Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

Minciunile electorale au picioare scurte

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

În urmă cu un an, după un concept furat de pe internet, Adrian Mocioniu citea sârguincios în fața unei table de școlar despre viitoarele sale realizări, în cazul în care va fi ales primar al orașului Slobozia. De la data lansării proiectului a trecut un an, iar în mai puțin de o săptămână și primarul Adrian  Mocioniu împlinește un an de mandat. Prin urmare, considerăm că este oportună o trecere în revistă a promisiunilor făcute atunci și, de ce nu, a realizărilor administrației locale din acest an.

Câte promisiuni, atâtea minciuni
«Trăiesc de o viață în Slobozia și vreau... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 11:20 (8776 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Noroiului

«Vai de noi», ediția 2017

Sărbătorile Noroiului

Ajunse la ediția a XVII-a, «Sărbătorile Sloboziei» de anul acesta au stat sub semnul noroiului. În pofida acestui neajuns, la evenimentele organizate de autoritățile locale în cele 3 zile de sărbătoare au participat peste 10000 de slobozeni. Conform unei prime estimări, valoarea cheltuielilor generate de manifestări se ridică la 200 mii de lei. Cea mai mare sumă plătită de autorități a fost pentru onorariul Deliei, vedetă care a concertat sâmbătă, 27 mai 2017, circa o jumătate de oră.

O ediție cenușie După o lungă serie de bâlbe publice legate de organizarea manifestărilor, «Sărbătorile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 19:55 (8521 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

În urmă cu o săptămână, în stațiunea Amara, s-a desfășurat a VI-a ediție a Conferinței Regionale «Zile Medicale Ialomițene». Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Colegiilor Medicilor din județele Ialomița și Călărași și a constat într-o serie de prezentări științifice pe teme medicale, susținute de medicii specialiști ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, ai Spitalului Județean de Urgență Călărași precum și ai Spitalului Municipal Urziceni. De asemenea, în cadrul manifestării s-au desfășurat și schimburi de experiență între medicii de familie și specialiștii care și-au prezentat studiile realizate.

Dezbateri pe teme medicale în stațiunea Amara... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 15:10 (3256 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului 165 de profesori și-au depus dosarele pentru a beneficia de gradațiile de merit. În următoarea perioadă urmează evaluarea tuturor propunerilor, urmând ca în prima jumătate a lunii august 2017 să fie făcută publică lista finală a cadrelor didactice care vor beneficia de acest stimulent financiar acordat de Ministerul Educației.

Beneficii pentru profesori Gradațiile de merit reprezintă un spor salarial pe care Ministerul Educației îl acordă profesorilor care s-au remarcat pe parcursul unui an școlar. Acest... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 14:05 (24045 vizualizări - 71 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural. Fruntașe la numărul de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sunt comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești. Reprezentanții autorităților locale susțin faptul că situația este generată de gradul scăzut de calificare profesională a comunităților pe care le reprezintă și lipsa de interes afișată de investitori.

Șomerii din Ialomița trăiesc la țară... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 10:55 (4590 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

De 30 de ani

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

Criza de medici specialiști din Ialomița pare să se adâncească. De 30 de ani, în județ, există un singur medic de Boli Infecțioase care acordă consultații pacienților. Specialistul s-a pensionat de 4 ani, însă prestează activitate cu jumătate de normă la Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Până în 2013, în cadrul aceleiași unități medicale a funcționat și singura secție pentru tratarea bolilor infecțioase din Ialomița, însă ea a fost desființată. Deși autoritățile au promis că vor face eforturi în sensul redeschiderii, situația a rămas neschimbată.

O specialitate unică... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 14:40 (5848 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COMUNICAT DE PRESĂ

(P) Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!» s-a încheiat cu vizita elevilor la stația de sortare și reciclare din Constanța

Vineri, 26 mai a.c., campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!», desfășurată de Polaris M Holding alături de elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, a continuat cu o vizită la stația de sortare și reciclare din Constanța.
Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră» a fost inițiată în cadrul programului național «Școala Altfel» și a atins două componente: una teoretică și cealaltă practică. În cadrul primei etape, elevii au participat la un concurs de compuneri pe teme ecologice, unde și-au pus la lucru creativitatea și au demonstrat că au înțeles tematica concursului, și anume protejarea mediului înconjurător. În urma acestui concurs, toți elevii au fost... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 13:20 (5044 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Deși promit servicii de calitate, ofertele companiilor de telefonie mobilă sau de televiziune prin cablu pot fi înșelătoare. În primele 4 luni ale anului în curs, comisarii din cadrul Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au primit 60 de sesizări din partea beneficiarilor cu privire la faptul că au fost păcăliți de furnizorii de servicii cu care au semnat contracte, nemulțumiți de produsele pentru care au plătit.

Au reclamat că au fost înșelați În primele 4 luni ale anului 2017, comisarii din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 17:35 (7921 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Tribunalul București s-a pronunțat vineri, 26 mai 2017, în dosarul fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Magistrații din Capitală au decis să dea o sentință de achitare pentru Silvian Ciupercă. Surse judiciare apreciază faptul că doar 3 persoane din cele 14 pe care Direcția Națională Anticorupție le-a trimis în judecată în această anchetă au primit condamnări la închisoare, cu suspendare. Sentința nu este definitivă, putând să fie atacată cu apel.

Silvian Ciupercă, achitat de Tribunalul București
Ancheta în cazul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 16:38 (26395 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Scandalul interceptărilor telefonice aprobate de magistrații din România a ajuns și în județul Ialomița. Potrivit controversatei statistici care a făcut înconjurul țării, în perioada 2010-2015, instanțele din Slobozia, Fetești și Urziceni au dat undă verde pentru efectuarea a 1857 de interceptări! Surse judiciare susțin că solicitările au venit din partea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Direcția Națională Anticorupție și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia.

Ialomița, cu urechile ciulite
În ultimul an... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 16:45 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Tănase Mihalcea s-a suspendat din funcție

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița are un nou șef. Numele acestuia este Marius Ștef și a fost numit interimar pentru o perioadă de 6 luni.

Nu aduce anul ce aduce PSD Joi, 18 mai 2017, după a doua «descălecare» de aproape un an a lui Tănase Mihalcea, șeful de la Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a fost înlocuit. În locul lui a fost numit pentru o perioadă de 6 luni un cadastrist de meserie, cu firmă în spate și susținere de Stânga. Adică cu sprijin de la PSD, că numirea în funcție a venit în plic de la Agenția Națională de Cadastru... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 14:05 (10168 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doi elevi din Munteni Buzău au ajuns la spital după ce s-au îmbătat

Au plecat spre școală amețiți de alcool

Doi elevi din Munteni Buzău au ajuns la spital după ce s-au îmbătat

Distracția dinainte de cursuri a doi elevi din Munteni Buzău s-a terminat la spital. Băieții, în vârstă de 12 și 13 ani, au fost găsiți pe stradă în stare de ebrietate. Unul dintre ei avea o alcoolemie de 1,6 miligrame alcool în sânge, fiind transportat de urgență la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București. Vestea a picat ca un trăsnet în rândurile profesorilor, care declară faptul că băieții au rezultate bune la învățătură. Reprezentanții școlii din localitate susțin că-i vor include pe cei doi copii într-un program de consiliere. Între timp, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a deschis o amplă anchetă în acest caz.

Și-au făcut curaj cu țuică pentru a merge la școală... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 10:45 (6515 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un consiliu județean, două administrații politice

Victor Moraru apropie anul

Un consiliu județean, două administrații politice

bonus: Larisa, a mai rămas puțin! Concurs cu dedicație pentru funcția de «county manager»

Joi, 18 mai 2017, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița. În cadrul acesteia au fost aprobate o serie de proiecte de hotărâre de o reală importanță pentru administrația publică, dar și pentru contribuabilii ialomițeni. Printre acestea se numără hotărârea privind aprobarea «Strategiei în domeniul eficienței energetice» sau cea privind constituirea Asociației de dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Dincolo de aceste decizii însă, ședința a fost scena unui nou episod al războiului politic dintre consilierii PSD-ALDE și cei ai PNL...

Un război fără învingători
... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2017, 16:05 (5091 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polaris M Holding a premiat elevii participanți la concursul de compuneri pe teme ecologice

Miercuri, 24 mai 2017, la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, Polaris M Holding a premiat elevii clasei a III-a, participanți ai concursului de compuneri pe teme ecologice. Concursul de compuneri și vizita pe care elevii au efectuat-o la stația de sortare și reciclare din municipiul Constanța s-a desfășurat în perioada 15-23 mai 2017 și fac parte din campania de educație ecologică desfășurată sub sloganul «Deșeurile reciclabile te inspiră».

Polaris M Holding, alături de elevii din Slobozia
Concursul s-a desfășurat în perioada 15-19 mai a.c., în cadrul programului național... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2017, 15:30 (7426 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Ștrandul municipal din Slobozia rămâne cu lacătul pe poartă

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Reprezentanții Inter Group, firma care a concesionat ștrandul municipal din Slobozia cu 10 ani în urmă, anunță că spațiul de agrement va rămâne închis în sezonul estival 2017. Toate acestea din cauza unui litigiu în instanță pe care administratorii societății îl au cu municipalitatea. Oficialii Inter Group solicită anularea contractului de concesiune încheiat cu Primăria Slobozia, motivând că administrația locală i-a obligat la plata unei redevențe majorată în mod nejustificat, din cauza unei erori de calcul. Mai mult, aceștia solicită plata unor despăgubiri în valoare de 60 mii de euro pe care i-au cheltuit pentru modernizarea ștrandului.

Algoritm de calcul eronat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 18:25 (7016 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Aviz de la Ministerul Finanțelor pentru o renovare de apartament

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia a cerut unui proprietar de apartament din Slobozia «un acord din partea Statului Român reprezentat prin Ministerul Finanțelor» pentru renovarea unui apartament! Florina Stancu Drăgoi a formulat împotriva semnatarilor Certificatului de Urbanism care prevede (și) această aberație o plângere penală. În fapt, susține petenta, autoritățile locale se fac vinovate de «abuz în serviciu»: «De 5 luni așteptăm o autorizație de construire pentru care am cheltuit până acum peste 5000 de lei! E un abuz care nu poate fi explicat și nici tolerat. Practic, tot noi suntem vinovați pentru că am vrut să construim legal...».

Istoria sordidă a unei autorizații... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 13:20 (9797 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are depozite necontrolate de deșeuri

Dezastru ecologic oficial

Ialomița are depozite necontrolate de deșeuri

Un raport oficial al Gărzii de Mediu Ialomița confirmă dezastrul ecologic de la nivelului județului. Potrivit datelor statistice, Ialomița are 31 hectare de depozite necontrolate de deșeuri! De asemenea, în 51 de localități din Ialomița serviciile de salubritate funcționează parțial, iar în celelalte 15 aceste servicii nu sunt funcționale. Daniel Popescu, șeful Gărzii de Mediu Ialomița, susține că situația s-ar putea îmbunătăți. «Există o anumită preocupare a autorităților, dar nu suficient ca să fim mulțumiți. Vom relua controalele pentru a vedea dacă s-au aplicat măsurile de conformare!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Estimări oficiale alarmante... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 10:45 (6769 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Vijelie puternică la Făcăeni

Vijelie puternică la Făcăeni

Codul Galben emis de meteorologi în județul Ialomița a făcut prăpăd în comuna Făcăeni. Din cauza vântului puternic, acoperișurile a mai multor gospodării au fost parțial afectate, iar câțiva copaci au fost doborâți. Reprezentanții Comitetului pentru Situații de Urgență se află la fața locului pentru a face o evaluare corespunzătoare a pagubelor.

Pagube în evaluare
Ialomița s-a aflat luni, 22 mai 2017, după orele amiezii sub avertizare Cod Galben de vreme rea. Din primele informații, o furtună s-a abătut asupra localității Făcăeni. Vântul puternic a afectat acoperișurile unui număr... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 21:34 (8435 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Daune materiale de 1000 de lei pe zi pentru Atlantic Studio

9 ani de procese pentru un drept legal

Slobozia: Daune materiale de 1000 de lei pe zi pentru Atlantic Studio

Vechi de aproape 9 ani, războiul administrativ dintre societatea Atlantic Studio și Primăria Slobozia este departe de a se finaliza. Deși instanța a admis definitiv includerea în Planurile Urbanistice Zonal și de Detaliu a terenului concesionat de firmă în anul 2008, dispoziția nu a fost pusă în aplicare. Anul trecut, prin intermediul unui executor judecătoresc, Atlantic Studio a obligat Primăria Slobozia să îndeplinească dispozițiile magistraților, însă nici de această dată demersul nu s-a concretizat! Astfel, administratorii firmei au intentat un nou proces împotriva municipalității, solicitând plata unor despăgubiri materiale în valoare de 1000 de lei pe zi de la data rămânerii definitive a... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 17:25 (7714 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal

Se întâmplă tot la Spitalul Slobozia!

Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal

Scos pe ușa din spate a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din cauza numeroaselor scandaluri publice în care a fost implicat, medicul Vasile Olaru revine în atenția opiniei publice. În urmă cu o săptămână, acesta s-a prezentat la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru a da declarații într-o nouă anchetă penală în care ar avea calitatea de suspect. Dosarul se află în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice și ar avea ca obiect achiziția fictivă de softuri anti-virus pentru calculatoarele Spitalului Slobozia. «Nu le-am declarat nimic polițiștilor pentru că nu am știut de ce m-au chemat! O să se rezolve totul prin intermediul avocatului meu...» a declarat... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 11:05 (14061 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
341 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10147 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru înșelăciune privind asigurările

Polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza municipiului Fetești pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 17:55
(5707 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținută de polițiști pentru furt din buzunare

O tînără de 25 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Aceasta a fost identificată de anchetatori la scurt timp de la comiterea faptei. Poliția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:25
(5730 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni pe raza întregului județ

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 22-24 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:10
(4541 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 48 de ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 48 de ore, în cazul a 3 incendii. Primul apel la 112 a fost primit sîmbătă, 23 ianuarie a.c, în jurul orelor 18,00, cînd o locuință din ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 14:45
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5501 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Slobozia

Marți, 19 ianuarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona bulevardului Unirii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 17:20
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți și masteranzi

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 14:20
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic trimis în judecată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni. Marți, 19 ianuarie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au trimis-o în judecată pe doctorița Ana Ioan. În calitate de medic principal al ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2016, 16:20
(5895 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Vineri, 15 ianuarie 2016, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 166 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, elevi ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 17:25
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începînd din seara de sîmbătă, 16 ianuarie 2016, aria ninsorilor se va extinde dinspre Lunca Dunării și va cuprinde treptat regiunile sudice și sud-estice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 15:40
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați pe trecere, la Slobozia și Fetești

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2016, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 12:10
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea declarațiilor și formularelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice lalomița reamintește contribuabililor că data de 25 ianuarie 2016 este termenul limită pentru depunerea următoarelor declarații:
Formular 094- ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 11:25
(10285 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a organizat întîlniri de lucru cu partenerii sociali pentru optimizarea procedurilor

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat la nivelul județului Ialomița, în perioada 12-14 ianuarie 2016, dezbateri publice pentru a identifica soluții de adaptare și simplificare a cadrului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 10:05
(9095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Urziceni: O femeie a ars de vie într-o baracă

Incendiu la Urziceni în seara zilei de marți, 12 ianuarie 2016. O femeie și un bărbat, care locuiau într-o baracă amplasată în zona fostului stadion al echipei de fotbal Unirea Urziceni, au fost cuprinși ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2016, 21:30
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Giurgeni

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Giurgeni. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică seara, 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 19:55
(6618 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Accident mortal la Movilița. O femeie de 33 ani a fost acroșată pe trecerea de pietoni!

Un tragic eveniment rutier s-a produs în cursul zilei de duminică, 10 ianuarie 2016, pe raza localității Movilița, fiind soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 46 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:45
(9908 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», la Slobozia va fi vernisată o expoziție de pictură. Evenimentul, «In memoriam Maria Candrea Ionescu», se va produce ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:20
(7202 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un tînăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Vineri, 8 ianuarie, în jurul orelor 23,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 17:55
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Unități de alimentație publică, verificate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale joi și vineri, 7/8 ianuarie 2016, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 18:05
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 127 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 7 ianuarie 2016, sînt disponibile 127 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 16:15
(10629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 7 ianuarie 2016, orele 12,00-8 ianuarie 2016, orele 6,00, în regiunile estice vîntul va avea intensificări cu viteze de ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Accident cu două victime

Miercuri, 6 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Ciocîrlia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 13:15
(6647 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi ialomițeni, de 24, respectiv 61 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în cauză au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 12:10
(4268 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în data de 25 ianuarie 2016, la Călărași, începînd cu orele 9,30. Selecția va avea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 11:25
(7380 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: În atenția pensionarilor militari

În condițiile intrării în vigoare a Legii nr. 223/2015, privind pensiile militare de stat, ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus o serie de măsuri pentru informarea pensionarilor MAI referitor ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:55
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:10
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...