Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Au fost (re)prinși de polițiști după ce au fugit la expirarea ordonanțelor de reținere!

Slobozia: Au fost (re)prinși de polițiști după ce au fugit la expirarea ordonanțelor de reținere!

În urmă cu o săptămînă, mai precis în noaptea de 23/24 octombrie a.c., polițiști slobozeni și procurori ai Parchetului Local Sobozia au descins într-un imobil din București, de unde au ridicat trei ialomițeni acuzați de «furt calificat». Reținuți pentru 24 de ore, doi dintre hoți au reușit să fugă înainte de a fi judecați! Anchetatorii au plecat din nou pe urmele lor și au reușit să-i prindă, tot la București. De data aceasta, polițiștii și procurorii i-au trimis direct după gratii, pentru următoarele 30 de zile...
FERARU GABRIEL, zis «Șatalac», CHIRCIU DUMITRU IULIAN, zis «Brunetu» și COSTINEA FLORIN CRISTIAN sînt cunoștințe vechi ale oamenilor legii. Aceștia au la activ o sumedenie de... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2012, 15:00 (9474 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Scandal la Școala Generală din Alexeni

Învățătoare acuzată de «abuz în serviciu»

Elevii clasei a II-a de la Școala Generală Alexeni sînt în pragul analfabetismului. Vorbim despre un număr de 25 de copii care abia știu să scrie și să citească... Totul din cauza învățătoarei care îi terorizează! Femeia refuză categoric să le predea lecțiile și-i pedepsește fără motiv, ori de cîte ori are ocazia. Micuții au avut parte de ultima mustrare în urmă cu o săptămînă, cînd învățătoarea Paula Ion le-a predat tabla înmulțirii... sub cerul liber. «A motivat că-i pedepsește pentru că nu au îmbrăcat uniformele!» declară revoltați părinții copiilor. Incidentul a degenerat într-un scandal și doar polițiștii au putut potoli spiritele încinse. De «angoasele» învățătoarei-problemă nu au scăpat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:40 (18516 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani a finalizat o investiție de 22 milioane euro

Ialomița găzduiește cea mai mare instalație de incinerare a deșeurilor din S-E Europei

Vineri, 26 octombire 2012, SC Vivani Salubritate SA a inaugurat oficial cel mai mare incinerator de deșeuri industriale, periculoase, speciale și medicale din sud-estul Europei. Evenimentul reprezintă încununarea a doi ani de muncă și o investiție de peste 22 milioane  euro în ceea ce oficialii firmei consideră a fi «cel mai mare și mai modern incinerator de acest gen de pe piață». Capacitatea de incinerare a instalației realizate la Perieți-Ialomița este de 23 mii de tone anual, iar numărul total de angajați se ridică la 150.

Un punct nodal pe harta neutralizării deșeurilor europene... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:39 (20258 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

4 handbaliste de la CSM Unirea Slobozia, acuzate de «furt calificat»

4 handbaliste de la CSM Unirea Slobozia, acuzate de «furt calificat»

Noile achiziții ale echipei de handbal CSM Unirea Slobozia sînt arătate cu degetul. Vorbim despre jucătoarele Mihaela Popescu, Alexandra Băeșu, Alexandra Bocean și Cosmina Cosma, care au activat la echipa Terom Iași. Fostul președinte al formației desființate în această vară, imediat după promovarea în Liga Națională, le acuză de furt calificat! «Sunt niște hoațe! Au venit la Slobozia cu echipamentele noastre!» reclamă Florin Zamfir. Oficialii din cadrul CSM Unirea infirmă toate acuzațiile, declarînd că «jucătoarele au venit la noi libere de orice contract. Sînt nevinovate!».

Acuzații grave...... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:25 (11192 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de locuințe sociale

Autoritățile locale sînt preocupate de rezolvarea problemelor sociale. Un proiect de hotărîre aflat pe ordinea de zi a ședinței consiliului Local Slobozia de joi, 25 octombrie 2012, încearcă să reglementeze carențele existente la nivelul orașului. În Slobozia, conform datelor oficiale, există peste 500 de cereri în care se solicită sprijin pentru obținerea unor spații locative...

Gînduri bune pe hîrtie
Un proiect de hotărîre care se va afla pe ordinea de zi a Consiliului Local Slobozia, joi, 25 octombrie 2012, readuce în atenția opiniei publice prolema locuințelor sociale la nivelul... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:19 (7249 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

14 mii de oameni își cerșesc sănătatea cu banii în mînă

Casa Județeană de Sănătate elimină liber-profesioniștii din sistem

În urmă cu două luni, o reglementare legislativă impunea colectarea contribuției la asigurările sociale (pentru liber-profesioniști) de către Direcția Generală a Finanțelor Publice. Măsura a bulversat încă o dată sistemul și a creat sincope majore în eliberarea rețetelor compensate și gratuite pentru acestă categorie de persoane. În plus, susțin medicii care s-au izbit de aceste inadvertențe, noua metodă de calcul îi lasă fără celebra plată per capita pentru acești pacienți... În Ialomița sînt înregistrate oficial aproape 14 mii de dosare de acest fel.

De la Ana la Caiafa sănătății... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:09 (8074 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cocora: Doi muncitori, striviți de un zid!

Cocora: Doi muncitori, striviți de un zid!

Accident de muncă în localitatea Cocora. Doi bărbați, de 37 și 42 ani, și-au pierdut viața după ce un zid de cărămidă s-a prăbușit peste ei. Muncitorii erau angajații firmei Omega din Slobozia și lucrau la construcția unei mori de cereale și a unor silozuri...
Nenorocirea de la Cocora s-a petrecut la primele ore ale dimineții de luni, 29 octombrie 2012. Cei doi muncitori se aflau la baza zidului care s-a prăbușit peste ei și se pregăteau să urce pe schele. Din cauza vîntului puternic, construcția a cedat, iar muncitorii au fost prinși sub dărîmături. La fața locului au ajuns paramedicii SMURD Slobozia, dar și medicii de la Ambulanță. În ciuda eforturilor de a le salva viața, leziunile provocate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:22 (38351 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană «naște» semianalfabeți

70% dintre elevi, «repetenți» la scris și citit

La o doar o lună de la începerea noului an școlar, oficialii Inspectoratului Școlar reclamă starea de haos din învățămîntul ialomițean. «70% dintre elevi sînt semianalfabeți!» este concluzia dramatică a Otiliei Dumitru, inspectorul școlar general. În acest sens, oficialii din sistem doresc «ameliorarea rezultatelor școlare». Ce-i așteaptă pe elevi? Mai multe extemporale...

Statistici îngrijorătoare...
În școlile ialomițene învață elevi semianalfabeți. Au recunoscut-o public joi, 18 octombrie 2012, reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, în cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:20 (19413 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 100000 de hectare însămânțate în Ialomița

Peste 100000 de hectare însămînțate în Ialomița

Aproape de finalul campaniei agricole de toamnă, în Ialomița au fost înființate culturi noi pe o suprafață de peste 100000 de hectare. Cea mai mare pondere o reprezintă grîul și secara, plante însămînțate pe o suprafață de 78930 de hectare. Totuși, vremea nu vrea să țină cu agricultorii. Prognoza meteo arată că seceta va continua să afecteze Bărăganul...

Însămînțările de toamnă sînt în grafic
Potrivit datelor oficiale oferite de Direcția Județeană de Agricultură Ialomița, pentru însămînțările din această toamnă au fost propuse 141987 de hectare. Din acest total, însămînțate efectiv... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:16 (6224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vândă» trupul în București

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vîndă» trupul în București

Un caz șocant s-a petrecut în dimineața zilei de vineri, 19 octombrie a.c., pe străzile Sloboziei. O fetiță de nouă luni a fost găsită abandonată pe o bancă din fața Colegiului Național «Mihai Viteazul». Descoperirea îi aparține unui pensionar care ieșise să-și plimbe cățelul. Internată pe Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, micuța va fi cel mai probabil instituționalizată... Surse apropiate anchetei au declarat în exclusivitate pentru Independent faptul că cea care i-a dat viață respectivei fetițe, o tînără de 21 ani, din localitatea ialomițeană Bordușani, și-a abandonat copilul ca să se prostitueze. Se pare că aceasta făcea parte dintr-o rețea de dame de companie de lux... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:07 (8940 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Beție instituțională de Sfîntu’ Dumitru

Directorul Casei Județene de Pensii, beat la locul de muncă

Directorul Casei Județene de Pensii Ialomița este acuzat că vine beat la locul de muncă. Angajații susțin că este alcoolic și că astfel de episoade sînt permanente. În urma anchetelor interne ale Ministerului, Ion Dumitru a fost scos «basma curată». O nouă comisie ministerială anchetează situația semnalată vineri, 26 octombrie 2012...

Vineri, de Sfîntu’ Dumitru
Șeful Casei Județene de Pensii Ialomița a fost surprins vineri, 26 octombrie 2012, pe holurile instituției pe care o conduce într-o vizibilă stare de ebrietate. Întrebat cum a ajuns în această situație și dacă recunoaște... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:32 (22008 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

Din nou chinezi la Slobozia? DA, spun oficialii locali!

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

În perioada 8-10 octombrie 2012, o delegație de 5 oficiali ai administrației locale din Slobozia a efectuat o vizită de lucru în orașul Nanyang din China. Scopul vizitei a fost acela de a reînnoda relațiile de prietenie  dintre cele două orașe, ca urmare a tratatului de înfrățire semnat în mandatul trecut. Totodată, susțin oficialii slobozeni, partenerii chinezi și-au reiterat interesul pentru construirea unei fabrici de componente electronice în Slobozia. «Nu ne-am plimbat degeaba pînă acolo! Ei spun că ar putea veni și mîine. Mîine nu putem noi! Dar în doi ani, sperăm să avem în parcul industrial de la Slobozia o fabrică de electronice care să ofere locuri de muncă pentru slobozeni...»... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:05 (9026 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărâre de Guvern

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărîre de Guvern

În urma unei Hotărîri de Guvern publicată luni, 22 octombrie 2012, în Monitorul Oficial, s-a dat undă verde redeschiderii Spitalului Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală va beneficia de un număr de 102 paturi...
Potrivit documentului care atestă oficial redeschiderea, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficial de «74 de posturi (...), dintre care: 44 de posturi de personal de specialitate medico-sanitar, 9 posturi de personal auxiliar sanitar și 21 de posturi de personal tehnic-administrativ și muncitori».
De asemenea, în cadrul Spitalului Țăndărei vor funcționa patru secții, respectiv Chirurgie, Pediatrie, Boli Interne și Psihiatrie, unitatea medicală urmînd a fi dotată cu un număr... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 16:20 (16541 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La muma lui Mihai Viteazul acasă

Cîntarea Ialomiței, ediția a doua

La muma lui Mihai Viteazul acasă

«Un cenotaf politic pentru Excelența Sa Silvian Ciupercă» de Enciu Bobârniche

«Pe o stîncă neagră, într-un vechi castel, unde curge-n vale, un rîu mititel»... Așa începe poate cel mai cunoscut poem istoric al lui Dimitrie Bolintineanu. Numai că Tudora, mama lui Mihai Viteazul, n-a avut norocul de a fi imortalizată astfel. Așa că președintele Silvian Ciupercă a reparat această nedreptate patronînd a doua ediție a Festivalului Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii». Evenimentul s-a consumat sîmbătă, 13 octombrie, dar poemul eroic închinat evenimentului va trebui să mai aștepte, căci fiorul liric al lui Bolintineanu ne-a fost străin. Nu ne sînt străine însă felicitările, masa și dansul despre care vom scrie următoarea dare de seamă, ca niște bieți menestrei... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:27 (10717 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

«Morții nimănui»

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

V-ați întrebat vreodată unde ajung morții nimănui? Reporterii Independent au găsit răspunsul! Cadavrele nerevendicate sînt înmormîntate din bani publici de autoritățile locale. De exemplu, adiministrația din Slobozia plătește peste 10000 lei pe an pentru înhumarea acestor cadavre. Chiar și noi putem ajuta un oropsit să-și doarmă somnul de veci la cimitir. Îl putem lua cu buletinul, ca pe credit, de la Serviciul de Medicină Legală...

Bani publici pentru morții altora
Imaginați-vă că mergeți pe stradă, iar pe o bancă zace un om, care pare fără suflare. Știți ce trebuie să faceți... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:57 (12807 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trafic cu «obiecte interzise» la Penitenciarul Slobozia

Vizitatorii deținuților încarcerați la Penitenciarul Slobozia își doresc să ajungă în spatele gratiilor. De la începutul anului și pînă în prezent zeci de tentative de introducere în celule a obiectelor interzise au fost depistate de gardienii închisorii. Modalitățile prin care respectivele obiecte sînt «ambalate» depășesc limita imaginației...

Gogoșari «murați» în... alcool!
«Nici nu v-ar putea trece prin cap ce metode ingenioase se folosesc pentru a se introduce obiectele interzise în spatele gratiilor!» declară oficialii din cadrul Penitenciarului Slobozia. Și știu foarte bine... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:52 (10620 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

Banii publici la dispoziția președintelui Ciupercă

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

O vorbă moldovenească spune: «Dacă tot e să te frigă, măcar să te frigă o ciorbă grasă!». Prestația conducerii administrației județene de vineri, 12 octombrie a.c., a demonstrat încă o dată că ciorba e chioară, sfertodoctă și miroase a borș politic de departe. Dar aceste afirmații sînt deja banale. Ceea ce este de remarcat e faptul că, pînă în 2016, cînd președintele Ciupercă se va retrage, opoziția din Consiliul Județean este una formală și, prin urmare, inutilă. Semn că o nenorocire, într-adevăr, nu vine niciodată singură...

Oglindă, oglinjoară...
Cel mai așteptat proiect de... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:39 (11480 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Criza creează țepari noi

Membri ai unei rețele specializate în infracțiuni economice, 5 tineri din Urziceni sînt cercetați penal. Cu ajutorul unor firme-fantomă, aceștia au păgubit mai multe societăți comerciale din Slobozia. Infractorii acționau destul de simplu. Cumpărau cantități enorme de marfă, pe care «uitau» apoi să le plătească. Respectivele bunuri ajungeau să fie vîndute «la negru» sau pe baza unor documente fictive emise de una dintre firmele-fantomă, la care aceștia erau administratori și asociați. Cazul «țeparilor» a ajuns pe rolul Judecătoriei Urziceni, dacă vor fi găsiți vinovați, tinerii riscînd ani grei de închisoare...

«Țepari» de meserie... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:33 (10831 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița declară laconic că anul școlar 2012-2013 va fi unul al «elitelor». «Vrem să avem elevi cu performanțe, iar cine nu înțelege iese din sistem!» amenință Otilia Dumitru, inspectorul școlar general. Totuși, școala ialomițeană a ajuns în pragul «exmatriculării». De șase ani, 26 de obiective școlare din Ialomița așteaptă să fie finalizate! Și nu sînt singurele... Planurile prevedeau ca respectivele unități de învățămînt să le ofere elevilor săli de clasă curate, laboratoare dotate cu materiale didactice și profesori bine pregătiți. Timpul a trecut, iar lucrările au rămas tot la stadiul de șantier. Investițiile din învățămîntul ialomițean au nevoie de peste... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2012, 06:56 (20667 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

Unde nu-i cap administrativ, vai de deșeurile contribuabililor

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Data nu reprezintă mare lucru, anul însă da. Pentru că, în aceeași perioadă, Ialomița lansa la apă cinci proiecte finanțate din fonduri europene prin care se încerca crearea unei alternative la sistemul județean de gestionare a acestor deșeuri. Proiectele au strîns sub aceeași umbrelă cam jumătate dintre comunele județului și majoritatea orașelor, iar autoritățile județene au declarat că implementarea lor este o reușită indubitabilă. În anul următor, în plină campanie de mediatizare a succesului, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, prima beneficiară... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:34 (14804 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4619 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3882 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5897 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(4991 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autotren încărcat cu îngrășăminte agricole, căzut în afara carosabilului

Evenimentul rutier a avut loc în noaptea de joi spre vineri, 26/27 aprilie 2018, în jurul orei 1,30, pe DN2A, în apropiere de municipiul Slobozia. Șoferul autotrenului, un  tânăr în vârstă de 23 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 14:30
(5809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Depunerea cererilor pentru subvențiile la animale și cuantumurile schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 2 mai 2018 inclusiv, se depun Cererile de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 13:20
(10138 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ care școlarizează viitorii pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru concursurile de admitere organizate în 2018 și ianuarie 2019, pentru  instituțiile de învățământ ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:40
(8198 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale inopinate

În perioada 19.03-31.10.2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară acțiuni de control cu caracter inopinat. Acestea vor viza beneficiarii la care se prestează muncă necalificată cu caracter ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:35
(3452 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Program de lucru normal în minivacanța de 1 Mai

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii cu privire la faptul că instituția își va desfășura activitatea în program normal de lucru în zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018. ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 20:05
(6286 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Fetești

Joi, 26 aprilie 2018, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița vor desfășura, la Fetești, un amplu exercițiu aplicativ, prin activarea Planului Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:35
(4406 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: 30 aprilie, data limită de depunere a documentelor pentru subvenția la motorină

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii din județ cu privire la faptul că 30 aprilie este data limită până la care se depun cererile de plată pentru subvenția la motorină ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:25
(8037 vizualizări - 0 comentarii)


Închideri de gaze la Manasia și Urziceni

Joi, 26 aprilie 2018, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea gazelor în localitățile Urziceni și Manasia, ca urmare a lucrărilor de reparații a rețelelor de distribuție. Furnizarea va fi întreruptă între ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:05
(5642 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în râul Ialomița

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia a desfășurat o misiune în zona  localității Cosâmbești, aceștia recuperând din apele râului Ialomița trupul unui bărbat înecat. Cadavrul a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:40
(5586 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină cuprinsă de flăcări între Movila și Fetești

Pompierii Stației de Intervenție Fetești au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, pe DJ212, între localitățile Movila și Fetești. Deși flăcările au fost stinse  rapid, mașina ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:15
(3354 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2018, 01:21
(9859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 20:10
(7431 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:05
(5389 vizualizări - 1 comentariu)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(6343 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 13:15
(6445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:45
(4096 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:50
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:35
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:10
(4251 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 18:30
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 17:40


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...