Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17365 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23595 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82879 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

RAJA, lider de piață în lupta pentru atragerea fondurilor europene

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

Miercuri, 5 octombrie 2011, la sediul central al SC RAJA SA Constanța au fost semnate contractele de lucrări ce vizează stațiile de epurare din localitățile Poarta Albă, Fierbinți, Țăndărei și Fetești. Aceste contracte fac parte din Programul Operațional Sectorial de Mediu Axa 1 «Extinderea și modernizarea sistemelor de apă și apă uzată». Valoarea acestui proiect derulat de SC RAJA SA Constanța se ridică la 1,15 miliarde lei (aproximativ 271 milioane de euro). Programul european, denumit generic POS MEDIU, are la Constanța două componente mari: «Reabilitarea Stației de Epurare ape uzate Eforie Sud», în valoare de 139 milioane lei și «Reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 07:11 (21548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia prin sponsorizarea unei serii de sesiuni de antrenament pentru copiii din comunitatea locală. Cargill desfășoară această acțiune în asociere cu antrenorii de la Fundația Clubului de Fotbal Chelsea, sub îndrumarea cărora se vor desfășura sesiunile de antrenament. Scopul acestui proiect este să ajute la îmbunătățirea abilităților tinerilor jucători de fotbal din județul Ialomița, precum și a antrenorilor acestora. Activitățile care se vor desfășura pe parcursul a trei zile includ sesiuni de antrenament pentru copii, un campionat de fotbal și un Master Class pentru antrenori români și oficiali din cadrul Federației Române de Fotbal. Martin Schuldt... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 19:25 (9065 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

După modelul nopților albe ale muzeelor, anul acesta peste 40 de biblioteci din România s-au aliniat la startul primei ediții a «Nopții Bibliotecilor». Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a fost, la rîndu-i, parte din acest eveniment desfășurat sîmbătă seara, între orele 18,30 și 24,00. Anul acesta evenimentul a coincis cu deschiderea Salonului Anual de Carte, găzduit de instituție în perioada 1-31 octombrie.

Noi doi și-o bibliotecă
La parter, în salonul de carte, oficialii sînt deja la a treia lansare. Agățată de microfon, Cătălina Stroe, autoarea volumului «Constelația iubirii», volum care tocmai se lansează, vorbește pretențios despre desincronizarea vieții în... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 16:22 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaluările, un «bau-bau» pentru profesori, elevi și părinți

Rezultatele testelor predictive vor rămîne secrete

Săptămîna trecută (și) elevii din Ialomița au susținut prima etapă a testelor de evaluare impuse prin noua foaie de parcurs a învățămîntului românesc. În urma acestei prime testări, elevii spun că testele au fost prea multe și prea grele, părinții se declară confuzi, iar mulți dintre profesori susțin că cele trei testări anuale anunțate vor genera pierderea a nouă săptămîni de școală la nivelul întregului an. În replică, Inspectoratul Școlar Ialomița susține că testele au fost binevenite pentru toată lumea, că scopul acestora este de a evalua competențele, și nu de a verifica cunoștințele, rezultatele acestora rămînînd confidențiale!

Semnale contradictorii
Potrivit ordinelor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 11:49 (13322 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești, depășite

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești se confruntă cu un nou scandal. De aproape o lună, proprietarii de atelaje hipo din oraș reclamă faptul că polițiștii comunitari aplică amenzi în mod discreționar. Reclamanții au cerut Consiliului Local reglementări speciale pentru stoparea abuzurilor, numărul atelajelor cu tracțiune animală din municipiul Fetești fiind mai mare de 200...

Slujba de căruțaș în pericol
Într-un oraș în care 80 la sută din populație nu muncește, slujba de căruțaș este o alternativă onorabilă la statutul de șomer. Din păcate, reglementările legislative în vigoare interzic accesul căruțelor pe drumurile publice din oraș. În cazul orașului Fetești însă, care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 07:03 (17586 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

O ședință despre nimic

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

Într-o joi după amiaza, de la 15,00, consilierii județeni au făcut act de prezență în ședința publică lunară a Consiliului Județean Ialomița. O ședință anostă și despre nimic, lipsită de sens și fapte!

O ordine pentru toată lumea
Consilierii sînt obosiți și fără inițiativă. Mai mult vorbesc înaintea ședinței decît în timpul dezbaterii. Lipsesc o droaie: președintele Ciupercă, vicele Mușoiu, Cazacu, Nicolae Sitaru și alți cîțiva... Nu-i nimic, ședința merge mai departe, îndeosebi fiindcă vicepreședintele Martin a primit dispoziție de la președintele Ciupercă să conducă lucrările. E liniște și secretarul Stoenescu demarează, cu zgomot, lecturarea ordinii de zi. O ordine... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 13:08 (13783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Tribunalul Ialomița are cel mai bun procent de operativitate din țară, 87%. Performanța se datorează unei bune organizări a muncii justițiare, dar și a numărului mic de cauze intrate pe rol...

Performanță în justiția ialomițeană
Justiția ialomițeană înregistrează performanțe. Cea mai mare unitate de justiție din județul nostru a înregistrat, în primele 6 luni ale anului, potrivit unui raport al Consiliului Superior al Magistraturii, un procent de soluționare a dosarelor de 87%. Adică, pe înțelesul tuturor, din 100 de cauze intrate, 87 au fost rezolvate. Judecătorul Toma, purtătorul de cuvînt al instanței, apreciază performanța drept una absolut obișnuită, dată fiind... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 06:24 (15589 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Ialomița, un județ fără asociații de producători

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Potrivit datelor oficiale, în Ialomița au fost cultivate anul acesta 6300 hectare de legume. Însă, în ciuda producțiilor bune înregistrate, producătorii se declară faliți și susțin că «marfa nu are preț». Oficialii Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița spun că situația este normală, în condițiile în care nu există nicio asociație de producători înregistrată oficial. Pe piețele din județ, prețurile sînt stabilite în funcție de client...

În piață la Coșereni, haina face prețul
Piața de zarzavaturi de la Coșereni începe, practic, de la Movilița. Vînzătorii, în majoritatea lor și producători, așteaptă pe marginea drumului în fața mormanelor de vinete... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2011, 11:09 (9399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal între vînătorii ialomițeni

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița... Într-un final, fostul președinte Anghel Tudor a fost reconfirmat în funcție. Bătălia s-a purtat și pentru funcția de vicepreședinte al Asociației, candidatul Stan Bîtlan fiind scos din cărți cu o diferență de un vot!

Tudor, un președinte peste vînători
În urmă cu mai puțin de o lună, alegerile pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița preconizau scandalul. Și așa a și fost. Poziția de președinte al Asociației era rîvnită de trei aspiranți: președintele în funcție, fostul colonel de poliție Anghel Tudor, Marius Dumitrescu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2011, 17:19 (17475 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrică de saltele în parcul municipal

Ca să nu piardă 200 de locuri de muncă, Consiliul Local Fetești a fost de acord

Fabrică de saltele în parcul municipal

Luna trecută, autoritățile locale din Fetești s-au confruntat cu o cerere insolită. Firma Siesta SRL, specializată în producția de saltele, a cerut aprobarea pentru construirea unei hale industriale în imediata vecinătate a parcului municipal, pe actuala locație a oborului municipal. Deși au fost respinse în primă instanță, procedurile legale de preluare a terenului au fost aprobate în cadrul ședinței Consiliului Local Fetești de joi, 29 octombrie. Potrivit oficialilor, producătorul de saltele asigură 200 de locuri de muncă pentru locuitorii orașului și amenință cu schimbarea locației în cazul în care cererea lui nu va fi luată în calcul.

Hală industrială pe strada Promenadei... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2011, 08:18 (21131 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Stația de epurare crește cheltuielile

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Oficial: apa de la robinetele slobozenilor este menajeră și poate fi folosită doar în scop menajer (Urban recunoaște într-un comunicat oficial lipit pe toate ușile blocurilor că apa poate fi folosită doar pentru uz gospodăresc).
Neoficial: o soluție de potabilizare a apei lipsește cu desăvîrșire, autoritățile sperînd într-o minune la finalizarea lucrării de înlocuire a conductei (doar că minunile sînt Dumnezeiești și durează 3 zile!).
Oficial: prețul apei va crește cu 0,61 lei! (căci Urban este în pragul falimentului, iar Ionașcu în campanie electorală)
Neoficial: majorarea se datorează costurilor ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2011, 09:34 (14872 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Biciclist accidentat pe bulevardul Chimiei

Slobozia: Biciclist accidentat pe bulevardul Chimiei

Marți, 4 octombrie, pe bulevardul Chimiei, în zona Catedralei, un biciclist a fost accidentat. Tînărul se deplasa dinspre variantă spre centrul orașului, la intersecția din colțul BCR fiind surprins în apropierea trecerii de pietoni de un autoturism de teren ce se deplasa spre varianta ocolitoare a muncipiului și intenționa să vireze la stînga, spre Cartierul Pepinieră. Biciclistul a fost lovit brutal, căzînd pe carosabil. «Nu l-am văzut deloc. M-am trezit cu el în oglindă căci practic cu oglinda l-am lovit! A fost dus la Spital cu Ambulanța, fiind julit la genunchi și la arcada ochiului» a declarat șoferul implicat în accident. Biciclistul a fost dus la Spitalul Slobozia pentru îngrijiri de specialitate... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2011, 11:33 (7647 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

EVENIMENT

Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar

Dezastru educațional

Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar

La început de an școlar, Inspectoratul Școlar Județean face radiografia anului precedent. Instituția raportează, cu aplauze, abandon școlar, elevi neșcolarizați și rezultate proaste la învățătură... În concluzie, un proces educativ județean aflat într-o continuă derivă!

Starea învățămîntului care a fost
Ca să se laude că a trecut «clasa» și în acest an, inspectorul general școlar, Ilie Stavăr, nu contenește să facă public un maldăr de date statistice înșirate fără sens și total ambiguu pe nu mai puțin de 100 de pagini. Bifează astfel mai toate obiectivele propuse, îndeplinește toate strategiile posibile, concluzionează despre succesul educațional ialomițean și uită să... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2011, 10:22 (16024 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

Povestea merge mai departe

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

La nivelul județului Ialomița au primit acreditarea 3 grupuri de acțiune locală care împreună vor cheltui, în perioada 2011-2013, aproximativ 8,4 milioane de euro, cîte 2,8 milioane de euro pentru fiecare zonă.

Istoria LEADER
Importanța acestor fonduri europene constă în principal în faptul că, în cadrul PNDR, întotdeauna un procent din alocările financiare pentru fiecare perioadă programatorie se vor desfășura prin Axa IV LEADER, respectiv prin grupurile de acțiune locală care vor stabili în cadrul parteneriatului care vor fi direcțiile pentru care se vor da acești bani.
Planurile de dezvoltare locală prezentate Autorității de Management pentru PNDR au primit finanțare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2011, 09:47 (13482 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anul școlar începe la 1 octombrie

Pentru activitățile extracurriculare

Anul școlar începe la 1 octombrie

În ciuda eforturilor investitorilor din mediul privat, atunci cînd vorbim despre petrecerea timpului liber Palatul Copiilor rămîne singura distracție a elevilor de toate vîrstele. Cu 12 ateliere și peste 1200 de copii care le frecventează, această instituție rămîne liderul incontestabil al pieței de profil și un mediu sigur și prietenos pentru școlarii care o frecventează.

Înscriere prin selecție
De la elevii de grădiniță și pînă la bunicii cei mai acri, toată lumea știe unde se află Palatul Copiilor și cu ce se ocupă instituția. Palatul Copiilor și-a clădit renumele în decursul anilor, bazîndu-se pe seriozitatea cadrelor didactice care activează aici, dar și pe miile... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2011, 10:24 (11894 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5653 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6867 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3695 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3861 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8171 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3197 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3135 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3103 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4178 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3388 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5021 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3459 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3664 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3989 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3134 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...