Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17365 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23595 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82879 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

RAJA, lider de piață în lupta pentru atragerea fondurilor europene

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

Miercuri, 5 octombrie 2011, la sediul central al SC RAJA SA Constanța au fost semnate contractele de lucrări ce vizează stațiile de epurare din localitățile Poarta Albă, Fierbinți, Țăndărei și Fetești. Aceste contracte fac parte din Programul Operațional Sectorial de Mediu Axa 1 «Extinderea și modernizarea sistemelor de apă și apă uzată». Valoarea acestui proiect derulat de SC RAJA SA Constanța se ridică la 1,15 miliarde lei (aproximativ 271 milioane de euro). Programul european, denumit generic POS MEDIU, are la Constanța două componente mari: «Reabilitarea Stației de Epurare ape uzate Eforie Sud», în valoare de 139 milioane lei și «Reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 07:11 (21548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia prin sponsorizarea unei serii de sesiuni de antrenament pentru copiii din comunitatea locală. Cargill desfășoară această acțiune în asociere cu antrenorii de la Fundația Clubului de Fotbal Chelsea, sub îndrumarea cărora se vor desfășura sesiunile de antrenament. Scopul acestui proiect este să ajute la îmbunătățirea abilităților tinerilor jucători de fotbal din județul Ialomița, precum și a antrenorilor acestora. Activitățile care se vor desfășura pe parcursul a trei zile includ sesiuni de antrenament pentru copii, un campionat de fotbal și un Master Class pentru antrenori români și oficiali din cadrul Federației Române de Fotbal. Martin Schuldt... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 19:25 (9065 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

După modelul nopților albe ale muzeelor, anul acesta peste 40 de biblioteci din România s-au aliniat la startul primei ediții a «Nopții Bibliotecilor». Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a fost, la rîndu-i, parte din acest eveniment desfășurat sîmbătă seara, între orele 18,30 și 24,00. Anul acesta evenimentul a coincis cu deschiderea Salonului Anual de Carte, găzduit de instituție în perioada 1-31 octombrie.

Noi doi și-o bibliotecă
La parter, în salonul de carte, oficialii sînt deja la a treia lansare. Agățată de microfon, Cătălina Stroe, autoarea volumului «Constelația iubirii», volum care tocmai se lansează, vorbește pretențios despre desincronizarea vieții în... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 16:22 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaluările, un «bau-bau» pentru profesori, elevi și părinți

Rezultatele testelor predictive vor rămîne secrete

Săptămîna trecută (și) elevii din Ialomița au susținut prima etapă a testelor de evaluare impuse prin noua foaie de parcurs a învățămîntului românesc. În urma acestei prime testări, elevii spun că testele au fost prea multe și prea grele, părinții se declară confuzi, iar mulți dintre profesori susțin că cele trei testări anuale anunțate vor genera pierderea a nouă săptămîni de școală la nivelul întregului an. În replică, Inspectoratul Școlar Ialomița susține că testele au fost binevenite pentru toată lumea, că scopul acestora este de a evalua competențele, și nu de a verifica cunoștințele, rezultatele acestora rămînînd confidențiale!

Semnale contradictorii
Potrivit ordinelor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 11:49 (13322 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești, depășite

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești se confruntă cu un nou scandal. De aproape o lună, proprietarii de atelaje hipo din oraș reclamă faptul că polițiștii comunitari aplică amenzi în mod discreționar. Reclamanții au cerut Consiliului Local reglementări speciale pentru stoparea abuzurilor, numărul atelajelor cu tracțiune animală din municipiul Fetești fiind mai mare de 200...

Slujba de căruțaș în pericol
Într-un oraș în care 80 la sută din populație nu muncește, slujba de căruțaș este o alternativă onorabilă la statutul de șomer. Din păcate, reglementările legislative în vigoare interzic accesul căruțelor pe drumurile publice din oraș. În cazul orașului Fetești însă, care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 07:03 (17586 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

O ședință despre nimic

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

Într-o joi după amiaza, de la 15,00, consilierii județeni au făcut act de prezență în ședința publică lunară a Consiliului Județean Ialomița. O ședință anostă și despre nimic, lipsită de sens și fapte!

O ordine pentru toată lumea
Consilierii sînt obosiți și fără inițiativă. Mai mult vorbesc înaintea ședinței decît în timpul dezbaterii. Lipsesc o droaie: președintele Ciupercă, vicele Mușoiu, Cazacu, Nicolae Sitaru și alți cîțiva... Nu-i nimic, ședința merge mai departe, îndeosebi fiindcă vicepreședintele Martin a primit dispoziție de la președintele Ciupercă să conducă lucrările. E liniște și secretarul Stoenescu demarează, cu zgomot, lecturarea ordinii de zi. O ordine... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 13:08 (13783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Tribunalul Ialomița are cel mai bun procent de operativitate din țară, 87%. Performanța se datorează unei bune organizări a muncii justițiare, dar și a numărului mic de cauze intrate pe rol...

Performanță în justiția ialomițeană
Justiția ialomițeană înregistrează performanțe. Cea mai mare unitate de justiție din județul nostru a înregistrat, în primele 6 luni ale anului, potrivit unui raport al Consiliului Superior al Magistraturii, un procent de soluționare a dosarelor de 87%. Adică, pe înțelesul tuturor, din 100 de cauze intrate, 87 au fost rezolvate. Judecătorul Toma, purtătorul de cuvînt al instanței, apreciază performanța drept una absolut obișnuită, dată fiind... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 06:24 (15589 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Ialomița, un județ fără asociații de producători

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Potrivit datelor oficiale, în Ialomița au fost cultivate anul acesta 6300 hectare de legume. Însă, în ciuda producțiilor bune înregistrate, producătorii se declară faliți și susțin că «marfa nu are preț». Oficialii Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița spun că situația este normală, în condițiile în care nu există nicio asociație de producători înregistrată oficial. Pe piețele din județ, prețurile sînt stabilite în funcție de client...

În piață la Coșereni, haina face prețul
Piața de zarzavaturi de la Coșereni începe, practic, de la Movilița. Vînzătorii, în majoritatea lor și producători, așteaptă pe marginea drumului în fața mormanelor de vinete... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2011, 11:09 (9399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal între vînătorii ialomițeni

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița... Într-un final, fostul președinte Anghel Tudor a fost reconfirmat în funcție. Bătălia s-a purtat și pentru funcția de vicepreședinte al Asociației, candidatul Stan Bîtlan fiind scos din cărți cu o diferență de un vot!

Tudor, un președinte peste vînători
În urmă cu mai puțin de o lună, alegerile pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița preconizau scandalul. Și așa a și fost. Poziția de președinte al Asociației era rîvnită de trei aspiranți: președintele în funcție, fostul colonel de poliție Anghel Tudor, Marius Dumitrescu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2011, 17:19 (17475 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrică de saltele în parcul municipal

Ca să nu piardă 200 de locuri de muncă, Consiliul Local Fetești a fost de acord

Fabrică de saltele în parcul municipal

Luna trecută, autoritățile locale din Fetești s-au confruntat cu o cerere insolită. Firma Siesta SRL, specializată în producția de saltele, a cerut aprobarea pentru construirea unei hale industriale în imediata vecinătate a parcului municipal, pe actuala locație a oborului municipal. Deși au fost respinse în primă instanță, procedurile legale de preluare a terenului au fost aprobate în cadrul ședinței Consiliului Local Fetești de joi, 29 octombrie. Potrivit oficialilor, producătorul de saltele asigură 200 de locuri de muncă pentru locuitorii orașului și amenință cu schimbarea locației în cazul în care cererea lui nu va fi luată în calcul.

Hală industrială pe strada Promenadei... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2011, 08:18 (21131 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Stația de epurare crește cheltuielile

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Oficial: apa de la robinetele slobozenilor este menajeră și poate fi folosită doar în scop menajer (Urban recunoaște într-un comunicat oficial lipit pe toate ușile blocurilor că apa poate fi folosită doar pentru uz gospodăresc).
Neoficial: o soluție de potabilizare a apei lipsește cu desăvîrșire, autoritățile sperînd într-o minune la finalizarea lucrării de înlocuire a conductei (doar că minunile sînt Dumnezeiești și durează 3 zile!).
Oficial: prețul apei va crește cu 0,61 lei! (căci Urban este în pragul falimentului, iar Ionașcu în campanie electorală)
Neoficial: majorarea se datorează costurilor ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2011, 09:34 (14872 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Biciclist accidentat pe bulevardul Chimiei

Slobozia: Biciclist accidentat pe bulevardul Chimiei

Marți, 4 octombrie, pe bulevardul Chimiei, în zona Catedralei, un biciclist a fost accidentat. Tînărul se deplasa dinspre variantă spre centrul orașului, la intersecția din colțul BCR fiind surprins în apropierea trecerii de pietoni de un autoturism de teren ce se deplasa spre varianta ocolitoare a muncipiului și intenționa să vireze la stînga, spre Cartierul Pepinieră. Biciclistul a fost lovit brutal, căzînd pe carosabil. «Nu l-am văzut deloc. M-am trezit cu el în oglindă căci practic cu oglinda l-am lovit! A fost dus la Spital cu Ambulanța, fiind julit la genunchi și la arcada ochiului» a declarat șoferul implicat în accident. Biciclistul a fost dus la Spitalul Slobozia pentru îngrijiri de specialitate... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2011, 11:33 (7647 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

EVENIMENT

Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar

Dezastru educațional

Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar

La început de an școlar, Inspectoratul Școlar Județean face radiografia anului precedent. Instituția raportează, cu aplauze, abandon școlar, elevi neșcolarizați și rezultate proaste la învățătură... În concluzie, un proces educativ județean aflat într-o continuă derivă!

Starea învățămîntului care a fost
Ca să se laude că a trecut «clasa» și în acest an, inspectorul general școlar, Ilie Stavăr, nu contenește să facă public un maldăr de date statistice înșirate fără sens și total ambiguu pe nu mai puțin de 100 de pagini. Bifează astfel mai toate obiectivele propuse, îndeplinește toate strategiile posibile, concluzionează despre succesul educațional ialomițean și uită să... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2011, 10:22 (16024 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

Povestea merge mai departe

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

La nivelul județului Ialomița au primit acreditarea 3 grupuri de acțiune locală care împreună vor cheltui, în perioada 2011-2013, aproximativ 8,4 milioane de euro, cîte 2,8 milioane de euro pentru fiecare zonă.

Istoria LEADER
Importanța acestor fonduri europene constă în principal în faptul că, în cadrul PNDR, întotdeauna un procent din alocările financiare pentru fiecare perioadă programatorie se vor desfășura prin Axa IV LEADER, respectiv prin grupurile de acțiune locală care vor stabili în cadrul parteneriatului care vor fi direcțiile pentru care se vor da acești bani.
Planurile de dezvoltare locală prezentate Autorității de Management pentru PNDR au primit finanțare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2011, 09:47 (13482 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anul școlar începe la 1 octombrie

Pentru activitățile extracurriculare

Anul școlar începe la 1 octombrie

În ciuda eforturilor investitorilor din mediul privat, atunci cînd vorbim despre petrecerea timpului liber Palatul Copiilor rămîne singura distracție a elevilor de toate vîrstele. Cu 12 ateliere și peste 1200 de copii care le frecventează, această instituție rămîne liderul incontestabil al pieței de profil și un mediu sigur și prietenos pentru școlarii care o frecventează.

Înscriere prin selecție
De la elevii de grădiniță și pînă la bunicii cei mai acri, toată lumea știe unde se află Palatul Copiilor și cu ce se ocupă instituția. Palatul Copiilor și-a clădit renumele în decursul anilor, bazîndu-se pe seriozitatea cadrelor didactice care activează aici, dar și pe miile... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2011, 10:24 (11894 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2936 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4642 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5228 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3279 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3935 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3087 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2622 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2328 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2886 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5555 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2919 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4794 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4596 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3267 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2604 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3430 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3601 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2805 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2602 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5339 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5127 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...