Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Mai stau 10 ani!»

Inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu

«Mai stau 10 ani!»

Imediat după instalare a fost cotat la bursa pariurilor din cadrul IPJ Ialomița cu «cîteva luni de activitate». Însă inspectorul șef Viorel Ștefu a rezistat un an și jumătate, se apropie de doi și se pregătește de încă 10 ani. În aceste condiții, am considerat necesar ca infractorii județului să știe care este pulsul celui care le ia urma. Nu de alta, dar aceștia sînt din ce în ce mai mulți și mai bine organizați. Iar noi mai curioși ca o babă surdă.
-Sînteți de multă vreme la noi. Cînd plecați?
-Deja e de multă vreme?
-Mai stați?
-Pînă împlinesc vîrsta de 60 de ani.
-Ieșiți la pensie de aici?... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2011, 12:37 (13289 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu cere Consiliului Local sa aprobe un nou împrumut de 500 de miliarde!

Dublu sau nimic

Ionașcu cere Consiliului Local sa aprobe un nou împrumut de 500 de miliarde!

După ce a cheltuit 500 miliarde lei vechi pentru sursa de apă subterană și alte mărunțișuri administrative, primarul Gabi Ionașcu dublează potul. El cere Consiliului Local Slobozia să aprobe un nou împrumut de 500 miliarde lei vechi pentru finalizarea investițiilor începute în acest mandat!

Băiete, încă un rînd!
Inevitabilul s-a produs. După ce autoritățile locale au cheltuit 500 miliarde lei vechi pentru un proiect megalomanic menit să asigure nemurirea în funcție a primarului Gabi Ionașcu, s-a ajuns la fundul sacului. Primul semnal privind situația dezastruoasă a bugetului local a fost tras la sfîrșitul anului trecut, chiar de către primar, care a precizat într-o serie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 17:56 (11345 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Balaciu: 29 de vaci cu tuberculoză, sacrificate

Balaciu: 29 de vaci cu tuberculoză, sacrificate

Animalele aparțin unei firme din localitate, efectivul de vaci fiind monitorizat timp de două luni. Testele din zilele precedente au indicat prezența tuberculozei la 27 de bovine, dintr-un efectiv total de peste 260 animale.
În urmă cu două luni, efectivul de vaci aparținînd unei societăți comerciale din Balaciu a fost testat pentru tuberculoză. În urma analizelor, medicii veterinari au constatat existența a 4 animale bolnave. Motiv pentru care, potrivit reglementărilor sanitar-veterinare, vacile au fost supravegheate timp de două luni. Zilele trecute, termenul de două luni s-a scurs, iar medicii au reanalizat efectivul de vaci. De data aceasta, probele transmise Institutului de Sănătate Animală... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 08:53 (10528 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Centru național de informare și promovare turistică la Slobozia

Turism de mii de lei în mijlocul Bărăganului

Vineri, 10 iunie, în cadrul Consiliului Local Slobozia, plenul consilierilor a decis implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. Potrivit inițiatorului, consturile acestui proiect din bugetul public se ridică la 10 mii lei, iar beneficiile ulterioare sînt «imense».

Slobozia-oraș al turismului de tranzit
Proiectul votat cu majoritate de voturi de către consilierii locali pentru a putea fi depus în timp util, de fapt un viitor centru de informare turistică, va avea caracter național și va permite orașului Slobozia să se repoziționeze pe harta turistică a României. «Cofinanțarea... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2011, 19:14 (9870 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal între directorii agriculturii locale

Întărîtă-le drace, că nouă ne place

Scandal între directorii agriculturii locale

Recunoscuți pentru «la dolce farniente» în care se scaldă de ani, angajații din cadrul Direcției Agricole Ialomița și cei ai APIA se află la acest moment în plin scandal. Motivul îl reprezintă încercarea (încununată de succes!) a conducerii APIA Ialomița de a recupera unul dintre cele două birouri directoriale uriașe de la etajul unu. Biroul a aparținut pînă la începutul acestei săptămîni directorului DADR Ialomița Maria Ardeleanu, iar pentru eliberarea lui a fost nevoie de o decizie a Ministerului de resort.

Direcția Agricolă a fost mutată cu forța
De cînd e lumea și sediul de pe Chimiei (sediu pentru cele două instituții), etajul unu aparține directorilor Direcției... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2011, 06:34 (11511 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local recunoaște că este «incompetent, ignorant și prost»

Dat în judecată de Timis Investment

Consiliul Local recunoaște că este «incompetent, ignorant și prost»

Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia a reprezentat pentru municipalitatea locală un prilej de a informa consilierii prezenți că sînt chemați în instanță pentru că au ridicat mîna ca primaru’. Cererea de chemare în judecată a fost depusă de către Timis Investment, investitorul care a promis construirea unui nou supermarket la Slobozia pînă în toamna acestui an. Firma cere anularea hotărîrii Consiliului de reziliere a contractului de concesiune pentru terenul din imediata vecinătate a parcului unde urmează a fi amplasat obiectivul.

Consiliul dacă nu-i fudul...
Saga supermarketului Cora începe în martie 2008, cînd Consiliul Local Slobozia a aprobat pe genunchii primarului... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2011, 20:02 (11693 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drăghici este liber și poate șofa din nou

După ce a omorît un om conducînd băut

Drăghici este liber și poate șofa din nou

În urmă cu mai bine de un an, un grav accident rutier provocat de un șofer băut reprezenta cauza decesului unui tînăr de 26 ani din comuna ialomițeană Munteni Buzău. Se petrecea vinerea, 12 martie 2010, puțin trecut de miezul nopții, în apropierea municipiului Slobozia. Tînărul ce și-a pierdut viața se afla într-un autoturism ce staționa în parcarea din zona Secției de Drumuri și Poduri, autovehiculul fiind lovit de un alt autoturism și proiectat pe cîmpul din apropiere. Șoferul celui de-al doilea autoturism părăsise locul accidentului, lăsîndu-și bolidul ucigaș abandonat pe cîmp. În timp ce trupul neînsuflețit al tînărului era preluat de Serviciul de Medicină Legală, iar polițiștii încercau să... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2011, 09:31 (11105 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia face administrație pe datorie

Slobozia face administrație pe datorie

Condusă după chipul și asemănarea aleșilor locali, Slobozia are toate șansele să intre în cartea Recordurilor pentru felul în care face și desface administrația. De la investiția în rețeaua de apă și pînă la banalele concesionări de terenuri, trecînd prin parcări, parcuri, obiective sociale sau de interes privat totul este făcut răsturnat, fără respect pentru banul public și contribuabil sau, în cel mai bun caz, fără a genera creșterea nivelului de trai pe care o trimbițează permanent aleșii locali. După 20 de ani astfel petrecuți, Slobozia, capitala unuia dintre cele mai sărace județe din România, a devenit un oraș-fantomă în care oamenii obișnuiți au învățat să supraviețuiască ca în junglă,... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 15:35 (11054 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reprezentantul Guvernului în teritoriu evaluează gradul de satisfacție al ialomițenilor

Ce vrăji a mai făcut Prefectura

Reprezentantul Guvernului în teritoriu evaluează gradul de satisfacție al ialomițenilor

Prefectura Ialomița postează săptămînal pe site-ul oficial al instituției rapoarte. Unele dintre acestea sînt total anoste și confirmă faptul că birocrația a fost inventată special în acest scop. Alteori însă, datele funizate frizează ilarul și binedispun. Spre exemplu, șirul de 4 chestionare care au rolul de a indica gradul de satisfacție al cetățenilor care intră în contact cu instituția sau cu serviciile din cadrul acesteia.
Startul acestei inițiative a fost dat de către prefectul Mădălin Teculescu în urmă cu cîteva luni, cînd a avut ideea de a chestiona secretarii primăriilor județene cu privire la gradul de satisfacție al acestora în relațiile cu Prefectura. Deși finalizat, sondajul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 06:13 (12308 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița derulează investiții europene de 273 milioane lei

Fiecare dintre instituțiile statului numără fondurile europene în felul ei. Unele o fac după modelul Pristanda, altele în funcție de interese de moment sau de partidul pe care îl reprezintă. Nimeni nu știe însă cu exactitate cîți bani au fost absorbiți de proiectele europene derulate în ultimii ani. Știm însă cu precizie ce fonduri se vehiculează la acest moment la nivelul județului.

Morgana investițiilor UE
Prefectura Ialomița numără investițiile europene pentru că așa i-a dat temă Guvernul. Potrivit unui raport făcut public la începutul acestei luni, în Ialomița se află, în diferite stadii de derulare, un număr de 11 proiecte. Valoarea însumată a acestora trece de... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2011, 13:57 (6676 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

28 milioane lei, prejudicii din evaziune fiscală

Peste 1700 de dosare penale economice instrumentate de Poliția ialomițeană

28 milioane lei, prejudicii din evaziune fiscală

Cu prejudicii de peste 28 milioane de lei și peste 1700 de dosare penale instrumentate de polițiști, Ialomița este județul unde evaziunea fiscală face legea. Patronii nu plătesc TVA la stat, solicită rambursări ilegale, la produsele accizabile contrabanda e în floare, iar tot mai mulți afaceriști păgubesc bugetul de stat prin diferite tertipuri economice. Și, deși situația infracțiunilor economice este dezastruoasă, în mai bine de un an de zile doar pentru singur patron procurorii și-au însușit propunerea de arestare preventivă.

În Ialomița se fură, se fură, se fură...
Evazioniștii ialomițeani atacă. Desigur, asta nu mai e demult o noutate. Prejudiciile aduse bugetului... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2011, 10:42 (8616 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorin Bian, de la curățătoria Guvernului Boc

Sorin Bian, de la curățătoria Guvernului Boc

Vineri, 10 iunie, la Slobozia, șeful Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, a făcut o vizită inopinată în Ialomița. Vizita a fost anunțată chiar de către el în dimineața zilei cu pricina, iar rezultatele acesteia au fost prelucrate într-o conferință de presă în care Sorin Bian a frecat regulamentar cadavrul Guvernului Boc.

Spălătorii de cadavre guvernamentale
Sînt ani buni de cînd spectacolul penibil al guvernării n-a mai trecut de sticla televizoarelor în teritoriu. Și am crezut sincer că această practică statuată cîndva de PSD a dispărut.
Asta pînă vineri, cînd șeful ANOFM, Sorin Bian, a vizitat sediul local al instituției și a dorit morțiș să susțină... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2011, 06:37 (7707 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Protipendada ialomițeană se cuplează pe Badoo

Din ciclul «ce face lumea cînd n-are ce face»

Protipendada ialomițeană se cuplează pe Badoo

Badoo este o aplicație de socializare care oferă membrilor săi posibilitatea de a identifica atît bărbați, cît și femei din zona locală sau din apropiere dornici de întîlniri, fie acestea și doar pe internet. Am testat și noi această aplicație, iar ceea ce am descoperit vă oferim în cele ce urmează.

Nelu, șoferul topmodel de pe Badoo
Îl cheamă Nelu. Are 39 de ani și este din Țăndărei. Îl găsești pe Badoo unde este în căutarea unei întîlniri cu cineva între 29 și 44 ani. Este activ pe internet și îi place să pozeze. La mare, la munte sau doar printre clădiri. Ipostaze aproape regizate ni-l înfățișează în toată splendoarea într-un șir de poze pe care singur și le-a încărcat... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2011, 11:33 (27134 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Profesorul Gheorghe Neagu a fost eliberat sub control judiciar

Exclusiv: Profesorul Gheorghe Neagu a fost eliberat sub control judiciar

Marți, 14 iunie, profesorul Gheorghe Neagu a fost pus în libertate. Decizia aparține judecătorilor Curții de Apel București, instanță căreia dascălul s-a adresat printr-un recurs.

Neagu, eliberat înainte de vreme
Într-o vineri a lunii trecute, mai exact pe data de 20 mai, un profesor era prins într-un flagrant regizat în timp ce primea șpagă de la un grup de elevi. Se întîmpla la Slobozia, la Grupul Școlar «Mihai Eminescu», unitate de învățămînt unde dascălul era încadrat pe disciplina «Educație-fizică și sport».
Flagrantul s-a produs, arestarea a fost imediată, iar scandalul în toi. Școala a fost cuprinsă de o vrie nefirească, iar acuzațiile la adresa profesorilor... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2011, 20:12 (14547 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei a semnat cu ochii închiși contractul de preluare a Spitalului pe 20 ani

Pomană cu lumînări administrative pentru dr Filip

Primăria Țăndărei a semnat cu ochii închiși contractul de preluare a Spitalului pe 20 ani

În urmă cu mai puțin de o lună, autoritățile locale din Țăndărei au privatizat Spitalul din localitate. Consilierii locali au votat, iar SC Hospital Clinic dr Filip SRL este deținătorul de drept al unității sanitare. Un contract deficitar și condiționat de banii Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Asta deși Ialomița are 772 de paturi, iar redeschiderea Spitalului Orășenesc Țăndărei nu va fi posibilă decît printr-o suplimentare! Pentru toate aceste motive, invocînd o preluare abuzivă a Spitalului, un medic de familie din Ialomița intenționează să acționeze în judecată autoritățile locale din Țăndărei. Așa, de dragul spiritului civic și al datoriei morale față de Spitalul recent desființat... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2011, 09:43 (18879 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile Financiare din Țăndărei, Căzănești și Dridu se desființează

Vineri, 10 iunie, reprezentanții Direcției Finanțelor Publice Ialomița au anunțat desființarea începînd cu data de 1 iulie 2011 a administrațiilor financiare din Țăndărei, Căzănești și Dridu. Potrivit informării, societățile comerciale arondate acestor administrații se vor redistribui. Astfel, la AFP Slobozia vor trece firmele din Albești, Andrășești, Ciochina, Căzănești, Munteni Buzău, Ograda, Reviga, Sălcioara, Sărățeni, Țăndărei și Valea Ciorii. Societățile de pe raza localităților Adîncata, Balaciu, Brazii, Cocora, Colelia, Drăgoești, Dridu, Fierbinți, Grindu, Maia, Movilița, Roșiori, Sfîntu Gheorghe și Sinești vor fi arondate Administrației de la Urziceni, în timp ce la AFP Fetești vor fi... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2011, 08:52 (12264 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița, «spărgători» de grevă

Medicii de familie din Ialomița, «spărgători» de grevă

De o saptămînă și mai bine, agenda publică a sistemului național de sănătate este marcată de conflictul generat de refuzul medicilor de familie de a semna noul contract cadrul cu Casa Națională de Sănătate. În cascadă și în funcție de interesele imediate sau pe termen lung, oficialii ambelor tabere reacționează, fac declarații și amenință cu blocarea sistemului. Între ciocan și nicovală, pacienții sînt obligați să tacă și să plece capul.

Sănătate pe banii medicilor de familie
Ialomița nu face nici ea excepție de la regulă. Ca peste tot în țară, reprezentanții celor două organizații locale care protejează interesele medicilor susțin refuzul de a semna contractul cadru... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2011, 09:07 (10280 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Judecătorii au decis: Profesorul Gheorghe Neagu rămâne arestat

Judecătorii au decis: Profesorul Gheorghe Neagu rămîne arestat

La începutul săptămînii, marți, 7 iunie, judecătorii au decis asupra cererii de liberare provizorie formulată de profesorul Gheorghe Neagu. Hotărîrea magistraților a fost însă ca profesorul să rămînă arestat.
În data de 20 mai, Gheorghe Neagu, profesor de Sport la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia și antrenor al echipei de handbal feminim a Clubului Sportiv Municipal, a fost reținut. Dascălul fusese prins în flagrant în timp ce primea mită de la un grup de elevi pentru a fi promovați. Imediat, polițiștii l-au reținut, iar procurorii au decis arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Nemulțumit de decizia anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu a formulat o cerere de liberare provizorie... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2011, 13:19 (9736 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul investițiilor-fantomă

Fonduri de sute de miliarde în ultimii 10 ani

Ialomița, județul investițiilor-fantomă

De aproape 10 ani, administrația județeană investește sume exorbitante în infrastructura edilitară a localităților. De la apă la drumuri și de la platforme industriale la cămine culturale, totul a fost transformat în proiect european sau național, finanțat și răsfinanțat, iar apoi contabilizat drept realizare certă a administrației locale și județene. De cele mai multe ori aceste investiții au generat doar polemici politice și atît. Mai rar, ele au depășit cadrul politic și au devenit teme publice, împinse pe agenda zilnică de campanii mediatice mai mult sau mai puțin eficiente. Și, cu totul și cu totul accidental, aceleași proiecte au generat mai bine public pentru contribuabilii în numele cărora... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2011, 12:40 (11693 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Sărbătorile Sloboziei», ediția de colecție

«Sărbătorile Sloboziei», ediția de colecție

Timp de 4 zile Slobozia a uitat de criză, a uitat de autorități, a uitat de apă și a serbat. A serbat regește, așa cum a învățat-o Ionașcu în ultimii 2 ani, și barbar, așa cum au obișnuit-o autoritățile din toate timpurile și guvernările de mai înainte. A serbat cu mici, bere, comedii și pișoare improvizate în parc. A serbat evenimente cu oficiali plicticoși la tăieri de panglici inaugurale. A serbat tradițional la festivalul Internațional de folclor Floare de pe Bărăgan. Și s-a dus duminică la culcare convinsă că și mîine e o zi. E drept, mai săracă cu 1,5 miliarde de lei vechi, dar ce mai contează banii și orientarea primarului cînd o viață are slobozeanul și pe aia e obligat să o trăiască aici... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2011, 16:13 (7948 vizualizări - 5 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Sume suplimentare de 0,797 milioane de lei, stabilite de Inspecția Fiscală

În urma activității desfășurate în luna martie 2022, Compartimentul de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a stabilit sume suplimentare de plată în valoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:30
(16289 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 14 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27080, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 13 aprilie ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:15
(2900 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Lucrări pentru îmbunătățirea condițiilor de circulație pe linia de cale ferată

Andrășești: Lucrări pentru îmbunătățirea condițiilor de circulație pe linia de cale ferată

Personalul de specialitate al SRCF Constanța execută, în zilele de 13-14 aprilie 2022, lucrări de înlocuire a unui aparat de cale și de buraj mecanizat în Hm Andrășești, situată pe secția de circulație ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 15:30
(12441 vizualizări - 0 comentarii)


Incident la etajul 8 al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În dimineața zilei de joi, 14 aprilie a.c., la etajul 8 al Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a produs o deflagrație, în timpu lucrărilor efectuate la rețeaua de oxigen din incinta unui salon. Din ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 15:15
(13021 vizualizări - 0 comentarii)


1,279 milioane de lei, plăți APIA pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 12:30
(13678 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 10,14 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în martie 2022, TVA în valoare de 10,14 milioane de lei, cu 6,04 milioane lei mai mult față de aceeași lună a anului 2021. Totodată, au fost ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 11:20
(8604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a pierdut viața într-un grav accident rutier

Ialomița: Și-a pierdut viața într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de miercuri, 13 aprilie a.c., pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre două camioane și un autoturism, o femeie a murit ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 00:30
(14766 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 13 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27076, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de marți, 12 ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 16:40
(2636 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării

ITM Ialomița: Controale la brutării

În perioada 05-08.04.2022 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniile fabricarea produselor de brutărie ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 16:20
(8258 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Ialomiței, din localitatea Sudiți, echipele RAJA Constanța au fost nevoite să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 14:15
(3134 vizualizări - 0 comentarii)


Doi slobozeni, reținuți pentru trafic de droguri

Doi slobozeni, reținuți pentru trafic de droguri

Marți, 12 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 13:55
(13518 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident

Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident

Doi jandarmi ialomițeni, slt. Enescu Valeriu și plt. adj. șef Roată Mihăiță, aflați în timpul liber, miercuri, 12 aprilie a.c., au intervenit în cazul unui accident spectaculos produs pe un bulevard ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 22:10
(11971 vizualizări - 2 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 36000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14 martie-11 aprilie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 19:50
(14163 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 14 permise reținute, amenzi de peste 52000 de lei

Luni, 11 aprilie 2022, peste 100 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 19:35
(8953 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 mai 2022, termenul limită pentru depunerea Formularului 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din închirierea de bunuri imobile, cum ar fi: apartamente, case, camere situate în locuințe ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 18:25
(10051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Marți, 12 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27070, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de luni, 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 16:20
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile

Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile

Un bărbat de 62 de ani din Slobozia a văzut moartea cu ochii după ce a căzut de la balconul apartamentului în care locuia, situat la etajul 4 al unui bloc din oraș. Marți, 12 aprilie a.c., acesta a încercat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 15:00
(13052 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Proiecte-pilot în vederea stimulării conformării voluntare

Agenția Națională de Administrare Fiscală intensifică, în anul 2022, activitățile de îndrumare și asistență în domeniul fiscal, manifestându-și în acest sens rolul activ pentru sprijinirea contribuabililor ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 14:50
(11167 vizualizări - 0 comentarii)


Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»

«Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»-sub această egidă a avut loc la începutul acestei săptămâni, la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia, vernisajul unui expoziții ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 13:50
(6547 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sistemul de facturare electronică B2B e funcțional

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Sistemul de facturare electronică pe relația Business to Business (B2B) este disponibil și funcționează în parametri ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 13:35
(9024 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 10 aprilie a.c., polițiștii din Fetești, în cadrul unei acțiuni de control pe raza orașului, au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 19:10
(13416 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie agresată de soț

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., polițiștii din Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 33 de ani, cu privire la faptul că a fost lovită de soțul său. Pe numele bărbatului, în vârstă de 51 de ani, a fost ermis ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 19:00
(10662 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 78,48 milioane de lei, venituri nete la bugetul general consolidat în martie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 78,48 milioane de lei, cu 7 ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:40
(19123 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Luni, 11 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27058, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de duminică, 10 aprilie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:15
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mașină distrusă în urma unui incendiu

Urziceni: Mașină distrusă în urma unui incendiu

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orelor 19,00, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autoturism, în Urziceni. La fața locului s-a deplasat de urgență un echipaj ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:10
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moment încărcat de spiritualitate organizat de cultul religios «Martorii lui Iehova»

Vineri, 15 aprilie 2022, Martorii lui Iehova din întreaga lume celebrează un eveniment unic în istoria omenirii: «Cina Domnului», cunoscut și sub denumirea de «Cina cea de Taină». «Cina Domnului» le amintește ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:05
(10074 vizualizări - 0 comentarii)


Casă cuprinsă de flăcări la Gârbovi

Duminică, 10 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Gârbovi. Trei echipaje de pompieri, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:00
(14507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia

Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia

Vineri, 8 aprilie 2022, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, elevii de la Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au fost voluntari pentru elevii Școlii Profesionale ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 14:30
(16111 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii sunt așteptați să depună cererile de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că primește cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină achiziționate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 12:30
(17876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 10 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27055, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2022, 17:05
(1939 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...