Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

Alba-neagra cu islazul vacilor

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

În Ialomița, islazurile comunale sînt exploatate productiv de afaceriști locali. Punct! Nimeni nu răspunde, nimeni nu plătește și nimeni nu paște în ograda agricultorilor. Un bun comunal folosit în și pentru interese proprii și niște primari orbi la fărădelegile administrative... Teoria se regăsește cu succes la mai toate administrațiile locale, însă demonstrația s-a făcut de această dată la Căzănești, acolo unde un cetățean a vrut să demonstreze furtul administrativ.
La Căzănești administrația nu doarme, ci face reguli nescrise și legi după ureche. După ce a vrut să redevină comună, de vreo trei ori, orașul Căzănești a devenit vestit prin pompierul Dănuț Anghel, om de-al locului ce a exploatat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 13:46 (18881 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Primarii ialomițeni vor să se vîndă pentru comunitate

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Pe 12 octombrie, Guvernul Boc a tranșat o nouă pomană guvernamentală către administrațiile locale. La nivelul țării, valoarea alocată din fondul de rezervă la dispoziția Guvernului a fost de 66,4 milioane de lei. Din această sumă, Ialomița a primit doar 750 mii lei, împărțiți românește, conform butadei «cine primește bani de la Guvern, ori e în faliment, ori trece la PD-L». La două săptămîni de la alocarea pe hîrtie, administrațiile locale încă mai așteaptă banii, iar primarii susțin că banii guvernamentali sînt prea puțini pentru a justifica o eventuală trădare.

Bani cu lingurița pentru administrații muritoare de foame
Alocările bugetare din fondul de rezervă al Guvernului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 07:21 (11305 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

74% din apelurile de urgență sunt false

«La 112 se sună doar atunci cînd ai cu adevarat o urgență!»

74% din apelurile de urgență sînt false

Ialomițenii au sunat la 112, în acest an, de peste 235 mii de ori, 74% dintre apeluri fiind însă doar alarme false. Cei mai mulți, aflați cu adevărat în situații de urgență, au avut nevoie de Ambulanță. Pentru apelurile false, autoritățile abia au putut aplica 6 sancțiuni contravenționale; restul rămîn doar iresponsabili ce periclitează viața altora, prin ocuparea liniilor de urgență 112.
Potrivit datelor statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale, telefonul de urgență 112 a sunat în acest an de peste 235 mii de ori. Deși cea mai mare parte, 74%, au fost apeluri false, 59 mii de oameni au fost puși în situații de urgență și au avut nevoie de ajutorul autorităților. Cea mai mare... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2011, 08:23 (23110 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile în energie verde, sabotate de «Natura 2000»

Parcurile eoliene din Ialomița, boicotate la nivel guvernamental

Investițiile în energie verde, sabotate de «Natura 2000»

Conflictele interminabile dintre administrația județeană și Prefectura Ialomița pun în pericol una dintre cele mai sigure investiții din ultimii ani. Prin Hotărîrea de Guvern 971 din 2011, suprafețe considerabile din terenurile din Ialomița, unde se dezvoltă la acest moment investiții în parcuri eoliene, devin zone protejate. Măsura, susțin oficialii Consiliului Județean Ialomița, nu lasă nicio șansă viitoarelor parcuri eoliene care ar putea dezvolta o putere instalată de aproape 500 de megawați. Iar principalul vinovat pentru această gafă administrativă ar fi, potrivit promotorilor de investiții în energie verde, prefectul Mădălin Teculescu. În replică, prefectul Teculescu a declarat exclusiv... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2011, 10:42 (7979 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban Slobozia, pe pilot automat

Directorul Cilibeanu a plecat pe un vas de croazieră

Urban Slobozia, pe pilot automat

De două săptămîni încoace, SC Urban a rămas fără directorul Cilibeanu. Potrivit declarațiilor făcute joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, «directorul Cilibeanu este în concediu de odihnă și a plecat să muncească în străinătate ca inginer de întreținere pe un vas de croazieră». Plecarea acestuia a fost ținută secretă de către primarul Gabi Ionașcu, care a recunoscut joi, 27 octombrie a.c., că «a auzit ceva despre aceasta».
Întrebat cu privire la această situație, inginerul Călin Albu, rămas la conducerea Urban, a declarat: «domnul Cilibeanu este în concediu de odihnă conform cererii. Și-a luat concediu și pentru anul 2010 și pentru anul 2011. Nu vă pot oferi date exacte, probabiul că va reveni către sfîrșitul anului»... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2011, 09:22 (16104 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanţ politic pentru proiectele REGIO

Miercuri, 19 octombrie, în cadrul unei întîlniri desfăşurate la sediul Direcţiei Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Ialomiţa au fost semnate două noi contracte din REGIO-Programul Operaţional Regional 2007-2013. Evenimentul a fost un bun prilej pentru ca oficialii Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia să treacă în revistă principalele investiţii din cadrul REGIO. Bilanţul, oricît ar părea de incredibil, rămîne unul politic, confirmat de atitudinea oficialilor judeţeni prezenţi. Sau, mai degrabă, de absenţa acestora...

Contracte de peste 7 milioane lei pentru DGASPC Ialomiţa
Miercuri, al orele 11.00, în prezenţa directorului Agenţiei pentru... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:13 (16045 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Foștii membri ai Consiliului de Administrație Amonil nu vor ajunge în instanță

Acționarii Amonil au respins solicitarea suedezilor de la Salink Limited, acționari minoritari, de a acționa în instanță foștii membri ai Consiliului de Administrație sub acuzația de daune în interesul Combinatului. Pagubele, potrivit suedezilor, ar fi fost produse ca urmare a încheierii unui contract cu InterAgro, concern controlat de Ioan Nicolae, pentru achiziționarea a două grupuri de cogenerare. Așadar, Adunarea Generală a Amonil, desfășurată marți, 18 octombrie, a respins solicitarea Salink de introducere în instanță a acțiunii de răspundere a membrilor Consiliului de Administrație. În aceeași ordine de idei, AGA Amonil și-a ales noii membri ai Consiliului de Administrație, membri ce vor... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:06 (12423 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comitete, comisii și protocoale pentru corupția ialomițeană

Consiliul Județean înființează, dar nu garantează

Comitete, comisii și protocoale pentru corupția ialomițeană

O veche butadă administrativă spune că, dacă vrei să îngropi definitiv o problemă, înființezi o comisie. În Ialomița, butada a ajuns la desăvîrșire, iar consilierii județeni au ajuns să voteze săptămîna trecută un protocol pentru combaterea corupției și un proiect privind «creșterea gradului de încredere a cetățenilor în capacitatea autorităților abilitate de prevenire și combatere a criminalității în mediul rural». Iar acesta e doar începutul!

Corupție de protocol
Joi, 20 octombrie, consilierii județeni au decis, în plenul unei ședințe ordinare, cooperarea cu Direcția Generală Anticorupție «în vederea realizării în comun a acțiunilor de combatere a corupției la nivelul... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2011, 08:51 (15502 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Veșnicia s-a născut la școala din Săveni

Investiții școlare pe datorie

Veșnicia s-a născut la școala din Săveni

După 4 ani de așteptare, lucrările de renovare a celor 8 săli de clasă ale Școlii Generale din Săveni au fost reluate. Potrivit autorităților locale, în cel mai fericit dintre cazuri, lucrările ar putea dura pînă în primăvară. Ce este surprinzător însă e faptul că, timp de 4 ani, Inspectoratul Școlar Ialomița nu a plătit nimic pentru aceste lucrări. Și nici nu se grăbește să o facă!

După un an, aceeași situație absurdă
În urmă cu un an și mai bine, înainte de debutul anului școlar 2010, ca reacție la o serie de declarații ale inspectorului general Ilie Stavăr, prezentam situația absurdă de la Săveni, acolo unde 450 de elevi erau obligați să se înghesuie în 8 săli de... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 14:04 (20320 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează o investiție de 200 mii lei!

Război instituțional pe banii contribuabililor

Prefectul Teculescu blochează o investiție de 200 mii lei!

Războiul instituțional dintre prefectul Mădălin Teculescu și Consiliul Județean Ialomița atinge culmi noi. Recent, Prefectura a acționat în instanță administrația județeană acuzînd-o că refuză să respecte articolul 22 din Legea 50 privind autorizarea lucrărilor de construcții. În replică, Consiliul Județean consideră acuzațiile neîntemeiate și susține că «au o conotație politică». Indiferent cine are dreptate, un lucru e cert: declanșarea acestui proces aduce o pierdere de circa 200 mii lei și alungă unul dintre puținii investitori interesați de județ în ultimii ani.

Conflict instituțional deschis
La sfîrșitul săptămînii trecute, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 07:11 (14673 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Restanțele ialomițenilor la bănci, în creștere

Restanțele ialomițenilor la bănci, în creștere

Nivelul de creditare a crescut, iar restanțele de asemenea. Piața bancară ialomițeană este în continuare înghețată, iar județul nostru este fruntaș la volumul restanțelor. Cu toate acestea, economia locală se zbate să supraviețuiască, iar cea familială de asemenea!
Potrivit datelor statistice, raportate lunar de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap bancherilor. La nivelul lunii august 2011, nivelul restanțelor a atins exorbitanta sumă de 96 milioane lei, pentru creditele în lei. În comparație cu aceeași lună a anului precedent, restanțele se află într-o continuă creștere, în august 2010 acestea atingînd un volum de «doar» 84 milioane lei. Trendul ascendent s... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 16:24 (9621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raul Mocanu, agent la Poliția Fetești, prins luînd mită

Duminică, 23 octombrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Biroul Județean Anticorupție Ialomița, în colaborare cu structuri specializate, au prins în flagrant un agent de poliție în timp ce primea șpagă de la un cetățean suma de 300 lei.
În realitate, la începutul lunii octombrie 2011, agentul de poliție Raul Mocanu din cadrul Poliției Fetești i-a cerut unui cetățean o sumă de bani cuprinsă între 200 și 300 lei pentru a-i soluționa favorabil un dosar penal în care era cercetat pentru furt. Bărbatul a spus că are nevoie de timp pentru a face rost de bani, dar a sesizat ofițerii DGA.
După realizarea flagrantului, procurorul de caz a dispus măsura reținerii pe o durată de 24 ore a agentului... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 12:29 (16916 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu a câștigat în instanță «confidențialitatea contractelor de asistență juridică»

Teculescu a pierdut

Ionașcu a cîștigat în instanță «confidențialitatea contractelor de asistență juridică»

În urmă cu cîteva luni, prefectul Mădălin Teculescu a solicitat Primăriei Slobozia contractele de asistență juridică pe care instituția le deținea. Refuzul primarului Ionașcu a declanșat un întreg conflict instituțional, catalogat drept război politic declarat edilului Ionașcu. Un scandal administrativ aproape penibil, tranșat de judecătorii Tribunalului Ialomița.
După ce prefectul Teculescu a înaintat acțiunea de judecată pe rolul Tribunalului Ialomița acum mai bine de cîteva luni, judecătorii au analizat decizia primarului Ionașcu de a invoca o clauză de confidențialitate în contractele de asistență juridică. Iar, la începutul lunii octombrie 2011, magistrații s-au pronunțat și, cel puțin... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 11:07 (15292 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sala de spectacole de 10 milioane, o prioritate a administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița nu renunță să îngroape resursele bugetare

Sala de spectacole de 10 milioane, o prioritate a administrației Ciupercă

Lucrările de construcție la sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean Ialomița vor fi reluate. Pînă la sfîrșitul acestui an, Consiliul Județean Ialomița urmează să investească în renovarea acestui obiectiv 1,9 milioane lei, respectiv de două ori mai puțin decît suma alocată la începutul anului. Pentru reluarea lucrărilor este necesară rezilierea contractului inițial, încheiat cu firma Constrif SA în anul 1995...

După 16 ani de așteptare
Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița se află în renovare din anul 1995. Potrivit informațiilor oficiale, în perioada scursă de la demararea lucrărilor, administrația județeană a cheltuit peste 3 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 06:34 (17670 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerile locale sub zodia crizei

Ialomița încă mai radiază și dizolvă firme

Afacerile ialomițenilor nu dau semne de redresare. Mediul economic local încă înregistrează radieri, dizolvări sau suspendări de firme. Asta în cazurile fericite cînd nu falimentul este acela ce distruge din temelii o afacere... În plus, pentru ca tabloul economic local să fie din ce în ce mai sumbru, Ialomița rămîne codașă la numărul persoanelor juridice pe cap de locuitor.

Dizolvări, în creștere
Dificultățile financiare se regăsesc, în continuare, în mediul de afaceri local. Puși în imposibilitatea de a mai supraviețui, financiar vorbind, patronii ialomițeni aleg să-și închidă firmele.Ultimele date statistice date publicității de Registrul Național al Comerțului demonstrează... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2011, 10:23 (9896 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premierul Emil Boc s-a întîlnit cu reprezentanți ai grupului Sofiproteol

Francezii vor să investească 10 milioane de euro în fabricile EXPUR de la Slobozia și Urziceni

Primul-ministru Emil Boc a primit vineri, 21 octombrie a.c., la Palatul Victoria, o delegație de reprezentanți ai grupului Sofiproteol, cu care a discutat despre proiectele de investiții ale grupului în România, în următorii ani, perspectivele de dezvoltare a sectorului biodiesel și aspecte cu privire la Politica Agricolă Comună după 2013.
Reprezentanții grupului francez și-au exprimat disponibilitatea de a investi anul acesta 10 milioane de euro pentru modernizarea tehnologică a celor două fabrici de procesare a semințelor oleaginoase din Slobozia și din Urziceni.
La întrevederea de la Palatul Victoria au participat secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Octavian... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 17:56 (17619 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Sănătatea școlarilor, lăsată în grija unor firme dubioase

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Scandalurile legate de programul «Corn și Lapte» derulat în Ialomița, revine în actualitate. După ce licitația pentru «Corn» a fost blocată timp de două săptămîni din cauza unor probleme tehnice, firmele cîștigătoare sînt acuzate de grave carențe în distribuția produselor. Controalele Direcției Sanitare Veterinare Ialomița acuză explicit firmele care au cîștigat licitațiile pentru «Corn și Lapte» pe zona Fetești și Țăndărei. Mai grav decît atît, firme care au cîștigat licitația pentru «Corn» pe zona Urziceni se dovedesc a fi reprezentate de către aceeași persoană. În replică la toate aceste semnale, Consiliul Județean Ialomița acuză Guvernul de favorizarea unor politici de monopol în cadrul programului... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 13:46 (18914 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

Record nedorit de primarii ialomițeni. Edilii sînt cercetați penal în nu mai puțin de 53 de dosare. Neglijență, abuz în serviciu sau delapidare sînt doar principalele infracțiuni reținute pe numele reprezentanților primăriilor ialomițene. Cît despre soluții... De toate și mai nimic, la anul sînt alegeri locale, iar dosarele penale devin mai utile ca niciodată.

Campionii dosarelor penale
Potrivit unor date certe dar seci, primarii ialomițeni sînt, de departe, o categorie de infractori suspecți... Fie că dețin în palmares dosare penale constituite la comandă politică sau pentru încălcări flagrante ale legii, reprezentanții unităților administrative teritoriale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2011, 15:34 (16707 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

Ialomița nu vrea Centre de Permanență!

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

• Autoritățile medicale județene caută inutil soluții pentru înființarea Centrelor de Permanență
• Medicii de familie împiedică apariția Centrelor de Permanență, refuzînd să colaboreze într-un astfel de proiect
• Deși, inițial, localitățile propuse pentru înființarea Centrelor au fost Dridu, Sfîntu Gheorghe, Făcăeni, Amara și Miloșești, doar într-una dintre localități se va concretiza acest concept medical

Ialomița înregistrează al doilea eșec medical pe aceeași linie
În 2006, o legislație specifică agita piața medicală locală prin apariția unor Centre de Permanență, instituții ce pot asigura, prin gardă continuă, asistență medicală de urgență în regim permanent. Cu toate eforturile autorităților locale, înființare a acestor cabinete a fost mai mult decît imposibilă. Și, dacă nu imposibilă, căci în realitate s-a reușit înființarea unui Centru de Permanență la Dridu, atunci cu siguranță inutilă, la doar cîteva luni de funcționare Centrul de la Dridu fiind desființat.
În 2011, Ministerul Sănătății resuscitează ideea de înființare a unor Centre Medicale de Permanență, iar autoritățile... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 17:51 (12519 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Amenzi politice» marca Teculescu

Primarii, obligați să-și facă site-uri

«Amenzi politice» marca Teculescu

Politizarea administrației locale îmbracă forme ilare. În urma unei atenționari publice făcute de Prefectură, angajații Direcției Finanțelor Publice Ialomița amendează autoritățile locale care nu sînt înregistrate în mediul virtual. Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că, atente la orietarea politică a prefectului Teculescu, angajații DGFP amendează doar primarii PSD!

Jumătate dintre administrațiile locale nu există în mediul virtual
Săptămîna trecută, prefectul Mădălin Teculescu a făcut publică lista administrațiilor locale care nu și-au creat cont de utilizator pe pagina de internet a Ministerului Administrației și Internelor. Potrivit acestei liste, 30 de administrații... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 16:01 (16009 vizualizări - 6 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
226 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

angajăm
șoferi profesioniști TIR
transport cereale
-curse locale
-salariu atractiv
Relații la telefon 0729/158.773

21 Iulie 2017, 11:20


CJP Ialomița: Solicitări scăzute pentru biletele de tratament

O situație a Casei Județene de Pensii Ialomița cu privire la acordarea tichetelor de tratament arată faptul că anul acesta pensionarii ialomițeni nu au făcut demersuri pentru a primi aceste bilete. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2017, 18:15
(8292 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Și-a înșelat consătenii că îi angajează în străinătate

Polițiștii ialomițeni vă atrag atenția să nu vă lăsați înșelați de persoanele care vă contactează și vă promit că vă ajută să obțineți un loc de muncă în străinătate în schimbul unor sume de bani. Un bărbat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 18:10
(8762 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie acroșată de un autoturism

O femeie, de 57 de ani, din Slobozia, a fost rănită în urma unui accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia marți, 18 iulie 2017. Aceasta a fost acroșată de un autoturism condus de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:35
(5168 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Manasia: I-au furat din mașină

Marți, 18 iulie a.c., Poliția a fost sesizată de către un cetățean din comuna Manasia cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras mai multe unelte din autoturismul proprietate personală. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:20
(4038 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în acest sfârșit de săptămână, 14-16 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, precum ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2017, 15:20
(3946 vizualizări - 1 comentariu)


Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Două vagoane ale unui tren de marfă au deraiat sâmbătă, 15 iulie 2017, în apropiere de Gara Țăndărei. Garnitura transporta combustibil lichid, iar vagoanele căzute de pe șine s-au fisurat. Zona a fost asigurată ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2017, 16:17
(4861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2017, 21:05
(3360 vizualizări - 0 comentarii)


Delegație chineză, în vizită la Slobozia

21 de reprezentanți din cadrul administrației publice ai Provinciei Henan-China, vor participa sâmbătă, 15 iulie 2017, la o întâlnire de lucru la care vor participa reprezentanți ai administrației centrale ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 19:20
(5233 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 13 sesizări penale depuse la Parchet

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit, în luna iunie 2017, venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 4,69 milioane de lei, în urma unui număr ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 18:05
(4494 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele de pază, controlate de inspectorii ITM Ialomița

În perioada 26-30 iunie 2017, s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și  respectarea prevederilor legale privind timpul de muncă precum și securitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 17:45
(4429 vizualizări - 0 comentarii)


«Marșul cavaleriei-Dragoon Guardian 2017», la Slobozia

Vineri, 14 iulie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, începând cu orele 17,00, va avea loc expoziția de armament și tehnică militară din dotarea Armatei României și a SUA. Activitatea va fi susținută de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 16:20
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Proiectile neexplodate, descoperite pe câmp

Un cioban din zona Lăcusteni a descoperit 5 elemente de muniție neexplodate. La fața locului s-a deplasat echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița care a ridicat bombele ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 22:25
(3603 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Sirieni cercetați după ce au bătut un copil

Doi cetățeni sirieni au intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce au lipsit de libertate și agresat un minor. Inculpații își desfășurau activitatea în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 21:15
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


«Crimele Revoluției», prezentate la Slobozia

Autorul seriei de cărți «Crimele Revoluției», Grigore Cartianu, va fi prezent la Slobozia duminică, 16 iulie a.c., pentru a-și prezenta lucrările. Evenimentul este găzduit de Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 20:10
(4533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Kalizea-Boromir Slobozia
angajează
electrician-automatist mentenanță

(experiența în activitatea de întreținere
și punere în funcțiune echipamente,
citire scheme electrice,
cunoștințe automatizări, senzoristică,
funcționarea unui proces condus
cu automat programabil)

CV-urile pot fi trimise la adresa:
[email protected]
sau aduse la sediul firmei
din Slobozia, Șos. Amara, Nr. 4
Detalii la telefon 0744/471.927

11 Iulie 2017, 12:30


anunț angajare

angajăm
SUDORI și INSTALATORI
experiență instalații gaze
și/sau montare centrale
termice cu instalație încălzire,
pentru lucru în orașul GALAȚI
salariu motivant, cazare,
mașină serviciu

Relații la telefon 0758/976.339

11 Iulie 2017, 12:25


anunț angajare

Primăria Perieți
angajează
consilier personal
-studii juridice
CV-urile se depun
la sediul Primăriei Perieți
Relații la telefon 0786/010.600

11 Iulie 2017, 12:20


anunț angajare

societate comercială
angajează
muncitori necalificați
stivuitoriști
șoferi profesioniști

Se asigură cazare, salariu atractiv
Relații la telefon 0749/295.101

11 Iulie 2017, 12:15


anunț angajare

Firmă gaze
angajează sudori
pentru instalații
de gaz metan

Se oferă 2500 lei/lună
Contact 0743/416.556

11 Iulie 2017, 12:10


anunț angajare

service auto
angajează
-mecanic
-electrician
-tinichigiu

relații la telefon 0722/332.877

11 Iulie 2017, 12:05


Centrul Militar Județean Ialomița recrutează rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița, structură specializată a Ministerului Apărării Naționale, responsabilă cu organizarea și executarea recrutării și selecției candidaților pentru îndeplinirea serviciului ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:40
(5160 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați pentru scandal

Polițiștii cercetează trei persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, din Urziceni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «tulburare a ordinii și liniștii publice ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:05
(3986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Tânăr din Ciochina, arestat preventiv pentru «tentativă de viol»

Un tânăr de 20 ani, din comuna Ciochina, este bănuit că a încercat să agreseze sexual o femeie în vârstă de 32 ani, din comuna Albești. În fapt, Poliția a fost sesizată vineri, 7 iulie a.c., despre faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:25
(4653 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 7 răniți

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de sâmbătă, 8 iulie a.c., pe raza comunei Făcăeni. În timp ce un bărbat, de 26 de ani, din comuna Făcăeni, conducea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:10
(3518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a dispus confiscarea a 1400 mc de lemne!

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au deasfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, din verificările ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:40
(14455 vizualizări - 42 comentarii)


ITM Ialomița: Transformarea muncii nedeclarate în muncă declarată

În perioada 14.06-31.08.2017 se desfășoară «Acțiunea de informare și conștientizare cu privire la transformarea muncii nedeclarată în muncă declarată», acțiune demarată de Inspecția Muncii și inspectoratele ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:25
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Patru persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 61 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:10
(3496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți, miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 21:15
(3108 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Contribuabilii din Ialomița sunt invitați miercuri, 12 iulie a.c., la sediul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru a participa la o dezbatere publică legată de noile reglementări în materie ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 20:10
(4462 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...