Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cămătarii din Urziceni, din nou în atenția procurorilor

Noi acuzații de «cămătărie» la Urziceni. Procurorii Parchetului local au demarat acțiunea penală pe numele a două femei, acuzate că au împrumutat bani mai multor persoane, pretinzînd dobînzi exagerate. Cei care nu se conformau erau transformați în «victime»...

Victime amenințate cu moartea Încă de la sfîrșitul anului 2011, anchetatorii din Urziceni aveau indicii cu privire la faptul că cele două femei, pe numele lor Adriana Simion, zisă și «Șoșoaica» și Iulia Irina Răducanu, săvîrșeau acte de «cămătărie». Acestea împrumutau bani persoanelor care le solicitau, după care le pretindeau... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2013, 18:57 (8221 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni camătă

EVENIMENT

Slobozia de închiriat

Slobozia de închiriat

Căzută la datorie sub criză, Slobozia pare să nu-și mai revină. În vreme ce autoritățile locale promit, propun și investesc în hale uriașe pentru un nou parc industrial, spațiile comerciale din Slobozia se golesc, iar pe ușile de termopan stau agățate anunțuri care spun că există mii de metri pătrați de spații de închiriat sau de vînzare. E doar una dintre dovezile care confirmă că în Slobozia clasa mijlocie a sărăcit în mod accelerat. Dar e cea mai vizibilă și mai descurajantă...

Mulții și mărunții
Pe strada Lacului, la bloc U 39, magazinul de la stradă și-a schimbat profilul... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2013, 15:52 (9826 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ancheta de la Fetești, aproape de final

Accidentul de muncă nu a fost confirmat oficial

Amenzi pe bandă rulantă pentru firma care execută lucrările la rețeaua de canalizare a municipiului Fetești. Inspectorii ITM vor sancționa societatea pentru că nu și-a asigurat șantierul, a omis să-și revizuiască proiectul de execuție și a refuzat să le explice muncitorilor cum trebuie să se asigure la locul de muncă. În total, sancțiunile se ridică la peste 140000 de lei. Aceiași oficiali caută acum indicii pentru a stabili dacă ceea ce s-a întîmplat la Fetești a fost sau nu un accident de muncă...

Anchetele continuă
Deocamdată, oficialii din cadrul Inspectoratului Teritorial... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2013, 13:42 (8365 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Ialomițean mușcat de viperă

Slobozia: Ialomițean mușcat de viperă

Un ialomițean a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost mușcat de o viperă. Din declarațiile pe care le-a dat medicilor, bărbatul deține în gospodărie o crescătorie de șerpi veninoși...
Bărbatul le-a povestit medicilor că încerca să-și hrănească viperele, moment în care una l-a mușcat de mînă. Nu a luat seamă cu privire la acest incident și și-a văzut liniștit de treabă. La cîteva ore, mîna a început să i se învinețească, iar starea de sănătate a bărbatului s-a înrăutățit. A fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Medicii i-au acordat îngrijirile medicale necesare și au decis să-l transfere la un spital din Capitală.
«Cel mai probabil... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2013, 13:24 (11010 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, fără concurenți la «Trofeul Tinereții» 2013

Ialomița, fără concurenți la «Trofeul Tinereții» 2013

Pregătirile pentru cea de-a 46-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» de la Amara au ajuns aproape de final... Așa cum ne-au obișnuit, organizatorii trimit în concurs 12 voci care își dispută marele premiu în valoare de 3000 de lei. Deși la ultimele ediții Ialomița a avut vocile sale, anul acesta pe scena Teatrului de Vară de la Amara nu va urca niciun concurent din județ...

Voci extraordinare la Festivalul Amara
Prima preselecție pentru Festivalul Național Concurs de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții», organizat în stațiunea Amara, trimite în concurs... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2013, 16:13 (19917 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, responsabilă de falimentul SC Urban

La mila Consiliului Local...

Slobozia, responsabilă de falimentul SC Urban

«Omul prost nu vede pădurea din cauza copacilor» spune o butadă rămasă fără autor. Ședința Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 17 iulie a.c., a confirmat că această butadă devine mai actuală ca oricînd. În rolul copacilor, de această dată, se află nesfîrșitele dezbateri din Consiliul Local și spațiul public privind apa și calitatea acesteia. Pădurea este SC Urban, o firmă care aparține Sloboziei și care a reușit să supraviețuiască, în pofida tuturor presiunilor. Iar omul, o spunem cu toată responsabilitatea, sîntem noi, electoratul, dar și consilierii care au votat de-a lungul anilor în AGA Urban, fie că aceștia au aparținut PSD, PNL, PD-L sau oricărui alt partid ai cărui reprezentanți... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2013, 13:11 (6975 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii din Ialomița cheamă în instanță Casa Județeană de Asigurări de Sănătate!

Sănătatea ialomițeană se pregătește de procese

Medicii din Ialomița cheamă în instanță Casa Județeană de Asigurări de Sănătate!

Un control al Curții de Conturi, efectuat la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, tulbură liniștea Sănătății ialomițene. În urma acțiunii, comisarii Curții au descoperit mai multe nereguli financiare în ograda CJAS... Ca să acopere «golurile», oficialii Casei de Sănătate îi trag la răspundere pe medici. Vizate sînt peste 300 de cadre medicale care ar fi acordat ilegal rețete medicale compensate.

Sănătate cu scandal Controlul Curții de Conturi întreprins la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost efectuat în urmă cu un an. În urma analizei datelor culese din teren... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2013, 10:59 (13799 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia administrativă vrea apă potabilă cu orice preț

Urban cere majorarea tarifelor la apă cu 25 de procente

Slobozia administrativă vrea apă potabilă cu orice preț

Apă potabilă în rapoarte și declarații

Miercuri, 10 iulie 2013, SC Urban a convocat o ședință AGA în care a solicitat majorarea tarifelor la apă cu 25 la sută. Ședința a fost suspendată din lipsă de cvorum și va fi reluată miercuri, 17 iulie... Oficial, majorarea prețului la apa potabilă este justificată de cheltuielile suplimentare generate de investițiile în stațiile de epurare și tratare a apei. Analizele de laborator confirmă însă faptul că apa furnizată slobozenilor înregistrează valori semnificative la clorul rezidual, pesticide și trihalometani. Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban a declarat că «procedurile pentru obținerea autorizației din partea Direcției de Sănătate publică sînt în curs».
Raportul Urban nu poate nega evidența... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2013, 15:02 (38302 vizualizări - 95 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean «cârpește» Spitalul de Urgență Slobozia

Administrație județeană în regim de avarie

Consiliul Județean «cîrpește» Spitalul de Urgență Slobozia

Marți, 16 iulie a.c., Consiliul Județean Ialomița s-a reunit într-o nouă ședință ordinară. Pe ordinea de zi a acestei ședințe s-au aflat o serie de proiecte de hotărîre care vor afecta direct viața ialomițenilor. Printre acestea, îl nominalizăm pe cel privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului de Urgență Slobozia, un buget care a generat controverse publice serioase în ultima jumătate de an...

Bani cu țîrîita pentru nevoi stringente
Marți, 16 iulie 2013, consilierii județeni ai Ialomiței s-au reunit într-o ședință ordinară pentru a decide aprobarea unor... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2013, 09:54 (6697 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe locul III în țară la analfabetism

Ialomița, pe locul III în țară la analfabetism

Recensămîntul din 2011 a oferit, pe lîngă rezultatele demografice, și o serie de informații cu privire la gradul de educație al românilor. Potrivit Institutului Național de Statististică, în România există un sfert de milion de analfabeți, iar fix 8082 sînt ialomițeni!

Nivel scăzut de educație
Raportat la nivelul județului Ialomița, datele recensămîntului populației privind indicele Educației nu sînt deloc mulțumitoare. 55335 dintre ialomițenii cu vîrste cuprinse între 10 ani și peste au un nivel scăzut de educație. Aceștia fie au terminat doar clasele primare, fie nu au mers... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2013, 07:46 (3242 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia în doliu

Frații Adrian și George Moise au fost conduși pe ultimul drum...

Sute de oameni au venit marți, 23 iulie a.c., să le aducă un ultim omagiu fraților Adrian și George Moise, slobozenii care au murit la sfîrșitul săptămînii precedente înecați în apele Mării Negre. La funeraliile celor doi frați au participat și jucătorii echipei Concordia Chiajna, echipa unde Adrian Moise lucra ca maseur...

Durere fără margini
Rude, prieteni, cunoscuți, precum și colegi de muncă au venit să le aducă un ultim omagiu celor care au fost Adrian și George Moise. O mare de lacrimi a fost vărsată în memoria celor doi slobozeni. Printre cei care i-au jelit au fost și... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2013, 15:41 (47003 vizualizări - 44 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chirii ilegale la Penitenciarul Slobozia

Penitenciarul Slobozia acordă angajaților chirii ilegale. Este concluzia la care au ajuns reprezentanții Direcției Inspecției Penitenciară, în urma unui control întreprins în primăvară la spațiul de detenție de la Slobozia. Managementul defectuos a dus la crearea unui prejudiciu de 300000 de lei. Paguba este acoperită din salariile celor care au primit ilegal contravaloarea chiriilor.
Deranjați de faptul că li se taie din bani, oamenii au inițiat acțiuni în instanță...

O măsură uluitoare Controlul efectuat de inspectorii Direcției de Inspecție Penitenciară din cadrul Administrației... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2013, 10:43 (8991 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Bentu a înghițit jumătate de milion de lei

În urmă cu o săptămînă, lucrările de consolidare a digului din zona Bentu s-au finalizat. Deși termenul de execuție a fost amînat de cîteva ori, oficialii Apelor Române au reușit să după proiectul la bun sfîrșit. Costul total al consolidării kilometrului de dig erodat se ridică în total la peste 500000 de lei...

Istoria unor lucrări recente Eroziunea digului de la Bentu, aflat pe malul drept al Brațului Borcea, la kilometrul 34, a devenit activă în primăvara acestui an, cînd debitele Dunării au început să crească. Afectat inițial doar pe o porțiune de 700 de metri, eroziunea digului... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2013, 05:41 (4685 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Persoanele cu handicap au militat pentru incluziune pe piața muncii

«Egalizarea șanselor pe piața muncii pentru persoanele cu dizabilități». Aceasta a fost tema unui seminar organizat de către asociațiile care apără drepturile persoanelor vulnerabile din județ în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă. În județul Ialomița lucrează doar 13 persoane cu dizabilități...

Planuri de viitor La evenimentul organizat la sediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au participat reprezentanți ai Registrului Comerțului Ialomița, Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița, Casei Județene de Pensii, precum și... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2013, 11:38 (5323 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interlopul Gigi Piticu, «iertat» de procurorii DIICOT?

Interlopul Gigi Piticu, «iertat» de procurorii DIICOT?

O dată cu fuga și arestarea în Austria a interlopului Gheorghe Toma, zis Gigi Piticu, ies la iveală detalii uluitoare referitoare la ancheta penală deschisă pe numele acestuia la Slobozia. Faptele de «trafic de persoane» și «proxenetism», de care interlopul este acuzat, ar fi fost «iertate» de procurorii DIICOT. Interlopul, alături de alte patru persoane, cercetat vreme de 3 ani de unitatea de parchet mai sus amintită, a primit din partea anchetatorilor neînceperea urmării penale. Motivația procurorilor specializați în combaterea criminalității organizate a fost aceea că «nu alcătuiesc o grupare infracțională». Cazul este acum în atenția Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, unitate al... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2013, 11:23 (13220 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, la cheremul firmelor private de colectare a deșeurilor

Sistemele integrate de management al deșeurilor sînt falimentare

Ialomița, la cheremul firmelor private de colectare a deșeurilor

La sfîrșitul anului 2013, după mai mulți ani de administrare haotică și un vraf de reglementări legislative nerespectate de nimeni, sistemele de gestionare a deșeurilor din Ialomița vor putea fi concesionate. În așteptarea acestui moment, autoritățile locale nu au soluții pentru munții de gunoi care cresc la marginea fiecărei localități, instituțiile care supervizează această activitate ascund problema sub preș, iar obligațiile de respectare a legislației europene în domeniu continuă să se respecte doar pe hîrtie...

Istoria județeană a gropilor de deșeuri după model european
... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2013, 07:15 (10691 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții», REINVENTAT

Amara se pregătește de Festival

«Trofeul Tinereții», REINVENTAT

Ediția a 46-a e Festivalului «Trofeul Tinereții», desfășurat în stațiune balneară Amara, se pregătește de start. În momentul de față se poartă discuții cu artiștii care vor susține recitaluri și au loc preselecții naționale, în urma cărora se vor stabili viitorii concurenți. Ca și în ediția precedentă, marele premiu, «Trofeul Tinereții», va avea valoarea de 3000 de lei...

10 mii de euro pentru Horia Brenciu
Organizarea Festivalului Concurs de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții» Amara-ediția 2013 este asigurată atît de Consiliul Local Amara, cît și de Centrul... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2013, 16:06 (16757 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Piața Mare din Slobozia, taraba contrabandiștilor cu țigări

Slobozia este locul unde infractorii fac legea! Anchetatorii au în lucru zeci de dosare penale ce vizează fapte de corupție, violențe de stradă sau prostituție... Mai nou, în peisajul infracțional slobozean și-au făcut apariția și contrabandiștii de țigări. În urmă cu o săptămînă, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată 11 persoane acuzate de «contrabandă cu țigări». Țigaretele comercializate ilegal erau aduse din Republica Moldova și Ucraina, depozitate în Piața Mare din Slobozia și vîndute «la negru»...

Tarabele din piață, paravan pentru țigările de contrabandă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2013, 14:14 (9436 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Recensămîntul din 2011, la final

Sîntem 274.148 de ialomițeni!

La doi ani de la recensămîntul din 2011, Direcția Județeană de Statistică Ialomița face publică datele finale ale acestuia. La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul unei conferințe de presă, Aneta Ștefan, directorul instituției, a declarat: «Este primul recensămînt după ce România s-a integrat în Uniunea europeană. (...) Noutatea față de precedentele o reprezintă faptul că a trebuit să pregătim acest recensămînt în funcție de reglementările stabilite de Uniunea Europeană, în funcție de definițiile indicatorilor și metodologia de desfășurare comună tuturor statelor Uniunii...». Potrivit recensămîntului, în octombrie 2011, Ialomița avea, oficial, 274.148 de locuitori. Comparativ cu precedentul... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2013, 09:53 (3098 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Zi de doliu la Fetești

Durere fără margini la căpătîiul militarului Gabriel Boitan...

Sîmbătă, 13 iulie a.c., Feteștiul s-a îmbrăcat în doliu. Militarul Gabriel Boitan, pompierul care a murit în urma accidentului de muncă petrecut la sfîrșitul săptămînii, a fost condus pe ultimul drum. Asemeni unui erou căzut la datorie, el a fost înmormîntat cu onoruri militare...

Un oraș în doliu
Militarul Gabriel Boitan a fost condus pe ultimul drum de peste 1000 de oameni. Rude, prieteni, oameni simpli, colegi, dar și oficialități au venit sîmbătă, 13 iulie a.c., la Fetești, pentru a-i cinsti memoria. În curtea Bisericii «Sfîntul Ilie» din Fetești, lacrimile au curs fără încetare... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2013, 17:00 (17322 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: I-a furat lemnele din curte

Duminică, 2 ianuarie, un țăndărean a rămas fără lemnele aflate într-o anexă a gospodăriei. Cele 300 kilograme de lemne de fag au fost recuperate de polițiști de la un localnic, suspectat de comiterea furtului ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:47
(9156 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Foc de Artificii»: 137 kg de petarde, confiscate

În cadrul acțiunii «Foc de artificii», polițiștii ialomițeni au constatat 30 de infracțiuni, pentru săvîrșirea cărora sînt cercetate tot atîtea persoane, au confiscat 27417 articole pirotehnice și au aplicat ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:43
(12549 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitele, doar prin Formularul 112

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului că vor plăti contribuțiile și ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:32
(7118 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13906 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8841 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12362 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12260 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10682 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8297 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12132 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14181 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13255 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10815 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9741 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8582 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13532 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12861 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10530 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11987 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10997 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10648 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12336 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6524 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11867 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11770 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11690 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8286 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7825 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...