Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legea 273/2006 cutremură administrațiile locale

Restanțele, prioritatea nr. 1 a viitoarelor bugete locale

Vineri, 8 octombrie, în cadrul unei ședințe publice, reprezentanții Consiliului Județean au informat administrațiile locale cu privire la principalele modificări operate la nivelul cadrului legal care reglementează funcționarea bugetelor locale în următorul an fiscal. Potrivit declarațiilor oficiale, noile reglementări vizează elaborarea proiectelor de buget pe anul 2011, precum și estimările pentru anii 2012-2014.

Unde-i lege, totu-i brambura
Ședința de vineri, 8 octombrie, desfășurată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia în prezența majorității reprezentanților administrațiilor locale din Ialomița, a avut drept scop informarea cu privire la o serie de modificări... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2010, 13:48 (7784 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgente a devenit funcțională

Unitatea de Primire Urgente a devenit funcțională

După un 2 ani de așteptare și peste 2 milioane de lei cheltuiți, Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean a devenit funcțională. Inaugurarea noii facilități s-a făcut joi, 14 octombrie, la orele 11.00. Din păcate, noul UPU continuă să fie deservit de un singur medic...

UPU-PU-PU...
Una dintre cele mai controversate investiții ale Consiliului Județean Ialomița, noua Unitate de Primire Urgențe a Spitalului Județean, a fost inaugurată în prezența oficialilor administrației județene. Potrivit declarațiilor oficiale, noua facilitate dispune de dotări minimale, care permit însă asigurarea asistenței medicale de urgență pentru 12 pacienți simultan. Din păcate, mărirea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 19:39 (19556 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finanțiștii cer stimulente în stradă

Finanțiștii cer stimulente în stradă

Angajații Fiscului ialomițean au încetat să mai lucreze, manifestîndu-și nemulțumirile față de veniturile diminuate în ultimele luni sub forma unui protest spontan. Acțiunea a început miercuri, 13 octombrie, puțin după orele 14.00, cînd toți angajații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au ieșit în fața instituției. Revendicările protestatarilor au vizat acordarea sporurilor și stimulentelor care pînă în urmă cu ceva timp erau o componentă de bază a venitului lunar. Protestul funcționarilor Fiscului ialomițean va lua sfîrșit la finalul programului de lucru, asta fiindcă un astfel de protest spontan nu poate fi organizat mai mult de o zi.
«În urma celor vizionate la televizor, am făcut o notificare prin care am înștiințat instituțiile statului că ne solidarizăm cu celelalte Direcții de Finanțe din țară și vom ieși în stradă. Protestul are la bază nemulțumirile de ani de zile privind salariile de mizerie pe care le au salariații din Finanțe Publice și faptul că de două luni nu ne-au mai fost acordate „stimulentele“, venituri ce completau oarecum salariile foarte mici»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2010, 16:46 (16495 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Apocalipsa în Ialomița începe la un cutremur de 7 grade

Apocalipsa în Ialomița începe la un cutremur de 7 grade

3700 de răniți, 2700 de sinistrați, peste o mie de bunuri ce necesită evacuare imediată, aproximativ o mie de animale evacuate de urgență și un județ întreg zguduit de un cutremur cu magnitudinea de 7 grade. Căci da, cu blocuri nereabilitate de zeci de ani, clădiri nesigure și construcții haotice, Ialomița nu este nici pe departe pregătită să dea piept cu fenomenele naturale. Iar autoritățile par să se îngrijească de asta. Am vrut să spunem de hazarduri pe hîrtii căci în realitate...
Unul dintre dezastrele naturale ce poate prăpădi Ialomița este un cutremur. Recent, autoritățile județene au pus pe hîrtie o prognoză în cazul unui cutremur cu magnitudinea de 7 grade pe scara Richter. Asta fiindcă... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2010, 07:06 (14808 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria angajează avocat pentru a se proteja de contribuabili

Poveste fără sfîrșit la Căzănești!

Primăria angajează avocat pentru a se proteja de contribuabili

Administrația din Căzăneși ridică la un nou nivel conceptul de ales local care lucrează exclusiv în interesul comunității. După ce a sabotat referendumul din aprilie și a inundat apartamentele locatarilor de la blocuri cu fecale an de-a rîndul refuzînd vidanjarea periodică a foselor septice, autoritățile locale s-au remarcat din nou triplînd impozitele contribuabilor prin zonarea arbitrară a localității. Sătui de atîtea abuzuri, 50 de proprietari de apartamente au dat în judecată Primăria Căzănești, cerînd revenirea la zonarea anterioară. Iritată de atîta tupeu, Primăria Căzănești a reacționat...

Gîlceava administrației cu contribuabilii
În urmă cu 3 luni, după 5 ani... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2010, 05:48 (16013 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală pierde bătălia pentru supermarketul de pe DN2A?

Ionașcu, amenințat cu instanța

Administrația locală pierde bătălia pentru supermarketul de pe DN2A?

Pasiunea primarului Gabi Ionașcu pentru supermarketuri se dovedește a fi păguboasă. Iar unul dintre cele mai mediatizate proiecte locale, cel privind «concesionarea prin licitație publică a suprafeței de 2 ha, teren situat pe DN2A (incintă Uzina de apă) pentru amplasare Hypermarket» s-a transformat joi, 30 septembrie, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, într-o piatră de moară atîrnată de gîtul administrației. Potrivit declarațiilor dezvoltatorilor imobiliari prezenți la ședință, în contractul încheiat cu autoritățile locale există inadvertențe care nu permit rezilierea documentului. În ciuda acestor declarații, consilierii locali au votat pentru revenirea terenului în domeniul public... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2010, 10:12 (10269 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocaua lui Ciupercă Vodă!

Consiliul Județean Ialomița a dat cu o mînă și a luat cu două

Ocaua lui Ciupercă Vodă!

De ani buni încoace, deciziile administrative din cadrul Consiliului Județean Ialomița au devenit formale. Cu un cvorum dominat de alianța PSD-PNL și controlat eficient de președintele Ciupercă, Consiliul Județean s-a transformat într-o oglindă a acestuia, incapabilă să mai refecte alt chip. Situația va mai dura cel puțin doi ani. Între timp, deciziile adoptate produc efecte și gestionează fonduri publice.

Reabilitare pe banii noștri
După ce s-a bătut cu pumnii în piepții administrației că va asigura reabilitarea Spitalului din investiții externe, Consiliul Județean Ialomița alocă sume consistente pentru asigurarea cofinanțărilor la acest obiectiv. Reamintim că pentru... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2010, 09:12 (17618 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia încalcă legea de dragul odraslei primarului Ionașcu

Și-a tras cabinet stomatologic la Policlinica cu Plată

Primăria Slobozia încalcă legea de dragul odraslei primarului Ionașcu

UPDATE: Drept la replică al primarului Gabi Ionașcu

Fiica primarului Gabi Ionașcu a primit ilegal un cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia. Acuzația a fost făcută joi, 7 octombrie, de către reprezentanții PNL Ialomița într-o conferință de presă. În sprijinul acuzelor, liberalii pun la dispoziție documente potrivit cărora cîștigătorul licitației, respectiv CMI Ionașcu Ana-Maria, nu era înființată la data atribuirii!

PNL acuză Primăria Slobozia de fals și uz de fals
Pe data de 14 august 2010 s-a desfășurat licitația pentru cele 6 spații, rămase libere în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia. Cel mai mare dintre acestea, de 60 mp, a fost adjudecat de CMI Ionașcu Ana-Maria, fiica primarului Gabi... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 19:01 (23756 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți

Glasul pămîntului în stil ialomițean

Răscoala de la Sudiți

Comuna Sudiția a devenit un adevărat cîmp de bătălie. Miza războiului o reprezintă cele cîteva sute de hectare de teren agricol. Pe de o parte, reprezentantul unei firme din Cluj acuză primarul și pe protejații acestuia că ar exploata abuziv și în interes personal peste 200 de hectare, proprietatea firmei. De cealaltă parte, primarul Emil Vlante susține că nu face decît să apere interesele localnicilor în fața rechinilor imobiliari.

Peștii locali înghit rechinii mari
Terenul agricol al comunei Sudiți a devenit miză într-un război public. Acuzațiile se învîrt în jurul primarului, Emil Vlante, învinuit că ar refuză să elibereze peste 200 de hectare de teren agricol aparținînd... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 16:24 (21960 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Mădălin Teculescu acuză Consiliul Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice»

Prefectul Mădălin Teculescu acuză Consiliul Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice»

Într-un comunicat remis mass-mediei locale, prefectul Mădălin Tecluescu acuză reprezentanții Consiliului Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice». Comunicatul face precizări legate de diferendul dintre cele două instituții pe marginea alocărilor bugetare din luna martie și precizează explicit poziția Instituției Prefectului vizavi de acest litigiu ajuns în acest moment la Curtea de Apel București. Publicăm mai jos textul integral al comunicatului semnat de prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu.

DREPT LA REPLICĂ
cu privire la campania de presă pin care se dezinformează populația, referitor la acțiunea introdusă de Prefect împotriva... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 16:25 (18337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tarife de 10 ori mai mari pentru firma favorită a juristului Zamfir

Spitalul Județean cotizează din greu la Andalex, transportatorul de dializați

Tarife de 10 ori mai mari pentru firma favorită a juristului Zamfir

În timp ce bolnavii se plîng zilnic de servicii medicale de proastă calitate, cînd personalul medical abia își încasează salariile și așa micșorate, cînd medicii părăsesc unitatea medicală în fiecare lună, cînd lipsa medicamentelor se resimte din ce în ce mai acut, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se transformă într-o vacă tocmai bună de muls pentru anumite firme, favorite ale conducerii. Astăzi, Andalex! Sau, probabil, unul dintre cele mai consistente «tunuri» încasate de Spitalul Județean sub paravanul unor servicii de transportat pacienți dializați.

Licitația «descîntată» de Zamfir
Afacerea cu bolnavii dializați ai Spitalului Județean de Urgență nu este nouă... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 09:12 (49419 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Remember Ioan Pinter

Remember Ioan Pinter

«...zeii dau cu zarurile și nu ne întreabă dacă vrem să luăm parte la joc. Zeii nu țin seama de planurile și speranțele noastre, undeva în Univers ei joacă zarurile și se poate întîmpla ca tu să fii alesul. Din acel moment, cîștigul și pierderea sunt o chestiune de șansă...»-Paulo Coehlo.

Toamna și-a întins covoru-i multicolor de frunze moarte peste tot. Soarele încearcă cu ultimele puteri să strălucească tot mai tare peste întregul oraș. 2 octombrie 2003. Deodată, liniștea orașului nostru a fost tulburată de un zvon tot mai insistent.
Întreaga urbe răsună de geamătul lung al sirenelor și arama clopotelor de la biserici care transmit în eter incredibila veste. Da, este adevărat!
... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 17:08 (24423 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația arde buzunarele slobozenilor

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația locală se mîndrește cu procesul de modernizare al celor două cartiere ale orașului, Bora și Slobozia Nouă. Numai că, o dată cu apa curentă, locuitorii din cele două cartiere ale orașului au început să simtă în buzunare beneficiile civilizației. Acolo unde pînă în urmă cu 2-3 ani oamenii plăteau pentru bruma de avere de prin curți 100 de lei, acum plătesc sume care bat binișor într-o mie de lei noi. Situația e veche și arhicunoscută. Însă criza i-a împins pe oameni în stradă. Și de-acolo pînă la a reclama modul în care administrația locală înțelege să facă zonarea localității n-a fost decît un pas.

Civilizație de Slobozia Nouă
La Slobozia Nouă, civilizația... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 06:12 (18971 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Sănătatea noastră cea de toate zilele

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Investițiile în domeniul Sănătății reprezintă una dintre obsesiile administrației județene. Două milioane de lei pentru Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului, încă nefuncțională, 5 milioane de lei pentru consolidarea clădirii care adăpostește Spitalul Județean, sume încă neprecizate pentru izolarea termică a acestei clădiri... Și lista ar putea continua. În ciuda acestor eforturi bugetare, Spitalul Județean Slobozia rămîne neatractiv pentru medici, bolnavii reclamă servicii medicale sub standarde, iar administrația se plînge că nu poate asigura cheltuielile curente ale instituției.

Istorii de milioane
Preocuparea administrației județene pentru reabililitarea Spitalului... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2010, 05:42 (17565 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Farmecul discret al muzicii populare românești

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Într-un oraș provincial pînă în măduva orașelor administrației, înfruntînd un public snob și ignorant, care preferă filmele la Mall și cumpărăturile la Kaufland, Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» a ajuns la a VII-a ediție. O performanță meritorie pe care o salutăm cu speranța ca, măcar în acest an, Festivalul să aibă parte de un public local mai numeros.

Un Festival pentru un suflet de artist
«Ion Albeșteanu, pe numele său adevărat Ion N. Șerban, s-a născut la 27 septembrie 1932, la Slobozia. Părinții săi proveneau din comuna ialomițeană Albești, loc de la care își va lua mai tîrziu artistul numele. Ion a fost al cincilea copil din cei șapte, cîți au avut... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 16:23 (18842 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It, Ialomița», la final

România este curată și datorită nouă

«Let’s Do It, Ialomița», la final

Peste 5000 de voluntari au ales sîmbătă, 25 septembrie, să facă curățenie în Ialomița. Rezultatele celei mai mari acțiuni de ecologizare a județului? Aproximativ 8000 de saci plini de gunoi. Întrucît eforturile au fost multiple, iar rezultatele pe măsură, organizatorii «Let’s Do It, România» și-au exprimat intenția de a repeta acțiunea anul viitor. Pe 25 septembrie 2011!
5000 de ialomițeni au invadat Ialomița sîmbătă, 25 septembrie, în căutarea celor mai mari mormane de gunoi. Copii, părinți, cadre didactice, tineri sau simpli voluntari s-au mobilizat exemplar pentru a participa la cea mai mare acțiune de ecologizare a țării. În Ialomița, «Marea curățenie» s-a produs, iar rezultatele, pe măsura... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 08:16 (26837 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22402 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

Iar avem apă bună de băut?! Ionașcu la PD-L în 2012?!

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

În cursul după-amiezei de joi, 30 septembrie, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană a orașului Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aprobat eliberarea acestei autorizații în condițiile unui program de conformare care se întinde pe o perioadă de 10 luni. «Măsura adoptată de DSP ne permite să facem următorul pas. Mîine vom merge la ANRSC pentru a cere în mod oficial relicențierea societății în condițiile legii» a declarat directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Victoria obținută de SC Urban este una de imagine. Atît conducerea societății, cît și autoritățile locale admit că apa din sursa subterană nu poate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 18:55 (16271 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul autorităților continuă

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul administrativ dintre prefectul Teculescu și președintele Silvian Ciupercă continuă. După ce, pe 16 septembrie, Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, disputele dintre cele două instituții continuă cu noi acuze. Reamintim că prefectul Teculescu a cerut, pe 7 septembrie 2010, blocarea conturilor celor 66 de unități administrative din județ acuzînd Consiliul Județean de distribuire ilegală, pe criterii strict politice, a unor sume din bugetul județului către autorităților publice locale.

Consiliul Județean face praf și pulbere autoritatea Prefecturii
Teoretic, războiul dintre Prefectură... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 18:59 (17150 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 11:46 (17236 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Razie printre «micii infractori»

Polițiștii din Fetești, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au efectuat  în seara zilei de 8 august, în intervalul 18,00-22,00, o razie cu scop preventiv, încercînd ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:57
(8717 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: Hoți de cablu, «filați» de polițiști. Au fost somați cu focuri de armă înainte de afi prinși!

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, sînt cercetați de polițiști, întrucît au fost prinși în noaptea 8/9 august a.c. la furat de cablu telefonic. Văzîndu-se încolțiți, hoții au încercat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:53
(7659 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Patroni cercetați penal

Doi patroni de firme din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor pentru că nu și-au plătit dările către stat. Oamenii legii le-au bătut la ușă miercuri, 8 august a.c. Primul administrator ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:49
(9264 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mici la buget față de anul trecut. Finanțele au colectat cu 14,6% mai puțin!

În luna iulie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 46,40 milioane lei, cu 14,65% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Potrivit unui comunicat al Direcției Generale ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:48
(8274 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 August 2012, 12:54


Săveni: Copil de 8 ani lăsat nesupravegheat, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din comuna Săveni, a fost transportat la Spitalul de Urgență Slobozia după ce a fost implicat într-un accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:33
(12824 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Vindea parfumuri contrafăcute

Marți, 7 august a.c., în jurul orelor 12,20, jandarmi din Urziceni, aflîndu-se în timpul executării unei misiuni de menținere a ordinii și siguranței publice, s-au sesizat din oficiu despre faptul că, în ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:23
(8075 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 60 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 8 august 2012, sînt disponibile doar 60 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:23
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Certificatele digitale pentru semnătura electronică, obligatoriu de reînnoit la un an

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că certificatele digitale pentru semnătura electronică sînt valabile un an de zile. Pentru a putea fi utilizate în ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:53
(10638 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Focul a mistuit peste 1,5 ha de pădure

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului anunța producerea unui incendiu de vegetație uscată în localitatea Ciochina. Echipajele ajunse la locul intervenției au constatat însă că focul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:51
(10742 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Grindu: Incendiu la o hală dezafectată

Focul a izbucnit duminică, 5 august a.c., în jurul orei 18,30, la hala unei societăți comerciale din comună, pentru stingerea acestuia acționînd timp de 3 ore pompierii de la Secția Urziceni cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:50
(9597 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu incendiu


IPJ Ialomița: Furturile produselor agricole din cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de luni, 6 august a.c., cu ocazia ședinței consiliului de conducere, inspectorul șef al IPJ Ialomița, comisarul șef de poliție Ștefu Viorel a solicitat șefilor subunităților teritoriale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:48
(8548 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți la volan au provocat accidente la Fetești și Amara

Duminică, 5 august a.c., în jurul orei 17,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe Strada Sirenei, din localitate, a avut loc un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, ...[citește_toată_știrea]

7 August 2012, 18:14
(10450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism sustras din Capitală, depistat de polițiști în trafic

Vineri, 3 august a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița, în cadrul unei acțiuni pe linia prevenirii și combaterii furturilor de și din auto, au oprit pentru verificări un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 August 2012, 18:13
(9698 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

SC RECYTEX Import Export SRL angajează

-agenți vînzări
-persoană contabilitate primară


Relații la telefon 0724/060.258

6 August 2012, 15:40


Slobozia: Jandarmii au amendat din nou «fetițele»

Slobozia: Jandarmii au amendat din nou «fetițele»

Efective din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia au desfășurat mai multe acțiuni pe linia prevenirii și combaterii prostituției în urma cărora au întocmit două dosare penale. Astfel, în perioada 5-10 iulie ...[citește_toată_știrea]

6 August 2012, 10:18
(11061 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Jandarmii au intervenit în bătaia concubinilor

Sîmbătă, 4 august a.c., în jurul orelor 20,45, patrula de ordine publică din cadrul Detașamentului 4 Jandarmi Urziceni, aflîndu-se în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, s-a sesizat din ...[citește_toată_știrea]

6 August 2012, 10:14
(7486 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pistoale cu gaze, deținute fără drept

Ialomița: Pistoale cu gaze, deținute fără drept

Joi, 2 august a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat doi bărbați de 31, respectiv 68 ani, domiciliați în Țăndărei și Fetești care dețineau arme fără ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:39
(7575 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Tînăr reținut după ce a furat dintr-o mașină

În urma activităților de cercetare efectuate de polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Urziceni cu privire la comiterea unei infracțiuni de furt calificat, autorul a fost identificat și ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:38
(9752 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița, locul II la faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

ISU Ialomița, locul II la faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 1-3 august 2012, s-a desfășurat faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei»-Călărași ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:33
(13375 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tîlharii reținuți, arestați preventiv

Bărbații de 26, respectiv 30 ani, reținuți în cursul zilei de miercuri, 1 august a.c. pentru comiterea infracțiunii de tîlhărie, au fost arestați preventiv pentru 29 de zile. În fapt, în noaptea de 30/ ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:23
(9739 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 38 locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile de 38 locuri de muncă în străinătate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:23
(10101 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziție la un hoț din autoturisme

În dimineața zilei de miercuri, 1 august a.c., în jurul orei 5,30, polițiști de ordine publică și de investigații criminale, sprijiniți de grupa de intervenție a Serviciului de Intervenție Rapidă, au efectuat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:14
(7051 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins de radar cu 117 km/oră în localitate. Era și beat la volan!

În cursul zilei de miercuri, 1 august a.c., în jurul orei 21,00, polițiștii rutieri aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pentru monitorizarea traficului rutier au înregistrat cu aparatul radar ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:14
(10727 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Scandal pe subvenția la ovine, aplanat de mascați

Luni, 30 iulie a.c., la Grivița, membrii unei familii au sesizat Poliția pentru rezolvarea unei altercații legată de... plata subvenției la ovine. Concret, capul familiei, un bărbat de 56 ani, a solicitat ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:25
(9711 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Franța, descoperit la Amara

BMW furat din Franța, descoperit la Amara

Polițiștii și inspectorii RAR Ialomița au indentificat în curtea unui tînăr, de 29 ani, un autoturism care figura furat din Franța. Astfel a fost adoptată măsura indisponibilizării autoturismului la sediul ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:22
(8739 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tîlharii atacă la drumul mare

Drumurile publice din Ialomița nu mai prezintă siguranță. Sînt împînzite de tîlhari. Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 26 și 31 ani, sînt cercetați de polițiști pentru infracțiunea de tîlhărie. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:21
(12159 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Șofer recalcitrant, reținut de polițiști

Un șofer de 30 ani a fost reținut marți, 31 iulie a.c., după ce a fugit de la locul accidentului pe care îl provocase. Mai mult, el le-a declarat polițiștilor faptul că nu el este autorul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:20
(6984 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 75 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 iulie 2012, sînt disponibile doar 75 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2012, 10:05
(9788 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incidente electorale

În Ialomița, de la debutul campaniei electorale pentru Referendumul din 29 iulie 2012 și pînă în prezent au fost înregistrate 7 incidente electorale, toate în mediul rural, fiind întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2012, 21:55
(11745 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...