Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Gropile «administrative» ale primarului Stoica

După modelul Gabi Ionașcu, administrația Stoica dă găuri Sloboziei. De data aceasta, ținta sînt trotuarele. De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă, pietonii fac slalom printre zecile de gropi. «Se lucrează la rețeaua de apă și n-avem oameni să le astupăm...» spun oficialii din Primărie. Doamne ferește de vreun accident, pentru că cele mai multe cratere sînt nesemnalizate!

Operațiunea «Groapa» reloaded...
Slobozia are o administrație de dă în gropi... la propriu! Campion incontestabil al craterelor, ex-primarul Gabi Ionașcu iniția în anul 2009 un proiect de anvergură... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:19 (10107 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Dragalina: Fermă avicolă cuprinsă de flăcări

Incendiu la o fermă avicolă din localitatea călărășeană Dragalina în după-amiaza zilei de joi, 11 octombrie a.c. O hală în care urmau să fie aduse păsări, cu o suprafață de peste 1200 de metri pătrați, a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, focul a izbucnit din cauza defectării unuia dintre cele trei ventilatoare care asigurau climatizarea încăperii...
În hala care s-a aprins puteau fi adăpostite peste 40000 de păsări, însă, din fericire, în momentul izbucnirii focului încăperea nu era populată. Au ars în schimb sute de tone de paie și instalațiile din interior. A fost nevoie de intervenția a 6 autospeciale ale pompierilor din cadrul ISU Călărași pentru a stinge incendiul. Mai mult... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:13 (14491 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

După 3 ani de șicane și procese, EXPUR a reușit imposibilul

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

În urmă cu 5 ani, Gabriel Ioniță, liderul sindical al angajaților de la EXPUR, declanșa o luptă sindicală de proporții pentru respectarea contractului de muncă. În replică la eforturile sale, SC EXPUR a inventat un sindicat paralel, a restrîns atribuțiile de serviciu ale salariatului Gabriel Ioniță și a reușit, în urmă cu 10 zile, să desfacă contractul de muncă al acestuia. Potrivit declarațiilor liderului de sindicat, eliminarea sa ascunde încercarea disperată a conducerii de a bloca un proces prin care sindicatul încearcă recuperarea unor drepturi salariale de sute de mii de euro... Contactată telefonic, conducerea firmei EXPUR SA își rezervă dreptul de a face declarații publice ulterior apariției... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2012, 11:31 (13440 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Taximetriștii din Slobozia nu mai au liniște. Patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli, îi terorizează. Șoferii reclamă faptul că sînt șicanați în trafic și amenințați cu moartea dacă transportă călători din Amara... «Mie mi-a lovit mașina și a zis că mă „aranjează“!» este mărturia șocantă a unuia dintre taximetriștii pe care Nicu Pericli i-a pus la punct. Și nu este prima dată cînd patronul de la Nick Touring este acuzat că-și face dreptate singur! Este bănuit că a incendiat taxiurile «concurenței» și chiar sediul propriei sale societăți. Organele de anchetă refuză să reacționeze, orice cercetare a lui Nicu Pericli încheindu-se cu «neînceperea urmăririi penale»...

Cosa nostra pe ruta Slobozia-Amara... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2012, 20:37 (29225 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

Justiția s-a îmbătat din nou și și-a spart capul. A făcut chef cu Poliția!

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

De la vremea cînd scriam despre Justiția, ialomițeană desigur, care s-a-mbătat și și-a spart capul, procurorul Cătălin Cristian Hristescu a devenit prim adjunct. Nu mai spunem de ce justiția era criță că iar zice prim adjunctul nostru că-l cercetează ăia de la CSM cum și-a spart capul... Revenind, din poziția deținută, dl prim adjunct Cătălin s-a luat la trîntă cu evazioniștii, cu Justiția stînd ghemuită la pieptu-i de procuror protector. De-atîta protecție, probabil, a devenit și atît de irascibilă. Căci, ea, Justiția se irită la culme cînd dl prim adjunct este apostrofat că interpretează articole după ureche, precum lăutarii... Și, abrupt, să purcedem în a desluși ițele unei Ordonanțe emisă... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:57 (16504 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Politica redeschide Spitalul Orășenesc Țăndărei

Spitalul Orășenesc Țăndărei a devenit «fata mare» a politicii ialomițene. Folosit ca momeală electorală în campania de la localele din 10 iunie 2012 de membrii PD-L Ialomița, în frunte cu președintele Cazacu Marinică, care au promis că pot deschide «porțile ferecate» ale unității medicale, Spitalul Țăndărei a ajuns acum în «terenul» USL. Deputatul PSD Marian Neacșu a dat asigurări că Spitalul Țăndărei va fi redeschis în mai puțin de o lună. Pe masa de lucru a Ministerului Sănătății există o listă cu unitățile medicale desființate ce urmează să-și reînceapă activitatea, Spitalul Țăndărei aflîndu-se pe poziția a noua...

Imagine de campanie pe spinarea spitalului... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:44 (12359 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 500 de analize pe zi, acreditate «RENAR»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Peste 500 de analize pe zi, acreditate «RENAR»

Laboratorul de Analize Medicale al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost acreditat RENAR să le ofere pacienților o șansă la viață. Peste 500 de investigații medicale pot fi efectuate mult mai repede, iar maladii precum tumorile canceroase, leucemiile, limfoamele sau infecțiile HIV/SIDA vor fi depistate și tratate la timp. Cu toate acestea, statisticile arată că, lunar, peste 3000 de bolnavi ialomițeni sînt condamnați să stea înghesuiți în doar 700 de paturi de spital...

Număr ridicat de investigații medicale
Statisticile sînt clare. Numărul analizelor efectuate în cadrul... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2012, 18:02 (14190 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Târgul de Floci» de la Giurgeni, peste 417 mii lei în doi ani

Alți bani, altă distracție... turistică!

«Tîrgul de Floci» de la Giurgeni, peste 417 mii lei în doi ani

Peste drum de statuia lui Mihai Viteazul de la Giurgeni, în imediata vecinătate a «Casei Tudorii», se ridică de doi ani încoace ceea ce autoritățile ar vrea să devină «orașul dispărut». Concret, vestigiile unei așezări medievale sînt reconstruite cu mijloace moderne și transformate în obiective turistice, după modelul altor obiective similare din țară. Pănă acum, investițiile s-au ridicat la 417 mii de lei pentru niște ziduri care abia de trec de șold. Adăugate la cei aproape 900 mii lei cheltuiți de Consiliul Județean Ialomița pentru centrul arheologic, nota de plată a investiției urcă vertiginos. Iar cei 10 mii de turiști estimați a vizita anual acest obiectiv, continuă să se lase așteptați... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2012, 23:49 (13847 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cămătar» din Țăndărei, la un pas de moarte la Slobozia

Un tînăr de etnie romă din Țăndărei, poreclit de comunitate «Cămătar», a fost implicat luni, 1 octombrie a.c., într-un grav accident de circulație, la intrare în municipiul Slobozia. El a fost transportat cu un elicopter SMURD la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală...
Primele informații arată că tînărul «Cămătar» venea de la Țăndărei, iar la intrare în municipiul Slobozia a încercat să evite impactul cu un buldoexcavator la volanul căruia se afla un bărbat, de 59 ani. Tînărul a pierdut controlul mașinii sale și s-a izbit puternic de un tir parcat regulamentar, pe celălalt sens de mers. Grav rănit, el a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. După ce i-au stabilizat... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2012, 23:35 (32838 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tragedie la Poliția Locală Slobozia

Un agent s-a împușcat în cap cu pistolul din dotare!

Împușcături în dimineața zilei de duminică, 30 septembrie a.c., în sediul de pe strada Răzoare al Poliției Locale Slobozia. Un agent de 49 ani și-a luat viața după ce și-a tras în cap un foc de armă cu pistoul din dotare. Cel mai probabil, agentul și-a pus capăt zilelor din cauza problemelor medicale...
Agentul Georgel T., de 49 ani, a venit de dimineață la ora 7 la serviciu, a patrulat de cîteva ori pe străzile orașului, iar apoi a revenit la sediul Poliției Locale de pe strada Răzoare. A intrat în grupul sanitar al unității, și-a scos pistolul din dotare, după care și-a tras un glonț în cap. Împușcătura a fost auzită de ceilalți colegi ai agentului sinucigaș care au alertat imedat Poliția... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2012, 11:31 (19208 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul pentru tineri rămâne și anul acesta fără gaze

Slobozia: Cartierul pentru tineri rămîne și anul acesta fără gaze

Deși autoritățile locale au anunțat încă de acum două luni că au reluat investițiile pentru utilități în cartierul Slobozia Nouă, proprietarii «duplexurilor» din zonă vor petrece sărbătorile fără gaze, fără curent electric și fără apă curentă. Potrivit declarațiilor oficiale, deși în termen, lucrările de execuție ale utilităților trenează «din cauza unor proceduri birocratice». Poate anul viitor va fi mai bine, deși ne îndoim fiindcă nu este an electoral!

Un cartier cu probleme
În primăvara anului 2009, actualul primar Alexandru Stoica bătea harnic țărușii primului cartier pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2012, 18:06 (18624 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manifestare europeană adaptată la stilul local

«Sîmbăta fără mașini» de la Slobozia

În fiecare an, în centrul marilor orașe europene, traficul este oprit pentru cîteva ore, astfel încît localnicii să se poată bucura de orașul lor, mai liniștit și mai puțin poluat. Inițiativa aparține Comunității Europene și își propune să atragă atenția, în acest fel, asupra necesității protejării mediului înconjurător. Sîmbătă, 22 septembrie, Slobozia s-a alăturat pentru prima dată acestei manifestări. În jur de 40 de copii, tineri și adulți au participat la un marș pe biciclete, manifestare organizată pe traseul Stadion-Gară-Catedrală.

Mai multe mașini decît biciclete
Sîmbătă... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2012, 18:03 (7501 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Universitatea «Bioterra» Slobozia, punct pe harta «fabricilor de diplome false»

Universitatea «Bioterra» Slobozia, punct pe harta «fabricilor de diplome false»

Mediul academic din România a fost zguduit joi, 27 septembrie 2012, de un nou scandal. Peste 40 de cadre didactice ale Universității «Bioterra» au fost audiate după ce au fost executate mai multe percheziții domiciliare. Cadrele didactice au fost acuzate că ar fi eliberat «diplome flase». S-a întîmplat și la Centrul Teritorial Slobozia, de la fostul Hotel «Paradis», anchetatorii pregătindu-se de efectuarea unor percheziții și pe plan local...

«Fabrici de diplome false»...
În ultimii ani, Ialomița a devenit o adevărată «piață de desfacere» pentru mai multe universități din București... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:39 (54648 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unul din patru profesori ialomițeni este netitular

Starea învățămîntului ialomițean în anul 2011-2012

Unul din patru profesori ialomițeni este netitular

Ca în fiecare an, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița face public Raportul asupra stării învățămîntului ialomițean în anul 2011-2012. Și tot ca în fiecare an, situația prezentată este catastrofală. Conform documentului, unul din patru profesori ialomițeni este netitular, nu există suficiente cadre didactice pentru catedrele de limbi străine, muzică, desen sau clasele de ciclu primar, iar nivelul de absenteism crește de la an la an. Accentuînd ideea absenteismului, trei sferturi dintre cei 43117 elevi din Ialomița au reușit performanța de a înregistra un număr de peste 1,3 milioane de absențe...

Inspectoratul Școlar se ascunde în spatele cifrelor... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2012, 16:34 (9013 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drajna: O slobozeancă de 63 ani și-a dorit să moară călcată de tren...

Drajna: O slobozeancă de 63 ani și-a dorit să moară călcată de tren...

O femeie de 63 ani, din Slobozia, a încercat marți, 25 septembrie, să-și pună capăt zilelor. Cuprinsă de gînduri negre, bătrîna a apelat la un gest extrem. A mers în bariera de la Drajna și s-a aruncat în fața trenului InterCity București-Constanța. Din fericire, tentativa de suicid nu i-a reușit, însă roțile trenului au lăsat-o mutilată pentru tot restul vieții...
Martorii tragediei susțin faptul că femeia mergea pe lîngă șinele de cale ferată, iar în momentul în care trenul s-a apropiat de ea a sărit în fața locomotivei într-o fracțiune de secundă. Roțile de metal ale terenului InterCity București-Constanța i-au secerat ambele picioare. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD ... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2012, 16:04 (9217 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Linșaj public în Consiliul Local Slobozia

Autoritățile locale vor să scape de arhitectul șef al orașului

Linșaj public în Consiliul Local Slobozia

În urmă cu trei săptămîni, la ședința din 30 august a Consiliului Local Slobozia, arhitectul șef al orașului a fost desființat public. Potrivit acuzațiilor aduse de către autorități și o parte a consilierilor, Bereczk Alexandru Lorand este acuzat de «atribuirea frauduloasă a unei lucrări de proiectare», de «cheltuirea banilor publici împreună cu amanta» și de «incompetență în funcția pe care o ocupă». După două săptămîni de la acest incident, arhitectul șef al orașului, aflat în concediu pînă la acest moment, a făcut primele declarații publice. «Eu răspund conform atribuțiilor pe care le am și în baza legislației. Atît și nimic mai mult!» a declarat el pentru Independent... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2012, 15:33 (12765 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Raiffeisen blochează conturile minorilor

Ca să-și recupereze creditele neperformante

Raiffeisen blochează conturile minorilor

Una dintre cele mai mari bănci din România, în colaborare cu Agenția pentru Plăți și Prestații Sociale au reușit să recupereze o parte dintre debite din... alocația unui minor. E drept, tatăl minorului este vinovat de contractarea unui credit pe care, probabil, nu-l va mai rambursa vreodată. Dar acest «amănunt» nu justifică nici atitudinea băncii, nici sprijinul necondiționat al Agenției de Prestații Sociale Ialomița și nici o eventuală decizie a judecătorului...

Un caz de colecție
Din noiembrie 2008 și pînă în august 2010, Raiffeisen Bank a reținut alocația minorul Rareș, fiul... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2012, 08:07 (9405 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Slugă» fără simbrie

«Slugă» fără simbrie

«Mila de la străin, e ca umbra de la spin» spune proverbul românesc. Iar Cătălin Năstase, ajuns acum la 37 ani, știe cel mai bine lucrul acesta. El îl acuză pe Caloianu Gheorghe, din Slobozia, că îi datorează 8500 de lei după ce i-a muncit, cu simbrie, un an de zile. Povestea lui Cătălin Năstase e cu atît mai cutremurătoare cu cît el, în ciuda pagubei, nu are un cuvînt rău de zis despre stăpînul său. În tot acest timp, acesta spune că «băiatul nu e sănătos la cap, e retard... L-a învățat cineva, că el nu știe nici să scrie...».

Slugă la dîrloagă
Pe Cătălin Năstase îl cunoaște... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2012, 18:25 (23650 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea DJ201B Ciochina-Rași continuă să ne coste

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea drumului județean Ciochina-Rași este una dintre reușitele declarate ale administrației Ciupercă. Mediatizată ani în șir, această investiție, finanțată în proporție de peste 85 la sută din fonduri europene, are probleme. Concret, de aproape un an, autoritățile județene sînt somate de Comisia Europeană să ramburseze 2 milioane lei din cele 14 cheltuite sub pretextul unor «corecții financiare». Deși litigiul face obiectul unui proces în care biroul juridic din subordine apără instituția, Consiliul Județean Ialomița păstrează o tăcere prudentă și vinovată asupra situației...

Drumul spre Rași a fost pavat cu bune intenții... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 19:08 (10646 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană are nevoie urgent de 30 milioane lei!

Sănătatea ialomițeană are nevoie urgent de 30 milioane lei!

Ca în fiecare an, toamna găsește nepregătită Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată la sfîrșitul săptămînii precedente, Mihai Geantă, directorul economic al instituției, a anunțat că instituția mai are nevoie de 30 milioane lei pentru a asigura nevoile sistemului județean de sănătate... «Facem eforturi susținute pentru a asigura finanțarea spitalelor și pentru a onora nevoile contributorilor!» a declarat Geantă.

Sănătatea ialomițeană în sezonul de toamnă-iarnă
Conferința de presă de săptămîna trecută a Casei Județene de... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2012, 17:46 (7501 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Drive test Hyundai la Europa FM

Drive test Hyundai la Europa FM

Importatorul mărcii Hyundai în România și Europa FM au demarat o colaborare menită să aducă modelele auto marca Hyundai mai aproape de ascultătorii postului național de radio. Astfel, pe durata a șase săptămîni ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:40
(14744 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar reținut de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii urziceneni au identificat, pe raza localității Sinești, un tînăr de 19 ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Sectorului nr. 4 București a emis mandat de ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:30
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12349 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15322 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13680 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16571 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21837 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15139 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16427 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13562 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15486 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8419 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13307 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14290 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9570 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8214 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14489 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13652 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16779 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17202 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15585 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14158 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16284 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...