Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița poate pierde aproape 10 milioane de euro fonduri europene depuse prin PNRR

Proiecte depuse de operatorul Urban SA Slobozia

Ialomița poate pierde aproape 10 milioane de euro fonduri europene depuse prin PNRR

Încă din 2022, Urban SA Slobozia depunea două proiecte de finanțare cu fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Proiectele, în cuantum de aproape 10 milioane de euro, vizau investiții în ceea ce privește extinderea rețelei de apă și canalizare la nivelul munici­piului re­ședință de județ, Slobozia, precum și realiza­rea de branșamente individuale în anumite lo­calități deservite de operatorul re­gional. La în­ceput de an 2025, Comisia Europeană a anunțat blocarea finanțărilor prin Planul Național de Redresare și Reziliență, invocându-se neres­pectarea de către România a unor «pași» î... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2025, 15:20 (11881 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără posturi scoase la concurs pentru medicii rezidenți

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fără posturi scoase la concurs pentru medicii rezidenți

Pentru anul universitar 2024-2025, cel mai mare spital din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nu a mai scos posturi la concurs pentru medicii rezidenți. Oficialii unității medicale își motivează decizia prin faptul că foarte puțini dintre rezidenții care ocupau respectivele posturi alegeau să profeseze în cadrul spitalului după încheierea sta­giilor de pregătire. «Nici din actualii rezidenți, care încă sunt în curs de formare profesio­nală, nu știm câți vor reveni la posturi...» declară repre­zentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Spitalele de provincie, neatrăgătoare pentru medici... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2025, 12:35 (4554 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Înșelați prin metoda «Împrumutul», 15 slobozeni cer sprijinul marilor Parchete

Anchetă clasată la Slobozia

Înșelați prin metoda «Împrumutul», 15 slobozeni cer sprijinul marilor Parchete

Cu 2 ani în urmă, ziarul nostru relata cazul a 15 persoane din Slobozia, înșelate de un tânăr din oraș, pe numele său Alin Ionuț Dinu. Păgubiții susțin că tânărul le-a solicitat bani împrumut, pe care a «uitat» să-i mai returneze. Astfel, s-a întocmit la nivelul organelor judiciare locale dosarul «Împrumutul». Procu­rorii din Slobozia au ajuns însă la concluzia că «fapta penală sesizată nu există»! În prezent, persoanele înșelate au făcut noi demersuri judiciare, depunând plângeri către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Direcția Națională de... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2025, 07:55 (8416 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iazu: Și-a înjunghiat prietenul de pahar

Iazu: Și-a înjunghiat prietenul de pahar

Un bărbat, domiciliat în localitatea Iazu, a fost arestat preventiv, în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «tentativă la omor». După ce s-a îmbătat, acesta a luat un cuțit și l-a înjunghiat pe un apropiat de-al său.

 

Alcoolul i-a întunecat mintea Prezenți la o petrecere organizată într-o gospodărie din localitatea Iazu, victima și agresorul său s-au apucat să bea. După ce au uitat numărul paharelor cu alcool pe care le-au dat pe gât, cei doi au început să se certe, aducându-și aminte de o problemă mai veche... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2025, 10:10 (3460 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gigantul american Ingredion, parteneriat cu austriecii de la Agrana pentru fabrica AGFD Țăndărei

Gigantul american Ingredion, parteneriat cu austriecii de la Agrana pentru fabrica AGFD Țăndărei

Gigantul american Ingredion, cu acționari două dintre cele mai mari fonduri de investiții din lume, respectiv BlackRock și The Vanguard, va achiziționa 49% din acțiunile AGFD Țăndărei SRL de la Agrana Starke GmbH. Tranzacția este supusă aprobării autorităților de concurență, acordul de joint venture dintre Agrana Starke GmbH, filială a Agrana Beteiligungs-AG, și cel mai mare procesator de porumb din lume, Ingredion, fiind parafat pentru a produce amidon în România, la Țăndărei. În context, România are cea mai mare suprafață cultivată cu porumb (2,5 milioane ha), ocupând primul loc în Uniunea Europeană la producție, cu peste 10 milioane de tone anual, prin... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 12:20 (6008 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

În iulie 2022, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunțau reabilitarea cu fonduri europene a sediului Poliției Munici­piului Slobozia. La 2 ani și jumătate distanță, implementarea acestui proiect nu s-a realizat, deși ar fi trebuit să se încheie la finele anului 2023. În prezent, ace­lași proiect așteaptă evaluarea din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia pentru ca șan­tierul să fie deschis. Dacă proiectul nu va fi considerat oportun, IPJ Ialomița va pierde 8,2 milioane de lei.

 

Un proiect cu «probleme»... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 08:05 (3293 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Raluca Dumitrescu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului 

Raluca Dumitrescu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului 

După ce a pierdut cursa pentru Parlamentul României, Raluca Dumitrescu, fost deputat PSD de Ialomița, a fost numită la conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. Președintele instituției are rang de secretar de stat.

 

Din Parlament, în fruntea ANPM Raluca Dumitrescu a fost deputat de Ialomița, din partea Partidului Social Democrat, în legislatura 2020-2024. La Alegerile Parlamentare de anul trecut, aceasta s-a înscris din nou în cursa electorală, fiind pe poziția a doua pentru Cameră. Din păcate, Raluca Dumitrescu nu a reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 11:50 (10627 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Dragoș Costin Telehuz nu mai este secretar de stat în Ministerul Agriculturii!

Dragoș Costin Telehuz nu mai este secretar de stat în Ministerul Agriculturii!

La începutul acestei săptămâni, liberalul ialomițean Dragoș Costin Telehuz a fost eliberat din funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. În locul său a fost numit un alt liberal, de această dată din județul vecin, Călărași. Este vorba despre Florian-Emil Dumitru care, în trecut, a mai deținut această poziție.

 

A plecat Telehuz, a venit Dumitru Liberalul ialomițean Dragoș Costin Telehuz a fost numit în funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii în martie 2022. Înainte de a ajunge... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 10:20 (5204 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Masă Sănătoasă» cu sendvișuri și servicii de catering

Realitatea din școlile ialomițene

«Masă Sănătoasă» cu sendvișuri și servicii de catering

Programul Național «Masă Sănătoasă» implementat de Guvernul României a fost creat cu scopul de a reduce abandonul școlar și de a le oferi elevilor alimente calde și sănătoase. În Ialomița, numărul unităților de învățământ care se înscriu în acest proiect destinat atragerii elevilor către școală crește semnificativ, chiar dacă problemele pe care le întâmpină rămân neschimbate. Surprinzător, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița prezintă aceste sincope într-o radiografie a ultimilor ani în care acest program a fost implementat și în județul nostru.

 

A crescut numărul școlilor înscrise... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 07:55 (3978 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va avea un buget de 525,8 milioane de lei

În 2025

Consiliul Județean Ialomița va avea un buget de 525,8 milioane de lei

Marți, 11 martie 2025, Consiliul Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică referitoare la proiectul de buget pe anul în curs. Bugetul va fi supus spre aprobarea aleșilor județeni în cadrul unei ședințe ordinare ce se va desfășura miercuri, 19 martie 2025. Pentru 2025, administrația județeană și-a propus un buget de 525,8 milioane de lei. Peste 60% din banii disponibili vor fi direcționați către secțiunea «Dezvoltare». Prioritate pentru admi­nistrația județeană vor fi drumurile, dar și infrastructura de Sănătate.

 

Fonduri pentru drumuri și Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2025, 10:20 (7800 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de transparență privind proiectul de buget al Primăriei Slobozia din 2025

Acuzații publice aduse primarului Alexandru Potor

Lipsă de transparență privind proiectul de buget al Primăriei Slobozia din 2025

Luni, 10 martie 2025, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, Alexandru Potor, primarul reședinței județului, a organizat o dezbatere publică în care a fost prezentat proiectul de buget al orașului pentru anul 2025. Inițiativa a iscat numeroase discuții în spațiul public legat de transparența acestui demers. Consilierul local USR Mihail Tănănescu l-a acuzat public pe edilul orașului că a omis să informeze Consiliul Local Slobozia cu privire la această întâlnire și despre existența proiectului de buget. Ceea ce se știe cu certitudine este că aleșii locali ai orașului sunt așteptați să voteze bugetul Sloboziei pe anul în curs joi, 13 martie 2025... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 19:05 (8143 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții intrate în atenția procurorilor, descoperite de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești

Investiții intrate în atenția procurorilor, descoperite de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești

Periodic, Curtea de Conturi a României face publice rapoartele de audit ale structurilor sale teritoriale. Recent, pe pagina de internet a instituției a fost pu­blicat un astfel de document ce vizează misiunea de audit efectuată de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești. În urma verificărilor, pe lângă alte abateri financiare, auditorii au descoperit faptul că investiții de peste 12 milioane de lei fac obiectul unui dosar penal, instrumentat, se pare, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Stare de legalitate zero Misiunea de audit... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 14:50 (5773 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

În 2024

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

Deținuții aflați în regimul de detenție deschis sau semi-deschis, ale căror pedepse cu închisoarea sunt de maximum 3 ani, pot ieși la muncă. Pentru activitățile pe care le desfășoară aceștia primesc bani și câștigă zile care se scad din pedeapsă. Anul trecut, de acest drept au beneficiat 15 deținuți din cadrul Penitenciarului Slobozia. Aceștia au desfășurat diferite activități pe baza contractelor pe care instituția le-a încheiat cu Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja. Potrivit legii, o parte din banii obținuți de persoanele private de libertate au ajuns în conturile Penitenciarului Slobozia.

 

Bani pentru munca prestată... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2025, 12:20 (4861 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», încă în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», încă în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București

Mutat oficial la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» se află încă în cercetare. Într-un răspuns oficial adresat ziarului nostru, procurorii au explicat faptul că «adună pro­be» având în vizor trei suspecți. Preluarea de la Slobozia a anchetei s-a făcut în ia­nuarie 2024, iar de la acest moment și până în prezent situația a rămas neschimbată.

 

O anchetă fără sfârșit Problemele financiare ale CAR Învățământ Slobozia, una... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2025, 07:55 (10217 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Maltezi din Stelnica, proiect de investiții important în 2025

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Maltezi din Stelnica, proiect de investiții important în 2025

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Maltezi din Stelnica este un proiect de investiții mai vechi al actualei administrații a localității. Costel Brateș, primarul comunei Stelnica, precizează că «încă din 2021, am depus la AFM proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale Maltezi...». «A stat mai bine de 3 ani în evaluare la Administrația Fondului de Mediu... Și, de la un cost de aproximativ 1,1 milioane de lei, în prezent acest proiect depășește 2 milioane de lei!» completează edilul din Stelnica. Ar fi de menționat că Școala Maltezi a fost construită în 1860, inițial ca o sală de clasă pe domeniile boierului Maltezeanu, de unde și denumirea școlii... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2025, 13:35 (6338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Insule ecologice cu containere digitalizate, la Fetești

Insule ecologice cu containere digitalizate, la Fetești

Zilele trecute, cele 14 insule ecologice supraterane au ajuns la Fetești. Este vorba despre 70 de containere digitalizate, câte 5 pentru fiecare eco-insulă, destinate colectării selective a deșeurilor. Achiziția insulelor ecologice cu containere digita­lizate reprezintă un proiect al Primăriei Fetești, câștigat în urmă cu 2 ani, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). «Noile platforme moderne vor înlocui treptat toate ghenele dintre blocuri. Fiecare insulă ecolo­gică are 5 containere suprate­rane, proiectate și fabricate conform standardelor europene în vigoare. Acestea sunt destinate colectării deșeurilor: biodegradabile, reziduale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2025, 09:10 (2501 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Proiecte pe fonduri europene de 14 milioane de euro, depuse de Primăria Amara

Proiecte pe fonduri europene de 14 milioane de euro, depuse de Primăria Amara

Primăria Amara, prin vocea edilului Valentin Moraru, anunță că în ultimele 4 luni au fost depuse mai multe proiecte ce își propun accesarea de fonduri europene. «Am depus cel de al 5-lea proiect pe fonduri europene zilele trecute... Proiectul actual, în valoare de 5,3 milioane de euro vizează, în principal, construirea unei piețe agroalimentare, construirea unui teren sintetic multifuncțional, construirea unui loc de joacă pentru copii, precum și reabilitarea clădirii „Ciupercă“ din localitate!» a ținut să declare primarul orașului Amara, Valentin Moraru. În cadrul aceluiași proiect se are în vedere și mo­dernizarea parcului, prin... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2025, 13:50 (6239 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

21 de exerciții aplicative în școlile din Ialomița

Bilanț al ISU Ialomița

21 de exerciții aplicative în școlile din Ialomița

În perioada 26 februarie-4 martie 2025, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat campania publică «Săptămâna Protecției Civile». Scopul acțiunii a fost acela de a dezvolta comportamentul preventiv al populației în fața unor pericole imediate. Totodată, prin aceste activități a fost marcată și aniversarea a 92 de ani de la înființarea Protecției Civile în România.

 

Acțiuni în școlile din județ În centrul activităților desfășurate în cadrul ... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2025, 09:10 (4991 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CNI alocă bani pentru Sala Polivalentă a Sloboziei

CNI alocă bani pentru Sala Polivalentă a Sloboziei

Compania Națională de Investiții a făcut publică lista investițiilor care vor beneficia de finanțare în 2025. Pe lista de obiective a fost trecută și Sala Polivalentă a municipiului Slobozia. Valoarea estimată a proiectului este de 70,5 milioane de lei.

 

Bani guvernamentali pentru Sala Polivalentă Această investiție a fost lansată public în anul 2018, dar a fost abandonată până în vara anului trecut, când administrația Dragoș Soare a făcut demersuri pentru ca lucrările să înceapă. Recent, Compania Națională de Investiții a publicat lista proiectelor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2025, 08:05 (4830 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Depozitările necontrolate de deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița

Depozitările necontrolate de deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița

Grad de legalitate «zero» în județul Ialomița în ceea ce privește gestionarea deșeurilor. O confirmă Garda de Mediu Ialomița, instituție care, de la începutul anului și până în prezent, a aplicat sancțiuni de peste 300 mii de lei pentru depozitarea necontrolată a gunoaielor. Instituția va intensifica aceste acțiuni în perioada următoare.

 

Raport al Gărzii de Mediu Ialomița Fie că au fost sesizați de ialomițeni, fie că s-au autosesizat, comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au întreprins în perioada ianuarie-februarie a.c... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 12:15 (3907 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 22 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 27 septembrie 2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 22 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:30
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, începând cu data de  30 septembrie 2019, în Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfântului Ierarh Nectarie vindecătorul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:25
(3230 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Joi, 26 septembrie a.c., în jurul orei 8,00, pe raza localității Fetești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un tânăr, de 18 ani, din Fetești, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:20
(2359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Braconaj piscicol

Joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Țăndărei, în timp ce transporta pește din speciile crap și plătică pentru care nu deținea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:15
(2751 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 30 septembrie-4 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:10
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu emis pe numele unui slobozean

Miercuri, 25 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 51 de ani, din Slobozia, și-ar fi agresat fosta concubină. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:20
(5806 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în lanț pe DN21

Miercuri, 25 septembrie a.c., pe DN21 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că, în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:15
(2039 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Stelnica: Arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au reușit miercuri, 25 septembrie a.c., identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Stelnica, pe numele căruia era emis un mandat de executare ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:10
(3174 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română susține Proiectul «EDWARD»

Joi, 26 septembrie 2019, în cadrul Campaniei naționale de educație rutieră «Alege viața!», Poliția Română susține la nivel național Proiectul «EDWARD»-The European Day Without A Road Death (Ziua europeană fără persoane decedate în accidente rutiere) ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:05
(2667 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «tâlhărie calificată»


Vineri, 20 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au identificat și reținut un bărbat, de 37 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 20:05
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Salonul Anual de Carte», a XXVIII-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2019, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sala Galeriile Arcadia, se va desfășura a XXVIII-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Sub sloganul «2019-Anul Cărții ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:50
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de informare a șoferilor

Luni, 23 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au organizat și desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de informare și instruire a conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:40
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite la un hidrant de pe strada Căprioarei, din orașul Țăndărei, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 24 septembrie 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 17:10
(3338 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 18:20
(5251 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 11:10


Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:10
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:05
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:55
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:50
(4223 vizualizări - 6 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:30
(2254 vizualizări - 1 comentariu)


Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:25
(3765 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:20
(2882 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:15
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Clean Stations»

Miercuri, 18 septembrie a.c., la nivel național, Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi a desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:10
(2822 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 320 locuri de muncă în Europa

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 320 locuri de muncă vacante. Țările vizate sunt Austria, Franța, Germania, Irlanda, Norvegia, Olanda, Polonia și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 20:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 83 mii de lei, 12 permise reținute

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, polițiștii au intervenit la 98 evenimente, cele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:55
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


Târgul «Pâinea și Vinul» la Muzeul Agriculturii

În perioada 20-22 septembrie 2019, orele 11,00-18,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va desfășura, în cadrul Târgului «Pâinea și Vinul», expoziția și lansarea albumului «Pâinea noastră cea de toate ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:50
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămâna Mobilității Europene», la Slobozia

În perioada 16-22 septembrie a.c., se desfășoară la nivel european Campania «Săptămâna Mobilității Europene». Astfel, Primăria municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:45
(2423 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic doi conducători auto, de 22 și 39 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice fără a avea acest drept. În fapt, polițiștii Secției ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:40
(1969 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie vaccinare vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează locuitorii județului că, începând cu data de 23 septembrie 2019, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:35
(3000 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...