Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspector ITM, molestat de recuperatorii de fier vechi

Primăria Slobozia angajează bătăuși?

Inspector ITM, molestat de recuperatorii de fier vechi

De circa două săptămîni, Primăria Slobozia a angajat o firmă specializată în recuperarea fierului vechi pentru a dezafecta instalațiile din centralele termice nefuncționale din oraș. Operațiunea s-a desfășurat preponderent la adăpostul întunericului, situație neînțeleasă de locatarii blocurilor din jur. Independent vă oferă o explicație!

Bătăușii din centrală
Pe 8 februarie, la cererea inspectorului șef, Marian Nedelcu, unul dintre inspectorii de muncă a cerut reprezentanților firmei care dezafecta centralele termice ale Primăriei să facă dovada că angajații lucrează cu forme legale. Iritat de această solicitare (inspectorul molestat se afla la a doua tentativă de a... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2011, 09:35 (12866 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

În pas cu moda eolienelor

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

Pentru prima dată în ultimii ani, autoritățile locale din Ialomița reușesc să se adapteze din mers la unul dintre trendurile europene, respectiv cel privind obținerea de energie regenerabilă. După un prim succes înregistrat în zona Giurgeni-Vlădeni, acolo unde Consiliul Județean a concesionat 1600 de hectare pentru realizarea unui parc eolian, moda eolienelor cuprinde întreg județul. De la Gheorghe Doja și pînă la Mihail Kogălniceanu și de la Giurgeni pînă la Platonești, autoritățile locale se întrec în promovarea de proiecte de gen care promit, pe lîngă venituri substanțiale la buget, o nouă șansă pentru revitalizarea economică a acestor zone. Una peste alta, de la proiecte însumînd 14 megawați... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2011, 10:58 (18237 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

EXCLUSIV: Libertate ungurească pentru mafie țigănească

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

Traficanții de minori din Țăndărei au fost puși în libertate. Decizia aparține magistraților Curții de Apel Tîrgu Mureș. Așadar, 19 dintre arestații în dosarul «Mafia din Țăndărei» sînt actual liberi, măsura judecătorilor impunînd obligația de a nu părăsi localitatea.
Reamintim faptul că, în luna aprilie a anului 2010, la Țăndărei s-a desfășurat cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească din ultimii ani. Bilanțul aficial al operațiunii de destructurare a grupului infracțional din Țăndărei era stabilit la 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru trafic de minori, 24 de persoane reținute și 168 de victime-copii. Potrivit Rechizitoriului, rromii erau... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 10:42 (18212 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sunt false

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sînt false

Peste 80% dintre apeluri primite la numărul de urgență 112 sînt false, ialomițenii punînd autoritățile pe jar doar de dragul de a vorbi la telefon. Cel puțin așa reliefează datele statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale Ialomița, doar 20% dintre apelurile primite fiind cazuri reale.

«Alo? 112? Am sunat degeaba!»
Vineri, 11 februarie, Serviciul de Telecomunicații Speciale Ialomița aniversează Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgență 112. Ca în fiecare an, autoritățile fac publice datele statistice vizînd utilizarea numărului de urgență 112. Potrivit datelor statistice ale Serviciului, în anul 2010 ialomițenii au sunat la 112 de peste 417 mii de ori. ... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 08:37 (13096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

Ialomița, epicentrul accidentelor premeditate

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

La începutul acestui an, Independent atrăgea atenția asupra apariției unei noi meserii, aceea de «tamponator auto». La sfîrșitul lunii ianuarie, presa națională publica povestea unui șofer accidentat premeditat de un «tamponator». Deloc întîmplător, între cele două cazuri există o legătură, iar meseria de «tamponator auto» se dovedește a fi o afacere de familie. Iar, pe lîngă șoferii ghinioniști, «tamponatorilor» le cad victime firmele de închiriat mașini din Ialomița.

Laudă-te gură!
Imediat după publicarea articolului în ziarul nostru, Ionuț Jipa, eroul postării de pe Facebook, a declarat că: «Nu este vina mea că legislația este permisivă. Eu am tamponat polițiști,... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2011, 10:21 (12236 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

Transport Privat a anulat în instanță decizia consilierilor municipali

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

În ianuarie 2010, după reluarea de trei ori a licitației privind transportul de călători la Slobozia, cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei decideau cu majoritate de voturi eliminarea din competiție a firmei Transport Privat în favoarea contracandidatei Nick Touring. După un an de procese, firma a cîștigat în instanță anularea deciziei consilierilor locali. Paguba estimată se ridică la 6 miliarde de lei vechi, bani pe care Cristian Andrei, reprezentantul firmei, spune că îi va cere «de la cei vinovați!».

O poveste veche despre transportul în comun
În luna ianuarie a anului trecut, Independent consemna epilogul războiului public dintre Transport Privat și Nick... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 06:46 (17556 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru sănătatea ialomițenilor. Acesta este bugetul oferit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru plata serviciilor medicale prestate în relațiile cu furnizorii pentru primele trei luni ale anului în curs. Președintele CJAS, Mihai Geantă apreciază că aceste sume de bani vor asigura fără sincope desfășurarea actelor medicale în Ialomița...
Pentru asistența medicală primară sau de specialitate, spitale, programe naționale sau medicamente, se vor plăti 30 milioane de lei în primele trei luni ale anului. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit bugetul detaliat pentru asigurarea continuității medicale în primele trei luni ale anului 2011. «Vom continua contractul... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 13:42 (13052 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În oraș circulă taximetre fără autorizație

Pirateria salvează Slobozia

În oraș circulă taximetre fără autorizație

La mai bine de un an de la stingerea acestuia, scandalul suplimentării numărului de taximetre la Slobozia a devenit o amintire. Nu și efectele acestuia. Potrivit unor estimări neoficiale, în acest moment în oraș circulă circa 50 de taximetre fără autorizație. Majoritatea lor aparțin firmelor care, la sfîrșitul anului 2009, au primit ilegal din partea administrației locale dreptul de a suplimenta numărul de taximetre în circulație pînă la 210. O afacere de partid prin care administrația locală a plătit serviciile electorale din 2008 și 2009.

Administrația locală a inventat taximetria-pirat
În anul 2009 piața locală de taximetrie a fost zguduită de scandalul suplimentării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 05:38 (21210 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

Jaf ca-n codrul bugetului județean

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

După 6 luni de război administrativ, Consiliul Județean nu renunță la practicile privind alocarea ilegală a fondurilor publice către administrațiile locale. Atenția acordată de către Instituția Prefectului acestei practici modifică însă maniera oficială de alocare a fondurilor. Oficial, în anul 2011 alocările bugetare se vor face în funcție de proiectele prezentate de reprezentanții administrației locale. Neoficial însă, Consiliul Județean a «sfătuit» primarii invitați la negocieri să ceară doar cît li se va da.

Buget de subzistență vs buget de dezvoltare
Filosofia bugetară a anului 2011, trîmbițată de Guvernul Boc la început de an, se mulează mînușă pe ambițiile politice... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 11:24 (8804 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și cu câinii cum rămâne?

La Consiliul lăudat

Și cu cîinii cum rămîne?

Isteria mediatică ce se desfășoară cu talent în aceste zile, privind cîinii comunitari, și-a găsit loc și la Slobozia. Și încă ce loc! În ședința de Consiliu Local. Asta după ce, cu o seară înainte de întrunirea Consiliului Local, o femeia murea sfîșiată de cîinii vagabonzi bucureșteni. Și deh!, la politică, fotbal și... cîini comunitari se pricepe toate lumea. Și ca să vedeți cîtă dreptate avem, redăm integral o parte din discuțiile purtate pe marginea unui proiect de hotărîre ce viza aprobarea taxelor de revendicare, adopție și cazare a cîinilor fără stăpîn... Și dacă nu înțelegeți nimic, nu vă îngrijorați. Problema cîinilor comunitari este una de actualitate, rămasă nerezolvată de ani de zile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:32 (13555 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25918 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, patria piraților din transportul public

Pagube de zeci de mii de lei noi din cauza indiferenței autorităților

Ialomița, patria piraților din transportul public

Lunar, Ialomița pierde zecii de mii de lei noi din cauza piraților care paralizează transportul public de călători. Și asta sub ochii indiferenți ai autorităților publice județene și cei ai Poliției, al căror rol a devenit decorativ. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît o parte din cîștigurile acumulate ajung și în buzunarele celor chemați să supervizeze acest sector de activitate...

Turnul Babel auto
Județul Ialomița are unul dintre cele mai eterogene parcuri auto din România. Dacă ați avea curiozitatea să aruncați o privire în Autogara din Slobozia, veți descoperi aici, alături de autocare de ultimă generație, hîrburi vechi din 1968, anul în care a fost înființată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 17:42 (22018 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

• Desființarea Spitalului din Țăndărei-o aberație
• Investiții de miliarde pierdute iremediabil
• Autoritățile din cele 13 localități limitrofe se coalizează într-un protest public
• Spitalul Fierbinți-Tîrg, dovada că istoria se poate repeta
• Reacții oficiale dure

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, autoritățile locale din Țăndărei au organizat o conferință de presă în care au criticat dur decizia de desființare a Spitalului. Primarul Vasile Sava a prezentat memoriul pe care îl va înainta Ministerului Sănătății și a declarat că nu se va opri pînă la revocarea deciziei. «Este inadmisibil ca niște funcționari din birourile de la București să șteargă de pe hartă un spital care deservește 38 de mii de locuitori. Unde este descentralizarea autonomiei locale despre care se vorbește și apropierea serviciilor de cetățean?» a tunat edilul în fața presei. Primarul a fost secondat de către directorul Spitalului, Vladimir Turcuman care a susținut... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 09:18 (27801 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA da, Ionașcu ba

A început bătălia pentru apă!

RAJA da, Ionașcu ba

În urmă cu două săptămîni, Independent publica primele informații legate de stadiul negocierilor dintre RAJA Constanța, al doilea operator ca mărime pe piața națională a serviciilor de apă, și administrația locală. Revenim astăzi, în exclusivitate, cu declarații incendiare ale celor implicați în această negociere, care să vă permită să trageți singuri concluzii asupra viitorului SC Urban, unul dintre ultimii supraviețuitori în calea regionalizării serviciilor de apă din România.

Povestea fără sfîrșit a asocierii RAJA Constanța cu SC Urban
RAJA Constanța este dispusă să se asocieze cu SC URBAN. Mai mult decît atît, susține Stroe Felix, directorul acestei societăți de stat, firma este dispusă să preia datoriile istorice ale SC Urban, să plătească debitul pe care aceasta îl are către SC Amonil și să asigure potabilizarea sursei de apă în timp record. Ce s-ar ascunde în spatele «bunelor intenții» ale societății constănțene? Evident, profitul! Și, mai presus de acesta, dorința expansionistă a RAJA Constanța de a deveni primul operator de apă al țării! O dorință care a împins societatea pînă la Chișinău și dincolo de el... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2011, 11:56 (16583 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Țăndărei, desființat

Atentat la Sănătatea publică ialomițeană

Spitalul din Țăndărei, desființat

UPDATE Deputatul PNL Cristina Pocora: «Guvernul PD-L-UNPR-UDMR a hotărît că cetățenii din Țăndărei și din împrejurimi trebuie lăsați să moară!»

Marți, 1 februarie, ministrul Sănătății a făcut publică lista unităților sanitare ce urmează a fi desființate. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, dintre cele 182 de spitale din țară, un număr de 111 unități sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 se vor reprofila în cămine pentru persoane vîrstnice sau centre de permanență. Decizia face parte din procesul de reorganizare a sistemului sanitar românesc...

Spitalul Țăndărei dispare de pe hartă
Ialomița este afectată de reorganizare prin desființarea Spitalului Orășenesc Țăndărei. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, actualul Spital va fi înlocuit de un cămin pentru persoane vîrstnice. Măsura a inflamat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 16:11 (40247 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19284 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15040 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13106 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12721 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15026 vizualizări - 9 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8295 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9983 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție «Portret Eminescu»

Peste 90 de portrete ale poetului Mihai Eminescu , realizate de artiști ilustratori din 92 de țări, sunt expuse in holul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale». Lucrările ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2018, 12:40
(6245 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 110000 de lei, 24 permise reținute

În ultimele 48 de ore polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 15 acțiuni și s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2018, 20:30
(7239 vizualizări - 0 comentarii)


Încadrări din sursă externă la IPJ Ialomița

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă, în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 19:05
(7938 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Lucrări de întreținere la rețeaua de energie electrică și de distribuție a gazelor naturale

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 18:10
(9355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

Pe raza județului Ialomița s-au produs în cursul zilei de joi, 11 ianuarie 2018, două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în jurul orei 20,00, când ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 16:10
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 20:05
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunere de cereri pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:50
(6395 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Miercuri, 10 ianuarie 2018, în apropiere de localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:45
(6696 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: 150 locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES oferă 150 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, la recoltat și ambalat fructe, în regiunea Lleida-Spania ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:05
(5508 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 200 de polițiști au acționat, în perioada 10/11 ianuarie, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 18:20
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune integrată a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 100 de polițiști au acționat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 17:15
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au reluat plățile pentru subvenții

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de luni, 8 ianuarie 2018, s-a reluat plata regulară aferentă Campaniei 2017, fiind autorizați la plată 16148 fermieri, cu suma totală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 16:10
(6647 vizualizări - 0 comentarii)


A fost devansat calendarul de admitere la școlile de Poliție

În luna ianuarie 2018, se desfășoară concursul de admitere la școlile de Poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Calendarul de admitere a fost devansat. Astfel, activitățile încep pe 10 ianuarie a.c. și durează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 14:20
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi!

Vineri, 5 ianuarie 2018, pe raza județului Ialomița s-au produs 4 accidente de circulație, în urma cărora șase persoane au fost rănite ușor. Victimele, cu vârste cuprinse între 20 și 86 de ani, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 13:45
(5788 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 90 de polițiști au acționat, ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 16:05
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Analize detaliate pentru depistarea pesticidelor din alimente

În ultimele 3 luni ale anului 2017, laboratorul DSVSA Ialomița a efectuat analize privind determinarea de pesticide din produse de origine nonanimală (fructe și legume cu conținut ridicat de apă, citrice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 12:20
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bilanțul minivacanței de Revelion

În perioada 30 decembrie 2017-2 ianuarie 2018, aproape 250 de polițiști au acționat zilnic, pe raza județului Ialomița, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Structurile de Poliție ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 11:10
(6713 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore, după ce a tras cu arma în incinta Restaurantului «Central»

Focuri de armă în incinta Restaurantului «Central» din Slobozia. Un tânăr de 29 de ani a fost rănit cu un cuțit de un tânăr de 30 de ani, membru al unui clan de țigani din Țăndărei. După ce și-a înjunghiat ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2018, 21:18
(9268 vizualizări - 10 comentarii)


Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă Boldești a încheiat stagiul de pregătire a promoției 2017 și a trimis în țară forțe proaspete de muncă pentru inspectoratele județene pentru situatii de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 14:05
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: A intrat cu camionul în gard

Polițiștii Secției Rurale Grivița s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că pe raza comunei Cocora s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:25
(6326 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii», pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:10
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...