Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

În 2024

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

Deținuții aflați în regimul de detenție deschis sau semi-deschis, ale căror pedepse cu închisoarea sunt de maximum 3 ani, pot ieși la muncă. Pentru activitățile pe care le desfășoară aceștia primesc bani și câștigă zile care se scad din pedeapsă. Anul trecut, de acest drept au beneficiat 15 deținuți din cadrul Penitenciarului Slobozia. Aceștia au desfășurat diferite activități pe baza contractelor pe care instituția le-a încheiat cu Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja. Potrivit legii, o parte din banii obținuți de persoanele private de libertate au ajuns în conturile Penitenciarului Slobozia.

 

Bani pentru munca prestată... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2025, 12:20 (4867 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», încă în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», încă în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București

Mutat oficial la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» se află încă în cercetare. Într-un răspuns oficial adresat ziarului nostru, procurorii au explicat faptul că «adună pro­be» având în vizor trei suspecți. Preluarea de la Slobozia a anchetei s-a făcut în ia­nuarie 2024, iar de la acest moment și până în prezent situația a rămas neschimbată.

 

O anchetă fără sfârșit Problemele financiare ale CAR Învățământ Slobozia, una... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2025, 07:55 (10238 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Maltezi din Stelnica, proiect de investiții important în 2025

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Maltezi din Stelnica, proiect de investiții important în 2025

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Maltezi din Stelnica este un proiect de investiții mai vechi al actualei administrații a localității. Costel Brateș, primarul comunei Stelnica, precizează că «încă din 2021, am depus la AFM proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale Maltezi...». «A stat mai bine de 3 ani în evaluare la Administrația Fondului de Mediu... Și, de la un cost de aproximativ 1,1 milioane de lei, în prezent acest proiect depășește 2 milioane de lei!» completează edilul din Stelnica. Ar fi de menționat că Școala Maltezi a fost construită în 1860, inițial ca o sală de clasă pe domeniile boierului Maltezeanu, de unde și denumirea școlii... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2025, 13:35 (6349 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Insule ecologice cu containere digitalizate, la Fetești

Insule ecologice cu containere digitalizate, la Fetești

Zilele trecute, cele 14 insule ecologice supraterane au ajuns la Fetești. Este vorba despre 70 de containere digitalizate, câte 5 pentru fiecare eco-insulă, destinate colectării selective a deșeurilor. Achiziția insulelor ecologice cu containere digita­lizate reprezintă un proiect al Primăriei Fetești, câștigat în urmă cu 2 ani, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). «Noile platforme moderne vor înlocui treptat toate ghenele dintre blocuri. Fiecare insulă ecolo­gică are 5 containere suprate­rane, proiectate și fabricate conform standardelor europene în vigoare. Acestea sunt destinate colectării deșeurilor: biodegradabile, reziduale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2025, 09:10 (2505 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte pe fonduri europene de 14 milioane de euro, depuse de Primăria Amara

Proiecte pe fonduri europene de 14 milioane de euro, depuse de Primăria Amara

Primăria Amara, prin vocea edilului Valentin Moraru, anunță că în ultimele 4 luni au fost depuse mai multe proiecte ce își propun accesarea de fonduri europene. «Am depus cel de al 5-lea proiect pe fonduri europene zilele trecute... Proiectul actual, în valoare de 5,3 milioane de euro vizează, în principal, construirea unei piețe agroalimentare, construirea unui teren sintetic multifuncțional, construirea unui loc de joacă pentru copii, precum și reabilitarea clădirii „Ciupercă“ din localitate!» a ținut să declare primarul orașului Amara, Valentin Moraru. În cadrul aceluiași proiect se are în vedere și mo­dernizarea parcului, prin... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2025, 13:50 (6254 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

21 de exerciții aplicative în școlile din Ialomița

Bilanț al ISU Ialomița

21 de exerciții aplicative în școlile din Ialomița

În perioada 26 februarie-4 martie 2025, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat campania publică «Săptămâna Protecției Civile». Scopul acțiunii a fost acela de a dezvolta comportamentul preventiv al populației în fața unor pericole imediate. Totodată, prin aceste activități a fost marcată și aniversarea a 92 de ani de la înființarea Protecției Civile în România.

 

Acțiuni în școlile din județ În centrul activităților desfășurate în cadrul ... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2025, 09:10 (4994 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNI alocă bani pentru Sala Polivalentă a Sloboziei

CNI alocă bani pentru Sala Polivalentă a Sloboziei

Compania Națională de Investiții a făcut publică lista investițiilor care vor beneficia de finanțare în 2025. Pe lista de obiective a fost trecută și Sala Polivalentă a municipiului Slobozia. Valoarea estimată a proiectului este de 70,5 milioane de lei.

 

Bani guvernamentali pentru Sala Polivalentă Această investiție a fost lansată public în anul 2018, dar a fost abandonată până în vara anului trecut, când administrația Dragoș Soare a făcut demersuri pentru ca lucrările să înceapă. Recent, Compania Națională de Investiții a publicat lista proiectelor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2025, 08:05 (4837 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Depozitările necontrolate de deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița

Depozitările necontrolate de deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița

Grad de legalitate «zero» în județul Ialomița în ceea ce privește gestionarea deșeurilor. O confirmă Garda de Mediu Ialomița, instituție care, de la începutul anului și până în prezent, a aplicat sancțiuni de peste 300 mii de lei pentru depozitarea necontrolată a gunoaielor. Instituția va intensifica aceste acțiuni în perioada următoare.

 

Raport al Gărzii de Mediu Ialomița Fie că au fost sesizați de ialomițeni, fie că s-au autosesizat, comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au întreprins în perioada ianuarie-februarie a.c... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 12:15 (3930 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Cu animalele ucise

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Mai mulți crescători de animale din zona comunei Mihail Kogălniceanu cer Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița plata unor despăgubiri bănești după ce animalele le-au fost ucise fiind diagnosticate cu pesta micilor rumegătoare. Oficialii DSVSA Ialomița susțin faptul că banii nu pot fi acordați pentru că proprietarii animalelor au încălcat legislația în domeniu, în urma depistării focarului fiind identificate mai multe nereguli.

 

Aproape 600 de oi ucise În vara anului 2024, în incinta unei stâne din zona localității... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 08:05 (7473 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile destinate tinerilor, în atenția Consiliului Local Slobozia

Terenurile destinate tinerilor, în atenția Consiliului Local Slobozia

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia des­fășurată joi, 27 februarie 2025, aleșii locali au pus în dezbatere situația tinerilor care au primit gratuit terenuri pentru construcția locuințelor, în baza Legii 15/2003, dar care riscă să rămână fără aceste be­neficii pentru că nu au inițiat, pe parcursul unui an, demersuri pentru ridicarea viitoarelor imobile. Astfel, la solicitarea primarului Alexandru Potor, consilierilor locali le-a fost solicitat un punct de vedere pentru a se identifica o soluție legală prin care terme­nul să fie amânat. Pe de altă parte, un posibil sprijin al acestor beneficiari i-ar putea lăsa fără terenuri pe cei... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2025, 12:10 (8726 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile primesc 43,6 milioane de lei din partea Consiliului Județean Ialomița

Primăriile primesc 43,6 milioane de lei din partea Consiliului Județean Ialomița

Întrunit în cadrul ședinței ordinare desfășurată, miercuri, 26 februarie 2025, Consiliul Județean Ialomița a stabilit să aloce localităților din județul Ialomița suma de 43,6 milioane de lei, din cota de 6% din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2025. Potrivit proiectului de hotărâre aprobat de aleșii județeni, fondurile vor fi utilizate pentru «asigurarea cofinanțării proiectelor de infrastructură și pentru susținerea programelor de dezvoltare locală».

 

Fonduri pentru continuarea investițiilor locale În cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2025, 07:55 (9147 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consumul de energie electrică al calculatoarelor destinate școlilor ialomițene, reclamat la Curtea de Apel București

Consiliul Județean Ialomița, dat în judecată

Consumul de energie electrică al calculatoarelor destinate școlilor ialomițene, reclamat la Curtea de Apel București

O contestație privind consumul de energie electrică al dispozitivelor digitale ce ar urma să ajungă în școlile ialomițene, prin programul Consiliului Județean Ialomița de modernizare a infrastructurii din domeniul Educației, încurcă planurile privind livrarea acestor echipamente IT. Deși administrația județeană a primit câștig de cauză din partea Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor, firma care s-a adresat instituției a făcut demersuri în instanță. În joc este un contract în valoare de 11 milioane de lei.

 

Război în instanță pentru consumul de energie electrică... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2025, 15:20 (4519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Administratori provizorii» în fruntea firmelor Primăriei Slobozia

«Administratori provizorii» în fruntea firmelor Primăriei Slobozia

Tot mai multe surse admi­nistrative vorbesc despre o epurare în forță a tuturor directorilor aflați în fruntea firmelor Primăriei Slobozia. De la Serviciul Public de Transport Local Slobozia SRL și până la Servicii Publice SRL, toți șefii sunt la un pas de a fi înlocuiți din dorința actualei admi­nistrații a reședinței județului. Întreg procesul este supervizat de Adrian Mocioniu, administratorul public al Sloboziei. Acesta nu a confirmat, dar nici nu a infirmat zvonurile cu privire la aceste schimbări, precizând faptul că puterea de decizie o are Consiliul Local Slobozia. Ceea ce se cunoaște este faptul că toate cele 4 societăți vor avea «administratori... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2025, 07:55 (9148 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cantină socială pentru elevii din comuna Sudiți

Cantină socială pentru elevii din comuna Sudiți

Administrația locală a comunei Sudiți, alături de Asociația «Șoapta Florilor» a inaugurat prima cantină socială din co­munitate, destinată elevilor care merg la școală. Proiectul a beneficiat de fonduri din mediul privat, banii fiind acordați de către Cargill Agricultura SRL. Astfel, 120 de copii din Sudiți mănâncă zilnic o masă caldă.

 

Alternativă la Programul «Masa Sănătoasă» Cantina socială din Sudiți reprezintă o alternativă a Programului «Masa Sănătoasă», având în vedere faptul că administrația locală nu a beneficiat... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2025, 09:20 (3115 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strada Fermei din Amara, dispută teritorială «tranșată» de actualii primari

Strada Fermei din Amara, dispută teritorială «tranșată» de actualii primari

Problemele unor localnici din Amara, cu case construite pe strada Fermei și terenuri aparținând Sloboziei, par a-și fi găsit rezolvarea în urma negocierii amiabile a actualelor conduceri din Primăriile Amara și Slobozia. Proaspăt instalați în funcții, primarul Amarei, Valentin Moraru și primarul munici­piului reședință de județ Slobozia, Alexandru Potor au bătut palma pentru ca suprafețele de teren pe care sunt construite case să «treacă» la Amara, strada Fermei fiind în întregime în structura orașului-stațiune.

 

«Clarificarea limitelor teritoriale administrative» dintre Slobozia și Amara...... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2025, 10:05 (9997 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laborator de Microbiologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Laborator de Microbiologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Investiții private pentru compartimentul ATI-Neonatologie

Controlul infecțiilor asociate actului me­dical (n.red.: infecții nosocomiale) se va realiza de către Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu ajutorul unui laborator mo­dern de Microbiologie. Banii pentru achiziția echipamentelor sunt oferiți de către Uniunea Europeană în cadrul unui proiect de finanțare al unității medicale. «Facem demersuri pentru mo­dernizarea spitalului!» susține Liviu Patrichi, managerul celui mai mare spital din județul Ialomița.

 

Proiect în valoare de 4,5 milioane de lei Laboratorul de Microbiologie... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2025, 11:55 (4851 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Investiții ale ANIF pentru îmbunătățirea infrastructurii de irigații din Ialomița

Investiții ale ANIF pentru îmbunătățirea infrastructurii de irigații din Ialomița

Pentru anul în curs, Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare are pe agenda de lucru investiții în infrastructura de irigații a județului Ialomița. Este vorba despre 5 proiecte de anvergură care vor ajuta filiala teritorială a instituției să crească semnificativ capacitatea de irigare a terenurilor agricole din Ialomița. Toate aceste inițiative se află în acest moment în faza de proiectare, urmând să fie scoase la licitație pentru execuție.

 

Mai multe investiții în sistemul județean de irigații Cu o suprafață de peste 400 mii de hectare... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2025, 08:05 (9495 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, NU mai este subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, NU mai este subprefect!

În cadrul ședinței Guvernului României de joi, 27 februarie 2025, a fost adoptată Hotărârea de Guvern privind eliberarea ex-primarului comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost numit în 4 decembrie 2024, poziția de subprefect devenind vacantă după ce Tonița Manea a fost «eliberată din funcție» în aceeași zi. Revenind, decizia de «eliberare din funcție» a ex-primarului comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, a fost aplicată în condițiile de reducere a numărului de posturi din sectorul public ca parte a unui pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare, Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 16:15 (16479 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Anchetele privind înșelăciunile prin internet, în vizorul polițiștilor ialomițeni

Anchetele privind înșelăciunile prin internet, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, oficialii instituției au tras un semnal de alarmă cu privire la înșelăciunile comise cu ajutorul internetului sau platformelor digitale de comunicare, de tip «WhatsApp» sau «Telegram». În 2024, oamenii legii au înregistrat aproximativ 200 de dosare privind astfel de infracțiuni. Cifra este aproape dublă prin comparație cu cea analizată în anul 2023.

 

Poliția îi caută pe suspecți În ultima perioadă, infractorii... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 12:10 (7080 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Reforma administrativă a Ialomiței prin «fuziunea» de localități

Reforma administrativă a Ialomiței prin «fuziunea» de localități

Încă de acum 15 ani, când un proiect legislativ «para­șutat» prin Senat își propunea să restructureze din temelii organizarea administrativă, transformând orașele cu mai puțin de 10 mii de locuitori în comune, iar comunele cu mai puțin de 5 mii de locuitori în sate, se tot discută despre reorganizarea administrativă a României. În ultimele luni, despre acest subiect discuțiile sunt mai apăsate și, presați la rândul lor de problema reducerii cheltuielilor bugetare, guvernanții actuali amplifică tema. Astfel, revenim asupra subiectului reorganizării administrative dezbătut luna trecută de ziarul nostru, Camera Superioară a... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 07:55 (20022 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11253 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7142 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9153 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5349 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6868 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6158 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6539 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6046 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7401 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7173 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5431 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5278 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...