Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fiare vechi avem...

Industria Sloboziei se vinde la kilogram!

De 20 de ani și mai bine județul trăiește (și) din vînzarea fierului vechi. De cîțiva ani încoace, moda s-a mutat și în ograda administrație locale. Întîi s-au vîndut utilaje casate, apoi fierul din centralele și punctele termice din oraș... iar zilele trecute, în urma unei licitații cîștigate de către SC Selena N&C din Cîmpulung Muscel, s-a vîndut și rețeaua de termoficare a orașului. O afacere de mii de tone de fier care se adaugă la zecile gestionate anterior de către Primăria Slobozia...

Mii de tone fier vechi
Vineri, la orele prînzului, după 3 zile de muncă, segmentul... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2012, 08:48 (23418 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»

Primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu

«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent săptămîna trecută, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia ar putea rămîne nefuncțională cel puțin doi ani. Gabi Ionașcu a confirmat toate afirmațiile din articolul publicat de Independent, dar a negat orice responsabilitate personală în această «afacere»...

De la 4,5 la 7 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2012, 13:06 (12617 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima pomană administrativă a Guvernului Ungureanu

Bani de buzunar pentru primarii ialomițeni

La sfîrșitul săptămînii precedente, celebra Hotărîre de Guvern prin care primul ministrul Mihai Răzvan Ungureanu acorda bani primăriilor din Fondul de rezervă bugetara a fost publicată vineri seara, 6 aprilie 2012, în Monitorul Oficial. Valoarea totală a acestor sume a fost de 648,2 milioane lei. Ialomița a primit doar 5,6 milioane lei, iar majoritatea fondurilor au fost orientate, previzibil, către primăriile democrat-liberale...

Ialomița ogarilor portocalii
Pentru că de multă vreme iarna nu-i ca vara, nici în Ialomița nu s-au alocat fondurile ca în restul județelor din România... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 16:30 (12014 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Raed Arafat, la Slobozia

Ialomița: Două noi substații SMURD, la Slobozia și Țăndărei

Miercuri, 11 aprilie a.c., la orele 10,30, au fost inaugurate stațiile SMURD de la Slobozia și Țăndărei. Primele au fost înființate, în urmă cu trei ani, la Urziceni și Fetești. Misiunea celor care lucreză aici este de multe ori imposibilă, dar nobilă. Luptă pentru salvarea vieților omenești…

Mașinile de Salvare roșii...
Victimele agonizau pe caldarîm. Una dintre ele strigă după ajutor... Din depărtare o mașină roșie pe care scrie SMURD se apropie cu viteză. Pericolul a trecut. Răniții sînt în siguranță... Scenariul se repetă ori de cîte ori moartea seamănă nenorocire. Uneori... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 13:53 (10941 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările de reparații nu se mai decontează!

Fără facilități fiscale la Slobozia în 2012

Lucrările de reparații nu se mai decontează!

De cîțiva ani încoace, conform legii 571/2003, lucrările de reparații pentru blocurile de locuit beneficiază de o reducere cu 100% a impozitului pe clădiri. Administrația locală din Slobozia a mediatizat constant această facilitate fiscală pînă anul trecut. În 2012 însă, o dată cu primele dosare de decontare a lucrărilor, Primăria Slobozia a blocat procesul de rambursare, iar proprietarii se văd obligați să plătească de două ori impozitul...

100% țeapă administrativă
Potrivit HCL nr 70/2011, «începînd cu data de 01.01.2012, contribuabilii persoane fizice proprietari de imobile... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 12:22 (9556 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarii din 22 de localități ialomițene nu au habar de proiectele europene

Repetenți la accesarea banilor UE

Primarii din 22 de localități ialomițene nu au habar de proiectele europene

Un raport al Prefecturii Ialomița arată că numărul proiectelor cu finanțare europeană depuse de primăriile din județ este scăzut. Din cele 66 de administrații locale, în primii cinci ani de la integrarea în Uniunea Europeană, 22 nu au întocmit niciun proiect pentru a beneficia de fonduri nerambursabile...

Ialomița, departe de Europa...
De la momentul integrării României în Uniunea Europeană s-au scurs cinci ani. Timp suficient pentru a permite un bilanț oficial cu privire la gradul de absorbție a fondurilor europene la nivel de județ. Astfel, o situație statistică prezentată de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2012, 08:33 (11809 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia ratează o investiție de peste 11 milioane de euro!

Litigiu între Primăria lui Ionașcu și Sindicatele doamnei Neagu pentru modernizarea Pieței Revoluției

Primăria Slobozia ratează o investiție de peste 11 milioane de euro!

Mai este mult pînă cînd Piața Revoluției din Slobozia va arăta așa cum își doresc autoritățile locale. Proiectul de modernizare a zonei, în valoare de peste 516 miliarde de lei vechi este, mai nou, blocat de un litigiu între administrație și Uniunea Sindicatelor Ialomița.

Megalomanie la Slobozia...
În anul 2008, administrația locală din Slobozia a demarat un proiect de anvergură de modernizare a Pieței Revoluției. Timp de doi ani, despre acest proiect nu s-a mai auzit nimic. Abia în 2010, consilierii locali, prin hotărîrea 37735/19.10.2010, aprobau studiul de fezabilitate al respectivului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2012, 10:05 (15042 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

Energie verde

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

La sfîrșitul lunii martie, Consiliul Județean Ialomița a disponibilizat noi suprafețe de teren agricol neproductiv pentru realizarea de parcuri fotovoltaice. În ședința ordinară desfășurată pe 28 martie 2012, consilierii județeni au aprobat concesionarea a 24 de hectare de teren agricol în zona Giurgeni pentru construirea unor parcuri fotovoltaice. Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment numărul de cereri este mai mare decît capacitatea Consiliului Județean de a oferi locații pentru dezvoltarea de parcuri fotovoltaice.

Altius, citus, fortius
Pentru că nu poate organiza... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2012, 09:59 (9412 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!

Scandalul Dytras revine în actualitate

Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!

În luna iunie a anului trecut, Independent publica un articol amplu despre investiția în stația de epurare de la Slobozia. În valoare de 4,5 milioane de euro, investiția este parte componentă a programului de conformare în baza căruia SC Urban a reușit să-și păstreze licența de funcționare. Potrivit unor acuzații aduse de către consilierii locali PSD, Gabi Ionașcu se face vinovat de recepționarea unor lucrări executate incomplet. În replică, Gabi Ionașcu susține că este vina constructorului...

O istorie neepurată
Pe 20 decembrie, 2007, Consiliul local Slobozia aproba atribuirea... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 09:13 (11324 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

Potrivit unei informări media, începînd cu data de 1 aprilie 2012, comisarul de poliție Maria Baciu a fost mutată pe o funcție de execuție în cadrul Serviciului de Ordine Publică al IPJ Ialomița. Mutarea, una deloc surprinzătoare, date fiind cercetările prealabile pe numele domniei sale, s-ar fi produs ca urmare a unui raport personal, înaintat de comisarul Maria Baciu către inspectorului șef.
Postul rămas vacant, respectiv șef Birou Ordine Publică în cadrul Poliției Municipiului Slobozia va fi ocupat de inspectorul principal de poliție Sebastian Savu, fost șef al Poliției Orașului Țăndărei. De asemenea, schimbarea acestuia survine ca urmare a unui raport înaintat instituției în acest sens... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:15 (65471 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu vs consilierii PSD

Scandal public în Consiliul Local Slobozia

Conflictul dintre consilierii locali PSD și primarul Gabi Ionașcu degenerează. La ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, joi, 29 martie 2012, aceștia au încercat să blocheze unul dintre proiectele de hotărîre propuse de către primar. Refuzul primarului de a accepta solicitarea propriilor consilieri a degenerat într-o dispută deschisă, soldată cu amenințări. Pe fondul acestui boicot eșuat s-a suprapus un conflict administrativ între consilierul Ionuț Răileanu și un contribuabil prezent în sală!

Corb la corb își scoate ochii
Joi, 29 martie, în cadrul ședinței ordinare lunare... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:05 (14854 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ce șanse au cei 10000 de șomeri ialomițeni?

Morgana cursurilor de formare profesională

Ce șanse au cei 10000 de șomeri ialomițeni?

În județul Ialomița, aproape 10000 de oameni sînt în acest moment în căutarea unui loc de muncă. Majoritatea nu au o calificare, tocmai de aceea angajatorii nu îi iau în calcul. Șansa lor este să se înscrie la cursurile calificare profesională...

Statistic, ne prezentăm bine
Potrivit datelor oferite de Agenția Județean pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului la nivelul județului a înregistrat o ușoară scădere. Astfel, de la 9,9% cît era în luna ianuarie 2012, a ajuns la 9,1% în luna februarie. Exprimate în cifre, procentele arată că în tot județul există un număr... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:47 (12605 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiune pentru 200 de copii cu dizabilități

«Ziua Mondială de Luptă Împotriva Autismului», sărbătorită la Slobozia

Dacă renunțăm preț de cîteva secunde la indiferență, putem sprijini un copil bolnav de autism. Trebuie doar să vrem... Pe 2 aprilie, de «Ziua Mondială a Luptei Împotriva Autismului», la Slobozia, copiii bolnavi de această maladie au mărșăluit pe străzile orașului rugîndu-i pe oamenii mari: «Ajutați-ne să înțelegem lumea!».

Alături de Ionuț și Ema...
Ne-am alăturat inițiativei Asociației «ASIL», ONG local care luptă pentru sprijinul micuților afectați de această maladie, din dorința de a înțelege mai bine cum să îi ajutăm pe acești copii. Așa am reușit să îi cunoaștem pe Emma și... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:12 (7720 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20967 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Procurorii anticorupție au dispus trimiterea în judecată a fostului șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț-Marius Scrioșteanu, împreună cu alte 38 de persoane, în dosarul privind faptele de corupție din Portul Constanța. Potrivit rechizitoriului, «cei 39 erau membri ai unui grup infracțional care controla activitățile de import-export din cadrul Direcției regionale vamale Constanța, prin perceperea unor sume de bani pentru procesarea vamală a mărfurilor, indiferent dacă erau introduse licit sau ilicit». Deși arestat inițial, în mai 2011, Scrioșteanu a fost eliberat în luna iulie 2011, printr-o decizie a magistraților Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Scrioșteanu, un vameș acuzat de corupție... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:26 (12482 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tradiția merge mai departe

S-a redeschis atelierul de încondeiat ouă la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

De 15 ani, în preajma Paștelui, Muzeul Național al Agriculturii deschide atelierul de încondeiat ouă. Marți, 3 aprilie a.c, am fost prezenți la inaugurare, alături de un grup de copii veniți de la școli și grădinițele din oraș...

Simbolul ouălor încondeiate...
Am stat de vorbă cu Mihaela, o fetiță de-o șchioapă de la Grădiniția «Junior», pentru că era cea mai atentă la explicațiile muzeografilor și lucra cu multă migală. A fost pentru prima dată cînd participă la un astfel de eveniment. «Trebuie să ții bețișorul acesta, să îl îmnoi în ceară și să tragi linii pe coaja oului. Asta... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:19 (9050 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Produse tradiționale și nu prea

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Sîmbătă, 31 martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au făcut o descoperire mai puțin obișnuită. Comercianții care vindeau produse din carne preparată după rețete tradiționale în Piața Revoluției din Slobozia aveau marfa cumpărată de la mai multe supermarketuri din București. Pentru că și-au înșelat clienții, aceștia au fost amendați contravențional...
Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor au confiscat nu mai puțin de 143 de kilograme de produse din carne, în special cîrnați, pe care producătorii îi vindeau drept «tradiționali»... Mai mult, preparatele erau vîndute la prețuri gigant și nu erau depozitate conform.
«În documentele pe care noi le-am... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 09:39 (11588 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Administrațiile locale dau bir cu fugiții

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Restanțieri în colectarea taxelor și impozitelor locale, primarii ialomițeni ridică din umeri neputincioși. Valoarea estimată a debitelor restante în 2011 este 56 la sută. Tot anul trecut, sumele colectate din taxe și impozite au fost doar de 87 milioane de lei...

Amenzile atîrnă greu
Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, solicitat de Prefectura Ialomița, arată că, și în anul 2011, primarii din județ au rămas restanțieri la colectarea taxelor și impozitelor locale. Sumele restante prezentate în respectivul document sînt de ordinul milioanelor de lei. ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 09:20 (9629 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Școala după școală» de la Bora

Educație de 160 mii de euro

«Școala după școală» de la Bora

În timp ce o țară întreagă încearcă să înțeleagă metodologia de înscriere în clasa pregătitoare și clasa I, Școala cu clasele I-VIII din cartierul Bora din Slobozia dezvoltă de mai bine de un an un proiect de reintegrare școlară și socială a unei comunități de romi care, la ultimul recensămînt, număra 3000 de suflete. Conform directorul instituției, Elisabeta Beciu, cele două proiecte dezvoltate aici sînt un succes care poate fi exportat oricînd, în orice comunitate școlară din județ...

Un proiect european derulat «avant la lettre»
Unul dintre proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:40 (13097 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației are de dat 65000 lei elevilor navetiști din Ialomița

Respectiva sumă reprezintă decontul abonamentelor pe care elevii le-au plătit în lunile ianuarie și februarie pentru a ajunge la școală. Ca să învețe carte, în județul Ialomița peste 2000 de elevi își plătesc transportul...

Așteaptă să vină banii
Potrivit ordinului Ministerului Educației nr. 329/13.02.2007, orice elev român care locuiește la o distanță de 50 de kilometri de școală unde învață, beneficiază de decont al banilor pe care îi cheltuie pentru navetă. Ialomița are și ea elevi-navetiști. Este vorba despre un număr de 2819 de elevi care, zilnic, depind de mijlocele de transport... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:27 (18174 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Razie a Poliției în zona Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 1 septembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:55
(4887 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 32500 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 1/3 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:40
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Un autobuz s-a răsturnat lângă Sărățeni

Vineri, 1 septembrie a.c., 8 pasageri ai unui autobuz au fost răniți ușor după ce vehiculul s-a răsturnat în zona localității Sărățeni. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și paramedicii SMUR ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2017, 19:56
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră dispărută

Ialomița: Minoră dispărută

Polițiștii ialomițeni încearcă să-i dea de urmă adolescentei Daniela Bratoșin, în vârstă 15 ani, din zona Urziceni. Tânăra a plecat de acasă în cursul nopții de 27/28 august 2017 și nu ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 21:10
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Galeriile «Arcadia» ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia găzduiesc marți, 5 septembrie 2017, începând cu orele 14,00, vernisajul expoziției «Emoții». Tablourile sunt realizate de artista ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:25
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Donare de sânge

Cu sprijinul Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, sediul Protopopiatului Urziceni a devenit neîncăpător datorită zecilor de credincioși veniți să doneze sânge. Împreună cu preoții și reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:05
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

vând struguri-2017
toate soiurile, la lădițe
jud. Vrancea
transport la domiciliu
Relații la telefon 0742/308.915

29 August 2017, 19:25


ITM Ialomița: Controale la firme care au înregistrat accidente de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura, în perioada septembrie-noiembrie 2017, acțiuni de control la toți angajatorii din județ care au înregistrat în ultimii 5 ani accidente de muncă. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2017, 19:05
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

CAZACU I. ȘTEFAN II
cu sediul în comuna Gheorghe Lazăr
vinde legume:
roșii, ardei

din producția proprie
Relații la telefon 0727/519.593

29 August 2017, 18:20


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 21:15
(4310 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 20:55
(4832 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:45
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:05
(4920 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 18:05


AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 22:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 21:05
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:10
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 12:40
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:20
(6789 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:05
(9053 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 13:15
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
[email protected]
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 12:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:20
(7114 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:05
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:30
(5633 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:20
(7154 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:05
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 19:13
(6750 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 20:10
(6685 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...