Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nick Touring vrea să subânchirieze concesiunea

Nick Touring vrea să subînchirieze concesiunea

După ce a reușit cu scandaluri răsunătoare să-și adjudece serviciul de transport public, Nick Touring SRL, firma controversatului om de afaceri Nicu Pericli, are o nouă surpriză pentru administrația municipală. Iar surpriza, transcrisă într-o solicitare adresată Consiliului Local Slobzia, a fost analizată săptămîna precedentă în ședința de lucru lunară. În aceeași dezbatere, solicitarea lui Pericli a fost contestată de primarul Gabi Ionașcu, catalogînd demersul Nick Touring drept unul ce contravine legii și contractului de concesiune.
Săptămîna precedentă, consilierii locali slobozeni au dezbătut în ședința lunară de lucru o solicitare cel puțin interesantă. Societatea Nick Touring SRL, firma... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 14:26 (15588 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maria Unțanu sau arta de a stăpâni PUNCTUL

Maria Unțanu sau arta de a stăpîni PUNCTUL

Cartea de vizită a artistului Maria Unțanu e prodigioasă. Un număr record de premii alături și împreună cu elevii pe care i-a îndrumat în calitate de profesor în cadrul Palatului Copiilor din Slobozia (256, dintre care 153 sînt premii internaționale obținute în toată Europa, dar și în SUA, India sau Japonia), patru expoziții personale și zeci de ani de căutare a unor forme noi de exprimare a emoției artistice, prin desen și culoare. Acestea sînt reperele sumare ale unei vieți dedicată graficii, o artă pe care Maria Unțanu a împins-o către un nou nivel, într-un banal tîrg de provincie, făcîndu-ne contemporani cu una dintre cele mai intangibile taine: taina desăvărșirii punctului.

«Una este să te uiți și alta este să vezi!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 14:42 (20380 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

«Ziua Fermierului», prima ediție

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

La sfîrșitul săptămînii trecute, la Urziceni, a avut loc prima ediție a «Zilei Fermierului», manifestare al cărei scop declarat a fost să așeze la masa dialogului fermierii ialomițeni și autoritățile centrale. Considerată drept un succes, întîlnirea de sîmbătă a beneficiat de prezența a peste 80 de fermieri din zona de nord-vest a județului, precum și de reprezentanții autorităților locale și centrale din domeniu. Tema întîlnirii a fost, ca de obicei în astfel de situații, agricultura!

Patimile agriculturii
Sîmbătă, la restaurantul Royal din Urziceni, peste 80 de agricultori din zonă s-au întîlnit cu reprezentanții ministerului Agriculturii și cei ai autorităților județene... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 09:16 (14618 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Joi, 28 octombrie, Slobozia a avut parte de una dintre cele mai animate ședințe de Consiliu Local din acest an. Deși banală în aparență, întîlnirea a reconfirmat tensiunile politice și lupta de orgolii din cadrul legislativului local, demonstrînd încă o dată că administrația este, înainte de toate, un act de voință politică.

Un pas înainte, doi înapoi
Dominată ca de fiecare dată de mașina de vot PSD a celor 13 consilieri PSD, ședința din luna octombrie a Consiliului Local Slobozia a statuat cîteva inițative demne de atenția opiniei publice locale. Cea mai importantă dintre acestea este, fără îndoială, proiectul privind creșterea tarifelor pentru activitatea de colectare... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2010, 10:12 (16336 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paros, persona non grata

Paros, persona non grata

Pentru afronturile aduse în mod repetat autorităților locale și colegilor de partid ai primarului Gabi Ionașcu, consilierul Radu Paros a fost declarat persona non grata. Potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, acesta deține concomitent și funcția de consilier local și pe aceea de director al Servicului Județean de Ambulanță, fapt interzis de legislația în vigoare. Pentru că Radu Paros nu a decis în termenul legal de 30 zile oferit de lege, susține Gabi Ionașcu, autoritatea locală și-a luat libertatea de a sesiza Autoritatea Națională de Integritate cu privire la această situație. În replică la acuzațiile care i se aduc, consilierul Radu Paros susține că este nevinovat și că Legea a fost... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 17:42 (18522 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război public între Primăria Slobozia și IPJ Ialomița

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război în toată regula între administrația slobozeană și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Mărul discordiei îl constituie refuzul conducerii Poliției de avizare a unei societăți de pază care să presteze servicii de securitate în interes cetățenesc. Finalul conflictului nu se întrevede în viitorul apropiat și, cel mai probabil, litigiul va fi soluționat în instanță...

SRL pentru liniștea polițiștilor comunitari
Ideea înființării unei societăți de pază al cărei unic acționar să fie Consiliul Local Slobozia a aparținut în totalitate administrației municipale și a fost privită drept soluție în fața valului de disponibilizări ce viza Poliția Comunitară. Transpusă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 08:20 (23465 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

Autoritățile, depășite de evenimente

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

La două săptămîni de la identificarea celor 50 de tone de deșeuri toxice depozitate ilegal la Albești, autoritățile județene continuă să ofere explicații contradictorii legate de eveniment. Nelu Găină, unul dintre reprezentanții firmei care a concesionat terenul, este cercetat penal de mai mulți ani. Populația este panicată și reclamă lipsa de implicare a autorităților locale în rezolvarea problemei. Primarul comunei, Marin Constantin, susține că nu există niciun pericol real de contaminare.

Concesiune pentru deșeuri toxice la marginea satului
În urmă cu două săptămîni, în imediata vecinătate a fostului CAP Albești, polițiștii ialomițeni în colaborare cu Garda de Mediu... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 15:20 (19397 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

Patronul unuia dintre «magazinele de vise» din Slobozia a dat serioase bătăi de cap autorităților. În încercarea de a-l prinde în timp ce vindea ierburi interzise, polițiști și comisari ai Gărzii Financiare s-au trezit singuri în magazinul supus verificării, tînărul fugind mîncînd pămîntul... S-a întors, după aproximativ 40 de minute însoțit de mama sa, avocat de profesie.
Vineri, 29 octombrie, noaptea, polițiști ai Compartimentului de Crimă Organizată din cadrul IPJ Ialomița și comisari ai Gărzii Financiare au descins într-unul din magazinele ce comercializau produse etnobotanice din Slobozia. Locația, situată lîngă unul dintre barurile populate din municipiu, se afla în proprietatea lui ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 14:16 (16727 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

Ședința Consiliului Județean Ialomița a statuat intențiile aleșilor

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

După principiul «nici o masă fără pește, nici o lună fără investiții bugetare», administrația Ciupercă a pregătit o nouă ședință de Consiliu Județean în care să-și legifereze cheltuielile instituționale. Ședința s-a desfășurat joi, 28 octombrie a.c., cuprinzînd peste 15 proiecte de hotărîri. Au atras însă atenția două dintre ele: primul se referea la cheltuielile de întreținere a drumurilor, estimate pentru anul viitor la peste 1,2 milioane de lei, iar cel de-al doilea la împrumutul de 25 milioane de lei pentru contractarea unei finanțări rambursabile interne...

12 milioane pentru cîrpirea drumurilor județene
Ședința de Consiliu Județean de la jumătatea acestei săptămîni... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 05:06 (14733 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți (II)

Războiul feudelor a intrat în atenția DGA via Prefectura Ialomița

Răscoala de la Sudiți (II)

În urmă cu trei săptămîni, ziarul nostru relata despre conflictul dintre administrația locală din Sudiți și o firmă din Cluj, aceasta din urmă acuzîndu-l pe primarul localității că refuză să înregistreze contractele de arendă ale firmei. Declarațiile neoficiale de atunci s-au transformat acum într-un memoriu depus la Prefectura Ialomița, iar aceasta și-a declinat competența propunînd cazul Direcției Generale Anticorupție Ialomița. Un conflict care confirmă că lupta pentru acapararea feudelor agricole în Ialomița nu a încetat niciodată, iar interesele din jurul suprafețelor agricole compacte justifică orice ilegalitate.

Toți vor pămînt!
Litigiul dintre primarul Emil ... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 14:06 (24923 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara, la un pas de apă potabilă

Cu o o investiție de 900 mii de euro într-o sursă subterană

Amara, la un pas de apă potabilă

În condițiile în care unul din trei locuitori din Ialomița primește apă din sursa subterană a orașului Slobozia, autoritățile din zona periurbană caută permanent noi soluții de potabilizarea a apei. Prima dintre administrațiile locale care a reușit performanța de a se desprinde de sursa de apă a Sloboziei este Amara. În mai puțin de o lună, comunitatea de aici va beneficia de propria sursă de apă subterană, la un preț mai mic decît cel oferit de către SC Urban. Valoarea investiției, derulată prin programul PHARE 2006, este de 907612 euro, iar numărul beneficiarilor depășeste cifra de 8000.

Banii europeni fac minuni
Amara este unul dintre orașele privilegiate ale județului... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 08:36 (22539 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

• Hyundai livrează 129 de autovehicule pentru Summitul G20 din Seul.
• Printre acestea se numără cel mai performant model de lux Equus și autovehiculele electrice BlueOn.

Hyundai Motor Company, cel mai mare producător de autovehicule din Coreea de Sud, a predat autovehiculele oficiale pentru Summitul G20 din Seul în fața Coex Center din Seul, locație care va găzdui evenimentul. Hyundai Motor Company va pune la dispoziția organizatorilor 129 de autovehicule pe perioada Summitului, dintre acestea evidențiindu-se limuzina Equus, care va transporta liderii G20.
«Sîntem mîndri să furnizăm autovehiculele oficiale pentru un eveniment internațional de o asemenea anvergură» a afirmat vice-președintele Hyundai Motor Company... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 14:25 (8674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

Ultima afacere de sezon a județului

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

La 5 ani de la punctul de maximă expansiune a firmelor de securitate, această afacere continuă să creeze zone de inflorescență pe piața de profil. Iar cînd acest aspect se întîmplă în Ialomița, pe banii contribuabililor, iar în afacere ajung să fie implicate zeci de instituții publice, afacerea începe să miroasă a trafic de influență, fonduri direcționate și contracte încheiate fără niciun criteriu justificativ. Totul într-un județ în care instituțiile concediază angajați, firmele care fac producție dau faliment, iar lipsa banilor lasă an de an tot mai multe suprafețe de teren agricol necultivate...

Poliția Comunitară Slobozia, declanșatorul exploziei
Pentru conformitate... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 10:05 (15640 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: pază Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vinde băuturi alcoolice

Superofertă!

Primăria Slobozia vinde băuturi alcoolice

Dragi consumatori de băuturi alcoolice. Primăria municipiului Slobozia face pentru dumneavostră un anunț extrem de important. De azi înainte, puteți renunța la vechile obiceiuri de a vă petrece timpul în dugheana de la colț. Asta fiindcă administrația slobozeană scoate la vînzare nu mai puțin de 92 mii de litri de băuturi alcoolice la prețuri de producător. Valorea estimativă a băuturilor alcoolice se ridică la peste 7 milioane de lei noi, banii urmînd să acopere o țeapă încasată de bugetul local în urma unor relații comerciale cu o societate.

Cine vrea vodcă să meargă la Primărie
Pentru a scăpa de alcoolul intrat în proprietate ca urmare a unui plan de reorganizare... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2010, 10:42 (19773 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

FC Voluntari-Unirea Slobozia 1-2

Unirea Slobozia este lider! Mulțumim Călărași!

Două rezultate banale de 2-1 au răsturnat situația în Seria 2 din Liga a III-a. În etapa a X-a, disputată vineri, 29 octombrie, bomba a fost detonată la Călărași. Acolo, Dunărea din localitate a produs prima înfrîngere din acest sezon pentru liderul de la acea oră, Callatis Mangalia. Călărășenii au beneficiat de două penalty-uri pe care le-au transformat, avînd 2-0 pînă spre final. Callatis a redus din handicap în ultimul minut, prea tîrziu însă pentru a mai reuși ceva. S-a terminat 2-1 pentru Dunărea Călărași, rezultat care a deschis culoar Unirii Slobozia pentru poziția de lider.
Elevii lui Constantin Prepeliță au început nefericit meciul cu FC Voluntari, disputat în deplasare pe stadionul... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2010, 13:45 (15241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Embargo pentru taximetre în zona periurbană

Polițiștii ialomițeni obligă locuitorii din afara Sloboziei să circule cu maxi-taxi

Embargo pentru taximetre în zona periurbană

Scandalurile dintre maxi-taximetrele care deservesc orașul Slobozia și taximetriștii particulari care folosesc aceleași trasee par să nu se mai termine. Dar cînd Poliția este cea care arbitrează aceste conflicte prin aplicarea abuzivă a legii în favoarea uneia dintre tabere, conflictele devin o problemă a comunității. Iar banala luptă pentru clienți se transformă într-un război în toată regula ale cărui victime putem deveni fiecare dintre noi.

Abonat la abuzurile polițiștilor
Cazul taximetristului Alexandru Mihalcea ar putea fi considerat unul de notorietate datorită mediatizării excesive din ultima vreme. Cu un flagrant înscenat în urmă cu 6 luni la cererea patronului... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2010, 09:46 (20243 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Tînărul hoț slobozean prins cu mașina furată și plăcuțe de înmatriculare false a fost trimis în judecată

Tînărul slobozean prins conducînd o mașină furată din localitate a fost trimis în judecată de procurori. Dosarul său se află acum pe fondul Judecătoriei Slobozia...
În urmă cu o săptămînă, Indpendent a dezvăluit o incredibilă povestea a unui furt de mașină. Povestea în fond nu este una spectaculoasă, însă decizia unui procuror slobozean de a lăsa în libertate hoțul deși acesta își recunoscuse fapta, sub pretextul inexistenței pericolului social, amplifica o clemență deloc justificată a magistratului. Iar pentru cei cărora le-a scăpat din vizor subiectul facem cuvenitele precizări.
În urmă cu aproximativ o lună, o femeie din Slobozia a căzut victimă unui hoț. Individul, un tînăr din aceeași... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 11:23 (18572 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Pe banii contribuabililor

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Credincios pînă la sacrificiu de sine celor trei priorități județene declarate, infrastructură rutieră, sănătate și cultură, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă vopsește gropi. Mai precis gropile din asfaltul județean, asfalt nereparat de la calendele grecești. Exagerăm firește, dar exagerările noastre sînt floare la ureche pe lîngă ceea ce se întîmplă în realitate.

Reviga, studiu de caz
În urmă cu două săptămîni, Niculae Began, primarul comunei Reviga cerea public repezentanților Consiliului Județean urgentarea lucrărilor de refacere a infrastructurii rutiere la nivelul localității, reclamînd gradul extrem de degradare a acesteia și orientarea... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 09:14 (17377 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

Vă mai amintiți despre licitația organizată de Primăria Slobozia pentru vînzarea unor spații în incinta Policlinicii cu plată din localitate? Da, sigur că vă amintiți! Că doar ca urmare a acestei activități edilitare fiica primarului Gabi Ionașcu, proaspăt absolventă a Facultății de Stomatologie, a primit un spațiu pentru înființarea unui cabinet medical particular.
Ei bine, după cum știți, dezvăluirile au fost produse de liberalii ialomițeani, într-un cadru organizat. În replică, primarul Ionașcu a catalogat dezvăluirea liberalilor drept «o bombă de presă», încercînd să justifice cum nici usturoi n-a mîncat, nici gura nu-i miroase. Revenind, licitația prin care medicul Ana Maria Ionașcu a... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 16:49 (20533 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Delapidare la Primăria Fierbinți-Târg!

Exclusiv: Curtea de Conturi constată, Poliția cercetează

Delapidare la Primăria Fierbinți-Tîrg!

Taxe și impozite însușite fără drept de o casieră a unității administrativ-teritoriale Fierbinți-Tîrg, peste 64 mii de lei evaporați din bugetul local și un funcționar public cercetat penal pentru delapidare! Aceasta este descrierea sumară a ultimei fraude administrative înregistrată la o primărie ialomițeană...

Casierița de la Fierbinți a prăduit bugetul local
Primăria Fierbinți-Tîrg a fost nu demult ținta unui control al Curții de Conturi. Printre altele, instituția abilitată în verificarea legalității exercițiului fiscal a făcut o descoperire halucinantă. Din bugetul orașului lipseau bani cu nemiluita al căror traseu indicau un singur destinatar: casiera compartimentului... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 08:24 (89111 vizualizări - 35 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7994 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4385 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12961 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7401 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5913 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6304 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7313 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4997 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6341 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4888 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3634 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3544 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5620 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4496 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...