Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«1 Mai» la Slobozia, după 25 de ani

În urmă cu 25 de ani, oamenii muncii din Slobozia serbau «1 Mai» în Pădurea Peri. Joi 1 mai 2014, împuținați și șomeri, sau pensionari, aceiași oameni se întorc acolo amintindu-și tinerețea...

«1 Mai» cu Maria și Vasilica
După cum a promis acum 2 ani în campania electorală, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a reamenajat spațiile pentru mici și bere din Pădurea Peri. La orele 11,00, sute de slobozeni erau deja acolo, ocupanți victorioși ai noilor facilități: grătare solide de piatră, foișoare de lemn, coșuri de gunoi și chiar terenuri de fotbal amenajate. Oamenii sînt de trei... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 12:05 (9369 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară

Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară

Problemele cu legea se țin scai de fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Procurorul Cătălin Cristian Hristescu a mers din nou la audieri. De data aceasta nu la DNA, ci în sediul unității pe care a condus-o. El este cercetat disciplinar într-o anchetă demarată de Inspecția Judiciară a Consiliului Superior al Magistraturii.

Audierile de la 10,30
Potrivit deciziei Curții de Apel București, fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița a mers marți dimineață la unitatea pe care a condus-o pentru a sta de vorbă cu reprezentanții Inspecției Judiciare... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 08:40 (7682 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

G8, blocul-dinamită

Panică la Slobozia în dimineața zilei de marți, 29 aprilie 2014. O garsonieră din blocul G8, amplasat în zona Parcului Tineretului din oraș, a sărit în aer. Cel mai probabil, deflagrația s-ar fi produs din cauza unei butelii lăsată nesupravegheată. Suflul exploziei a afectat alte 14 locuințe aflate pe același palier. Un tînăr de 35 de ani a fost rănit și transportat la Spitalul de Arși din București. Acest imobil pare lovit de nenorociri. Un eveniment similar s-a petrecut la sfîrșitul lunii februarie, cînd, din cauza unui incendiu, o femeie și-a pierdut viața...

Anchetă în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 15:45 (7862 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița visează la forță de muncă specializată

Șomerii noștri cei de toate zilele

Ialomița visează la forță de muncă specializată

Județ agricol prin excelență, Ialomița nu reușește, după 25 de ani de tranziție, să convingă forța de muncă disponibilă că viitorul economiei locale este legat de exploatarea terenurilor agricole. Într-un județ care ar fi trebuit să redevină demult parte din «grînarul României», oamenii sînt săraci, abandonați de stat și administrație și obligați, pentru a supraviețui, să muncească în țările Uniunii Europene. Paradoxal, în timp ce toate acestea se întîmplă, firmele care au supraviețuit tranziției, se plîng de lipsa forței de muncă specializate. Între aceste două clișee, instituțiile statului și cele școlare se străduiesc să identifice soluții noi, care să asigure o dezvoltare pe termen mediu și... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 15:30 (7312 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, prezentă la Târgul AGRARIA de la Cluj

Ialomița, prezentă la Tîrgul AGRARIA de la Cluj

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Cluj, s-a desfășurat Tîrgul Anual de Agricultură, Industrie Alimentară și Zootehnie. Evenimentul a beneficiat de prezența ministrului Agriculturii, Daniel Constantin. Acesta a participat la o conferință organizată de Federația Națională a Grupurilor de Acțiune Locală din România, în cadrul căreia a declarat: «Faptul că astăzi avem 30% din populația României cuprinsă în aceste grupuri de acțiune locală cred că este un lucru lăudabil!». Întîlnirea a fost prezidată de un ialomițean, președintele FNGAL, Alexandru Potor.

GAL-urile, garanția unui viitor european... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 11:40 (3278 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia vrea 23 milioane de lei pentru investițiile școlare abandonate

La un pas de finanțare

Slobozia vrea 23 milioane de lei pentru investițiile școlare abandonate

În urmă cu 6-7 ani, Ialomița se lăuda cu peste 30 de șantiere școlare «în lucru». La începutul lui 2014, majoritatea acestor șantiere au fost abandonate, iar cele finalizate pot fi numărate pe degete. Este de notorietate șantierul pentru grupul sanitar de la Valea Măcrișului, campusurile școlare abandonate la jumătate la Slobozia, Fetești și Tăndărei, ori școala preluată fără recepție finală de la Săveni, după 5 ani de așteptare inutilă. Edilii slobozeni susțin că toate aceste eșecuri pot fi uitate. La jumătatea lunii aprilie, Primăria Slobozia ar putea primi 23 milioane de lei pentru finanțarea lucrărilor la 3 obiective școlare abandonate. Alocarea financiară aferentă prezentului apel de proiecte... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2014, 17:30 (8326 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia își dă în judecată angajații

Medici și asistente, chemați în instanță

Spitalul Slobozia își dă în judecată angajații

Decizie fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Conducerea unității a hotărît să dea în judecată o parte dintre angajați. Peste 200 de medici, asistente și membri ai Comitetului Director sînt chemați în instanță pentru a returna suma de 260 mii lei, reprezentînd sporuri salariale acordate ilegal. Banii ar fi trebuit returnați cu 3 ani în urmă, printr-o decizie a Camerei de Conturi Ialomița, însă măsura nu a fost aplicată. Responsabil de toată această situație este juristul Vasile Zamfir, care a făcut pierdute documentele emise de Camera de Conturi Ialomița...

3 ani de ilegalitate... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2014, 16:20 (38882 vizualizări - 52 comentarii)

EVENIMENT

Mamă pentru a cincisprezecea oară!

Premieră la Maternitatea Slobozia

Mamă pentru a cincisprezecea oară!

Performanță mai puțin obișnuită a unei femei din Țăndărei. În urmă cu o săptămînă, ea a adus pe lume al cincisprezecelea copil al familiei. Nașterea micuțului reprezintă o premieră și pentru medicii Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Specialiștii susțin că ultimul record la nașteri a fost atins în urmă cu 20 de ani de o altă mamă care a adus pe lume 13 copii... Deși femeia promite să dea naștere unui alt bebeluș, medicii susțin că o eventuală altă sarcină i-ar putea pune viața în pericol.

Un caz special Artemiza Tudor are 42 de ani și este din Țăndărei. În urmă cu... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2014, 11:35 (16950 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetrie ca-n junglă la Slobozia

Sub ochii administrației locale

Taximetrie ca-n junglă la Slobozia

După luni întregi de scandaluri publice, reglări de conturi și acuzații mai mult sau mai puțin fondate, cei 210 taximetriști din Slobozia au intrat într-un con de umbră. Firmele le-au făcut angajaților cărți de muncă de 2 ore, independenții și-au găsit o a doua slujbă pentru a-și completa veniturile, iar veniturile rezultate din evaziunea fiscală ung pistoanele administrației locale mai ceva decît uleiurile premium. Însă nemulțumirile celor implicați în această activitate se acumulează, iar apropierea termenului de prelungire a autorizațiilor tulbură apele branșei. Potrivit informațiilor publice, data stabilită pentru prelungirea acestora cu alți 5 ani este 7 iunie 2014. Iar declarațiile de mai... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2014, 09:20 (12006 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații

Hărțile de hazard au fost finalizate

Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații

În urmă cu o săptămînă, Administrația Națională Apele Române anunța finalizarea integrală a hărților de hazard. Potrivit informațiilor, prin aceste hărți se evidențiază, în ansamblu, 10 bazine hidrografice ale rîurilor pe cursurile cărora se pot produce inundații. Raportat la nivelul județului Ialomița, specialiștii care au realizat planșele au identificat 15 posibile zone unde apele Ialomiței ar putea ieși din matcă în caz de viituri puternice.

Istoria hărților de hazard
În cursul anului 2012, la nivel național, Administrația Națională Apele Române anunța demararea unui proiect... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2014, 12:05 (13067 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală în comuna Reviga

Cine a batjocorit-o pe minora de 12 ani?

În ediția anterioară, ziarul Independent relata despre cazul alarmant al unei fetițe de 12 ani, din comuna Reviga, care a adus pe lume un bebeluș. Noi date ies acum la iveală cu privire la această tulburătoare întîmplare. Ceea ce la prima vedere părea a fi un act voluntar al unei minore inconștiente, s-a tranformat într-o anchetă penală în toată regula. Polițiștii și procurorii au indicii că minora ar fi fost victima unei agresiuni sexuale...

Drama unui copil
Cazul fetiței de 12 ani din Reviga care a devenit mamă a tulburat... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2014, 09:20 (9676 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir A SABOTAT Spitalul Slobozia

Juristul Vasile Zamfir A SABOTAT Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost executat silit. Firma care a inițiat această procedură solicită recuperarea a 345 mii lei constînd în lucrări de reparații, penalități cauzate de întîrzieri la plată, precum și onorariul executorului judecătoresc. Potrivit unor date publice, vina pentru această situație aparține juristului Vasile Zamfir, care a refuzat să susțină în fața judecătorilor cauza Spitalului Slobozia. În replică la toate aceste aspecte, conducerea unității medicale declară că «factura nu este înregistrată în contabilitatea noastră. Vom depune contestație la executare!».

Lucrări cu scandal... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2014, 07:15 (20703 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fraude bancare săvârșite în Numele Domnului

Infractori în sutană anchetați de procurorii DIICOT Ialomița

Fraude bancare săvîrșite în Numele Domnului

Doi preoți, unul din Ialomița și celălalt din Călărași, sînt principalii inculpați într-o anchetă demarată de procurorii DIICOT Ialomița. Sub acuzația de constituire a unui grup infracțional organizat, cele două fețe bisericești au înșelat zeci de unități bancare din Ialomița, Călărași și București. Preoții abordau persoane sărace pe care le convingeau să meargă la bănci și să obțină credite de nevoi personale în lei și euro. Pentru a nu da de bănuit, solicitanții erau transformați în salariați ai unor firme fictive. Sumele percepute variau între 16000 de lei și 33000 de euro. Cazul a fost trimis în instanță și se judecă la Tribunalul Ialomița. Cît despre preoții infractori, unul a fost suspendat... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 16:40 (22954 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia vrea contracte legale pentru spațiile comerciale

Schimbarea stăpînilor, «bucuria» chiriașilor

Spitalul Județean Slobozia vrea contracte legale pentru spațiile comerciale

După 4 ani de scandaluri legate de închirierea mai mult sau mai puțin legală a spațiilor comerciale din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, instituția dă liber la chirii. La sfîrșitul acestei luni, toate contractele de închiriere vor expira, iar negocierile pentru prelungirea lor se anunță foarte dure. Adrian Berbece, directorul interimar al celei mai mari unități medicale din județul Ialomița, declară că ia în calcul schimbarea destinației unora dintre aceste spații. Primele modificări au apărut deja...

Scandalul Floriconstruct atîrnă greu
Maniera în care au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 14:20 (10809 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile slobozene se fac «frate» cu bulgarii din Razgrad

Înfrățire pentru fonduri europene

Autoritățile slobozene se fac «frate» cu bulgarii din Razgrad

Joi, 17 aprilie 2014, orașele Slobozia și Razgrad din Bulgaria au semnat un «acord de înfrățire». Ceremonia a avut loc la Slobozia, în sala de festivități a instituției. Primarul Alexandru Stoica a declarat cu acest prilej că acest acord ar putea reprezenta o cale de atragere a fondurilor europene. «Ne-am înfrățit cu orașul Razgrad pentru că e un oraș care are cam aceleași probleme ca și Slobozia... Sperăm ca experiențele comune pe care le avem să ne permită să accesăm mai ușor fonduri europene...» a declarat primarul Stoica. Acordul reprezintă un nou pas în efortul autorităților locale de identificare a unor oportunități investiționale pentru oraș. Reamintim că, în ultimii ani, numărul firmelor... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 12:30 (7778 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Multiplicatorii «Euro Agricultura», la Slobozia

Multiplicatorii «Euro Agricultura», la Slobozia

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) a demarat, în luna martie 2014, Campania Națională de Informare a Fermierilor privind modul de accesare a fondurilor europene din PNDR 2013 și etapa de pregătire pentru PNDR 2020. Miercuri, 16 aprilie 2014, la sala de conferințe a Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat un semninar pe această temă. Întîlnirea a fost prezidată de către secretarul de stat din cadrul APDRP, George Octavian Turtoi și expertul UNCO, Laurențiu Rebega, alături de președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Campania este organizată pentru prezentarea implementării Programului Național pentru Dezvoltare Rurală (PNDR) 2013 și, ca... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 08:50 (12644 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

SC Drumuri și Poduri câștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița

Și cei mai buni greșesc

SC Drumuri și Poduri cîștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița

În urmă cu 3 ani, Curtea de Conturi Ialomița acuza conducerea SC Drumuri și Poduri de «efectuarea de plăți nelegale rezultate din acordarea comisiei de cenzori a unor indemnizații». Recent, după un proces lung și încurcat, conducerea societății a demonstrat negru pe alb că acuzațiile sînt nefondate. Potrivit Tribunalului Ialomița, «instanța trage concluzia că societății reclamante nu i se poate imputa nimic»...

Control cu scandal
În anul de grație 2011, reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița au întreprins un amplu control de legalitate ce a vizat 30 de misiuni de audit financiar... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 13:50 (12017 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Servicii medicale de 8400 de lei

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Coplata, introdusă de Ministerul Sănătății pentru susținerea financiară a spitalelor, pare sortită eșecului. Într-un an de la implementare, în Ialomița, cele patru unități medicale au reușit să adune la buget prin acest program guvernamental doar 8400 de lei. «Mulți dintre pacienții pe care îi tratăm nu se încadrează pentru a cotiza» declară la unison directorii spitalelor ialomițene...

Ministerul Sănătății aprobă, spitalele suferă
În urmă cu un an, Ministerul Sănătății implementa un nou sistem de susținere financiară a spitalelor din România. Denumit «coplată», programul presupunea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 09:20 (6404 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Istoria prinde viață la Slobozia

La 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial

Istoria prinde viață la Slobozia

Joi, 10 aprilie 2014, la ora 15,00, Ambasada Franței a organizat la Cimitirul Eroilor din Slobozia o ceremonie de comemorare a 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial. Evenimentula fost urmat de o expoziție cu tema «Lagărul de prizonieri din Slobozia», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea». Potrivit istoricilor locali, «în anii Primului Război Mondial, la Slobozia a funcționat un lagăr german de prizonieri folosiți pentru lucrul cîmpului». Se presupune că locația unde a funcționat acest lagăr se suprapune cu actualul amplasament al garnizoanei Slobozia...

Cimitirul Eroilor a fost renovat... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 15:15 (7443 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

Raluca Dumitrescu, director coordonator GAL «Dunărea de Jos»

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

România va avea la dispoziție 40 miliarde de euro în ciclul programatic 2014-2020. O sumă uriașă, în condițile în care, în ciclul precedent, din cei 19,21 miliarde de euro a reușit să absoarbă doar 6,43 miliarde de euro... În fața acestui pariu care pare pierdut din start, Raluca Dumitrescu, director coordonator al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», susține o realitate diferită. După 7 ani de muncă și peste 300 de proiecte europene implementate, ea crede că viitorul României e unul european, iar Ialomița poate fi salvată de la falimentul administrativ și economic prin absorbția fondurilor europene...

Funia din casa spînzuratului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 12:05 (5490 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Tîlhar arestat

Un tînăr de 19 ani este cercetat de polițiști, fiind bănuit de comiterea a două tâlhării . Polițiștii au reținut vineri, 10 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 19 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:15
(5094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe DN2, în afara localității Movilița, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Coșereni. Din verificările efectuate în bazele de date polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 13:40
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, patru răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 evenimente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Astfel, Poliția a fost sesizată la data de 10 iulie a.c., în jurul orei 20,00 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 12:55
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Rădulești, Slobozia și Țăndărei

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea Rădulești. Evenimentul a fost anunțat la 112 în după-amiaza ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 12:05
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînără salvată de jandarmii feteșteni

Jandarmii din cadrul patrulei de supraveghere și ordine publică Fetești care executau misiuni de prevenire și combatere a sustragerilor de produse petroliere, au observat luni, 13 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 11:10
(3292 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două persoane rănite

Poliția a fost sesizată joi, 9 iulie a.c., în jurul orei 9,00, cu privire la faptul că pe raza orașului Amara s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2015, 20:15
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: La închisoare pentru «abandon de familie»

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au acționat joi, 9 iulie a.c., pe raza de competență, pentru punerea în executare a mandatelor de executare a pedepsei cu închisoarea și a depistării persoanelor urmărite ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2015, 18:10
(7047 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii asigură măsurile de ordine publică la «Festivalul Nămolului» Amara-2015

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor executa misiuni de asigurare a ordinii publice cu ocazia «Festivalului Nămolului» Amara-2015, în perioada 11-12 iulie a.c., în vederea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2015, 17:25
(7426 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin intermediul Rețelei EURES

EURES România dispune de 50 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic, care doresc să desfașoare o activitate sezonieră în Germania, pentru ocuparea cărora se va organiza ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2015, 16:10
(5091 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 8 ani, acroșată de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 8 iulie a.c., în jurul orei 19,30, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 17:10
(5538 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: A refuzat etilotestul, s-a urcat la volan și a tamponat două autoturisme!

Polițiștii rutieri oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un bărbat de 35 de ani, din localitate, care se afla la volanul unui autoturism. La solicitarea polițiștilor de a fi testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 15:05
(6314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza căldurii

Echipajele de prim ajutor calificat SMURD din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină, în ultimele 24 de ore, în cazul a trei persoane afectate de temperaturile ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 14:20
(4933 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR deschide o nouă sesiune de primire a cererilor de finanțare prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță deschiderea a patru noi sesiuni anuale continue de primire a proiectelor de investiții finanțate din fonduri europene nerambursabile pentru agricultură ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 13:10
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare ANAF

În urma sesizărilor primite de la contribuabili, cu privire la recepționarea unor apeluri telefonice de la diverse persoane care, sub pretextul desfășurării unui sondaj de opinie de către ANAF, le solicită ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 16:10
(3486 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 35 tone de produse, confiscate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat în luna iunie o serie de acțiuni cu scopul de a verifica implementarea corectă a  ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:55
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gimbășani

Marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 19,25, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, pe DJ201, pe raza localității Gimbășani. În urma impactului, un bărbat în vîrstă de 70 de ani a rămas ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:25
(6902 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un TIR, între Chirana și Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la un autotren. Evenimentul s-a produs marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 18,00, pe DN2A, între ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:10
(4549 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A incendiu


Slobozia: Minor de 14 ani, furt dintr-o mașină lăsată descuiată

Polițiștii cercetează un minor de 14 ani, bănuit de furt calificat. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate. Astfel, Poliția a fost sesizată la data de sîmbătă, 4 iulie a.c., de către o femeie în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:55
(2711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Slobozia: Și beat, și fără permis, la volan!

Marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 4,00, polițiștii au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un tînăr, de 21 de ani, din județul Călărași. Din verificările efctuate ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:40
(3363 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu trei răniți

Poliția a fost sesizată luni, 6 iulie 2015, în jurul orei 15,30, cu privire la faptul că pe DJ313 s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:25
(2012 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Comandant nou cu concurs

În urma promovării examenului organizat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență în data de 2 iulie 2015, colonelul Popa Adrian Vasile este noul inspector șef al Inspectoratului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:10
(5377 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea de elevi și studenți

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev și student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 13:40
(5408 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 292 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 7 iulie 2015, sînt disponibile 292 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 13:05
(4171 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cererile unice de plată, termen final de depunere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita  informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, că termenul limită pentru depunerea cererilor unice de plată este ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 12:25
(4722 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se oprește apa în localitatea Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de reabilitare și igienizare a rezervorului din incinta Complexului de pompare-înmagazinare «Căzănești», SC RAJA SA va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 9 iulie 201 ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 12:15
(4732 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Un incendiu la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produsduminică, 5 iulie 2015, în jurul orei 13,30, cînd o terasă a unei societăți comerciale din localitatea Gheorghe Doja, învelită cu ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 11:20
(4027 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 3-5 iulie a.c ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 10:40
(3631 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

anunț

de vînzare
culegător
de porumb

fără tocător,
6 rînduri,
stare
impecabilă,
25000 lei, negociabil
tel. 0728/908.832

1 Iulie 2015, 19:50


Ialomița: Reținut pentru trafic de influență

«Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul MITACU MIHAI, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2015, 19:30
(6209 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Conturi IBAN pentru plăți la buget

În vederea creării unui climat de lucru destins și a dezvoltării unui parteneriat viabil contribuabil-funcționar public, aducem în atenția contribuabililor interesați (persoanele fizice autorizate, întreprinderile ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2015, 19:05
(5986 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...