Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzile pentru prostituție, aproape un miliard

Pagubă în bugetul primarului Ionașcu

Amenzile pentru prostituție, aproape un miliard

Primăria Slobozia și-a identificat o nouă categorie de rău-patnici. Este vorba de prostituatele care refuză plata amenzilor încasate pentru practici sexuale interzise de legislația în vigoare. Acesta este motivul pentru care amenzile neîncasate la bugetul local la capitolul prostituție însumează nu mai puțin de 88 mii de lei...

Prostituția produce găuri în bugetul local
În urmă cu o lună, un șofer de tir, revoltat de proasta calitate a serviciilor oferite, a cerut polițiștilor ialomițeni să sancționeze contravențional prestatoarea de servicii și, dacă se poate, să recupereze paguba produsă buzunarelor proprii. Un nebun, poate veți spune! Și v-am da dreptate dacă n-am... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2010, 18:00 (15491 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Gestionarea deșeurilor, un eșec oficial al administrațiilor locale

În Ialomița, rămîne cum am stabilit!

Gestionarea deșeurilor, un eșec oficial al administrațiilor locale

Anunțat oficial încă de anul trecut, procesul de transformare a gropilor de gunoi din județ în depozite de deșeuri controlate strict de autorități pare definitiv împotmolit. În gunoaie, căci altfel nici nu s-ar putea. Mai grav este că pretutindeni acolo unde autoritățile au cheltuit fonduri europene sau fonduri proprii pentru amenajarea unor rampe moderne de deșeuri, eforturile s-au dovedit inutile. Iar mai nou, pe lîngă rampele europene de 200 mii de euro bucata, au răsărit rampe noi, tipic românești, întinse deocamdată pe cîțiva ari de teren. Însă acesta e doar începutul!

Saga administrativă a gunoiului ialomițean
Povestea gunoiului ialomițean începe în 16 iulie 2... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2010, 17:52 (15982 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ȘPAGA DE PE POD

Corupție la Stația de Taxare de la Fetești

ȘPAGA DE PE POD

Un nou scandal, cu iz penal, este pe cale să izbucnească la Fetești. O gaură de milioane în buzunarul statului și un dosar penal stufos sau, mai pe scurt, corupție la Stația de Taxare Fetești.

Oficial, dosar penal pentru «abuz în serviciu»
Să purcedem abrupt în subiectul articolului de față. Ancheta polițiștilor din Fetești vizează 4 casieri ai Stației de Taxare Fetești, amplasată strategic pe Autostrada Soarelui, la piciorul podului de peste Dunăre.
Varianta oficială a poveștii este că, în luna mai a anului 2010, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din cadrul Poliției Fetești s-au autosesizat din oficiu despre faptul că patru angajați ai Agenției de Încasări... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2010, 09:38 (20304 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Centrala termică de la Patru Frați, o gaură neagră pentru bugetul învățământului ialomițean

Aventuri din jungla cheltuielilor cu Educația

Centrala termică de la Patru Frați, o gaură neagră pentru bugetul învățămîntului ialomițean

De aproape 4 ani, cele 60 milioane de lei investite în învățămîntul ialomițean pe timpul guvernării PNL nasc monștri. Grupuri sanitare de milioane de lei noi, debite restante de ani, lucrări începute și neterminate niciodată, mită, trafic de influență... Și, mai nou, plata dublă pentru aceeași investiție, dar pentru firme diferite. Este cazul centralei termice de la școala din Patru Frați, comuna Adîncata, unde aceeași lucrare a scos din bugetul și așa sărăcit al învățămîntului local zeci de mii de lei pentru plata a doi constructori diferiți. Și asta la un an de la recepția lucrării și mai puțin de 3 luni de cînd primarul comunei a fost acuzat de mită în același caz.

Unde nu-s capete, vai de centrală... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 10:00 (19888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

PSD Ialomița acuză Guvernul de «discriminare politică»

Ordonanța 7 versus Hotărîrea de Guvern 577

PSD Ialomița acuză Guvernul de «discriminare politică»

Politicile guvernamentale din ultima vreme au bulversat definitiv finanțele și așa secătuite ale administrațiilor locale. Slăbite de rectificarea negativă din septembrie, subțiate de reforma bugetară a lui Boc și înecate de războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectura Ialomița, primăriile județului abia de mai supraviețuiesc. În aceste condiții, direcționarea unor sume de bani către anumite administrații locale în urmă cu o lună a generat vii polemici. Pe de o parte, PSD Ialomița acuză Guvernul de «sabotarea investițiilor locale în derulare» și de «risipirea discreționară a banului public». De cealaltă parte, comunități modeste, cum este cea identificată de noi la Sărățeni, descoperă... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2010, 16:13 (16182 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, fără comune!

Finul lui DumneZeu(s) face legi în Parlament

Ialomița, fără comune!

După zvonul privind apariția unei legi care să reducă alegerile locale la un singur tur de scrutin, o nouă fantezie legislativă, moșită de această dată chiar de către finul președintelui Traian Băsescu, își face loc pe agenda administrațiilor locale. Vînturat pe holurile Parlamentului de mai bine de trei luni, proiectul își propune să restructureze din temelii organizarea administrativă, transformînd orașele cu mai puțin de 10 mii de locuitori în comune, iar comunele cu mai puțin de 5 mii de locuitori în sate. În eventualitatea în care un astfel de proiect ajunge să fie votat, din Ialomița vor dispărea trei orașe și nu mai puțin de 56 de comune. Un bilanț alarmant care merită adus în atenția opiniei... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2010, 05:42 (15913 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Unul dintre patronii Mixaj, implicat într-un grav accident de circulație

click pe poză

Silviu Breotă, unul dintre patronii Mixaj-cel mai mare distribuitor de piese auto din zonă, a fost implicat într-un grav accident rutier. Accidentul s-a petrecut în după-amiaza zilei de duminică, 21 noiembrie 2010, în apropierea Combinatului Chimic. Evenimentul rutier s-ar fi produs ca urmare a neatenției și a neadaptării vitezei la carosabilul umed, din primele cercetări ale polițiștilor rezultînd vinovăția șoferului. Autoturismul de teren în care se afla familia Breotă se deplasa pe direcția Slobozia-Drajna, după aproximativ 2 km de la Combinatul Chimic mașina derapînd și părăsind șoseaua. În autovehicul se aflau patru pasageri, Silviu Breotă, soția sa, Rodica, și alte două cunoștințe ale familiei... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2010, 16:03 (25454 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Rotary Club Slobozia: Bal de Caritate pentru copiii cu autism de la Fetești și grupuri sanitare moderne la Spitalul din Slobozia

Rotary Club Slobozia: Bal de Caritate pentru copiii cu autism de la Fetești și grupuri sanitare moderne la Spitalul din Slobozia

Acțiuni umanitare inedite la Slobozia. Rotary Club, în esență o organizație umanitară, a reușit să renoveze trei grupuri sanitare pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În plus, pentru copiii cu autism de la Fetești, Rotary Club va organiza un Bal de Caritate...

Voluntariat pentru pacienții secției ORL
Vineri, 19 noiembrie, la Slobozia, membrii Rotary Club Slobozia au inaugurat investiția la cele trei grupuri sanitare la Spitalul Județean. Investiția a fost realizate din fonduri proprii, pentru confortul pacienților Spitalului din Slobozia.
Întruniți într-o primă conferință de presă, prilejuită de eveniment, membrii Rotary și-au arătat deschiderea către acțiunile... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2010, 15:23 (28793 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Percheziții la Slobozia. Cazul «Texas Oyl», în atenția IGP

Cadre ale Direcției de Ivestigare a Fraudelor din cadrul IGP au descins joi seara, 19 noiembrie, la Slobozia. Motivația ofițerilor IGP ar fi un dosar penal, destul de voluminos și stufos, ce privește o firmă cu sediul social în Slobozia: Texas Oyl SRL.
Acțiunea de seara trecută a vizat efectuarea mai multor percheziții în Slobozia, la domiciliile asociaților firmei, respectiv al contabilei societății, dar și la sediul social declarat al Texas Oyl SRL. Așadar, domiciliile lui Doru Bodeanu, Costel Iordache precum și cel al Vioricăi Cristea au fost scotocite de polițiști, la acțiune participînd și cadre ale Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița.
Surse apropiate anchetatorilor... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2010, 14:30 (7644 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Gabi al lu’ Odică», arestat pentru tâlhărie și ultraj

Clanul din pădurea Groasa se restrînge

«Gabi al lu’ Odică», arestat pentru tîlhărie și ultraj

Înalta Curte de Casație și Justiție reacționează: Anchetele «Independent», dosare penale pentru infractori

Scenariului mafiot turnat în repetate rînduri în Pădurea Goara pare că i se apropie finalul. Unul dintre cei mai de temut membri ai clanului Odică a fost arestat. Decizia procurorilor din Urziceni vine la aproape două luni de cînd «Gabi al lu’ Odică» ar fi incendiat mașina unor pădurari ai Ocolului Silvic... Cu toate acestea, reținerea individului s-a făcut pentru o altă faptă, comisă într-una dintre nopțile săptămînii trecute.
Un episod din scandalul ce a răsunat din Pădurea Groasa s-a petrecut la începutul lunii septembrie 2010 cînd unul dintre membrii clanului Odică, recidivist, a fost prins de pădurari cu o căruță plină cu lemne. Gabi Alexe, căci despre domnia sa este vorba, s-a lăsat prins... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2010, 14:15 (24720 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nu mor caii cînd vrea milionarul Cristian Drăgoi

Genocidul cabalin de la Fierbinți, blocat cu executorul judecătoresc

click pe poză

Miercuri, 17 noiembrie, caii de la Fierbinți au fost trecuți în grija autorităților grație unei ordonanțe preșidențiale. Angajații responsabili de maltratarea cailor s-au opus minute în șir pătrunderii autorităților în incinta fostului CAP (vezi slideshow). Actual, animalele primesc tratament și îngrijiri medicale adecvate.

Executorul judecătoresc, brutalizat de paznicii cailor
Așadar, miercuri, 17 noiembrie, la orele 11,30, un executor judecătoresc, însoțit de polițiști și reprezentanți ai presei, au descins în grajdurile fostului CAP de la Fierbinți pentru a pune în execuție decizia de eliberare a cailor. După o jumătate de oră de negocieri, reprezentanții legii au... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2010, 17:16 (17410 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan este liber!

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Proxenetul Tămîrjan este liber!

În seara zilei de marți, 16 noiembrie, Ion Tămîrjan, slobozeanul acuzat că a racolat 80 de fete pentru prostituție, a fost eliberat din Penitenciarul Slobozia. Eliberarea survine în urma unei decizii a Curții de Apel București care a aprobat judecarea sa în libertate, impunînd în schimb interdicția de a părăsi țara. Alături de Ion Tămîrjan a mai fost eliberat din Penitenciarul Slobozia și Relu Costan, anchetat alături de Ion Tămîrjan, Ștefan Radu Nicola și Gabriel Alexandru Voicu, pentru aceleași acuzații. La ieșirea din Penitenciar, Ion Tămîrjan a declarat că este nevinovat și că stenogramele publicate în presă au fost interpretate greșit. «Am fost eliberați pentru a fi judecați alături ce ceilalti... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:53 (18812 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița se ceartă pe hotare

S-a deschis sezonul reîmpărțirii administrative a județului

Primăriile din Ialomița se ceartă pe hotare

După ce timp de peste 40 de ani, dintre care 20 de ani și mai bine de post-revoluție, administrațiile locale din Ialomița și-au mutat proprietarii de terenuri de la Ana la Caiafa și de-acolo înapoi, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a decis că și limitele teritoriale ale localităților trebuie rescrise. Proiectul se numește RELUAT și își propune «vectorizarea limitelor unităților administrativ -teritoriale». Din păcate, consecința directă a acestui fapt o reprezintă reluarea litigiilor teritoriale dintre administrațiile locale, litigii care vor ajunge, cel mai probabil, pe rolul instanțelor de judecată.

O lege veche de 40 de ani
Litigiile pentru... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 14:48 (16688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectură costă 4 milioane de lei

Războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectură costă 4 milioane de lei

Declanșat la începutul lunii septembrie, de un ordin al prefectului Mădălin Teculescu prin care acesta cerea blocarea conturilor unităților administrative din județ unde Consiliul Județean a distribuit ilegal, pe criterii strict politice, sume din bugetul județului, războiul dintre Consiliul Județean Ialomița și Prefectură a intrat într-o nouă etapă. Numai că de această dată există și o notă de plată. Potrivit primelor estimări, aceasta este de circa 4 milioane de lei noi. Și ar putea crește!

Conturi blocate = bani pierduți
Deși Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, războiul dintre cele... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 06:12 (12582 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Guvernul Boc, învins în Ialomița

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Celebra decizie a guvernului Boc de diminuare a salariilor bugetare cu 25 la sută a generat panică în rîndurile administrației locale. Dar nu și resemnare! La nici o lună de la aplicarea ei, edilii locali și sindicatele au găsit o breșă prin care și-au putut recupera circa 10% din salarii în mod legal. Creșterile salariale, aprobate de către plenul consiliilor locale, au fost contestate de către reprezentantul Guvernului Boc în teritoriu, respectiv prefectul Mădălin Teculescu. La 4 luni de la mutarea acestui litigiu în instanțele de contencios administrativ, salariații administrațiilor locale cîștigă. Începînd cu această săptămînă, salariații administrațiilor locale își pot majora salariile cu... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2010, 05:48 (14098 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

După modelul Guvernului Boc, care promite permanent noi și noi tronsoane de autostradă, administrația județeană promite ialomițenilor de două mandate și mai bine reabilitarea podurilor județene. Și tot asemenea autostrăzilor, care așteaptă să fie lungite, lărgite și, mai ales!, construite, podurile ialomițene aflate într-un permanent proces de degradare așteaptă și ele ca promisiunile administrative să devină realitate. Pînă atunci...

Număr cu ghinion
În Ialomița, administrația județeană a moștenit 13 poduri. Lungimea totală a lor este de 712 metri. Într-o ordine aleatorie, acestea sînt poziționate în localitățile Dridu, Adîncata, Ciulnița, Ciochina, Rași, Bucșa, Bucu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 13:46 (14634 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Joi, 4 noiembrie, la Penitenciarul Slobozia a debutat a doua etapă a proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor aflate în detenție prin o mai bună educație, informare a societății și îmbunătățirea activităților din penitenciar». Proiectul al cărui prim program a debutat în luna mai a acestui an este structurat în 5 etape și se desfășoară la nivelul a 6 penitenciare din România. Programele incluse în acesta sînt derulate de către Administrația Națională a Penitenciarelor în parteneriat cu Direcția Generală a Serviciilor Penitenciarelor din Portugalia «Global Change» și Universitatea din Lisabona. Valoarea totală a proiectului este de 5 milioane de euro, iar primele rezultate... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 07:42 (16049 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

Preluarea Amonil, la secret!

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

• doi acționari majoritari ai Amonil sancționați cu amenzi maxime de 50000 lei
• Jovline și Zalois refuză să se supună obligațiilor impuse de legislația pieței de capital
• CNVM nu mai acceptă «secretomania» din acționariatul Combinatului Chimic și vrea publică oferta de preluare

Doi dintre acționarii majoritari ai Amonil Slobozia au fost sancționați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare cu amenzi maxime. Instituția nu se află la o primă astfel de sancțiune, în noiembrie 2009 CNVM solicitînd ca cei doi acționari ai Combinatului, Zalois și Jovline, să facă publică oferta de preluare a Amonil... Neconformîndu-se, cele două entități fiscale cu sediul în Belize au încasat săptămîna trecută amenzi maxime pentru încălcarea legislației pieței de capital.
Acționariatul Combinatului Chimic de la Slobozia revine din nou în actualitate. Asta întrucît acționarii majoritari ai companiei refuză sistematic să facă publică identitatea persoanelor ce coordonează Amonil. Actual... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2010, 09:46 (16705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

TURISM DE PUȘCĂRIE

«Afaceri judiciare» pe banii statului

TURISM DE PUȘCĂRIE

Se dau în judecată între ei, acuză instituțiile statului sau persoane despre care nici nu au auzit, totul pentru a se plimba de la un penitenciar la altul. Practica deținuților, «afaceri» în termeni specifici, a dezvoltat în închisorile românești un adevărat turism de pușcărie... Iar plimbarea e gratuită. Sau pe banii statului, cum preferați! Iar aceștia nu sînt deloc puțini...

«Afaceri judiciare»
În vreme de criză economică, cînd bugetarii demisionează singuri, cînd primăriile dau faliment, iar șomerii împînzesc holurile agențiilor de recrutare, deținuții ialomițeni se plimbă. Și nu oricum. Voiajul pușcăriașilor scoate lunar din vistieria Penitenciarului Slobozia sute... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2010, 17:05 (21988 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

EXCLUSIV: Control-fulger la Urziceni

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

Captură de proporții a inspectorilor vamali la Urziceni: 1000 de baxuri țigări de contrabandă de proveniență Republica Moldova. Controlul-fulger s-a desfășurat în dimineața zilei de joi, 11 noiembrie 2010, locația fiind curtea firmei MONDOTRANS din Urziceni, aparținînd cunoscutului om de afaceri Nicolae Balcă.

Control precedat de filaj
Potrivit unor surse, controlul Administrației Naționale a Vămilor a fost precedat de un filaj «temeinic». Atît de «temeinic» încît prin zona Urziceniului transportatorii și-au pierdut urma. Însă întîmplarea a făcut să fie depistați fix în locația cu depozitele firmei aparținînd lui Balcă, Mondotrans...
Acum, pentru cei care nu-l cunosc... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 19:09 (22738 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Biblioteca Județeană Ialomița: «Școala Altfel», proiect educațional inedit

În perioada 2-6 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează «Școala Altfel», un parteneriat școală-bibliotecă. Evenimentul presupune organizarea de activități precum vizitarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:14
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Stelnica

Peste 85 de persoane au fost legitimate joi, 29 martie a.c., în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii Secției de Poliție Stelnica în colaborare cu agenții posturilor de poliție arondate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:01
(12999 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Miercuri, 28 martie a.c., o femeie din comuna Gheorghe Doja a decoperit în propria curte un pistol. Ea a sunat de urgență la Poliție. Femeia efectua lucrările agricole de primăvară în curte. Ea a descoperit ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:42
(13431 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație: Elevii ialomițeni iau lecții de prim-ajutor

Săptămîna viitoare va debuta într-un mod inedit pentru elevii din întreaga țară. Ei vor merge la «Școala Altfel». În cadrul acestui program, timp de șapte zile, școlarii vor participa la activități extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:39
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Vineri, 30 martie a.c., președintele PP-DD, Dan Diaconescu, vine în Piața Revoluției din Slobozia pentru a se întîlni cu simpatizanții săi din tot județul Ialomița. Dan Diaconescu va ajunge în Piața Revoluției ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:35
(23279 vizualizări - 23 comentarii)


Ialomița: Inspectorii DSVSA, controale înaintea Sărbătorilor Pascale

Pentru a preveni toxiinfecțiile alimentare de Paște, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și-au intensificat controalele. În special, inspectorii DSVSA verifică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:26
(7692 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil descoperit în mijlocul cîmpului

Plecat la muncile agricole, un bărbat din localitatea Mărculești a decoperit pe cîmp un proiectil neexplodat. Panicat, omul a sunat de urgență la 112. Elementul de muniție avea un diametru de 120 de milimetri ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:22
(8800 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: RAJA întrerupe furnizarea apei potabile joi, 29 martie 2012!

«Miercuri, 29 martie, în intervalul orar 9,00-18,00 se va întrerupe furnizarea apei potabile în orașul Țăndărei» informează reprezentanții societății furnizoare de apă potabilă în localitate, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:15
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de Paști la Muzeul Județean Ialomița

Luni, 2 aprilie a.c., începînd cu orele 13,00, Muzeul Județean Ialomița vernisează expoziția «Lumina Învierii. Tradiție și cultură religioasă în Bărăganul ialomițean». Expoziția se înscrie într-un program ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:02
(7406 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Hai pe net! 2012», campanie lansată de Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, partener al Consorțiului Alianța Digitală pentru România, lansează, în perioada 26-30 martie 2012, Campania «Hai pe net! 2012». Activitățile aflate în organizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:58
(7459 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: A furat din curtea consăteanului

După ce în perioada 9-26 martie 2012 a furat mai multe bunuri din locuința unui bărbat de 36 ani, din Ciulnița, un bărbat de 47 ani a fost identificat și prins de polițiști. Hoțul, consătean cu victima ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:56
(9709 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Ialomița: Hoți de fier vechi

Marți, 27 martie a.c., polițiștii din Țăndărei au prins pe raza de competență doi bărbați de 38, respective 47 ani. Cei doi, domiciliați în Fetești, se deplasau cu două căruțe în care transportau peste ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:55
(9016 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a polițiștilor și jandarmilor

Marți, 27 martie, în intervalul orar 15,00-17,00, polițiștii din Urziceni în colaborare cu jandarmii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:54
(8860 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pescari fără autorizație, prinși

Doi tineri de 21, respectiv 26 ani, ambii din Fetești, au fost prinși marți, 27 martie a.c., de către polițiști în timp ce pescuiau pe brațul Borcea. Cei doi s-au folosit de o ambarcațiune de tip lotcă ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:54
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:25
(8606 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii avertizează asupra înșelăciunilor din mediul rural!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația asupra pericolului de înșelăciune. Este vorba despre un mod de operare extrem de periculos și aplicat cu succes în cazul bătrînilor din mediul rural. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:13
(8264 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru raportarea anuală a persoanelor juridice aflate în lichidare

Vineri, 30 martie 2012, este data limită pînă la care persoanele juridice aflate în lichidare pot depune raportarea anuală la administrațiile financiare teritoriale. Obligația se aplică societăților comerciale ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:11
(13710 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident într-o intersecție

Luni, 26 martie a.c., la Țăndărei s-a produs un accident de circulație cu o victimă. Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un bucureștean, de 36 ani, se deplasa la volanul unei autoutilitare, în ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:07
(9770 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Trei saci cu sturioni, confiscați

Luni, 26 martie, polițiștii au prins, la Făcăeni, doi bărbați de 32, respectiv 60 ani, domiciliați în Bordușani, care se deplasau cu o căruță. În vehiculul celor doi, polițiștii au găsit trei saci cu pește ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:04
(9833 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Doi bărbați de 29 și 35 ani, ambii din Slobozia, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Infracțiunea a fost sesizată polițiștilor, luni, 26 martie, de către un bărbat din Gheorghe Lazăr, care ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:03
(10134 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi fără permise, la volan

Un bărbat de 63 ani, din Fetești, a fost oprit de polițiști luni, 26 martie, în trafic, în comuna Stelnica, în timp ce conducea un autovehicul. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au stabilit cp ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:01
(7242 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Clinică medicală angajează asistent medical cu experiență în recoltare și reprezentant medical pentru punctul de lucru din Slobozia
CV-urile vă rugăm să le trimiteți ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 10:12
(9235 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Căzănești

Mașină furată din Italia, găsită la Căzănești

Un bărbat de 34 ani, din Căzănești, a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină ce figura urmărită internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat vineri, 23 martie, cînd polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:31
(9541 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-un panou publicitar

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 23/24 martie, la Slobozia, în jurul orei 03,00, s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Potrivit polițiștilor, un tînăr de 21 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:22
(8985 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: 12 șoferi au rămas fără permise, amenzi de peste 56000 lei

În perioada 23-26 martie, polițiștii rutieri au sancționat neregulile comise de șoferi pe șoselele județului prin aplicarea a peste 270 amenzi, retragerea a 5 certificate de înmatriculare, alți 12 șoferi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:18
(10705 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru infracțiuni rutiere

Vineri, 23 martie, un bărbat de 37 ani a fost prins și încarcerat. Pe numele acestuia Judecătoria Ploiești a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 ani închisoare pentru o infracțiune la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:03
(9794 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: A furat din curtea unui consătean

Polițiștii anchetează un tînăr de 26 ani, din Traian, pentru furt. Infracțiunea a fost sesizată polițiștilor vineri, 23 martie, cînd un bărbat de 32 ani din localitate a anunțat polițiștii că din curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:33
(7978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian furt


Adăpost de animale cuprins de flăcări la Ion Ghica, furaje arse la Fetești

În după-amiaza zilei de duminică, 25 martie a.c, un adăpost de animale al unui cetățean din satul Ion Ghica a fost cuprins de flăcări, după ce proprietarul a aprins un foc în curte și l-a lăsat nesupravegheat ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:13
(9853 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți la volan

Un tînăr prahovean, de 23 ani, conducător al unui autoturism, a fost oprit în trafic de polițiști pentru un control de rutină. Verificările ulterioare au demonstrat că tînărul nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:11
(9408 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 114 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 26 martie 2012, sînt disponibile 114 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:10
(8160 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...