Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Muzeul Agriculturii reînscrie Ialomița pe harta muzeală a lumii

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Creditat cu șanse mici de reușită, Congresul Asociației Internaționale a Muzeelor de Agricultură se află pe ultima sută de metri a pregătirilor. Potrivit informațiilor oficiale, la lucrările Congresului și-au anunțat prezența 28 de invitați din 10 țări ale lumii, printre care Statele Unite ale Americii, Japonia și Germania. Suma aprobată pentru acest eveniment este de 5000 euro, iar un eventual succes al lucrărilor va pune definitiv capăt polemicior legate de pensionarea ex-directorului Răzvan Ciucă și numirea actualului director Gheorghe Petre!

Un eșec transformat în reușită
Congresul AIMA de la Slobozia s-a născut inițial ca un proiect personal al ex-directorului ... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 14:25 (9339 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cele mai mari restanțe la credite

Sîntem în top

Ialomița, județul cu cele mai mari restanțe la credite

Sîntem cei mai rău-platnici din țară!

Potrivit datelor statistice raportate de principalele instituții financiare naționale, Ialomița se află pe primul loc în totul restanțierilor la creditele bancare. Detaliat, la jumătatea anului în curs, ialomițenii datorau băncilor nu mai puțin de 900 milioane lei pentru creditele contractate în lei și 473 milioane lei pentru creditele contractate în valută. Pe de altă parte, 203 milioane lei reprezintă cuantumul restanțelor...
În aceeași linie, potrivit datelor statistice ale Băncii Naționale, 83,6 milioane lei, restanțe referitoare la creditele în valută, plasează Ialomița pe primul loc între județele țării la această categorie de credite. Astfel, dacă la nivel național, media restanțelor... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 06:51 (9533 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, în topul alocărilor bugetare pentru lucrări de infrastructură

Cînd blogul bate gura

Ialomița, în topul alocărilor bugetare pentru lucrări de infrastructură

Potrivit site-ului personal al Elenei Udrea, ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului din România, Ialomița ocupă un loc fruntaș în topul alocărilor bugetare prin intermediul PNDI. «Dezvăluirea» a fost făcută chiar de doamna ministru, într-o încercare de disperată de a-și justifica lungimea rochiei la o apariție TV. Pentru că la o banală căutare după nume pe internet vă puteți astîmpăra orice curiozitate legată de desuurile Elenei Udrea, noi am ales să mediatizăm cifrele vehiculate pe blogul domniei sale. Nu de alta, dar mîine-poimîine vine campania electorală și nu știm cine alocă fondurile pentru susținerea acesteia în Ialomița.

Ialomița, în topul PNDI
Pentru... [citește_tot_articolul]

25 August 2011, 11:28 (8705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ruine pentru 3,4 milioane euro

Amonil, chiriașul de serviciu al Chemgas Holding Corporation SRL

Ruine pentru 3,4 milioane euro

Recent scriam că, la finele lunii august 2011, soarta Amonil se va discuta din nou în cadrul Adunării Generale. De această dată, Combinatului Chimic de la Slobozia urmează să i se schimbe obiectul principal de activitate din «Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase» în «Producția de energie electrică». De fapt, întreaga modificare vizează investiția în «Stația de Cogenerare», investiție pe care Amonil urmează să o realizeze. Iar pentru ca întreaga afacere să funcționeze, Combinatul Chimic are nevoie și de teren unde ar urma să fie amplasată Stația. Ei bine, și la acest aspect a meditat Consiliul de Administrație, care urmează să propună Adunării Generale din 29 august constituirea unui... [citește_tot_articolul]

24 August 2011, 16:22 (16476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bătrân acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormânt

Un bătrîn acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormînt

Măruntu Marinache are 70 de ani și este din Slobozia. Bătrînul este necăjit peste măsură și acuză autoritățile locale de practici neortodoxe în Cimitirul Municipal! Slobozeanul susține că, mormîntul tatălui, decedat de ani de zile, a fost profanat cu știința autorităților...

Despre morți numai de bine
Necazul lui Marinache Măruntu își are rădăcinile în 2007, cînd o rudă de-a sa a decedat. «Era un cumnat de-al meu, Mitică Barcan. Era săracu’ pe moarte și neamurile de la Constanța m-au întrebat dacă îl primesc să fie îngropat aici. Am fost de acord. Pe drum a murit, la pod la Hîrșova, și a ajuns la Slobozia mort. L-am îngropat în același mormînt cu taica. I-am făcut slujbă... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 09:41 (14083 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

Jale și suspine în administrația județeană

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

PODES reprezintă Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului Ialomița. Altfel spus, o Biblie de dezvoltare economică și administrativă, în baza căreia instiuțiile statului adoptă și motivează decizii, aprobă și susțin investiții sau, după caz, stabilesc noi obiective pe termen scurt și mediu. Un raport făcut public de Prefectură pe site-ul propriu confirmă însă că PODES-ul de anul acesta este doar unul formal și că «se constată discrepanța între numărul de acțiuni și gradul de îndeplinire al acestora, previzibil și pentru raportările viitoare».

Ce este PODES-ul și ce vrea el?
Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 14:37 (7980 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

ISU Țăndărei, în pericol de evacuare

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

Grupul de pompieri din Țăndărei este în pericol de evacuare. Terenul de sub clădirea ce găzduiește instituția este revendicat de un afacerist local. Constantin Lupu, patronul grupului de firme Ceram, solicită să-i fie înapoiat terenul în proprietate indiferent de consecințele acestei doleanțe. În tot acest timp, administrația locală se arată îngrijorată, dar neputincioasă din punct de vedere financiar, pentru rezolvarea acestui litigiu.

Pompieri evacuați
Povestea terenului de sub clădirea pompierilor din Țăndărei nu este nouă. Aceasta datează de ani de zile, timp în care nici Inspectoratul pentru Situații de Urgență și nici administrația locală nu au reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 07:11 (13903 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

În data de 27 iulie 2011, în trafic, pe podul Giurgeni-Vadu Oii a fost oprit pentru un control de rutină un tir ce era încărcat cu 100 de oi. Camionul era însoțit de o semiremorcă, unde, de asemenea, se aflau ovine. Șoferul autotractorului nu a putut prezenta comisarilor financiari documente de proveniență pentru oile transportate. Bărbatul a declarat anchetatorilor că ovinele au fost cumpărate de la o persoană fizică din localitatea Grădiștea, județul Brăila, și urmau a fi transportate la punctul de lucru aparținînd SC Maria Trading SRL, din localitatea Nuntași, județul Constanța. Pentru aceasta, comisarii Gărzii Financiare au sancționat firma cu 20000 lei și au decis confiscarea celor 100 de... [citește_tot_articolul]

20 August 2011, 17:12 (12782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

Primăria Slobozia vrea Centru Multifuncțional pe banii Băncii Mondiale

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Local a aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare trecerea în patrimoniul municipiului a unei suprafețe de teren de 1800 de metri pătrați. Decizia reprezintă prima etapă din derularea unui proiect prin care autoritățile locale speră să atragă 150 mii euro pentru dezvoltarea unui Centru Multifuncțional în cartierul Bora din Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cazul în care proiectul va fi selectat, fondurile vor fi asigurate de către Banca Mondială, autoritățile locale urmînd să contribuie cu o cofinanțare de 6 la sută.

Slobozia, una dintre cele 73 de localități eligibile
Cartierul Bora din Slobozia ar putea beneficia... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 15:57 (18252 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Pentru că mai are un an pînă la pensie

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Gheorghe Neagu, antrenorul-minune al echipei de handbal Unirea Slobozia, se reîntoarce la catedră. Reamintim că domnia sa a fost reținut de polițiști la jumătatea lunii mai, ca urmare unui flagrant. Potrivit acuzațiilor care i s-au adus, el a pretins 100 de euro de la părinții unor elevi pentru a nu-i lasa corigenți. Potrivit anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu era recunoscut pentru aceste practici de mai mulți ani, numărul corigenților de la clasele unde preda fiind unul record...

Flagrant cu noroc
La aproape 3 luni după ce a fost prins în flagrant primind 100 de euro de la mama unei eleve pentru a o «trece» la sport, profesorul Gheorghe Neagu se întoarce la catedră... [citește_tot_articolul]

16 August 2011, 18:28 (19593 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Interlopul local Toma Gheorghe zis «Gigi Piticu» a fost eliberat. Potrivit unor surse apropiate, acesta se află în localitatea de domiciliu încă de miercuri, 10 august. Gigi Piticu a fost pus în libertate grație unei decizii judecătorești a unei instanțe din Tulcea.
Cunoscut ca fiind unul dintre cei mai temuți interlopi locali, Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru infracțiunea de «complicitate la vătămare corporală gravă». Condamnarea s-a produs în aprilie 2010, iar miercuri, 10 august 2011, la un an și patru luni de pușcărie, Piticu a fost eliberat condiționat. Asta după ce comisia de eliberare condiționată a Penitenciarului Tulcea, instituție... [citește_tot_articolul]

11 August 2011, 18:04 (37997 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Marin Moraru, victima unei practici curente la Mărculești

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Luni, 8 august a.c., seara, în jurul orelor 20.00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat de explozia unei bombe în curtea unui cetățean din localitatea Mărculești. În urma cercetărilor preliminare s-a constatat faptul că Marin Moraru, în vîrstă de 39 ani, a tăiat cu flexul un proiectil furat din poligonul de la Jegălia-Călărași. În urma deflagrației, Marin Moraru a fost grav rănit și, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața, a decedat. Incidentul a permis anchetatorilor să concluzioneze că există o practică a colectării de proiectile în scopul comercializării metalelor componente la centrele de fier vechi din zonă. Cele 13 obuze descoperite în curtea lui Marin... [citește_tot_articolul]

10 August 2011, 12:54 (9950 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Roșiori: Arestat pentru omor calificat

Instanța de judecată a emis pe numele unui tînăr de 26 ani un mandat de arestare pentru 30 de zile pentru săvîrșirea infracțiunii de omor calificat.
Secția 4 Poliție Rurală Coșereni a fost sesizată sîmbătă, 6 august a.c., prin 112, despre faptul că un tînăr din localitatea Roșiori a fost înjunghiat cu un cuțit. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și, în urma cercetărilor demarate, au stabilit faptul că, în jurul orelor 22.00, pe fondul consumului de alcool, a izbucnit un conflict între doi tineri de 26, respectiv 33 ani, ambii din comuna Roșiori. În timpul altercației au intervenit, de o parte și de cealaltă, rude ale celor două persoane implicate în scandal, aceștia aplicîndu... [citește_tot_articolul]

9 August 2011, 07:59 (23959 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii nu se înghesuie să-și asigure locuințele

Potrivit unui comunicat al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, la data de 30 iunie 2011, 64% din locuințele din Municipiul București erau asigurate, fie prin asigurări facultative, fie prin polițe obligatorii de asigurare emise în temeiul Legii nr. 260/2008. Pe următoarele două locuri se situează județul Constanța, cu 53,1% dintre locuințe asigurate, și județul Timiș, cu un grad de cuprindere în asigurare de 51,4%.
Cele mai scăzute grade de cuprindere în asigurare a locuințelor se înregistrează în județele Vaslui (21%), Gorj și Maramureș (fiecare cu 29,3%), precum și Botoșani (29,5%).
La nivel național, numărul locuințelor asigurate era de 3377026, din care 2793628 prin asigurări facultative... [citește_tot_articolul]

8 August 2011, 07:20 (7603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Abuz cu diabeticii ialomițeni

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Bolnavii care ajung la Spitalul Județean de Urgență sînt nevoiți să plătească pentru orice investigație medicală. Printre taxele impuse de o decizie, de-a dreptul halucinantă și perfect ilegală, a Comitetului Director se regăsește și plata pentru consultațiile diabeticilor. Asta în timp ce Ministerul Sănătății garantează prevenirea și tratarea gratuită a diabeticilor! Motiv pentru care, la acest moment, Comitetul Director poate fi acuzat chiar de abuz contra intereselor statului!

Spitalul a încheiat contract cu Casa de Sănătate
De o lună de zile oricare nefericit ce trece pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este nevoit să scoată din propriile buzunare bani... [citește_tot_articolul]

4 August 2011, 11:17 (13137 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

La Penitenciarul Slobozia

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

Pușcăriașii slobozeni au telefoane la discreție. Autoritățile sînt în imposibilitatea de a bloca fenomenul introducerii telefoanelor mobile în Penitenciar. Deținuții se pozează în instantanee inedite de dincolo de gratii. Iar asta nu e tot. Cei mai mulți dintre pușcăriași sînt cei mai activi membri ai rețelelor de socializare.

Gardul de piatră s-a dărîmat
Razii peste razii și controale peste controale. Asta fac angajații Penitenciarului Slobozia în căutarea telefoanelor mobile existente. Iar acestea nu sînt puține. Instituția se confruntă cu un adevărat fenomen al telefoanelor, iar dispozitivele continuă să extiste în număr semnificativ în pușcărie. Deținuții conversează... [citește_tot_articolul]

3 August 2011, 10:42 (13173 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Războiul din Balta Ialomiței continuă

Dosar penal pentru «tulburare de posesie» întocmit reprezentanților Vitifam

La începutul lunii iulie 2011, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice scandalul izbucnit între Vitifam Fetești, societate patronată de milionarul Ștefan Poienaru, și firma bucureșteană A&S Internațional. Pe scurt, scandalul se rezuma la exploatarea celor aproximativ 8000 de hectare din Balta Ialomiței, terenuri amplasate pe raza localității Stelnica. Scandalul a izbucnit la momentul cînd Agenția Domeniilor Statului a reziliat contractul încheiat cu A&S Internațional, fiind încheiat un nou contract de concesiune cu firma patronată de Ștefan Poienaru, Vitifam SRL.
Revenind, Poliția a fost sesizată luni, 1 august 2011, de către un reprezentant al firmei A&S Internațional București despre... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 16:53 (16050 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat până la sfârșitul anului

8 milioane de lei pentru 1,8 grade pe scara Richter

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat pînă la sfîrșitul anului

De aproape o lună, investiția de 8 milioane lei în Spitalul Județean de Urgență din Slobozia a devenit vizibilă. Fondurile alocate investiției au fost cheltuite, cei 6 stîlpi de rezistență au fost ridicați, iar bazinele care vor asigura protecția spitalului în caz de cutremur vor fi instalate înainte de sfîrșitul acestui an...

O investiție controversată
Derulată în două etape, investiția în reabilitarea și consolidarea Spitalului de Urgență se apropie de final. Costurile finale sînt, deocamdată, neprecizate, dată fiind tergiversarea lucrărilor pe o perioadă care depășește 3 ani. Reamintim că, din cauza acestor întîrzieri repetate, oficialii locali au fost acuzați în... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 11:13 (13269 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

S-a deschis sezonul la subvențiile pentru vaci, oi și capre

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

Asociațiile crescătorilor de animale din județ se luptă pentru supremație, fermierii ialomițeni din sectorul zootehnic susțin că vor da faliment înainte de sfîrșitul anului, iar subvenția la bovine este condiționată de plata unei taxe de 5 lei pe cap de animal. Acesta este tabloul unui sector care, în urmă cu 20 de ani, reprezenta unul dintre motoarele economice ale județului. Iar dincolo de cele 14 mii de bovine, 75 de mii de ovine și 14 mii de caprine înregistrate oficial se întinde un vid legislativ din care profită oricine, mai puțin crescătorii de animale.

Asociația «Bărăganu» șantajează cu ștampila
Începînd cu 15 iulie, crescătorii de bovine se pot înscrie la centrele... [citește_tot_articolul]

1 August 2011, 16:21 (25644 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

De o săptămînă, autoritățile locale au demarat procesul de dezinsecție a orașului Slobozia. În ciuda avertismentelor, populația este panicată, Ambulanța fiind solicitată de trei ori într-o singură zi. Dezinsecția durează pînă la jumătatea lunii august!

Scările de bloc, pericol public
Demarat în urmă cu o săptămînă, procesul de dezinsecție a scărilor de bloc din Slobozia atrage nemulțumirea populației. În cursul dimineții de luni, 25 iulie, Serviciul de Ambulanță a fost apelat de trei ori, solicitanții reclamînd intoxicarea cu substanțele împrăștiate pe scările de bloc. «Eram în casă și la un moment dat nu am mai putut respira. Am intrat în panică și am chemat Salvarea... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2011, 14:56 (9371 vizualizări - 4 comentarii)

28 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Bucureștean fără permis, la volan

Un tînăr de 28 ani a fost prins de Poliție, la Urziceni, în timp ce conducea deși nu avea permis de conducere. «Șoferul», domiciliat în București, a fost oprit în trafic pe raza municipiului Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:14
(9068 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 90 de persoane, legitimate

Peste 90 de persoane au fost legitimate vineri, 30 septembrie, la Slobozia, unde polițiștii și jandarmii din localitate au desfășurat o acțiune preventivă pentru combaterea faptelor antisociale. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:11
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna prevenirii criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Vineri, 30 septembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive pe linie rutieră în ultima zi a «Săptămînii prevenirii criminalității». Acțiunile derulate în toate orașele și municipiile ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:10
(14036 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis și băut, la volan

Sîmbătă, 1 octombrie, polițiștii slobozeni au identificat un autoturism înmatriculat în străinătate, la volanul căruia se afla un localnic de 32 de ani. Pentru că emana halenă alcoolică, șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:08
(8521 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-a luat foc combina!

Sîmbătă, 1 octombrie, o combină ce executa lucrări agricole pe un teren din Manasia a luat foc. Flăcările s-au aprins în urma unui scurtcircuit la instalația electrică a utilajului. Pompierii Secției Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:07
(12433 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Stelnica și Borănești

Pompierii feteșteni au acționat sîmbătă, 1 octombrie, pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la rezerva de furaje a unui cetățean din comuna Stelnica. Cel mai probabil, flăcările au fost generate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:06
(12684 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 29 de persoane au solicitat echipajele SMURD

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru acordarea primului ajutor medical unui număr de 29 de persoane ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:06
(10633 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Legumele la control

45 de persoane fizice și 2 societăți comerciale ce efectuau comerț cu legume și fructe au fost verificate vineri, 30 septembrie, la Movilița, polițiștii din Urziceni desfășurînd o acțiune pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:04
(13952 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Beat la volan

Un bărbat de 60 ani, din Urziceni, a fost prins de polițiști conducînd sub influența băuturilor alcoolice. S-a întîmplat vineri, 30 septembrie, cînd agenții Secției de Poliție Jilavele l-au identificat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:02
(9530 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției la Urziceni

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița-Serviciul Ordine Publică, Serviciul Criminalistic, Serviciul Investigarea Fraudelor, Serviciul Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2011, 16:33
(15745 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: Peste 24 tone de floarea-soarelui fără acte de proveninență, confiscate

Practicile curente de evaziune fiscală în domeniul comerțului cu cereale sînt în vizorul comisarilor Gărzii Financiare Ialomița. Astfel, au fost confiscate peste 24 tone de floarea-soarelui, marfă identificată ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2011, 16:26
(16692 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Și-a alimentat mașina și a «uitat» să plătească

Un bărbat de 43 ani, din Ploiești, este actual cercetat de polițiștii ialomițeni după ce și-a alimentat mașina cu carburant și nu a plătit. S-a întîmplat miercuri, 28 septembrie, la Urziceni, unde în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:12
(11042 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: La volan, fără permis

Un bărbat de 37 ani din comuna Bulbucata-Giurgiu a fost prins de polițiști, miercuri, 28 septembrie, în timp ce conducea o mașină deși nu deținea permis de conducere. Individul fost oprit în trafic, la ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:10
(8483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Consumul de etnobotanice, în atenția polițiștilor

«Săptămîna prevenirii criminalității» continuă. Marți, 27 septembrie, timp de două ore, polițiștii ialomițeni au mers la domiciliile mai multor minori unde au înmînat scrisori cu recomandări preventive ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:09
(10263 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: 15 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 15 tone de floarea-soarelui. Cerealele au fost confiscate ca urmare a ilegalității întocmirii documentelor de proveniență. Cele 15 tone de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:29
(12552 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea dosarelor la subvențiile în agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor ialomițeni că, pentru a beneficia de ajutor specific pentru îmbunătățirea calității produselor agricole ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:27
(15304 vizualizări - 1 comentariu)


«Noaptea Bibliotecilor», la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se înscrie în evenimentul cultural național organizat în noaptea de 1-2 octombrie, denumit strategic «Noaptea Bibliotecilor». Aflat în organizarea Asociației «Excedo ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:25
(10199 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Miercuri, 28 septembrie, în apropierea localității Bucu s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Incidentul s-a produs din cauza imprudenței unui tînăr de 22 ani, din Mangalia, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:24
(11016 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 09:02
(5362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul «Ion Albeșteanu», la a VIII-a ediție

În perioada 5-7 octombrie 2011, se va desfășura la Slobozia cea de a VIII-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Aflat în organizarea Consiliului Județean Ialomița, Centrului Județean ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:21
(9303 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate

Potrivit unei informări a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 43 de locuri de muncă în străinatate. Astfel, Austria ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:19
(16589 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Un bărbat de 51 ani, din Slobozia, a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși avea permisul suspendat. Mai mult, în urma testării cu aparatul Drager, dispozitivul a indicat o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:17
(9331 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț prins de polițiști

Luni spre marți, respectiv, 26 spre 27 septembrie, polițiștii din Țăndărei au prins pe o stradă din localitate un tînăr ce se deplasa avînd asupra sa un bagaj voluminos. Fiind suspect, bărbatul a fost oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:16
(13697 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Brazii: I-a luat foc mașina

O mașină a fost cuprinsă de flăcări pe raza localității Brazii. Focul s-a aprins ca urmare a unui scurtcircuit la instalația electrică. Pompierii militari de la Secția Urziceni s-au luptat cu flăcările ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:09
(12778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Brazii incendiu


Sfîntu Gheorghe: Bărbat găsit spînzurat în propria curte

Un bărbat de 25 ani a fost găsit spînzurat noaptea trecută, 26 spre 27 septembrie, în locuința sa din localitatea Sfîntu Gheorghe. «Echipajul SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat la fața locului însă ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:09
(10334 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Italian prins la braconaj de prepelițe

Sîmbătă, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu angajați ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:30
(10517 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Minor de 11 ani, hoț de exponate

Sîmbătă, 24 septembrie, polițiștii au fost alarmați cu privire la dispariția a mai multor monede expuse în holul Casei de Cultură din Urziceni. Ancheta ulterioară a polițiștilor avea să indice, drept autor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:29
(13208 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Poliția Rutieră Ialomița: 275 de amenzi pentru șoferi

Sfîrșitul de săptămînă, respectiv sîmbătă și duminică, 24 și 25 septembrie, a adus șoferilor nu mai puțin de 275 sancțiuni contravenționale. În plus, polițiștii aflați în traficul rutier au reținut 15 permise ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:14
(9035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale accidentelor

Vineri, 23 septembrie, la Bărbulești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr, de 27 ani, din localitate, conducea un autoturism, din cauza neatenției în conducere a virat la ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:12
(10972 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 arderi necontrolate de miriști

Potrivit unei informări, pompierii ialomițeni au intervenit la sfîrșit de săptămînă pentru stingerea a nu mai puțin de 11 arderi necontrolate de miriști și vegetație uscată. Cel mai mare incendiu s-a produs ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:10
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...