Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Zile pline pentru micuții aspiranți la o carieră de fotbalist din Slobozia și din alte localități ialomițene. Fundația Chelsea, asociată celebrului club londonez, a întreprins la Slobozia, în perioada 12-14 octombrie, alături de compania Cargill o acțiune sportivă avînd ca rol principal îmbunătățirea mentalității tînerilor practicanți ai sportului rege. Cei 3 antrenori reprezentanți ai lui Chelsea au dat tonul unor competiții viu disputate, care i-au încîntat de-a dreptul pe toți participanții. La final, toată lumea a avut de cîștigat dar, cel mai mult, mișcarea sportivă ialomițeană.

Despre cele întîmplate în Complexul Sportiv Municipal Slobozia, despre Fundația Chelsea și despre fotbal... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:14 (8648 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17365 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23596 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82882 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14649 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

RAJA, lider de piață în lupta pentru atragerea fondurilor europene

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

Miercuri, 5 octombrie 2011, la sediul central al SC RAJA SA Constanța au fost semnate contractele de lucrări ce vizează stațiile de epurare din localitățile Poarta Albă, Fierbinți, Țăndărei și Fetești. Aceste contracte fac parte din Programul Operațional Sectorial de Mediu Axa 1 «Extinderea și modernizarea sistemelor de apă și apă uzată». Valoarea acestui proiect derulat de SC RAJA SA Constanța se ridică la 1,15 miliarde lei (aproximativ 271 milioane de euro). Programul european, denumit generic POS MEDIU, are la Constanța două componente mari: «Reabilitarea Stației de Epurare ape uzate Eforie Sud», în valoare de 139 milioane lei și «Reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 07:11 (21549 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia prin sponsorizarea unei serii de sesiuni de antrenament pentru copiii din comunitatea locală. Cargill desfășoară această acțiune în asociere cu antrenorii de la Fundația Clubului de Fotbal Chelsea, sub îndrumarea cărora se vor desfășura sesiunile de antrenament. Scopul acestui proiect este să ajute la îmbunătățirea abilităților tinerilor jucători de fotbal din județul Ialomița, precum și a antrenorilor acestora. Activitățile care se vor desfășura pe parcursul a trei zile includ sesiuni de antrenament pentru copii, un campionat de fotbal și un Master Class pentru antrenori români și oficiali din cadrul Federației Române de Fotbal. Martin Schuldt... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 19:25 (9069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

După modelul nopților albe ale muzeelor, anul acesta peste 40 de biblioteci din România s-au aliniat la startul primei ediții a «Nopții Bibliotecilor». Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a fost, la rîndu-i, parte din acest eveniment desfășurat sîmbătă seara, între orele 18,30 și 24,00. Anul acesta evenimentul a coincis cu deschiderea Salonului Anual de Carte, găzduit de instituție în perioada 1-31 octombrie.

Noi doi și-o bibliotecă
La parter, în salonul de carte, oficialii sînt deja la a treia lansare. Agățată de microfon, Cătălina Stroe, autoarea volumului «Constelația iubirii», volum care tocmai se lansează, vorbește pretențios despre desincronizarea vieții în... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 16:22 (9549 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaluările, un «bau-bau» pentru profesori, elevi și părinți

Rezultatele testelor predictive vor rămîne secrete

Săptămîna trecută (și) elevii din Ialomița au susținut prima etapă a testelor de evaluare impuse prin noua foaie de parcurs a învățămîntului românesc. În urma acestei prime testări, elevii spun că testele au fost prea multe și prea grele, părinții se declară confuzi, iar mulți dintre profesori susțin că cele trei testări anuale anunțate vor genera pierderea a nouă săptămîni de școală la nivelul întregului an. În replică, Inspectoratul Școlar Ialomița susține că testele au fost binevenite pentru toată lumea, că scopul acestora este de a evalua competențele, și nu de a verifica cunoștințele, rezultatele acestora rămînînd confidențiale!

Semnale contradictorii
Potrivit ordinelor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 11:49 (13323 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești, depășite

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești se confruntă cu un nou scandal. De aproape o lună, proprietarii de atelaje hipo din oraș reclamă faptul că polițiștii comunitari aplică amenzi în mod discreționar. Reclamanții au cerut Consiliului Local reglementări speciale pentru stoparea abuzurilor, numărul atelajelor cu tracțiune animală din municipiul Fetești fiind mai mare de 200...

Slujba de căruțaș în pericol
Într-un oraș în care 80 la sută din populație nu muncește, slujba de căruțaș este o alternativă onorabilă la statutul de șomer. Din păcate, reglementările legislative în vigoare interzic accesul căruțelor pe drumurile publice din oraș. În cazul orașului Fetești însă, care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 07:03 (17587 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

O ședință despre nimic

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

Într-o joi după amiaza, de la 15,00, consilierii județeni au făcut act de prezență în ședința publică lunară a Consiliului Județean Ialomița. O ședință anostă și despre nimic, lipsită de sens și fapte!

O ordine pentru toată lumea
Consilierii sînt obosiți și fără inițiativă. Mai mult vorbesc înaintea ședinței decît în timpul dezbaterii. Lipsesc o droaie: președintele Ciupercă, vicele Mușoiu, Cazacu, Nicolae Sitaru și alți cîțiva... Nu-i nimic, ședința merge mai departe, îndeosebi fiindcă vicepreședintele Martin a primit dispoziție de la președintele Ciupercă să conducă lucrările. E liniște și secretarul Stoenescu demarează, cu zgomot, lecturarea ordinii de zi. O ordine... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 13:08 (13784 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Tribunalul Ialomița are cel mai bun procent de operativitate din țară, 87%. Performanța se datorează unei bune organizări a muncii justițiare, dar și a numărului mic de cauze intrate pe rol...

Performanță în justiția ialomițeană
Justiția ialomițeană înregistrează performanțe. Cea mai mare unitate de justiție din județul nostru a înregistrat, în primele 6 luni ale anului, potrivit unui raport al Consiliului Superior al Magistraturii, un procent de soluționare a dosarelor de 87%. Adică, pe înțelesul tuturor, din 100 de cauze intrate, 87 au fost rezolvate. Judecătorul Toma, purtătorul de cuvînt al instanței, apreciază performanța drept una absolut obișnuită, dată fiind... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 06:24 (15592 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Ialomița, un județ fără asociații de producători

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Potrivit datelor oficiale, în Ialomița au fost cultivate anul acesta 6300 hectare de legume. Însă, în ciuda producțiilor bune înregistrate, producătorii se declară faliți și susțin că «marfa nu are preț». Oficialii Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița spun că situația este normală, în condițiile în care nu există nicio asociație de producători înregistrată oficial. Pe piețele din județ, prețurile sînt stabilite în funcție de client...

În piață la Coșereni, haina face prețul
Piața de zarzavaturi de la Coșereni începe, practic, de la Movilița. Vînzătorii, în majoritatea lor și producători, așteaptă pe marginea drumului în fața mormanelor de vinete... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2011, 11:09 (9400 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal între vînătorii ialomițeni

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița... Într-un final, fostul președinte Anghel Tudor a fost reconfirmat în funcție. Bătălia s-a purtat și pentru funcția de vicepreședinte al Asociației, candidatul Stan Bîtlan fiind scos din cărți cu o diferență de un vot!

Tudor, un președinte peste vînători
În urmă cu mai puțin de o lună, alegerile pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița preconizau scandalul. Și așa a și fost. Poziția de președinte al Asociației era rîvnită de trei aspiranți: președintele în funcție, fostul colonel de poliție Anghel Tudor, Marius Dumitrescu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2011, 17:19 (17477 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrică de saltele în parcul municipal

Ca să nu piardă 200 de locuri de muncă, Consiliul Local Fetești a fost de acord

Fabrică de saltele în parcul municipal

Luna trecută, autoritățile locale din Fetești s-au confruntat cu o cerere insolită. Firma Siesta SRL, specializată în producția de saltele, a cerut aprobarea pentru construirea unei hale industriale în imediata vecinătate a parcului municipal, pe actuala locație a oborului municipal. Deși au fost respinse în primă instanță, procedurile legale de preluare a terenului au fost aprobate în cadrul ședinței Consiliului Local Fetești de joi, 29 octombrie. Potrivit oficialilor, producătorul de saltele asigură 200 de locuri de muncă pentru locuitorii orașului și amenință cu schimbarea locației în cazul în care cererea lui nu va fi luată în calcul.

Hală industrială pe strada Promenadei... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2011, 08:18 (21132 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Stația de epurare crește cheltuielile

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Oficial: apa de la robinetele slobozenilor este menajeră și poate fi folosită doar în scop menajer (Urban recunoaște într-un comunicat oficial lipit pe toate ușile blocurilor că apa poate fi folosită doar pentru uz gospodăresc).
Neoficial: o soluție de potabilizare a apei lipsește cu desăvîrșire, autoritățile sperînd într-o minune la finalizarea lucrării de înlocuire a conductei (doar că minunile sînt Dumnezeiești și durează 3 zile!).
Oficial: prețul apei va crește cu 0,61 lei! (căci Urban este în pragul falimentului, iar Ionașcu în campanie electorală)
Neoficial: majorarea se datorează costurilor ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2011, 09:34 (14872 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Biciclist accidentat pe bulevardul Chimiei

Slobozia: Biciclist accidentat pe bulevardul Chimiei

Marți, 4 octombrie, pe bulevardul Chimiei, în zona Catedralei, un biciclist a fost accidentat. Tînărul se deplasa dinspre variantă spre centrul orașului, la intersecția din colțul BCR fiind surprins în apropierea trecerii de pietoni de un autoturism de teren ce se deplasa spre varianta ocolitoare a muncipiului și intenționa să vireze la stînga, spre Cartierul Pepinieră. Biciclistul a fost lovit brutal, căzînd pe carosabil. «Nu l-am văzut deloc. M-am trezit cu el în oglindă căci practic cu oglinda l-am lovit! A fost dus la Spital cu Ambulanța, fiind julit la genunchi și la arcada ochiului» a declarat șoferul implicat în accident. Biciclistul a fost dus la Spitalul Slobozia pentru îngrijiri de specialitate... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2011, 11:33 (7648 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

EVENIMENT

Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar

Dezastru educațional

Ialomița raportează elevi neșcolarizați și abandon școlar

La început de an școlar, Inspectoratul Școlar Județean face radiografia anului precedent. Instituția raportează, cu aplauze, abandon școlar, elevi neșcolarizați și rezultate proaste la învățătură... În concluzie, un proces educativ județean aflat într-o continuă derivă!

Starea învățămîntului care a fost
Ca să se laude că a trecut «clasa» și în acest an, inspectorul general școlar, Ilie Stavăr, nu contenește să facă public un maldăr de date statistice înșirate fără sens și total ambiguu pe nu mai puțin de 100 de pagini. Bifează astfel mai toate obiectivele propuse, îndeplinește toate strategiile posibile, concluzionează despre succesul educațional ialomițean și uită să... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2011, 10:22 (16028 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

Povestea merge mai departe

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

La nivelul județului Ialomița au primit acreditarea 3 grupuri de acțiune locală care împreună vor cheltui, în perioada 2011-2013, aproximativ 8,4 milioane de euro, cîte 2,8 milioane de euro pentru fiecare zonă.

Istoria LEADER
Importanța acestor fonduri europene constă în principal în faptul că, în cadrul PNDR, întotdeauna un procent din alocările financiare pentru fiecare perioadă programatorie se vor desfășura prin Axa IV LEADER, respectiv prin grupurile de acțiune locală care vor stabili în cadrul parteneriatului care vor fi direcțiile pentru care se vor da acești bani.
Planurile de dezvoltare locală prezentate Autorității de Management pentru PNDR au primit finanțare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2011, 09:47 (13483 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Atenționarea Cod Galben de ger emisă de Administrația Națională de Meteorologie a fost schimbată în atenționare Cod Portocaliu. Astfel, în intervalul 30 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 11:32
(12513 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ger

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, «în intervalul 28 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, vremea va fi geroasă, mai ales în cursul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2012, 12:06
(11271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7449 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13467 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15714 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13460 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11505 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16898 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6194 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17095 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8541 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12681 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14504 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14918 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13107 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14458 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12041 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14772 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11199 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10477 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12020 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18067 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10366 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19450 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11495 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10454 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14174 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...