Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prima operație laparoscopică la Țăndărei

Spitalul Orășenesc reintră în circuitul medical

Săptămîna precedentă, la Spitalul Orășenesc din Țăndărei a fost realizată prima operație medicală laparoscopică. Reușita a fost posibilă grație unei sponsorizări realizată cu sprijinul autorităților locale. «În sfîrșit, demonstrăm tuturor că spitalul nostru este unul la fel de bun ca celelalte spitale din județ. Poate chiar mai bun, dacă îmi e permis acest patriotism local...» a declarat primarul orașului, Cristian Roman.

Spitalul Țăndărei își croiește drum către oameni
Miercuri, 22 mai 2013, pentru prima dată de la redeschiderea sa, la Spitalul Țăndărei s-a reușit o operație... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 09:32 (5447 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Jaf armat la Volksbank Slobozia

Filtre ale Poliției la ieșirile din oraș! Polițiștii au un martor care l-a văzut pe autorul jafului!

În după amiaza zilei de miercuri, 29 mai a.c., surcusala băncii Volksbank din Slobozia situată pe bulevardul Matei Basarab, în zona Mînăstirii, a fost jefuită. O persoană rămasă în continuare neidentificată a intrat în sediul unității și a amenințat-o pe casieră cu o armă, iar femeia speriată i-a dat toți banii din încasări...
S-ar părea că la momentul producerii incidentului, în sediul băncii nu se mai afla nicio altă persoană, în afară de angajați, iar arma cu care casiera a fost amenințată s-ar părea că ar fi un pistol de calibru mare.
La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje din cadrul IPJ Ialomița care au asigurat zona și fac cercetări pentru a stabili identitatea supectului... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2013, 16:52 (6775 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație «SF» de 3 milioane de lei

Performanță la Consiliul Județean Ialomița

Administrație «SF» de 3 milioane de lei

În jargonul administrativ, «SF»-urile înseamnă studiile de fezabilitate premergătoare deciziei de a investi din fonduri publice. Pentru evitarea abuzurilor, elaborarea și folosirea studiilor de fezabilitate reprezintă etape obligatorii la întocmirea ofertelor pentru realizarea de obiective de investiții. Și uite așa, «SF»-urile au devenit o afacere de sine stătătoare, generatoare la rîndul ei de abuzuri administrative. La nivelul județului Ialomița, de exemplu, în cele două mandate ale adminsitrației Ciupercă, valoarea acestor «SF»-uri atinge cifra de 3 milioane de lei...

27 de «SF»-uri în două mandate... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 19:12 (7171 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

700 de ialomițeni cu handicap, la un pas de a rămâne fără indemnizații

700 de ialomițeni cu handicap, la un pas de a rămîne fără indemnizații

Ialomița își condamnă la moarte persoanele cu handicap. Toate acestea, ca urmare a aplicării unui act normativ elaborat de Ministerele Muncii și Sănătății. Potrivit respectivului document, dosarele bolnavilor încadrați în grad de handicap permanent, în perioada 1992-2000, vor fi reevaluate. Unei astfel de evaluări a fost supus și dosarul Victoriei Bucur, din Gheorghe Lazăr. Paralizată din cauza unui accident vascular, femeia a rămas anul acesta fără indemnizație. «S-a luat această decizie deoarece accidentele vasculare nu mai sînt încadrate pe lista de acordare a gradelor de handicap...» au declarat oficialii din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 14:35 (9950 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protopopiatul Fetești: «Împreună pentru semeni»

Protopopiatul Fetești: «Împreună pentru semeni»

Protopopiatul Fetești, alături de Asociația GAL «Dunărea de Jos», organizează primul festival dedicat redescoperirii «sufletului comunității». Evenimentul este sprijinit de comunitățile locale din zonă și invită iubitorii de frumos și tradiție autentică să redescopere «tradițiile vii, muzica obiceiurile străvechi, pentru a trăi bucuriile sufletești oferite de satul românesc».

Un vis pentru cei mulți
Protopopiatul «Sfîntul Andrei» Fetești încearcă de mai mulți ani, cu o discreție demnă de o cauză mai bună, să sprijine eforturile autorităților de păstra vii tradițiile, folclorul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 10:28 (8851 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația slobozeană a ratat investiția în stația de epurare!

Dytras, în faliment

Administrația slobozeană a ratat investiția în stația de epurare!

În urmă cu un an, în pragul alegerilor locale, ex-primarul Gabi Ionașcu anunța, în cadrul unei conferințe de presă, eșecul investiției în stația de epurare a orașului. La momentul respectiv, Gabi Ionașcu acuza constructorul pentru acest eșec. «Au încălcat termenul de punere în funcțiune a utilajelor, iar reacția biologică de conformare a apei mai durează pînă cînd se va realiza. Îi vom da în judecată pentru acest lucru!» declara Ionașcu. La un an distanță, Dytras Spania și Dytras România se află în faliment, iar autoritățile locale s-au înscris la masa credală pentru a recupera prejudiciul generat de firmă. Această soluție nu rezolvă însă problema epurării apelor uzate deversate de către SC Urban... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 09:20 (6410 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Să-și dea demisia dacă nu sînt în stare de nimic!»

ANIF, acuzată de incompetență

Înainte de Paști, 3 firme din zona Bordușani au solicitat Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița desecarea a peste 100 hectare de terenuri agricole și a 200 de hectare de islaz, inundate de apele Borcei. Pentru acest serviciu firmele au plătit un avans de 1000 lei fiecare. După 4 săptămîni de așteptare, cu recoltele compromise, reprezentanții firmelor se revoltă. «Domnule, să-și dea demisia dacă nu sînt în stare de nimic!» cere public Ionel Bîlbîie, vicepreședintele Crescătorilor de Animale din Bordușani...

Luciu de apă la Bordușani
Deși la acest moment fermierii... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 08:36 (9759 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Povestea fără început a fondului de vânătoare Giurgeni

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Povestea fără început a fondului de vînătoare Giurgeni

Unul dintre multele motive ale demiterii lui Tudor Anghel l-a reprezentat pierderea fondului cinegetic Giurgeni. Acesta a fost pierdut de către Asociație la începutul acestui an în favoarea Asociației Bendis, condusă de către Mirel Diaconu. Tudor Anghel, în calitate de reprezentant al Asociației, contestă această decizie și a acționat în instanță Consiliul Județean, pe care îl consideră  vinovat de abuz și fals în acte publice. «Consiliul Județean a atribuit dreptul de a gestiona acest fond Asociației Bendis, fără licitație publică...» declară Tudor Anghel.

Politicienii vînătoarei... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 08:28 (13414 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un suspect, mai multe capete de acuzare

Încă un cămătar din Bărbulești a căzut în plasa anchetatorilor!

«Cămătărie», «șantaj» și «lipsire de libertate» sînt acuzațiile care i se aduc unui suspect de 26 de ani, din Bărbulești. Ion Remus a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, în urmă cu o săptămînă, de magistrații Judecătoriei Urziceni, la propunerea procurorilor...

Afaceri «murdare» în familie Potrivit anchetatorilor, Ion Remus, de 26 de ani, din Bărbulești era cumnat cu Marian David, unul dintre cei mai periculoși cămătari din zona Urziceni-Bărbulești. Acesta a fost arestat la începutul acestui an, după o acțiune în forță a polițiștilor. Imediat ce a fost reținut, el a lăsat afacerile... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 07:27 (11164 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparatură medicală revoluționară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un pacient a fost operat cu ajutorul unui sistem performant, dezvoltat în Statele Unite ale Americii

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au realizat marți, 21 mai a.c., o nouă intervenție chirurgicală în premieră. Este vorba despre fixarea unei tije pe osul unui pacient care a suferit o fractură deschisă. Totul cu ajutorul unui aparat inovator în domeniul ortopediei, care a permis efectuarea operației în mod minim invaziv.

Procedeu medical revoluționar
Respectivul aparat este produs de o companie multinațională din Statele Unite ale Americii și a fost adus în premieră județeană la Slobozia. El permite fixarea tijelor pe oasele bolnavilor prin intermediul undelor electromagnetice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2013, 14:26 (10997 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transport local pe lângă lege la Slobozia

Amendă-record de 48000 lei pentru Nick Touring! Pasagerul unui microbuz Nick Touring ticsit de călători a căzut din vehicul!

Transport local pe lîngă lege la Slobozia

Noile microbuze care asigură transportul local în municipiul Slobozia circulă pe lîngă lege. Autoturismele aduse tocmai din Olanda nu au numere de înmatriculare conforme și nici roviniete! Este motivul pentru care polițiștii Serviciului Rutier i-au aplicat o amendă de 48000 de lei administratorului firmei Nick Touring, Nicu Pericli. În replică față de măsura oamenilor legii acesta a declarat: «Este o măsură abuzivă!».

Ca la noi, la nimenea
Dacă ar fi să analizăm problemele cu care se confruntă municipiul Slobozia, transportul local ar ocupa un loc fruntaș printre acestea. De cinci... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 18:25 (15633 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consolidările din zona Bentu, sub lupa DNA

Milioane de lei, spălate în apele Dunării...

Consolidările din zona Bentu, sub lupa DNA

Lucrările de consolidare a digului din zona Bentu, kilometrul 34 al Brațului Borcea, demarate în perioada 2006-2007 au făcut obiectul unui dosar penal, instrumentat de procurorii anticorupție... Totul din cauza unei erori de proiectare, prin care a fost «posibilă» cheltuirea a numai puțin de 4 milioane de lei din fonduri guvernamentale. Un banal aviz tehnic ar fi scăzut prețul lucrărilor la doar 700000 de lei. Deși digul a fost «scăldat» în bani, pericolul de cedare al acestuia rămîne iminent...

Măsuri mai presus de lege
Într-un articol anterior, ziarul Independent dezvăluia modul... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 16:55 (10474 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Vreau să inventez „creierul artificial“!»

Olimpic la informatică, fără calculator

«Vreau să inventez „creierul artificial“!»

Elevii cu rezultate deosebite nu sînt un mit pentru școlile ialomițene. Unii dintre ei reușesc performanțe fără meditații suplimentare și fără să dețină biblioteci încărcate cu enciclopedii. Robert Dumitru, de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a obținut locul I la Olimpiada Județeană de Informatică, deși nu are acasă un calculator...

Prețul succesului
Robert are 17 ani și se gîndește la viitor, chiar dacă știe că are nevoie de bani pentru a deveni un geniu în Informatică. «O să merg la facultate și o să muncesc. Educația și școala sînt pentru mine totul, tocmai... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 14:45 (20900 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zile medicale ialomițene», o conferință dedicată științei

«Zile medicale ialomițene», o conferință dedicată științei

La sfîrșitul săptămînii precedente, stațiunea Amara a fost gazda celei de-a doua ediții a conferinței regionale «Zile medicale ialomițene». Peste 400 de medici din Ialomița și județele limitrofe au participat la această întîlnire dedicată exclusiv științei și dezvoltării actului medical. Evenimentul a adunat medici specialiști în Chirurgie, Cardiologie, Hematologie, Oncologie, Psihologie sau Medicină Naturistă. S-au prezentat studii importante și s-au purtat dezbateri ample, menite să îmbunătățească și să întărească relația dintre doctori și pacienți.

Medicină la absolut
Conferința... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2013, 11:13 (10020 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Președintele în exercițiu al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a fost revocat din funcție. Decizia a fost adoptată în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Asociației, desfășurată vineri, 17 mai 2013. Din cei 84 de delegați, în sală au fost prezenți 69, iar dintre aceștia 49 au votat pentru revocarea din funcție a președintelui. Tudor Anghel a părăsit sala imediat după ce a votat. «Nu este statutar ceea ce se întîmplă!» a declarat acesta în plenul ședinței.

Corul vînătorilor ialomițeni
Vineri, 17 mai a.c., la orele 13,00, 69 din cei 84 de delegați ai Asociației... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2013, 17:40 (8557 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița intră în colaps

Se închid unitățile medicale din județ?

Spitalele din Ialomița intră în colaps

Spitalele județului riscă să-și închidă porțile. Autoritățile locale, care asigură o parte din finanțarea acestor unități medicale, acuză conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate... În replică la aceste acuzații, oficialii Casei spun că fac eforturi disperate pentru reglementarea situației. În cazul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, situația e și mai dramatică. De la începutul anului și pînă în prezent, Consiliul Județean Ialomița nu a alocat niciun fel de fonduri pentru susținerea cheltuielilor. Adrian Berbece, directorul economic al Spitalului, susține că în actualul context spitalul va intra în colaps în maximum trei luni...

Un spital de 10 milioane de euro, fără utilități... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2013, 14:28 (6697 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea

Conflict deschis pentru supremație la Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea

Așa cum vă explicam la sfîrșitul lunii trecute, o parte dintre membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița încearcă prin orice mijloace să elibereze Asociația de sub dictatura impusă de președintele Tudor Anghel. Anonimi și bine motivați, aceștia fac acuzații belicoase, prezintă probe incriminatorii și fac un lobby activ pentru înlocuirea președintelui la Adunarea Extraordinară de vineri, 17 mai 2013, convocată special în acest scop. În replică la acuzațiile colegilor (și la cele ale publicației noastre), Tudor Anghel susține că e nevinovat și declară: «Potrivit statutului, nu pot fi revocat din funcție pînă în 2016!». În ciuda acestei declarații fără echivoc, pe margine se... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 17:01 (6939 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Gara Slobozia, închisă în sezonul estival

500 de navetiști rămîn fără trenuri

Gara Slobozia, închisă în sezonul estival

Gara Slobozia va fi închisă începînd cu data de 21 iunie 2013. Decizia afectează circa 500 de navetiști care circulă în acest moment pe ruta Țăndărei-Slobozia. Autoritățile fac lobby pentru schimbarea acestei decizii a CFR Călători... Oficial, motivul suspendării curselor de călători îl reprezintă «cheltuielile de exploatare prea mari». Gara Slobozia se află în plin proces de reabilitare, fiind parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport». Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție este luna mai a anului 2013...

Doar 4 curse pînă la vară... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 13:10 (8182 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a împlinit 20 de ani

20 de ani de slujire și dărurire

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a împlinit 20 de ani

Data de 10 mai 2013 a avut pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor o semnificație dublă. Pe lîngă sărbătoarea religioasă «Izvorul Tămăduirii», instituția a celebrat 20 de ani de la înființarea sa... Evenimentul a fost marcat printr-o slujbă religioasă la care a participat și Preasfințitul Vincențiu, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia. Cu acest prilej a fost lansată și monografia acestui așezămînt-«Un rug aprins în inima Bărăganului».

Paraclis Episcopal la mînăstirea «Sfinții Voievozi»
Zidită în urmă cu 400 de ani de Matei Basarab, Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 11:05 (9019 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă internă la Penitenciarul Slobozia

Anchetă internă la Penitenciarul Slobozia

În urma unui flagrant, organizat săptămîna trecută de ofițerii Serviciului Județean Anticorupție, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, în plasa anchetatorilor a căzut un gardian de la Penitenciarul Slobozia. Acesta a fost prins în timp ce primea 5 telefoane mobile, pe care urma să le introducă în spațiile de detenție. Pentru ceea ce urma să facă, gardianul Costel Mihăescu ar fi pretins suma de 700 de lei. Problemele acestuia cu legea nu se opresc însă aici... S-ar părea că este unul dintre agenții de la pușcărie care a primit cele mai multe penalizări din cauza abaterilor disciplinare.

Un gardian, mai multe abateri... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:59 (10482 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3705 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2975 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2107 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4049 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6306 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1846 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2267 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2529 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(4616 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1696 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2253 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1908 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4088 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2211 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 10:10
(5225 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 20:10
(3323 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:25
(3015 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:20
(3393 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:15
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:05
(2808 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 11:05
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 20:05
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 01:05
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:55
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:50
(12769 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:45
(5093 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:40
(4636 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...