Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Pentru că mai are un an pînă la pensie

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Gheorghe Neagu, antrenorul-minune al echipei de handbal Unirea Slobozia, se reîntoarce la catedră. Reamintim că domnia sa a fost reținut de polițiști la jumătatea lunii mai, ca urmare unui flagrant. Potrivit acuzațiilor care i s-au adus, el a pretins 100 de euro de la părinții unor elevi pentru a nu-i lasa corigenți. Potrivit anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu era recunoscut pentru aceste practici de mai mulți ani, numărul corigenților de la clasele unde preda fiind unul record...

Flagrant cu noroc
La aproape 3 luni după ce a fost prins în flagrant primind 100 de euro de la mama unei eleve pentru a o «trece» la sport, profesorul Gheorghe Neagu se întoarce la catedră... [citește_tot_articolul]

16 August 2011, 18:28 (19589 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Interlopul local Toma Gheorghe zis «Gigi Piticu» a fost eliberat. Potrivit unor surse apropiate, acesta se află în localitatea de domiciliu încă de miercuri, 10 august. Gigi Piticu a fost pus în libertate grație unei decizii judecătorești a unei instanțe din Tulcea.
Cunoscut ca fiind unul dintre cei mai temuți interlopi locali, Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru infracțiunea de «complicitate la vătămare corporală gravă». Condamnarea s-a produs în aprilie 2010, iar miercuri, 10 august 2011, la un an și patru luni de pușcărie, Piticu a fost eliberat condiționat. Asta după ce comisia de eliberare condiționată a Penitenciarului Tulcea, instituție... [citește_tot_articolul]

11 August 2011, 18:04 (37983 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Marin Moraru, victima unei practici curente la Mărculești

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Luni, 8 august a.c., seara, în jurul orelor 20.00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat de explozia unei bombe în curtea unui cetățean din localitatea Mărculești. În urma cercetărilor preliminare s-a constatat faptul că Marin Moraru, în vîrstă de 39 ani, a tăiat cu flexul un proiectil furat din poligonul de la Jegălia-Călărași. În urma deflagrației, Marin Moraru a fost grav rănit și, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața, a decedat. Incidentul a permis anchetatorilor să concluzioneze că există o practică a colectării de proiectile în scopul comercializării metalelor componente la centrele de fier vechi din zonă. Cele 13 obuze descoperite în curtea lui Marin... [citește_tot_articolul]

10 August 2011, 12:54 (9948 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Roșiori: Arestat pentru omor calificat

Instanța de judecată a emis pe numele unui tînăr de 26 ani un mandat de arestare pentru 30 de zile pentru săvîrșirea infracțiunii de omor calificat.
Secția 4 Poliție Rurală Coșereni a fost sesizată sîmbătă, 6 august a.c., prin 112, despre faptul că un tînăr din localitatea Roșiori a fost înjunghiat cu un cuțit. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și, în urma cercetărilor demarate, au stabilit faptul că, în jurul orelor 22.00, pe fondul consumului de alcool, a izbucnit un conflict între doi tineri de 26, respectiv 33 ani, ambii din comuna Roșiori. În timpul altercației au intervenit, de o parte și de cealaltă, rude ale celor două persoane implicate în scandal, aceștia aplicîndu... [citește_tot_articolul]

9 August 2011, 07:59 (23955 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii nu se înghesuie să-și asigure locuințele

Potrivit unui comunicat al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, la data de 30 iunie 2011, 64% din locuințele din Municipiul București erau asigurate, fie prin asigurări facultative, fie prin polițe obligatorii de asigurare emise în temeiul Legii nr. 260/2008. Pe următoarele două locuri se situează județul Constanța, cu 53,1% dintre locuințe asigurate, și județul Timiș, cu un grad de cuprindere în asigurare de 51,4%.
Cele mai scăzute grade de cuprindere în asigurare a locuințelor se înregistrează în județele Vaslui (21%), Gorj și Maramureș (fiecare cu 29,3%), precum și Botoșani (29,5%).
La nivel național, numărul locuințelor asigurate era de 3377026, din care 2793628 prin asigurări facultative... [citește_tot_articolul]

8 August 2011, 07:20 (7603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Abuz cu diabeticii ialomițeni

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Bolnavii care ajung la Spitalul Județean de Urgență sînt nevoiți să plătească pentru orice investigație medicală. Printre taxele impuse de o decizie, de-a dreptul halucinantă și perfect ilegală, a Comitetului Director se regăsește și plata pentru consultațiile diabeticilor. Asta în timp ce Ministerul Sănătății garantează prevenirea și tratarea gratuită a diabeticilor! Motiv pentru care, la acest moment, Comitetul Director poate fi acuzat chiar de abuz contra intereselor statului!

Spitalul a încheiat contract cu Casa de Sănătate
De o lună de zile oricare nefericit ce trece pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este nevoit să scoată din propriile buzunare bani... [citește_tot_articolul]

4 August 2011, 11:17 (13133 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

La Penitenciarul Slobozia

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

Pușcăriașii slobozeni au telefoane la discreție. Autoritățile sînt în imposibilitatea de a bloca fenomenul introducerii telefoanelor mobile în Penitenciar. Deținuții se pozează în instantanee inedite de dincolo de gratii. Iar asta nu e tot. Cei mai mulți dintre pușcăriași sînt cei mai activi membri ai rețelelor de socializare.

Gardul de piatră s-a dărîmat
Razii peste razii și controale peste controale. Asta fac angajații Penitenciarului Slobozia în căutarea telefoanelor mobile existente. Iar acestea nu sînt puține. Instituția se confruntă cu un adevărat fenomen al telefoanelor, iar dispozitivele continuă să extiste în număr semnificativ în pușcărie. Deținuții conversează... [citește_tot_articolul]

3 August 2011, 10:42 (13169 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Războiul din Balta Ialomiței continuă

Dosar penal pentru «tulburare de posesie» întocmit reprezentanților Vitifam

La începutul lunii iulie 2011, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice scandalul izbucnit între Vitifam Fetești, societate patronată de milionarul Ștefan Poienaru, și firma bucureșteană A&S Internațional. Pe scurt, scandalul se rezuma la exploatarea celor aproximativ 8000 de hectare din Balta Ialomiței, terenuri amplasate pe raza localității Stelnica. Scandalul a izbucnit la momentul cînd Agenția Domeniilor Statului a reziliat contractul încheiat cu A&S Internațional, fiind încheiat un nou contract de concesiune cu firma patronată de Ștefan Poienaru, Vitifam SRL.
Revenind, Poliția a fost sesizată luni, 1 august 2011, de către un reprezentant al firmei A&S Internațional București despre... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 16:53 (16043 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat până la sfârșitul anului

8 milioane de lei pentru 1,8 grade pe scara Richter

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat pînă la sfîrșitul anului

De aproape o lună, investiția de 8 milioane lei în Spitalul Județean de Urgență din Slobozia a devenit vizibilă. Fondurile alocate investiției au fost cheltuite, cei 6 stîlpi de rezistență au fost ridicați, iar bazinele care vor asigura protecția spitalului în caz de cutremur vor fi instalate înainte de sfîrșitul acestui an...

O investiție controversată
Derulată în două etape, investiția în reabilitarea și consolidarea Spitalului de Urgență se apropie de final. Costurile finale sînt, deocamdată, neprecizate, dată fiind tergiversarea lucrărilor pe o perioadă care depășește 3 ani. Reamintim că, din cauza acestor întîrzieri repetate, oficialii locali au fost acuzați în... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 11:13 (13264 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

S-a deschis sezonul la subvențiile pentru vaci, oi și capre

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

Asociațiile crescătorilor de animale din județ se luptă pentru supremație, fermierii ialomițeni din sectorul zootehnic susțin că vor da faliment înainte de sfîrșitul anului, iar subvenția la bovine este condiționată de plata unei taxe de 5 lei pe cap de animal. Acesta este tabloul unui sector care, în urmă cu 20 de ani, reprezenta unul dintre motoarele economice ale județului. Iar dincolo de cele 14 mii de bovine, 75 de mii de ovine și 14 mii de caprine înregistrate oficial se întinde un vid legislativ din care profită oricine, mai puțin crescătorii de animale.

Asociația «Bărăganu» șantajează cu ștampila
Începînd cu 15 iulie, crescătorii de bovine se pot înscrie la centrele... [citește_tot_articolul]

1 August 2011, 16:21 (25642 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

De o săptămînă, autoritățile locale au demarat procesul de dezinsecție a orașului Slobozia. În ciuda avertismentelor, populația este panicată, Ambulanța fiind solicitată de trei ori într-o singură zi. Dezinsecția durează pînă la jumătatea lunii august!

Scările de bloc, pericol public
Demarat în urmă cu o săptămînă, procesul de dezinsecție a scărilor de bloc din Slobozia atrage nemulțumirea populației. În cursul dimineții de luni, 25 iulie, Serviciul de Ambulanță a fost apelat de trei ori, solicitanții reclamînd intoxicarea cu substanțele împrăștiate pe scările de bloc. «Eram în casă și la un moment dat nu am mai putut respira. Am intrat în panică și am chemat Salvarea... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2011, 14:56 (9370 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcările din Slobozia, un vis transformat de autorități în coșmar

Ce nu ne omoară, ne întărește!

Parcările din Slobozia, un vis transformat de autorități în coșmar

În luna martie a acestui an, Consiliul Local a aprobat printr-un proiect de hotărîre un Regulament de atribuire a locurilor de parcare de reședință pentru autovehiculele înregistrate pe raza municipiului Slobozia. Potrivit acestuia, pînă la 31 mai, autoritățile locale aveau obligația de a identifica, trasa și atribui locurile de parcare pentru proprietarii de autoturisme din Slobozia. Atribuirea urma să se facă în baza unei licitații, prețul de pornire pentru fiecare loc de parcare fiind de 100 lei. La două luni de la expirarea termenului limită, autoritățile locale nu au organizat încă nicio licitație. În schimb, apar noi și noi parcări «la comandă», amenajate pe banii contribuabililor.

... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2011, 07:26 (24338 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu: S-a trezit cu camionul la geam!

click pe poză

Joi dimineață, 28 iulie a.c., în jurul orei 07.30, un autotren a intrat în casa unui cetățean din Bucu. Potrivit martorilor, șoferul de TIR ar fi adormit la volan, pînă să intre în casă, camionul de mare tonaj lovind și un alt vehicul. Șoferul autotrenului a invocat polițiștilor faptul că una dintre roțile din față ale autotrenului ar fi explodat, conducînd la producerea accidentului. TIR-ul, după ce s-a izbit de un alt autocamion, a trecut prin gardul de beton al unei curți din Bucu, razant pe lîngă țeava de gaze și s-a oprit la geamul casei. Cercetările continuă pentru determinarea exactă a cauzelor ce au condus la producerea accidentului.... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2011, 08:53 (8846 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident

Click aici

EVENIMENT

Ședință de vară în Consiliul Local Slobozia

Ședință de vară în Consiliul Local Slobozia

La sfîrșitul acestei săptămîni se desfășoară ședința ordinară a Consiliului local Slobozia. Printre cele 22 de proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței se numără cîteva care ar putea suscita interesul opiniei publice locale. De remarcat ar fi cel privind extinderea cimitirului uman de la Slobozia Nouă, dar și cel legat de rezilierea contractului de concesiune încheiat cu SC Office Development SRL pentru construirea unui nou supermarket...

Slobozenii își plătesc disciplinat impozitele la buget
Deși primarul Gabi Ionașcu se plîngea la sfîrșitul anului trecut că bugetul local al anului 2011 va fi sărac, datele statistice îl contrazic. Potrivit unui raport care urmează... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2011, 07:11 (9539 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sirienii lui Omar Hayssam fac trafic cu oi și vaci

Captură-record a comisarilor Gărzii Financiare Ialomița

Sirienii lui Omar Hayssam fac trafic cu oi și vaci

Noaptea trecută, marți spre miercuri, 26/27 iulie a.c., comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 45 de ovine și tot atîtea bovine încărcate în două autotrenuri. Valoarea confiscării se ridică la peste 67 mii lei. Dacă la aceste aspecte se mai adaugă și sancțiunea de 20 mii lei, activitatea comisarilor devine de-a dreptul interesantă. Iar asta nu e tot! Tirurile transportatoare aparțineau societății Mahmud Impex SRL, firmă controlată de un grup de sirieni din Constanța.

Trafic cu oi și vaci, la Slobozia
În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 26 spre 27 iulie, comisarii Gărzii Financiare Ialomița, împreună cu polițiști, au oprit pentru control, în trafic... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2011, 14:28 (22833 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă potabilă la Slobozia, în 2013

Apă potabilă la Slobozia, în 2013

După doi ani de amînări succesive, primarul Gabi Ionașcu face precizări despre data finală la care Slobozia va avea apă potabilă. Potrivit variantei finale a programului de conformare avansat de SC Urban și aprobat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, vom avea apă potabilă în luna martie a anului 2013.

Programul de conformare salvează SC Urban
Amenințat cu falimentul în cazul pierderii autorizației de funcționare, SC Urban a primit o gură de oxigen grație recomandării Institutului Național de Sănătate Publică București. Într-un comunicat de presă remis redacției, primarul Gabi Ionașcu precizează că Institutul nominalizat mai sus a recomandat prelungirea termenelor... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2011, 08:56 (18198 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Combinatul Chimic de la Slobozia va produce energie electrică!

Amonil renaște din cenușa Chemgas

Combinatul Chimic de la Slobozia va produce energie electrică!

Consiliul de Administrație al Amonil va propune Adunării Generale, ce urmează să se întrunească în data de 29 august 2011, schimbarea obiectului de activitate al Combinatului Chimic de la Slobozia. Astfel, primul punct pe ordinea de zi a dezbaterii va fi înlocuirea prezentului obiect principal de activitate «Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase» cu «Producția de energie electrică». Actualul obiect de activitate al Amonil urmează să devină activitate secundară a Combinatului.
Pentru ca producerea energiei electrice să fie posibilă, Consiliul de Aministrație propune încheierea unei convenții pentru constituirea unui drept de superficie de către Chemgas ... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2011, 10:48 (12325 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Garda Financiară a confiscat 70 tone de grâu

Ialomița: Garda Financiară a confiscat 70 tone de grîu

Sîmbătă, 23 iulie, pe DN3B, ruta Fetești-Chirana-Constanța, Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de grîu. Marfa era încărcată în trei semiremorci de transport cereale și aparținea, conform avizelor de însoțire a mărfii, unei societăți comerciale din Constanța.
Suspect pentru comisarii Gărzii Financiare a fost faptul că, pe avizele la care am făcut referire, atît furnizorul cît și beneficiarul mărfii erau firme din Constanța, mașinile de transport fiind oprite la cîțiva kilometri de Chirana. Mai mult, furnizorul grîului era o societate comercială din Constanța înființată în luna mai 2011 (!).
Încercînd să justifice proveniența mărfii, șoferii vehiculelor au prezentat cîteva borderouri... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 15:39 (10028 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, REVIRIMENTUL economiei locale

Agricultura ialomițeană, REVIRIMENTUL economiei locale

Într-un județ în care nimeni nu produce și nimic nu merge, primele recolte din acest an au devenit un motiv de bucurie. În spatele producțiilor bune înregistrate de marii producători se ascunde însă aceeași agricultură de subzistență, aceiași samsari de cereale instituționalizați și vînzările ilegale de cereale. Un cerc vicios din care nimeni nu poate ieși și nici măcar nu dă semne că ar vrea.

Apa a făcut diferența
În anul agricol 2010-1011 județul Ialomița a cultivat circa 150 mii de hectare de orz, orzoaică, rapiță și grîu. Deși datele statistice sînt preliminare, pentru toate culturile producția medie oscilează între 4000 și 4500 de kilograme la hectar. Cele mai mari... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 12:37 (8701 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Măsura 112, fata morgana pentru tinerii fermieri

Optimism exagerat la OJPDRP Ialomița

Măsura 112, fata morgana pentru tinerii fermieri

După o sesiune semiratată, Oficiul Județean de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit se laudă cu un număr mare de cereri pentru sesiunea care se încheie în 29 iulie. Fermierii care au reușit să acceseze cei 25 de mii de euro spun că banii sînt insuficienți. Următoarea sesiune se va desfășura în noiembrie și este ultimul tren pentru tinerii fermieri ialomițeni.

La Oficiul lăudat...
Să nu te duci cu dosarul, ar fi urmarea logică. Numai că cei interesați să acceseze cei 25 mii de euro promiși în cadrul Măsurii 112 «Instalarea tinerilor fermieri» nu au încotro și sînt obligați să treacă prin calvarul depunerii dosarului la sediul județean de pe bulevardul Chimiei. Directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 08:47 (11298 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Astăzi, 11 februarie a.c., în jurul orei 10,00, 3 autospeciale de stingere și o autosanitară SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat la o vulcanizare din Manasia. Incendiul a pornit de la un cap ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 14:34
(9754 vizualizări - 0 comentarii)


Drajna: O femeie a murit într-un accident rutier

O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, în urma impactului dintre un tir și un autoturism, produs la ieșirea de pe A2, în zona localității Drajna. La fața locului s-a intervenit cu un elicopter ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2019, 14:12
(7039 vizualizări - 2 comentarii)


Accident la Urziceni

Marți, 5 februarie a.c., un tânăr de 18 ani din comuna Axintele, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiul Urziceni, nu a respectat semnificația indicatorului «Oprire» și a pătruns în intersecție ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:25
(5635 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bucureștean arestat la Ion Roată pentru «tentativă de furt»

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au reușit identificarea unui bărbat, de 39 de ani, din București, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 2 București a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:10
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au depistat pe raza comunei Perieți un bărbat, de 31 de ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:05
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Albești, reținut pentru furturi din locuințe

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au reținut un tânăr, de 24 de ani, din Albești. Acesta ar fi sustras mai multe scule electrice și produse accizabile din anexele unor locuințe de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:25
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Arestat pentru «distrugere» și «loviri sau alte violențe»

Polițiștii Secției Rurale Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița arestare


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru studenți în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:45
(6069 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» urmăriți de polițiști

Un bărbat, de 34 ani, din Manasia, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a încercat să se sustragă controlului polițiștilor. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:30
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat doi bărbați, de 45, respectiv 46 ani, ambii din comuna Făcăeni, în timp ce se deplasau cu o căruță, având asupra lor pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:25
(5678 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, de 27, 32 și 64 de ani, din Slobozia, respectiv București, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:15
(4246 vizualizări - 0 comentarii)


Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 19:05
(11299 vizualizări - 5 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,57%, rata șomajului în luna decembrie 2018

La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5268 șomeri (din care 2184 femei), rata șomajului fiind de 5,57%. Comparativ cu luna ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 17:20
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane rănite într-un accident rutier produs pe DN21

Luni, 28 ianuarie a.c., în jurul orei 8,40, în timp ce un bărbat de 44 de ani, din județul Giurgiu, conducea un autoturism pe Drumul Național 21, din direcția Slobozia către Brăila, se pare că pe fondul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:45
(6688 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii rutieri au depistat luni, 28 ianuarie a.c., un bărbat de 31 de ani, din Slobozia, care conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:40
(5347 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: În continuare 22 de localități din Ialomița fără curent!

Potrivit unui comunicat de presă, E-Distribuție Dobrogea informează că marți, 29 ianuarie 2019, la orele 14,00, lipsa energiei electrice afectează în continuare localități din Ialomița. Astfel, localitățile ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:35
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Respectarea măsurilor impuse pentru eradicarea Pestei Porcine Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 12:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Radierea din registrul comerțului a persoanelor fizice autorizate (PFA) și a întreprinderilor individuale (II) care nu și-au actualizat obiectul de activitate

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește faptul că, potrivit prevederilor art. II, alin. (6), din Legea nr. 182/2016, pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 44/2008, privind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 11:25
(13579 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 28 de mii de oameni sunt fără curent

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că la acestă oră 29 de localități din județ sunt fără energie electrică, fiind afectați peste 28 de mii de oameni. Cele mai multe probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2019, 14:53
(7715 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Ialomița intră din nou sub incidența Codului Portocaliu de polei. Astfel, începând de vineri, 25 ianuarie 2019, orele 21,30, până ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 23:30
(4981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 drumuri județene și unul național sunt închise

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița, în momentul de față, s-a închis circulația pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău. De asemenea, traficul este suspendat ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 10:40
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poleiul a închis 4 drumuri județene

Poliția Rutieră Ialomița informează faptul că la această oră 4 drumuri județene au fost închise din cauza poleiului format pe carosabil. Este vorba despre DJ201 Ciulnița-Ciochina, DJ102H Miloșești-Grindu-Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 00:03
(8998 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: 12 tiruri sunt blocate pe șosea din cauza poleiului. DJ201B este închis!

Vremea de afară dă peste cap traficul rutier. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița anunță faptul că din cauza poleiului depus pe șosele, 12 tiruri sunt în momentul de față blocate ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 18:43
(9071 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Portocaliu de polei

Cod Portocaliu de polei emis pentru județul Ialomița de meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie. Avertizarea este valabilă până joi, 24 ianuarie 2019, orele 11,00. Deși până la această oră ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 11:40
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa suspendă cursurile în toate școlile din Ialomița

Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, toate unitățile de învățământ din Ialomița își vor suspenda cursurile în data de vineri, 25 ianuarie 2019. Decizia a fost luată în baza unei ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 21:11
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


8400 de cereri pentru 290 de posturi scoase la concurs în Poliția Română

Peste 8400 de cereri de înscriere au fost depuse de persoane care vor candida pe unul dintre cele 290 de posturi de ofițeri, agenți și personal contractual, scoase la concurs la nivelul structurilor Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 20:15
(7627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 166000 de lei, 18 permise reținute

În perioada 18-20 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 85 de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:35
(4952 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...