Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Guvernul alocă 11,5 milioane de lei pentru drumurile comunale și județene

Belșug administrativ

Ialomița: Guvernul alocă 11,5 milioane de lei pentru drumurile comunale și județene

La începutul lunii noiembrie 2015, Guvernul României a alocat Ialomiței alte 11,5 milioane de lei «în vederea finanțării cheltuielilor privind drumurile județene și comunale». Suma se adaugă celor 6,9 milioane de lei alocate în luna august, cu aceeași destinație. Oficialii Consiliului Județean Ialomița sînt optimiști cu privire la capacitatea autorităților locale de a absorbi aceste fonduri. Cele 11,5 milioane de lei vor fi repartizate la sfîrșitul acestei luni, după centralizarea cererilor din teritoriu.

Bani cu nemiluita pentru drumuri comunale
La începutul acestei luni, pe... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 17:25 (8583 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 720 de agenți economici, sub lupa inspectorilor ISU

E vremea controalelor

Ialomița: 720 de agenți economici, sub lupa inspectorilor ISU

Tragedia produsă în Clubul Colectiv de la București a pus pe jar autoritățile responsabile de protecția împotriva situațiilor de urgență. Printr-un act normativ emis în urmă cu o săptămînă, Guvernul a decis controale la sînge în toate barurile, discotecile, restaurantele și centrele comerciale din întreaga țară. Raportat la nivelul județului Ialomița, există 720 de astfel de unități, iar primele 14 au fost verificate la sfîrșitul săptămînii precedente. Statisticile arată că la nivelul județului doar 10 obiective dețin autorizații de securitate la incendiu. Amenzile aplicate au fost de peste 79 mii de lei...

Controale în Slobozia, Fetești și Urziceni... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 16:10 (6865 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNADNR a avizat pasarela de la Drajna

CNADNR a avizat pasarela de la Drajna

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România ia în calcul varianta construcției unui pasaj rutier peste calea ferată de la Drajna. Într-o notificare transmisă oficialilor din cadrul Consiliului Județean Ialomița, CNADNR a răspuns că va analiza oportunitatea construirii în zonă a unui pod rutier. Investiția s-ar putea ridica la peste 10 milioane de lei.

Bariera Drajna, iadul șoferilor
Bariera peste calea ferată București-Constanța de la Drajna întinde la maximum nervii șoferilor care tranzitează zona înspre sau dinspre Autostrada Soarelui. Din cauza traficului... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 14:05 (9907 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Deficit de servicii pe piața muncii din Ialomița

Deficit de servicii pe piața muncii din Ialomița

O situație a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că județul continuă să se confrunte cu lipsa serviciilor. În primele 6 luni ale anului în curs, Ialomița avea peste 8000 de șomeri și puțin peste 2700 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea erau destinate muncitorilor calificați într-o meserie.

Șomajul, încotro?
Respectivul document oficial a fost prezentat în cadrul Comisiei de Dialog Social, întrunită în cadrul unei ședințe ordinare la sediul Prefecturii Ialomița, la finele lunii octombrie 2015. Datele prezentate de reprezentanții Agenției... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 10:50 (8342 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

853 de elevi primesc «Bani de liceu»

Protecție socială în școlile din Ialomița

853 de elevi primesc «Bani de liceu»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a definitivat listele cu elevii ialomițeni beneficiari ai programului social «Bani de liceu». 853 de elevi provenind din familii sărace vor primi fonduri din partea statului pentru a putea merge la școală. Și anul acesta se aplică aceeași regulă: cei care absentează nemotivat vor rămîne fără bursă!

11 ani de protecție socială în școli Programul «Bani de liceu» a fost inițiat în anul 2004 de Guvernul României pentru a susține accesul la Educație a elevilor din medii defavorizate. Ajutorul se acordă tuturor elevilor al căror venit brut este de maximum... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 10:10 (6691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumul județean Ciochina-Crunți, inaugurat

Autoritățile județene au inaugurat miercuri, 11 noiembrie 2015, DJ306A. Investiția este una dintre cele 3 anunțate de oficialii Consiliului Județean Ialomița la începutul acestui an. Pe lista de investiții în infrastructura rutieră a județului s-au mai numărat DJ102H, care leagă Miloșești de Reviga și DJ313, care leagă satul Horia de comuna Axintele. Valoarea însumată a acestor 3 investiții depășește 30 milioane de lei. În cazul DJ306A, Consiliul Județean a decontat lucrări în valoare de 8,9 milioane de lei. Lungimea totală a drumului este de 7,94 kilometri, iar lățimea părții carosabile este de 6 metri. Executantul lucrării este Oyl Company Holding, una dintre firmele locale... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2015, 09:25 (6193 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 1,1 milioane de euro în cazul «Raisa»

Spitalul Județean Slobozia își caută apărător

Despăgubiri de 1,1 milioane de euro în cazul «Raisa»

Cazul Raisei, fetița din Slobozia mutilată pe viață de medicul ginecolog care a asistat-o la naștere, revine în actualitate. Familia micuței cere în instanță Spitalului Județean de Urgență Slobozia despăgubiri materiale și morale de peste 1,1 milioane de euro. Procesul se desfășoară la Judecătoria Slobozia, cazul fiind trimis în judecată la începutul acestui an, după 5 ani de anchetă. Puși într-o situație fără precedent, reprezentanții spitalului de la Slobozia caută un alt jurist care să susțină cauza instituției în instanță.

Malpraxis la Spitalul Slobozia
În anul de grație ... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 18:45 (12080 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Urziceni are de retrocedat 237 hectare

Inventarierea terenurilor comandată de Ponta îi dă dreptate lui Cazacu

Primăria Urziceni are de retrocedat 237 hectare

La începutul lunii octombrie 2015, după luni bune de eforturi administrative, Instituția Prefectului Ialomița anunța inventarierea tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului, potrivit Legii de retrocedări 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. Paradoxal, acest inventar îi dă dreptate ex-prefectului Cazacu Marinică, acuzat la acest moment de «abuz în serviciu contra intereselor publice» pentru retrocedarea ilegală a unor terenuri agricole în 2006...

Prefectura Ialomița, avocatul lui Cazacu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 16:10 (8613 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Fotbalul slobozean a cheltuit ILEGAL 1 milion de euro

Primăria Slobozia a pierdut la Tribunalul Ialomița procesul intentat Camerei de Conturi. În vara acestui an, municipalitatea contesta Raportul întocmit de auditori în urma controlului efectuat la Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia. Astfel, s-a descoperit că administrația locală a cheltuit ilegal fabuloasa sumă de 1 milion de euro pentru activități sportive. Banii proveneau din fonduri publice și au fost investiți în salariile jucătorilor, ale antrenorilor sau ale membrilor din cadrul conducerii AFC Unirea 04 Slobozia. Scandalul i-ar putea aduce primarului Alexandru Stoica un alt dosar penal, instrumentat de data aceasta de procurorii Direcției Naționale Anticorupție!

Fotbal plătit din bani publici... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 13:55 (6572 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul pietonal care face legătura între Slobozia și Cartierul Bora urmează să fie reabilitat. Autoritățile locale intenționează să aloce 1 milion de lei pentru reabilitarea acestei structuri de o importanță vitală pentru oraș. Podul pietonal de la Slobozia a fost construit în 1926 și refăcut în forma actuală după Al Doilea Război Mondial. Inițial, pentru reabilitarea lui, au fost alocate doar 60 mii de lei...

Un milion de lei la ultima strigare
Autoritățile slobozene intenționează să reabiliteze podul pietonal care face legătura dintre Slobozia și Cartierul Bora. Investiția se... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2015, 12:20 (7080 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind incendiul produs în Clubul Colectiv de la București se mută la Slobozia. Colonelul Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a fost audiat de procurori. Acesta are calitatea de martor.

«Sînt nevinovat!»
Surse judiciare confirmă faptul că Adrian Popa s-a prezentat la sediul DNA-Structura Centrală în ziua de sîmbătă, 7 noiembrie 2015. Potrivit propriilor declarații, șeful ISU Ialomița are calitatea de martor în ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind tragedia... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2015, 14:13 (11139 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii șpăgari și-au recunoscut faptele în instanță

Declarații incendiare

Profesorii șpăgari și-au recunoscut faptele în instanță

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au avut dreptate în privința acuzațiilor aduse profesorilor ialomițeni, cercetați penal pentru fapte de corupție. 16 dintre dascălii inculpați au recunoscut în fața instanței faptul că au luat mită pentru a pune note mai mari unui număr de peste 100 de elevi, în timpul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din 2012. Potrivit legii, recunoașterea faptelor le va aduce profesorilor pedepse mai mici cu o treime. Singura care deocamdată a refuzat să colaboreze cu anchetatorii a fost Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean. La ultimul termen al procesului, desfășurat în urmă cu o săptămînă, aceasta a cerut amînarea ședinței din lipsă de apărare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 20:35 (28681 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedeapsă amânată pentru fosta arhitectă a Sloboziei

Prima condamnare în dosarul «Art Oil»

Pedeapsă amînată pentru fosta arhitectă a Sloboziei

În urmă cu o săptămînă, magistrații Judecătoriei Slobozia au dat prima sentință în dosarul «Art Oil», în baza căruia procurorii l-au trimis în judecată pe primarul Alexandru Stoica, alături de alți 3 funcționari din subordine. Condamnarea o vizează pe Aurelia Aionesei Esterka, fosta arhitectă a Sloboziei. Aceasta primit din partea judecătorilor o pedeapsă de 10 luni închisoare, cu amînarea aplicării ei pe o durată de 2 ani. Potrivit legii, în tot acest timp Esterka trebuie să țină legătura cu organele judiciare și să nu comită alte fapte de natură penală. În caz contrar, aceasta ar putea ajunge după gratii.

Fapte recunoscute în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 19:10 (8441 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul lasă fără despăgubiri familiile polițiștilor morți la Bordușani

Statul lasă fără despăgubiri familiile polițiștilor morți la Bordușani

Ialomița începea anul 2015 cu o tragedie. Pe 4 ianuarie 2015, doi agenți ai Postului de Poliție Transporturi Navale Hîrșova mureau într-un accident rutier petrecut în zona localității Hîrșova, în timpul serviciului. La 11 luni distanță de la eveniment, ancheta internă a Inspectoratului General al Poliției Române arată că, de fapt, oamenii legii nu se aflau în misiune. Reprezentanții Sindicatului Național al Polițiștilor susțin faptul că actul emis de IGPR nu concordă cu realitatea. «Ce puteau să caute oamenii respectivi în zonă, la ora respectivă? Polițiștii sînt mereu în misiune!» precizează Vasile Zelcă, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor. De asemenea, din cauza aceluiași document... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 18:20 (5789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Centrele de Informare și Documentare, alternativă la educație

Ialomița: Centrele de Informare și Documentare, alternativă la educație

Centrele de Informare și Documentare reprezintă cea mai vie mărturie a faptului că în școlile ialomițene învățatul nu este trecut cu vederea. De luni pînă vineri, cele 25 de astfel de unități funcționale la nivelul județului oferă elevilor o altă abordare a actului educativ.

1 milion de lei investiți în Educație Primele Centre de Informare și Documentare din Ialomița au apărut în mediul rural, fiind înființate cu aproape 10 ani în urmă. Primele CDI au fost înființate în urma unui proiect bilateral româno-francez, denumit «Educație prin informație în mediul rural defavorizat». Se întîmpla... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 15:15 (5428 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aparat RMN la Spitalul Slobozia

Aparat RMN la Spitalul Slobozia

Mult așteptatul aparat cu rezonanță magnetică va ajunge în cele din urmă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Conducerea unității medicale a dat asigurări că cel mai tîrziu la finele lunii decembrie 2015, acest aparat va fi chiar și funcțional. Costul de achiziție se apropie de suma de 4,4 milioane de lei.

Demers eșuat Aparatul RMN este un vis mai vechi al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ultima dată unitatea medicală a demarat procedurile pentru achiziționarea acestuia în luna aprilie a anului în curs. Consiliul Județean aproba atunci plata a 2,6 milioane de lei pentru... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 14:10 (15749 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni vin la școală cu păduchi

Examenele medicale efectuate la început de an școlar în Ialomița confirmă faptul că elevii din județ încă mai au probleme cu păduchii. Potrivit informațiilor oficiale furnizate de Direcția de Sănătate Publică, peste 200 de copii aveau păduchi la momentul controlului. Mai grav este faptul că cele mai multe cazuri de pediculoză au fost înregistrate în aceleași unități de învățămînt ca și în anul trecut.

Situație complicată La fiecare început de an școlar, medicii de familie întreprind controale în unitățile de învățămînt pentru a depista eventualele boli de care suferă elevii. În urma... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 10:55 (5440 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Marșul schimbării la Slobozia

Mesajul tinerilor care au scandat pe străzile orașului: «Stoica nu uita, ți-ai săpat groapa!»

O tînără din Urziceni se numără printre victimele din Clubul Colectiv

Peste 100 de tineri de toate vîrstele au protestat vineri, 6 noiembrie 2015, pe străzile orașului. Mesajele protestatarilor au vizat întreaga clasă politică, dar și administrația locală din Slobozia. Manifestarea a avut și un caracter umanitar, tinerii făcînd apel pentru sprijinirea Corinei Gabriela Ioniță, din Urziceni, rănită în incendiul produs în Clubul Colectiv. În prezent, fata se află internată la Spitalul Elias din București, cu arsuri de peste 40% din suprafața corpului...

Proteste la Slobozia
Manifestanții Sloboziei s-au adunat în Piața Unirii din oraș... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2015, 22:30 (25787 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Ședință extraordinară a Consiliului Local

Administrație scindată la Slobozia

Vineri, 6 noiembrie 2015, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. În numai o oră, fracțiunile politice din cadrul forului legislativ local au transformat sala de ședințe într-un cîmp de bătălie. Proiecte respinse, excluderi din plen, demisii... Totul sub imperiul tensiunilor sociale care reverberează zilele acestea la nivelul întregii clase politice din România!

ANL-urile lui Babilon Urgența convocării ședinței extraordinare a Consiliului Local Slobozia a fost dictată de anunțul privind finalizarea execuției locuințelor ANL. Potrivit declarațiilor... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2015, 20:10 (5151 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin

Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin

Joi, 29 octombrie 2015, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Întîlnirea a avut loc la sala de ședințe a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și a confirmat o stare de fapt paradoxală: deși fac parte din partide politice diferite, vicepreședinții Ștefan Mușoiu și Ioan Martin constituie o echipă imbatabilă în fața căreia niciuna dintre redutele Opoziției nu are nici măcar șansa unui punct de vedere diferit de cel oficial!

Iluminații Consiliului Județean
De luni bune, pe scaunul lăsat liber de către președintele Silvian Ciupercă s-au instalat... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2015, 13:50 (7224 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22724 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13360 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27624 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24767 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22862 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26668 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17584 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18161 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10106 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23859 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22190 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19961 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14436 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19811 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26185 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20625 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20591 vizualizări - 0 comentarii)


Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 10:35
(19951 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:01
(16479 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

Echipa de sabie masculin a CSM Slobozia a fost foarte aproape de podium la Cupa României, competiție rezervată echipelor de seniori și desfășurată la Sala Polivalentă din Iași, în perioada 23-25 iunie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:58
(18791 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întâlnire cu un necunoscut»

Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întîlnire cu un necunoscut»

Miercuri, 7 iulie a.c., de la ora 14.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi gazda unui eveniment deosebit. Gabriel Liiceanu își va lansa cartea «Întîlnire cu un necunoscut», lansarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:10
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: Amenzi de peste 72000 de lei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Acțiunile s-au derulat în perioada 25-27 iunie a.c., efectivele angrenate acționînd în filtre pe toate arterele ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:25
(13644 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț urmărit, prins de polițiști

Un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, se sustrăgea arestării din data de 16 iunie a.c., tînărul fiind condamnat cu închisoarea pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Polițiștii din cadrul Serviciului de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:15
(11721 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...