuți la Constanța

Procurorii din Constanța au reținut pentru 24 de ore 8 bărbați din Ialomița de etnie romă care au provocat un scandal monstru pe o plajă exclusivistă din stațiunea Mamaia. Surse judiciare confirmă faptul că persoanele reținute vor fi prezentate judecătorilor cu mandate de arestare preventivă.

Bătăușii de la malul mării
Din primele informații, cei 8 bărbați sunt domiciliați în orașele ialomițene Țăndărei, Fetești și Amara. Aceștia plecaseră la mare pentru a petrece sărbătoarea Sfintei Marii pe o plajă exclusivistă din stațiunea Mamaia. Romii au luat cu ei grătare și băutură, însă... [citește_tot_articolul]

14 August 2017, 20:34 (10127 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Concurs amânat pentru șefia DADP Slobozia

Administrație marca Mocioniu

Concurs amânat pentru șefia DADP Slobozia

Majorarea salariilor la Primăria Slobozia resuscită interesul pentru funcțiile încă libere. Una dintre acestea este aceea de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia...

Mocioniu&comp În ultimul an, primarul Adrian Mocioniu a încercat să aducă un suflu «proaspăt» administrației locale, angajând sau promovând în funcții persoane noi... Fiecare dintre acestea au obținut posturile mai mult sau mai puțin legal, în urma unor concursuri de împrejurări sau pe baza unor «proiecte de management» care s-au remarcat prin punctaje maxime. Cele mai multe însă sunt cadre... [citește_tot_articolul]

14 August 2017, 15:55 (5735 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală caută medici de familie

Ialomița rurală caută medici de familie

O situație statistică a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că în mediul rural asistența sanitară este asigurată cu dificultate. Toate acestea din cauza faptului că foarte puține localități dispun de cabinete medicale de familie.  Situația durează de ani buni, în ciuda demersurilor făcute de autorități.

Situație neschimbată La nivelul întregului județ există, potrivit statisticilor, 116 cabinete de familie, peste jumătate dintre acestea fiind înființate în mediul urban. Din nefericire, în mediul rural asistența medicală asigurată bolnavilor prin intermediul acestor... [citește_tot_articolul]

13 August 2017, 13:25 (4590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

12 persoane au fost audiate de procurorii ialomițeni

Noi descinderi la Țăndărei

12 persoane au fost audiate de procurorii ialomițeni

Organele judiciare din Ialomița continuă perchezițiile pe raza orașului Țăndărei. Luni, 7 august 2017, polițiștii și procurorii, împreună cu ofițeri ai Direcțiilor de Investigații Criminale și Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, au efectuat 15 percheziții domiciliare la palatele romilor. Forțele de ordine au ridicat arme de foc și au condus la audieri 12 persoane.

Dosar penal la Parchetul Fetești În urmă cu o săptămână, Țăndăreiul intra în atenția organelor judiciare din Ialomița după ce romii din localitate au provocat 3 scandaluri... [citește_tot_articolul]

11 August 2017, 17:10 (6832 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadavrul plin de răni al unei femei, descoperit din întâmplare

Anchetă in rem la Sărățeni

Cadavrul plin de răni al unei femei, descoperit din întâmplare

UPDATE Ucigașul a fost reținut!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis un dosar penal in rem în care fac cercetări pentru presupuse fapte de «omor». Totul după ce luni, 7 august 2017, o bătrână din localitatea Sărățeni a fost descoperită moartă în gospodărie, cu multiple răni și leziuni pe corp. Vestea morții femeii a picat ca un trăsnet printre localnici.

Anchetă în plină desfășurare Din primele informații, femeia, în vârstă de 63 de ani, locuia în București și venea la Sărățeni pentru a avea grijă de gospodăria pe care o deținea în proprietate pe raza localității. Luni, 7 august 2017,... [citește_tot_articolul]

11 August 2017, 11:25 (60018 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru refuză să majoreze salariile subordonaților

Protest public la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru refuză să majoreze salariile subordonaților

De 7 luni de zile președintele Victor Moraru refuză să majoreze salariille funcționarilor publici din cadrul Consiliului Județean. Mai mult decât atât, el a refuzat să facă public un protest adresat consilierilor județeni, semnat de către jumătate dintre angajații instituției. Acesta nu este primul abuz de care președintele Consiliului Județean este acuzat. În luna aprilie, pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un dosar în care 84 de angajați îl acționează în instanță pe Victor Moraru pentru refuzul de a majora salariile conform Ordonanței de Urgență nr. 2/2017.

Abuz marca Moraru... [citește_tot_articolul]

10 August 2017, 20:05 (11456 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vremea extremă a calamitat culturile agricole

În Ialomița

Vremea extremă a calamitat culturile agricole

Fenomenele meteo extreme, înregistrate în perioada 25-28 iulie 2017, au făcut ravagii pe câmpurile din Ialomița. O estimare oficială arată că la nivelul județului 4200 de hectare au fost calamitate. În prezent nu se știe dacă fermierii vor fi despăgubiți de reprezentanții Guvernului.

Terenurile agricole, supuse verificărilor Din Ordin al prefectului județului Ialomița, reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița au desfășurat ample activități de inventariere a suprafețelor agricole calamitate în urma fenomenelor meteo extreme care s-au manifestat pe raza județului... [citește_tot_articolul]

10 August 2017, 15:55 (4922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alocare de 813,75 milioane de lei pe «note conceptuale»

Ialomița și PNDL 2

Alocare de 813,75 milioane de lei pe «note conceptuale»

În urmă cu două săptămâni, oficialii județeni PSD anunțau cu mândrie electorală că Ialomița are de primit peste 813 milioane de lei pentru finanțarea a 129 de proiecte din cele 288 propuse spre finanțare în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2. Realitatea din spatele declarațiilor este însă alta, iar administrațiile locale riscă să nu poată primi niciodată fondurile promise pentru investiții. Concret, majoritatea proiectelor aprobate se bazează pe studii de fezabilitate depășite sau «note conceptuale» realizate pe genunchi. Paradoxal, această stare de fapt generează nemulțumiri în rândurile edililor PSD din Ialomița, principalii beneficiari ai fondurilor obținute. «Dacă până acum... [citește_tot_articolul]

9 August 2017, 10:40 (6362 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secție închisă din cauza concediului de odihnă al medicului specialist

Stare de avarie la Spitalul Municipal Urziceni

Secție închisă din cauza concediului de odihnă al medicului specialist

Lipsa de medici afectează din ce în ce mai mult spitalele din Ialomița. La Urziceni de exemplu, Spitalul Municipal a închis temporar activitatea Secției Boli Interne după ce singurul specialist a intrat în concediu de odihnă. Până la revenirea medicului, toți bolnavii sunt tratați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Oficialii unității medicale din Slobozia susțin însă că nu este prima dată când preiau pacienții secției Spitalului Municipal Urziceni.

Situație delicată Criza de medici din spitalele ialomițene nu a ocolit și Spitalul Municipal Urziceni. Din lipsă de specialiști,... [citește_tot_articolul]

8 August 2017, 11:15 (6704 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionările din sistem au adus schimbări în conducerile Secțiilor de Poliție Orășenești

Pensionările din sistem au adus schimbări în conducerile Secțiilor de Poliție Orășenești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut publică lista celor mai recente schimbări petrecute în cadrul structurilor din subordinea instituției. Vizate de valul de schimbări au fost funcțiile de conducere ale Secțiilor de Poliție Orășenești din județul nostru. Posturile s-au vacantat în urma pensionărilor masive cu care IPJ Ialomița s-a confruntat în ultimele luni...

Pensionările, pe val Datorită facilităților implementate prin lege, pensionările din structurile teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor continuă. Afectat de valul de pensionări este și Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

7 August 2017, 17:35 (22816 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» a plecat la Buzău

Ana Teodora Găitanovici este câștigătoarea «Trofeului Tinereții Amara 2017». În vârstă de 17 ani, a declarat că este emoționată și fericită, iar «experiența câștigată de la repetiții și până acum, după ce am primit premiul, este unică!».

Teodora a cucerit inima publicului 
Ana Teodora Găitanovici este elevă la Colegiul Național «Bogdan Petriceicu Hașdeu» Buzău și participă pentru prima dată la Festival. Ea a impresionat juriul interpretând o adaptare a piesei «Până când nu te iubeam» pe versuri de Anton Pann. Tânăra din Buzău și-a mai adjudecat în palmares și un loc III la... [citește_tot_articolul]

7 August 2017, 13:37 (8041 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

2000 de copii sunt expuși pericolului Rujeolei

În Ialomița

2000 de copii sunt expuși pericolului Rujeolei

În plină epidemie de Rujeolă, puțini părinți din Ialomița înțeleg necesitatea vaccinării. Autoritățile susțin că la momentul de față 18 localități din Ialomița înregistrează o rată scăzută a imunizărilor. Printre acestea se află și orașe precum Țăndărei, Fetești sau Slobozia. Datele Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că expuși pericolului îmbolnăvirilor sunt 2000 de copii, cu vârste cuprinse între 0 și 9 ani.

19 cazuri înregistrate în 7 luni
În timp ce la nivel național se încearcă eradicarea epidemiei de Rujeolă, în Ialomița autoritățile județene fac eforturi pentru... [citește_tot_articolul]

7 August 2017, 13:20 (4581 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul din Mărculești a făcut gesturi indecente în fața unor fetițe

Anchetă penală

Viceprimarul din Mărculești a făcut gesturi indecente în fața unor fetițe

Acuzații grave la adresa viceprimarului comunei Mărculești. Mai mulți părinți din Slobozia au depus la Poliție o plângere în care îl reclamă pe Adrian Sima de faptul că ar fi făcut repetat gesturi obscene în fața unor fetițe de 10 ani. Bărbatul a fost deja audiat de organele judiciare și supus chiar și testului poligraf. Cu toate acestea, viceprimarul din Mărculești neagă toate acuzațiile care îi sunt aduse: «nu s-a întâmplat absolut nimic, nu am făcut nimic!».

Un caz delicat Scandalul public în care este implicat Adrian Sima, viceprimarul comunei Mărculești, s-a petrecut în urmă cu... [citește_tot_articolul]

7 August 2017, 10:40 (16823 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se circulă cu autobuze învechite

În Ialomița se circulă cu autobuze învechite

O situație prezentată de Serviciul Poliției Rutiere Ialomița arată  faptul că siguranța pasagerilor care circulă cu autobuzele ce tranzitează județul este îndoielnică. Toate acestea pentru că majoritatea autovehiculelor pe care administratorii firmelor ce oferă servicii de transport la utilizează sunt învechite. Oamenii legii precizează faptul că de la începutul anului și până în prezent au aplicat zeci de sancțiuni pentru neconformitățile descoperite.

Autobuze cu deficiențe tehnice
În fiecare an, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița acționează pe șoselele județului pentru... [citește_tot_articolul]

6 August 2017, 13:10 (6170 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pseudoanaliza S.W.O.T.

Prima seară de Festival

Joi, 3 august a.c., a debutat a 50-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Primele 2 zile sunt dedicate Trofeului «Amara Junior», iar serile de sâmbătă și duminică sunt alocate Festivalului, așa cum este el cunoscut publicului.

Oana Sârbu a ridicat sala în picioare
Ajuns la a 50-a ediție, Festivalul de la Amara se chinuie din răsputeri să scape de statutul său provincial și să devină primul festival de muzică ușoară al țării. Profitând de jubileu, organizatorii au încercat din răsputeri să ofere publicului «un altfel de festival». Au invitat foști laureați, au... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 17:36 (5348 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița găzduiește a 25-a ediție a concursului «Impuls Perpetuum»

Ialomița găzduiește a 25-a ediție a concursului «Impuls Perpetuum»

Faza Națională a celui mai popular concurs de Fizică și Chimie, adresat elevilor de gimnaziu din mediul rural, se desfășoară anul acesta în județul Ialomița, la Slobozia. Este vorba despre competiția «Impuls Perpetuum», care împlinește 25 de ani și va avea parte de o ediție aniversară. La start s-au înscris peste 100 de elevi din toată țara.

O competiție cu tradiție Concursul de Fizică și Chimie dedicat elevilor de gimnaziu a debutat în anul 1993, la Amara, în județul Ialomița. Profesorii care l-au realizat și-au dorit să organizeze o competiție dedicată exclusiv elevilor din mediul... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 17:15 (7325 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia NU scapă de țânțari și șobolani

Slobozia NU scapă de țânțari și șobolani

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia asigură dezinsecția și deratizarea spațiilor publice din oraș cu... cinci angajați! Potrivit declarațiilor oficialilor DADP, procedurile au fost întârziate cu o săptămână din cauza ploilor, însă «situația este sub control...». În pofida eforturilor făcute, acțiunile de combatere a dăunătorilor sunt inutile fără sprijinul Asociațiilor de Proprietari.

Nimeni nu vrea «la vermorel» DADP Slobozia a obținut în 2015 licență clasa 2 pentru activitatea de dezinsecție, dezinfecție și deratizare a spațiilor publice din oraș. Concret, zece angajați... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 10:45 (4902 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Moraru a ratat înființarea SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Administrația Moraru a ratat înființarea SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Luni, 31 iulie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii județeni PNL au reușit să blocheze înființarea unei societăți comerciale pe acțiuni care să preia, în viitor, execuția lucrărilor de infrastructură rutieră de la nivelul județului Ialomița. Ideea aparține președintelui Victor Moraru și a fost contestată vehement în spațiul public în ultimele luni. Victoria politică înregistrată de PNL este una efemeră, datorată lipsei unui consilier PSD. După vot,Victor Moraru a declarat că decizia este doar «amânată»... Pe ordinea de zi a ședinței s-au numărat și alte proiecte de interes pentru opinia publică locală.

Votul care face diferența... [citește_tot_articolul]

3 August 2017, 18:45 (9899 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18639 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19744 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21386 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18466 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16467 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17666 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17720 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19637 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18226 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25137 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17976 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15211 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17449 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15764 vizualizări - 0 comentarii)


1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie este începutul anului bisericesc. Dacă în anul trecut această sărbătoare a fost prăznuită la Urziceni în Catedrala orașului, anul acesta slujba s-a săvîrșit la biserica Volna- Adormirea Maicii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:40
(19659 vizualizări - 0 comentarii)


Tenisul MAI s-a încheiat

Etapa finală a Campionatului de Tenis de Cîmp, organizat de Ministerul Administrației și Internelor, și-a deschis porțile în cursul dimineții de marți, 7 septembrie, la orele 9,00, la Baza Sportivă Tenis ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:46
(19266 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț la 11 ani!

O tînără de 24 ani, din Ograda, a reclamat Poliției din Țăndărei că persoane necunoscute i-au furat, în urmă cu aproximativ un sfert de oră, o bicicletă, pe care o lăsase nesupravegheată în spatele unui ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:43
(20693 vizualizări - 0 comentarii)


Infractoare încarcerată

În cursul zilei de luni, 6 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Urziceni au identificat și reținut o femeie în de 36 de ani, din București, domiciliată fără forme legale în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:40
(15753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: infractor arestat


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...