Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A murit Ilie Alexandru-Hermes!

A murit Ilie Alexandru-Hermes!

Vineri noaptea, 15 octombrie 2010, Ilie Alexandru (58 ani), cunoscutul om de afaceri slobozean, a încetat din viață. Ctitorul Parcului de Vacanță Hermes, Ilie Alexandru a murit ca urmare a unui accident cerebral, cu toate eforturile medicilor de la Spitalul din Slobozia nemaiputînd fi salvat. Corpul său neînsuflețit este depus la Catedrala din Slobozia, urmînd a fi înmormîntat luni, 18 octombrie a.c.... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2010, 21:26 (22322 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu crede în ajutoare europene

Revolta primarilor

Ialomița nu crede în ajutoare europene

De mai bine de o lună de zile, la nivelul comunităților rurale din județul Ialomița se desfășoară programul PEAD 2010. Prin intermediul acestuia, 46093 de cetățeni (șomeri, pensionari, persoane cu handicap, șamd) beneficiază de făină, zahăr, mălai, biscuiți, paste făinoase și lapte praf reprezentînd ajutorul european din stocurile de intervenție, destinat categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România. Potrivit declarațiilor oficiale însă, ajutoarele europene ajung în multe dintre cazuri la persoane ale căror venituri depășesc media și oameni care refuză ridicarea produselor. Iar pentru ca tabloul general să fie complet, la neajunsurile existente se adaugă și revolta mocnită a autorităților... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2010, 10:22 (16171 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la partidul de guvernământ

Sediul PD-L Ialomița, pichetat

Protest spontan la partidul de guvernămînt

Vineri, 15 octombrie, la orele prînzului, sediul PD-L Ialomița a fost pichetat timp de cîteva ore de reprezentanții Cartel ALFA și cetățeni care au pactizat la protestul sindicaliștilor. Cei peste 50 de manifestanți au cerut sistarea disponibilizărilor și creșterea cuantumului salariilor. «Să trăiască și ei cu salariul meu. Și hai, eu ca eu, dar să trăiască guvernanții ăștia cu salariul fetei mele de 450 de lei cu doi copii și soțul șomer. Sînt niște hoți, asta sînt! De aceea protestăm. Să vină aici toată lumea, să punem toți umărul... Să scăpăm de ei, că așa nu se mai poate» a strigat în fața camerelor de luat vederi Paraschiva Bejan, în vîrstă de 52 de ani. Protestul nu a generat nicio reacție... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2010, 17:31 (14598 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Legea 273/2006 cutremură administrațiile locale

Restanțele, prioritatea nr. 1 a viitoarelor bugete locale

Vineri, 8 octombrie, în cadrul unei ședințe publice, reprezentanții Consiliului Județean au informat administrațiile locale cu privire la principalele modificări operate la nivelul cadrului legal care reglementează funcționarea bugetelor locale în următorul an fiscal. Potrivit declarațiilor oficiale, noile reglementări vizează elaborarea proiectelor de buget pe anul 2011, precum și estimările pentru anii 2012-2014.

Unde-i lege, totu-i brambura
Ședința de vineri, 8 octombrie, desfășurată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia în prezența majorității reprezentanților administrațiilor locale din Ialomița, a avut drept scop informarea cu privire la o serie de modificări... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2010, 13:48 (7786 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgente a devenit funcțională

Unitatea de Primire Urgente a devenit funcțională

După un 2 ani de așteptare și peste 2 milioane de lei cheltuiți, Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean a devenit funcțională. Inaugurarea noii facilități s-a făcut joi, 14 octombrie, la orele 11.00. Din păcate, noul UPU continuă să fie deservit de un singur medic...

UPU-PU-PU...
Una dintre cele mai controversate investiții ale Consiliului Județean Ialomița, noua Unitate de Primire Urgențe a Spitalului Județean, a fost inaugurată în prezența oficialilor administrației județene. Potrivit declarațiilor oficiale, noua facilitate dispune de dotări minimale, care permit însă asigurarea asistenței medicale de urgență pentru 12 pacienți simultan. Din păcate, mărirea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 19:39 (19557 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finanțiștii cer stimulente în stradă

Finanțiștii cer stimulente în stradă

Angajații Fiscului ialomițean au încetat să mai lucreze, manifestîndu-și nemulțumirile față de veniturile diminuate în ultimele luni sub forma unui protest spontan. Acțiunea a început miercuri, 13 octombrie, puțin după orele 14.00, cînd toți angajații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au ieșit în fața instituției. Revendicările protestatarilor au vizat acordarea sporurilor și stimulentelor care pînă în urmă cu ceva timp erau o componentă de bază a venitului lunar. Protestul funcționarilor Fiscului ialomițean va lua sfîrșit la finalul programului de lucru, asta fiindcă un astfel de protest spontan nu poate fi organizat mai mult de o zi.
«În urma celor vizionate la televizor, am făcut o notificare prin care am înștiințat instituțiile statului că ne solidarizăm cu celelalte Direcții de Finanțe din țară și vom ieși în stradă. Protestul are la bază nemulțumirile de ani de zile privind salariile de mizerie pe care le au salariații din Finanțe Publice și faptul că de două luni nu ne-au mai fost acordate „stimulentele“, venituri ce completau oarecum salariile foarte mici»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2010, 16:46 (16496 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apocalipsa în Ialomița începe la un cutremur de 7 grade

Apocalipsa în Ialomița începe la un cutremur de 7 grade

3700 de răniți, 2700 de sinistrați, peste o mie de bunuri ce necesită evacuare imediată, aproximativ o mie de animale evacuate de urgență și un județ întreg zguduit de un cutremur cu magnitudinea de 7 grade. Căci da, cu blocuri nereabilitate de zeci de ani, clădiri nesigure și construcții haotice, Ialomița nu este nici pe departe pregătită să dea piept cu fenomenele naturale. Iar autoritățile par să se îngrijească de asta. Am vrut să spunem de hazarduri pe hîrtii căci în realitate...
Unul dintre dezastrele naturale ce poate prăpădi Ialomița este un cutremur. Recent, autoritățile județene au pus pe hîrtie o prognoză în cazul unui cutremur cu magnitudinea de 7 grade pe scara Richter. Asta fiindcă... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2010, 07:06 (14811 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria angajează avocat pentru a se proteja de contribuabili

Poveste fără sfîrșit la Căzănești!

Primăria angajează avocat pentru a se proteja de contribuabili

Administrația din Căzăneși ridică la un nou nivel conceptul de ales local care lucrează exclusiv în interesul comunității. După ce a sabotat referendumul din aprilie și a inundat apartamentele locatarilor de la blocuri cu fecale an de-a rîndul refuzînd vidanjarea periodică a foselor septice, autoritățile locale s-au remarcat din nou triplînd impozitele contribuabilor prin zonarea arbitrară a localității. Sătui de atîtea abuzuri, 50 de proprietari de apartamente au dat în judecată Primăria Căzănești, cerînd revenirea la zonarea anterioară. Iritată de atîta tupeu, Primăria Căzănești a reacționat...

Gîlceava administrației cu contribuabilii
În urmă cu 3 luni, după 5 ani... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2010, 05:48 (16013 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală pierde bătălia pentru supermarketul de pe DN2A?

Ionașcu, amenințat cu instanța

Administrația locală pierde bătălia pentru supermarketul de pe DN2A?

Pasiunea primarului Gabi Ionașcu pentru supermarketuri se dovedește a fi păguboasă. Iar unul dintre cele mai mediatizate proiecte locale, cel privind «concesionarea prin licitație publică a suprafeței de 2 ha, teren situat pe DN2A (incintă Uzina de apă) pentru amplasare Hypermarket» s-a transformat joi, 30 septembrie, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, într-o piatră de moară atîrnată de gîtul administrației. Potrivit declarațiilor dezvoltatorilor imobiliari prezenți la ședință, în contractul încheiat cu autoritățile locale există inadvertențe care nu permit rezilierea documentului. În ciuda acestor declarații, consilierii locali au votat pentru revenirea terenului în domeniul public... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2010, 10:12 (10270 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocaua lui Ciupercă Vodă!

Consiliul Județean Ialomița a dat cu o mînă și a luat cu două

Ocaua lui Ciupercă Vodă!

De ani buni încoace, deciziile administrative din cadrul Consiliului Județean Ialomița au devenit formale. Cu un cvorum dominat de alianța PSD-PNL și controlat eficient de președintele Ciupercă, Consiliul Județean s-a transformat într-o oglindă a acestuia, incapabilă să mai refecte alt chip. Situația va mai dura cel puțin doi ani. Între timp, deciziile adoptate produc efecte și gestionează fonduri publice.

Reabilitare pe banii noștri
După ce s-a bătut cu pumnii în piepții administrației că va asigura reabilitarea Spitalului din investiții externe, Consiliul Județean Ialomița alocă sume consistente pentru asigurarea cofinanțărilor la acest obiectiv. Reamintim că pentru... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2010, 09:12 (17619 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia încalcă legea de dragul odraslei primarului Ionașcu

Și-a tras cabinet stomatologic la Policlinica cu Plată

Primăria Slobozia încalcă legea de dragul odraslei primarului Ionașcu

UPDATE: Drept la replică al primarului Gabi Ionașcu

Fiica primarului Gabi Ionașcu a primit ilegal un cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia. Acuzația a fost făcută joi, 7 octombrie, de către reprezentanții PNL Ialomița într-o conferință de presă. În sprijinul acuzelor, liberalii pun la dispoziție documente potrivit cărora cîștigătorul licitației, respectiv CMI Ionașcu Ana-Maria, nu era înființată la data atribuirii!

PNL acuză Primăria Slobozia de fals și uz de fals
Pe data de 14 august 2010 s-a desfășurat licitația pentru cele 6 spații, rămase libere în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia. Cel mai mare dintre acestea, de 60 mp, a fost adjudecat de CMI Ionașcu Ana-Maria, fiica primarului Gabi... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 19:01 (23757 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți

Glasul pămîntului în stil ialomițean

Răscoala de la Sudiți

Comuna Sudiția a devenit un adevărat cîmp de bătălie. Miza războiului o reprezintă cele cîteva sute de hectare de teren agricol. Pe de o parte, reprezentantul unei firme din Cluj acuză primarul și pe protejații acestuia că ar exploata abuziv și în interes personal peste 200 de hectare, proprietatea firmei. De cealaltă parte, primarul Emil Vlante susține că nu face decît să apere interesele localnicilor în fața rechinilor imobiliari.

Peștii locali înghit rechinii mari
Terenul agricol al comunei Sudiți a devenit miză într-un război public. Acuzațiile se învîrt în jurul primarului, Emil Vlante, învinuit că ar refuză să elibereze peste 200 de hectare de teren agricol aparținînd... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2010, 16:24 (21962 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Mădălin Teculescu acuză Consiliul Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice»

Prefectul Mădălin Teculescu acuză Consiliul Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice»

Într-un comunicat remis mass-mediei locale, prefectul Mădălin Tecluescu acuză reprezentanții Consiliului Județean Ialomița de «minciună și manipulare a presei și opiniei publice». Comunicatul face precizări legate de diferendul dintre cele două instituții pe marginea alocărilor bugetare din luna martie și precizează explicit poziția Instituției Prefectului vizavi de acest litigiu ajuns în acest moment la Curtea de Apel București. Publicăm mai jos textul integral al comunicatului semnat de prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu.

DREPT LA REPLICĂ
cu privire la campania de presă pin care se dezinformează populația, referitor la acțiunea introdusă de Prefect împotriva... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 16:25 (18340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tarife de 10 ori mai mari pentru firma favorită a juristului Zamfir

Spitalul Județean cotizează din greu la Andalex, transportatorul de dializați

Tarife de 10 ori mai mari pentru firma favorită a juristului Zamfir

În timp ce bolnavii se plîng zilnic de servicii medicale de proastă calitate, cînd personalul medical abia își încasează salariile și așa micșorate, cînd medicii părăsesc unitatea medicală în fiecare lună, cînd lipsa medicamentelor se resimte din ce în ce mai acut, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se transformă într-o vacă tocmai bună de muls pentru anumite firme, favorite ale conducerii. Astăzi, Andalex! Sau, probabil, unul dintre cele mai consistente «tunuri» încasate de Spitalul Județean sub paravanul unor servicii de transportat pacienți dializați.

Licitația «descîntată» de Zamfir
Afacerea cu bolnavii dializați ai Spitalului Județean de Urgență nu este nouă... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2010, 09:12 (49425 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Remember Ioan Pinter

Remember Ioan Pinter

«...zeii dau cu zarurile și nu ne întreabă dacă vrem să luăm parte la joc. Zeii nu țin seama de planurile și speranțele noastre, undeva în Univers ei joacă zarurile și se poate întîmpla ca tu să fii alesul. Din acel moment, cîștigul și pierderea sunt o chestiune de șansă...»-Paulo Coehlo.

Toamna și-a întins covoru-i multicolor de frunze moarte peste tot. Soarele încearcă cu ultimele puteri să strălucească tot mai tare peste întregul oraș. 2 octombrie 2003. Deodată, liniștea orașului nostru a fost tulburată de un zvon tot mai insistent.
Întreaga urbe răsună de geamătul lung al sirenelor și arama clopotelor de la biserici care transmit în eter incredibila veste. Da, este adevărat!
... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 17:08 (24584 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația arde buzunarele slobozenilor

Locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă reclamă creșterea impozitelor

Administrația locală se mîndrește cu procesul de modernizare al celor două cartiere ale orașului, Bora și Slobozia Nouă. Numai că, o dată cu apa curentă, locuitorii din cele două cartiere ale orașului au început să simtă în buzunare beneficiile civilizației. Acolo unde pînă în urmă cu 2-3 ani oamenii plăteau pentru bruma de avere de prin curți 100 de lei, acum plătesc sume care bat binișor într-o mie de lei noi. Situația e veche și arhicunoscută. Însă criza i-a împins pe oameni în stradă. Și de-acolo pînă la a reclama modul în care administrația locală înțelege să facă zonarea localității n-a fost decît un pas.

Civilizație de Slobozia Nouă
La Slobozia Nouă, civilizația... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2010, 06:12 (18973 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Sănătatea noastră cea de toate zilele

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Investițiile în domeniul Sănătății reprezintă una dintre obsesiile administrației județene. Două milioane de lei pentru Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului, încă nefuncțională, 5 milioane de lei pentru consolidarea clădirii care adăpostește Spitalul Județean, sume încă neprecizate pentru izolarea termică a acestei clădiri... Și lista ar putea continua. În ciuda acestor eforturi bugetare, Spitalul Județean Slobozia rămîne neatractiv pentru medici, bolnavii reclamă servicii medicale sub standarde, iar administrația se plînge că nu poate asigura cheltuielile curente ale instituției.

Istorii de milioane
Preocuparea administrației județene pentru reabililitarea Spitalului... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2010, 05:42 (17567 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Farmecul discret al muzicii populare românești

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Într-un oraș provincial pînă în măduva orașelor administrației, înfruntînd un public snob și ignorant, care preferă filmele la Mall și cumpărăturile la Kaufland, Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» a ajuns la a VII-a ediție. O performanță meritorie pe care o salutăm cu speranța ca, măcar în acest an, Festivalul să aibă parte de un public local mai numeros.

Un Festival pentru un suflet de artist
«Ion Albeșteanu, pe numele său adevărat Ion N. Șerban, s-a născut la 27 septembrie 1932, la Slobozia. Părinții săi proveneau din comuna ialomițeană Albești, loc de la care își va lua mai tîrziu artistul numele. Ion a fost al cincilea copil din cei șapte, cîți au avut... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 16:23 (18843 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Let’s Do It, Ialomița», la final

România este curată și datorită nouă

«Let’s Do It, Ialomița», la final

Peste 5000 de voluntari au ales sîmbătă, 25 septembrie, să facă curățenie în Ialomița. Rezultatele celei mai mari acțiuni de ecologizare a județului? Aproximativ 8000 de saci plini de gunoi. Întrucît eforturile au fost multiple, iar rezultatele pe măsură, organizatorii «Let’s Do It, România» și-au exprimat intenția de a repeta acțiunea anul viitor. Pe 25 septembrie 2011!
5000 de ialomițeni au invadat Ialomița sîmbătă, 25 septembrie, în căutarea celor mai mari mormane de gunoi. Copii, părinți, cadre didactice, tineri sau simpli voluntari s-au mobilizat exemplar pentru a participa la cea mai mare acțiune de ecologizare a țării. În Ialomița, «Marea curățenie» s-a produs, iar rezultatele, pe măsura... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 08:16 (26838 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22404 vizualizări - 7 comentarii)

28 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13369 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10800 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8503 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11007 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne

Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă

Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate

«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:19
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis, la volan

Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Infractor prins de polițiști

Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Un camion a luat foc

Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:03
(12713 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Bătrân accidentat mortal

Jilavele: Bătrîn accidentat mortal

Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:58
(13200 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale

Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:57
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10498 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12419 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14546 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8779 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14331 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17302 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7194 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...