Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

În pas cu moda eolienelor

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

Pentru prima dată în ultimii ani, autoritățile locale din Ialomița reușesc să se adapteze din mers la unul dintre trendurile europene, respectiv cel privind obținerea de energie regenerabilă. După un prim succes înregistrat în zona Giurgeni-Vlădeni, acolo unde Consiliul Județean a concesionat 1600 de hectare pentru realizarea unui parc eolian, moda eolienelor cuprinde întreg județul. De la Gheorghe Doja și pînă la Mihail Kogălniceanu și de la Giurgeni pînă la Platonești, autoritățile locale se întrec în promovarea de proiecte de gen care promit, pe lîngă venituri substanțiale la buget, o nouă șansă pentru revitalizarea economică a acestor zone. Una peste alta, de la proiecte însumînd 14 megawați... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2011, 10:58 (18237 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

EXCLUSIV: Libertate ungurească pentru mafie țigănească

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

Traficanții de minori din Țăndărei au fost puși în libertate. Decizia aparține magistraților Curții de Apel Tîrgu Mureș. Așadar, 19 dintre arestații în dosarul «Mafia din Țăndărei» sînt actual liberi, măsura judecătorilor impunînd obligația de a nu părăsi localitatea.
Reamintim faptul că, în luna aprilie a anului 2010, la Țăndărei s-a desfășurat cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească din ultimii ani. Bilanțul aficial al operațiunii de destructurare a grupului infracțional din Țăndărei era stabilit la 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru trafic de minori, 24 de persoane reținute și 168 de victime-copii. Potrivit Rechizitoriului, rromii erau... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 10:42 (18212 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sunt false

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sînt false

Peste 80% dintre apeluri primite la numărul de urgență 112 sînt false, ialomițenii punînd autoritățile pe jar doar de dragul de a vorbi la telefon. Cel puțin așa reliefează datele statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale Ialomița, doar 20% dintre apelurile primite fiind cazuri reale.

«Alo? 112? Am sunat degeaba!»
Vineri, 11 februarie, Serviciul de Telecomunicații Speciale Ialomița aniversează Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgență 112. Ca în fiecare an, autoritățile fac publice datele statistice vizînd utilizarea numărului de urgență 112. Potrivit datelor statistice ale Serviciului, în anul 2010 ialomițenii au sunat la 112 de peste 417 mii de ori. ... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 08:37 (13096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

Ialomița, epicentrul accidentelor premeditate

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

La începutul acestui an, Independent atrăgea atenția asupra apariției unei noi meserii, aceea de «tamponator auto». La sfîrșitul lunii ianuarie, presa națională publica povestea unui șofer accidentat premeditat de un «tamponator». Deloc întîmplător, între cele două cazuri există o legătură, iar meseria de «tamponator auto» se dovedește a fi o afacere de familie. Iar, pe lîngă șoferii ghinioniști, «tamponatorilor» le cad victime firmele de închiriat mașini din Ialomița.

Laudă-te gură!
Imediat după publicarea articolului în ziarul nostru, Ionuț Jipa, eroul postării de pe Facebook, a declarat că: «Nu este vina mea că legislația este permisivă. Eu am tamponat polițiști,... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2011, 10:21 (12235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

Transport Privat a anulat în instanță decizia consilierilor municipali

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

În ianuarie 2010, după reluarea de trei ori a licitației privind transportul de călători la Slobozia, cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei decideau cu majoritate de voturi eliminarea din competiție a firmei Transport Privat în favoarea contracandidatei Nick Touring. După un an de procese, firma a cîștigat în instanță anularea deciziei consilierilor locali. Paguba estimată se ridică la 6 miliarde de lei vechi, bani pe care Cristian Andrei, reprezentantul firmei, spune că îi va cere «de la cei vinovați!».

O poveste veche despre transportul în comun
În luna ianuarie a anului trecut, Independent consemna epilogul războiului public dintre Transport Privat și Nick... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 06:46 (17556 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru sănătatea ialomițenilor. Acesta este bugetul oferit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru plata serviciilor medicale prestate în relațiile cu furnizorii pentru primele trei luni ale anului în curs. Președintele CJAS, Mihai Geantă apreciază că aceste sume de bani vor asigura fără sincope desfășurarea actelor medicale în Ialomița...
Pentru asistența medicală primară sau de specialitate, spitale, programe naționale sau medicamente, se vor plăti 30 milioane de lei în primele trei luni ale anului. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit bugetul detaliat pentru asigurarea continuității medicale în primele trei luni ale anului 2011. «Vom continua contractul... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 13:42 (13052 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În oraș circulă taximetre fără autorizație

Pirateria salvează Slobozia

În oraș circulă taximetre fără autorizație

La mai bine de un an de la stingerea acestuia, scandalul suplimentării numărului de taximetre la Slobozia a devenit o amintire. Nu și efectele acestuia. Potrivit unor estimări neoficiale, în acest moment în oraș circulă circa 50 de taximetre fără autorizație. Majoritatea lor aparțin firmelor care, la sfîrșitul anului 2009, au primit ilegal din partea administrației locale dreptul de a suplimenta numărul de taximetre în circulație pînă la 210. O afacere de partid prin care administrația locală a plătit serviciile electorale din 2008 și 2009.

Administrația locală a inventat taximetria-pirat
În anul 2009 piața locală de taximetrie a fost zguduită de scandalul suplimentării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 05:38 (21210 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

Jaf ca-n codrul bugetului județean

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

După 6 luni de război administrativ, Consiliul Județean nu renunță la practicile privind alocarea ilegală a fondurilor publice către administrațiile locale. Atenția acordată de către Instituția Prefectului acestei practici modifică însă maniera oficială de alocare a fondurilor. Oficial, în anul 2011 alocările bugetare se vor face în funcție de proiectele prezentate de reprezentanții administrației locale. Neoficial însă, Consiliul Județean a «sfătuit» primarii invitați la negocieri să ceară doar cît li se va da.

Buget de subzistență vs buget de dezvoltare
Filosofia bugetară a anului 2011, trîmbițată de Guvernul Boc la început de an, se mulează mînușă pe ambițiile politice... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 11:24 (8804 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și cu câinii cum rămâne?

La Consiliul lăudat

Și cu cîinii cum rămîne?

Isteria mediatică ce se desfășoară cu talent în aceste zile, privind cîinii comunitari, și-a găsit loc și la Slobozia. Și încă ce loc! În ședința de Consiliu Local. Asta după ce, cu o seară înainte de întrunirea Consiliului Local, o femeia murea sfîșiată de cîinii vagabonzi bucureșteni. Și deh!, la politică, fotbal și... cîini comunitari se pricepe toate lumea. Și ca să vedeți cîtă dreptate avem, redăm integral o parte din discuțiile purtate pe marginea unui proiect de hotărîre ce viza aprobarea taxelor de revendicare, adopție și cazare a cîinilor fără stăpîn... Și dacă nu înțelegeți nimic, nu vă îngrijorați. Problema cîinilor comunitari este una de actualitate, rămasă nerezolvată de ani de zile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:32 (13555 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25918 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, patria piraților din transportul public

Pagube de zeci de mii de lei noi din cauza indiferenței autorităților

Ialomița, patria piraților din transportul public

Lunar, Ialomița pierde zecii de mii de lei noi din cauza piraților care paralizează transportul public de călători. Și asta sub ochii indiferenți ai autorităților publice județene și cei ai Poliției, al căror rol a devenit decorativ. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît o parte din cîștigurile acumulate ajung și în buzunarele celor chemați să supervizeze acest sector de activitate...

Turnul Babel auto
Județul Ialomița are unul dintre cele mai eterogene parcuri auto din România. Dacă ați avea curiozitatea să aruncați o privire în Autogara din Slobozia, veți descoperi aici, alături de autocare de ultimă generație, hîrburi vechi din 1968, anul în care a fost înființată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 17:42 (22018 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

• Desființarea Spitalului din Țăndărei-o aberație
• Investiții de miliarde pierdute iremediabil
• Autoritățile din cele 13 localități limitrofe se coalizează într-un protest public
• Spitalul Fierbinți-Tîrg, dovada că istoria se poate repeta
• Reacții oficiale dure

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, autoritățile locale din Țăndărei au organizat o conferință de presă în care au criticat dur decizia de desființare a Spitalului. Primarul Vasile Sava a prezentat memoriul pe care îl va înainta Ministerului Sănătății și a declarat că nu se va opri pînă la revocarea deciziei. «Este inadmisibil ca niște funcționari din birourile de la București să șteargă de pe hartă un spital care deservește 38 de mii de locuitori. Unde este descentralizarea autonomiei locale despre care se vorbește și apropierea serviciilor de cetățean?» a tunat edilul în fața presei. Primarul a fost secondat de către directorul Spitalului, Vladimir Turcuman care a susținut... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 09:18 (27797 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA da, Ionașcu ba

A început bătălia pentru apă!

RAJA da, Ionașcu ba

În urmă cu două săptămîni, Independent publica primele informații legate de stadiul negocierilor dintre RAJA Constanța, al doilea operator ca mărime pe piața națională a serviciilor de apă, și administrația locală. Revenim astăzi, în exclusivitate, cu declarații incendiare ale celor implicați în această negociere, care să vă permită să trageți singuri concluzii asupra viitorului SC Urban, unul dintre ultimii supraviețuitori în calea regionalizării serviciilor de apă din România.

Povestea fără sfîrșit a asocierii RAJA Constanța cu SC Urban
RAJA Constanța este dispusă să se asocieze cu SC URBAN. Mai mult decît atît, susține Stroe Felix, directorul acestei societăți de stat, firma este dispusă să preia datoriile istorice ale SC Urban, să plătească debitul pe care aceasta îl are către SC Amonil și să asigure potabilizarea sursei de apă în timp record. Ce s-ar ascunde în spatele «bunelor intenții» ale societății constănțene? Evident, profitul! Și, mai presus de acesta, dorința expansionistă a RAJA Constanța de a deveni primul operator de apă al țării! O dorință care a împins societatea pînă la Chișinău și dincolo de el... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2011, 11:56 (16583 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Țăndărei, desființat

Atentat la Sănătatea publică ialomițeană

Spitalul din Țăndărei, desființat

UPDATE Deputatul PNL Cristina Pocora: «Guvernul PD-L-UNPR-UDMR a hotărît că cetățenii din Țăndărei și din împrejurimi trebuie lăsați să moară!»

Marți, 1 februarie, ministrul Sănătății a făcut publică lista unităților sanitare ce urmează a fi desființate. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, dintre cele 182 de spitale din țară, un număr de 111 unități sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 se vor reprofila în cămine pentru persoane vîrstnice sau centre de permanență. Decizia face parte din procesul de reorganizare a sistemului sanitar românesc...

Spitalul Țăndărei dispare de pe hartă
Ialomița este afectată de reorganizare prin desființarea Spitalului Orășenesc Țăndărei. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, actualul Spital va fi înlocuit de un cămin pentru persoane vîrstnice. Măsura a inflamat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 16:11 (40247 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19282 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15040 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13106 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12721 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15026 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Fețele nevăzute ale Rotavirusului

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Scandalul răsunător al «Rotavirusului» de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a stins... Copiii infectați cu virusul intraspitalicesc au fost transferați la București, Secția a fost dezinfectată, unitatea sanitară a fost inspectată ministerial, iar Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta epidemiologică la Secția de Pediatrie a Spitalului... Rezultatele?

Infecție cu Rotavirus la Spitalul Slobozia
Luni, 10 ianuarie, la primele ore ale dimineții, Spitalul Județean de Urgență Slobozia era ținta unui întreg spectacol mediatic. Fundamentat ce-i drept, subiectul mediei îl constituia infecția cu un virus intraspitalicesc a 11 copii internați pe Secția... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 11:33 (11662 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: «Pescari» prinși la braconaj

Polițiștii feteșteni și-au continuat miercuri, 25 mai, acțiunile pentru combaterea braconajului piscicol. În urma verificărilor, au fost prinse în flagrant două persoane ce pescuiau ilegal. Cei doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:24
(10031 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

În cadrul Programului Operațional Regional 2007-2013, program care constă în achiziționarea echipamentelor specifice pentru îmbunătățirea capacității și calității sistemului de intervenție în situații de ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:21
(9264 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu «somnul» în sacoșă

Polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic, miercuri, 25 mai, o mașină pentru efectuarea unui control de rutină, Autoturismul era condus de un bărbat, de 35 ani, din Brăila. Potrivit polițiștilor, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:20
(7094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei somn


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a, la final

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, Zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, și-a încheiat vineri, 20 mai 2011, cea de-a ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 11:18
(13421 vizualizări - 0 comentarii)


«Avortul oprește o inimă care bate», dezbatere a Protopopiatului Urziceni

«Avortul oprește o inimă care bate», dezbatere a Protopopiatului Urziceni

Marți, 24 mai, Protopopiatul Urziceni a organizat o sesiune de informare pentru elevii Grupului Școlar Agricol din Urziceni a cărei temă a constituit-o «Avortul oprește o inimă care bate». Adolescentele ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:15
(10533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un slobozean de 33 ani a dispărut de acasă. Adrian Ionuț Bratu intenționa să se călugărească!

Slobozia: Un slobozean de 33 ani a dispărut de acasă. Adrian Ionuț Bratu intenționa să se călugărească!

Marți, 24 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați cu privire la dispariția unui bărbat de la domiciliu. Adrian Ionuț Bratu, de 33 ani, a dispărut fără urmă de acasă. Rudele bărbatului au povestit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:06
(7628 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Rețetă de taifas», expoziție la Muzeul Județean

Vineri, 27 mai, la Muzeul Județean Ialomița se va vernisa expoziția de pictură «Rețetă de taifas». Aflată în organizarea Consiliului Județean și a Muzeului Județean, expoziția va cuprinde lucrările Iolandei ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:04
(12060 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Țigări de contrabandă vîndute la piață

Piața Agroalimentară din Slobozia a fost marți, 24 mai ținta polițiștilor slobozeni. În timpul controalelor polițiștii au găsit, într-o tarabă, un rucsac ce conținea 80 de pachete de țigări ce aveau aplicate ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:02
(9502 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer fără permis și cu mandat de arestare

Marți, 24 mai, la Țăndărei, polițiștii aflați într-un filtru rutier au oprit pentru un control de rutină o autoutilitară ce se deplasa pe direcția Hîrșova către Slobozia. În urma vrificărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:01
(9065 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni în trafic

Marți, 24 mai, polițiștii din Țăndărei au desfășurat, timp de două ore, o acțiune pentru siguranța traficului rutier. Astfel, au fost legitimate 70 de persoane și controlate 58 de autovehicule. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 22:59
(11392 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi aunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 20:09
(6164 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii ialomițeni fug de acasă

Ziua Internațională a copiilor dispăruți, 25 mai, este marcată și în Ialomița. Polițiștii ialomițeni oferă publicătății o serie de date legate de disparițiile voluntare sau nu ale copiilor. Statisticile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:51
(11589 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A mințit-o că-i vindecă soțul și i-a furat banii și bijuteriile!

Slobozia: A mințit-o că-i vindecă soțul și i-a furat banii și bijuteriile!

O persoană vîrstnică din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o femeie care a spus că o poate ajuta ca soțul ei bolnav să se vindece. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:44
(7416 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, locul 7 pe țară la venituri colectate

Județul Ialomița se situează pe locul 7 în țară la capitolul «colectare venituri bugetare». Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în luna aprilie 2011, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:21
(7613 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Concursuri în spirit educativ

Pentru cunoașterea și respectarea regulilor de apărare împotriva incendiilor, pompierii ialomițeni organizează două concursuri școlare în scop educativ. Astfel, miercuri, 25 mai, va debuta faza județeană ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:02
(8055 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de Tehnologii și Echipamente pentru Energii Regenerabile», «Salonul de Construcții și Arhitectură», «Salonul Cercetării-pentru energii regenerabile și protecția muncii»

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în parteneriat cu Vivani Salubritate SA Slobozia , Constrif SA Slobozia, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 17:54
(11180 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat la școală și nu s-a mai întors

Urziceni: A plecat la școală și nu s-a mai întors

Luni, 23 mai a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că Matache Gabriel-Leonard, de 14 ani, a plecat de la domiciliu către școală în data de 16 mai 2011 și nu a mai revenit pînă în prezent ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:26
(10609 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil acroșat de o mașină

Duminică, 22 mai a.c., pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unui copil. Astfel, în timp ce un bărbat, din București, conducea un autoturism pe DN2A, ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:12
(7101 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Nu avea permis, a băut și s-a suit la volanul mașinii tatălui său

Un tînăr de 22 ani, din comuna Ciulnița, a decis să ia autovehiculul tatălui său, fără știrea acestuia, deși nu poseda permis de conducere. Acesta a fost depistat de polițiști pe DJ201 și, întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:06
(10807 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan, a intrat într-o autoutilitară

Poliția Orașului Amara a fost sesizată sîmbătă, 21 mai a.c., cu privire la producerea unui accident de circulație. Astfel, în timp ce un localnic, de 43 ani, conducea un vehicul agricol artizanal pe strada ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:02
(9013 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Rutieră a aplicat 297 de sancțiuni în două zile!

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat, la sfîrșit de săptămînă, pe principalele artere din județ. În cadrul acțiunilor, polițiștii rutieri au aplicat 297 sancțiuni contravenționale, au reținut ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 15:57
(8777 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnie

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 16 mai-15 iunie 2011, crescătorii de ovine/caprine pot solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 15:48
(8395 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenție SMURD la accidentul de la Movilița

Echipajul SMURD de la Detașamentul Urziceni a intervenit în ultimele două zile la două urgențe medicale. Sîmbătă, 21 mai, în jurul orei 11.00, paramedicii au acordat primul ajutor medical unui bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:39
(9053 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 87 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 87 locuri de muncă. Astfel, 10 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 18 pentru cei cu studii medii, 56 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:36
(8715 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Jandarmii i-au sancționat pe cei care au apelat la «doamnele» de pe Centură

Peste 1900 lei au însumat sancțiunile aplicate de jandarmi celor care, la sfîrșit de săptămînă, au consumat băuturi alcoolice în locuri publice sau au apelat la serviciile unor «doamne» de pe șoseaua de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:19
(8693 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Tîrgurile din Maia și Grindu funcționau fără autorizație sanitară-veterinară!

Vineri, 20 mai a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița au demarat o serie de controale în tîrgurile din localitățile ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:15
(21165 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Normele de venit din activități agricole pentru 2011, aprobate

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din activități agricole că a fost emisă Decizia nr. 134 din 19.05.2011, pentru aprobarea Normelor anuale de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:52
(9388 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Fiul concubinei i-a furat bicicleta din curte

Agenții Postului de Poliție Mihail Kogălniceanu au fost sesizați de un bărbat, de 48 ani, din comuna Gura Ialomiței despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței o bicicletă. ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:44
(8601 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: I-au furat cazanul din cupru și au vrut să-l vîndă la fier vechi

Pe raza comunei Alexeni, polițiștii au depistat în flagrant doi tineri de 19 și 26 ani, ambii din comuna Borănești, care încercau să predea la un centru de colectare deșeuri feroase un cazan de cupru, de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:41
(8088 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Ialomița: Acțiuni preventive ale Poliției

Pentru creșterea gradului de siguranță publică, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate sîmbătă, 21 mai a.c., în executarea unor acțiuni ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:40
(7719 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...