Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Luni, 7 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat introducerea pe lista de investiții pentru anul 2016 a obiectivului «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției-Slobozia». Valoarea estimată de autorități se ridică la 27,4 milioane de lei, bani care reprezintă «o estimare a sumelor necesare finalizării proiectului pînă la 30 iunie 2016». Proiectul de hotărîre a fost aprobat cu 11 voturi pentru și 3 împotrivă. Primarul Alexandru Stoica susține că banii urmează să fie primiți din fonduri guvernamentale pînă la finalizarea lucrărilor...

O decizie care condamnă Slobozia
... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 20:10 (14114 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, audiată în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Pentru prima dată de la desfășurarea scandalosului proces al profesorilor șpăgari din Ialomița, Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, a fost audiată de judecătorii Tribunalului Ialomița. Magistrații i-au ascultat punctul de vedere preț de o oră și jumătate. În tot acest timp, Otilia Dumitru a afirmat că este «nevinovată». Ea a fost trimisă în judecată în decembrie 2014, alături de alți 16 profesori  ialomițeni, în dosarul «Mită pentru BAC 2012». Începută inițial la Slobozia, ancheta s-a mutat la București, fiind coordonată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. Dosarul a intrat în atenția DNA tocmai datorită implicării Otiliei Dumitru, considerată de procurori și... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 19:10 (19115 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Proiect edilitar la Amara

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Un proiect de utilitate publică conceput în urmă cu 3 ani la Amara începe să prindă contur. Este vorba despre o centrală fotovoltaică, ce utilizează cea mai nouă tehnologie în domeniu. Concret, panourile din incinta parcului sînt setate să se învîrtă după soare... la propriu! Revoluționarul echipament a fost achiziționat în baza unui proiect european și a costat 1,8 milioane de lei. Cel mai probabil, centrala fotovoltaică de la Amara va fi funcțională în cîteva luni.

Tehnologie avansată
Centrala fotovoltaică de la Amara se află amplasată în afara orașului, pe șoseaua care leagă... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 18:20 (11074 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Autoritățile au blocat pentru analize 40000 de doze

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Incidentul petrecut vineri, 27 noiembrie a.c., la Școala Generală Nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești a pus pe jar autoritățile din Ialomița și Tulcea. De 5 zile, se fac analize la laptele din cauza căruia se presupune că 23 de elevi ai unității de învățămînt s-ar fi intoxicat și au ajuns la spital. Reprezentanții instituțiilor publice competente să facă astfel de verificări au pus sub sechestru un număr total de 40000 doze de lapte, ce ar proveni din lotul distribuit pe raza județelor Tulcea și Ialomița. Mai mult, în această cauză a fost întocmit chiar și un dosar penal.

Copii îmbolnăviți la școală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:10 (7187 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Deși din punct de vedere legal au dreptul de angaja personal pe locurile rămase vacante, instituțiile publice se plîng de faptul că oferta este neatractivă. De vină sînt salariile mici și condițiile de muncă ce nu pot satisface nevoile salariaților. Iar dacă la orașe administrația din Ialomița se mai descurcă, la sate situația este disperată. De exemplu, comuna Traian are disponibile 4 locuri de muncă în cadrul administrației locale pe care nimeni nu le vrea. «Toți spun că salariul este mic și că foarte mulți bani se duc pe transportul pînă aici...» explică situația Fănel Năstase, primarul localității.

Concursuri fără candidați... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:55 (5297 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlci politic în Consiliul Local Slobozia

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne?

Bîlci politic în Consiliul Local Slobozia

Joi, 26 noiembrie, cei 21 de consilieri locali ai muncipiului Slobozia s-au reunit într-o nouă ședință ordinară a Consiliului Local. Întîlnirea, una fără mari mize politice sau administrative, s-a transformat într-un bîlci politic în care s-au plătit polițe și s-au reglat conturi între consilierii PSD și cei ai Opoziției. În no mans land-ul administrativ s-au aflat, ca de obicei, slobozenii. Pentru aceștia, cel mai important dintre proiectele de Consiliu Local supuse dezbaterii a fost cel privind repartizarea locuințelor ANL de pe Nordului. Însă miza politică a acestei ședințe de consiliu local a reprezentat-o cele două proiecte care vizau aprobarea unor inventare noi pentru domeniul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:45 (4422 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

Colegiul Medicilor Ialomița, în pragul alegerilor

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

În perioada 29 noiembrie-8 decembrie 2015, medicii din Ialomița votează pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița. Potrivit reglementărilor, din această entitate fac parte 11 membri, din rîndurile cărora vor fi aleși viitorul președinte, cei 3 vicepreședinți, cenzorii și secretarul. Dacă la ultimele alegeri, organizate în anul 2011, pe lista înscrierilor au fost trecute 27 de nume, la cele de anul acesta doar 15 medici și-au depus candidaturile. Printre aceștia se numără și doctorul Vasile Olaru, acesta ținînd să declare: «nu mi-e teamă de nimeni!».

Să fie alegeri... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:20 (5772 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu nu renunță

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu, reprezentantul legal al Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița nu renunță la procesul intentat Primăriei Slobozia pentru «tulburare de posesie și abuz în serviciu». Elena Neagu susține că, în cazul în care instanța îi va da cîștig de cauză, va cere municipalității despăgubiri materiale. Reamintim că pentru realizarea «gropii lui Stoica», Primăria a transformat 1476 de mp aflați în administrarea UJSLI în «domeniu public al Sloboziei». Paradoxal, Elena Neagu continuă să plătească taxe și impozite pentru terenul «rechiziționat» de către Primărie.

Sindicatele vor despăgubiri... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 19:25 (10294 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Două milenii de istorie, distruse cu buldozerul

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Cel mai important sit arheologic din județul Ialomița, «Piscul Crăsani», a fost afectat în urma unor lucrări de excavare ilegale. Autoritățile locale din Balaciu au intrat cu buldozerele în incinta așezării și au extras pămînt galben pentru a întări podul peste rîul Ialomița, aflat la cîțiva metri de sit. Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă în acest caz pentru a stabili cu exactitate maniera în care au fost executate lucrările. Se pare că administrația locală a omis să solicite avizele necesare deschiderii unui astfel de șantier în zona respectivă. Importanța istorică a sitului «Piscul Crăsani» este una destul de mare, aici fiind descoperită... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 17:35 (11300 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

Profesorii din Ialomița se pregătesc de procese

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

O lege intrată în vigoare și nepusă în aplicare pînă în prezent îi revoltă pe profesorii din Ialomița. Este vorba despre OUG 8/2009, privind acordarea tichetelor de vacanță. Apărați de oficialii Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița, dascălii vor să ceară Statului drepturile salariale care li se cuvin ca urmare a promulgării actului normativ. În perioada următoare, peste 3000 de profesori, membri USLÎ Ialomița, vor face demersuri pentru a intenta acțiuni în instanță. Cei care au spart gheața sînt 17 dascăli din comuna Adîncata...

Guvernul a uitat de tichetele de vacanță... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 15:10 (9607 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Avocatul lui Alexandru Stoica trage de timp

Acuzații noi în scandalul Art Oil

Ultimul termen al procesului penal în care este implicat Alexandru Stoica, primarul Sloboziei, a fost unul cu scîntei. Apărătorul edilului a cerut recuzarea judecătorului de ședință. În motivarea acestei acțiuni, avocatul Ștefan Sava a făcut apel la o serie de decizii ale Înaltei Curți de Casație și Justiție. Mai mult, magistrații Judecătoriei Slobozia au decis să disjungă cauza pe latură civilă, invocînd faptul că administratorul benzinăriei Art Oil a fost prejudiciat în urma activității infracționale desfășurate de primarul Stoica și de funcționarii din subordine. Termenul acestui nou proces a fost stabilit pentru luna ianuarie a anului viitor.

Un proces complicat... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 13:40 (9264 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Ancheta Direcției Naționale Anticorupție demarată la Consiliul Județean Ialomița a fost precedată de auditul Camerei de Conturi Ialomița. În lunile imediat următoare arestării lui Silvian Ciupercă, instituția a întreprins două acțiuni de audit. Au fost supuse verificării maniera în care au fost executate două drumuri județene, precum și concesionările care i-au adus lui Ciupercă dosarul penal instrumentat de DNA. În prezent, ambele Rapoarte care conțin prejudiciile descoperite la Consiliul Județean Ialomița au fost contestate. Unul dintre documente face obiectul unui litigiu în instanță, iar celălalt a fost transmis spre analiză Curții de Conturi a României.

E vremea controalelor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 11:55 (5223 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ruinele culturale ale Ialomiței

Ruinele culturale ale Ialomiței

Un raport al Direcției pentru Cultură Ialomița evidențiază încă o dată ceea ce știm de ani buni: monumentele istorice ale județului sînt lăsate în paragină. Potrivit documentului oficial, jumătate din aceste obiective sînt tratate cu indiferență de Ministerul Culturii, singura instituție cu drept în acordarea de fonduri pentru lucrări de reabilitare sau renovare.

Situație fără soluții În lung de linie, în Ialomița există un număr total de 131 de monumente istorice, aprobate prin Ordinul Ministerului Culturii nr. 2361/2010. Potrivit raportului prezentat de Direcția pentru Cultură a județului... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 10:05 (5218 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

Trihalometanii dau bătăi de cap Urban SA

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

În vara acestui an, analizele lunare efectuate de către Urban SA au confirmat faptul că nivelul de trihalometani din apa furnizată populației înregistrează depășiri peste limitele legale admise. Informația a fost făcută publică abia în luna octombrie, de către presa locală. La acest moment, Urban SA nu a reușit să readucă apa în parametrii de potabilitate impuși de către programul de conformare asumat în anul 2013. Direcția de Sănătate Publică Ialomița refuză să semneze autorizația sanitară de funcționare pentru următorul an.

Autoritățile ascund trihalometanii
Tributară conducerii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 20:10 (18358 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămâne în fruntea Poliției Județene

EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămîne în fruntea Poliției Județene

Ministerul Administrației și Internelor a decis să-i prelungească mandatul de comandant al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița comisarului șef Viorel Ștefu. Potrivit Statutului Polițiștilor, acesta ar fi trebuit să se pensioneze la termen. Astfel, Viorel Ștefu va rămîne în funcție încă un an. Decizia MAI a fost adoptată datorită modelului de management administrativ implementat de comisarul șef Ștefu în cei 6 ani în care s-a aflat la conducerea Poliției Județene.

Încă un an în fruntea Poliției
Venit de la Buzău, comisarul șef Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 18:40 (10648 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1 Decembrie, la Slobozia

Ialomița Națională

În Ialomița, Ziua Națională a României e sărbătoare obligatorie. Anul acesta, ca și anul trecut, ea a fost organizată de autorități în Piața Unirii din Slobozia. Peste 1000 de slobozeni au fost prezenți la ceremonie și parada militară care a urmat.

România lor și România noastră
La unsprezece fără cinci esplanada e plină. Oficiali, jandarmi, militari, popor, cerșetori, ofițeri de la SRI infiltrați în mulțime... Prefectul Gigi Petre primește onorul și trece în revistă militarii Garnizoanei Slobozia. Are ochelari heliomați și un pardesiu la culoare. E soare, aproape e cald și mulțimii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 17:35 (6013 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a oferit 41 mii de lei pentru vindecarea bolnavilor săraci

Primăria Slobozia a oferit 41 mii de lei pentru vindecarea bolnavilor săraci

Serviciul de Protecție și Asistență al Primăriei Slobozia oferă sprijin persoanelor nevoiașe care au nevoie de tratamente medicale și intervenții chirurgicale, dar pe care nu și le pot permite. De la începutul anului și pînă în prezent, din bugetul local au fost acordați 41 mii de lei pentru susținerea acestor cazuri.

Fonduri destinate bolnavilor săraci
Dacă în plan administrativ eforturile Primăriei Slobozia sînt greu de sesizat, municipalitatea face totuși eforturi pentru a susține cauza săracilor din oraș. Mai ales a oamenilor care suferă de afecțiuni grave și care, din lipsa... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 15:20 (6553 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița a încasat cu 7% mai mulți bani la buget

În primele 9 luni ale anului

Ialomița a încasat cu 7% mai mulți bani la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică situația încasărilor la bugetul consolidat al statului, în perioada ianuarie-septembrie 2015. Potrivit cifrelor oficiale, în Ialomița se constată o creștere de 7 procente, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Valoarea totală a sumelor care au intrat în conturile Fiscului este de 427 milioane de lei.

Fiscul a ieșit pe profit
Cu un număr total de 109561 contribuabili, persoane fizice și juridice, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat un plan de încasare a veniturilor către... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 13:20 (5838 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița dă câștig de cauză culturii ialomițene

Prefectul Gigi Petre a pierdut

Tribunalul Ialomița dă cîștig de cauză culturii ialomițene

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, a pierdut procesul intentat Consiliului Județean Ialomița în luna septembrie. Reamintim că Instituția Prefectului Ialomița a atacat în instanță o hotărîre a Consiliului Județean Ialomița prin care se acorda în luna mai a anului 2015 «administrarea cu titlu gratuit a unor spații din cadrul Centrului Cultural». Prefectul Gigi Petre a declarat public că va face recurs la decizia Tribunalului Ialomița.

Un an fără activitate culturală Pe 17 noiembrie 2015, Tribunalul Ialomița a respins cererea formulată de către prefectul județului Ialomița privind... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 12:45 (10888 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au primit bani pentru investiții și arierate

Consiliul Județean Ialomița plătește externările Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Joi, 19 noiembrie 2015, Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Urgența întîlnirii a fost dictată de acordarea sumei de 11,5 milioane de lei pentru investiții în reabilitarea drumurilor comunale și județene, dar și pentru plata arieratelor acumulate la acest sfîrșit de an. «Am consultat autoritățile locale asupra necesităților investiționale și a posibilității de a finanța drumurile comunale...» a declarat în plenul ședinței vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ioan Martin.

Bani albi pentru primării negre
Alocările bugetare de... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 11:15 (7089 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Drapele simbolice pentru toți slobozenii

Drapele simbolice pentru toți slobozenii

Membrii Asociației «Montan Club Excelsior» au sărbătorit miercuri, 26 iunie a.c., «Ziua Drapelului» alături de toți locuitorii Sloboziei. Reprezentanții organizației au împărțit locuitorilor municipiului ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 15:38
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accident rutier grav pe DN2

În cursul zilei de marți, 25 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în afara municipiului Urziceni, s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Cu ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 14:43
(10851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Două persoane, reținute pentru comiterea de infracțiuni rutiere

Polițiștii au reținut în cursul zilei de marți, 25 iunie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi bărbați de 18, respectiv 45 de ani, pentru comiterea de infracțiuni la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 13:51
(8244 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

25 Iunie 2013, 20:03


Pompier ialomițean, locul II la campionatul de atletism și cros al Ministerului Afacerilor Interne

Pompier ialomițean, locul II la campionatul de atletism și cros al Ministerului Afacerilor Interne

În perioada 11-14 iunie a.c., în municipiul Constanța s-a desfășurat etapa finală a Campionatului de atletism și cros al Ministerului Afacerilor Interne. La competiție s-au înscris și au participat peste ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2013, 15:27
(9178 vizualizări - 1 comentariu)


Giurgeni: Accident mortal

Miercuri, 19 iunie a.c., în jurul orei 22,00, Poliția a fost sesizată cu privire la producerea unui accident rutier, pe DN2A, pe raza localității Giurgeni, soldat cu decesul unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2013, 13:16
(8915 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Mihail Kogălniceanu: A transportat cu mașina un proiectil găsit în curte!

Mihail Kogălniceanu: A transportat cu mașina un proiectil găsit în curte!

În timp ce executa lucrări agricole în gospodărie, un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu a descoperit un proiectil exploziv de artilerie, de calibru 85 mm. Bărbatul, fără să conștientizeze pericolul ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2013, 12:05
(8242 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna mai 2013, inspectorii din cadrul DGFP Ialomița au întreprins pe linia colectării veniturilor bugetare, mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis un număr de peste 1250 de somații, ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2013, 11:05
(9404 vizualizări - 0 comentarii)


Paznicii-pistolari ai firmei «Save and Self Security»: Scandal cu focuri de armă în triajul Gării Fetești

Paznicii-pistolari ai firmei «Save and Self Security»: Scandal cu focuri de armă în triajul Gării Fetești

În noaptea de marți spre miercuri, 18/19 iunie a.c., triajul Gării CFR Fetești a fost locul unui adevărat scandal. Focuri de armă au răsunat în miez de noapte și doi bărbați au ajuns la spital cu mai multe ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2013, 10:48
(22804 vizualizări - 17 comentarii)


TEREN DE VÎNZARE ÎN ȚĂNDĂREI

SC SOCERAM SA
cu sediul în București,
B-dul I.C. Brătianu, nr. 10, Sector 3

vinde terenul în suprafață
de cca 19 ha
pe care este situat
Fabrica de cărămizi
și țigle din argilă arsă,
din localitatea Țăndărei,
str. Aleea Fabricii, nr. 1,
jud. Ialomița


-din suprafața totală de
19 ha de teren intravilan,
4,7 ha este teren ocupat
de clădirile fabricii

Persoanele fizice și juridice
interesate pot solicita
informații suplimentare la
telefon 0726/262.706

20 Iunie 2013, 09:06


Scandalul de la Bora: Trei persoane, arestate pentru «ultraj»

Judecătoria Slobozia a emis mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile pe numele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 41 și 51 de ani, toți din municipiul Slobozia, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2013, 08:10
(8130 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Iunie 2013, 18:38


Sorin Iordache, câștigător la dublu al turneului «Mamaia IDU Junior Championships». Tenismenul slobozean s-a calificat la «Olimpiada Juniorilor», turneu desfășurat la Utrecht-Olanda!

Sorin Iordache, cîștigător la dublu al turneului «Mamaia IDU Junior Championships». Tenismenul slobozean s-a calificat la «Olimpiada Juniorilor», turneu desfășurat la Utrecht-Olanda!

Începînd cu 2 iunie 2013, pe terenurile clubului constănțean «Mamaia Idu», s-a desfășurat un foarte puternic turneu internațional de juniori U16 la tenis de cîmp, «Mamaia IDU Junior Championships». La turneu ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2013, 17:04
(20602 vizualizări - 29 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, prioritate a polițiștilor ialomițeni

Activitățile de amploare demarate de polițiștii ialomițeni pentru asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă unităților de învățămînt au continuat și joi, 6 iunie a.c. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2013, 13:14
(8146 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Termene pentru subvenții

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, în perioada 10 iunie-15 iulie 2013, se depun cererile de plată aferente anului 2013 în ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2013, 12:53
(13790 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița s-a autosesizat la o posibilă faptă de corupție

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a sesizat cu privire la săvîrșirea unor eventuale fapte de corupție și încălcare a normelor de etică și deontologie profesională de către un ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2013, 09:13
(8885 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

5 Iunie 2013, 13:13


APIA Ialomița: Controale la crescătorii de ovine și caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în această perioadă se desfășoară controlul la fața locului în exploatațiile de ovine și caprine pentru care au ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2013, 13:17
(7615 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen pentru depunerea Declarației 394

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit prevederilor HG nr. 84/2013, pentru achizițiile de bunuri și servicii pe bază de bonuri fiscale emise în ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2013, 11:18
(12267 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Cadavru pe Borcea

Duminică, 2 iunie a.c, în jurul orei 13,45, trupul neînsuflețit al unui bărbat a fost văzut de un trecător plutind în apele brațului Borcea, pe raza localității Maltezi. Bărbatul a sunat la 112, iar în ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2013, 11:14
(7636 vizualizări - 0 comentarii)


«Zâmbet de Copil» la Protopopiatul Urziceni

«Zîmbet de Copil» la Protopopiatul Urziceni

Duminică, 2 iunie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni, în colaborare cu primarul ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2013, 09:53
(7347 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Incendiu de la o butelie

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 1 iunie 2013, în urma unor scăpări de gaze de la o butelie, bucătăria unui cetățean din localitatea Scânteia a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Garda Țăndărei s ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2013, 08:01
(8193 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cinci persoane rănite în urma a două accidente

Cinci persoane au fost rănite în urma a două accidente rutiere produse în cursul zilei de vineri, 31 mai a.c., pe arterele județului. În ambele cazuri, acestea au avut drept cauză de producere neatenția ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2013, 18:40
(6839 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: «Înștiințarea privind stingerea creanțelor fiscale», în format electronic

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începînd cu 1 iunie 2013, ANAF demarează testarea unui nou serviciu oferit contribuabililor prin care aceștia vor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2013, 14:00
(12119 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți deschise» la ISU Ialomița

Cu ocazia zilei de 1 iunie-«Ziua Internațională a Copilului», Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița își deschide porțile. Vineri, 31 mai 2013, începînd cu orele ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2013, 12:56
(6190 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 2 ani, acroșată de un autoturism

Joi, 30 mai a.c., în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în Fetești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei fetițe de 2 ani. În urma verificărilor efectuate de ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2013, 10:42
(5558 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


APIA Ialomița: Perioadă de depunere a formularelor de acordare a unei cantități de cotă de lapte din rezerva națională

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii de lapte de vacă despre faptul că, începînd cu 1 iunie și pînă la 31 iulie 2013, se desfășoară prima ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2013, 09:09
(12687 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

30 Mai 2013, 08:45


Jandarmi ialomițeni întorși din Afganistan, decorați

Jandarmi ialomițeni întorși din Afganistan, decorați

Doi jandarmi ialomițeni au fost decorați luni, 27 mai a.c., de ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe. Cei doi, căpitanul Leonte Dragoș și plutonierul Cerbu Daniel, au fost decorați alături de membrii ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2013, 15:55
(4999 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Luni, 27 mai 2013-4 accidente, 2 morți, 7 răniți

Luni, 27 mai 2013, a fost o zi însîngerată pe șoselele ialomițene. Două persoane au decedat și șapte au fost rănite în 4 accidente de circulație.
Astfel, primul eveniment rutier s-a produs în jurul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2013, 14:47
(7546 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...