Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au primit bani pentru investiții și arierate

Consiliul Județean Ialomița plătește externările Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Joi, 19 noiembrie 2015, Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Urgența întîlnirii a fost dictată de acordarea sumei de 11,5 milioane de lei pentru investiții în reabilitarea drumurilor comunale și județene, dar și pentru plata arieratelor acumulate la acest sfîrșit de an. «Am consultat autoritățile locale asupra necesităților investiționale și a posibilității de a finanța drumurile comunale...» a declarat în plenul ședinței vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ioan Martin.

Bani albi pentru primării negre
Alocările bugetare de... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 11:15 (7089 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de asistenți sociali

Ialomița are nevoie de asistenți sociali

Raportat la nivelul județului Ialomița, Asistența Socială este domeniul care beneficiază de cele mai multe fonduri. În ciuda banilor investiți în acest sector, serviciile oferite nu se ridică la cele mai înalte standarde. Toate acestea deoarece sistemul se confruntă cu lipsa de personal. Iar oamenii care lucrează primesc salarii foarte mici în comparație cu munca pe care trebuie să o depună.

44 milioane de lei într-un an
Potrivit unui raport al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, instituția a beneficiat în anul 2014 de venituri totale de... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 10:35 (6625 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 «Cornul și laptele» intoxică 23 de elevi

Alertă de gradul zero la Fetești

«Cornul și laptele» intoxică 23 de elevi

În după amiaza zilei de vineri, 27 noiembrie a.c., 23 de elevi ai Școlii nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești s-au intoxicat cu laptele pe care l-au primit la școală. Autoritățile responsabile au fost alertate imediat și s-a declanșat o anchetă.

Toți copiii au ajuns la spital
Potrivit primelor informații oficiale, cauza probabilă este laptele livrat elevilor de firma Delta Lact. Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița ne-a declarat: «situația este în acest moment sub control.  Am luat toate măsurile care se impun în astfel de cazuri. Vom informa Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 21:25 (8662 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Birocrația APIA gripează agricultura ialomițeană

Proteste publice

Birocrația APIA gripează agricultura ialomițeană

Nicolae Sitaru, vicepreședintele LAPAR: «Vor să ne lipsim de subvenții!»

De aproape 10 ani, sistemul de subvenții acordate agricultorilor din România creează probleme greu de surmontat. Și tot de atîta timp, marii agricultori caută soluții și fac presiuni pentru ca Ministerul Agriculturii și instituțiile din subordine să creeze un sistem de reglementări simple, clare și ușor de urmat. Prinși la mijloc în acest război fără sfîrșit, agricultorii care cultivă suprafețe de teren mai mici de 50 de hectare au ajuns la capătul puterilor. Ca de obicei în astfel de situații, soluțiile sînt simple, dar oficialii guvernamentali refuză să le ia în calcul. «Vor să ne lipsim de subvenții!» declară Nicolae Sitaru, vicepreședintele Ligii Asociației Producătorilor Agricoli din România... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 19:45 (7227 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii ialomițeni se nasc cu boli grave

Copiii ialomițeni se nasc cu boli grave

Neglijența părinților și, mai ales, indiferența cu care mamele tratează sarcina are efecte nefaste asupra copiilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin că 3 din 10 copii care se nasc la Maternitatea unității medicale vin pe lume cu grave probleme de sănătate. De la infecții și pînă la forme rare de cancer, copiii din Ialomița beneficiază de tratamente în valoare de peste 1,8 milioane de lei în fiecare an.

Efecte nefaste
A devenit deja o realitate ca foarte mulți copii să vină pe lume cu probleme de sănătate. Mai mici sau mai mari, aceste afecțiuni sînt rezultatul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 17:40 (8200 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Instituțiile publice pot face angajări

Ialomița: Instituțiile publice pot face angajări

Începînd cu această săptămînă, ministerele, primăriile, consiliile județene și celelalte structuri publice au primit dreptul să angajeze personal pe toate posturile vacante. Măsura vine după ce, în ultimii 6 ani, instituțiile au fost obligate să se limiteze la a angaja persoane doar pe 15% din posturile vacante. În Ialomița, candidații pentru posturile vacante din instituțiile publice consideră că angajările în sistemul public se fac «în sistem PCR». Paradoxal, unele instituții scot la concurs de ani buni locuri de muncă pe care nu le ocupă nimeni.

Angajările «la stat», resuscitate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 15:40 (6749 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, reclamat în 300 de procese

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, reclamat în 300 de procese

În ultimii 3 ani, inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au fost implicați în peste 300 de procese. Instituția a fost acționată în judecată de către administratorii societăților comerciale care au considerat că au fost amendați necuvenit. Ponderea proceselor cîștigate în raport cu cele pierdute scoate la iveală faptul că juriștii ITM au fost prinși pledînd fără să-și fi făcut temele corespunzător.

O amendă «disproporționată»
La solicitarea redacției Independent, oficialii Inspectoratului Teritorial... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 14:35 (7314 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Risipă publică la Grădinița «Junior»

Slobozia: Risipă publică la Grădinița «Junior»

Într-un oraș sărac și plin de gropi, investițiile în dotarea unităților de învățămînt, oricît de necesare, ajung să fie un lux. Iar cînd aceste investiții reflectă opulența, acuzațiile privind risipirea fondurilor publice devin întemeiate.

O grădiniță privilegiată
Grădinița «Junior» din Slobozia a avut întotdeauna un statut privilegiat. În septembrie anul acesta, privilegiile obținute au fost considerate exagerate. Concret, aripa PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia a aprobat o investiție de 201500 de lei pentru «modernizarea și reabilitarea camerei termice ce va asigura... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 13:10 (7208 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ultimele 10 mii de carduri de sănătate, transmise în județ

Ialomița: Ultimele 10 mii de carduri de sănătate, transmise în județ

Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița anunță faptul că distribuția tuturor cardurilor de sănătate e în curs de finalizare. Ultimele 10 mii de carduri au fost ridicate de la Imprimeria Națională și vor fi transmise prin poștă asiguraților care încă nu le-au primit.

Campanie la final Campania de distribuție a cardurilor electronice de sănătate a început în urmă cu un an. Din estimările oficialilor din cadrul Casei Județene de Asigurări de Sănătate, peste 120 mii de asigurați din județ trebuiau să beneficieze de aceste carduri. La un an distanță, campania de distribuire... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 11:20 (3751 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drăgoești: «Piroman», arestat preventiv

Drăgoești: «Piroman», arestat preventiv

Relațiile dintre șefi și subordonați pot fi atît de tensionate încît se ajunge la situații extreme. Deranjat de atitudinea superiorului său, un bărbat din Drăgoești a provocat un incendiu de proporții la locul de muncă. Cazul a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni care, în urma verificărilor, l-au arestat pe angajatul-piroman. Paguba produsă de flăcări este de aproximativ 100 mii de euro.

30 de zile după gratii Întîmplarea descrisă mai sus s-a petrecut în incinta unei societăți comerciale cu profil agricol, care își desfășoară activitatea pe raza... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 10:55 (5824 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.
... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 18:35 (5541 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislația antiincendiu creează haos în Ialomița

Mult anunțatele controale ale inspectorilor ISU dau Ialomița peste cap. Cea mai acută situație se constată în Administrație. Șefii de deconcentrate caută cu disperare soluții pentru obținerea avizelor și intrarea în legalitate. Iar pentru realizarea documentației au nevoie de expertize și fonduri, ce par imposibil de accesat. În tot acest timp, vizați direct de controale, patronii localurilor publice pun lacăte pe uși și intră în renovare.

Administrația este «în flăcări»
Bulversați de teama controalelor, oficialii deconcentratelor au început să caute soluții pentru obținerea tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 16:15 (8129 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna de la Sfântu’ Așteaptă

Lungul drum al orașului Căzănești către statutul de comună

Comuna de la Sfîntu’ Așteaptă

La începutul acestei luni, Camera Deputaților a adoptat tacit proiectul de lege inițiat de deputatul ialomițean Cristina Pocora privind revenirea orașului Căzănești la statutul de comună. Decizia vine după o perioadă de 60 de zile de așteptare și este doar jumătate din drumul prin Parlamentul României pe care trebuie să îl parcurgă locuitorii din Căzănești pentru a fi retrogradați administrativ. Deși și-au exprimat dorința de a reveni la statutul de comună încă din luna aprilie a anului 2015, locuitorii din Căzănești vor continua să plătească impozite de oraș și în 2016. «Am aprobat deja impozitele pentru anul 2016. Sînt impozite de oraș!» ne-a confirmat primarul Traian Stelian.

... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 12:25 (5762 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Război civil pentru listele de repartiții în blocurile ANL

Slobozia: Război civil pentru listele de repartiții în blocurile ANL

Repartițiile pentru cele 48 de apartamente și garsoniere în noile blocuri ANL au generat un adevărat război civil. De o parte a baricadei s-au poziționat oficialii Primăriei Slobozia, funcționarii care au lucrat la verificarea dosarelor și membrii Comisiei de repartiție, iar de cealaltă parte consilierii locali ai Opoziției și solicitanții care nu se află pe lista de potențiali beneficiari. Între aceste două tabere, în no man’s land se află cele 113 persoane, victime colaterale ale unui conflict care a fost acutizat de Ordonanța de Urgență de la sfîrșitul lunii august 2015, prin care vîrsta potențialilor beneficiari a fost extinsă pînă la 38 de ani.

Încurcate sînt căile repartițiilor ANL... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 18:25 (10526 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Operațiunea «Asfaltarea» a ajuns la final

Slobozia: Operațiunea «Asfaltarea» a ajuns la final

La începutul lunie iulie 2014, administrația slobozeană a dat startul unei noi etape de asfaltare a arterelor de circulație ale orașului. Potrivit declarațiilor oficiale, în această vară au fost reabilitate 11 artere de circulație, precum și spațiile destinate parcărilor din imediata vecinătate a blocurilor de locuințe din oraș. La acest moment, DADP mai are la dispoziție 500 de tone de asfalt, iar pînă la sfîrșitul anului va asfalta și aleea principală a cimitirului municipal de la Bora.

Dorel a ajuns la IRIS
La sfîrșitul săptămînii trecute, angajații DADP asfaltau de zor aleile... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 16:35 (7780 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ignoranți cu diplome pentru sistemul medical

Și afară ca și aici

Ialomița: Ignoranți cu diplome pentru sistemul medical

Cu 3 școli postliceale sanitare, Ialomița are printre cei mai slabi cursanți. Situația este recunoscută de reprezentanții Asociației Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali-filiala județeană Ialomița, care susțin că mulți dintre absolvenți sînt nepregătiți pentru această profesie. Totuși entitatea este obligată de lege să le ofere dreptul de liberă practică. Respinși la concursurile organizate la nivelul spitalelor din județ, cei mai mulți iau calea străinătății. Așa se face că aceștia devin simpli îngrijitori cu diplome în azilele din marile state ale Uniunii Europene. Mai mult, în spatele unităților școlare unde asistenții sînt formați s-ar ascunde de fapt... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 13:10 (7712 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

4 capete de acuzare pe numele lui Gheorghe Ciriblan

Fostul edil din Mărculești, trimis în judecată

4 capete de acuzare pe numele lui Gheorghe Ciriblan

Foștii edili din Ialomița nu scapă de problemele cu legea pe care le-au avut în timpul mandatelor. Într-o astfel de situație este și Gheorghe Ciriblan, fostul primar al comunei Mărculești. Recent, acesta a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, pentru 4 capete de acuzare. Nu este prima dată cînd Ciriblan ajunge în fața organelor de anchetă. În trecut, acesta a fost achitat de instanță, într-un dosar penal instrumentat de aceiași procurori...

«Moșia» lui Ciriblan de la Mărculești Potrivit informațiilor oferite de Biroul de Presă al Parchetului... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2015, 11:55 (6309 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

 Mesajul Corinei Gabriela Ioniță: «Rănile mele se vindecă încet, dar sigur!»

Tînăra din Ialomița rănită în Clubul Colectiv se recuperează în Anglia

Mesajul Corinei Gabriela Ioniță: «Rănile mele se vindecă încet, dar sigur!»

Corina Gabriela Ioniță, singura victimă din Ialomița a tragediei din Clubul Colectiv, a descris starea sa de sănătate pe un site de socializare. Este primul mesaj pe care tînăra îl transmite tuturor apropiaților, după aproape o lună de spitalizare. În prezent, aceasta se află internată într-un spital din Anglia.

Sprijinită de semeni
Cazul Corinei Gabriela Ioniță, domiciliată în Bărcănești, județul Ialomița, a intrat în atenția opiniei publice la o săptămînă de la tragedia din Clubul Colectiv. În timpul protestelor organizate la Slobozia, tinerii care au mărșăluit pe străzile orașului... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2015, 16:30 (8354 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Agriculturii

EXCLUSIV: Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Agriculturii

Ialomița are un reprezentant în cadrul Guvernului Cioloș. Deși nu a fost confirmat oficial, Alexandru Potor ar putea fi unul dintre secretarii de stat din cadrul Ministerului Agriculturii. Contactat telefonic, acesta a declarat că se abține de la comentarii înainte de a avea o confirmare oficială a nominalizării sale. În mediul online există însă o declarație prin care Alexandru Potor confirmă faptul că a fost contactat de către actualul ministru al Agriculturii, Achim Irimescu. «Am purtat o discuție cu domnia sa, într-adevăr, dar vreau să fiu deocamdată foarte reținut... Pînă nu devine o chestiune oficială...» a declarat Alexandru Potor.
Alexandru Potor este absolvent a două facultăți,... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2015, 21:15 (21605 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, raiul angajărilor «la stat»

Primăria Slobozia, raiul angajărilor «la stat»

De la preluarea mandatului de primar și pînă în prezent, Alexandru Stoica a transformat Primăria Slobozia într-un rai al angajărilor pe bani publici. Deși mici, salariile «de stat» sînt sigure și vin la pachet cu o serie de beneficii de invidiat, respectiv programul fix și lipsa de responsabilități. Vorba ceea: «Trai, neneacă, pe banii contribuabilului!».

Armata de anonimi a lui Stoica
Potrivit informațiilor oficiale, numărul angajaților din cadrul Primăriei și direcțiilor subordonate acesteia se ridică la aproximativ 700 de oameni. Independent a avut curiozitatea de a solicita... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 20:50 (11635 vizualizări - 20 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: Beat pe scuter, victimă a unui accident

Sîmbătă seara, 17 iulie, în jurul orei 22,00, în orașul Amara s-a produs un accident rutier. Victima, conducătorul unui moped, a fost transportată la Spital, dar fiindcă starea de sănătate a fost apreciată ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:47
(11708 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Ajutoare pentru sinistrații din Săucești-Bacău

Primăria municipiului Fetești a organizat, la inițiativa primarului localității, Gheorghe Catrinoiu, o acțiune de strîngere de ajutoare în vederea sprijinirii persoanelor afectate de inundații din comuna ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:28
(10481 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., în jurul orelor 12.00, două persoane, un bărbat și o femeie, ambele din comuna Manasia, au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița. Subofițerul de serviciu și-a ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 14:22
(17032 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Copil de 13 ani, înecat în Borcea

La mai puțin de o săptămînă după ce un tînăr de 22 de ani și-a găsit sfîrșitul în apele rîului Ialomița, un băiat de numai 13 ani a dispărut în condiții asemănătoare. Din spusele martorilor, sîmbătă, 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:56
(16098 vizualizări - 0 comentarii)


SMURD Urziceni: Intervenții la Coșereni, Fierbinți și Lilieci

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați și au intervenit în cursul zilei de duminică, 18 iulie a.c., la trei situații de urgență. În primul caz, echipajul SMURD s-a deplasat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:50
(18289 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la mînăstire

Un călărășean de 25 de ani a fost depistat de polițiști, ulterior constatîndu-se că tînărul a furat obiecte de cult de la o mînăstire de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Tînărul a fost găsit în ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:15
(23837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoț


«Municipii în Siguranță» (2)

Acțiunea «Municipii în Siguranță» a continuat și vineri, 16 iulie a.c., în intervalul orar 20.00-23.00. Așadar, la nivelul municipiului Slobozia au fost desfășurate efective ale Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:14
(14780 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taxiurile, la control

Slobozia: Taxiurile, la control

În plină amiază, vineri, 16 iulie, polițiștii ialomițeni au descins într-o amplă acțiune în majoritatea stațiilor de taxi din Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:24
(21584 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat la mare iar familia a dat-o dispărută

O fată de 14 ani, din Fetești, a fost depistată de polițiști pe raza orașului Mangalia. În ceea ce o privește pe Maria-Mădălina Păpureanu, numele fetei, familia acesteia sesizase Poliția în legătură cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:20
(21419 vizualizări - 0 comentarii)


«Municipii în Siguranță»

Efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate, în cursul zilei de joi, 15 iulie a.c., în executarea unor acțiuni în sistem integrat cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:11
(19694 vizualizări - 0 comentarii)


A fost găsit tînărul înecat în Ialomița

Pompierii au găsit trupul tînărului de 22 ani înecat miercuri, 14 iulie, în rîul Ialomița. Reamintim că băiatul a dispărut în apele rîului în zona barajului Dridu, după ce a vrut să se scalde. Poampierii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:26
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot solicita adeverințe pentru credite bancare

Fermierii pot obține de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură necesare pentru accesarea creditelor bancare. Documentele pot fi solicitate de către beneficiarii plăților pe suprafață care ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:23
(21420 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un tînăr înecat în Ialomița

Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița acționează pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui tînăr, de 22 de ani, din Tisău-Buzău, care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:51
(20584 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aproape 10000 de cereri pentru motorină subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil pentru motorina cu acciză redusă trebuie să depună, la Centrele Județene APIA, cererea ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:45
(17965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Miercuri, 14 iulie, în jurul orelor 18,10, în plin centru al orașului Slobozia s-a produs un accident rutier. Victima, o fetiță de 12 ani, a încercat să traverseze strada, prin loc nepermis și fără să se ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 18:23
(17546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hagieni: Remorci pline cu grîu, răsturnate în rîul Ialomița

Un tractor și două remorci agricole s-au răsturnat în rîul Ialomița, în zona localității Hagieni. Tractoristul, un bărbat de 45 ani, din Țăndărei, conducea ansamblul de vehicule agricole încărcate cu grîu ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:24
(23370 vizualizări - 4 comentarii)


Bordușani: Doi copii încercau să vîndă un LCD furat

Doi minori din Fetești sînt cercetați de polițiștii din localitate, fiind suspecții principali în comiterea unor furturi dintr-o locuință ai cărei proprietari sînt plecați din țară. Polițiștii au luat urma ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(18760 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani hoți


Sinești: Aflat la pescuit, unui bucureștean i-au furat din mașină

În timp ce se afla la pescuit în localitatea Sinești, un bucureștean a fost prădat de hoți. Bărbatul a reclamat polițiștilor că hoții i-au furat din mașina parcată lîngă baltă un portofel și un aparat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(20997 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești hoți


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Marți, 13 iulie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme în alte condiții decît cele prevăzute de legile în vigoare. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:22
(23324 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, Șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 12:18
(27114 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 19:08
(10567 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 18:48
(11312 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Polițiștii feteșteni au confiscat peste 8 tone de fier vechi. Ancheta s-a desfășurat pentru un grup de șase indivizi suspecți pentru comiterea mai multor furturi de pe raza municipiului, infracțiuni săvîrșite ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 17:08
(24900 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii se luptă cu inundațiile

Ploiele abundente căzute la sfîrșitul săptămînii precedente au făcut ravagii la Fetești. Nu mai puțin de 12 gospodării au fost inundate, iar pompierii feteșteni se lupă din greu cu furia apelor. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 12:47
(23184 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a Poliției ialomițene

Aproximativ 215 polițiști au participat vineri și sîmbătă, respectiv 9 și 10 iulie, la o acțiune de amploare desfășurată pe raza orașelor Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, precum și a comunelor aflate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:59
(23645 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

În urma unui control în trafic, la stația de taxare pod Giurgeni-Vadu Oii, comisarii Gărzii Financiare au interceptat două camioane. Acestea aparțineau unei societăți comerciale din Constanța și transportau ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:55
(21186 vizualizări - 0 comentarii)


Încerca să-și aranjeze florile pe scaunul din dreapta și a intrat în pom

Sîmbătă, 10 iulie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime.
Primul eveniment rutier s-a produs pe raza localității Movilița, în urma accidentului rezultînd rănirea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:41
(19291 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat în cancelaria școlii

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tînăr de 19 ani a fost surprins în cancelaria unei școli din Slobozia încercînd să fure mai multe bunuri. Băiatul, fost elev al școlii, a fost surprins de femeia de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(17758 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...