Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Consiliul Profesoral al Liceului de Chimie a găsit vinovații pentru șpaga încasată de Neagu

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Scandalul Gheorghe Neagu nu s-a stins. Ba mai mult! Corupția de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» începe să facă victime. Iar victimele nu sînt profesori, ci minori care au îndrăznit să posteze pe internet propriile păreri despre dascălii lor. Abuzuri și încălcare a dreptului la libera exprimare într-un liceu unde rezultatele examenelor sînt dezastruoase, iar absențele bat recorduri...

Gheorghe Neagu, model de profesor corupt
În urmă cu două săptămîni, profesorul de sport al Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant în timp ce primea mită pentru promovarea unor elevi. Un flagrant bine organizat și pus în scenă de profesori, părinți și... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 06:47 (55554 vizualizări - 51 comentarii)

EVENIMENT

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în război cu instanțele

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Recent, Judecătoria Slobozia a amendat judiciar pe managerul Spitalului Județean de Urgență, Vasile Olaru și pe juristul instituției, Vasile Zamfir pentru neîndeplinirea unei dispoziții judecătorești.

Poșta, bat-o vina!
Judecătorii slobozeni au solicitat Spitalului Județean de Urgență relații medicale privind un fost pacient al instituției. Detaliile serveau magistraților într-un proces penal aflat pe fondul Judecătoriei. În mare, judecătorii au înaintat Spitalului o adresă solicitînd să li se pună la dispoziție, pe un suport CD, imagini stocate pe un calculator aflat pe Secția de Neurologie a Spitalului. Imaginile vizau un examen medical efectuat de un fost pacient... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 06:43 (11216 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Utopia redeschiderii Spitalului Țăndărei

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Spitalul din Țăndărei a fost preluat. Teoretic. Practic însă, contractul de asociere în participațiune încheiat între Primăria Țăndărei și Clinica Privată a dr Filip este nul. Nulitatea este conferită tocmai de faptul că Ialomița are la acest moment un număr de 772 de paturi, stabilite printr-un Ordin al Ministerului Sănătății. Cît despre culisele preluării Spitalului din Țăndărei, detaliile sînt din ce în ce mai picante. CV-ul dr Filip se îmbogățește, iar portofoliul societății domniei sale se dovedește mai diversificat ca al oricui. De la afaceri cu gaz, medicină, turism sau televiziune, dr Filip le-a încercat pe toate!

Casa de Sănătate nu încheie contract fără suplimentare de paturi... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 11:42 (25744 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Un banal control pe Legea 416 la Primăria Perieți s-a lăsat cu înjurături și «ultraj»

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Secretarul comunei Perieți este acuzat de ultraj. Săptămîna precedentă funcționarul a agresat doi inspectori ITM, aflați în control la Primărie. Norocul celor două femei-inspector a fost mașina dotată cu sistem de închidere centralizată...

La Primărie... bătălie!
Joi, 18 mai, doi inspectori ITM s-au aflat în control la Primăria Perieți. În mare, verificările au vizat aplicarea corespunzătoare a Legii 416, privind venitul minim garantat. Iar cum aplicarea nu a fost tocmai corespunzătoare, cei doi inspectori au anunțat verbal secretarului localității aplicarea unei amenzi pentru deficiențele constatate. Nemulțumit de decizia inspectorilor ITM, secretarul Primăriei Perieți... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 06:24 (10918 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban funcționează fără autorizații pentru deversarea apelor uzate

Întîrzieri neprevăzute la investițiile în stația de epurare

Urban funcționează fără autorizații pentru deversarea apelor uzate

La începutul lunii februarie a anului în curs, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița anunța demararea procedurii de insolvență a SC Urban pentru o datorie de 1,2 milioane lei. Datoria provine din dreptul de exploatare al apelor de subteran, dar și din amenzile aplicate de către Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița pentru depășirile de concentrații la deversarea apelor uzate în Ialomița.

Scandal înăbușit de negocieri
Acuzată în luna februarie de «presiuni politice» asupra administrației locale, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița a făcut publice o serie de informații incredibile legate de datoriile acumulate de către SC Urban în decursul ultimilor... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2011, 11:37 (14825 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Episcopiei, o pomană de 1 milion de euro de la Guvernul Boc

Danie cu lumînări portocalii pentru Prea Sfințitul Vincențiu

Sediul Episcopiei, o pomană de 1 milion de euro de la Guvernul Boc

Pe Prea Sfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor l-am lăsat mai an numărînd dijmele impuse preoților pentru propășirea spirituală a așezămîntului peste care a fost uns în anul 2009. De-atunci a curs multă apă pe Ialomița și Prea Sfinția Sa, obișnuit să joace în Liga I, nu și-a dezmințit statutul de Eminență financiară a BOR-ului cu care a venit la Slobozia. Așa se face că, în luna mai a acestui an, am descoperit fără surpindere că, potrivit unui raport făcut public pe site-ul instituției, Episcopia Sloboziei și Călăraților este mai bogată cu 20 de procente decît în primul an de mandat al PreaSfinției sale. Și pentru că sponsorizările și ajutoarele financiare nu reflectă de ajuns... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 11:07 (13413 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AGA Urban l-a reconfirmat în funcție pe Cilibeanu

Apa, eterna poveste

AGA Urban l-a reconfirmat în funcție pe Cilibeanu

Săptămîna trecută, Independent anunța posibila demitere a directorului SC Urban, Valentin Cilibeanu, acuzat public de către primarul Gabi Ionașcu de «management tehnic defectuos». Demiterea celui vizat ar fi trebuit să se facă în cadrul ședinței AGA a SC Urban de joi, 19 mai, la orele 16.30. La ora programată, în sala de ședințe a Primăriei Slobozia, în prezența a jumătate dintre cei 21 de consilieri muncipali, Valentin Clibeanu a fost reconfirmat. Mai exact spus, de pe ordinea de zi a ședinței a lipsit orice referire la această intenție a administrației locale.

O ședință fără noimă
Așteptată special pentru a supune plenului Consiliului Local hotărîrea privind eliberarea... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 06:14 (9638 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Drumurile comunale, viza lui Cazacu pentru șefia Consiliului Județean

Ialomița și vrea, și poate, și trebuie să fie portocalie

Drumurile comunale, viza lui Cazacu pentru șefia Consiliului Județean

Începînd cu primăvara acestui an, Ialomița scoate la licitație drumurile județene și comunale în cadrul celui mai celebru proiect guvernamental din ultima vreme. Este vorba despre Programul Național de Dezvoltare a Infrastructurii, susținut inițial de către ministrul Elena Udrea, prin intermediul căruia se vor reabilita «10000 de kilometri de drumuri județene și de interes local». În Ialomița, vorbim despre 295,4 kilometri de drumuri comunale în 36 de localități, dar și de trei tronsoane de drum județean deja scoase la licitație. În spatele cifrelor enunțate, făcute publice de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, se ascunde repoziționarea politică a primarilor din Ialomița. În condițiile... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2011, 11:47 (14551 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni are un spital nou de 55 milioane

Copie la indigo

Urziceni are un spital nou de 55 milioane

Săptămîna trecută, la Urziceni, autoritățile locale au inaugurat un spital identic cu cel de la Fetești. Potrivit datelor oficiale, această unitate spitalicească a costat 55,3 milioane lei și a fost finalizată după 20 de ani de așteptare. Deși este o reușită incontestabilă a administrației locale, Spitalul Urziceni a fost inaugurat cu stîngul: la etajele superioare plouă, pacienții mai au de așteptat saptămîni pînă vor fi tratați, iar costurile ascunse de funcționare rămîn deocamdată necunoscute...

Vineri, la Urziceni
Din fața Primăriei, spitalul se vede în lungul străzii, așezat de-a curmezișul. E copia fidelă a celui de la Fetești. La ora inaugurării, undeva în jurul... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2011, 07:12 (15546 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ionuț Scrioșteanu, șeful Biroului Vamal Slobozia, reținut pentru «luare de mită»

Marți, 24 mai, procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dat publicității un comunicat de presă cu privire la «cercetarea penală a 30 de inculpați pentru infracțiuni de corupție cu activitățile de import-export de mărfuri provenite din afara granițelor UE prin birourile vamale de pe raza Direcției Regionale de Accize și Operațiuni Vamale Constanța».
Printre cei 30 de acuzați, se află și Marius Ionuț Scrioșteanu, șeful Biroului Vamal Slobozia. Scrioșteanu este acuzat de «inițiere sau constituire a unui grup infracțional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup», precum și de «luare de mită». Potrivit procurorilor DNA, Scrioșteanu se află printre cei ... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 14:24 (10648 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulanța, singura speranță de supraviețuire a bolnavilor din Țăndărei

Ambulanța, singura speranță de supraviețuire a bolnavilor din Țăndărei

La Țăndărei, oamenii solicită Ambulanța în medie de 250 ori de lună. Substația de la Țăndărei se află în imposibilitatea de a onora în timp optim toate solicitările bolnavilor, creșterile solicitărilor de Ambulanțe în zona Țăndărei situîndu-se, de cînd cu desființarea Spitalului, între 50% și 70%!
Desființarea Spitalului din Țăndărei și-a pus amprenta serios asupra tuturor instituțiilor medicale din județ. De la problemele redistribuirii angajaților și pînă la bolnavii rămași fără asistență medicală de specialitate în localitatea de domniciliu, toată lumea are o problemă generată de decizia aproape incredibilă de desființare a Spitalului Țăndărei.
Și dacă problema angajaților pare rezolvată... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 12:31 (11795 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul craterelor din asfalt

Topul celor mai afectate artere de circulație din oraș

Slobozia, orașul craterelor din asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul, unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani, viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate (și) din cele 50 milioane lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2011, 06:27 (9552 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început numărătoarea inversă!

Licitația pentru parcări stă sub semnul întrebării

A început numărătoarea inversă!

În luna martie a acestui an, după ce liberalii lansaseră o idee similară, administrația locală a propus un proiect de hotărîre prin care să atribuie slobozenilor locuri de parcare. De la data aprobării proiectului au trecut aproape două luni, timp în care autoritățile locale nu au mișcat un deget. Termenul limită pentru organizarea licitației expiră la 1 iunie. La acest moment există 5000 de locuri de parcare disponibile și 1200 de cereri înregistrate la Primărie.

Două săptămîni pînă la data limită
La 31 martie 2011, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect prin care aproba Regulamentul de atribuire a locurilor de parcare de reședință pentru autovehiculele înregistrate... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2011, 14:41 (34852 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia-categoria III, Fetești și Urziceni-categoria IV

Ialomița nu face performanță în medicină

Spitalul Slobozia-categoria III, Fetești și Urziceni-categoria IV

În timp ce bolnavii se plîng de servicii medicale publice din ce în ce mai deficitare calitativ, cînd pacienții acuză malpraxisuri grosolane, spitalele țării sînt în plin proces de reformare. Azi clasificarea, după competențe!

Spitalul din Slobozia-categoria III, cu program de conformare
Recent, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost nevoită să transmită Ministerului Sănătății clasificarea spitalelor din județ într-una dintre cele 5 categorii, în funcție de competențele fiecăruia. Așa se face că Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost propus a fi clasificat în a III-a categorie, cu program de conformare. Asta ca nu cumva cea mai mare unitate sanitară din județ... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2011, 06:08 (9291 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noaptea de Înviere a muzeelor slobozene

Noaptea de Înviere a muzeelor slobozene

La Slobozia nu se întîmplă niciodată nimic. Sîntem provinciali, prost-crescuți, aculturali și abulici. Dacă ești tînăr, alegi Alcatraz-ul sau spectacolele electorale ale administrației locale, dacă ești adult, alegi autostrada care te duce la teatrele bucureștene, iar dacă ești trecut de-a doua tinerețe, alegi televizorul. În noaptea de 14 spre 15 mai, slobozenii a demonstrat că aceste afirmații sînt doar niște clișee stupide, etichete irelevante, cuvinte fără conținut. Iar vizitatorii celor două muzee au demonstrat că «orașul în care nu se întîmplă niciodată nimic» e unul viu, responsabil și mai cultural decît ar fi putut bănui vreodată cineva.

Muzeul Județean, lider de piață... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2011, 11:23 (13402 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Excelența Sa Ambasadorul Republicii Coreea, Im Han-taek, în vizită la RAJA Constanța

Excelența Sa Ambasadorul Republicii Coreea, Im Han-taek, în vizită la RAJA Constanța

Miercuri, 11 mai 2011, Excelența Sa Ambasadorul Republicii Coreea, Im Han-taek, a efectuat o vizită oficială în județul Constanța. Prima oprire a Excelenței Sale a fost Stația de Epurare Constanța Nord, unde a fost întîmpinat de directorul general al SC RAJA SA Constanța, Felix Stroe, care i-a prezentat tehnologia folosită la acest obiectiv pentru curățarea apelor menajere. Următoarea oprire a delegației a fost la Consiliul Județean Constanța, unde Excelența a avut o întrevedere cu Președintele CJC-Nicușor Daniel Constantinescu. Programul a continuat cu o scurtă vizită la sediul central al SC RAJA SA Constanța, unde reprezentanții ambasadei au aflat mai multe despre compania constănțeană.
... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2011, 18:11 (11209 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri cu deținuții

Penitenciarul Slobozia continuă derularea programelor de reintegrare socială

Afaceri cu deținuții

La sfîrșitul săptămînii trecute, timp de două zile, în cadrul Penitenciarului Slobozia s-a desfășurat o acțiune maraton care a așezat față în față anteprenorii locali și persoanele private de libertate. Potrivit organizatorilor, «acțiunea reprezintă un început dintr-un șir de astfel de întîlniri și se dorește a se finaliza printr-o licitație deschisă în cadrul căreia persoanele private de libertate vor oferi spre vînzare rezultatele muncii lor, constînd în diverse produse/obiecte, pe care le vor confecționa în cadrul atelierelor inițiate în acest program».

O cafea cu anteprenorii
Acțiunea organizată de către Penitenciarul Slobozia a debutat joi, 11 mai, la orele 11.... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2011, 11:17 (12227 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Gheorghe Neagu, antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia, a fost reținut

Șpagă pentru a trece clasa la Sport

Exclusiv: Gheorghe Neagu, antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia, a fost reținut

Antrenorul echipei de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal a fost reținut. Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant cînd accepta o șpagă de 100 euro de la mama unei eleve, pentru a trece clasa la disciplina Sport. Gheorghe Neagu era profesor la Grupul Școlar «Mihai Eminescu», unde preda disciplina Sport.
Potrivit unor surse, dascălul ar fi refuzat să promoveze o elevă a liceului, solicitînd bani în acest sens. Părinții au denunțat situația polițiștilor ialomițeni, care au organizat profesorului un flagrant. Flagrantul a fost pus în practică vineri, 20 mai, iar profesorul Neagu a fost reținut pentru 24 de ore imediat după ce a primit cei 100 euro marcați. Actual, dascălul se află în arestul... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:51 (257760 vizualizări - 138 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

Dosarul penal privind cabinetul stomatologic al fiicei edilului Sloboziei, la Parchet

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

La începutul lunii octombrie 2010 un scandal rușinos și aproape penibil izbucnea în orașul primarului Ionașcu. De această dată, scenariul viza atribuirea pe lîngă lege a unui cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia chiar fiicei primarului Ionașcu. La scurt timp, povestea a ajuns să constituie un dosar penal, instrumentat de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Actual, dosarul s-ar afla în atenția procurorilor, fiind pe cale să pășească timid în instanță. Iar pentru aceasta, primarul Gabi Ionașcu ar fi acuzat de abuz în serviciu.

Un cabinet stomatologic primit cadou
Începuturile conflictului de atribuire a cabinetului medical s-au pus în august... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 09:34 (14194 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

• Fermierii ialomițeni sînt în pericol de a returna banii obținuți prin subvențiile la animale
• Mai mulți crescători de bovine, ovine și caprine au dat declarații false privind datoriile către bugetele locale
• Descoperirea aparține Camerei de Conturi a Județului Ialomița
• Fermierii, obligați să înapoieze banii încasați ilegal

Un recent control al Camerei de Conturi dezvăluie haos în acordarea subvențiilor pentru crescătorii de animale. Mai mulți fermieri ialomițeni și-au falsificat declarațiile pe propria răspundere pentru a deveni eligibili la acordarea subvențiilor. Reprezentanții APIA au «înghițit» falsurile pe nerăsuflate, acordînd miliarde de lei drept sprijin financiar pentru buna creștere a animalelor din exploatații.
Pe scurt, la nivelul anului 2008, an vizat pentru controlul Camerei de Conturi Ialomița, peste 1178 de fermieri ialomițeni au beneficiat de subvenții pentru creșterea bovinelor. Valoarea sprijinului pe cap de animal a fost de 145 lei, în Ialomița fermierii solicitînd subvenție pentru 12800 de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:28 (15190 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Miloșești: O șoferiță vitezomană a intrat cu mașina într-un copac

Pentru că nu a adaptat viteza de deplasare , într-o curbă la dreapta, o șoferiță a produs un accident de circulație. S-a întîmplat pe ruta Miloșești-Reviga, în timp ce tînăra de 27 ani, din București, a ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:42
(6970 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 240 de amenzi în cuantum de peste 55000 lei

Peste 240 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii rutieri, la sfîrșitul săptămînii precedente, respectiv în perioada 15-17 iunie 2011. Sancțiunile au fost aplicate pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:40
(11072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Un bărbat de 34 ani din Perieți a fost victima unui accident de circulație în localitatea de domiciliu. De fapt, individul, băut fiind, s-a urcat pe mopedul proprietate personală și din cauza consumului ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:38
(13182 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Prins conducînd fără permis

Un bărbat de 48 ani, din Bărcănești, a fost oprit în trafic de către polițiștii Secției Rurale Coșereni. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că bărbatul nu poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:37
(7609 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Societatea Comercială
Amara Turism SRL
,
cu sediul în orașul Amara,
angajează personal pentru posturile:
-zidar-faianțar, cu experiență
-recepționer, studii superioare, cunoscător a cel puțin o limbă străină (engleză), aspect fizic plăcut, vîrsta cuprinsă între 25-30 ani
Relatii la Recepția Hotelului Parc, str. Ana Ipătescu, nr. 1, tel. 0243/266.224

18 Iunie 2012, 11:13


Anunț angajare

Firmă construcții angajează:
-rigipsari
-zugravi
Relații la telefon 0737/208.367

16 Iunie 2012, 07:54


Coșereni: Biciclist spulberat de un autoturism. A murit pe loc!

În dimineața zilei de vineri, 15 iunie a.c., în jurul orei 9,00, pe DN2, în afara localității Coșereni s-a produs un grav accident de circulație soldat cu decesul unei persoane.
Din cercetări s-a ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 15:06
(12059 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Pompierii voluntari ai comunei Reviga și cei de la «Asset IX Moldova Sud OMV Petrom»-punct de lucru Grindu s-au calificat la faza interjudețeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 15:01
(11529 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna mai 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silite. Astfel, au fost emise peste 3556 de somații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 14:04
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 10 ani pe bicicletă, lovit de o mașină

În urmă cu două zile, mai exact pe data de 13 iunie, un minor de 10 ani din Săveni a fost lovit de o mașină. El a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Copilul se afla pe bicicletă și a ieșit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:39
(9602 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Jilavele: «Șofer» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani domiciliat în Armășești și-a demonstrat pe 13 iunie ablititățile de șofer. După cîteva ture pe ulițele satului Malu Roșu a fost prins de polițiști. Distracția l-a costat pe tînăr ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:33
(10075 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Acțiune preventivă a Poliției

Efective de polițiști din cadrul Secției Rurale Slobozia au acționat pe data de 13 mai pe străzile din Perieți. Oamenii legii au fost cu ochii în patru după șoferii indisciplinați, precum și pe cetățenii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:31
(9490 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: S-a rănit la școală

Pauza mare s-a transformat într-un coșmar pentru un copil de 11 ani, din Slobozia, elev la Liceul Pedagogic. Acesta s-a accidentat și a fost transferat de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 15:39
(10530 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Avem două «Școli Europene»

Școala Generală Nr. 3 Slobozia și Grupul Școlar de Industrie Alimentară Fetești au primit din partea Ministerului Educației titlul de «Școală Europeană». Este pentru prima dată cînd cele două unități de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:39
(9932 vizualizări - 1 comentariu)


Albești: Violator încarcerat

Un tînăr de 29 ani a fost arestat pentru 29 de zile, sub acuzația de viol. Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9/10 iunie acesta a batjocorit o tînără de 26 de ani, cunoscută cu probleme psihice. Tînăra ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:38
(8296 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: O calificare obținută, o șansă în plus la angajare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le pune la dispoziție șomerilor cursuri de calificare profesională. Cursurile se adresează tuturor șomerilor și sînt gratuite.
Lista cursurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:36
(7796 vizualizări - 2 comentarii)


Focar de rabie în satul ialomițean Luciu

În urma unor verificări, medicii veterinari din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au depistat un focar de rabie în satul Luciu. Cea care a răspîndit virusul este ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:35
(10022 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rețeaua EURES pune la dispoziție noi locuri de muncă în străinătate

Prin intermediul rețelei EURES, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție celor interesați peste 80 de locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană.
Angajatorii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:29
(9622 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru absolvenții promoția 2012

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștință absolvenților de liceu promoția 2012 că pot beneficia de indemnizația de șomaj. Tot ce trebuie aceștia să facă este să prezinte ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:28
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Voturile candidatului PNL la Primăria Movilița au costat 800 lei. Marian Drăghici, cercetat în stare de libertate!

Marian Drăghici, candidatul PNL la Primăria Movilița acuzat de «mită electorală», a făcut recurs în urma propunerii de arestare preventivă a instanțelor de la Urziceni. Miercuri, 13 iunie a.c., el a venit ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 15:02
(12901 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

13 Iunie 2012, 09:50


Sălcioara: A acroșat un biciclist și a fugit de la locul accidentului

În dimineața zilei de marți, 11 iunie a.c., pe strada Tineretului din comuna Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:39
(10561 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins la scurt timp după ce a furat telefoanele mobile dintr-un birou

Marți, 11 iunie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția orașului Țăndărei a fost sesizată de către o tânără de 24 ani despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din incinta clădirii unde își desfășoară ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:34
(8236 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Grivița: Tînăr de 36 ani, găsit spînzurat în podul casei

Luni, 11 iunie a.c., în jurul orei 12,55, un bărbat de 36 ani, din localitatea Grivița, a fost găsit spînzurat în podul casei în care locuia. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Garda Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:31
(10588 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Ordinea de stingere a datoriilor, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începînd cu data de 7 iunie 2012, potrivit OUG nr. 24/2012 a fost modificată ordinea de stingere a datoriilor. Astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:27
(10377 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 52 ani, domiciliați în municipiile Slobozia și Urziceni, au fost depistați beți la volan. Întrucît emanau halenă alcoolică, au fost testați alcoolscop, rezultatele fiind de 0,68 mg ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:25
(9463 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Au furat din curtea unei bătrîne

În cadrul activităților de cercetare și investigare desfășurate de polițiștii ialomițeni cu privire la furtul mai multor obiecte metalice din curtea unei bătrîne, au fost identificați suspecții, în persoanele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:22
(8188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Ciochina: A adormit la volan și a intrat cu mașina într-o casă

Vineri, 8 iunie a.c., în jurul orei 14,30, pe DN2A, în localitatea Ciochina, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:19
(7079 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Poliția Rutieră Ialomița: 16 permise reținute, amenzi de peste 60000 lei

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:18
(6956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Candidatul PNL de la Movilița, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Marian Drăghici, candidatul PNL la funcția de primar al comunei Movilița, a fost trimis după gratii pentru 29 de zile. El este acuzat că a oferit sume de bani unor alegători în schimbul voturilor... Alături ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2012, 09:28
(11728 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...