Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița este «zonă cu constrângeri naturale specifice»

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni

Ialomița este «zonă cu constrîngeri naturale specifice»

Un document postat pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale încadrează Ialomița în categoria zonelor care se confruntă «cu constrîngeri naturale sau cu alte constrîngeri specifice». Această încadrare aduce fermierilor ialomițeni un sprijin suplimentar de 54 de euro pe hectar. Oficialii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița susțin că politicile europene în domeniul agriculturii au un grad de accesibilitate mult mai mare «în condițiile în care fermierii înțeleg că trebuie să respecte regulile stabilite de comun acord». Singurele localități din Ialomița care nu au obținut statutul de «zonă cu constrîngeri naturale specifice» sînt Valea Ciorii, Movila și Giurgeni... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 00:10 (5905 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

Primăvara se numără contractele de pază

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

De mai bine de 10 ani, agenții de pază de la poarta instituțiilor publice au fost transformați în «sclavi». La adăpostul unei legislații precare și sub ochii îngăduitori ai instituțiilor cu atribuții de control în domeniu, agenții de pază sînt exploatați «zi-lumină» în schimbul unui salariu de mizerie. Ca de obicei, cele care profită de acest sistem sînt firmele de protecție și pază, abonate de ani buni la banii publici.

Firmele de pază au reinventat «sclavia»
Valoarea medie per oră a serviciilor oferite de către firmele de protecție și pază pentru instituțiile publice din județ... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 22:55 (8573 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

Majoritatea decide

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

După 3 ani de lupte politice și dispute intestine, în Consiliul Local Slobozia s-a lăsat liniștea. Consilierii PSD votează fără rezerve proiectele de hotărîre indicate de către edilii locali, consilierii Opoziției, cîți au mai rămas, blochează fără discernămînt toate proiecte de hotărîre care au nevoie de două treimi din voturile plenului pentru a fi validate, iar consilierul independent Mădălin Teculescu rămîne o notă discordantă în acest concert public de interese de grup fără început și fără de sfîrșit. Pentru toate acestea, ca de oblicei, plătesc contribuabilii. Iar printre picături, cu totul și cu totul accidental, este slujit și interesul public. Pînă la alegerile din 2016 a mai rămas un... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 19:45 (3730 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Joi, 30 aprilie 2015, administrația ialomițeană ar fi trebuit să se alăture acțiunii de protest organizată de Federația Națională a Sindicatelor din Administrație, «ca urmare a nepăsării și dezinteresului manifestate de Guvern față de problemele generate de salarizarea deficitară a angajaților din administrația publică locală». În locul grevei, funcționarii din administrația ialomițeană au ales să muncească...

La greva lăudată să nu te duci cu sacul
Anunțată încă de la începutul anului, «greva de o zi» stabilită pentru data de 30 aprilie 2015 s-a dovedit a fi doar una declarativă... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 17:30 (3414 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

Administrație după ureche

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

La sfîrșitul lunii precedente, Consiliul Local Slobozia a alocat noi fonduri pentru finalizarea investiției la rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a resuscitat o dispută mai veche declanșată în perioada administrației Ionașcu. Conform acuzațiilor, lipsa căminelor de racord face inutilă investiția în rețeaua de canalizare realizată pînă la acest moment. Primarul Alexandru Stoica susține că situația poate fi remediată prin investirea altor 1,27 milioane de lei. Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local susțin că, în acest fel, «administrația locală ascunde risipirea banilor publici!».

Canalizare fără cămine de racord... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 14:05 (8088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mânăstirea Hagieni

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mînăstirea Hagieni

Loc de pelerinaj și rugăciune, la Mînăstirea Hagieni credincioșii pot ajunge doar sub escorta polițiștilor. Oamenii legii sînt somați să intervină din cauza repetatelor dispute iscate între pelerini și ciobanii care au stîne în zona lăcașului de cult. Problema este cunoscută atît nivelul administrației locale din Mihail Kogălniceanu, de care aparține satul Hagieni, cît și la nivelul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Deși se poartă discuții ferme pe această temă, deocamdată nu au fost adoptate măsuri ferme pentru ca scandalul să fie stopat.

Credință cu scandal
Departe, pe malul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 12:20 (7986 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Sclavii» Codului Fiscal

«Sclavii» Codului Fiscal

Statul român demonstrează încă o dată faptul că legile după care se ghidează sînt de-a dreptul aberante. Iar Codul Fiscal nu face rabat de la regulă. Potrivit actului normativ, persoanele care au încasat venituri din alte surse decît salarii sau pensii trebuie să contribuie la plata CAS. În cazul în care sumele de care au beneficiat sînt mai mici decît valoarea salariului minim pe economie, cei vizați trebuie să plătească suma de 468 lei, aferentă CAS pentru acest tip de remunerație. Iar în Ialomița există aproape 5000 de persoane care trebuie să scoată din buzunare acești bani, deși veniturile lor au fost cuprinse între 1 și 10 lei!

Unde-i lege nu-i tocmeală!... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 10:25 (5936 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«1 Mai Muncitoresc» la Slobozia, o sărbătoare a tinerilor

Vama Veche s-a mutat în Pădurea Peri

La Slobozia, ziua de «1 Mai» a fost mai degrabă o sărbătoare a tinerilor. Față de anii trecuți, în Pădurea Peri de la marginea orașului, zeci de adolescenți au întreținut atmosfera. În stilul lor, cu manele date la maxim, alcool și dansuri lascive. Rătăciți printre ei, veteranii au criticat atitudinea petrecăreților.

Mici, grătare, manele și… tineri
Aproape de orele prînzului, Pădurea Peri de la marginea orașului seamănă mai degrabă cu plaja din Vama Veche. Zeci de tineri au venit aici să petreacă ziua de «1 Mai». Și-au adus cu ei prietenii, grătarele, micii, berea rece, dar și... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2015, 17:05 (12112 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

Avocații din Ialomița și-au ales șeful

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

De o săptămînă, Baroul Ialomița are un nou decan. El a fost ales în urma voturilor avocaților din Ialomița, scrutinul fiind organizat în cadrul Adunării Generale Ordinare a Baroului Județean. Pentru această funcție și-au depus candidaturile avocații Mariana Soare și Claudiu Drăgănoiu, ultimul fiind ales cu o majoritate de 46 de voturi.

Predare de ștafetă la Baroul Ialomița
La fiecare 4 ani, Adunarea Generală a Baroului Ialomița se întrunește pentru ca instituția care apără interesele avocaților la nivel județean să-și aleagă un nou decan. Pînă în urmă cu o săptămînă, această funcție... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 20:15 (12601 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Se întîmplă în Ialomița

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Oficial, cele 150 de gropi de gunoi înregistrate în Ialomița au fost închise în anul 2009. În realitate, toate aceste gropi continuă să fie folosite sub ochii îngăduitori ai autorităților locale și instituțiilor cu atribuții de îndrumare și control ale statului. Pe lîngă acestea însă, crește îngrijorător numărul gropilor de gunoi apărute peste noapte.

O poveste administrativă de adormit UE
În urmă cu 6 ani, în iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Decizia, survenită ca urmare a unei reglementări UE prost negociată... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 16:05 (6633 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6 ani de închisoare cu executare pentru Viorel «Pralea» Duțu

Judecătorii Curții de Apel București au decis luni, 27 aprilie 2015, să dea răspuns favorabil apelului făcut de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în cazul Viorel «Pralea» Duțu. Inculpatul, cercetat penal de organele judiciare din Slobozia, a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare, iar decizia instanței este definitivă.

Un caz controversat În luna ianuarie a anului trecut, sediul Primăriei Slobozia a fost asaltat de mascați și procurori. Primele informații scoteau la iveală faptul că angajați ai unității ar fi fost urmăriți penal într-o anchetă privind... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 13:25 (8230 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Una dintre cele mai importante investiții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, achiziționarea unui dispozitiv RMN, a fost blocată de către Ministerul Sănătății. Acesta a promis că va co-finanța această investiție, însă «a uitat» să vireze fondurile în conturile Spitalului Județean. Violeta Șapira, managerul acestei unități medicale, așteaptă și acum răspunsul Ministerului. «Așteptăm răspunsul Ministerului la solicitarea noastră!» ne-a declarat aceasta laconic.

O investiție de 4 milioane de lei
La aprobarea bugetului județean pentru anul în curs, oficialii Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 20:20 (14297 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

Caz umanitar la Țăndărei

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

UPDATE Spectacol caritabil pentru Andreea

Părinții unei fetițe de doar 4 ani din Țăndărei au nevoie de sprijinul semenilor pentru a o putea salva pe micuță. Copila a fost diagnosticată cu o tumoare la rinichiul drept, iar familia are nevoie de bani pentru a o opera în Milano, Italia. Orice ajutor, oricît de mic, i-ar putea reda micuței Andreea șansa la viață.

S-o ajutăm pe Andreea
Drama familiei Ion a început în toamna anului trecut, în momentul în care Andreea Luciana, în vîrstă de 4 ani, a intrat la grădiniță. În urma unui control medical, părinții fetiței au rămas fără cuvinte. Medicii le-au comunicat faptul că micuța... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 19:05 (6518 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Reabilitarea podului de la Dridu, investiție blocată în anul 2013, redevine o certitudine. Licitația a fost adjudecată de către firma Strabenbau Logistic SRL, iar lucrările de execuție au fost deja demarate. «La acest moment lucrările au fost reluate și sperăm să fie finalizate în termen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Valoarea la care au fost adjudecate lucrările de reabilitare a podului  este de 2,8 milioane de lei.

Atenție, pod în lucru! Închis de mai bine de un an, podul de la Dridu a devenit una dintre principalele probleme ale administrației... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:45 (7992 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Hârburi de lux, scoase la mezat

Ialomița: Hîrburi de lux, scoase la mezat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița intenționează să valorifice autoturismele confiscate în urma comiterii unor infracțiuni. Astfel, în curtea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, 7 astfel de autoturisme așteaptă proprietari noi. «Cel mai probabil, aceste autoturisme vor fi preluate de către instituțiile publice care au nevoie de ele...» a precizat Carmen Popescu, directorul AJFP Ialomița. Printre vehiculele confiscate se numără și un Land Rover, din anul 1994.

Vechi, dar funcționale
În curtea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița zac... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:55 (5366 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aurel, șoferul problemă al Ialomiței

5 dosare penale pentru aceeași faptă

Aurel, șoferul problemă al Ialomiței

Un șofer din Ialomița poate fi numit pe drept cuvînt spaima șoselelor. Cu 5 dosare penale la activ pentru conducere fără permis, Aurel Grama de 30 de ani a scăpat de fiecare dată de închisoare. Ultima dată el a fost depistat în trafic în stare de ilegalitate la începutul acestei luni, însă instanța căreia i s-a solicitat arestarea preventivă a șoferului a respins măsura reținerii. Așa se face că acum Aurel se află alături de familie în arest la domiciliu. Iar peste 30 de zile ar putea avea toate șansele să urce din nou la volan, dacă judecătorii decid să-l lase liber. În prezent, procurorii din Slobozia mai au în lucru un dosar în care acesta are calitatea de suspect.

Judecătorii se lasă greu... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 13:50 (5839 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Cel mai răsunător scandal public iscat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a ajuns la Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală. Este vorba despre angajarea ilegală a celor 107 persoane, asistente și personal TESA, descoperită în urma controalelor Ministerului Sănătății și Camerei de Conturi Ialomița, efectuate la unitatea medicală în cursul anului trecut. Ancheta este în curs de desfășurare, surse din cadrul spitalului precizînd faptul că pînă în prezent în acest caz au fost făcute mai multe audieri.

Contracte de muncă fictive la Spitalul Slobozia Anul 2014 a fost destul... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 13:10 (8303 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Elitele învățământului ialomițean

159 de elevi, calificați la olimpiadele naționale

Elitele învățămîntului ialomițean

Dincolo de problemele de sistem cu care se confruntă, școala ialomițeană continuă să producă elite. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității lista elevilor din județ care s-au calificat la fazele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. 159 elevi de toate vîrstele au participat la aceste competiții educative, mulți dintre ei revenind acasă cu premii importante. De remarcat sînt cei 4 medaliați cu argint și bronz la olimpiadele naționale de Fizică și Matematică.

Elevi care fac cinste județului
În fiecare an, școlile generale și liceele din Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 11:15 (7613 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

A treia oară e cu noroc

Căzănești, orașul care se visează comună

Duminică, 26 aprilie 2015, orașul Căzănești a organizat al treilea Referendum pentru revenirea sa la statutul de comună. Autoritățile locale susțin că, în cazul în care Referendumul va avea succes, localitatea va pierde peste 4 milioane de lei. Majoritatea celor intervievați susțin că principalul motiv pentru care votează revenirea la statutul de comună îl reprezintă «taxele și impozitele prea mari pe care le plătim de 10 ani încoace...».

Un om, un  vis, un oraș care votează a treia oară
Cetățenii cu drept de vot din orașul Căzănești au votat duminică, 26 aprilie 2015, pentru... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 21:05 (11607 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

 Tânăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Accident mortal la Țăndărei

Tînăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Tragedie la Țăndărei în după amiaza zilei de sîmbătă, 25 aprilie 2015. Tînărul George Constantin, de 24 de ani, a murit după ce a fost lovit de o mașină, condusă de un cetățean de etnie romă din oraș. Poliția a deschis o anchetă, în cauză fiind întocmit un dosar penal pentru «ucidere din culpă».

Cercetările sînt în curs Datele preliminarii ale polițiștilor arată că șoferul de etnie romă care l-a lovit cu mașina pe tînărul George Constantin a încercat să evite impactul cu auoturismul unui bărbat, de 54 de ani, care a ieșit fără să se asigure din parcarea unui restaurant din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 14:20 (40203 vizualizări - 109 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7690 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11509 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6679 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12983 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9616 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11785 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12067 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9597 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13612 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20393 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8956 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11282 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:35
(12723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 16:10
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 12:00
(12671 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27753, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2022, 16:50
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Joi, 21 iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat prima activitate din cadrul celei de a șasea ediții a «Clubului de Vară», intitulată ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 17:30
(9603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 51 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27720, fiind înregistrate 51 de cazuri noi față de ziua de joi, 21 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:05
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 88 de cadre didactice au susținut examenul de Definitivat 2022

Proba scrisă din cadrul Examenului Național pentru definitivare în învățământ-sesiunea 2022 s-a desfășurat miercuri, 20 iulie a.c., începând cu ora 9,00. În județul Ialomița, centrul de examen a fost stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:00
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...